Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Κορίτσια 40++ ,μελλοντικές μανούλες!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 43 λεπτά , bella_dona είπε:

Μακαρι καποια κοπελα να μου δωσει καποιες πληροφοριες! Dimitroulaa μου σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου! Θα περιμενω τα θετικα σου νεα!

Κι εγώ τα δικά σου, όλα καλα να πάνε!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2018 at 4:42 ΜΜ, bella_dona είπε:

Μακαρι καποια κοπελα να μου δωσει καποιες πληροφοριες! Dimitroulaa μου σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου! Θα περιμενω τα θετικα σου νεα!

Καλησπερα!

Ζω Θεσσαλονικη. Δεν γνωριζω τιποτα απο τα ιδιωτικα κεντρα αλλα προσφατα εχω επισκεφτει το τμημα γυναικειας γονιμοτητας του νοσοκομειου Παπαγεωργιου! Στο τμημα αυτο εκτος απο ελεγχο γονιμοτητας γινονται διεγερσεις εξωσωματικες κτλ! Εκτος απο το γεγονος οτι οποτε εχεις ραντεβου ξοδευεις την μιση σου μερα εκει κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι οργανωμενο τμημα εχει μεγαλη προσελευση ισως θα μπορουσες και εκει να παρεις μια γνωμη! Παλια υπηρχε μεγαλη καθυστερηση πλεον σε ενα τριμηνο μαζι με την επιτροπη προχωρας σε οποια διαδικασια καταληξετε! 

Ευχομαι συντομα να καταληξετε κ επισης μην χανεις χρονο να στεναχωριεσαι κ μην σταματατε ποτε να προσπαθειτε! Ποτε δεν ξερεις!


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2018 at 4:00 ΜΜ, fani_ είπε:

Καλησπερα και απο εμενα! Επεσα πανω στο θεμα σας και ειπα να σας παροτρυνω και εγω να εχετε αισιοδοξια και θετικη σκεψη. Δεν ειμαι 40 (ειμαι 35) αλλα πριν ενα χρονο εκανα μαζι με αλλες εξετασεις και μια που πιθανο να γνωριζετε, την amh που δειχνει το αποθεμα και σε αρκετο βαθμο την ποιοτητα των ωαριων. Βγηκε 1,40 ή κατι τέτοιο και ενας γυναικολογος -που τυχαινει να ασχολειται και με εξωσωματική- μου ειπε οτι εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση, οτι η τιμη αυτη αντιστοιχει σε γυναικα 40+, οτι ειμαι υπογονιμη, με λιγες καταβολες ωαριων στον υπερηχο και σε σε λιγους μηνες (γυρω στους 5) αν δε γινει κατι, να ξεκινησω εξωσωματικη. Μετα απο δυο μηνες μενω εγκυος, κατεληξε σε βιοχημικη. Του λεω το οτι εστω εγινε συλληψη φυσιολογικα, δεν ειναι ενθαρρυντικο; και μου απανταει ήταν καθαρα τυχαιο γεγονος και ανεφερε παλι την εξωσωματικη. Μου εκανε την ψυχολογια κομματια κυριως λογω του αρνητισμου του και δεδομενου οτι δεν ειχα προσπαθησει για παιδι συνολικα πανω απο 7 μηνες...μετα απο αυτα και αλλα τοσα που μου ειπε και δεν εχει νοημα να αναφερω, πώς θα μπορουσα να συνεχισω σα να μην τρεχει τιποτα και χωρις αγχος? Εννοειται αλλαξα γιατρο, πηγα σε αυτον που με παρακολουθει τωρα, ο οποιος λεει το αυτονοητο, οτι δεν υπαρχει λογος να βλεπουμε το ποτηρι μισοαδειο αντι για μισογεματο, και τελικά μετα απο λιγους μηνες εμεινα ξανα εγκυος και τωρα ειμαι στον εβδομο. Αυτο που θελω να πω ειναι περιοριστε οσο γινεται τις αρνητικες σκεψεις και απο αυτο μονο καλο μπορειτε να αποκομισετε! Η ηλικια ειναι ενας παραγοντας, δε λεω, αλλα σε καθε ζευγαρι ολο και καποιος παραγοντας υπαρχει. Κανετε τις απαραιτητες εξατασεις για να αποκλεισετε προβληματα που λυνονται και ολα θα γινουν!!!

