Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

Κορίτσια, ξέρετε αν επιτρέπεται το βάψιμο μαλλιών? επειδή θηλάζω το λέω. Έχω μια φυτική βαφή της apivita χωρίς αμμωνίες και όλες τις αλλεργιογονες ουσίες. Εντελώς φυτική. Ρώτησα τη παιδίατρο αλλά ούτε αυτή ήξερε τι να με απαντήσει! :D 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Κορίτσια, ξέρετε αν επιτρέπεται το βάψιμο μαλλιών? επειδή θηλάζω το λέω. Έχω μια φυτική βαφή της apivita χωρίς αμμωνίες και όλες τις αλλεργιογονες ουσίες. Εντελώς φυτική. Ρώτησα τη παιδίατρο αλλά ούτε αυτή ήξερε τι να με απαντήσει! :D 

Καλημέρα κορίτσι μου! βαφεις και θηλάζεις κανονικά! ρώτησα τη παιδίατρο μου, κ επίσης μπήκα και στην ομάδα υποστήριξης θηλασμού Αττικής κ λέει ακριβώς το ίδιο, ( βασίζονται σε μελέτες κ έχουν και τη πηγή) εγώ θα τα βάψω για τη βάφτιση! σε κάνα 2μηνο! περιμένω πως κ πως για μια ανανέωση!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! βαφεις και θηλάζεις κανονικά! ρώτησα τη παιδίατρο μου, κ επίσης μπήκα και στην ομάδα υποστήριξης θηλασμού Αττικής κ λέει ακριβώς το ίδιο, ( βασίζονται σε μελέτες κ έχουν και τη πηγή) εγώ θα τα βάψω για τη βάφτιση! σε κάνα 2μηνο! περιμένω πως κ πως για μια ανανέωση!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Ναι, τα έβαψα χθες τελικά γιατί δεν άντεξα! Είχαν ασπρίσει πολύ!!!!!!! :D Δε μπορούσα να με δω στο καθρέφτη! Ε, να είμαστε και όμορφες μαμάδες! Κι εμείς σε κάνα 2μηνο - 3μηνο λέμε για τη βάφτιση. Πως θα ονομάσετε το μωράκι??

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Ναι, τα έβαψα χθες τελικά γιατί δεν άντεξα! Είχαν ασπρίσει πολύ!!!!!!! :D Δε μπορούσα να με δω στο καθρέφτη! Ε, να είμαστε και όμορφες μαμάδες! Κι εμείς σε κάνα 2μηνο - 3μηνο λέμε για τη βάφτιση. Πως θα ονομάσετε το μωράκι??

Μιχάλης!! το όνομα του παππού,  ειμεθα παραδοσιακή οικογένεια χαχα! εμείς κλείσαμε για μετά το Πάσχα! έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να ψάχνω μπομπονιερες κ προσκλητήρια! τι όμορφη διαδικασία!! εσείς τι όνομα θα δωσετε;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, bella32 είπε:

Μιχάλης!! το όνομα του παππού,  ειμεθα παραδοσιακή οικογένεια χαχα! εμείς κλείσαμε για μετά το Πάσχα! έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να ψάχνω μπομπονιερες κ προσκλητήρια! τι όμορφη διαδικασία!! εσείς τι όνομα θα δωσετε;

ναι ειναι πολύ ωραία κ μενα με αρεσει!! κ εμείς παραδοσιακοί είμαστε το όνομα της μαμάς μου Ευαγγελία!!! αυτή τη βδομαδα θα κλείσω Εκκλησία για τη βσφτιση αρχές μαιου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, bella32 είπε:

Μιχάλης!! το όνομα του παππού,  ειμεθα παραδοσιακή οικογένεια χαχα! εμείς κλείσαμε για μετά το Πάσχα! έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να ψάχνω μπομπονιερες κ προσκλητήρια! τι όμορφη διαδικασία!! εσείς τι όνομα θα δωσετε;

@bella32 επίσης ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ που γέννησες και λίγο νωρίτερα από εμένα... πόσα γραμμάρια εσένα έβαλε τώρα στο τρίτο μήνα το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , athina_rain είπε:

@bella32 επίσης ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ που γέννησες και λίγο νωρίτερα από εμένα... πόσα γραμμάρια εσένα έβαλε τώρα στο τρίτο μήνα το μωρό?

