Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Σ' ευχαριστώ!

      Μου είπε ότι οποιαδήποτε ώρα μπορούν να σπάσουν τα νερά. Δυστυχώς μου ειπε Δεν μπορεί να το προβλέψει κανένας.. Παρεμπιπτόντως εγώ πριν μια εβδομάδα κατάλαβα ότι δεν δικαιούμαι το επίδομα αδείας κύησης και λοχειας λόγω του ότι δεν εχω 200 ενσιμα τα τελευταία 2 έτη οπότε δεν θα μου εγκρίνει η Δυπα την 9μηνη άδεια!!!! Τραγικό 

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , asteraki82 είπε:

Κοριτσια ο δικος μου γυναικολογος μετρησε την αυχενικη διαφανεια στο ιατρειο του και ηταν 1,6 . Ημουν 11εβδ.+5ημ. Δεν εκανα τιποτε αλλο γιατι μου ειπε οτι ολα φαινονται τελεια. Γνωριζει καποια απο εσας ποιες τιμες αυχενικης ειναι καλες; Να σημειωσω οτι οδευω προς τα 36α γενεθλια... και δεν ξερω αν παιζει ρολο ο αριθμος των προηγουμενων τοκετων.

νομιζω μεχρι 3.5 ειναι φυσιολογική ας με διορθωσει καποια αν κανω λαθος! Εξεταση αιματος papp-a δεν εκανες ?

πρίν από 5 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Α αρα σωστα ειπα πριν με ΠΗΤ 17Νοεμβρη 17 Ιουνιου μπαινω στον 5ο!Κ γω δεν ειπα οτι διαφωνω με την Μαντη απλα με τον τροπο αυτο καπου χανοταν η μια παραπανω εβδομαδα κ προσπαθουσα να καταλαβω τι κ πως συγνωμη!

 

Ναι σημερα ειμαι 16+2...με περνας 1 μηνα δλδ

Ναι!!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@NektaritsakiΓιατι ζητάς συγνωμη;  Είσαι πολύ γλυκια κι ευγενική! Λογική ηταν η απορία που ειχες. Απλά προσπαθούμε να βρουμε τροπο να "υπολογιζουμε" ευκολοτερα ακι γρηγορότερα την αλλαγη του μηνα. Επισης, δεν γεννανε ολες οι γυναικες ακριβως την ΠΗΤ. 

Οσο για τις ημερομηνιες που δινουν οι μεγαλοι υπερηχοι δεν ειναι παντα ακριβεις! Στο δευτερο παιδι μου ενω γνωριζα ακριβως τη μερα συλληψης 100% στο μεγαλο υπερηχο φαινοταν σχεδον 5 εβδομαδες μεγαλυτερο!!!Ειχα παθει σοκ. Ο γιατρος μου ειπε να κανω καμπυλη ζαχαρου που βγηκε πολυ καλη(71-90-71) κι ετσι το αφησαμε. Γεννηθηκε στις 39+5 με βαση την αρχικη ΠΗΤ και οχι του μεγαλου υπερηχου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , asteraki82 είπε:

Κοριτσια ο δικος μου γυναικολογος μετρησε την αυχενικη διαφανεια στο ιατρειο του και ηταν 1,6 . Ημουν 11εβδ.+5ημ. Δεν εκανα τιποτε αλλο γιατι μου ειπε οτι ολα φαινονται τελεια. Γνωριζει καποια απο εσας ποιες τιμες αυχενικης ειναι καλες; Να σημειωσω οτι οδευω προς τα 36α γενεθλια... και δεν ξερω αν παιζει ρολο ο αριθμος των προηγουμενων τοκετων.