Πόσο κουράγιο μου δίνεις κορίτσι μου!Με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου!!!

On 26/3/2018 at 12:03 ΜΜ, shasha είπε:

Καλημέρα κορίτσια, από δω και πέρα υπολογίστε κι εμένα σα μέλος της παρέας! Είμαι η Σάσα και θα κλείσω τα 42 σε 3 μήνες. Το φθινόπωρο που μας πέρασε έμεινα έγκυος για πρώτη φορά στη ζωή μου με φυσιολογική σύλληψη (πατημένα τα 41 δηλαδή) μετά από 4 μήνες προσπαθειών. Όλα ήταν τέλεια μέχρι την αυχενική τέλη Ιανουαρίου '18 που ανακαλύψαμε τρισωμία και έκανα διακοπή στις 14 εβδομάδες. Ο πόνος μου είναι μεγάλος δε μπορώ να το ξεχάσω. Παρόλα αυτά έχω έναν υπέροχο γιατρό που με στήριξε και μου έδωσε το πράσινο φως για νέα προσπάθεια από τον επόμενο μήνα. Θέλω και δεν θέλω και για αυτό φταίει το άγχος που έχω πλέον να μη μου ξανασυμβεί και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να προσπαθώ ξανά και ξανά. Νομίζω ότι πληρώνω το τίμημα της προχωρημένης ηλικίας γιατί μέχρι να γίνω 41 δεν ήθελα να αποκτήσω παιδί και τώρα που άλλαξα γνώμη οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι αυξημένες βαδίζοντας στα 42. Για την ιστορία, κάναμε λήψη τροφοβλάστη και οι γιατροί απέδωσαν το πρόβλημα σε τυχαίο γεγονός κατά τη σύλληψη, όπως θα μπορούσε να συμβεί σε νεαρότερο ζευγάρι και να μη το βάλουμε κάτω.

Κορίτσια χαίρομαι που είμαι εδώ και σας βρήκα και μπορώ να νιώσω ότι με καταλαβαίνετε Luckystars ευχαριστούμε που άνοιξες αυτό το θέμα που καίει πάρα πολλές τελικά (απλά είμαστε σκόρπιες που λένε) 

Σασα μου ,τι καλά που μοιραστηκες την ιστορία σου!

Και εμάς στην βιοψία εμβρύου,τυχαίο γεγονός,θα μπορούσε και έχει συμβεί σε πολλά ζευγάρια νεαρότερος ηλικίας.

 

On 28/3/2018 at 1:58 ΠΜ, MelinaFo είπε:

Καλησπερα!

Σε δυο μηνες γινομαι 40! Στο 2017 μετα απο 1,5 χρονια χαλαρων προσπαθειων πετυχαμε εγκυμοσυνη! Δυστυχως παλλινδρομησε στις 7 βδομαδες! Με τον ιδιωτη γιατρο καναμε εναν ελεγχο για θρομβοφιλια αυτοανοσα νκ κυτταρα ολα καλα! Εχουν περασει επτα μηνες απο τοτε! Πλεον εχουμε στοχευμενες προσπαθειες! Προσφατα επισκεφτηκαμε κ τμημα γονιμοτητας δημοσιου νοσοκομειου κ κανουμε ενα γενικο ελεγχο! Ορμονες σπερμα σαλπιγγογραφια υπερηχο! Θα ακουσουμε τι εχουν να μας προτεινουν μετα τα αποτελεσματα των εξετασεων! 

Ευχομαι σε ολες συντομα υγιεις τελειομηνες εγκυμοσυνες!

Καλή επιτυχία Μελίνα!!!!!

 

 

 

 

Κορίτσια μου πως είστε?

Καλό,παραγωγικο μήνα να έχουμε!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MelinaFo είπε:

Καλησπερα!

Ζω Θεσσαλονικη. Δεν γνωριζω τιποτα απο τα ιδιωτικα κεντρα αλλα προσφατα εχω επισκεφτει το τμημα γυναικειας γονιμοτητας του νοσοκομειου Παπαγεωργιου! Στο τμημα αυτο εκτος απο ελεγχο γονιμοτητας γινονται διεγερσεις εξωσωματικες κτλ! Εκτος απο το γεγονος οτι οποτε εχεις ραντεβου ξοδευεις την μιση σου μερα εκει κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι οργανωμενο τμημα εχει μεγαλη προσελευση ισως θα μπορουσες και εκει να παρεις μια γνωμη! Παλια υπηρχε μεγαλη καθυστερηση πλεον σε ενα τριμηνο μαζι με την επιτροπη προχωρας σε οποια διαδικασια καταληξετε! 

