Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

Καλημέρα!  Την Τρίτη 27 Νοεμβρίου λίγο πριν τα μεσάνυχτα γεννήθηκε κι ο δικός μας μπέμπης. Φυσιολογικά, χωρίς πρόκληση και χωρίς επισκληριδιο. Την Πέμπτη το πρωί πήραμε εξιτηριο. Προς το παρόν είναι γενικά ήσυχος,αλλά λίγο αργότερα εμφανίζονται συνήθως οι κολικοί. @elise Στα προηγούμενα παιδιά όταν είχαν κολικους βοηθούσε να τα έχω ξαπλωμενα μπρουμυτα στο βραχίονα του χεριού μου και με το άλλο χέρι να τους κάνω μασάζ στην πλάτη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

Καλημέρα!  Την Τρίτη 27 Νοεμβρίου λίγο πριν τα μεσάνυχτα γεννήθηκε κι ο δικός μας μπέμπης. Φυσιολογικά, χωρίς πρόκληση και χωρίς επισκληριδιο. Την Πέμπτη το πρωί πήραμε εξιτηριο. Προς το παρόν είναι γενικά ήσυχος,αλλά λίγο αργότερα εμφανίζονται συνήθως οι κολικοί. @elise Στα προηγούμενα παιδιά όταν είχαν κολικους βοηθούσε να τα έχω ξαπλωμενα μπρουμυτα στο βραχίονα του χεριού μου και με το άλλο χέρι να τους κάνω μασάζ στην πλάτη. 

Να σου ζησει ο μπεμπακος σου!!!! Να ειναι καλοτυχος και γερος!!! Κ εσεις κολικους? Κ εμεις!!! Ξεκινησαμε ομως προβιοτικα κ ειδα μεγαλη διαφορα!!! 

Εσυ του δινεις κατι???

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32Δεν του δίνω κάτι. Οι κολικοί δεν ξεκίνησαν ακόμη στο μωρό. Συνήθως γύρω στον 1 μήνα αρχίζουν. Θυμάμαι ότι στα άλλα παιδιά δεν έκαναν τίποτα τα ροφήματα που είναι για κολικούς αλλά βοηθούσε να τα έχω μπρούμυτα και να χαϊδεύω την πλάτη τους. Α! και επιδεινωνόταν όταν έτρωγα σοκολάτες...Θέλει υπομονή... είναι κι αυτό ένα στάδιο...μετά θα έρθουν άλλα...και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια τι κανετε? Πως ειστε? Τι κανουν τα μπεμπε??? Χαθηκαμε ολες! Εμεις περασαμε ασχημα τα Χριστουγεννα λογω του οτι αρρωστησε με ιωση η μικρη...βροχιολυτιδα και νοσηλευτηκαμε μια βδομαδα στο νοσοκομεοο!!! Τωρα δοξα τον Θεο ειμαστε καλα!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 17/1/2019 at 6:42 ΜΜ, Κελυ 32 είπε:

Κοριτσια τι κανετε? Πως ειστε? Τι κανουν τα μπεμπε??? Χαθηκαμε ολες! Εμεις περασαμε ασχημα τα Χριστουγεννα λογω του οτι αρρωστησε με ιωση η μικρη...βροχιολυτιδα και νοσηλευτηκαμε μια βδομαδα στο νοσοκομεοο!!! Τωρα δοξα τον Θεο ειμαστε καλα!! 

Χαθήκαμε όντως! Δε προλαβαίνουμε με τα παιδιά εδώ! Εμείς ακόμα δόξα το Θεό είμαστε καλά παρόλο που έχω άλλα δύο παιδιά στο σπίτι δε κόλλησε! Ίσως παίζει ρόλο και ο αποκλειστικός θηλασμός! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Χαθήκαμε όντως! Δε προλαβαίνουμε με τα παιδιά εδώ! Εμείς ακόμα δόξα το Θεό είμαστε καλά παρόλο που έχω άλλα δύο παιδιά στο σπίτι δε κόλλησε! Ίσως παίζει ρόλο και ο αποκλειστικός θηλασμός! 

Ναι ίσως παιζει ρολο κ ο θηλασμός..αν και στον θάλαμο ηταν διπλα μου μια κοπέλα που νοσηλευόταν ο γιος της και θηλάζει κ αυτη αποκλειστικά. Οποτε δεν ξερω αν παίζει τελικα ρολο...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Ναι ίσως παιζει ρολο κ ο θηλασμός..αν και στον θάλαμο ηταν διπλα μου μια κοπέλα που νοσηλευόταν ο γιος της και θηλάζει κ αυτη αποκλειστικά. Οποτε δεν ξερω αν παίζει τελικα ρολο...

