Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα @VictorVictoria και καλώς μας ηρθες !! καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις ευχομαι ! 

Διάβασα ολα τα μηνυματα, και οντως και εγώ θα συμφωνησω με τα υπολοιπα κοριτσια σε καποια πραματα..... νομιζω οτι η αμνιο ειναι ή τελευταία και -αναγκαστική- πράξη σε περιπτωση που οντως κατι δε δειχνει καλό, το πιστευω και εγώ οτι το 1-2% ρίσκο αποβολής ειναι μεγαλο ! ο μη επεμβατικος ελεγχος -αιματολογικη- ειναι οτι ποιο ασφαλές και δειχνει με 99,7% ακρίβεια αν κατι δεν παει καλα οπως μεταξύ αλλων και την τρισωμία 13. Βέβαια δεν ειμαι ειδικός μονο τη γνωμη μου λέω και σιγουρα δε τα ξερω ολα.... αλλά.. υπάρχει περιπτωση η αυχενική να δειξει καλή, ο μη επεμβατικος ελεγχος και αυτος καλος αλλά τελικά να υπαρχει κάτι που δεν εντοπιστηκε ? ... τί να πω... ρίσκο και το ένα ρίσκο και το αλλο.... και η αμνιο δεν ειναι 100% ασφαλης.... εγω προσωπικά νομιζω οτι θα εκανα και ενα ΝΙΡΤ και εφοσον θα ητανε καλό τοτε θα το ξαναμελετουσα το θεμα..... ναι.... 470 ευρω δεν ειναι λιγα.... ειναι τοσο κριμα  σε μια ελλαδα της κρισης να ειναι τοσο υψηλο το κοστος οταν στην υπολοιπη ευρωπη το κοστος ειναι 8-9 ευρω.... αν κανεις αμνιο τί κόστος εχει ? 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

Kαλησπέρα σε όλες! Ψάχνατε κι άλλη εγκυούλα να φέρει ποικιλία, να 'μαι λοιπόν κι εγώ! Περιμένω το 1ο μου παιδάκι, διανύω τη 14η εβδομάδα και τα συμπτώματα είναι πάνω-κάτω τα ίδια με τις περισσότερες από εσάς, δηλ αναγούλα, αηδία, κούραση, υπνηλία, δυσκοιλιότητα κτλ. Διαφοροποιούμαι στο ότι είμαι από εξωσωματική, έχω πάρει περίπου 4 κιλά λόγω των φαρμάκων και καθιστικής ζωής αλλά δε με νοιάζει γιατί, είπαμε, είμαι από εξωσωματική. Επίσης, είμαι 37 ετών και παρ'όλο που η αυχενική βγήκε φυσιολογική, πρέπει να αποφασίσω αν θα κάνω αμνιοπαρακέντηση ή όχι. Τη NIPT την απέκλεισα γιατί δεν είναι διαγνωστική, απλά έχει λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική με την Papp-a, άσε που δεν περισσεύουν τα 470ευρώ που ζητάνε.  Απ΄ό,τι διάβασα, καμία από εσάς δεν έχει αντίστοιχο προβληματισμό αλλά οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή ειδικά σχετικά με την αμνιοπαρακέντηση είναι ευπρόσδεκτη! ΠΗΤ έχω 28/11-2/12 κι αυτό γιατί με παρακολουθούν 2 γιατροί, ο εξωσωματικός και ο απλός γυναικολόγος και δε συμφωνούν. 

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σου! Λοιπον κ εγω χθες πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι τα αποτελεσματα της αυχενικης ειναι μέν καλα αλλα ο δεικτης για down δεν ειναι οσο καλοςς θελαμε...Μου προτεινε να κανω την εξεταση με το αιμα λογω του οτι ακομα δεν εχω ενδειξη για αμνιο και λογω του οτι προς το παρον θελει να σποκλεισουμε το down αφου ο συγκεκριμενος δεικτης βγηκε λιγο πιο χαμηλος...

πρίν από 8 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σου! Λοιπον κ εγω χθες πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι τα αποτελεσματα της αυχενικης ειναι μέν καλα αλλα ο δεικτης για down δεν ειναι οσο καλοςς θελαμε...Μου προτεινε να κανω την εξεταση με το αιμα λογω του οτι ακομα δεν εχω ενδειξη για αμνιο και λογω του οτι προς το παρον θελει να σποκλεισουμε το down αφου ο συγκεκριμενος δεικτης βγηκε λιγο πιο χαμηλος...