έβαλε 750 ! αρχές Μαρτίου έχουμε την επόμενη μέτρηση! από ύψος είμαστε 62.5 και κεφάλι 42.5. μου είπε είναι αδυνατούλης αλλά δεν ανησυχεί εφόσον τον είδε ευδιάθετο και ομιλητικο χαχα! εσείς πως είστε σε μετρήσεις!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες!Κ μεις καναμε το δευτερο εμβολιο την Δευτερα κ εγω ρωτησα την γιατρο αν μπορω να βαψω τα μαλλια κ με ειπε ναι με φυτικη βαφη!Δεν εχω ασπρα ουτε φαινοταν η διχρωμια αλλα ηθελα λιγο να τα φωτησω κ τελικα δεν μαρεσει το αποτελεσμα!Εμεις ειμαστε 5750γρ. 61 ποντους ηψος κ 40 το κεφαλι!Εμεις θηλαζουμε κ πινει κ συμπληρωμα κ αυτον τον μηνα πηρε 850γρ.Οποτε κ μενα @athina_rain τα 500γρ. με αποκληστικο θηλασμο μου φαινονται μια χαρα!Μην βιαστεις να δωσεις συμπληρωμα εκτος αν καταλαβεις οτι δεν χορταινει το μωρο!

Κ μεις θα κανουμε βαφτησια τον Ιουλιο κ αρχισα να βλεπω κ γω μπομπονιερες κ προσκλητηρια!Εχετε βρει το θεμα που εχετε?Εμεις λεμε να το κανουμε πολυ απλο το θεμα...πεταλουδες οπως κ το δωματιο της που τρελενεται να τις κοιταει κ να γελαει!

Πητε μου βρε κοριτσια αρχησαν να πιανουν πραγματα κ να τα βαζουν στο στομα τα μπεμπακια σας?Εμεις πιανουμε αλλα ακομα δεν μπορουμε να τα βαλουμε καλα καλα στο στομα!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2019 at 11:34 ΠΜ, bella32 είπε:

έβαλε 750 ! αρχές Μαρτίου έχουμε την επόμενη μέτρηση! από ύψος είμαστε 62.5 και κεφάλι 42.5. μου είπε είναι αδυνατούλης αλλά δεν ανησυχεί εφόσον τον είδε ευδιάθετο και ομιλητικο χαχα! εσείς πως είστε σε μετρήσεις!

Εμείς βάλαμε το τελευταίο τρίτο αυτό μήνα 500γρ. και δεν ήταν πολύ ευχαριστημένη η γιατρός και με είπε να δώσω συμπλήρωμα αλλά εγώ δε θέλω γιατί έχω γάλα και το μωρό μια χαρά τρώει και γενικώς είναι ευδιάθετη. Ξέρω ότι μετά το 3ο μήνα πέφτουν σε γραμμάρια δεν είναι όπως τους δύο πρώτους μήνες αλλά αυτό η γιατρός δεν μου το είπε παρά αμέσως με πρότεινε να δώσω ξένο γάλα. Θα το παρακολουθώ και  θα δω.

13 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Καλησπερα μανουλες!Κ μεις καναμε το δευτερο εμβολιο την Δευτερα κ εγω ρωτησα την γιατρο αν μπορω να βαψω τα μαλλια κ με ειπε ναι με φυτικη βαφη!Δεν εχω ασπρα ουτε φαινοταν η διχρωμια αλλα ηθελα λιγο να τα φωτησω κ τελικα δεν μαρεσει το αποτελεσμα!Εμεις ειμαστε 5750γρ. 61 ποντους ηψος κ 40 το κεφαλι!Εμεις θηλαζουμε κ πινει κ συμπληρωμα κ αυτον τον μηνα πηρε 850γρ.Οποτε κ μενα @athina_rain τα 500γρ. με αποκληστικο θηλασμο μου φαινονται μια χαρα!Μην βιαστεις να δωσεις συμπληρωμα εκτος αν καταλαβεις οτι δεν χορταινει το μωρο!

