Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

      • Ευχαριστώ 1

Κορίτσια 40++ ,μελλοντικές μανούλες!


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα! Επεσα πανω στο θεμα σας και ειπα να σας παροτρυνω και εγω να εχετε αισιοδοξια και θετικη σκεψη. Δεν ειμαι 40 (ειμαι 35) αλλα πριν ενα χρονο εκανα μαζι με αλλες εξετασεις και μια που πιθανο να γνωριζετε, την amh που δειχνει το αποθεμα και σε αρκετο βαθμο την ποιοτητα των ωαριων. Βγηκε 1,40 ή κατι τέτοιο και ενας γυναικολογος -που τυχαινει να ασχολειται και με εξωσωματική- μου ειπε οτι εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση, οτι η τιμη αυτη αντιστοιχει σε γυναικα 40+, οτι ειμαι υπογονιμη, με λιγες καταβολες ωαριων στον υπερηχο και σε σε λιγους μηνες (γυρω στους 5) αν δε γινει κατι, να ξεκινησω εξωσωματικη. Μετα απο δυο μηνες μενω εγκυος, κατεληξε σε βιοχημικη. Του λεω το οτι εστω εγινε συλληψη φυσιολογικα, δεν ειναι ενθαρρυντικο; και μου απανταει ήταν καθαρα τυχαιο γεγονος και ανεφερε παλι την εξωσωματικη. Μου εκανε την ψυχολογια κομματια κυριως λογω του αρνητισμου του και δεδομενου οτι δεν ειχα προσπαθησει για παιδι συνολικα πανω απο 7 μηνες...μετα απο αυτα και αλλα τοσα που μου ειπε και δεν εχει νοημα να αναφερω, πώς θα μπορουσα να συνεχισω σα να μην τρεχει τιποτα και χωρις αγχος? Εννοειται αλλαξα γιατρο, πηγα σε αυτον που με παρακολουθει τωρα, ο οποιος λεει το αυτονοητο, οτι δεν υπαρχει λογος να βλεπουμε το ποτηρι μισοαδειο αντι για μισογεματο, και τελικά μετα απο λιγους μηνες εμεινα ξανα εγκυος και τωρα ειμαι στον εβδομο. Αυτο που θελω να πω ειναι περιοριστε οσο γινεται τις αρνητικες σκεψεις και απο αυτο μονο καλο μπορειτε να αποκομισετε! Η ηλικια ειναι ενας παραγοντας, δε λεω, αλλα σε καθε ζευγαρι ολο και καποιος παραγοντας υπαρχει. Κανετε τις απαραιτητες εξατασεις για να αποκλεισετε προβληματα που λυνονται και ολα θα γινουν!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια, από δω και πέρα υπολογίστε κι εμένα σα μέλος της παρέας! Είμαι η Σάσα και θα κλείσω τα 42 σε 3 μήνες. Το φθινόπωρο που μας πέρασε έμεινα έγκυος για πρώτη φορά στη ζωή μου με φυσιολογική σύλληψη (πατημένα τα 41 δηλαδή) μετά από 4 μήνες προσπαθειών. Όλα ήταν τέλεια μέχρι την αυχενική τέλη Ιανουαρίου '18 που ανακαλύψαμε τρισωμία και έκανα διακοπή στις 14 εβδομάδες. Ο πόνος μου είναι μεγάλος δε μπορώ να το ξεχάσω. Παρόλα αυτά έχω έναν υπέροχο γιατρό που με στήριξε και μου έδωσε το πράσινο φως για νέα προσπάθεια από τον επόμενο μήνα. Θέλω και δεν θέλω και για αυτό φταίει το άγχος που έχω πλέον να μη μου ξανασυμβεί και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να προσπαθώ ξανά και ξανά. Νομίζω ότι πληρώνω το τίμημα της προχωρημένης ηλικίας γιατί μέχρι να γίνω 41 δεν ήθελα να αποκτήσω παιδί και τώρα που άλλαξα γνώμη οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι αυξημένες βαδίζοντας στα 42. Για την ιστορία, κάναμε λήψη τροφοβλάστη και οι γιατροί απέδωσαν το πρόβλημα σε τυχαίο γεγονός κατά τη σύλληψη, όπως θα μπορούσε να συμβεί σε νεαρότερο ζευγάρι και να μη το βάλουμε κάτω.

