Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Κορίτσια 40++ ,μελλοντικές μανούλες!


Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι νέο μέλος.Είμαι η Μαρία,43 ετών.

Άνοιξα αυτό το θέμα για εκείνες τις κοπέλες των 40++ που βρισκόμαστε σε προσπάθεια απόκτησης μωρού.

Εμπειρίες,ανησυχιες,κουβεντούλα,ότι νιώθει η καθεμία μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

κι εγώ 41 και προσπαθούμε για παιδάκι κάτι λιγότερο απο χρόνο...

Κύριο άγχος αν θα τα καταφέρουμε...

Έχω Hashimoto και περνώ το χαπάκι.

αυτο τον μήνα έκανα σαλπιγκογραφία και προσπαθήσαμε πιο εντατικά.

ολες οι υπόλοιπες εξετάσεις οκ...

Τελευταία περίοδος 28/2 με κύκλο περίπου 30 ημερών.

εσυ?


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

Εγώ 41! Ωραίο θέμα ανοίξατε!  Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο με φυσιολογική σύλληψη.  Είμαι στον 7ο μήνα.  Πάντα υπάρχει ελπίδα κορίτσια, αν και ο γιατρός που είχα μου είχε πει ότι αποκλείεται να μείνω έγκυος. .....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου!

πολυ αισιόδοξο!

μακαρι κι εμείς!!

απλα όλα αυτά που ακούγονται για την ηλικία μας και τις πιθανότητες...

συγγνωμη αν γίνομαι αδιάκριτη, μετά απο ποσό καιρό προσπάθειας?


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα αρκετό καιρό,  περίπου χρόνο και είχα μπει και στην διαδικασία εξωσωματικής. Αλλά απολυθηκα και φαίνεται ξελαφρωσα και έμεινα αμέσως.  Μου λέγανε είναι θέμα αγχους και έλεγα ναι καλά, αλλά έλα που ήταν. ...

Και ο γυναικολόγος που πήγαινα για εξωσωματική μου έλεγε αποκλείεται μόνη σου.... απατεώνες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι εμένα μου είπε το αργότερο το καλοκαίρι να μπω σε προγράμματα εξωσωματικής...

η αλήθεια είναι οτι έχω κι εγώ πολύ άγχος απο την δουλειά...

δηλαδή πρέπει να παραιτηθώ για να κάνω παιδί!!

Η αλήθεια είναι οτι το πιστεύω οτι μπορεί να είναι ο λόγος...

πως είναι η εγκυμοσύνη? Την παλεύεις?


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2018 at 7:47 ΜΜ, Andriani76 είπε:

Καλησπέρα,

κι εγώ 41 και προσπαθούμε για παιδάκι κάτι λιγότερο απο χρόνο...

Κύριο άγχος αν θα τα καταφέρουμε...

Έχω Hashimoto και περνώ το χαπάκι.

αυτο τον μήνα έκανα σαλπιγκογραφία και προσπαθήσαμε πιο εντατικά.

ολες οι υπόλοιπες εξετάσεις οκ...

Τελευταία περίοδος 28/2 με κύκλο περίπου 30 ημερών.

εσυ?

Καλησπέρα!

Περιληπτικά.Εχουμε τρεις εγκυμοσύνες,μια με φυσιολογική σύλληψη ,οι άλλες δύο με εξωσωματικη.Στην 1η εξωσωματικη,βιοχημική.Στην 2η χάσαμε το μωρό μας περίπου στους 4 μήνες.Το θέμα μας είναι στο σπερματακι.Γυναικολογικά οκ.

 

Το hashimoto τι είναι?

Καλή μας επιτυχία!

On 19/3/2018 at 6:22 ΜΜ, katsif είπε:

Γειά σας κορίτσια,

Εγώ 41! Ωραίο θέμα ανοίξατε!  Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο με φυσιολογική σύλληψη.  Είμαι στον 7ο μήνα.  Πάντα υπάρχει ελπίδα κορίτσια, αν και ο γιατρός που είχα μου είχε πει ότι αποκλείεται να μείνω έγκυος. .....

Καλησπέρα κορίτσι!Συγχαρητήρια!

Με το καλό το νινι σου και να χαίρεσαι τα μωράκια σου!

 

7 ώρες πρίν, katsif είπε:

Φιλενάδα η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα αρκετό καιρό,  περίπου χρόνο και είχα μπει και στην διαδικασία εξωσωματικής. Αλλά απολυθηκα και φαίνεται ξελαφρωσα και έμεινα αμέσως.  Μου λέγανε είναι θέμα αγχους και έλεγα ναι καλά, αλλά έλα που ήταν. ...

Και ο γυναικολόγος που πήγαινα για εξωσωματική μου έλεγε αποκλείεται μόνη σου.... απατεώνες.....

Αχ αυτό το άγχος!

Προσωπικά πιστεύω είναι το 80%,το άλλο 10% η τύχη και το άλλο 10% ο γιατρός.Δεν ξέρω αν είμαι δίκαιη στην εκατοστιαια "μοιρασια"μου αλλα ετσι το νιώθω.

