Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , bcd18 είπε:

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , athina_rain είπε:

Με το καλό εύχομαι,  όλα να πάνε καλά! Καρδιολογικές εξετάσεις γιατί θα κάνεις?

Ειναι λεει τυπικες εξετασεις που τις κανουν ολες οσες μπαθνουν στο μηνα τους! Σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Κελυ 32 είπε:

Κοριτσια καλησπερα σας! Μολις γυρισα απο γιατρο! 2.400 περιπου η μπεμπα! Θα κανω 1.11 εξετασεις καρδιολογικες και καρδιοτοκογραφημα και μετα ειπε ο γιατρος θα παρουμε αποφασεις...Αυτο λιγο με αγχωσε γιατι θα ηθελα να φτασω τις 38 βδομαδες..Ομως θα δειξει απο βδομαδα...Ελπιζω ολα να πανε καλα!!!! 

Με το καλό κορίτσι μου! 

  • Ευχαριστώ 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε! εγώ μόλις γύρισα από γιατρο! όλα καλά τα βρήκε,  με εξέτασε και από κάτω,  εντάξει,  περίμενα να πονέσω πιο πολύ να πω την αλήθεια! Σάββατο 6 το πρωί μπαίνω για πρόκληση κορίτσια,  εκτός αν αποφασίσει να σκάσει μύτη από μόνος του! έχω αγωνία!!!!

έκανα κγω καρδιογράφημα όταν μπήκα στο μήνα μου,  τυπική εξέταση!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , bella32 είπε:

καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε! εγώ μόλις γύρισα από γιατρο! όλα καλά τα βρήκε,  με εξέτασε και από κάτω,  εντάξει,  περίμενα να πονέσω πιο πολύ να πω την αλήθεια! Σάββατο 6 το πρωί μπαίνω για πρόκληση κορίτσια,  εκτός αν αποφασίσει να σκάσει μύτη από μόνος του! έχω αγωνία!!!!

έκανα κγω καρδιογράφημα όταν μπήκα στο μήνα μου,  τυπική εξέταση!!

Με το καλό!!! γιατι πρόκληση? σε ποια βδομάδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , athina_rain είπε:

Με το καλό!!! γιατι πρόκληση? σε ποια βδομάδα είσαι?

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! με το καλό για όλες τις εγκυουλες!! μόλις θα έχω κλείσει τη 39 το Σαββάτο! πρόκληση γτ δεν εχω ούτε μια συσπαση!! Ο καρδιοτοκογραφος έδειχνε μέγιστο το 19 στις συσπάσεις! τψρα αν αλλάξει κάτι μέσα σε 2 μέρες δε ξέρω!!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , bella32 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! με το καλό για όλες τις εγκυουλες!! μόλις θα έχω κλείσει τη 39 το Σαββάτο! πρόκληση γτ δεν εχω ούτε μια συσπαση!! Ο καρδιοτοκογραφος έδειχνε μέγιστο το 19 στις συσπάσεις! τψρα αν αλλάξει κάτι μέσα σε 2 μέρες δε ξέρω!!!

Ναι ποτέ δε ξέρεις μπορεί να σε πιάσει στα ξαφνικά! Συμβαίνει πολλές φορές! Εγώ έχω το σάββατο καρδιοτοκογράφο είμαι 38 εβδομάδες και πολύ άγχος για την ημέρα που θα με πιάσουν οι πόνοι! Αλλά δε μπορείς και να μη το σκέφτεσαι! Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε σένα και σε όλες όσες είναι ακόμα σε αναμονή της γέννας!!!!! :D 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bella32 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! με το καλό για όλες τις εγκυουλες!! μόλις θα έχω κλείσει τη 39 το Σαββάτο! πρόκληση γτ δεν εχω ούτε μια συσπαση!! Ο καρδιοτοκογραφος έδειχνε μέγιστο το 19 στις συσπάσεις! τψρα αν αλλάξει κάτι μέσα σε 2 μέρες δε ξέρω!!!

