Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Irene14 είπε:

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μπεμπάκια σας!! Εύχομαι τα καλύτερα σε ΟΛΕΣ εδώ!

@P.L.L. Πόσο είσαι??? Εγώ είμαι 37+2... Ούτε πονάκια ούτε τπτ!!! Σαν εσένα!! Εγώ σήμερα έχω γιατρό...για να δούμε τι θα πει...

Εγώ ειμαι38+2. Ακριβώς μια εβδομάδα πιο πολύ από εσένα! Έλεγα ότι θα πάρω και τις 40 εβδομάδες στα σίγουρα αλλά έτσι όπως τα λέει η @eliseμπορεί να έρθουν αλλιώς τα πράγματα! Κι ανυπομονώ! Με το καλό και σε εσένα να γεννήσουμε τα μωρά μας!

Συγχαρητήρια και σε εσένα @Nektaritsaki!!! Να σου ζήσει η κόρη και να είναι καλότυχη και ευτυχισμένη! Άντε, να το απολαύσουμε κι εμείς σιγά σιγά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/11/2018 at 3:36 ΜΜ, bella32 είπε:

@elise @athina_rain κορίτσια μου να σας ζήσουν! γερά και καλοτυχα και με το καλό να γυρίσετε στο σπίτι σας!

Athina μου, εμένα έχασε και να φανταστείς φτάσαμε στα κιλά της γέννας 2 εβδομάδες μετά! χτες δλδ!!  είμαι με αποκλειστικό θηλασμό! η παιδίατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να χάνουν βάρος και συνήθως μέσα σε 15μερες επανέρχονται στο αρχικό.  εσένα πόσο γεννήθηκε; έχει χάσει; 

ένα άγχος θα το έχεις σίγουρα!! όσο για τα ζουμιά που λες.  εκφρασου ελεύθερα κοπέλα  μου! όλες ευσυγκινητες είμαστε εκείνη την ώρα! που να σου πω τι έκανα εγώ μόλις άκουσα το κλάμα του και περισσότερο τη στιγμή που τον ακούμπησαν στο στήθος μου ,ίσα που γεννήθηκε! 

3350 γεννηθηκε χθες που ρωτησα ηταν 3260 αποκλειστικος θηλασμος. απλα τωρα παρατηρησα οτι κατεβασα κανονικα γαλα. μεχρι χθες ειχσ ακομα το πρωτογαλα οποτε βλεπω οτι τωρα τρωει καλα.

19 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Κορίτσια μόλις είδα τα νέα σας! @elise και @athina_rain συγχαρητήρια!!! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας και να είστε όλοι καλά κι ευτυχισμένοι οικογενειακώς! Τι ωραία που τα περιγράφετε! Ανυπομονώ να έρθει η ώρα και για εμένα! 

@Κελυ 32 την Πέμπτη λοιπόν. Έρχεται η ώρα! Τι καλααα!!! Ελπίζω να κοιμάσαι και καλύτερα αυτές τις μέρες. Πρέπει να μαζέψεις ύπνο όσο μπορείς! 

με το κσλο να ερθει κ η δικη σου ωρα!!!!! να πανε ολα καλα!!! αυριο βγαινω επιτελους γιατι βαρεθηκα κουραστηκα θελω το σπιτακι μας!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 10:20 ΜΜ, Anastasia_paris είπε:

Μπραβο, εύχομαι να τα βρείτε γρήγορα οι δύο σας!!!!! Α κατάλαβα, ωραία καλύτερα έτσι, πιο πολύ θα είχες πρόβλημα στο επισκεπτηριο... Και μην τους χαρίσεις, σου είπα δεν τηρούν ωράρια εκεί... 

ναι αυτο με το επισκεπτηριο μ εσπασε τα νευρα πολλα ατομα σε ενα τοσο μικρο δωματιο. Σημερα μ επιασε φοβερος  πονοκεφαλος απο την βαβουρα. Κουραστηκα η αληθεια ειναι κ αυριο τριτη ευτυχως φευγω. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα! Μόλις τελείωσα την επίσκεψη στο γιατρό και μπορώ να πω επισήμως πως έχω αγχωθεί. Τη Δευτέρα στις 38 εβδομάδες ακριβώς με βάζει για καισαρική! Δεν έχω κάποια σοβαρή ένδειξη, μόνο πετρώματα στην κοιλιά αλλά επειδή ο μπέμπης έχει οριζόντια θέση δε θέλει να το καθυστερήσουμε άλλο. Ήξερα ότι κατά πάσα πιθανότητα θα πάω για καισαρική λόγω της εξωσωματικής αλλά δεν ήμουν προετοιμασμένη ψυχολογικά για τώρα. Ε ρε κάτι αϋπνοίες που θα έχω αυτές τις μέρες!