Κ μεις θα κανουμε βαφτησια τον Ιουλιο κ αρχισα να βλεπω κ γω μπομπονιερες κ προσκλητηρια!Εχετε βρει το θεμα που εχετε?Εμεις λεμε να το κανουμε πολυ απλο το θεμα...πεταλουδες οπως κ το δωματιο της που τρελενεται να τις κοιταει κ να γελαει!

Πητε μου βρε κοριτσια αρχησαν να πιανουν πραγματα κ να τα βαζουν στο στομα τα μπεμπακια σας?Εμεις πιανουμε αλλα ακομα δεν μπορουμε να τα βαλουμε καλα καλα στο στομα!

@Nektaritsaki δε θα δώσω ακόμα συμπλήρωμα γιατί μου φάνηκαν καλά τα γραμμάρια για θηλασμό και στη καμπύλη είναι ακριβώς στη μέση στη πράσινη γραμμή και την ακολουθεί ομαλά (θα δώσω μόνο αν δω ότι πάει να πέσει από τη καμπύλη που είναι τώρα) οπότε εγώ σύμφωνα με αυτή τη καμπύλη πάω. Τώρα αυτή ντε και καλά να βγάλει ότι υπάρχει πρόβλημα ενώ δεν βλέπω να υπάρχει! 6 κιλά για 3 μηνών παιδί μια χαρά είναι μη τρελαθούμε τώρα!

Θέμα για τα βαφτίσια δεν έχουμε βρει κάτι κι εμείς αλλά θα με άρεζε κάτι σε vintage style... θέλει αρκετό ψάξιμο!!!

Πράγματα άρχισε να πιάνει η δική μου σιγά σιγά αλλά δε βάζει κάτι στο στόμα. Μόνο το χεράκι της βάζει συνέχεια στο στόμα σα να το πιπιλιζει μιας και πιπιλα δε θελει με τίποτα! Εσένα παίρνει πιπίλα?? Το προσπάθησα αλλά δε τη δέχεται τη φτύνει και αναγουλιάζει! Μάλλον δε θα μπορέσει να πάρει πιπίλα όπως το βλέπω!!!!! Αλλά γενικώς είναι ήσυχη! Της αρέσει πολύ η βολτίτσα στην αγκαλιά και έτσι ηρεμεί!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!! Κ εμεις καναμε χθες το δευτερο εμβολιο και το ποσιμο και την εχει πειραξει πολυ. Ολο.κοιμαται....και γενικα χθες ειχε πολλη γκρινια..Εμεις απο κιλα ειμαστε 5.300 και 63 ποντους!!! Ομως εγω δεν θηλαζω...μ ειπε ειναι καλα!!! Εμενα εχει αρχισει να πιανει αλλα δεν βαζει ακομα στο στομα ..μονο τη σαλιαρα της πιανει και βαζει...απο υπνο πως πατε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@athina_rain κ μενα τα πιανει τα παιχνιδια που την εχω κ προσπαθει να τα βαλει στο στομα αλλα στο τελος βαζει μονο το χερι!Πιπιλα με τιποτα δεν την θελει!Μια κοπελα που την βρηκα τυχαια στο μαρκετ εγω κοιτουσα μπιμπερο κ εκεινη πιπιλες την ρωτησα πως τα καταφαιρε με την πιπιλα κ με ρωτησε κατευθειαν αν θηλαζω!Ε μου ειπε γιαυτο!Τι να σου πω με το θεμα πιπιλα δεν ξερω τι να κανω!Απο τη μια χρειαζεται σε καποιες φασεις απο την αλλη αν τη μαθει ειναι δυσκολο να κοπει!Δεν μαρεσει που βλεπω μεγαλα παιδια να περπατανε να μιλανε κ να εχουν κ τη πιπιλα στο στομα!Οι αλλες μετρησεις πως ειναι? 

