Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

Αχ @elise μου μεσα στο μυαλο εισαι!Οταν ειπα στον αντρα μου να βγουμε μια βολτα το ΣΚ αν εχει καλο καιρο κ μου ειπε οχι κατεβασα τα μουτρα κ οταν του το ξαναειπα μετα απο λιγο κ μου ειπε θα δουμε αν εχει καλο καιρο αρχισε να χτυπαει η καρδια μου απο τον φοβο!Τι θα της βαλω?Ποσο να τη σκεπασω?Κ αν πινασει οσο ειμαστε εξω?Κ αν θελει αλλαγμα?Κ αν αρχισει να κλαιει θα πει οτι δεν την αρεσει?Οτι κρυωνει?Οτι πιναει?Οτι θελει αλλαγμα?Πφφφ πολλα τα προβληματα μιας μανας!

Τα πονακια αποτι ξερω εχουν κλαμα...η δικια μου στον υπνο της την ακουω που μερικες φορες σα να βογκαει?σα να σφιγγεται?Δεν ξερω τι ειναι αυτοι οι ηχοι!Παντως λερωμενη δεν ειναι παντα οποτε "τετοιο" σφιξιμο δεν ειναι ολες τις φορες!Υπαρχει περιπτωση να σφιγγεται κ να μην μπορει να ενεργηθει?Μαλλον θα πρεπει να παρω την παιδιατρο!

Κοριτσια ο αφαλος σας εχει πεσει?Εμας απο το μαιευτηριο ακομα!Αν σας εχει πεσει μπανιο πως το κανετε το μπεμπακι?Ακομα με προσοχη απο πισω?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Αχ @elise μου μεσα στο μυαλο εισαι!Οταν ειπα στον αντρα μου να βγουμε μια βολτα το ΣΚ αν εχει καλο καιρο κ μου ειπε οχι κατεβασα τα μουτρα κ οταν του το ξαναειπα μετα απο λιγο κ μου ειπε θα δουμε αν εχει καλο καιρο αρχισε να χτυπαει η καρδια μου απο τον φοβο!Τι θα της βαλω?Ποσο να τη σκεπασω?Κ αν πινασει οσο ειμαστε εξω?Κ αν θελει αλλαγμα?Κ αν αρχισει να κλαιει θα πει οτι δεν την αρεσει?Οτι κρυωνει?Οτι πιναει?Οτι θελει αλλαγμα?Πφφφ πολλα τα προβληματα μιας μανας!

Τα πονακια αποτι ξερω εχουν κλαμα...η δικια μου στον υπνο της την ακουω που μερικες φορες σα να βογκαει?σα να σφιγγεται?Δεν ξερω τι ειναι αυτοι οι ηχοι!Παντως λερωμενη δεν ειναι παντα οποτε "τετοιο" σφιξιμο δεν ειναι ολες τις φορες!Υπαρχει περιπτωση να σφιγγεται κ να μην μπορει να ενεργηθει?Μαλλον θα πρεπει να παρω την παιδιατρο!

Κοριτσια ο αφαλος σας εχει πεσει?Εμας απο το μαιευτηριο ακομα!Αν σας εχει πεσει μπανιο πως το κανετε το μπεμπακι?Ακομα με προσοχη απο πισω?

Γειά σου κορίτσι δεν θα το ντύσει σαν κρεμμύδι. εσείς δεν θα ντυθείς αναλόγως με  το καιρό έτσι και μωρό μην ανχονεσε βάλε και μια κουβερτούλα στο καρότσι μπορείς να βάλεις και το ποδοσακο. Αν το ντύσει πολλή χοντρα θα νευριάσει.μην ανχονεσε θα το ταισεις έξω και θα το αλλάξεις δεν υπάρχει πρόβλημα μωρό έχεις. Έτσι βογκανε όταν μεγαλώσει λίγο σταματάει μπορεί και να πετάγεται. Ο αφαλος εμένα έπεσε την 10 μέρα μετά το έπλενα κανονικά ρίχνεις νερό για να καθαρίσει αν έχει μείνει λίγο αίμα μην το φοβάσε. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, elise είπε:

ερωτηση για τα κορίτσια που γέννησαν ή εχουνε ήδη παιδακια.... οταν αρχίζει να μένει ξυπνητό το μωρό ανάμεσα στα γεύματα πώς το κρατάτε απασχολημενο ? ειμαι πρωτάρα και δεν ξέρω πως να τον ψυχαγωγήσω και νοιωθω πολυ ασχημα ! καθεται ξυπνητος καποιες φορες μετα το γεύμα του και δεν ξερω τι να τον κανω. τον κραταω αγκαλια βεβαια αλλα δε νομιζω αυτο να λεει και πολλα... 