Ναι οπως ειπε κ η Μαντη μεχρι 3,5 ειναι κ γω ειχα 1,5 αυχενικη 11βδ+6

Ειχα πολλες αποριες κ ερωτησεις κ ειπα μην σας κουρασα κ ζητησα προκαταβολικα συγνωμη...παντως αυτο το 17 Νοεμβρη ελπιζω να μου το αλλαξουν καποια στιγμη!Σε ολα τα χαρτια κ τους υπερυχους 17 ΝΟΕΜΒΡΗ γραφει...λες κ ειμαι σε καμια εκληματικη οργανωση!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εξεταση αιματος δεν εκανα. Το συζητησαμε με το γιατρο και δεν χρειαστηκε. Σε αυτη την εγκυμοσυνη ειμαι πιο χαλαρη. Στα 2 πρωτα εκανα τα παντα. Στο 3ο λιγο πιο χαλαρα και τωρα... τους υπερηχους καθε 3-4 εβδομαδες και τις εξετασεις που μου γραφει να κανω οποτε χρειαζεται ο γιατρος. Μετα τις 32 ή 34 ειναι καθε εβδομαδα η παρακολουθηση με υπερηχο και καρδιοτοκογραφο στο ιατρειο του και αν περασουν οι 40 καθε 2 μερες μεχρι τη 41εβδ.

@Nektaritsaki Μια χαρα ημερομηνια ειναι! Θα θυμούνται και τα γενεθλια του παιδιού σου!!! Το 1ο το γεννησα 7-6-6 (πριν 12 χρονια) και ο γιατρος ολο ελεγε πως για μια μερα θα ηταν 6-6-6.... Τη γλιτώσαμε!!!

Α!Κορίτσια πολύ ενημερωμένες σας βρίσκω σχετικα με την αυχενικη. Πρωτη φορα παρατηρησα τον αριθμο που έγραφε...και δεν ειχα ιδέα απο τιμές!

@Μάντη και @anemoni1989 με το καλό να υποδεχτείτε κι εσείς τα μωράκια σας, μιας και λογικά θα γεννηθούν πριν απο τα δικά μας( Αν και παντα υπάρχουν ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ). anemoni πάλι καλά που γράφεις 1989 γιατι δε θα αντεχα να βλεπω επομενη δεκαετια...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , asteraki82 είπε:

Εξεταση αιματος δεν εκανα. Το συζητησαμε με το γιατρο και δεν χρειαστηκε. Σε αυτη την εγκυμοσυνη ειμαι πιο χαλαρη. Στα 2 πρωτα εκανα τα παντα. Στο 3ο λιγο πιο χαλαρα και τωρα... τους υπερηχους καθε 3-4 εβδομαδες και τις εξετασεις που μου γραφει να κανω οποτε χρειαζεται ο γιατρος. Μετα τις 32 ή 34 ειναι καθε εβδομαδα η παρακολουθηση με υπερηχο και καρδιοτοκογραφο στο ιατρειο του και αν περασουν οι 40 καθε 2 μερες μεχρι τη 41εβδ.

@Nektaritsaki Μια χαρα ημερομηνια ειναι! Θα θυμούνται και τα γενεθλια του παιδιού σου!!! Το 1ο το γεννησα 7-6-6 (πριν 12 χρονια) και ο γιατρος ολο ελεγε πως για μια μερα θα ηταν 6-6-6.... Τη γλιτώσαμε!!!

Α!Κορίτσια πολύ ενημερωμένες σας βρίσκω σχετικα με την αυχενικη. Πρωτη φορα παρατηρησα τον αριθμο που έγραφε...και δεν ειχα ιδέα απο τιμές!

@Μάντη και @anemoni1989 με το καλό να υποδεχτείτε κι εσείς τα μωράκια σας, μιας και λογικά θα γεννηθούν πριν απο τα δικά μας( Αν και παντα υπάρχουν ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ). anemoni πάλι καλά που γράφεις 1989 γιατι δε θα αντεχα να βλεπω επομενη δεκαετια...

Ευχαριστούμε πολυ!!! Σε όλες μας να είναι με το καλό!!! 

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , asteraki82 είπε:

Εξεταση αιματος δεν εκανα. Το συζητησαμε με το γιατρο και δεν χρειαστηκε. Σε αυτη την εγκυμοσυνη ειμαι πιο χαλαρη. Στα 2 πρωτα εκανα τα παντα. Στο 3ο λιγο πιο χαλαρα και τωρα... τους υπερηχους καθε 3-4 εβδομαδες και τις εξετασεις που μου γραφει να κανω οποτε χρειαζεται ο γιατρος. Μετα τις 32 ή 34 ειναι καθε εβδομαδα η παρακολουθηση με υπερηχο και καρδιοτοκογραφο στο ιατρειο του και αν περασουν οι 40 καθε 2 μερες μεχρι τη 41εβδ.