Εντωμεταξύ,δεν απαντουσε καμμία κοπελα και λέω τι στο καλο?Μόνο εγώ προσπαθώ σε αυτή την ηλικια???

Κορίτσια να πω κάτι???

Κατσιφ κορίτσι,όταν σε διάβασα,χαμογέλασα ειλικρινά,χάρηκα τόσο πολύ!

Πιστεύω είσαι το γούρι μας!

Αλήθεια ετσι το ένιωσα!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Luckystars said:

Καλησπέρα!

Περιληπτικά.Εχουμε τρεις εγκυμοσύνες,μια με φυσιολογική σύλληψη ,οι άλλες δύο με εξωσωματικη.Στην 1η εξωσωματικη,βιοχημική.Στην 2η χάσαμε το μωρό μας περίπου στους 4 μήνες.Το θέμα μας είναι στο σπερματακι.Γυναικολογικά οκ.

 

Το hashimoto τι είναι?

Καλή μας επιτυχία!

Καλησπέρα κορίτσι!Συγχαρητήρια!

Με το καλό το νινι σου και να χαίρεσαι τα μωράκια σου!

 

Αχ αυτό το άγχος!

Προσωπικά πιστεύω είναι το 80%,το άλλο 10% η τύχη και το άλλο 10% ο γιατρός.Δεν ξέρω αν είμαι δίκαιη στην εκατοστιαια "μοιρασια"μου αλλα ετσι το νιώθω.

Εντωμεταξύ,δεν απαντουσε καμμία κοπελα και λέω τι στο καλο?Μόνο εγώ προσπαθώ σε αυτή την ηλικια???

Κορίτσια να πω κάτι???

Κατσιφ κορίτσι,όταν σε διάβασα,χαμογέλασα ειλικρινά,χάρηκα τόσο πολύ!

Πιστεύω είσαι το γούρι μας!

Αλήθεια ετσι το ένιωσα!

 Hashimoto είναι πάθηση του θυρεοειδούς. Υποθυρεοειδισμός. Αυτοάνοσο.

πινω ένα χάπι κάθε πρωί αλλά δεν έχουμε βρει την δοσολογία ακόμη. Η πάθηση αυτή είναι υπεύθυνη για αποβολές και υπογονιμότητα γενικά.

τωρα περιμένω να αδιαθετησω το Σαββατοκύριακο, υποτίθεται οτι λόγω και τις σαλπιγγογραφιας και του οτι κάναμε στοχευμένες προσπάθειες (τεστ οωρηξίας) οτι έχουμε αυξημένες πιθανότητες... δεν έχω καλό προαίσθημα.

ολες οι υπόλοιπες εξετάσεις καλές, αλλά αποτέλεσμα κανένα... καμία σύλληψη ως τώρα...

αληθεια katsif πήρα κι εγώ πολύ κουράγιο απο εσένα!!

συμφωνω με την lackyStar είσαι το γούρι μας!!


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Andriani76 είπε:

Ναι κι εμένα μου είπε το αργότερο το καλοκαίρι να μπω σε προγράμματα εξωσωματικής...

η αλήθεια είναι οτι έχω κι εγώ πολύ άγχος απο την δουλειά...

δηλαδή πρέπει να παραιτηθώ για να κάνω παιδί!!

Η αλήθεια είναι οτι το πιστεύω οτι μπορεί να είναι ο λόγος...

πως είναι η εγκυμοσύνη? Την παλεύεις?

Την παλεύω φιλενάδα αλλά δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι. Μέχρι να το πάρω αγκαλιά δεν θα ησυχάσω. Είχα δύο παλίνδρομες μετά την κόρη μου και είμαι λίγο χεσμένη.

Πάντως κορίτσια δεν ξέρω,  πιστεύω ότι υπάρχει βιομηχανία εξωσωματικων και εκμεταλευονται την αγωνία μας. Και εμένα με είχε στείλει για σαλπιγγογραφια και ήθελε να κάνω και υστεροσκοπηση. Δευτερογενή υπογονιμοτητα μου είχε πει. Τι να πω. Και όταν έμεινα έγκυος μου λέει ο θεός,  μας έκλεψες την δόξα. Τον άλλαξα βέβαια. Και η μαια του? Άλλη γαιδαρα. Με ρωτάει σε μια επίσκεψη πόσο χρονών είμαι και όταν της λεω 40 μου λέει,  40? Α εσύ είσαι για βαριά εξωσωματική. Γιαυτό σας λέω κοριτσαρες μην δίνετε σημασία είναι γαιδουρια. Εκτός και αν υπάρχει θέμα. Άλλο αυτό. ...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι θέμα δεν υπάρχει... απο οτι έχουν δείξει οι εξετάσεις τουλάχιστον 

μονο η ηλικία... και πολύ άγχος απο την δουλειά...

για να δούμε!

εχεις ήδη ένα κοριτσάκι kotsif να την χαίρεσαι!

εσυ lackystar σε τι φάση είσαι?

εχετε προσπαθήσει?


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, katsif είπε:

Την παλεύω φιλενάδα αλλά δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι. Μέχρι να το πάρω αγκαλιά δεν θα ησυχάσω. Είχα δύο παλίνδρομες μετά την κόρη μου και είμαι λίγο χεσμένη.