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνέτ δραστηριότητες για νεογέννητα θα σου βγάλει κάποια άρθρα με "ασκήσεις" που μπορείς να κάνεις σε ένα νεογέννητο όπως να του μιλάς αλλάζοντας φωνές να χορεύεις μαζί του!!! Δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω παιδάκι ακόμα αλλά φαίνονται ωραία και για την μαμά δηλαδή όχι μόνο για το μωρό!!! Γενικά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τον καραγκιοζη και ας μην αντιδρά ακόμα το μωρό!!!

https://www.google.gr/amp/www.in.gr/2007/12/17/life/kid/oi-44-tropoi-poy-tha-ta-kanoyn-4perata/amp/

Διάβασε και αυτό να πάρεις μια ιδέα... Μου το είχαν στείλει αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έχω διαβάσει ακόμα!

  • Μου αρέσει 1

HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Natasoula85 είπε:

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνέτ δραστηριότητες για νεογέννητα θα σου βγάλει κάποια άρθρα με "ασκήσεις" που μπορείς να κάνεις σε ένα νεογέννητο όπως να του μιλάς αλλάζοντας φωνές να χορεύεις μαζί του!!! Δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω παιδάκι ακόμα αλλά φαίνονται ωραία και για την μαμά δηλαδή όχι μόνο για το μωρό!!! Γενικά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τον καραγκιοζη και ας μην αντιδρά ακόμα το μωρό!!!

https://www.google.gr/amp/www.in.gr/2007/12/17/life/kid/oi-44-tropoi-poy-tha-ta-kanoyn-4perata/amp/

Διάβασε και αυτό να πάρεις μια ιδέα... Μου το είχαν στείλει αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έχω διαβάσει ακόμα

Νατάσα πολύ ωραίο το άρθρο μπράβο που το βρήκες!!! 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εύχομαι σε όσες γίνατε ήδη μανούλες να σας ζήσουν τα μωράκια σας.Να είναι γερά και τυχερά! Εγώ φυσικά,αν και είναι το 4ο, ακόμη τίποτα... Έτσι απ'ό,τι φαίνεται θα πάω μέχρι το τέλος (ίσως και περισσότερο), όπως και στα άλλα... Να φανταστείτε ακόμη δεν έχω ετοιμάσει τη βαλίτσα. Αύριο θα τα ετοιμάσω... 39+3...

Παράθεση

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Natasoula85 φανταστικό κείμενο πολυ ομορφες ιδεες !! σ ευχαριστώ πολυ !! μ αρεσει που τα περισσοτερα ειναι "δραστηριοτητες" γιατι με τα τραγουδάκια δε το χω και πολύ, γενικά με το μπλα μπλα γιατι ουσιαστικά μονη μου μιλάω χεχεχεχ εβαλα το λινκ σε συντομευση να το χω διαθεσιμο ανα πασα στιγμή :wub:

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

Κορίτσια, εύχομαι σε όσες γίνατε ήδη μανούλες να σας ζήσουν τα μωράκια σας.Να είναι γερά και τυχερά! Εγώ φυσικά,αν και είναι το 4ο, ακόμη τίποτα... Έτσι απ'ό,τι φαίνεται θα πάω μέχρι το τέλος (ίσως και περισσότερο), όπως και στα άλλα... Να φανταστείτε ακόμη δεν έχω ετοιμάσει τη βαλίτσα. Αύριο θα τα ετοιμάσω... 39+3...