Κορίτσια χαίρομαι που είμαι εδώ και σας βρήκα και μπορώ να νιώσω ότι με καταλαβαίνετε Luckystars ευχαριστούμε που άνοιξες αυτό το θέμα που καίει πάρα πολλές τελικά (απλά είμαστε σκόρπιες που λένε) 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, shasha είπε:

Νομίζω ότι πληρώνω το τίμημα της προχωρημένης ηλικίας γιατί μέχρι να γίνω 41 δεν ήθελα να αποκτήσω παιδί και τώρα που άλλαξα γνώμη οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι αυξημένες βαδίζοντας στα 42.

Καλημέρα!!! Δεν πληρώνεις κανένα τίμημα, επιλέγεις συνειδητά να γίνεις μητέρα, δεν το κάνεις επειδή πρέπει ή το επιβάλλει η κοινωνία μας, το κάνεις επειδή τώρα νιώθεις έτοιμη και τώρα το θες. 

Να σκέφτεσαι πως την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

Kotsifiko έχεις απόλυτο δίκιο, είναι έτσι ακριβώς αυτό που νιώθω. Μιλάνε οι ενοχές μου για την επέμβαση που στιγμή δε μετάνιωσα που την έκανα, αλλά νιώθω πραγματικά απαίσια, μια λύπη βαθιά που δε μπορώ να περιγράψω. Ξέρω είναι χαζομάρα να ψάχνω τους λόγους που συνέβη αυτό (τίποτα δε γίνεται για κανένα λόγο) και το αποδίδω στην ηλικία για να τιμωρήσω τον εαυτό μου. Σ'ευχαριστώ για το σχόλιο το είχα ανάγκη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σε δυο μηνες γινομαι 40! Στο 2017 μετα απο 1,5 χρονια χαλαρων προσπαθειων πετυχαμε εγκυμοσυνη! Δυστυχως παλλινδρομησε στις 7 βδομαδες! Με τον ιδιωτη γιατρο καναμε εναν ελεγχο για θρομβοφιλια αυτοανοσα νκ κυτταρα ολα καλα! Εχουν περασει επτα μηνες απο τοτε! Πλεον εχουμε στοχευμενες προσπαθειες! Προσφατα επισκεφτηκαμε κ τμημα γονιμοτητας δημοσιου νοσοκομειου κ κανουμε ενα γενικο ελεγχο! Ορμονες σπερμα σαλπιγγογραφια υπερηχο! Θα ακουσουμε τι εχουν να μας προτεινουν μετα τα αποτελεσματα των εξετασεων! 

Ευχομαι σε ολες συντομα υγιεις τελειομηνες εγκυμοσυνες!


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, shasha είπε:

Kotsifiko έχεις απόλυτο δίκιο, είναι έτσι ακριβώς αυτό που νιώθω. Μιλάνε οι ενοχές μου για την επέμβαση που στιγμή δε μετάνιωσα που την έκανα, αλλά νιώθω πραγματικά απαίσια, μια λύπη βαθιά που δε μπορώ να περιγράψω. Ξέρω είναι χαζομάρα να ψάχνω τους λόγους που συνέβη αυτό (τίποτα δε γίνεται για κανένα λόγο) και το αποδίδω στην ηλικία για να τιμωρήσω τον εαυτό μου. Σ'ευχαριστώ για το σχόλιο το είχα ανάγκη. 

Λογικό να νιώθεις λύπη μετά από ότι έγινε όμως κανένας λόγος δεν υπάρχει να τιμωρείς τον εαυτό σου.

