Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

Κορίτσια 40++ ,μελλοντικές μανούλες!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια 

Αυτό που ήθελα να πω, κυρίως στην bella_dona που ακούγεται απελπισμένη, είναι πως ξέρω ότι όταν το πρόβλημα είναι ορμονικο, τότε όλες οι γυναίκες μπορούν δυνητικά να μείνουν έγκυες μέχρι τα 45 τους. 

Οι περισσότεροι γιατροί, και έχω συνομιλήσει με πααααρα πολλούς δεν δίνουν πάνω από 10% πιθανότητες και αυτό γιατί δεν ξέρουν να θεραπεύουν το πρόβλημα. Δεν ξέρουν πως να επαναφέρουν τις ορμόνες σε φυσιολογικά επίπεδα. Σε στέλνουν σε ενδοκρινολογους, αιματολογους και άλλες ειδικότητες γιατρών που δεν έχουν γνώσεις για τη γονιμότητα και την επίτευξη εγκυμοσύνης. Μα αυτή είναι η δουλειά του γυναικολόγου που κάνει εξωσωματικές. Να φέρει τον οργανισμό της γυναίκας σε τέτοια κατάσταση ώστε να γίνει γόνιμη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Σοφουλάκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

Αυτό που ήθελα να πω, κυρίως στην bella_dona που ακούγεται απελπισμένη, είναι πως ξέρω ότι όταν το πρόβλημα είναι ορμονικο, τότε όλες οι γυναίκες μπορούν δυνητικά να μείνουν έγκυες μέχρι τα 45 τους. 

Οι περισσότεροι γιατροί, και έχω συνομιλήσει με πααααρα πολλούς δεν δίνουν πάνω από 10% πιθανότητες και αυτό γιατί δεν ξέρουν να θεραπεύουν το πρόβλημα. Δεν ξέρουν πως να επαναφέρουν τις ορμόνες σε φυσιολογικά επίπεδα. Σε στέλνουν σε ενδοκρινολογους, αιματολογους και άλλες ειδικότητες γιατρών που δεν έχουν γνώσεις για τη γονιμότητα και την επίτευξη εγκυμοσύνης. Μα αυτή είναι η δουλειά του γυναικολόγου που κάνει εξωσωματικές. Να φέρει τον οργανισμό της γυναίκας σε τέτοια κατάσταση ώστε να γίνει γόνιμη. 

Σοφουλακι καλα τα λες, αλλα δυστυχως ετσι λειτουργουν...Ενας απο τους γιατρους που πηγα ξερεις με ποση ευκολια μου προτεινε αμεσως τη δωρεα? Ξερεις με ποση ευκολια μου μιλησε για οοοολα αυτα τα προβληματα που μπορει να εχει ενα μωρακι εξαιτιας της ηλικιας μου, αν γινοταν 1 στο 100000000 να κανω μωρο με δικο μου ωαριο? Δηλαδη ακομη και να γινοταν να ρυθμιστουν καπως οι ορμονες και να μπορω να παραγω καποια ωαρια, με φορτωσε με το αγχος της περαιτερω εξελιξης του μωρου! Και δυστυχως αυτο το εκαναν ολοι, ο καθενας με διαφορετικο τροπο βεβαια...καποιοι τα λενε πιο κομψα, καποιοι πιο αμεσα...Και θα ξαναπω πως δεν ειμαι εναντιον της δωρεας, αλλα θεωρω πως καθηκον του γιατρου θα πρεπει να ειναι πρωτα να προσπαθησει, να δοκιμασει, να δωσει τον αγωνα του μαζι με το ζευγαρι και μετα να καταληξει εκει....

...και φυσικα να καταληξει εκει με σοβαροτητα και ευαισθησια και οχι με εναν τροπο του τυπου...<< ελα μωρε. ολες αυτο κανουν, ασχετα αν δεν το λενε, μην κολλας και μην το σκεφτεσαι, δεν ειναι τιποτα!>>

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , bella_dona είπε:

Σοφουλακι καλα τα λες, αλλα δυστυχως ετσι λειτουργουν...Ενας απο τους γιατρους που πηγα ξερεις με ποση ευκολια μου προτεινε αμεσως τη δωρεα? Ξερεις με ποση ευκολια μου μιλησε για οοοολα αυτα τα προβληματα που μπορει να εχει ενα μωρακι εξαιτιας της ηλικιας μου, αν γινοταν 1 στο 100000000 να κανω μωρο με δικο μου ωαριο? Δηλαδη ακομη και να γινοταν να ρυθμιστουν καπως οι ορμονες και να μπορω να παραγω καποια ωαρια, με φορτωσε με το αγχος της περαιτερω εξελιξης του μωρου! Και δυστυχως αυτο το εκαναν ολοι, ο καθενας με διαφορετικο τροπο βεβαια...καποιοι τα λενε πιο κομψα, καποιοι πιο αμεσα...Και θα ξαναπω πως δεν ειμαι εναντιον της δωρεας, αλλα θεωρω πως καθηκον του γιατρου θα πρεπει να ειναι πρωτα να προσπαθησει, να δοκιμασει, να δωσει τον αγωνα του μαζι με το ζευγαρι και μετα να καταληξει εκει....