@Κελυ 32 αχ μωρε το γλυκουλι μου κριμα!Απο υπνο τα παμε πολυ καλα!Την ημερα κοιματε κανενα 3ωρο διακεκομμενα αλλα το βραδυ κοιματε καλα!Κοιμοματε κατα τις 11 κ ξυπναει το πρωι κατα τις 6 με 8 αναλογα τα κεφια ξανακοιματε κ κατα τις 10 την παιρνω στο κρεβατι μου θηλαζουμε κ κοιματε μεχρι τις 12 μαζι της κ γω!Εσεις?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nektaritsaki είπε:

@athina_rain κ μενα τα πιανει τα παιχνιδια που την εχω κ προσπαθει να τα βαλει στο στομα αλλα στο τελος βαζει μονο το χερι!Πιπιλα με τιποτα δεν την θελει!Μια κοπελα που την βρηκα τυχαια στο μαρκετ εγω κοιτουσα μπιμπερο κ εκεινη πιπιλες την ρωτησα πως τα καταφαιρε με την πιπιλα κ με ρωτησε κατευθειαν αν θηλαζω!Ε μου ειπε γιαυτο!Τι να σου πω με το θεμα πιπιλα δεν ξερω τι να κανω!Απο τη μια χρειαζεται σε καποιες φασεις απο την αλλη αν τη μαθει ειναι δυσκολο να κοπει!Δεν μαρεσει που βλεπω μεγαλα παιδια να περπατανε να μιλανε κ να εχουν κ τη πιπιλα στο στομα!Οι αλλες μετρησεις πως ειναι? 

@Κελυ 32 αχ μωρε το γλυκουλι μου κριμα!Απο υπνο τα παμε πολυ καλα!Την ημερα κοιματε κανενα 3ωρο διακεκομμενα αλλα το βραδυ κοιματε καλα!Κοιμοματε κατα τις 11 κ ξυπναει το πρωι κατα τις 6 με 8 αναλογα τα κεφια ξανακοιματε κ κατα τις 10 την παιρνω στο κρεβατι μου θηλαζουμε κ κοιματε μεχρι τις 12 μαζι της κ γω!Εσεις?

@Nektaritsaki ναι ίσως έπρεπε να προσπαθήσουμε νωρίτερα για τη πιπίλα, τώρα 3 μηνών είναι λίγο αργά! Κι εγώ σκέφτομαι ότι εφόσον δε παίρνει πιπίλα πως θα τη κουμαντάρουμε έξω αν αρχίζει τα κλάματα ή στη βάπτιση ή στο τραπέζι μετά ή στις βόλτες γενικά! άσε!!!! Με αγχώνει αυτό! Αν μάθει και το χεράκι της είναι ακόμα πιο δύσκολο όμως να το κόψει! Προτιμώ τη πιπίλα αλλά δε τη θέλει με τίποτα!!!!!

Όσο για τις μετρήσεις η μικρούλα γεννήθηκε 3350 στις 40 εβδομάδες ακριβώς στην ημερομηνία ΠΗΤ, το πρώτο μήνα έβαλε 1150 γρ., το δεύτερο κάπου 1000γρ και τώρα 500γρ. Ελπίζω στο 4ο μη πέσουμε κι άλλο!!!! Αν παραμείνουμε στα 500γρ έστω είναι καλά… για να πηγαίνουμε και σύμφωνα με τη μεσαία πράσινη καμπύλη που είμαστε τώρα! Πάντως όταν είναι ανήσυχη ή κλαίει δε θέλει με τίποτα στήθος! Αυτή πρέπει να είναι τελείως ήρεμη μέσα στη μέρα ή να είναι σε φάση που θέλει να κοιμηθεί, τότε τρώει ακόμα καλύτερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

