Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Μανούλα Δεκεμβρίου εδώ!!!! Ο μεγάλος μου ήταν έτσι, σαν φίδι άλλαζε δέρμα!!!!! Θέλει καλή ενυδάτωση και να προσέχεις τις λεγόμενες διπλες, να απλώνεται καλά το λαδάκι ή η κρεμουλα και να μην μένουν υπολείμματα!!!! 

το καλο ειναι οτι δεν εχει δίπλες και ειναι ποιο ευκολο στην παρουσα φαση... τωρα άμα αφρατέψει σιγουρα θα θελει προσοχή :wub: 

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , elise είπε:

το καλο ειναι οτι δεν εχει δίπλες και ειναι ποιο ευκολο στην παρουσα φαση... τωρα άμα αφρατέψει σιγουρα θα θελει προσοχή :wub: 

Ααααα εμείς είχαμε πολλές!!!!! Σκέψου τα σημεία που είναι "κρυφά", εκεί να δώσεις λίγο περισσότερη βάση, στο λαιμό, στις κλειδωσεις στον αγκώνα και στο γόνατο.... Θυμάμαι από την κορυφή ως κάτω τις πατουσιτσες έτσι ξεφλουδιζοταν, και μου έλεγαν όχι κάθε μέρα μπάνιο αλλά κάθε μέρα Ενυδατωση, και δύο και τρεις φορές τη μέρα!!! Να σου ζήσει το αγγελούδι σου!!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , elise είπε:

ερωτηση για τα κοριτσια που γεννησανε ηδη.... ξεφλουδιζουνε και εσας τα μπεμπακια σας ? ολο το σωματακι του αλλάζει δέρμα ! χερακια κοιλιτσα πατουσακια λαιμο,... εχετε κατι παρομοιο ? η μαια ειπε οτι ειναι οκ δεν ειναι προβλημα και πριν τον βαλω για μπανιο να τον αλοιφω αμυγδαλελαιο, επισης ειπε οτι το μπανιο ειναι καλο αλλα οχι καθε μερα, μερα παρα μερα ειναι καλυτερα. το ζεστο νερο ξηραινει την επιδερμιδα και τα εκατονταδες προιοντα ενυδατωσης ειναι καλα αλλά να μην γινεται υπερχρήση... συνεπως μερα παρα μερα μπανιο και αμυγδαλελαιο πριν το βουτηξω στο νερο.. τι λετε ?

αχ κ μένα έτσι ήταν το καημένο! πατουσακια κ χεράκια.. κ το κουλό; μου είχαν απαγορέψει από το νοσοκομείο οι μαιες να βάζω το οτιδήποτε για ενυδάτωση..ωσπου ήρθε η παιδίατρος σπίτι κ τον είδε κ εντυπωσιάστηκε από την απαγόρευση!! ξεκίνησα με το απαλό γαλάκτωμα ενυδάτωσης και το μωρο μόυ εχει στρώσει! μα έπεφτε δέρμα στο σεντόνι! σαν τα φίδια!! αλλά δεν μου είπε να βάζω πριν το μπάνιο,  αλλά μετά, κάνοντας του μασαζακι!μ μένα για μερα πάρα μέρα μου είπε μπανάκι!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

Ααααα εμείς είχαμε πολλές!!!!! Σκέψου τα σημεία που είναι "κρυφά", εκεί να δώσεις λίγο περισσότερη βάση, στο λαιμό, στις κλειδωσεις στον αγκώνα και στο γόνατο.... Θυμάμαι από την κορυφή ως κάτω τις πατουσιτσες έτσι ξεφλουδιζοταν, και μου έλεγαν όχι κάθε μέρα μπάνιο αλλά κάθε μέρα Ενυδατωση, και δύο και τρεις φορές τη μέρα!!! Να σου ζήσει το αγγελούδι σου!!!! 