Πάντως κορίτσια δεν ξέρω,  πιστεύω ότι υπάρχει βιομηχανία εξωσωματικων και εκμεταλευονται την αγωνία μας. Και εμένα με είχε στείλει για σαλπιγγογραφια και ήθελε να κάνω και υστεροσκοπηση. Δευτερογενή υπογονιμοτητα μου είχε πει. Τι να πω. Και όταν έμεινα έγκυος μου λέει ο θεός,  μας έκλεψες την δόξα. Τον άλλαξα βέβαια. Και η μαια του? Άλλη γαιδαρα. Με ρωτάει σε μια επίσκεψη πόσο χρονών είμαι και όταν της λεω 40 μου λέει,  40? Α εσύ είσαι για βαριά εξωσωματική. Γιαυτό σας λέω κοριτσαρες μην δίνετε σημασία είναι γαιδουρια. Εκτός και αν υπάρχει θέμα. Άλλο αυτό. ...

Κάτσιφ,καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου.Παίρνε δυναμη από την μικρή σου και απόλαυσε κάθε στιγμή με το σπορακι!Έτσι λέω και εγώ,μέχρι να το πάρω αγκαλιά δεν θα ησυχάσω,σε καταλαβαίνω απόλυτα.Όλα θα πάνε ΥΠΈΡΟΧΑ,θα το δεις!Να το χαρείς σε παρακαλώ!

Όσο για την άλλη τι να σχολιάσω???Ασχολίαστο γιατί αν αρχίσω ειλικρινά θα εκτροχιαστω!Εμάς από τα 38 μας κατεταξαν σε πρόωρη εμμηνοπαυση(το θέμα μας είναι στο σπέρμα)!!!!!!Από τα 38 έως τώρα εχουμε 3 εγκυμοσύνες!Φαντάσου και να μην ήμουν σε πρόωρη εμμηνόπαυση!!!!

Όπως το είπες,να μην δίνουμε σημασία.Γυναίκες είμαστε,έχουμε διαίσθηση και ένστικτο!

3 ώρες πρίν, Andriani76 είπε:

Όχι θέμα δεν υπάρχει... απο οτι έχουν δείξει οι εξετάσεις τουλάχιστον 

μονο η ηλικία... και πολύ άγχος απο την δουλειά...

για να δούμε!

εχεις ήδη ένα κοριτσάκι kotsif να την χαίρεσαι!

εσυ lackystar σε τι φάση είσαι?

εχετε προσπαθήσει?

Ανδριανή ,έχουμε στο ιστορικό μας 3 εγκυμοσύνες.Μια από φυσιολογική σύλληψη,αποβολή.Οι άλλες δύο από εξωσωματική.Η 1η,βιοχημική.Στην 2η χάσαμε το μωρό μας περίπου στον 4ο μήνα κύησης.

Γυναικολογικά οκ,θεμα με το σπέρμα.

Το τελευταίο διάστημα κάνουμε φ.κ

Έχουμε έμβρυα κατάψυξη,και σκεφτομαστε για βλαστοκυστες.

Εσείς,σε τι φάση βρίσκεστε?

Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζαν κρυφά αυτή την φορά (είχα κάνει και την σαλπιγγογραφία) αλλά σήμερα έχω καφέ (27η ημέρα σε κύκλο συνήθως 30 ημερών)...

θα μου περάσει... πάμε για τον άλλο μήνα...

μου είχε πει ο γιατρός αν δεν έχουμε νέα αυτό τον μήνα να κάνω ενεσουλες και κάποια φάρμακα για υπερδιέγερση ωοθηκών...

ο άντρας μου λέει να προσπαθήσουμε και αυτό τον μήνα χωρίς θεραπείες και να δούμε τον επόμενο...

εχω μπερδευτεί...

εσεις τι κάνετε?


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 40, αλλά είμαι λίγο πριν τα 40 (38), θα ήθελα πολύ ένα δεύτερο παιδάκι...αλλά δεν το βλέπω να έρχεται.

Εγώ απέκτησα τον γιο μου μετά από 4 εξωσωματικές, ο γιατρός μου μου είχε πει πως μπορεί κάποια στιγμή να μείνω έγκυος, αλλά αν μείνω θα είναι σαν να έχω κερδίσει το τζοκερ...τόσες είναι πιθανότητες, μετά απο 5 χρόνια άκαρπων προσπαθειών κατάλαβα πως η λύση ήταν μία. Υπάρχουν δυστυχώς πολλές περιπτώσεις που η εξωσωματική είναι μονόδρομος, όχι λόγω ηλικίας αλλά λόγω υπογονιμότητας-σε αυτές τις περιπτώσεις ανήκω εγώ-. Τώρα πια αφού έχω ήδη το αγοράκι μου, είπα να το αφήσω στην τύχη...και που ξέρεις...μπορεί κάποια στιγμή να το κερδίσω αυτό το τζοκερ!!!

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια σύντομα να δουν το πολυπόθητο θετικό!!!


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...