Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Καλημερα εγκυουλες

36 βδομαδες εγω σημερα κ μολις γυρισα απο τον γιατρο!Σχεδον 2,5 κιλα η μπεμπα μας!Μικρο μωρο λεει, ο πλακουντας αρχιζει κ δειχνει σημαδια γηρανσης οποτε το επομενο Σαββατο ξανα ραντεβου για να κλεισουμε κ τελικη ημερομηνια!Πριν τις 10 Νοεμβρη φανταζομαι παντως!Λετε να σας κανω ποδαρικο?

Εγω γιατι να μην εχω αυτο το προβλημα με τις μυρωδιες κ τα φαγητα?Ποτε δεν ειπα αυτο μου μυριζει δεν μπορω να το φαω!Ευτυχως η ζυγαρια εχει μεινει κολλημενη στα +10 κιλα!Ενω τρωω πολυ κ οχι τοσο υγιεινα μερικες φορες οσα κιλα ημουν πριν 2 βδομαδες τοσα ειμαι κ τωρα!

Σας φιλωωω

Καλημερα!!! Αρα μπηκες στο μηνα σου ε?? Με το καλο!!!! Μια χαρα ειναι στα κιλακια το μπεμπακι!!! Για να δουμε ποια θα κανει το ποδαρικο του γκρουπ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Καλημερα εγκυουλες

36 βδομαδες εγω σημερα κ μολις γυρισα απο τον γιατρο!Σχεδον 2,5 κιλα η μπεμπα μας!Μικρο μωρο λεει, ο πλακουντας αρχιζει κ δειχνει σημαδια γηρανσης οποτε το επομενο Σαββατο ξανα ραντεβου για να κλεισουμε κ τελικη ημερομηνια!Πριν τις 10 Νοεμβρη φανταζομαι παντως!Λετε να σας κανω ποδαρικο?

Εγω γιατι να μην εχω αυτο το προβλημα με τις μυρωδιες κ τα φαγητα?Ποτε δεν ειπα αυτο μου μυριζει δεν μπορω να το φαω!Ευτυχως η ζυγαρια εχει μεινει κολλημενη στα +10 κιλα!Ενω τρωω πολυ κ οχι τοσο υγιεινα μερικες φορες οσα κιλα ημουν πριν 2 βδομαδες τοσα ειμαι κ τωρα!

Σας φιλωωω

Καλημέρα κορίτσι μου!! καλύτερα που δεν έχεις αυτό το πρόβλημα με τις μυρωδιές!!! εμένα με ταλαιπώρησε πολύ στις αρχές..και τώρα κάπως που επανήλθα ( όχι στα πάντα) πολλές τροφές μου φέρνουνε καουρες!!. μια χαρά είσαι στα κιλά σου! εγώ είμαι στα +7 , ο διαβήτης κυησης με κρατούσε σε τάξη και δεν έτρωγα τις λιχουδιες που ήθελα... 

εμένα η τελική μου ειναι 4/11 αλλά με περιμένουν Οκτώβριο.. αυτές τις μέρες είχα κάποια μικρά ποναλακια! 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες! Πώς είστε; Ρώτησα κι εγώ το γιατρό για τις συσπάσεις και μου είπε πως αν είναι απλός πόνος περιόδου χαμηλά στην κοιλιά, είναι οκ. Αν όμως ο πόνος επεκτείνεται σαν ζώνη που πιάνει χαμηλά την κοιλιά και γύρω-γύρω ως τη μέση, τότε να τον πάρω τηλ. Αν, δε, συνοδεύεται από πέτρωμα, τότε είναι συναγερμός κανονικός. 'Αρα έχουμε το νου μας και αξιολογούμε την κάθε περίπτωση. Κατά τα άλλα, πήγα για το πρώτο μου doppler τη Δευτέρα που μας πέρασε, όλα καλά αλλά ο μικρός δεν είχε πάρει πολύ βάρος σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη. Τον υπολόγισε στα 2 κιλά περίπου αλλά δεν θορυβήθηκε, είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, λέει. Τι να πω. 200 γραμμάρια αύξηση δε σας φαίνεται λίγο μέσα σε 20 ημέρες; Υποτίθεται πως παίρνουν 30γρ την ημέρα. Τέλος πάντων. Βαλίτσα για το μαιευτήριο έχετε ετοιμάσει ή ακόμα; Εγώ τα έχω όλα σχεδόν έτοιμα αλλά δεν την έχω φτιάξει ακόμα, μάλλον είναι ψυχολογικό για να μην αγχωθώ! 