δεν καταλαβαινω παντως αυτη τη νοοτροπια των ελληνων γιατρών.... 39 εβδ δεν ειναι οτι εξαντλείτε ΟΛΟΣ ο χρονος,... μια ολοκληρωμενη εγκυμοσυνη θεωρειτε απο 37 εως 42η εβδ, και αυτο γιατι μετρανε απο την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου αλλα τις πρωτες 2 εβδομαδες δεν υφισταται συλληψη, οταν δηλαδη ειμαστε 38 εβδ για παραδειγμα, απο την ημερα της συλληψης ειναι 36 σε πραγματικο χρονο... γι αυτο και περιμενουνε 40η και 41η εβδ φυσικα με εντατικη παρακολουθηση,... αυτο το σε βαζω 39 εβδ ακριβως γιατι δεν υπαρχει συσπαση ειναι πολυ ενοχλητικο.... γνωμη μου φυσικά,... σκεφτειτε οτι εγώ κατα βαθος θελω να γινει συντομα και ισως με βολευε κατι τετοιο να μπορω να αποφασισω δλδ για γεννα με προκληση, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος,.. εδω που ειμαι εγώ θα προβουνε σε καισαρικη ΜΟΝΟ σε πραγματικη περιπτωση προβληματος και οχι για ψύλλου πήδημα... για προκληση δε, φοβαμαι να αναφερω κατι πριν την 40η εβδ, νομιζω θα με παρουνε με τις ντοματες... 

1 hour ago, athina_rain είπε:

Ναι ποτέ δε ξέρεις μπορεί να σε πιάσει στα ξαφνικά! Συμβαίνει πολλές φορές! Εγώ έχω το σάββατο καρδιοτοκογράφο είμαι 38 εβδομάδες και πολύ άγχος για την ημέρα που θα με πιάσουν οι πόνοι! Αλλά δε μπορείς και να μη το σκέφτεσαι! Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε σένα και σε όλες όσες είναι ακόμα σε αναμονή της γέννας!!!!! :D 

και γω σε μια εβδομαδα ακριβως εχω γιατρο ξανα,.. θα ειμαι ακριβως 38 εβδ.. αυριο μονο ελεγχο ουρα /πιεση/ βαρος στην οικογεν γιατρό. α ! θα ακουσει και τους χτυπους της καρδιας του μπεμπη... τωρα αν κανει και κάτι εξτρα περα απο αυτα θα σας ενημερωσω αυριο το μεσημερι :)

επειδή δεν αφηνουνε να ποστάρω λινκς οι admins θα κανω αντιγραφη-επικολληση μερικα κειμενα απο το ιντερνετ,

 

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, οι καισαρικές στη χώρα μας συνιστούν το 58% του συνόλου των τοκετών - Γιατί η καισαρική «αποθεώνεται» στην Ελλάδα;«Υπέρβαση» της τάξεως του 43% καταγράφεται στις γεννήσεις με καισαρικές τομές που γίνονται στη χώρα μας σε σχέση με το επιτρεπτό από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ) ποσοστό τοκετών με καισαρική τομή που είναι 15%. protothema.gr

Το φυσιολογικό ποσοστό καισαρικών τομών, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, είναι το 15%. Οι άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης υπερβαίνουν το φυσιολογικό ποσοστό αυτό, κατά το διπλάσιο, φθάνοντας το 30% σε καισαρικές, στο σύνολο των τοκετών. Η Ελλάδα, υπερβαίνει στο διπλάσιο και την διπλάσια υπέρβαση των χωρών της ΕΕ, εκτινάσσοντας περίπου στο 60% το ποσοστό των καισαρικών στο σύνολο των γεννήσεων.