 

2 ώρες πρίν, bella32 είπε:

αχ κ μένα έτσι ήταν το καημένο! πατουσακια κ χεράκια.. κ το κουλό; μου είχαν απαγορέψει από το νοσοκομείο οι μαιες να βάζω το οτιδήποτε για ενυδάτωση..ωσπου ήρθε η παιδίατρος σπίτι κ τον είδε κ εντυπωσιάστηκε από την απαγόρευση!! ξεκίνησα με το απαλό γαλάκτωμα ενυδάτωσης και το μωρο μόυ εχει στρώσει! μα έπεφτε δέρμα στο σεντόνι! σαν τα φίδια!! αλλά δεν μου είπε να βάζω πριν το μπάνιο,  αλλά μετά, κάνοντας του μασαζακι!μ μένα για μερα πάρα μέρα μου είπε μπανάκι!

ειναι κατι ανησυχητικο αυτο κοριτσια ? γιατι συμβαινει ? θα περασει και πότε ? να ξερω δλδ να φρικάρω τωρα ή να περιμενω λιγο...


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elise είπε:

 

ειναι κατι ανησυχητικο αυτο κοριτσια ? γιατι συμβαινει ? θα περασει και πότε ? να ξερω δλδ να φρικάρω τωρα ή να περιμενω λιγο...

όχι κοπέλα μου! απλώς ήθελε ενυδάτωση! έχουν ευαίσθητο δερματακι! μέσα σε 4 μέρες είδα τεράστια διάφορα! άσε που απολαμβάνει κ το μασαζακι!!σήμερα πχ δεν είδα τπτ ξεφλουδισμενο!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, elise είπε:

 

ειναι κατι ανησυχητικο αυτο κοριτσια ? γιατι συμβαινει ? θα περασει και πότε ? να ξερω δλδ να φρικάρω τωρα ή να περιμενω λιγο...

Συγγνώμη που πεταγομαι,  καλύτερα να πάρεις ένα λαδακι από το φαρμακείο για ενυδάτωση. Το απλό αμυγδαλελαιο μην σου βγάλει καμιά αλλεργία στο μωρό; Σε εμένα βγάζει στο μέτωπο κ στο κεφάλι κ η παιδίατρος δεν με άφησε ούτε ελαιόλαδο να βάλω (είναι κ δικό μας). Βρεφικο λαδακι από το φαρμακείο μου είπε. Σου έχει πει κάτι διαφορετικό;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , 2angels είπε:

Συγγνώμη που πεταγομαι,  καλύτερα να πάρεις ένα λαδακι από το φαρμακείο για ενυδάτωση. Το απλό αμυγδαλελαιο μην σου βγάλει καμιά αλλεργία στο μωρό; Σε εμένα βγάζει στο μέτωπο κ στο κεφάλι κ η παιδίατρος δεν με άφησε ούτε ελαιόλαδο να βάλω (είναι κ δικό μας). Βρεφικο λαδακι από το φαρμακείο μου είπε. Σου έχει πει κάτι διαφορετικό;

καλημερα!! κγω έτσι,  με βρεφικό προϊόν, όχι αμυγδαλελαιο.  βέβαια εμένα με μπέρδεψαν γτ από τη μια στο νοσοκομείο μου είπαν να μη βάζω τπτ και αργότερα μόνο αμυγδαλελαιο και τψρα η παιδίατρος μου λέει όχι αμυγδαλελαιο αλλά βρεφικό προϊόν, που είναι ελεγμενο  για το ευαίσθητο δερματακι τους!

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , bella32 είπε:

καλημερα!! κγω έτσι,  με βρεφικό προϊόν, όχι αμυγδαλελαιο.  βέβαια εμένα με μπέρδεψαν γτ από τη μια στο νοσοκομείο μου είπαν να μη βάζω τπτ και αργότερα μόνο αμυγδαλελαιο και τψρα η παιδίατρος μου λέει όχι αμυγδαλελαιο αλλά βρεφικό προϊόν, που είναι ελεγμενο  για το ευαίσθητο δερματακι τους!

Κορίτσια εγώ της έβαζα και τώρα της βάζω μετά το μπάνιο όχι κάθε φορά δεν κάνει baby sebamed body lotion. Ειναι πάρα πολύ καλή ενυδατική 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γισ οσες ηδη γεννησατε τα μπεμπακια σας ξυπνανε συχνα τη νυχτα για γαλα; εγω δινω αγωνα για να τη ξυπνησω εστω στο 3ωρο. τι στο καλο δε πειναει; εσας κοιμουνται τοσο πολυ; 

On 11/11/2018 at 3:36 ΜΜ, bella32 είπε:

@elise @athina_rain κορίτσια μου να σας ζήσουν! γερά και καλοτυχα και με το καλό να γυρίσετε στο σπίτι σας!