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, VictorVictoria είπε:

Κορίτσια, καλημέρα! Μόλις τελείωσα την επίσκεψη στο γιατρό και μπορώ να πω επισήμως πως έχω αγχωθεί. Τη Δευτέρα στις 38 εβδομάδες ακριβώς με βάζει για καισαρική! Δεν έχω κάποια σοβαρή ένδειξη, μόνο πετρώματα στην κοιλιά αλλά επειδή ο μπέμπης έχει οριζόντια θέση δε θέλει να το καθυστερήσουμε άλλο. Ήξερα ότι κατά πάσα πιθανότητα θα πάω για καισαρική λόγω της εξωσωματικής αλλά δεν ήμουν προετοιμασμένη ψυχολογικά για τώρα. Ε ρε κάτι αϋπνοίες που θα έχω αυτές τις μέρες!

Αχ  σε καταλαβαινω απολυτα!!! Κ εγω μπαινω για καισαρικη μεθαυριο πουβθα ειμαι 38+2 και εχω αγχωθει αρκετα..παραδοξως χθες βραδυ κοιμηθηκα καλα!!!! Με το καλο λοιπον κ σε εσενα!!! Ολα θα πανε καλα! Εμενα με αγχωνει πιο πολυ η επισκληριδειος!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Κελυ 32 η επισκληρίδειος θεωρείται δεδομένη ή σε έβαλε να διαλέξεις; Μια φίλη μου γέννησε με ραχιαία αναισθησία που διαρκεί λιγότερες ώρες και είναι λίγο πιο ανώδυνη από την επισκληρίδειο. Άλλες γεννάνε με ολική. Εγώ δεν έχω ιδέα ακόμα. Θα ξαναπάω την Παρασκευή για εξετάσεις και θα τα πούμε. 


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VictorVictoria είπε:

@Κελυ 32 η επισκληρίδειος θεωρείται δεδομένη ή σε έβαλε να διαλέξεις; Μια φίλη μου γέννησε με ραχιαία αναισθησία που διαρκεί λιγότερες ώρες και είναι λίγο πιο ανώδυνη από την επισκληρίδειο. Άλλες γεννάνε με ολική. Εγώ δεν έχω ιδέα ακόμα. Θα ξαναπάω την Παρασκευή για εξετάσεις και θα τα πούμε. 

Αυριο θα δω τον αναισθησιολογο και θα μιλησουμε να λυσω τις αποριες μου.α Αλλα νομιζω οτι θ μ κανουν επισκληριδειο..

Link to comment
Share on other sites

@VictorVictoria με το καλό εύχομαι!!! Για να το λέει ο γιατρός σου κάτι θα ξέρει. Άλλωστε το παιδί είναι έτοιμο στις 38 εβδομάδες. Όλα να πάνε καλά!

@Κελυ 32 γιατί φοβάσαι την επισκληρίδειο; Εγώ πάντως που την έχω δοκιμάσει μια χαρά τη βρήκα! Και γενικά έχω ακούσει ότι είναι ότι καλύτερο σε σχέση με τις άλλες μεθόδους που ακολουθούσαν παλιότερα. Πάντα υπάρχει ανασφάλεια αλλά κάνε μια προσευχή και προχωρα! 

Εσεις που θα κάνετε προγραμματισμένη καισαρική μην αμελήσετε να ζητήσετε να σας φέρουν το παιδί στην ανάνηψη για να θηλάσει. Εκτός αν δεν θέλετε να θηλασετε όποτε και πάλι σεβαστό!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, P.L.L. είπε:

@VictorVictoria με το καλό εύχομαι!!! Για να το λέει ο γιατρός σου κάτι θα ξέρει. Άλλωστε το παιδί είναι έτοιμο στις 38 εβδομάδες. Όλα να πάνε καλά!

@Κελυ 32 γιατί φοβάσαι την επισκληρίδειο; Εγώ πάντως που την έχω δοκιμάσει μια χαρά τη βρήκα! Και γενικά έχω ακούσει ότι είναι ότι καλύτερο σε σχέση με τις άλλες μεθόδους που ακολουθούσαν παλιότερα. Πάντα υπάρχει ανασφάλεια αλλά κάνε μια προσευχή και προχωρα! 

