Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Faith22 είπε:

      1 ή 2 εμβρυακια έχεις βάλει?Εγώ Τετάρτη ετ κ Σάββατο απόγευμα έκανα τεστ early predictor κ βγήκε μια πολύ πολύ άχνη γραμμή,έχω δίδυμα όμως!

      Νομίζω κ εγώ παράεκανες νωρίς!Μας ξεπέρασες όλες😂

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , linaa είπε:

μπορεις να την κανεις κ χωρις ενδειξεις αν θελεις γενικα δεν στο απαγορευει κανεις.. η ηλικια ειναι κ μια αποψη που πολλοι γιατροι  την προτεινουν αλλα πλεον στα 40 κ πανω στις μικροτερες δεν την προτεινουν πλεον. το ρισκο στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα ευρηματα. δηλαδη οι περισσοτερες αμνιο βγαινουν φυσιολογικες οταν οι αλλες εξετασεις ειναι καλες. 

οταν υπαρχουν ευρηματα στις αλλες εξετασεις εννοητε οτι πρεπει να την κανεις. 

 

υπερηχοι με τις αναλογες μετρησεις, διαστασεις /ρινικο οστο, αυχενική, αιματολογικες, ούρα, καρδιακοι παλμοι, τεστ παπ, ΝΙΡΤ ολα δειχνουνε φυσιολογικα... οι γιατροι δεν μου προτειναν να κανω αμνιο ...  αλλά με αυτα που διαβάζω τριγυρω άρχισα να γινομαι ανησυχη. υπαρχει πιθανοτητα με ολες τις παραπανω εξετασεις και τα απολυτα φυσιολογικα αποτελεσματα να υπαρχει τελικά παρ ολ αυτά κατι ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , elise είπε:

υπερηχοι με τις αναλογες μετρησεις, διαστασεις /ρινικο οστο, αυχενική, αιματολογικες, ούρα, καρδιακοι παλμοι, τεστ παπ, ΝΙΡΤ ολα δειχνουνε φυσιολογικα... οι γιατροι δεν μου προτειναν να κανω αμνιο ...  αλλά με αυτα που διαβάζω τριγυρω άρχισα να γινομαι ανησυχη. υπαρχει πιθανοτητα με ολες τις παραπανω εξετασεις και τα απολυτα φυσιολογικα αποτελεσματα να υπαρχει τελικά παρ ολ αυτά κατι ?

σπανια βρε κοριτσι εγω δεν εκανα αμνιο οπως κ οι περισσοτερες κοπελες μετα τα 35. η αμνιο απλα βρισκει κ αλλα πιο σπανια συνδρομα αλλα μιλαμε τωρα για πιθανοτητες 1/20000 να βρεθει σπανιο συνδρομο. 

τα πιο συνιθισμενα συνδρομα τα εχεις αποκλισει με την NIPT πιστεψε με δεν χρειαζετε να το ψαξεις τοσο πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , linaa είπε:

σπανια βρε κοριτσι εγω δεν εκανα αμνιο οπως κ οι περισσοτερες κοπελες μετα τα 35. η αμνιο απλα βρισκει κ αλλα πιο σπανια συνδρομα αλλα μιλαμε τωρα για πιθανοτητες 1/20000 να βρεθει σπανιο συνδρομο. 

τα πιο συνιθισμενα συνδρομα τα εχεις αποκλισει με την NIPT πιστεψε με δεν χρειαζετε να το ψαξεις τοσο πολυ. 

ετσι νομιζω και γω μωρε.... ουφ..... με χαλαει το πολυ διαβασμα τελικά χαχαχ τραβηξα μια καλή φρικη σημερα, αλλά κατά βαθος και γω πιστευω οτι εφοσον,.. οτι εκανα μεχρι στιγμής δεν δίνει ΚΑΜΙΑ εστω και μικροσκοπικη ενδειξη οτι κατι δεν ειναι ΤΕΛΕΙΟ, γιατι να ανησυχω.... ? οτι εξεταση διατιθεται την εκανα, .. δλδ οι πρωιμες στανταρ. δεν δείξανε τιποτα και παραμενουμε στους στανταρ μηνιαιους ελεγχους.... τι να πω..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω χθες εδωσα αιμα για την ΝOPT...Το ποσοστο στο down της αυχενικης βγηκε μεν καλο αλλα οχι οσο ψηλο θα θελαμε και προχωρησαμε σ αυτη την εξεταση...Ελπιζω να ειναι ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγκυουλες μου...

Μπηκα κ γω σε σκεψεις ειναι η αληθεια αλλα αποφασησα να εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου!Ειμαι σιγουρη οτι αν τον ανησυχουσε κατι θα μου το ελεγε!Γιατι την ΝΙΠΤ μου την ανεφερε πριν την αυχενικη αλλα μετα μου ειπε δεν χρειαζετε οποτε κατι καλο θα ειδε!

Κελυ σιγουρα θα ειναι ολα καλα...σε ποσες μερες βγαινουν τα αποτελεσματα?

Οι υπολοιπες τα νεακια σας?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Nektaritsaki είπε:

Καλησπερα εγκυουλες μου...