@elise δοκίμασε φακόρυζο με καλαμπόκι και θα με θυμηθείς!


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, VictorVictoria είπε:

Kαλησπέρα σε όλες! Πώς είστε; Ρώτησα κι εγώ το γιατρό για τις συσπάσεις και μου είπε πως αν είναι απλός πόνος περιόδου χαμηλά στην κοιλιά, είναι οκ. Αν όμως ο πόνος επεκτείνεται σαν ζώνη που πιάνει χαμηλά την κοιλιά και γύρω-γύρω ως τη μέση, τότε να τον πάρω τηλ. Αν, δε, συνοδεύεται από πέτρωμα, τότε είναι συναγερμός κανονικός. 'Αρα έχουμε το νου μας και αξιολογούμε την κάθε περίπτωση. Κατά τα άλλα, πήγα για το πρώτο μου doppler τη Δευτέρα που μας πέρασε, όλα καλά αλλά ο μικρός δεν είχε πάρει πολύ βάρος σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη. Τον υπολόγισε στα 2 κιλά περίπου αλλά δεν θορυβήθηκε, είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, λέει. Τι να πω. 200 γραμμάρια αύξηση δε σας φαίνεται λίγο μέσα σε 20 ημέρες; Υποτίθεται πως παίρνουν 30γρ την ημέρα. Τέλος πάντων. Βαλίτσα για το μαιευτήριο έχετε ετοιμάσει ή ακόμα; Εγώ τα έχω όλα σχεδόν έτοιμα αλλά δεν την έχω φτιάξει ακόμα, μάλλον είναι ψυχολογικό για να μην αγχωθώ! 

@elise δοκίμασε φακόρυζο με καλαμπόκι και θα με θυμηθείς!

Καλησπερα!! Σε ποια βδομαδα εισαι? Εγω 34η και ακομα δεν εχω κανει καρδιοτοκογραφημα! 

Κ εγω σαν κ εσενα...τα εχω ολα ετοιμα αλλα δεν εχω φτιαξει βαλιτσα γιατι με αγχωνει...χεχε!

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32 καλημέρα! Αύριο συμπληρώνω την 34η με ΠΗΤ 3/12 αλλά κατά 99% πάω για καισαρική γύρω στις 20/11. Εσύ; Καρδιοτοκογράφημα μου είπε πως κάνουμε στον 9ο, όχι ακόμα. Τώρα άλλο ένα doppler θα κάνω στην 36η και μετά όλο καρδιοτοκογραφήματα.

Αλήθεια, είχαμε ένα πινακάκι με όλα τα ονόματα και τις ΠΗΤ και το πού γεννάμε, πού να 'ναι άραγε;


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , VictorVictoria είπε:

@Κελυ 32 καλημέρα! Αύριο συμπληρώνω την 34η με ΠΗΤ 3/12 αλλά κατά 99% πάω για καισαρική γύρω στις 20/11. Εσύ; Καρδιοτοκογράφημα μου είπε πως κάνουμε στον 9ο, όχι ακόμα. Τώρα άλλο ένα doppler θα κάνω στην 36η και μετά όλο καρδιοτοκογραφήματα.