Εσεις που θα κάνετε προγραμματισμένη καισαρική μην αμελήσετε να ζητήσετε να σας φέρουν το παιδί στην ανάνηψη για να θηλάσει. Εκτός αν δεν θέλετε να θηλασετε όποτε και πάλι σεβαστό!

Εχεις δικιο..ισως ειμαι υπερβολικη που φοβαμαι!!! Θα προσπαθησω να ειμαι ηρεμη και να σκεφτομαι οτι ολα θα πανε καλα!

Ναι εννοειται θα το ζητησω να μου φερουν το παιδι για να θηλασω...οσο μπορω βεβαία γιατι μετα την τεταρτη μερα νομιζώ κατεβαινέι το γαλα...

Link to comment
Share on other sites

@P.L.L. ευχαριστώ που το λες, δε θα το αμελήσω καθόλου. Έχω κάνει τα σεμινάριά μου και έχω καταλάβει ότι αυτές οι πρώτες επαφές με το μωρό είναι πολύ σημαντικές για να κατέβει το γάλα. @Κελυ 32 άσχετα αν το γάλα κατεβαίνει αργότερα, είναι κάποιες κινήσεις που θεωρούνται πολύ σημαντικές, όπως το να μην πλύνουν το μωρό την πρώτη μέρα, το να μην το αφήσεις στη θερμοκοιτίδα (αν δεν είναι απαραίτητο) με τις ώρες ή το να το πάρει αγκαλιά ο μπαμπάς στο γυμνό του στέρνο όσο εσύ συνέρχεσαι. Ειδικά το τελευταίο,  ο άντρας μου το περιμένει πώς και πώς!

  • Μου αρέσει 2

SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Εχεις δικιο..ισως ειμαι υπερβολικη που φοβαμαι!!! Θα προσπαθησω να ειμαι ηρεμη και να σκεφτομαι οτι ολα θα πανε καλα!

 

μη φοβασαι καθολου την επισκληριδιο κελυ μου !! τιποτα δεν ειναι ! ενα τσιμπηματακι μονο, χωρις υπερβολές.  εμενα πρεπει να απλωσε και μια κρεμουλα για να "μουδιασει" λιγο το σημειο που τσιμπησε, αλλα γενικα εγινε πολυ γρηγορα και το κυριοτερο ανωδυνα, μη το σκεφτεσαι καθολου πραγματικα !

καλημερα σε ολα τα κοριτσια φουσκίτσες και μη ! :) ερωτηση για τα κοριτσια που γεννησαν, πώς πανε τα βράδια σας ? επισης απο κιλάκια / επαναφορα ? εγω απο τα 11,5 εχασα ηδη τα 7 ! αλλα οκ ειμαι στην 5η μερα μονο συνεπως απο την αυπνία συντομα θα φυγουνε και τα υπολοιπα, οχι οτι εχει καποια σημασια βεβαια ε !! ετσι σε συζητηση να βρισκομαστε δλδ. το κυριοτερο ειναι υγιή μπεμπάκια και χαρουμενες και υγιής μανουλες !!

εμας ο μπεμπης οοοολη μερα κοιμαται, το κοινό μαμ κακά και νάνι, θα ξυπνησει για πανα φαγητο, αλλα το βραδυ 12 με 3 μεσο ορο, ανησυχια κλαμα... δεν ξερω γιατι... δεν τιθεται θεμα πεινας, πανας κλπ γιατι αυτα τα κανουμε ρολόι στην ωρα τους μερα νυχτα... κατι παθαινει το βραδυ ομως... και δε μπορω να καταλαβω τι... νομιζω οτι δεν θελει ή δεν εχει συνηθισει το δωματιο του... θα τον κρατησω στο σαλονι το βραδυ -εκει που ειμαστε και ολη μερα- να δω τι θα κανει. χτες το μεσημερι ομως τον εβαλα στο δωματιο του για υπνο και κοιμηθηκε απο τις 2 μεχρι τις 5 χωρις διαμαρτυρία... τι να πω... 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , elise είπε:

μη φοβασαι καθολου την επισκληριδιο κελυ μου !! τιποτα δεν ειναι ! ενα τσιμπηματακι μονο, χωρις υπερβολές.  εμενα πρεπει να απλωσε και μια κρεμουλα για να "μουδιασει" λιγο το σημειο που τσιμπησε, αλλα γενικα εγινε πολυ γρηγορα και το κυριοτερο ανωδυνα, μη το σκεφτεσαι καθολου πραγματικα !