Athina μου, εμένα έχασε και να φανταστείς φτάσαμε στα κιλά της γέννας 2 εβδομάδες μετά! χτες δλδ!!  είμαι με αποκλειστικό θηλασμό! η παιδίατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να χάνουν βάρος και συνήθως μέσα σε 15μερες επανέρχονται στο αρχικό.  εσένα πόσο γεννήθηκε; έχει χάσει; 

ένα άγχος θα το έχεις σίγουρα!! όσο για τα ζουμιά που λες.  εκφρασου ελεύθερα κοπέλα  μου! όλες ευσυγκινητες είμαστε εκείνη την ώρα! που να σου πω τι έκανα εγώ μόλις άκουσα το κλάμα του και περισσότερο τη στιγμή που τον ακούμπησαν στο στήθος μου ,ίσα που γεννήθηκε! 

3350 γεννηθηκε χθες που ρωτησα ηταν 3260 αποκλειστικος θηλασμος. απλα τωρα παρατηρησα οτι κατεβασα κανονικα γαλα. μεχρι χθες ειχσ ακομα το πρωτογαλα οποτε βλεπω οτι τωρα τρωει καλα.

κοριτσια γισ οσες ηδη γεννησατε τα μπεμπακια σας ξυπνανε συχνα τη νυχτα για γαλα; εγω δινω αγωνα για να τη ξυπνησω εστω στο 3ωρο. τι στο καλο δε πειναει; εσας κοιμουνται τοσο πολυ; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

κοριτσια γισ οσες ηδη γεννησατε τα μπεμπακια σας ξυπνανε συχνα τη νυχτα για γαλα; εγω δινω αγωνα για να τη ξυπνησω εστω στο 3ωρο. τι στο καλο δε πειναει; εσας κοιμουνται τοσο πολυ; 

ξυπναει στην ωρα του απο μονος του εμας ο μπεμπης, δλδ στο 3ωρο καμια φορά κανει και 3,30 ωρες, αλλά ξυπνάει ! αφου δε βαζω ξυπνητηρι, ..

βρε κοριτσια, σε σχεση με το δερματακι του πχ... ο καθενας λεει διαφορετικα πραματα ! φαρμακοποιοι -μαια -παιδιατρος ο ενας λεει λάδι ο αλλος λεει παιδικο προιον.. εγω οταν ρωταω ολο διαφορετικες αποψεις ακουω... ο ενας ετσι ο αλλος αλλιως... τι να του βαλω τελικά .... ? το λαδι ειπε μια ειναι φυσικο προιον πως ειναι δυνατον να ειναι επιζήμιο, το παιδικο προιον ειναι κατι που κατασκευαστηκε μεν για μωρα αλλα κατασκευαστηκε, δεν ειναι κατι φυσικό, αλλοι λενε το αντιθετο, οτι ειναι κατασκευασμενο κομμενο και ραμμενο στα μωρουδιστικα δερματακια,... αλλα ναι... οπως προειπα αλλα ο ενας άλλα ο αλλος.... τι να κανω.. ? πφφφφφφφφ


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

κοριτσια γισ οσες ηδη γεννησατε τα μπεμπακια σας ξυπνανε συχνα τη νυχτα για γαλα; εγω δινω αγωνα για να τη ξυπνησω εστω στο 3ωρο. τι στο καλο δε πειναει; εσας κοιμουνται τοσο πολυ; 

3350 γεννηθηκε χθες που ρωτησα ηταν 3260 αποκλειστικος θηλασμος. απλα τωρα παρατηρησα οτι κατεβασα κανονικα γαλα. μεχρι χθες ειχσ ακομα το πρωτογαλα οποτε βλεπω οτι τωρα τρωει καλα.