Αλήθεια, είχαμε ένα πινακάκι με όλα τα ονόματα και τις ΠΗΤ και το πού γεννάμε, πού να 'ναι άραγε;

Καλημερα!!! Γιατι θα πας για καισαρικη?? Ειμαστε κοντα λοιπον...Εγω εχω ΠΗΤ 27.11....

Αχ ναι δεν ξερω που ειναι το πινακακι! Πως θα το βρουμε???

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32 γιατί είμαι από εξωσωματική και στην επαρχία όπου ζω δε ρισκάρουν να σε βάλουν για φυσιολογικό, μήπως γίνει καμιά στραβή. Εσύ πού θα γεννήσεις; Δημόσιο ή ιδιωτικό;

Κάπου στις πρώτες σελίδες πρέπει να 'ναι, θα ψάξω να το βρω.


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , VictorVictoria είπε:

@Κελυ 32 γιατί είμαι από εξωσωματική και στην επαρχία όπου ζω δε ρισκάρουν να σε βάλουν για φυσιολογικό, μήπως γίνει καμιά στραβή. Εσύ πού θα γεννήσεις; Δημόσιο ή ιδιωτικό;

Κάπου στις πρώτες σελίδες πρέπει να 'ναι, θα ψάξω να το βρω.

Α μαλιστα!!! Εγω θα γεννησω αε ιδιωτικο γιατι ο γιατρος ειναι θειος μου και ξεγενναει σε ιδιωτικο...Προς το παρον αν δεν αλλαξει θεση παω κ εγω για καισαρικη λογικα ...

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2018 at 2:03 PM, elise said:

Joanna86                    6/11
Σωτηρία,80                  7/11
Elise                           15/11               αγοράκι
Νektaritsaki                17/11
Ανθή φ                        20/11
Μαρουλακι                  24/11 
Lalaki84                       24/11
Κέλυ32                        27/11
asteraki82                   27/11            
VictorVictoria               28/11
Eirini92                        28/11
makaronia me kima    29/11

επισης καιρό ειχαμε να δουμε το πινακάκι μας.... ενημερώστε με για την όποια προσθήκη ! 

@Κελυ 32 το απογευμα αν δε δω βελτιωση θα παρω τηλ οπωσδηποτε για σιγουρα....

Το βρήκα το πινακάκι μας! 'Ηταν σε πρώιμο στάδιο ακόμα που η ΠΗΤ μου ήταν 28/11 ενώ τώρα 3/12. Βέβαια με την καισαρική, με βλέπω 20-25/11. Οψόμεθα! Να προσθέσουμε άλλες πληροφορίες πχ φύλο μωρού, μαιευτήριο, ηλικία; 

@Κελυ 32 τι καλά που έχεις δικό σου άνθρωπο να σε ξεγεννήσει! 'Αρα μετά τις 15/11 ετοιμάζεσαι κι εσύ, ε; Ο γιατρός μου λέει μετά την 38η γίνεται η καισαρική, όχι νωρίτερα.


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , VictorVictoria είπε:

Το βρήκα το πινακάκι μας! 'Ηταν σε πρώιμο στάδιο ακόμα που η ΠΗΤ μου ήταν 28/11 ενώ τώρα 3/12. Βέβαια με την καισαρική, με βλέπω 20-25/11. Οψόμεθα! Να προσθέσουμε άλλες πληροφορίες πχ φύλο μωρού, μαιευτήριο, ηλικία; 

@Κελυ 32 τι καλά που έχεις δικό σου άνθρωπο να σε ξεγεννήσει! 'Αρα μετά τις 15/11 ετοιμάζεσαι κι εσύ, ε; Ο γιατρός μου λέει μετά την 38η γίνεται η καισαρική, όχι νωρίτερα.

Ναι ναι μετα την 38η λογικα...Για να δουμε!! Οσο περναει ο καιρος με πιανει ενα αγχος!!! Με το καλο λοιπον σε ολες μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 @Joanna86 Έκανες τις ενέσεις κορτιζόνης??? Πώς είσαι???