από την πλευρά των γιατρών προκρίνεται η λύση της καισαρικής, λόγω του ότι ο τοκετός γίνεται προγραμματισμένα τοκετού (κι έτσι υπάρχει διευκόλυνση διευθέτησης του χρόνου εργασίας τους, οι περισσότερες καισαρικές γίνονται εντός του ωραρίου των ιατρών), λόγω της επιλογής «αμυντικής ιατρικής», λόγω της διασφάλισης αυξημένης αμοιβής, ακόμη λόγω της διασφάλισης της παρουσίας του γιατρού που παρακολούθησε την γυναίκα κατά την εγκυμοσύνη, αλλά και λόγω της ανεπαρκούς εκπαίδευσης σε φυσιολογικό τοκετό.

Πηγή: «Πρωτιά» της Ελλάδας στις καισαρικές -Τετραπλάσιο το ποσοστό από τον παγκόσμιο μέσο όρο | iefimerida.gr 

 

το ομολογώ ξανά οτι και μενα θα με βολευε να ητανε προγραμματισμενο και να προετοιμαζομουνα αλλα αντικειμενικα δεν ειναι ο σωστος τροπος η καταναγκαστική γεννα... 
 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , elise είπε:

δεν καταλαβαινω παντως αυτη τη νοοτροπια των ελληνων γιατρών.... 39 εβδ δεν ειναι οτι εξαντλείτε ΟΛΟΣ ο χρονος,... μια ολοκληρωμενη εγκυμοσυνη θεωρειτε απο 37 εως 42η εβδ, και αυτο γιατι μετρανε απο την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου αλλα τις πρωτες 2 εβδομαδες δεν υφισταται συλληψη, οταν δηλαδη ειμαστε 38 εβδ για παραδειγμα, απο την ημερα της συλληψης ειναι 36 σε πραγματικο χρονο... γι αυτο και περιμενουνε 40η και 41η εβδ φυσικα με εντατικη παρακολουθηση,... αυτο το σε βαζω 39 εβδ ακριβως γιατι δεν υπαρχει συσπαση ειναι πολυ ενοχλητικο.... γνωμη μου φυσικά,... σκεφτειτε οτι εγώ κατα βαθος θελω να γινει συντομα και ισως με βολευε κατι τετοιο να μπορω να αποφασισω δλδ για γεννα με προκληση, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος,.. εδω που ειμαι εγώ θα προβουνε σε καισαρικη ΜΟΝΟ σε πραγματικη περιπτωση προβληματος και οχι για ψύλλου πήδημα... για προκληση δε, φοβαμαι να αναφερω, νομιζω θα με παρουνε με τις ντοματες... 

και γω σε μια εβδομαδα ακριβως εχω γιατρο ξανα,.. θα ειμαι ακριβως 38 εβδ.. αυριο μονο ελεγχο ουρα /πιεση/ βαρος στην οικογεν γιατρό. α ! θα ακουσει και τους χτυπους της καρδιας του μπεμπη... τωρα αν κανει και κάτι εξτρα περα απο αυτα θα σας ενημερωσω αυριο το μεσημερι :)

το ξέρω κορίτσι μου..και που με κράτησε τόσο ήταν πολύ αγχωμένος..η κύηση μου ήταν υψηλού κινδύνου..νοσηλευτηκα 3 φορές! και δε θέλει να το ρισκάρει παραπάνω δεδομένου ότι έχω ήδη μια αποβολή σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...αλλοι γιατροί στο νοσοκ λέγανε να μου το πάρουν από τις 36! αυτός όμως κατάφερε και με έφτασε ως εδώ με πολυ στενή παρακολούθησή!

να μάς στείλεις αύριο τι έγινε με το γιατρό!! όλα καλά θα είναι!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, bella32 είπε:

καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε! εγώ μόλις γύρισα από γιατρο! όλα καλά τα βρήκε,  με εξέτασε και από κάτω,  εντάξει,  περίμενα να πονέσω πιο πολύ να πω την αλήθεια! Σάββατο 6 το πρωί μπαίνω για πρόκληση κορίτσια,  εκτός αν αποφασίσει να σκάσει μύτη από μόνος του! έχω αγωνία!!!!