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ είχα πάει πρώτη φορά στο γιατρό μου στα 37 μου, χωρίς να με ξέρει καθόλου ο γιατρός μου είπε αμέσως να πάω για ξένα ωάρια. Το πόσο  μου κακοφάνηκε δε λέγεται... Δε σου λέω δε στα 41 που άρχισα τις προσπάθειες πως δεν βρέθηκε ούτε ένας να μην μου το προτείνει. Όσο για τα προβλήματα που μπορεί να έχει ένα παιδάκι λόγω της ηλικίας της μαμάς του νομίζω πως είναι θέμα οργανισμού της κάθε γυναίκας, του DNA της και του άντρα της. Εντάξει, άλλο το 25 και τα 30 αλλά τα 37 και τα 42 δε νομίζω ότι έχουν μεγάλη διαφορά. Να ξέρεις πάντως πως πολλοί γιατροί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Είναι μόνο για τις απλές περιπτώσεις. Ή το πάνε και λίγο στην τύχη. 

πρίν από 2 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ είχα πάει πρώτη φορά στο γιατρό μου στα 37 μου, χωρίς να με ξέρει καθόλου ο γιατρός μου είπε αμέσως να πάω για ξένα ωάρια. Το πόσο  μου κακοφάνηκε δε λέγεται... Δε σου λέω δε στα 41 που άρχισα τις προσπάθειες πως δεν βρέθηκε ούτε ένας να μην μου το προτείνει. Όσο για τα προβλήματα που μπορεί να έχει ένα παιδάκι λόγω της ηλικίας της μαμάς του νομίζω πως είναι θέμα οργανισμού της κάθε γυναίκας, του DNA της και του άντρα της. Εντάξει, άλλο το 25 και τα 30 αλλά τα 37 και τα 42 δε νομίζω ότι έχουν μεγάλη διαφορά. Να ξέρεις πάντως πως πολλοί γιατροί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Είναι μόνο για τις απλές περιπτώσεις. Ή το πάνε και λίγο στην τύχη. 

Πιστεύω πως προτείνουν τα ξένα ωάρια γιατί είναι πιο εύκολο να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Δεν έχουν την ικανότητα,  η πλειοψηφία τους,  να βελτιώσουν είτε τα ωάρια, είτε το περιβάλλον της μήτρας, είτε να βοηθήσουν να κρατηθεί μια εγκυμοσύνη αν το πρόβλημα είναι εκεί. Το χειρότερο είναι ότι δεν σου το λένε, "δεν μπορώ, δεν ξέρω" αλλά σου μιλάνε για ενδεχόμενα προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σοφουλάκι είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ είχα πάει πρώτη φορά στο γιατρό μου στα 37 μου, χωρίς να με ξέρει καθόλου ο γιατρός μου είπε αμέσως να πάω για ξένα ωάρια. Το πόσο  μου κακοφάνηκε δε λέγεται... Δε σου λέω δε στα 41 που άρχισα τις προσπάθειες πως δεν βρέθηκε ούτε ένας να μην μου το προτείνει. Όσο για τα προβλήματα που μπορεί να έχει ένα παιδάκι λόγω της ηλικίας της μαμάς του νομίζω πως είναι θέμα οργανισμού της κάθε γυναίκας, του DNA της και του άντρα της. Εντάξει, άλλο το 25 και τα 30 αλλά τα 37 και τα 42 δε νομίζω ότι έχουν μεγάλη διαφορά. Να ξέρεις πάντως πως πολλοί γιατροί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Είναι μόνο για τις απλές περιπτώσεις. Ή το πάνε και λίγο στην τύχη. 

Πιστεύω πως προτείνουν τα ξένα ωάρια γιατί είναι πιο εύκολο να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Δεν έχουν την ικανότητα,  η πλειοψηφία τους,  να βελτιώσουν είτε τα ωάρια, είτε το περιβάλλον της μήτρας, είτε να βοηθήσουν να κρατηθεί μια εγκυμοσύνη αν το πρόβλημα είναι εκεί. Το χειρότερο είναι ότι δεν σου το λένε, "δεν μπορώ, δεν ξέρω" αλλά σου μιλάνε για ενδεχόμενα προβλήματα. 