Ευχομαι συντομα να καταληξετε κ επισης μην χανεις χρονο να στεναχωριεσαι κ μην σταματατε ποτε να προσπαθειτε! Ποτε δεν ξερεις!

Melinafo ευχαριστω πολυ για την πληροφορια αλλα δυστυχως επρεπε να εχω ξεκινησει προσπαθειες ηδη απο...εχθες!!!!! Φαρμακα για διεγερση δεν θα μου δωσουν , ειμαι μεγαλη 42, και επιπλεον σε πρωιμη εμμηνοπαυση δεν εχει νοημα λενε, οποτε δεν εχουμε επιτροπες, αλλα και παλι φανταζομαι με τοση ζητηση εκει θα καθυστερησουμε αρκετα...εδω δεν ξερω καν αν κανω ωαρια και μεχρι ποτε.... δυσκολο περιστατικο καλη μου δυστυχως... παντως οποια πληροφορια μου δινεται ειναι χρησιμη και σας ευχαριστω πολυ!!!! Ευχομαι εσεις να ειστε πιο τυχερες και οι περιπτωσεις σας να ειναι πιο ευκολες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/4/2018 at 1:16 ΠΜ, bella_dona είπε:

Melinafo ευχαριστω πολυ για την πληροφορια αλλα δυστυχως επρεπε να εχω ξεκινησει προσπαθειες ηδη απο...εχθες!!!!! Φαρμακα για διεγερση δεν θα μου δωσουν , ειμαι μεγαλη 42, και επιπλεον σε πρωιμη εμμηνοπαυση δεν εχει νοημα λενε, οποτε δεν εχουμε επιτροπες, αλλα και παλι φανταζομαι με τοση ζητηση εκει θα καθυστερησουμε αρκετα...εδω δεν ξερω καν αν κανω ωαρια και μεχρι ποτε.... δυσκολο περιστατικο καλη μου δυστυχως... παντως οποια πληροφορια μου δινεται ειναι χρησιμη και σας ευχαριστω πολυ!!!! Ευχομαι εσεις να ειστε πιο τυχερες και οι περιπτωσεις σας να ειναι πιο ευκολες!!!!

Μην απελπιζεσαι και δωσε την μαχη σου με οποιον τροπο μπορεις! Ευχομαι να διαβασουμε τα καλα σου νεα συντομα!

On 1/4/2018 at 11:34 ΜΜ, Luckystars είπε:

Πόσο κουράγιο μου δίνεις κορίτσι μου!Με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου!!!

Σασα μου ,τι καλά που μοιραστηκες την ιστορία σου!

Και εμάς στην βιοψία εμβρύου,τυχαίο γεγονός,θα μπορούσε και έχει συμβεί σε πολλά ζευγάρια νεαρότερος ηλικίας.

 

Καλή επιτυχία Μελίνα!!!!!

 

 

 

 

Κορίτσια μου πως είστε?

Καλό,παραγωγικο μήνα να έχουμε!

Ευχαριστω πολυ! Το ευχομαι για ολες! 


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2018 at 9:10 PM, Andriani76 said:

Καλησπέρα κι απο εμένα!

υπαρχει κάποια που να μπορεί να μου συστήσει ουρολόγο στα Βόρεια Προάστια Αττικης για να δούμε πιο αναλυτικά την κατάσταση του άντρουλη μου?

εχει κάνει σπερμοδιαγραμμα αλλά απο μόνοι μας (με παραπεμπτικό της ενδοκρινολόγου μου) και εξέταση θυρεοειδούς πάλι απο την δίκη μου ενδοκρινολόγο.

ο Γυναικολογος μου είδε το σπερμοδιαγραμμα και είπε οκ αλλά θέλω να τα δει και ουρολόγος. Μου έχει πει οτι έχει πιάσει και ένα γρομπαλακι στον ένα όρχι ο οποίος μετακινηται λέει και μια τον πιάνει και μια όχι...

αλλα δεν θέλει να το δει...

ψαχνω λοιπόν έναν ουρολόγο καλό, μήπως τον πείσω να πάμε...