έκανα κγω καρδιογράφημα όταν μπήκα στο μήνα μου,  τυπική εξέταση!!

Με το καλο ευχομαι!!!! Ολα θα πανε καλα!!!

1 hour ago, athina_rain είπε:

Ναι ποτέ δε ξέρεις μπορεί να σε πιάσει στα ξαφνικά! Συμβαίνει πολλές φορές! Εγώ έχω το σάββατο καρδιοτοκογράφο είμαι 38 εβδομάδες και πολύ άγχος για την ημέρα που θα με πιάσουν οι πόνοι! Αλλά δε μπορείς και να μη το σκέφτεσαι! Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε σένα και σε όλες όσες είναι ακόμα σε αναμονή της γέννας!!!!! :D 

Με το καλο λοιπον και σε εσενα!!! Αχ βρε κοριτσια πολυ αγχωτικο οντως αυτο που δεν ξερουμε!!!

πρίν από 34 λεπτά , elise είπε:

δεν καταλαβαινω παντως αυτη τη νοοτροπια των ελληνων γιατρών.... 39 εβδ δεν ειναι οτι εξαντλείτε ΟΛΟΣ ο χρονος,... μια ολοκληρωμενη εγκυμοσυνη θεωρειτε απο 37 εως 42η εβδ, και αυτο γιατι μετρανε απο την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου αλλα τις πρωτες 2 εβδομαδες δεν υφισταται συλληψη, οταν δηλαδη ειμαστε 38 εβδ για παραδειγμα, απο την ημερα της συλληψης ειναι 36 σε πραγματικο χρονο... γι αυτο και περιμενουνε 40η και 41η εβδ φυσικα με εντατικη παρακολουθηση,... αυτο το σε βαζω 39 εβδ ακριβως γιατι δεν υπαρχει συσπαση ειναι πολυ ενοχλητικο.... γνωμη μου φυσικά,... σκεφτειτε οτι εγώ κατα βαθος θελω να γινει συντομα και ισως με βολευε κατι τετοιο να μπορω να αποφασισω δλδ για γεννα με προκληση, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος,.. εδω που ειμαι εγώ θα προβουνε σε καισαρικη ΜΟΝΟ σε πραγματικη περιπτωση προβληματος και οχι για ψύλλου πήδημα... για προκληση δε, φοβαμαι να αναφερω κατι πριν την 40η εβδ, νομιζω θα με παρουνε με τις ντοματες... 

και γω σε μια εβδομαδα ακριβως εχω γιατρο ξανα,.. θα ειμαι ακριβως 38 εβδ.. αυριο μονο ελεγχο ουρα /πιεση/ βαρος στην οικογεν γιατρό. α ! θα ακουσει και τους χτυπους της καρδιας του μπεμπη... τωρα αν κανει και κάτι εξτρα περα απο αυτα θα σας ενημερωσω αυριο το μεσημερι :)

επειδή δεν αφηνουνε να ποστάρω λινκς οι admins θα κανω αντιγραφη-επικολληση μερικα κειμενα απο το ιντερνετ,

 

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, οι καισαρικές στη χώρα μας συνιστούν το 58% του συνόλου των τοκετών - Γιατί η καισαρική «αποθεώνεται» στην Ελλάδα;«Υπέρβαση» της τάξεως του 43% καταγράφεται στις γεννήσεις με καισαρικές τομές που γίνονται στη χώρα μας σε σχέση με το επιτρεπτό από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ) ποσοστό τοκετών με καισαρική τομή που είναι 15%. protothema.gr

Το φυσιολογικό ποσοστό καισαρικών τομών, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, είναι το 15%. Οι άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης υπερβαίνουν το φυσιολογικό ποσοστό αυτό, κατά το διπλάσιο, φθάνοντας το 30% σε καισαρικές, στο σύνολο των τοκετών. Η Ελλάδα, υπερβαίνει στο διπλάσιο και την διπλάσια υπέρβαση των χωρών της ΕΕ, εκτινάσσοντας περίπου στο 60% το ποσοστό των καισαρικών στο σύνολο των γεννήσεων.