 

7 ώρες πρίν, MelinaFo είπε:

Καλησπερα!

Σε δυο μηνες γινομαι 40! Στο 2017 μετα απο 1,5 χρονια χαλαρων προσπαθειων πετυχαμε εγκυμοσυνη! Δυστυχως παλλινδρομησε στις 7 βδομαδες! Με τον ιδιωτη γιατρο καναμε εναν ελεγχο για θρομβοφιλια αυτοανοσα νκ κυτταρα ολα καλα! Εχουν περασει επτα μηνες απο τοτε! Πλεον εχουμε στοχευμενες προσπαθειες! Προσφατα επισκεφτηκαμε κ τμημα γονιμοτητας δημοσιου νοσοκομειου κ κανουμε ενα γενικο ελεγχο! Ορμονες σπερμα σαλπιγγογραφια υπερηχο! Θα ακουσουμε τι εχουν να μας προτεινουν μετα τα αποτελεσματα των εξετασεων! 

Ευχομαι σε ολες συντομα υγιεις τελειομηνες εγκυμοσυνες!

Καλά κάνετε και το ψάχνετε. Όλα θα πάνε καλά!!καλή επιτυχία!!

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα!

υπαρχει κάποια που να μπορεί να μου συστήσει ουρολόγο στα Βόρεια Προάστια Αττικης για να δούμε πιο αναλυτικά την κατάσταση του άντρουλη μου?

εχει κάνει σπερμοδιαγραμμα αλλά απο μόνοι μας (με παραπεμπτικό της ενδοκρινολόγου μου) και εξέταση θυρεοειδούς πάλι απο την δίκη μου ενδοκρινολόγο.

ο Γυναικολογος μου είδε το σπερμοδιαγραμμα και είπε οκ αλλά θέλω να τα δει και ουρολόγος. Μου έχει πει οτι έχει πιάσει και ένα γρομπαλακι στον ένα όρχι ο οποίος μετακινηται λέει και μια τον πιάνει και μια όχι...

αλλα δεν θέλει να το δει...

ψαχνω λοιπόν έναν ουρολόγο καλό, μήπως τον πίσω να πάμε...

ευχαριστω!


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...Μολις εκανα εγγραφη και προσπαθω να μαθω πως λειτουργει το forum...Ειμαι 42 ετων με απελπιστικη ΑΜΗ και υψηλη fsh... Η περιοδος μου τους τελευταιους μηνες αστατη και με μεγαλες καθυστερησεις....Θελουμε μωρακι με τον αντρουλι μου αλλα το κεντρο εξωσωματικης που επισκεφθηκαμε μας εδωσε σχεδον μηδενικες ελπιδες για μωρο με δικα μου ωαρια...Ειμαι σε φαση κλιμακτηριου....Εχω πεσει στα πατωματα ψυχολογικα, δεν ξερω πως να το διαχειριστω, δεν ξερω που να ψαξω και τι...( μενω Θεσσαλονικη)... Μας προτεινε να δοκιμασουμε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου ειναι μαλλον αδυνατο να παραξω δικα μου ωαρια...Καθε αναλογη εμπειρια, οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυτιμη αυτες τις δυσκολες στιγμες...ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια στον αγωνα σας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, bella_dona είπε:

Καλησπερα κοριτσια...Μολις εκανα εγγραφη και προσπαθω να μαθω πως λειτουργει το forum...Ειμαι 42 ετων με απελπιστικη ΑΜΗ και υψηλη fsh... Η περιοδος μου τους τελευταιους μηνες αστατη και με μεγαλες καθυστερησεις....Θελουμε μωρακι με τον αντρουλι μου αλλα το κεντρο εξωσωματικης που επισκεφθηκαμε μας εδωσε σχεδον μηδενικες ελπιδες για μωρο με δικα μου ωαρια...Ειμαι σε φαση κλιμακτηριου....Εχω πεσει στα πατωματα ψυχολογικα, δεν ξερω πως να το διαχειριστω, δεν ξερω που να ψαξω και τι...( μενω Θεσσαλονικη)... Μας προτεινε να δοκιμασουμε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου ειναι μαλλον αδυνατο να παραξω δικα μου ωαρια...Καθε αναλογη εμπειρια, οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυτιμη αυτες τις δυσκολες στιγμες...ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια στον αγωνα σας...