@VictorVictoria  Επειδή κι εγώ από εξωσωματική είμαι, δε μου έχει πει για καισαρική πάντως.... Κι εγώ ΠΗΤ 2/12 έχω αλλά δε με κόβω για τόσο!!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

Kαλησπέρα σε όλες! Πώς είστε; Ρώτησα κι εγώ το γιατρό για τις συσπάσεις και μου είπε πως αν είναι απλός πόνος περιόδου χαμηλά στην κοιλιά, είναι οκ. Αν όμως ο πόνος επεκτείνεται σαν ζώνη που πιάνει χαμηλά την κοιλιά και γύρω-γύρω ως τη μέση, τότε να τον πάρω τηλ. Αν, δε, συνοδεύεται από πέτρωμα, τότε είναι συναγερμός κανονικός. 'Αρα έχουμε το νου μας και αξιολογούμε την κάθε περίπτωση. Κατά τα άλλα, πήγα για το πρώτο μου doppler τη Δευτέρα που μας πέρασε, όλα καλά αλλά ο μικρός δεν είχε πάρει πολύ βάρος σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη. Τον υπολόγισε στα 2 κιλά περίπου αλλά δεν θορυβήθηκε, είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, λέει. Τι να πω. 200 γραμμάρια αύξηση δε σας φαίνεται λίγο μέσα σε 20 ημέρες; Υποτίθεται πως παίρνουν 30γρ την ημέρα. Τέλος πάντων. Βαλίτσα για το μαιευτήριο έχετε ετοιμάσει ή ακόμα; Εγώ τα έχω όλα σχεδόν έτοιμα αλλά δεν την έχω φτιάξει ακόμα, μάλλον είναι ψυχολογικό για να μην αγχωθώ! 

@elise δοκίμασε φακόρυζο με καλαμπόκι και θα με θυμηθείς!

για τρίτη εχει προγραμματιστει το φαγητο αυτο ! φακές νιαμ νιαμ, καλαμποκι κονσερβα λογικά ε ? ετοιμα τα σπορακια.. ? ή οχι 

εγω εχω ετοιμη και μεσα στο αμαξι την τσαντα που θα εχουμε στη γεννα, την αλλη για μετα στο δωμάτιο με εξτρα ρουχα/πετσετες ακομα δεν την εκανα,..λεμε για σημερα το απογευματακι να την κανουμε.

τα κιλάκια του μπεμπη οντως και γω δε βρισκω κατι το ανησυχητικο, εχω διαβασει παααρα πολυ αυτους τους μηνες και γενικα συμβαινει, αλλοτε πανε λιγο πιο σιγα αλλοτε λιγο ποιο γρηγορα, αλλα τελικά δε δειχνει να υπαρχει κανενα προβλημα, ολα καλα θα ειναι να μην το σκεφτεσαι αρνητικα. ο γιατρος θα το ελεγε αλλωστε εαν ητανε κατι..

16 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Καλησπερα!! Σε ποια βδομαδα εισαι? Εγω 34η και ακομα δεν εχω κανει καρδιοτοκογραφημα! 

Κ εγω σαν κ εσενα...τα εχω ολα ετοιμα αλλα δεν εχω φτιαξει βαλιτσα γιατι με αγχωνει...χεχε!

ειναι νωρις για καρδιοτακογραφο, και εγω το πρωτο το εκανα 36η εβδ που και παλι νομιζω οτι ειναι λιγουλακι νωρις, οχι οτι με χαλασε φυσικά, λολ. λογικα απο το επομενο ραντεβου θα ξεκινησεις και εσυ.