καλημερα σε ολα τα κοριτσια φουσκίτσες και μη ! :) ερωτηση για τα κοριτσια που γεννησαν, πώς πανε τα βράδια σας ? επισης απο κιλάκια / επαναφορα ? εγω απο τα 11,5 εχασα ηδη τα 7 ! αλλα οκ ειμαι στην 5η μερα μονο συνεπως απο την αυπνία συντομα θα φυγουνε και τα υπολοιπα, οχι οτι εχει καποια σημασια βεβαια ε !! ετσι σε συζητηση να βρισκομαστε δλδ. το κυριοτερο ειναι υγιή μπεμπάκια και χαρουμενες και υγιής μανουλες !!

εμας ο μπεμπης οοοολη μερα κοιμαται, το κοινό μαμ κακά και νάνι, θα ξυπνησει για πανα φαγητο, αλλα το βραδυ 12 με 3 μεσο ορο, ανησυχια κλαμα... δεν ξερω γιατι... δεν τιθεται θεμα πεινας, πανας κλπ γιατι αυτα τα κανουμε ρολόι στην ωρα τους μερα νυχτα... κατι παθαινει το βραδυ ομως... και δε μπορω να καταλαβω τι... νομιζω οτι δεν θελει ή δεν εχει συνηθισει το δωματιο του... θα τον κρατησω στο σαλονι το βραδυ -εκει που ειμαστε και ολη μερα- να δω τι θα κανει. χτες το μεσημερι ομως τον εβαλα στο δωματιο του για υπνο και κοιμηθηκε απο τις 2 μεχρι τις 5 χωρις διαμαρτυρία... τι να πω... 

Καλημερα!!!! Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και για ολα!!! Αυριο μπαινω...και σημερα ηδη ειμαι πιο χαλαρη!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Καλημερα!!!! Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και για ολα!!! Αυριο μπαινω...και σημερα ηδη ειμαι πιο χαλαρη!!!

ολα καλα θα πανε !!! στο λεω -εκ πειρα πλεον- να εισαι χαλαρη οσο μπορεις !! απολαυσε το !

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κελυ 32 είπε:

Καλημερα!!!! Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και για ολα!!! Αυριο μπαινω...και σημερα ηδη ειμαι πιο χαλαρη!!!

Χαίρομαι που είσαι πιο χαλαρή. Εγώ για να σου πω την αλήθεια μου έχω αρχίσει να σε ζηλεύω κιόλας! (Με την καλή έννοια πάντα!) 

@elise εγώ δεν ξέρω να σου πω γι αυτό που ρωτάς μιας κι ακόμα δεν έχω εμπειρία. Όμως η μαία μας είπε ότι το να κλαίει ένα παιδί είναι υγιές και φυσιολογικό και το πιθανότερο είναι πως προσπαθεί να εγκλιματιστεί στην εξωμητριο ζωή. Εκείνη πρότεινε να έχουμε την κούνια, λίκνο ή ότι έχουμε δίπλα μας για τους πρώτους μήνες κι όταν κλαίει να το χαϊδεύουμε με το χέρι μας για να ξέρει ότι είμαστε εκεί. Και πάλι λέω πως δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν δουλεύει, αλλά είναι μια συμβουλή από μια μαία και εγώ προσωπικά λέω να την ακολουθήσω. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Εχεις δικιο..ισως ειμαι υπερβολικη που φοβαμαι!!! Θα προσπαθησω να ειμαι ηρεμη και να σκεφτομαι οτι ολα θα πανε καλα!

Ναι εννοειται θα το ζητησω να μου φερουν το παιδι για να θηλασω...οσο μπορω βεβαία γιατι μετα την τεταρτη μερα νομιζώ κατεβαινέι το γαλα...

Με το καλό το μωράκι σου...δεν ισχύει ότι το γάλα κατεβαίνει την τέταρτη μέρα...εσύ θα βάζεις το μωρό κανονικά στο στήθος κ το γάλα μια χαρά θα έρθει...εξάλλου τις πρώτες μέρες χρειάζεται ελάχιστο γάλα οπότε μν ανησυχείς ότι δεν θα έχεις...όλα καλά να πάνε σε όλες σας!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...