@athina_rain κ μενα τα πιανει τα παιχνιδια που την εχω κ προσπαθει να τα βαλει στο στομα αλλα στο τελος βαζει μονο το χερι!Πιπιλα με τιποτα δεν την θελει!Μια κοπελα που την βρηκα τυχαια στο μαρκετ εγω κοιτουσα μπιμπερο κ εκεινη πιπιλες την ρωτησα πως τα καταφαιρε με την πιπιλα κ με ρωτησε κατευθειαν αν θηλαζω!Ε μου ειπε γιαυτο!Τι να σου πω με το θεμα πιπιλα δεν ξερω τι να κανω!Απο τη μια χρειαζεται σε καποιες φασεις απο την αλλη αν τη μαθει ειναι δυσκολο να κοπει!Δεν μαρεσει που βλεπω μεγαλα παιδια να περπατανε να μιλανε κ να εχουν κ τη πιπιλα στο στομα!Οι αλλες μετρησεις πως ειναι? 

@Κελυ 32 αχ μωρε το γλυκουλι μου κριμα!Απο υπνο τα παμε πολυ καλα!Την ημερα κοιματε κανενα 3ωρο διακεκομμενα αλλα το βραδυ κοιματε καλα!Κοιμοματε κατα τις 11 κ ξυπναει το πρωι κατα τις 6 με 8 αναλογα τα κεφια ξανακοιματε κ κατα τις 10 την παιρνω στο κρεβατι μου θηλαζουμε κ κοιματε μεχρι τις 12 μαζι της κ γω!Εσεις?

Κ εμενα στον υπνο τα παει καλα...κοιμαται κ μενα μεσα στη μερα κ το βραδυ κοιμαται κ εμενα κατα τις 11 με 12 κ το παιρνει σερι μεχρι τις 7... Οσο για την πιπιλα κοριτσια κ εμενα μη νομξζετε..μονο για να κοιμηθει την θελει παροτι δεν θηλαζω...για να ηρεμισει δεν την θελει...μονο το βράδυ για να κοιμηθει η οταν πειναει πολυ κ θελω να τηε φτιαξω γαλα...

Πατε βολτες?? Εμενα μ ειχε αρρωστησει με βροχιολυτιδα κ εκτοτε φοβαμαι.. 

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32 μου εμεις την κανουμε μπανιο μετα τις 10 κ μετα της κανω 90μλ γαλα κ συνηθως κοιμαται πριν το τελειωσει κ με το που την ακουμπαω στο κρεβατι της ξυπναει κ τρωει χερια οποτε την θηλαζω για να ξανακοιμιθει!Κ εχω μια απορια...Δλδ αν δεν θηλαζα τι θα εκανα αφου πιπιλα δεν παιρνει?

Οσο για τις βολτες τις αποφευγουμε κ μεις κ ας μην μας εχει αρρωστησει αλλα με τοσα που ακουγονται φυλαγε τα ρουχα σου που λενε...

  • Μου αρέσει 1

L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nektaritsaki είπε:

@Κελυ 32 μου εμεις την κανουμε μπανιο μετα τις 10 κ μετα της κανω 90μλ γαλα κ συνηθως κοιμαται πριν το τελειωσει κ με το που την ακουμπαω στο κρεβατι της ξυπναει κ τρωει χερια οποτε την θηλαζω για να ξανακοιμιθει!Κ εχω μια απορια...Δλδ αν δεν θηλαζα τι θα εκανα αφου πιπιλα δεν παιρνει?

Οσο για τις βολτες τις αποφευγουμε κ μεις κ ας μην μας εχει αρρωστησει αλλα με τοσα που ακουγονται φυλαγε τα ρουχα σου που λενε...

Και εμενα το ιδιο κανει με το γαλα...Μολις την κανω μπανιο μετα πινει με το ζορι λιγο και κοιμαται..Την βαζω στην κουνια και υστερα απο δεκα λεπτα ξυπνάει και πινει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...