Προσωπικα αν με ρωταε θα ηθελα να κανω αμνιο γιατι ελεγχει περισσοτερα συνδρομα..Ωστοσο ο γιατρος μου επειδη εχω ιστορικο με δυο αποβολες δεν θελει ακομα χωρις ιδιαιτερη ενδειξη να με βαλει σε αυτο το ρισκο..

Οι γιατροι σου και οι δυο προτεινουν αμνιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλες! Ευτυχώς που υπάρχουν κ τα σκ κ ξεκουράζομαι. Αρχίζει κ με βαραίνει η δουλειά κάθε μέρα ειδικά τώρα με τη ζεστή.. 15 εβδομάδες σήμερα... Κανένα συμπτώμα καθόλου κοιλίτσα. Εσείς πως πάτε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγκυουλες μου!

Πηγαμε κ μεις σημερα στον γιατρο ολα πολυ καλα μεγαλωνουμε...4 ημερες μεγαλυτερο το μωρο απο μενα!Τρωει καλα το πουλακι μου!Τελικα με τη δικια τους ζυγαρια ειμαι 2 κιλα πανω απο την πρωτη πρωτη φορα γιουπιιιι!Πηγα μετα στα h&m μπας κ βρω τιποτα να μου κανει αλλα μαλλον ειμαι πολυ περιεργη!Μετα για φαγητο μετα μαρκετ κ τωρα ειμαι ψωφια στο κρεβατι!

Απο συμπτωμα κ γω τιποτα οπως παντα εξαλλου...η κοιλουμπα μεγαλωνει κ μου δινουν ολοι τη σειρα τους πλεον γιατι προηγουμε!χιχιχι

Σας φιλωωωωωωω


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@asteraki82 έχεις δίκιο αλλά δε βοηθάνε και στη λήψη της οποιαδήποτε απόφασης με δεδομένα. Και, τέλος πάντων, ως επιστήμονες τι πιστεύουν στο περίπου. Σου πετάνε τη βόμβα και χωρίς στοιχεία εσύ πρέπει να αποφασίσεις. Πιο πολλά έμαθα από το ίντερνετ! @Κελυ 32 δεν προτείνουν κάτι συγκεκριμένο. Απλά λόγω ηλικίας κυρίως αλλά και λόγω ιστορικού λένε "Σκέψου το". Τη NIPT δεν την πολυσκέφτομαι γιατί δείχνει ποσοστά σαν πρόβλεψη, δεν είναι διαγνωστική. Απλά έχει μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική. 99% η μία, 96% η άλλη, νομίζω μικρή η διαφορά. Η αμνιο είναι διαγνωστική και εξετάζει γύρω στα 500 σύνδρομα, όχι μόνο τα 3 βασικά. Αν υπάρχει σοβαρός λόγος για να γίνει, θα το πει ανοιχτά ο γιατρός, δεν μπορεί! Εγώ προς το παρόν κλίνω προς το να μην κάνω τίποτα και να περιμένω και τη Β' επιπέδου. Νόμιζα ότι η εξωσωματική είναι ψυχοφθόρα αλλά τελικά το άγχος και η ανησυχία δε φεύγουν ούτε στην εγκυμοσύνη! Μάλλον με άγχωσαν κι αυτοί επιπλέον, όπως λέει και η @linaa. @elise δεν ξέρω το κόστος της αμνιο αλλά νομίζω πως είναι στα ελληνικά επίπεδα της NIPT. 

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Νιώθει καμία τσιμπηματάκια χαμηλά στην κοιλιά; Θα πάρω αύριο το γιατρό να ρωτήσω αλλά είπα να ρωτήσω κι εσάς. Επίσης, όταν ξυπνάω το πρωί και πάω να γυρίσω πλευρό ή να σηκωθώ, νιώθω σφιχτή την κοιλιά μου και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ και γι'αυτό :roll:


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@VictorVictoria τα τσιμπηματακια που νιωθεις τα ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη,ισως και στη δευτερη. Έπειτα τιποτα... Ειναι η μητρα που ανοιγει, μην ανησυχεις. Θα σου πει και ο γιατρος σου αυριο. Οσο για την ηλικια,ειχα κι εγω τις ανησυχιες μου, αλλά ο γιατρος μου ηταν πολυ καθησυχαστικος.

@Nektaritsaki τέλεια! Να ξεκουραζεσαι τωρα που μπορεις γιατι σε μερικους μηνες... 

@Κελυ 32 πολύ ευχάριστα και τα δικά σου νεα. Αν δεν κανω λαθος εχουμε την ιδια Π.Η.Τ. Πρεπει να ανατρεξουμε στο πινακακι που ειχε φτιαξει η @elise. Ισως θελουν να προστεθουν και οι καινουριες εγκυουλες.