Γεια σου κορίτσι, αν κ δεν έχω άποψη από φυσικούς κύκλους γιατί έχω κάνει μόνο με φάρμακα, έχεις κάνει άλλες προσπάθειες κ δεν έβγαλες καλά ωαρια; Μήπως αν το πήγαινες σε φυσικό με ελάχιστη δόση φαρμάκων; 

Ίσως αν το δοκιμαζες λίγο να δεις τι παραγωγή μπορεις να κάνεις και τι ποιότητα. επισης μηπως να έκανες κ μια επίσκεψη σε ενδοκρινολογο που είναι ο αρμόδιος όσον αφορά τις ορμόνες να δεις τι θα σου πει;

Link to comment
Share on other sites

Dimitroulaa δεν εχω κανει καμια προσπαθεια ακομη, ενα κεντρο προλαβαμε να επισκεφθουμε αλλα και εκει και οι γυναικολογοι που κατα καιρους επισκεφθηκα δεν ηταν πολυ αισιοδοξοι...Φυσικα θα προσπαθησω με οση δυναμη εχω ακομη και την μιση πιθανοτητα να κυνηγησω, αλλα οταν ξεκιναει κανεις με τετοια προγνωστικα καταλαβαινεις πως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα... Σε ενδοκρινολογο δεν μου προτειναν να παω με δεδομενο οτι οι ορμονες ειναι ανεβασμενες λογω ηλικιας και συνεπως λενε δεν θα με βοηθησουν τα φαρμακα...Σε αιματολογο αναπαρωγωγης που πηγα μου εδωσε το πρασινο φως να κυνηγησω το ονειρο αλλα για το απο κει και περα αποτελεσμα υπευθυνοι ειναι οι γυναικολογοι...Με λιγα λογια ειναι σαν να μου λενε κανε μια προσπαθεια  και ΑΝ βγαλεις δικα σου θα ειναι ΘΑΥΜΑ...Η επομενη προταση τους φυσικα ειναι τα δανεικα, που ναι μεν δεν τα απορριπτω για να γινει ο αντρουλις μου εστω πατερας, αλλα σιγουρα αυτο που προσπαθει και ελπιζει η καθεμια μας ειναι ενα μωρακι με γεννετικο υλικο και των δυο μας....Τι να σας πω δεν ξερω....απελπισια.... :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , bella_dona είπε:

Dimitroulaa δεν εχω κανει καμια προσπαθεια ακομη, ενα κεντρο προλαβαμε να επισκεφθουμε αλλα και εκει και οι γυναικολογοι που κατα καιρους επισκεφθηκα δεν ηταν πολυ αισιοδοξοι...Φυσικα θα προσπαθησω με οση δυναμη εχω ακομη και την μιση πιθανοτητα να κυνηγησω, αλλα οταν ξεκιναει κανεις με τετοια προγνωστικα καταλαβαινεις πως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα... Σε ενδοκρινολογο δεν μου προτειναν να παω με δεδομενο οτι οι ορμονες ειναι ανεβασμενες λογω ηλικιας και συνεπως λενε δεν θα με βοηθησουν τα φαρμακα...Σε αιματολογο αναπαρωγωγης που πηγα μου εδωσε το πρασινο φως να κυνηγησω το ονειρο αλλα για το απο κει και περα αποτελεσμα υπευθυνοι ειναι οι γυναικολογοι...Με λιγα λογια ειναι σαν να μου λενε κανε μια προσπαθεια  και ΑΝ βγαλεις δικα σου θα ειναι ΘΑΥΜΑ...Η επομενη προταση τους φυσικα ειναι τα δανεικα, που ναι μεν δεν τα απορριπτω για να γινει ο αντρουλις μου εστω πατερας, αλλα σιγουρα αυτο που προσπαθει και ελπιζει η καθεμια μας ειναι ενα μωρακι με γεννετικο υλικο και των δυο μας....Τι να σας πω δεν ξερω....απελπισια.... :-(