ευχαριστω!

Καταλαθος το ποστ κορίτσια και δεν ξέρω πως να το σβήσω...

βρηκαμε ουρολόγο ...


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MelinaFo είπε:

Μην απελπιζεσαι και δωσε την μαχη σου με οποιον τροπο μπορεις! Ευχομαι να διαβασουμε τα καλα σου νεα συντομα!

Ευχαριστω πολυ! Το ευχομαι για ολες! 

Melinafo Αμην κοριτσι μου , καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσια!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή Μ.Εβδομάδα,εύχομαι να έρθει και η δική μας Ανάσταση!

10 ώρες πρίν, MelinaFo είπε:

Μην απελπιζεσαι και δωσε την μαχη σου με οποιον τροπο μπορεις! Ευχομαι να διαβασουμε τα καλα σου νεα συντομα!

Ευχαριστω πολυ! Το ευχομαι για ολες! 

Θα έρθουν για όλες μας τα ευχάριστα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Luckystars said:

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή Μ.Εβδομάδα,εύχομαι να έρθει και η δική μας Ανάσταση!

Θα έρθουν για όλες μας τα ευχάριστα!

Μακάρι!

συντομα να λέμε τα νέα της εγκυμοσύνης μας και να ανταλλάσουμε εμπειρίες μας!


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 ώρες πρίν, MelinaFo είπε:

Μην απελπιζεσαι και δωσε την μαχη σου με οποιον τροπο μπορεις! Ευχομαι να διαβασουμε τα καλα σου νεα συντομα!

Ευχαριστω πολυ! Το ευχομαι για ολες! 

Θα τα καταφέρουμε!Ειλικρινά το πιστεύω!

πρίν από 41 λεπτά , Andriani76 είπε:

Μακάρι!

συντομα να λέμε τα νέα της εγκυμοσύνης μας και να ανταλλάσουμε εμπειρίες μας!

Έτσι θα γίνει!

Τόσες ευχές μαζεμένες,είμαι σίγουρη θα πραγματοποιηθούν για όλες μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. 

Μόλις διάβασα τα μηνύματα σας και θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου, ίσως βοηθήσει. Στα 42 μου έμεινα πρώτη φορά έγκυος με εξωσωματική η οποία όμως έφτασε στις 8 εβδομάδες και δεν προχώρησε. Υποχρεώθηκε να κάνω αποξεση. Τρομερά άσχημα συναισθήματα, πόνος και θλίψη... Το έμβρυο αποδείχθηκε πως είχε χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Τέσσερις μήνες μετά έκανα την επόμενη προσπάθεια και ξανά έμεινα έγκυος δηλαδή στα 43 μου. 

Κι εμένα με είχαν για χαμένη περίπτωση γιατί δεν έφτιαχνα ωάρια. Όμως να που τα κατάφερα! 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες! 

  • Μου αρέσει 8
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2018 at 5:29 ΜΜ, Σοφουλάκι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. 

Μόλις διάβασα τα μηνύματα σας και θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου, ίσως βοηθήσει. Στα 42 μου έμεινα πρώτη φορά έγκυος με εξωσωματική η οποία όμως έφτασε στις 8 εβδομάδες και δεν προχώρησε. Υποχρεώθηκε να κάνω αποξεση. Τρομερά άσχημα συναισθήματα, πόνος και θλίψη... Το έμβρυο αποδείχθηκε πως είχε χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Τέσσερις μήνες μετά έκανα την επόμενη προσπάθεια και ξανά έμεινα έγκυος δηλαδή στα 43 μου. 

Κι εμένα με είχαν για χαμένη περίπτωση γιατί δεν έφτιαχνα ωάρια. Όμως να που τα κατάφερα! 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες! 

Μακαρι να διαβαζουμε τετοιες ιστοριες να περνουμε θαρρος... θα ηθελες να μας πεις λιγα πραγματα για την περιπτωση σου?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλή Ανάσταση να έχουμε με Υγεία στις οικογένειές μας και εύχομαι σύντομα να έρθει και η δική μας Ανάσταση!Με υγεία να υποδεχτούμε γερά και τυχερά πλασματακια!!!

Καλό Πάσχα!

Φιλιά σε όλες!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2018 at 11:00 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Δεν είμαι 40, αλλά είμαι λίγο πριν τα 40 (38), θα ήθελα πολύ ένα δεύτερο παιδάκι...αλλά δεν το βλέπω να έρχεται.