ρε κοριτσια εγω δεν εχω καθολου αγχος.... τώρα ή θα μου ρθει αποτομα καποια στιγμή κεραμμύδα και θα τα παιξω κανονικά ή θα διατηρησω την ψυχραιμια μου,... αντε να δουμε.. ευελπιστω στην 2η επιλογη

2 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

Το βρήκα το πινακάκι μας! 'Ηταν σε πρώιμο στάδιο ακόμα που η ΠΗΤ μου ήταν 28/11 ενώ τώρα 3/12. Βέβαια με την καισαρική, με βλέπω 20-25/11. Οψόμεθα! Να προσθέσουμε άλλες πληροφορίες πχ φύλο μωρού, μαιευτήριο, ηλικία; 

 

πωπω το ειχα ξεχασει και γω το πινακάκι μας ! τί καλα που το επανεφερες ! να βαλεις πληροφοριες γιατι οχι ?? εγω πητ εχω 15/11 ... δεν αλλαξε κατι... 

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , elise είπε:

για τρίτη εχει προγραμματιστει το φαγητο αυτο ! φακές νιαμ νιαμ, καλαμποκι κονσερβα λογικά ε ? ετοιμα τα σπορακια.. ? ή οχι 

εγω εχω ετοιμη και μεσα στο αμαξι την τσαντα που θα εχουμε στη γεννα, την αλλη για μετα στο δωμάτιο με εξτρα ρουχα/πετσετες ακομα δεν την εκανα,..λεμε για σημερα το απογευματακι να την κανουμε.

τα κιλάκια του μπεμπη οντως και γω δε βρισκω κατι το ανησυχητικο, εχω διαβασει παααρα πολυ αυτους τους μηνες και γενικα συμβαινει, αλλοτε πανε λιγο πιο σιγα αλλοτε λιγο ποιο γρηγορα, αλλα τελικά δε δειχνει να υπαρχει κανενα προβλημα, ολα καλα θα ειναι να μην το σκεφτεσαι αρνητικα. ο γιατρος θα το ελεγε αλλωστε εαν ητανε κατι..

ειναι νωρις για καρδιοτακογραφο, και εγω το πρωτο το εκανα 36η εβδ που και παλι νομιζω οτι ειναι λιγουλακι νωρις, οχι οτι με χαλασε φυσικά, λολ. λογικα απο το επομενο ραντεβου θα ξεκινησεις και εσυ.

ρε κοριτσια εγω δεν εχω καθολου αγχος.... τώρα ή θα μου ρθει αποτομα καποια στιγμή κεραμμύδα και θα τα παιξω κανονικά ή θα διατηρησω την ψυχραιμια μου,... αντε να δουμε.. ευελπιστω στην 2η επιλογη

πωπω το ειχα ξεχασει και γω το πινακάκι μας ! τί καλα που το επανεφερες ! να βαλεις πληροφοριες γιατι οχι ?? εγω πητ εχω 15/11 ... δεν αλλαξε κατι... 

Καλα κανεις και δεν εχεις αγχος! Κ εγω σε γενικες γραμμες ψυχραιμη ειμαι..απλα οταν σκεφτω τι και πως τοτε με πιανει...

Ναι να βαλουμε κ αλλες πληροφοριες στο πινακακι! Συμφωνω!!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Irene14 είπε:

 @Joanna86 Έκανες τις ενέσεις κορτιζόνης??? Πώς είσαι???

@VictorVictoria  Επειδή κι εγώ από εξωσωματική είμαι, δε μου έχει πει για καισαρική πάντως.... Κι εγώ ΠΗΤ 2/12 έχω αλλά δε με κόβω για τόσο!!!

Ναι τις εκανα.ευτυχως δεν ειχα τπτ το ιδιαιτερο απο συμπτωματα.κανα δυο φορες ενιωσα μια ταχυπαλμια αλλα για λιγο κ μπορει να μην εφταιγε κ αυτο.επισης εκει που πονουσα μυικα πολυ απο κατω σταματησα να ποναω.να κ ενα καλο.απλα μ ανεβηκε το σακχαρο αλλα αυτο τ ξεραμε οτι θα συμβει.θα τις κανεις κ εσυ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...