Σας αφηνω γιατι τα δυο μικροτερα παιδια μου κανουν βολτες στο σαλονι με το καροτσι που πηραμε και σε λιγο δεν θα μεινει τιποτε ορθιο...!!!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Joanna86                    6/11
Σωτηρία,80                  7/11
ALEX210                    11/11
Elise                           15/11               αγοράκι
Νektaritsaki                17/11
Ανθή φ                        20/11
Μαρουλακι                  24/11 
Lalaki84                       24/11
Κέλυ32                        27/11
asteraki82                   27/11            
VictorVictoria               28/11
Eirini92                        28/11
makaronia me kima    29/11

@asteraki82 νατο το πινακακι μας !! @VictorVictoria σε πρόσθεσα ! εαν ξέχασα καμία ή κάτι ενημερώστε με ! 

τι κανετε πως περασατε σ/κ ? εμεις σημερα πηγαμε παραλια, ηλιοθεραπεια και λιγο στο νερο, εβρεξα και το μπέμπη χεχεχε ελπιζω να μη σοκαρίστηκε ο καημενος ! @Μαρουλακι η κοιλιά μου ψιλοξεπετάχτηκε παντως ! βεβαια με λιγο ριχτό μπλουζακι ή φουστανι δε φαινεται τιποτα, με το μαγιώ νομιζω οι εμπειρες μαμαδες θα μπορουσανε να καταλαβουνε οτι ειναι εναρξη κοιλιτσας εγκυμοσυνης και οχι καμια ... κραιπάλη ! χαχαχ

επισης εμεις χτες πηγαμε για ενα υπερηχο γιατι μας ελειψε ο μπεμπης και ανοιγοκλεινε το στοματακι του ειχε πολυ πλακα ! ειχε μαζεμενο το ποδαρακι και μετα το τεντωσε προς τα πανω και λυγισε το χερακι του σε καποια φαση σαν να επιανε το αυτακι /μαγουλακι του ! τρέλα, πωπω ειμαι ερωτευμενη :wub:. επισης η γιατρος μας ειπε οτι στην 28η εβδομαδα αμα κανουμε 3D θα φαινονται καθαρα τα χαρακτηριστικα του προσωπου του και σε ποιον μοιάζει ! επισης μου ειπε οτι επειδη ο πλακουντας ειναι μπροστα στην κοιλια μου θα αργησω να τον νοιωσω, 22-23η εβδ περιπου ειπε... τι να πω.. αρκει να ειναι ασφαλης ...

τα δικα σας νέα ? 

  • Μου αρέσει 2

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραια που το ειδατε!!!

1 ώρα πρίν, elise είπε:

Joanna86                    6/11
Σωτηρία,80                  7/11
ALEX210                    11/11
Elise                           15/11               αγοράκι
Νektaritsaki                17/11
Ανθή φ                        20/11
Μαρουλακι                  24/11 
Lalaki84                       24/11
Κέλυ32                        27/11
asteraki82                   27/11            
VictorVictoria               28/11
Eirini92                        28/11
makaronia me kima    29/11

@asteraki82 νατο το πινακακι μας !! @VictorVictoria σε πρόσθεσα ! εαν ξέχασα καμία ή κάτι ενημερώστε με ! 

τι κανετε πως περασατε σ/κ ? εμεις σημερα πηγαμε παραλια, ηλιοθεραπεια και λιγο στο νερο, εβρεξα και το μπέμπη χεχεχε ελπιζω να μη σοκαρίστηκε ο καημενος ! @Μαρουλακι η κοιλιά μου ψιλοξεπετάχτηκε παντως ! βεβαια με λιγο ριχτό μπλουζακι ή φουστανι δε φαινεται τιποτα, με το μαγιώ νομιζω οι εμπειρες μαμαδες θα μπορουσανε να καταλαβουνε οτι ειναι εναρξη κοιλιτσας εγκυμοσυνης και οχι καμια ... κραιπάλη ! χαχαχ

επισης εμεις χτες πηγαμε για ενα υπερηχο γιατι μας ελειψε ο μπεμπης και ανοιγοκλεινε το στοματακι του ειχε πολυ πλακα ! ειχε μαζεμενο το ποδαρακι και μετα το τεντωσε προς τα πανω και λυγισε το χερακι του σε καποια φαση σαν να επιανε το αυτακι /μαγουλακι του ! τρέλα, πωπω ειμαι ερωτευμενη :wub:. επισης η γιατρος μας ειπε οτι στην 28η εβδομαδα αμα κανουμε 3D θα φαινονται καθαρα τα χαρακτηριστικα του προσωπου του και σε ποιον μοιάζει ! επισης μου ειπε οτι επειδη ο πλακουντας ειναι μπροστα στην κοιλια μου θα αργησω να τον νοιωσω, 22-23η εβδ περιπου ειπε... τι να πω.. αρκει να ειναι ασφαλης ...