@Nektaritsaki Μια χαρα ημερομηνια ειναι! Θα θυμούνται και τα γενεθλια του παιδιού σου!!! Το 1ο το γεννησα 7-6-6 (πριν 12 χρονια) και ο γιατρος ολο ελεγε πως για μια μερα θα ηταν 6-6-6.... Τη γλιτώσαμε!!!

Α!Κορίτσια πολύ ενημερωμένες σας βρίσκω σχετικα με την αυχενικη. Πρωτη φορα παρατηρησα τον αριθμο που έγραφε...και δεν ειχα ιδέα απο τιμές!

@Μάντη και @anemoni1989 με το καλό να υποδεχτείτε κι εσείς τα μωράκια σας, μιας και λογικά θα γεννηθούν πριν απο τα δικά μας( Αν και παντα υπάρχουν ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ). anemoni πάλι καλά που γράφεις 1989 γιατι δε θα αντεχα να βλεπω επομενη δεκαετια...

Ευχαριστούμε επίσης!!! Εμενα, αν βγει σωστό το προαισθημα μου και παμε για 41η εβδομάδα, μπορεί να πιασουμε και Νοεμβρη!!! Χιχι

Καλα να ειναι και ας έρθουν οποτε θελουν!!! 

  • Χαχα 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νιώθει καμία σας πέτρωμα στη κοιλιά για κάποια δευτερόλεπτα;;; 

Το νιώθω τις τελευταίες μέρες κ. Φοβάμαι για τυχόν πρόωρες συσπάσεις... Έκλεισα ραντεβού το απόγευμα με τη γιατρό μου. Έχω αγχωθει.. Πάλι! Τι πρωτότυπο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Νιώθει καμία σας πέτρωμα στη κοιλιά για κάποια δευτερόλεπτα;;; 

Το νιώθω τις τελευταίες μέρες κ. Φοβάμαι για τυχόν πρόωρες συσπάσεις... Έκλεισα ραντεβού το απόγευμα με τη γιατρό μου. Έχω αγχωθει.. Πάλι! Τι πρωτότυπο! 

μαλλον εχεις κραμπες μαγνησιο περνεις? ποσο εβδομαδων εισαι? θελει ξεκουραση κ αυξηση μαγνησιου. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Καλημέρα!!!! Είμαι από τις μανουλες Οκτωβρίου!!! Μήνα θα αλλάξεις μόλις συμπληρώσεις τη 18η εβδομάδα!!! Ή την ημερομηνία τοκετού που σου έδωσε ο γιατρός στην αυχενική για να μην  τα μπερδεύεις... Αν πχ σου είπε 15 Οκτωβρίου τότε μήνα θα αλλάζεις κάθε 15 του μήνα!

15 νοεβριου εχω πητ ! αρα σε 11 μερες μπαινω στον 5ο !! πωπω.... περναει ο καιρος ! σ ευχαριστώ πολύ @Μάντη μου !!

@Μαρουλακι μου εγώ δεν έχω κατι παρόμοιο.... αλλά οπως λεει και η @Nektaritsaki η ουρήθρα πρεπει να αδειάσει άμεσα και ειναι έντονη η αισθηση οτι ειναι γεμάτο !

@asteraki82 @Μάντη @anemoni1989 @linaa και τα υπολοιπα κοριτσια... τί σημασία εχει οκτώβριο ή δεκεβριο... πανω κάτω στα ιδια ειμαστε, την ιδια λαχταρα, ανυπομονησια, αγχη, κλπ μοιραζομαστε !! ισα ισα οι λιγο ποιο προχωρημενες ενημερωνουνε αυτες που ακολουθουνε. και γω εχω γράψει σε άλλους μηνες :) όλες μια παρεα ειμαστε ! και @Nektaritsaki μου, μη ζητάς συγνωμη ! γι αυτο ειμααστε ολες εδώ να μοιραζομαστε ανησυχιες, απορίες και γενικα οτι μας απασχολει ! οοοοτι σκεφτεσαι και θες να το μοιραζεσαι ! αυτος ειναι ο σκοπος του φόρουμ ! :wub:

επισης μιας και λεμε να μοιραζομαστε οτι σκεφτομαστε.... εγώ νομιζω οτι ακομα δεν το χω συνειδητοποιησει απολυτα οτι εχω μωρακι που μεγαλωνει στην κοιλια μου. ωρες ωρες το νοιωθω σαν ψέματα. λέω "ειναι ? δεν ειναι?".. βεβαια δε με πειραζει, καλυτερα ετσι γιατι εγώ φρικάρω και ευκολα καμιά φορα χαχα

  • Μου αρέσει 2

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, linaa said:

μαλλον εχεις κραμπες μαγνησιο περνεις? ποσο εβδομαδων εισαι? θελει ξεκουραση κ αυξηση μαγνησιου. 

Όχι δεν παίρνω γι αυτό κ έκλεισα το ραντεβού να δω μήπως χρειάζομαι έξτρα συμπληρώματα.. Θα σας ενημερώσω όπως κ να χει κορίτσια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Μαρουλακι είπε:

Όχι δεν παίρνω γι αυτό κ έκλεισα το ραντεβού να δω μήπως χρειάζομαι έξτρα συμπληρώματα.. Θα σας ενημερώσω όπως κ να χει κορίτσια 

θα περιμενουμε νέα οταν σε ενημερωσει ο γιατρός !! αν και όλα καλα θα είναι αλλα καλά κανεις και πας, και εσυ να ησυχασεις και να εξαλειφθεί και η όποια πιθανοτητα οτι κάτι τρέχει ! αντε λιγες ωρες μεινανε και θα ξερουμε !


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

@eliseΠερίμενε λίγο ακόμη που θα μεγαλώσει η κοιλίτσα και θα το νιώθεις να κολυμπάει μέσα σου και να δεις πώς θα το συνειδητοποιησεις!

@ΜαρουλακιΌλα θα είναι καλά. Να είσαι αισιόδοξη! 

Κορίτσια έχω βγάλει παναδες στο μέτωπο. Είχα ελάχιστες από τη δεύτερη και τρίτη εγκυμοσύνη που έπεσαν μέσα στο καλοκαίρι. Τώρα φαίνονται περισσότερο. Μήπως κάποια από εσάς γνωρίζει τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Δεν το ρώτησα ποτέ γιατί δεν ήταν έντονες.Τώρα όμως νομίζω ότι φαίνονται πιο πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε @elise μου μερικες φορες νομιζω οτι διαβαζω τις σκεψεις μου οταν γραφεις!Ουτε κ γω το εχω συνειδητοποιησει ακομα κ εκτος απο την κοιλουμπα δεν ειχα κανενα συμπτωμα απο την αρχη κ το μονο που βλεπω κ λεω αυτο το πλασματακι μεγαλωνει μεσα μου ειναι οι υπερυχοι που εχουν καλυψει αρκετο μερος απο το ψυγειο!Κ ευτυχως απο τη μια γιατι θα με πιασει το αγχος κ εμενα οταν με πιανει το αγχος δεν σκεφτομαι μονο τι θα γινει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα κ μετα τη γεννα!

asteraki ποτε εξω χωρις αντηλιακο κ ρωτα στο φαρμακειο μηπως για καμια κρεμα που μπορει να σε βοηθησει!

Μαρουλακι οχι αγχος θα δεις που ολα θα ειναι μια χαρα!

Βρε κοριτσια μηπως γνωριζεται αν υπαρχει κατι σαν αλμπουμ για να αρχισω να μαζευω εκει τους υπερυχους?Εννοω καποιο ειδικο οχι απλο αλμπουμ για φωτογραφιες!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν πολλά άλμπουμ εγκυμοσύνης στην αγορά. Πήγαινε σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο για να διαλέξεις.  Επίσης, αντηλιακό βάζω αλλά δεν βοηθάει ιδιαίτερα. 

Μπορείς να δεις απι εκδόσεις ψυχογιος τι κυκλοφορεί αυτό το διάστημα σαν ημερολόγια εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...