από την πλευρά των γιατρών προκρίνεται η λύση της καισαρικής, λόγω του ότι ο τοκετός γίνεται προγραμματισμένα τοκετού (κι έτσι υπάρχει διευκόλυνση διευθέτησης του χρόνου εργασίας τους, οι περισσότερες καισαρικές γίνονται εντός του ωραρίου των ιατρών), λόγω της επιλογής «αμυντικής ιατρικής», λόγω της διασφάλισης αυξημένης αμοιβής, ακόμη λόγω της διασφάλισης της παρουσίας του γιατρού που παρακολούθησε την γυναίκα κατά την εγκυμοσύνη, αλλά και λόγω της ανεπαρκούς εκπαίδευσης σε φυσιολογικό τοκετό.

Πηγή: «Πρωτιά» της Ελλάδας στις καισαρικές -Τετραπλάσιο το ποσοστό από τον παγκόσμιο μέσο όρο | iefimerida.gr 

 

το ομολογώ ξανά οτι και μενα θα με βολευε να ητανε προγραμματισμενο και να προετοιμαζομουνα αλλα αντικειμενικα δεν ειναι ο σωστος τροπος η καταναγκαστική γεννα... 
 

Οπως τα λες ειναι! Εδω στην Ελλαδα εχουν την λυση της καισαρικης και μαλιστα τις περισσοτερες φορες χωρις ιδιαιτερο λογο...Εγω ειμαι της αποψης οτι η καισαρικη πρεπει να προτεινεται οταν συντρεχει ιδιαιτερος λογος για την υγεια του εμβρυου η της μητερας....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ζουμε μεγαλες στιγμες οι περισσοτερες με πεθερικα κ οικογενειες!

@bella32 μου γεννας?39 εβδομαδες ειναι σουπερ!Μπραβο στον γιατρο σου παντως κ μπραβο κ σενα που τοσο καιρο εισαι τοσο ψυχρεμη!Ποτε δεν καταλαβα οτι εχεις καποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη σου...κ παλι μπραβο σου!Μετραμε μερες λοιπον γιουπιιι!

@Κελυ 32 μου θυμισε μου ποσο εβδομαδων εισαι!Εμενα σχεδον 1,5 κιλο ηταν στις 36 εβδομαδες κ θελω να φτασουμε τις 38 αλλα δεν τον ειδα κ τοσο προθυμο τον γιατρο!

βρε κοριτσια εμενα δεν μου εκανε ακομα καρδιοτοκογραφο κ ουτε το ανεφερε!Το Σαββατο που εχω ραντεβου θα το ζητησω εγω αν δεν το πει!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , bella32 είπε:

το ξέρω κορίτσι μου..και που με κράτησε τόσο ήταν πολύ αγχωμένος..η κύηση μου ήταν υψηλού κινδύνου..νοσηλευτηκα 3 φορές! και δε θέλει να το ρισκάρει παραπάνω δεδομένου ότι έχω ήδη μια αποβολή σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...αλλοι γιατροί στο νοσοκ λέγανε να μου το πάρουν από τις 36! αυτός όμως κατάφερε και με έφτασε ως εδώ με πολυ στενή παρακολούθησή!

να μάς στείλεις αύριο τι έγινε με το γιατρό!! όλα καλά θα είναι!!