Μπηκα κ γω σε σκεψεις ειναι η αληθεια αλλα αποφασησα να εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου!Ειμαι σιγουρη οτι αν τον ανησυχουσε κατι θα μου το ελεγε!Γιατι την ΝΙΠΤ μου την ανεφερε πριν την αυχενικη αλλα μετα μου ειπε δεν χρειαζετε οποτε κατι καλο θα ειδε!

Κελυ σιγουρα θα ειναι ολα καλα...σε ποσες μερες βγαινουν τα αποτελεσματα?

Οι υπολοιπες τα νεακια σας?

Μακαρι να ειναι ολα καλα!!! Σε δεκα μερες περιπου θα βγουν...

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32 σου εύχομαι καλά αποτελέσματα.                                                  Κορίτσια, για να πω την αλήθεια αν δεν υπάρχουν ενδείξεις,δεν κάνω επιπλέον εξετάσεις. Εξάλλου, κάτι μπορεί να ξεφύγει... Για παράδειγμα ο αυτισμος, που συναντάμε πλέον πολύ συχνά κάθε χρόνο στα σχολεία (όσοι είναι του επαγγέλματος καταλαβαίνουν τι εννοώ), δεν φαίνεται σε καμια εξέταση. Το κάθε παιδί είναι μοναδικό και το δεχόμαστε και το αγκαλιαζουμε και το αγαπάμε όπως ακριβώς είναι.                                           Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον  γιατρό. Αν θυμηθώ θα ρωτήσω για το μήκος τραχήλου,όχι ότι με ενδιαφερει αλλά ετσι για να ξέρω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , asteraki82 είπε:

@Κελυ 32 σου εύχομαι καλά αποτελέσματα.                                                  Κορίτσια, για να πω την αλήθεια αν δεν υπάρχουν ενδείξεις,δεν κάνω επιπλέον εξετάσεις. Εξάλλου, κάτι μπορεί να ξεφύγει... Για παράδειγμα ο αυτισμος, που συναντάμε πλέον πολύ συχνά κάθε χρόνο στα σχολεία (όσοι είναι του επαγγέλματος καταλαβαίνουν τι εννοώ), δεν φαίνεται σε καμια εξέταση. Το κάθε παιδί είναι μοναδικό και το δεχόμαστε και το αγκαλιαζουμε και το αγαπάμε όπως ακριβώς είναι.                                           Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον  γιατρό. Αν θυμηθώ θα ρωτήσω για το μήκος τραχήλου,όχι ότι με ενδιαφερει αλλά ετσι για να ξέρω...

Ευχαριστω παρα πολυ! Εγω οσο η επιστημη μου παρεχει την δυνατοτητα να ελεγξω καποια πραγματα θα τα ελεγξω...Προτιμω εξαλλου να ξερω! Επισης εφοσον ο γιατρος μου κρινει οτι υπαρχει ενδειξη για περαιτερω ελεγχο θα ακουσω τον γιατρο μου και θα πορευθω και θα κανω οποιαδηποτε εξεταση χρειαστει για να αποκλεισουμε κινδυνους!!!! Μακαρι ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε λοιπον. Κι εγω το γιατρο μου ακουω και μου ειπε πως ολα φαινονται καλα και δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο. Αν μου ελεγε οτι υπαρχουν ενδειξεις τοτε θα εκανα ό,τι θα μου προτεινε ο γιατρος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Που ειστε βρε εγκυουλες μου?Ξεχυθηκατε στις παραλιες?Αν ναι καντε κ καμια βουτια κ για μας!

Εγω εδω τα ιδια...απορω πως μια μικρη (οπως λενε ολοι)κοιλουμπιτσα να με ενοχλει στον υπνο απο τωρα!Επισης εχει περασει μια βδομαδα απο τον γιατρο κ με πιανουν οι ανασφαλειες παλι αν ειναι ολα καλα!

Αντε ελατε κ πητε τα νεακια σας!Ξερετε ποτε ειναι η β επιπεδου σας?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να μαιιι !! εγω εκανα ηδη 2 μπάνια ! αλλα σημερα οχι :D εγω παλι περναω την καλυτερη φαση, μικρουλα κοιλιτσα, οχι τοσο σαν εγκυος αλλα σαν να παραφαγα περισσοτερο, αλλα καμια ενοχληση. δε νοιωθω εγκυος καν, δεδομενου οτι φυγανε και τα συμπτωματα ολα... το σαββατο εμεις καναμε υπερηχο για να δουμε το μπεμπη, αλλα εγώ δεν ανησυχω, απλα μου λειπει :):) μακαρι να μπορουσα να τον βλεπω συνεχεια στην οθονη τι κανει λολ, 

επομενος ελεγχος /υπερηχος για εμενα ειναι 27 ιουνη, θα ειμαι 20 εβδομαδων. 