Ναι σωστά. Είναι και στον οργανισμό του μωρού, ξέρω γω.. Με το βάρος πως τα πάτε? πόσο βάζει?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Μμμ θα ξαναζυγιστπυμρ σε δύο βδομάδες που θα παμε παιδιατρο....πριν κάνα μήνα ηταν καπου 4.100...εσεις??

Γεννηθηκε 9/11 3.350 κ τωρα ειμαστε 6 κιλα με αποκλειστικό θηλασμό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μανουλες μου τι κανετε?Πραγματικα χαθηκαμε!Τι κανουν τα μπεμπακια σας?

@Κελυ 32 μου κοριτσι μου ταλαιπωρηθηκατε μωρε αλλα ευτυχως ολα καλα!Εμεις παραδοξος δεν μας αρρωστησε (ακομα)παρολο που ειμασταν αρρωστη κ εγω κ ο αντρας μου κ δεν μπορουσε να ερθει κ η μανα μου τοτε!Ειχαμε κανει το εμβολιο κ μας κρατησε λιγο ευτυχως!

Εμας η μπουμπου γεννηθηκε 2/11 2450 στο σπιτι την πηραμε 2360 κ τωρα ειναι 5300!Πριν 20 μερες καναμε το 1ο μας εμβολιο κ σε 15 θα κανουμε το 2ο!Τρωει 2 με 3 φορες την ημερα σκονη-γαλα αλλα κ θηλαζουμε πολυ!Αρχισαμε τα βραδια κ κοιμομαστε απο τις 11+ μεχρι 7-8 το πρωι!Εγω πρεπει να ξυπνησω ενδιαμεσα να κανω θηλαστρο βεβαια γιατι θα εκραγω οποτε δεν μπορω να πω οτι ξεκουραζομαι αρκετα αλλα ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο πριν που ξυπνουσαμε καθε 2-3 ωρες!Βρε κοριτσια αρχισαν να πιανουν διαφορα με τα χερακια τους τα μπεμπακια σας?Η δικια μου δεν πιανει ακομα αλλα το χερι το εχει μονιμος στο στομα σε σημειο που της ερχετε αναγουλα αλλα δεν το βγαζει!Της δινω να κρατησει κατι μασητικα που εχω παρει αλλα δεν τα πιανει με τιποτα!Για πιπιλα ουτε λογος φυσικα!Κ σαλια πολλα σαλια...

 


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Μανουλες μου τι κανετε?Πραγματικα χαθηκαμε!Τι κανουν τα μπεμπακια σας?

@Κελυ 32 μου κοριτσι μου ταλαιπωρηθηκατε μωρε αλλα ευτυχως ολα καλα!Εμεις παραδοξος δεν μας αρρωστησε (ακομα)παρολο που ειμασταν αρρωστη κ εγω κ ο αντρας μου κ δεν μπορουσε να ερθει κ η μανα μου τοτε!Ειχαμε κανει το εμβολιο κ μας κρατησε λιγο ευτυχως!

Εμας η μπουμπου γεννηθηκε 2/11 2450 στο σπιτι την πηραμε 2360 κ τωρα ειναι 5300!Πριν 20 μερες καναμε το 1ο μας εμβολιο κ σε 15 θα κανουμε το 2ο!Τρωει 2 με 3 φορες την ημερα σκονη-γαλα αλλα κ θηλαζουμε πολυ!Αρχισαμε τα βραδια κ κοιμομαστε απο τις 11+ μεχρι 7-8 το πρωι!Εγω πρεπει να ξυπνησω ενδιαμεσα να κανω θηλαστρο βεβαια γιατι θα εκραγω οποτε δεν μπορω να πω οτι ξεκουραζομαι αρκετα αλλα ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο πριν που ξυπνουσαμε καθε 2-3 ωρες!Βρε κοριτσια αρχισαν να πιανουν διαφορα με τα χερακια τους τα μπεμπακια σας?Η δικια μου δεν πιανει ακομα αλλα το χερι το εχει μονιμος στο στομα σε σημειο που της ερχετε αναγουλα αλλα δεν το βγαζει!Της δινω να κρατησει κατι μασητικα που εχω παρει αλλα δεν τα πιανει με τιποτα!Για πιπιλα ουτε λογος φυσικα!Κ σαλια πολλα σαλια...