 

ευχαριστούμε ! με το καλό και το δικο σας νινάκι να ρθει ! οοοοσο και να αργήσει το τελος ειναι,.... λιγες μερες μεινανε, ισως και ώρες ! ποτέ δεν ξερεις :D

@Natasoula85 φανταστικό κείμενο πολυ ομορφες ιδεες !! σ ευχαριστώ πολυ !! μ αρεσει που τα περισσοτερα ειναι "δραστηριοτητες" γιατι με τα τραγουδάκια δε το χω και πολύ, γενικά με το μπλα μπλα γιατι ουσιαστικά μονη μου μιλάω χεχεχεχ εβαλα το λινκ σε συντομευση να το χω διαθεσιμο ανα πασα στιγμή 

  • Μου αρέσει 2

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Natasoula85 είπε:

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνέτ δραστηριότητες για νεογέννητα θα σου βγάλει κάποια άρθρα με "ασκήσεις" που μπορείς να κάνεις σε ένα νεογέννητο όπως να του μιλάς αλλάζοντας φωνές να χορεύεις μαζί του!!! Δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω παιδάκι ακόμα αλλά φαίνονται ωραία και για την μαμά δηλαδή όχι μόνο για το μωρό!!! Γενικά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τον καραγκιοζη και ας μην αντιδρά ακόμα το μωρό!!!

https://www.google.gr/amp/www.in.gr/2007/12/17/life/kid/oi-44-tropoi-poy-tha-ta-kanoyn-4perata/amp/

Διάβασε και αυτό να πάρεις μια ιδέα... Μου το είχαν στείλει αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έχω διαβάσει ακόμα!

Καλημέρα Νατάσα ευχαριστούμε πολύ ωραίο και ενδιαφέρον το κείμενο. Ωραία παιχνιδάκια για τα μικρά μας. Έγραψα και εχθές αλλά λέει είναι σε απόκρυψη δεν ξέρω τι είναι αυτό καισου ξανά γράφω. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Για όσες έχετε κοριτσάκια ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη καθαριότητα στο πιπί, ανοίγοντας βλέπω ότι εχει δεξια και αριστερα κατι ασπρα σαν σμηγμα, ξερετε απο τη μεσα μερια, κρεμα δε βαζω σε εκεινη τη περιοχη αλλα μπορει να εχει μπει μεσα? ή ειναι κατι αλλο πχ πετσούλες που φευγουν σε λιγο καιρο μονες τους? εχει κι εσας τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athina_rain είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Για όσες έχετε κοριτσάκια ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη καθαριότητα στο πιπί, ανοίγοντας βλέπω ότι εχει δεξια και αριστερα κατι ασπρα σαν σμηγμα, ξερετε απο τη μεσα μερια, κρεμα δε βαζω σε εκεινη τη περιοχη αλλα μπορει να εχει μπει μεσα? ή ειναι κατι αλλο πχ πετσούλες που φευγουν σε λιγο καιρο μονες τους? εχει κι εσας τετοιο?

Καλησπέρα πρέπει να το καθαρίζεις με πανάκι προσεχτικά  εκεί πέρα γιατί έχει πάει η κρέμα και έχει μαζευτη και όσο και να την πλένεις δεν φευγει και να βάζεις κρεμουλα μόνο στο ποπό της δεν χρειάζεται παντού γιατί θα αποκτήσει ευαισθησία. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, athina_rain είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Για όσες έχετε κοριτσάκια ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη καθαριότητα στο πιπί, ανοίγοντας βλέπω ότι εχει δεξια και αριστερα κατι ασπρα σαν σμηγμα, ξερετε απο τη μεσα μερια, κρεμα δε βαζω σε εκεινη τη περιοχη αλλα μπορει να εχει μπει μεσα? ή ειναι κατι αλλο πχ πετσούλες που φευγουν σε λιγο καιρο μονες τους? εχει κι εσας τετοιο?

Και εγω το ιδιο παρατηρησα...προσπαθω μετα απο καθε πλυσιμο να την καθαριζω ελαφρυα με μια γαζουλα...θα ρωτησω και την παιδιατρο βεβαια και θα σ πω τι θα μ.πει..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Και εγω το ιδιο παρατηρησα...προσπαθω μετα απο καθε πλυσιμο να την καθαριζω ελαφρυα με μια γαζουλα...θα ρωτησω και την παιδιατρο βεβαια και θα σ πω τι θα μ.πει..