Ετσι ειναι! Και ας μη ξεχναμε πως ισως με δωρεα οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι μεγαλυτερες, τουτεστην καλυτερη διαφημιση για τον γιατρο και πιο γρηγορη επιτυχια! Εσυ κοριτσι μου, αν θελεις να το μοιραστεις, σε τι φαση εισαι? Καλη Ανασταση σου ευχομαι και σε ολα τα κοριτσια....

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, bella_dona είπε:

Ετσι ειναι! Και ας μη ξεχναμε πως ισως με δωρεα οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι μεγαλυτερες, τουτεστην καλυτερη διαφημιση για τον γιατρο και πιο γρηγορη επιτυχια! Εσυ κοριτσι μου, αν θελεις να το μοιραστεις, σε τι φαση εισαι? Καλη Ανασταση σου ευχομαι και σε ολα τα κοριτσια....

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! 

Είμαι 44. Έχω ένα μωράκι τριών μηνών.

Στα 41 μισό ξεκίνησα την πρώτη εξωσωματική με διεγερση. Εφτιαξα ένα ωάριο. Δεν έμεινα έγκυος. Και άλλαξα γιατρό.

Στη συνέχεια έκανα κάποιους φυσικούς κύκλους, αλλά χωρίς επιτυχία. Εκεί με κοροϊδέψαν κιόλας. Έφυγα.

Έκανα δεύτερη προσπάθεια με διεγερση στα 42 μου.  Δύο ωάρια, καμία επιτυχία. Έφυγα.

Τρίτη προσπάθεια με διεγερση,  στα 42 μισό.  Έφτιαξα  8 ωάρια και είχα εγκυμοσύνη για πρώτη φορά στη ζωή μου! Όμως δεν άκουσα ποτέ καρδούλα. Στις 8 εβδομάδες έκανα επέμβαση και η βιοψία έδειξε τρισωμια. Δεν έφυγα. Ξαναπροσπαθησα. Τέταρτη προσπάθεια, στα 43 μου με 7 ωαρια πάλι εγκυμοσύνη! Και απέκτησα το μωρό μου.

Τώρα αναρωτιέμαι αν δικαιούμαι ένα ακόμη παιδάκι πάλι με εξωσωματική... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! 

Είμαι 44. Έχω ένα μωράκι τριών μηνών.

Στα 41 μισό ξεκίνησα την πρώτη εξωσωματική με διεγερση. Εφτιαξα ένα ωάριο. Δεν έμεινα έγκυος. Και άλλαξα γιατρό.

Στη συνέχεια έκανα κάποιους φυσικούς κύκλους, αλλά χωρίς επιτυχία. Εκεί με κοροϊδέψαν κιόλας. Έφυγα.

Έκανα δεύτερη προσπάθεια με διεγερση στα 42 μου.  Δύο ωάρια, καμία επιτυχία. Έφυγα.

Τρίτη προσπάθεια με διεγερση,  στα 42 μισό.  Έφτιαξα  8 ωάρια και είχα εγκυμοσύνη για πρώτη φορά στη ζωή μου! Όμως δεν άκουσα ποτέ καρδούλα. Στις 8 εβδομάδες έκανα επέμβαση και η βιοψία έδειξε τρισωμια. Δεν έφυγα. Ξαναπροσπαθησα. Τέταρτη προσπάθεια, στα 43 μου με 7 ωαρια πάλι εγκυμοσύνη! Και απέκτησα το μωρό μου.

Τώρα αναρωτιέμαι αν δικαιούμαι ένα ακόμη παιδάκι πάλι με εξωσωματική... 

κ βεβαια δικαιουσε κ λογικα θα εχεις κ στην καταψηξη κανενα εμβρυακι οποτε μην το σκεφτεσε καθολου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

ευχομαι η Ανάσταση του Κυρίου να φέρει στην καθεμία μας αυτό που τόσο επιθυμούμε!

@Σοφουλάκι,

νομιζω οτι το καθώς το σώμα σου ανήκει μόνο σε εσένα, έχεις δικαίωμα να το κανείς οτι εσύ επιθυμείς. Επομένως αν εσύ έχεις ψυχικά αποθέματα ποιος μπορεί να σου πει το οτιδήποτε.

τωρα αν θα είσαι καλή μητέρα λόγω της ηλικίας σου, θα πω οτι κι εγώ που προσπαθώ για το πρώτο μου -στα σχεδόν 42 μου- ξέρω οτι μπορεί να μην είμαι στο μεγαλύτερο μέρος της ζωής του δίπλα του, αλλά θα προσπαθήσω με όλες μου τις δυνάμεις να είμαι άξια δίπλα του για όσο ορίσει ο Θεός...

Ποιος γονιός ανεξάρτητου ηλικίας μπορεί να πει με βεβαιότητα οτι είναι ο καλύτερος του κόσμου...