κοριτσια γισ οσες ηδη γεννησατε τα μπεμπακια σας ξυπνανε συχνα τη νυχτα για γαλα; εγω δινω αγωνα για να τη ξυπνησω εστω στο 3ωρο. τι στο καλο δε πειναει; εσας κοιμουνται τοσο πολυ; 

κ εμενα δεν ξυπναγε στην αρχη ειναι λιγο αδυναμα οταν αρχισει να πινει αρκετο γαλα θα ξυπναει μονο του. κ εμενα πηρε τα πανω του οταν δυναμωσε λιγο. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, linaa είπε:

κ εμενα δεν ξυπναγε στην αρχη ειναι λιγο αδυναμα οταν αρχισει να πινει αρκετο γαλα θα ξυπναει μονο του. κ εμενα πηρε τα πανω του οταν δυναμωσε λιγο. 

@linaa ναι αυτο σκεφτομαι κ εγω.. ε σιγα σιγα θα μπει σε προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για τα κορίτσια που γέννησαν ή εχουνε ήδη παιδακια.... οταν αρχίζει να μένει ξυπνητό το μωρό ανάμεσα στα γεύματα πώς το κρατάτε απασχολημενο ? ειμαι πρωτάρα και δεν ξέρω πως να τον ψυχαγωγήσω και νοιωθω πολυ ασχημα ! καθεται ξυπνητος καποιες φορες μετα το γεύμα του και δεν ξερω τι να τον κανω. τον κραταω αγκαλια βεβαια αλλα δε νομιζω αυτο να λεει και πολλα... 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γλυκες μανουλες...

Η δικη μου απο την πρωτη μερα που ηρθαμε σπιτι ξυπναει στανταρ καθε 3 με 4 ωρες πολυ πινασμενη!Μεχρι να την αλλαξω κ να φαμε σικωνουμε την γειτονια με το κλαμα!Αυτο που λετε για το δερμα εμεις δεν το εχουμε προς το παρον τουλαχιστον!Ουτε πονακια εχουμε προς το παρον!

πρίν από 24 λεπτά , elise είπε:

ερωτηση για τα κορίτσια που γέννησαν ή εχουνε ήδη παιδακια.... οταν αρχίζει να μένει ξυπνητό το μωρό ανάμεσα στα γεύματα πώς το κρατάτε απασχολημενο ? ειμαι πρωτάρα και δεν ξέρω πως να τον ψυχαγωγήσω και νοιωθω πολυ ασχημα ! καθεται ξυπνητος καποιες φορες μετα το γεύμα του και δεν ξερω τι να τον κανω. τον κραταω αγκαλια βεβαια αλλα δε νομιζω αυτο να λεει και πολλα... 

Αχ κοριτσι μου αυτο σκεφτομουν κ γω...ειναι φορες που τρωει κ ενω την βαζω στην κουνια της δεν κοιματε αλλα καθετε πολυ ησυχη με τα ματια ανοιχτα κ κοιταει τριγυρω!Κ την λυπαμαι να την αφινω εκει μονη της σα να ειναι τιμωρια αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι καλο κ ξεκουραζετε απλα!Φανταζομαι οτι ειναι πολυ μικρουλια μωρε για να υπαρχει κατι να τα κραταει απασχολιμενα!Εγω την παιρνω αγκαλια κ την τραγουδαω...την λεω λογακια δλδ τραγουδιστα δεν λεω καποιο τραγουδι!

Να κανω κ γω μια ερωτηση βρε κοριτσια?Απο κακα πως πατε?Εμεις ειναι μερες που κανουμε 2 φορες ποτε 3 φορες ποτε 4 κ παει λεγοντας!Εννοω οτι δεν ειναι στανταρ η φορες καθε μερα!Αλλοτε μου φαινονται πολλες αλλοτε λιγες κ αγχωνομαι!

Α πηραμε χθες κ τη μιση ευχη που λενε κ μπορουμε να βγουμε εξω πλεον!Ελπιζω να κανει το ΣΚ καλο καιρο να την παμε μια βολτα!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Καλησπερα γλυκες μανουλες...

Η δικη μου απο την πρωτη μερα που ηρθαμε σπιτι ξυπναει στανταρ καθε 3 με 4 ωρες πολυ πινασμενη!Μεχρι να την αλλαξω κ να φαμε σικωνουμε την γειτονια με το κλαμα!Αυτο που λετε για το δερμα εμεις δεν το εχουμε προς το παρον τουλαχιστον!Ουτε πονακια εχουμε προς το παρον!