 

Α μπραβο πολυ καλα τα κιλακια της!! Κ εμεις στις 18.2 θα κάνουμε το δεύτερο εμβολιο και θα μας ζυγιζε η γιατι γενικα τον τελευταίο καιρό αρχισε κ κανει κόλπα και δεν πολυτρωει...

Γενικα κ εμένα εχει στρωσει στον υπνο..Κοιμαται απο τις 11.30 εως 6 με 7 το πρωι..μετα τρωει κ ξανακοιμαται...Εμενα βαζει τα χέρια μονο οταν θελει πιπιλα..δηλαδη οταν πειναει..Νομιζω απο δω κ περα είναι αναπόφευκτο.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε? Πώς πάτε με τα μωράκια σας? από κιλά?

Σήμερα κάναμε το δεύτερο εμβόλιο και είμαστε 6 κιλά ακριβώς! Βέβαια έβαλε 500γρ. στον τελευταίο αυτό μήνα και η γιατρός μου πρότεινε συμπλήρωμα (ενώ το πρώτο μήνα έβαλε 1.050 και το δεύτερο κάπου 900γρ) αλλά εγώ δε θέλω να δώσω γιατί μου φαίνεται μια χαρά για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά! Δε θέλω να βιαστώ θα περιμένω πόσο θα βάλει και τον επόμενο μήνα αλλά αυτή με εκνεύρισε και με τρομοκράτησε λες και δεν έβαλε καθόλου! 

Εσάς πόσο βάζουν το μήνα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , athina_rain είπε:

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε? Πώς πάτε με τα μωράκια σας? από κιλά?

Σήμερα κάναμε το δεύτερο εμβόλιο και είμαστε 6 κιλά ακριβώς! Βέβαια έβαλε 500γρ. στον τελευταίο αυτό μήνα και η γιατρός μου πρότεινε συμπλήρωμα (ενώ το πρώτο μήνα έβαλε 1.050 και το δεύτερο κάπου 900γρ) αλλά εγώ δε θέλω να δώσω γιατί μου φαίνεται μια χαρά για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά! Δε θέλω να βιαστώ θα περιμένω πόσο θα βάλει και τον επόμενο μήνα αλλά αυτή με εκνεύρισε και με τρομοκράτησε λες και δεν έβαλε καθόλου! 

Εσάς πόσο βάζουν το μήνα?

Καλημέρα κορίτσι μου!! καλέ μια χαρά είναι το μωράκι! πήρε 900 γρ το μήνα κ δεν της άρεσε;για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά μέχρι τον τέταρτο από 450 μέχρι 906 γρ είναι η φυσιολογική προσληψη! Ο δικός μου γεννήθηκε 27/10 και πριβ μια βδομάδα ήταν 5600. μου είπε ότι είναι ένα μωρό ψιλό και αδύνατο! 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! καλέ μια χαρά είναι το μωράκι! πήρε 900 γρ το μήνα κ δεν της άρεσε;για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά μέχρι τον τέταρτο από 450 μέχρι 906 γρ είναι η φυσιολογική προσληψη! Ο δικός μου γεννήθηκε 27/10 και πριβ μια βδομάδα ήταν 5600. μου είπε ότι είναι ένα μωρό ψιλό και αδύνατο! 

Όχι, έβαλε κανονικά το 1ο μήνα 1050, το 2ο μήνα 900γρ και το 3ο μήνα που πήγαμε τώρα 500γρ. και αυτό το τελευταίο δε της άρεσε δηλαδή τα 500γρ σε ένα μήνα!!!!! αλλά στη καμπύλη είμαστε ακριβώς στη μέση! και εξάλου τους δύο πρώτους μήνες έβαλε αρκετό! τι να πω αμέσως προτείνουν ξένο! Εντάξει είστε κι εσείς! Μια χαρά!!!! Να σου ζήσει @bella32!!!! :D 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Όχι, έβαλε κανονικά το 1ο μήνα 1150, το 2ο μήνα 900γρ και το 3ο μήνα που πήγαμε τώρα 500γρ. και αυτό το τελευταίο δε της άρεσε δηλαδή τα 500γρ σε ένα μήνα!!!!! αλλά στη καμπύλη είμαστε ακριβώς στη μέση! και εξάλου τους δύο πρώτους μήνες έβαλε αρκετό! τι να πω αμέσως προτείνουν ξένο! Εντάξει είστε κι εσείς! Μια χαρά!!!! Να σου ζήσει @bella32!!!! :D 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...