κέλυ μου τι κανεις πως τα πας με τη μπεμπουλα ? 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, elise είπε:

κέλυ μου τι κανεις πως τα πας με τη μπεμπουλα ? 

Καλα ειμαι κοριτσι μου! Γενικα ειναι προς το παρον ησυχο μωρακι...Κοιμαται και τρωει...Γκρινιαζει μονο οταν πειναει η εχει κατουρηθει..Στενοχωρηθηκα βεβαια που δεν μπορεσα να θηλασω..αλλα προσπαθω να μην το αφηνω να μ χαλαει τις στιγμες! Εσυ πως εισαι?? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Καλα ειμαι κοριτσι μου! Γενικα ειναι προς το παρον ησυχο μωρακι...Κοιμαται και τρωει...Γκρινιαζει μονο οταν πειναει η εχει κατουρηθει..Στενοχωρηθηκα βεβαια που δεν μπορεσα να θηλασω..αλλα προσπαθω να μην το αφηνω να μ χαλαει τις στιγμες! Εσυ πως εισαι?? 

κέλυ μου ο θηλασμος δεν ειναι το Α και το Ω, ειναι καλος ναι, οκ, αλλα εφοσον δεν εγινε δεν εγινε ! δε σε κανει λιγοτερο καλή μανουλα ούτε η μπεμπουλα θα χει μεινοκτηματα εξαιτιας απο αυτο... προσπερασε το μη το αφηνεις να σε στεναχωρει ! υπαρχουνε πολλα άλλα πραματα τα οποια εχουνε σημασια για τα μπεμπακια, να τρωει καλα να ειναι ζεστο να γινονται μπανακια συστηματικα να παιρνουνε αγαπη και ενδιαφερον, ..... η φροντίδα εχει πολλα παρακλάδια, ο θηλασμος ειναι ενα απο τα προτερηματα αλλα ουτε το πρώτο ουτε το τελευταιο,... εστίασε σε ολα τ αλλα, ειναι εξισου απαραιτητα και σημαντικα ! γνωμη μου παντα,..... χωρις να σημαινει οτι αλλες μανουλες πρεπει να συμφωνησουν μαζι μου... 

και εμεις ολα καλα εδω περα ! ο μπεμπης σ αυτή τη φάση ειναι υπνο φαγητό και αλλαγη πανας μονο... αλλα ομολογω οτι φοβαμαι μην ερθουνε πονάκια κωλυκοί κλάματα και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω..... τρέμω φοβερά να μην ερθει μια τετοια περίοδος... θα τα παίξω κυριολεκτικα... επισης οταν θα αρχισει να μενει ξυπνητος περισσοτερο αναρωτιεμαι τι θα κανω.. το κειμενακι με τα παιχνιδια για μωρα ειναι απο καποιο μηνα και πανω που αντιλαμβανονται βλεπουνε κλπ... χτες εμεινε ξυπνητος 3 -4 ωρες, απο τις 20.30 μεχρι τις 00 και κατι.. αγχωνομαι πολυ γμτ... τον κρατησα αγκαλια, τον κουνησα, του μιλησα, εκλαψε κιολας λιγο, .... με τρελαινει που δεν ξερω τι νοιωθει τι χρειαζεται τι πρεπει να κανω για εκεινον...


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι ηθελα και ανεφερα κολικούς... χτες απο τις 6 και κατι το απογευμα μεχρι τη 1 το βραδυ ειχαμε κλαμα on off. δοκιμαστηκαν τα παντα φυσικα πανα φαί μασαζ καροτσι κουνημα αγκαλια ασπρο ηχο αλλα τιποτα.... διαβαζω στο ιντερνετ και ταιριαζουνε τα συμπτωματα, δεν μου το επιβεβαιωσε κανενας γιατρος δλδ οτι αυτο ειναι αλλα τί αλλο μπορει να ειναι... ? εσεις πως πατε με το θεμα αυτο τι κανετε ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...