Είναι λογικό να απογοητεύεσαι επειδη κατευθείαν σας εριξαν το ηθικο στο κεντρο που πηγατε. Αν δεν προσπαθησεις δεν μπορεις να ξερεις αν τα καταφερνεις κ μονη σου. Πάρε κ 2η γνώμη από αλλο γυναικολογο κ να ξερεις ότι για τις ορμόνες υπεύθυνος είναι ο ενδοκρινολογος αναπαραγωγής. Δυστυχώς σε αυτόν τον Γολγοθά που ανεβαίνουμε εμπλέκονται πολλές ειδικότητες γιατρων κ το πιο σύνηθες είναι να τρώγονται μεταξύ τους, τουλάχιστον η δική μου εμπειρία αυτό έχει δείξει. Ψαξου καλα πριν προχωρησεις. 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως 3 γυναικολογοι και ο γιατρος απο το κεντρο εξωσωματικης ηταν αποκαρδιωτικοι...αν μπορουσες να δεις την εκφραση τους μονο!!! ενιωσα να σου πω την αληθεια σαν την "τρελη" του χωριου που θελει να κανει παιδι !!! Στην ουσια αυτο που εξελαβα ηταν το σκεπτικο οτι οκ ας κανει μια δυο προσπαθειες σε φυσικο κυκλο , αφου τελικα στην δωρεα θα καταληξει! Εχεις δικιο παρολα αυτα και θα κοιταξω και την ειδικοτητα που μου ειπες, ποτε δεν ξερεις...Εσυ αν επιτρεπεται σε τι φαση εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσι μου, σε καταλαβαινω, ειναι να μην μπλεξεις, απο την στιγμη που εμπλεξες τοτε υπομονή. Ετοιμάζομαι για την 4η εξωσωματική μετά το Πάσχα και ο Θεός βοηθός. Σπερμοδιαγραμμα κανατε; Είναι όλα καλα; 

Link to comment
Share on other sites

Το σπερμοδιαγραμμα μας το προτειναν να σου πω την αληθεια στο στυλ ας κανει και ο αντρας ετσι μια εξεταση να χει γιατι πονταρουν στο σιγουρο προβλημα το δικο μου.... Φυσικα και θα κανει μεσα στις επομενες μερες, αλλα πραγματικα μου κανει εντυπωση οτι το περνανε στα ψιλα γραμματα....Ευχομαι τουλαχιστον αυτο να βγει καλο για να μπορει ο καλος μου να αποκτησει παιδακι με καποιο τροπο...Μεσα απο την ψυχη μου σου ευχομαι να ειναι η τελευταια φορα που θα δοκιμαστεις και συντομα να εχεις τα ευχαριστα νεα...Αν εισαι απο Θεσσαλονικη θα με ενδιεφερε να μαθω τις εντυπωσεις σου απο τους γιατρους που εκανες τις προσπαθειες σου...

Link to comment
Share on other sites

@bella_dona Είναι πολλά που πρέπει να γίνουν πριν μια προσπάθεια έτσι ώστε να αποκλειεις διάφορους παράγοντες κ να ξερεις ποιό είναι το πρόβλημα ώστε να επικεντρωθείς σε αυτό. Μου φαίνεται σε ξεπεταξαν λιγάκι, δεν πολυασχοληθηκαν. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι από Αθήνα κ δεν έχω ιδέα τι παίζει Θεσσαλονίκη. Ίσως κάποια κοπέλα από εκεί να μας δώσει τα φώτα της . Σ' ευχαριστώ για τις ευχές, μακάρι!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...