δε γνωριζα ολες αυτες τις λεπτομερεις @bella32 μου ! εαν ειναι για καλυτερο τοτε καλώς να γινει ετσι ! το γεγονος παντως οτι εισαι ηδη 38 εβδ δειχνει οτι αυτη τη φορα η εγκυμοσυνη ητανε καλη ! εμενα στο νοσοκομειο την τελευταια φορα μου ειπανε οτι σε περιπτωση που πιασω 40 εβδ τοτε γινεται εντατικος ελεγχος καθε δύο μερες και βλεπουνε εαν το μωρό δεν ερχεται λογω προβληματος ή αν απλα δεν ειναι ακομα ετοιμο και αναλογα τοτε κρινουνε... αλλα οκ με το ιστορικο το δικο σου καταλαβαινω οτι υπαρχει ενα αγχος παραπανω, και σιγουρα οι γιατροι ξερουνε κατι παραπανω, εγω απλα τη γνωμη μου λεω, ειδικος σιγουρα δεν ειμαι.. ολα καλα θα πανε παντως !!

αυριο το μεσημερακι θα ενημερωσω για την αυριανη επισκεψη :-D

πρίν από 16 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

 

βρε κοριτσια εμενα δεν μου εκανε ακομα καρδιοτοκογραφο κ ουτε το ανεφερε!Το Σαββατο που εχω ραντεβου θα το ζητησω εγω αν δεν το πει!

κανονικά θα πρεπει να σου κανει το σαββατο ! ναι να το πεις αν δεν αναφέρει κατι ! 

διαβασα παραπανω για καρδιογραφημα... εμενα δε μου κανανε... ουτε αναφερθηκε κατι, πρεπει να το πω αυριο λετε ή μηπως δεν βρηκανε λογο να το κανουνε ?

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nektaritsaki είπε:

Τελικα ζουμε μεγαλες στιγμες οι περισσοτερες με πεθερικα κ οικογενειες!

@bella32 μου γεννας?39 εβδομαδες ειναι σουπερ!Μπραβο στον γιατρο σου παντως κ μπραβο κ σενα που τοσο καιρο εισαι τοσο ψυχρεμη!Ποτε δεν καταλαβα οτι εχεις καποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη σου...κ παλι μπραβο σου!Μετραμε μερες λοιπον γιουπιιι!

@Κελυ 32 μου θυμισε μου ποσο εβδομαδων εισαι!Εμενα σχεδον 1,5 κιλο ηταν στις 36 εβδομαδες κ θελω να φτασουμε τις 38 αλλα δεν τον ειδα κ τοσο προθυμο τον γιατρο!

βρε κοριτσια εμενα δεν μου εκανε ακομα καρδιοτοκογραφο κ ουτε το ανεφερε!Το Σαββατο που εχω ραντεβου θα το ζητησω εγω αν δεν το πει!

@Nektaritsaki μου ευχαριστώ πολύ!!!!δόξα το θεό όλα είναι καλά..Ο συγκεκριμένος γιατρός πέρα από γυναικολόγος ήταν και ψυχολόγος για μένα!! βέβαια ψέμματα δε θα πω,  δεν ήμουν ολη την ώρα ψύχραιμη! τις έπαθα τις κρίσεις μου αρκετές φορές!! του ζητησα μηπως γεννησω παρασκευη αλλα ηθελε να κλεισω βδομαδα και μ εβαλε σαββατο Τελικά!καρδιοτοκογραφημα γίνεται συνήθως μετά τις 37, έτσι μου είχαν πει στο νοσοκομείο. εμένα λ8γω της περίπτωσης μου το ξεκίνησαν πιο νωρίς! 

@elise μου απ όσο κατάλαβα ούτε εσυ έχεις κάνει καρδιοτοκογραφημα; δεν είναι κατι, γνώμη μου να το ζητήσετε και εσυ και τ ο νεκτραριτσακι μας,  για να δούμε τι γίνεται από συσπάσεις και από κινητικότητα και παλμούς μωρού, που δε φαίνονται  στον υπέρηχο!! 

περιμένουμε νέα!!!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , bella32 είπε:

 

@elise μου απ όσο κατάλαβα ούτε εσυ έχεις κάνει καρδιοτοκογραφημα; δεν είναι κατι, γνώμη μου να το ζητήσετε και εσυ και τ ο νεκτραριτσακι μας,  για να δούμε τι γίνεται από συσπάσεις και από κινητικότητα και παλμούς μωρού, που δε φαίνονται  στον υπέρηχο!! 