Εγώ απέκτησα τον γιο μου μετά από 4 εξωσωματικές, ο γιατρός μου μου είχε πει πως μπορεί κάποια στιγμή να μείνω έγκυος, αλλά αν μείνω θα είναι σαν να έχω κερδίσει το τζοκερ...τόσες είναι πιθανότητες, μετά απο 5 χρόνια άκαρπων προσπαθειών κατάλαβα πως η λύση ήταν μία. Υπάρχουν δυστυχώς πολλές περιπτώσεις που η εξωσωματική είναι μονόδρομος, όχι λόγω ηλικίας αλλά λόγω υπογονιμότητας-σε αυτές τις περιπτώσεις ανήκω εγώ-. Τώρα πια αφού έχω ήδη το αγοράκι μου, είπα να το αφήσω στην τύχη...και που ξέρεις...μπορεί κάποια στιγμή να το κερδίσω αυτό το τζοκερ!!!

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια σύντομα να δουν το πολυπόθητο θετικό!!!

Ήθελα να σε ρωτήσω :αφού έχει περάσει τόσος καιρός από την τελευταία εξωσωματική, γιατί δεν προσπαθείς άλλη μια φορά; έχεις βέβαια αρκετό χρονικό περιθώριο θεωρητικά μπροστά σου ακόμη, αλλά αφού το θέλεις τόσο, και φαντάζομαι πως το αγοράκι σου έχει μεγαλώσει αρκετά, γιατί δεν το ξεκινάς; 

On 26/3/2018 at 12:03 ΜΜ, shasha είπε:

Καλημέρα κορίτσια, από δω και πέρα υπολογίστε κι εμένα σα μέλος της παρέας! Είμαι η Σάσα και θα κλείσω τα 42 σε 3 μήνες. Το φθινόπωρο που μας πέρασε έμεινα έγκυος για πρώτη φορά στη ζωή μου με φυσιολογική σύλληψη (πατημένα τα 41 δηλαδή) μετά από 4 μήνες προσπαθειών. Όλα ήταν τέλεια μέχρι την αυχενική τέλη Ιανουαρίου '18 που ανακαλύψαμε τρισωμία και έκανα διακοπή στις 14 εβδομάδες. Ο πόνος μου είναι μεγάλος δε μπορώ να το ξεχάσω. Παρόλα αυτά έχω έναν υπέροχο γιατρό που με στήριξε και μου έδωσε το πράσινο φως για νέα προσπάθεια από τον επόμενο μήνα. Θέλω και δεν θέλω και για αυτό φταίει το άγχος που έχω πλέον να μη μου ξανασυμβεί και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να προσπαθώ ξανά και ξανά. Νομίζω ότι πληρώνω το τίμημα της προχωρημένης ηλικίας γιατί μέχρι να γίνω 41 δεν ήθελα να αποκτήσω παιδί και τώρα που άλλαξα γνώμη οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι αυξημένες βαδίζοντας στα 42. Για την ιστορία, κάναμε λήψη τροφοβλάστη και οι γιατροί απέδωσαν το πρόβλημα σε τυχαίο γεγονός κατά τη σύλληψη, όπως θα μπορούσε να συμβεί σε νεαρότερο ζευγάρι και να μη το βάλουμε κάτω.

Κορίτσια χαίρομαι που είμαι εδώ και σας βρήκα και μπορώ να νιώσω ότι με καταλαβαίνετε Luckystars ευχαριστούμε που άνοιξες αυτό το θέμα που καίει πάρα πολλές τελικά (απλά είμαστε σκόρπιες που λένε) 

Αφού έτυχε μια φορά το πιθανότερο είναι να μην ξανασυμβεί. Και εγώ είχα παλινδρομη στις 8 εβδομάδες με τρισωμια αλλά δεν το έβαλα κάτω. Στα 42. Θεώρησα ότι αυτό ήταν προάγγελος του παιδιού που θα ερχόταν. Ξαναπροσπαθησα μετά από τέσσερις μήνες και όλα πήγαν καλά. 

Συμβαίνουν αυτά. Αξίζει να ξαναπροσπαθησεις. Στο λέω από την καρδιά μου. 

On 26/3/2018 at 12:03 ΜΜ, shasha είπε:

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...