σημερα εχω ορεξη για ντυσιμο, βαψιμο και ποτακι (μη φωνάζετε καλε ! virgin cocktail εννοω!! :lol: )


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ε?Χτυπα κι αλλο θα το αντεξω!Μονο εγω εχω κοιλιτσα εγκυου δλδ?Ακριβως κ γω αυτο θελω να το βλεπω τι κανει!Μεχρι να το νιωσω πιστευω...μετα θα εχουμε καποιο ειδος επικοινωνιας ε?Κ γω το Σαββατο ειχα γιατρο κ μου ειπε τα ξαναλεμε σε 2-3 βδομαδες οποτε θελεις ελα!Οποτε στο επομενο ραντεβου σου θα σου πει κ ποτε θα κανεις την β επιπεδου φανταζομαι!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

2 ε?Χτυπα κι αλλο θα το αντεξω!Μονο εγω εχω κοιλιτσα εγκυου δλδ?Ακριβως κ γω αυτο θελω να το βλεπω τι κανει!Μεχρι να το νιωσω πιστευω...μετα θα εχουμε καποιο ειδος επικοινωνιας ε?Κ γω το Σαββατο ειχα γιατρο κ μου ειπε τα ξαναλεμε σε 2-3 βδομαδες οποτε θελεις ελα!Οποτε στο επομενο ραντεβου σου θα σου πει κ ποτε θα κανεις την β επιπεδου φανταζομαι!

εμενα μου ειπε οτι επειδη ο πλακουντας ειναι στην μπροστινη πλευρα της κοιλιας μου, οτι θα αργησω να τον νοιωσω. 22-23η εβδ μου πε.. πφφ και πιστευω πως ναι η επικοινωνια πλεον θα ειναι καθημερινη και εντονη ! εδώ δεν ξερω πως τα λενε εχουνε άλλα ονοματα... η β΄επιπεδου σε ποια βδομαδα γινεται συνηθως ? δεν θα ειναι αυτη στην 20η ? και τι ακριβως κανουνε σ αυτη ?

που ειστε καλε οι υπολοιπες !! ελατε να πουμε καμια κουβεντα ! 
@Nektaritsaki αργά ή γρήγορα σε οοολες μας θα φανει η κοιλιτσα ! αυτο ειναι δεδομενο, αλλη 1-2 βδομαδες νωριτερα άλλη 1-2 αργοτερα.... δεν εχει τοσο σημασια, μπαλονάκια ολες θα γινουμε τελικα !


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η β επιπεδου γινεται απο 21η μεχρι 25η αλλα ας μας πουνε κ οι πιο εμπειρες!Κ επισης νομιζω οτι ειναι μια εξεταση σαν την αυχενικη παλι μετρανε διαφορα στο μωρο!Ας με διορθωσουν τα υπολοιπα κοριτσια αν λεω κατι λαθος...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2018 at 8:36 ΜΜ, Joanna86 είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε??ειμαι 16 +5 σημερα κ εχω 2-3 μερες που ανακατευομαι κ δεν εχω ορεξη για φαγητο κ ολα μου βρωμανε.αυτα δεν τα ειχα στις αρχες κ μου φαινεται περιεργο.το εχει καμμια αλλη σε αυτη την εβδομαδα?

Καλησπέρα..είμαι 16εβδ Κ Μόλις έκανα εμετό..από την 13 εβδ με ξεκινήσαν πι ναυτιες Κ τάσεις λι

Καλησπέρα μανούλες..μετα απο σκέψη αποφάσισα να σας γράψω τα νέα μου..στην επαρχία μου μέτρησαν τον τράχηλο γύρω στα χιλιοστά πολύ κοντός μίλησα με τον γιατρό μου στην Αθήνα Κ μιλήσαμε για περίδεση..Στο ενδιάμεσο είχα αίμα κάτι πονακια πιθανόν τότε έντερο φοβήθηκα Κ έφυγα για Αθήνα..νοσηλευτηκα στο Αλεξάνδρας όπου είναι Κ ο γιατρός μου,ο τράχηλος χιλιοστά λάθος μέτρηση είχα αποκόλληση στο 2 υπέρηχο ο γιατρός είδε απώλεια αμνιακου υγρού εμένα τελείωσαν όλα εκεί..ο γιατρός αισιόδοξος ότι θα γεμίσει είχα λίγα υγρά..επόμενος υπέρηχος σε 3 μερες σχεδόν καθόλου υγρό..τελείωσαν όλα..7 Ιουνίου ανήμερα στα γενέθλια του άνδρα μου..Το "γέννησα" φρικτοι τεχνητοι πόνοι υψηλές δόσεις διοτι π τράχηλος μου ήταν άψογος δεν άνοιγε..Το είδαμε ένα όμορφο αγοράκι Αλλά μας σόκαρε ήταν πλήρης κομπιασμενο με το λαιμό δυνασχετουσε Η ανάπτυξη του για αυτό δεν γέμισε υγρά πχ να κατουρησει..όλες μου οι εξετάσεις πεντακάθαρες Κανένα μικρόβιο..Για άλλο πήγα Αλλιώς με βρήκε..Το παρήγορο ότι έχω ήδη μια κόρη 5 ετών..ο γιατρός είπε τυχαίο Κ σπάνιο γεγονός...Σας εύχομαι με το καλό τα μωράκια σας !

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...