τα δικα σας νέα ? 

Αχ τι ωραια που το ειδατε!!! Εγω αυριο θα κανω το τεστ με το αιμα που παει Αγγλια και εχω αγχωθει λιγακι! Ελπιζω ολα να πανε καλα και να ειναι υγιες το παιδακι μας! Κ εμενα η κοιλια μου εχει ξεπεταχτει λιγακι.. ειδικα το βραδυ..Το πρωι μικραινει παλι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Αχ τι ωραια που το ειδατε!!! Εγω αυριο θα κανω το τεστ με το αιμα που παει Αγγλια και εχω αγχωθει λιγακι! Ελπιζω ολα να πανε καλα και να ειναι υγιες το παιδακι μας! Κ εμενα η κοιλια μου εχει ξεπεταχτει λιγακι.. ειδικα το βραδυ..Το πρωι μικραινει παλι!

σε πόσες μερες θα εχετε αποτελεσματα Κέλυ μου ?? ευχομαι ολοψυχα ΟΛΑ να ειναι φυσιολογικα και τέλεια !!


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Περιπου σε 10 με 15 μερες!!! Σε ευχαριστω πολυ!!!

όλα θα ειναι φυσιολογικοτατα ! ετσι νοιωθω !! θετικη σκεψη και αισιοδοξια !

επισης εχω μια ερωτηση, πώς αλλαζουνε οι μηνες γενικα ? εγώ 16 +4 ξημερωνει, διανύω τον 4ο μηνα, αλλά ποτε μπορώ να λέω οτι μπηκα στον 5ο ? 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα στη παρέα καλή μας εβδομάδα... 

Ερώτηση.. Κορίτσια μου κάθε πρωί που ξυπνάω κάτω απ τον αφαλό νιώθω λίγο πιο σκληρό το κομμάτι εκεινο κ μπορώ να το ψηλαφισω. Δε ξέραν το εξηγώ σωστά... Σκέφτομαι είναι η μήτρα που μεγαλώνει άραγε; σας συμβαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elise είπε:

όλα θα ειναι φυσιολογικοτατα ! ετσι νοιωθω !! θετικη σκεψη και αισιοδοξια !

επισης εχω μια ερωτηση, πώς αλλαζουνε οι μηνες γενικα ? εγώ 16 +4 ξημερωνει, διανύω τον 4ο μηνα, αλλά ποτε μπορώ να λέω οτι μπηκα στον 5ο ? 

Καλημέρα!!!! Είμαι από τις μανουλες Οκτωβρίου!!! Μήνα θα αλλάξεις μόλις συμπληρώσεις τη 18η εβδομάδα!!! Ή την ημερομηνία τοκετού που σου έδωσε ο γιατρός στην αυχενική για να μην  τα μπερδεύεις... Αν πχ σου είπε 15 Οκτωβρίου τότε μήνα θα αλλάζεις κάθε 15 του μήνα!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες μου...καλη εβδομαδα να εχουμε

elise μου ο 5ος μηνας ξεκιναει απο την 18η εβδομαδα μεχρι την 21η οποτε σε λιγοτερο απο 10 μερες θα εισαι 5!Εγω παντως οταν με ρωτανε λεω 4,5...δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα αυτο λεω!

Κελυ μου ολα μια χαρα θα ειναι οχι αγχος!Ξερω οι 10-15 μερες αναμονης δεν ειναι λιγες αλλα ειπαμε θετικη σκεψη...

Μαρουλακι εγω το πρωι που ξυπναω νιωθω πιεση εκει που λες σε σημειο να ποναω οταν παω να σικωθω απο το κρεβατι αλλα ξερω οτι ειναι η ουροδοχος κιστη που πρεπει να αδειασει!

VictorVictoria Το Σαββατο που πηγα γιατρο τον ρωτησα κ γω για τα τσιμπιματακια κ μου ειπε ειναι φυσιολογικο!

Μαντη μου μπορει να πω βλακεια αλλα πως γινεται να αλλαζουμε μηνα πχ καθε 15 οπως λες αφου μερικοι μηνες εχουν απο 4 εβδομαδες κ μερικοι απο 5?Ο 6ος κ ο 8ος ας πουμε εχουν 5 εβδομαδες!Διορθωστε με αν ρωταω βλακειες...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...