περιμένουμε νέα!!!!

καρδιοτακογράφημα μου εκανε οταν εκλεισα 36 εβδ, αυτο που βαζει τους επιδεσμους γυρω απο την κοιλια και μετρητες επανω που μετράνε συσπασεις και ακουνε και την καρδια του μωρου, ... απλα αν δε κανω λαθος διαβασα για καρδιογραφημα στη μαμα ?? σε εμενα δεν κανανε καρδιογραφημα δλδ, αλλα δεν ξερω αν καταλαβα καλα  αν ειναι αυτο απαραιτητο ή οχι.. πρεπει να ξαναδιαβασω τα παραπανω ποστς, ..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , elise είπε:

καρδιοτακογράφημα μου εκανε οταν εκλεισα 36 εβδ, αυτο που βαζει τους επιδεσμους γυρω απο την κοιλια και μετρητες επανω που μετράνε συσπασεις και ακουνε και την καρδια του μωρου, ... απλα αν δε κανω λαθος διαβασα για καρδιογραφημα στη μαμα ?? σε εμενα δεν κανανε καρδιογραφημα δλδ, αλλα δεν ξερω αν καταλαβα καλα  αν ειναι αυτο απαραιτητο ή οχι.. πρεπει να ξαναδιαβασω τα παραπανω ποστς, ..

ααα καρδιογραφημα έλεγες κγω διαβαζα καρδιοτοκογραφημα χαχα ! δεν ξέρω αν είναι στις απαραίτητες, λογικά όταν έρθει η ώρα για τη γέννα τότε θα κάνουν  με ό,τι άλλο εχει η προετοιμασία μέσα! εμένα μ είχαν κάνει λόγω νοσηλείας!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Τελικα ζουμε μεγαλες στιγμες οι περισσοτερες με πεθερικα κ οικογενειες!

@bella32 μου γεννας?39 εβδομαδες ειναι σουπερ!Μπραβο στον γιατρο σου παντως κ μπραβο κ σενα που τοσο καιρο εισαι τοσο ψυχρεμη!Ποτε δεν καταλαβα οτι εχεις καποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη σου...κ παλι μπραβο σου!Μετραμε μερες λοιπον γιουπιιι!

@Κελυ 32 μου θυμισε μου ποσο εβδομαδων εισαι!Εμενα σχεδον 1,5 κιλο ηταν στις 36 εβδομαδες κ θελω να φτασουμε τις 38 αλλα δεν τον ειδα κ τοσο προθυμο τον γιατρο!

βρε κοριτσια εμενα δεν μου εκανε ακομα καρδιοτοκογραφο κ ουτε το ανεφερε!Το Σαββατο που εχω ραντεβου θα το ζητησω εγω αν δεν το πει!

Εγω ειμαι σημερα 35 και 1 ημερα...Μην αγχωνεσαι με τον καρδιοτοκογραφο..Αλλοι γιατροο κανουν πιο μετα...Ρωτησε ομως τον γιατρο σου αν εχεις αγχος..Εσυ σε ποια βδομαδα εισαι τωρα?

πρίν από 3 λεπτά , bella32 είπε:

ααα καρδιογραφημα έλεγες κγω διαβαζα καρδιοτοκογραφημα χαχα ! δεν ξέρω αν είναι στις απαραίτητες, λογικά όταν έρθει η ώρα για τη γέννα τότε θα κάνουν  με ό,τι άλλο εχει η προετοιμασία μέσα! εμένα μ είχαν κάνει λόγω νοσηλείας!

Εμενα με εβαλε να κανω εξετασεις αιματος και μαζι και καρδιογραφημα δικο μου για να το εχει οταν χρειαστει σε περιπτωση τοκετου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...