Αχ κοριτσι μου αυτο σκεφτομουν κ γω...ειναι φορες που τρωει κ ενω την βαζω στην κουνια της δεν κοιματε αλλα καθετε πολυ ησυχη με τα ματια ανοιχτα κ κοιταει τριγυρω!Κ την λυπαμαι να την αφινω εκει μονη της σα να ειναι τιμωρια αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι καλο κ ξεκουραζετε απλα!Φανταζομαι οτι ειναι πολυ μικρουλια μωρε για να υπαρχει κατι να τα κραταει απασχολιμενα!Εγω την παιρνω αγκαλια κ την τραγουδαω...την λεω λογακια δλδ τραγουδιστα δεν λεω καποιο τραγουδι!

Να κανω κ γω μια ερωτηση βρε κοριτσια?Απο κακα πως πατε?Εμεις ειναι μερες που κανουμε 2 φορες ποτε 3 φορες ποτε 4 κ παει λεγοντας!Εννοω οτι δεν ειναι στανταρ η φορες καθε μερα!Αλλοτε μου φαινονται πολλες αλλοτε λιγες κ αγχωνομαι!

Α πηραμε χθες κ τη μιση ευχη που λενε κ μπορουμε να βγουμε εξω πλεον!Ελπιζω να κανει το ΣΚ καλο καιρο να την παμε μια βολτα!

αααχχχ ετσι ακριβως @Nektaritsaki μου ! νομιζω οτι ειμαι και στην περιοδο αναπροσαρμογης των ορμονων και με πιανουνε τα κλαμματα συνεχεια ! ετσι καθεται μερικες φορες και ο δικος μας ο μπεμπης και στεναχωριεμαι πολυ δεν ξερω τι να τον κανω... πως να τον ψυχαγωγήσω πως να του κανω παρεα ? τον παιρνω αγκαλια και του μιλαω αλλα δεν πιανει πάντα, σε αρκετες περιπτωσεις κλαιει κιολας και σπαραζει η καρδια μου !

αλλα το ιδιο ειναι και με εμας καθε 3 ωρες καμια φορά και λιγο νωριτερα ξυπναει παρα πολυ πεινασμενος μεχρι να του αλλαξω το παμπερς μια συναυλία τη δίνει ομολογω ! ετσι ειπε η παιδιατρος λιγο πριν το φαγητο αλλαγμα πανας γιατι μετα το φαγητο με το κουνημα θα βγουνε ολα... αλλα ειδικα τα βράδυα τη συναυλια δε τη γλιτωνουμε, τη μερα που ειμαστε ξυπνητοι οκ κανω το κουμαντο μου.. 

για τα κακα νομιζω οτι εφοσον κανει ειναι ολα καλα γιατι να ανησυχεις ? αυτο σημαινει οτι το εντερακι της λειτουργει μια χαρα ! και σιγουρα δεν ειναι ρολοι, μια μερα θα κανει 1 φορα αλλη 2 αλλη 3 και αλλη καθολου, .. δεν βλεπω εγω προσωπικα κατι το ανησυχητικο.. 

3 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Ουτε πονακια εχουμε προς το παρον!

 

νομιζω οτι μεχρι στιγμής ουτε εμεις εχουμε πονακια, αλλά φοβαμαι υπερβολικα αμα συμβει τελικα.... δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω και πώς να το λύσω.... ειναι μεγα φοβος για μενα στην παρουσα φαση.... λογικα οταν συμβει θα το καταλαβουμε ετσι ?? ειναι αυτο το συνεχομενο σπαρακτικο κλαμα μερα νυχτα ? 

ο μπεμπης εμενα θα κανει 1 ή 2 φορες κακά την ημερα...
 

επισης τον βγαλαμε και 2 φορες πολυυυ κοντινη βολτιτσα .. αλλα ξαφνικά και για αγνωστο λογο εγινα φοβική, νοιωθω οτι δε θελω να ξαναβγω καθολου για το επομενο μεγαλο διαστημα,.. πφφφφ τί επαθα ξαφνικα τις τελευταιες μερες δεν μπορω να καταλαβω... την 1η εβδομαδα ημουνα καλα... 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...