ο κάθε ένας κάνει οτι νομίζει και μπορεί καλύτερο...

τα παιδιά νομίζω οτι αγάπη θέλουν. Αληθινή αγάπη... 

ναι, ένας γονιός στα 25 ή 30 του θα έχει πιο πολλά χρόνια να είναι δίπλα στο παιδί του, αλλά γιατί αυτό τον κάνει καλύτερο απο εμένα?

Ετσι κι αλλιώς νομίζω οτι δουλειά των γονιών είναι να δίνουμε εφόδια στα παιδιά μας να σταθούν στα πόδια τους δυνατά όταν εμείς θα πρέπει να αποχωρήσουμε...

ουτε σε κληρονομιές πρέπει να στηρίζονται, ούτε σε γονείς-δεκανίκια.

πρεπει να μπορούν να φτιάξουν την δίκη τους ζωή όπως εκείνα την επιθυμούν και εμείς διακριτικά απο δίπλα να παρακολουθούμε -μέχρι κάποια ηλικία- για να ισιώσουμε τον δρόμο τους όποτε κι αν χρειαστεί. Ε, μέχρι εκεί θα ζούμε!

Μετά εντελώς μόνα τους να πορευτούν κι εμείς να τα καμαρώνουμε για όσο χρόνο έχουμε πάνω στην γη...

Αυτή τουλάχιστον είναι η δίκη μου άποψη...

 

  • Μου αρέσει 3

LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andriani76 είπε:

Χρόνια πολλά!

ευχομαι η Ανάσταση του Κυρίου να φέρει στην καθεμία μας αυτό που τόσο επιθυμούμε!

@Σοφουλάκι,

νομιζω οτι το καθώς το σώμα σου ανήκει μόνο σε εσένα, έχεις δικαίωμα να το κανείς οτι εσύ επιθυμείς. Επομένως αν εσύ έχεις ψυχικά αποθέματα ποιος μπορεί να σου πει το οτιδήποτε.

τωρα αν θα είσαι καλή μητέρα λόγω της ηλικίας σου, θα πω οτι κι εγώ που προσπαθώ για το πρώτο μου -στα σχεδόν 42 μου- ξέρω οτι μπορεί να μην είμαι στο μεγαλύτερο μέρος της ζωής του δίπλα του, αλλά θα προσπαθήσω με όλες μου τις δυνάμεις να είμαι άξια δίπλα του για όσο ορίσει ο Θεός...

Ποιος γονιός ανεξάρτητου ηλικίας μπορεί να πει με βεβαιότητα οτι είναι ο καλύτερος του κόσμου...

ο κάθε ένας κάνει οτι νομίζει και μπορεί καλύτερο...

τα παιδιά νομίζω οτι αγάπη θέλουν. Αληθινή αγάπη... 

ναι, ένας γονιός στα 25 ή 30 του θα έχει πιο πολλά χρόνια να είναι δίπλα στο παιδί του, αλλά γιατί αυτό τον κάνει καλύτερο απο εμένα?

Ετσι κι αλλιώς νομίζω οτι δουλειά των γονιών είναι να δίνουμε εφόδια στα παιδιά μας να σταθούν στα πόδια τους δυνατά όταν εμείς θα πρέπει να αποχωρήσουμε...

ουτε σε κληρονομιές πρέπει να στηρίζονται, ούτε σε γονείς-δεκανίκια.

πρεπει να μπορούν να φτιάξουν την δίκη τους ζωή όπως εκείνα την επιθυμούν και εμείς διακριτικά απο δίπλα να παρακολουθούμε -μέχρι κάποια ηλικία- για να ισιώσουμε τον δρόμο τους όποτε κι αν χρειαστεί. Ε, μέχρι εκεί θα ζούμε!

Μετά εντελώς μόνα τους να πορευτούν κι εμείς να τα καμαρώνουμε για όσο χρόνο έχουμε πάνω στην γη...

Αυτή τουλάχιστον είναι η δίκη μου άποψη...

 

Καλημέρα Ανδριανή μου!Χριστός Ανέστη!

Πόσο μα πόσο συμφωνώ!!!!

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα κορίτσια!Χριστός Ανέστη! Σύντομα να έρθει και η δική μας Ανάσταση!

Τα λέω για να τα ακούω και εγώ,αυτή η δοκιμασία θέλει υπομονή,επιμονή και αισιοδοξία και ξέρω θα τα καταφέρουμε!

Υγεία πάνω από όλα και όλα τα αλλα θα γίνουν!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Σας παρακολουθώ σιωπηλά κι όταν θα έχω κάποιο νέο θα επανέλθω. Εύχομαι όλες εμείς να είμαστε οι πρώτες που θα συναντηθούμε στο "Μαμάδες 2019"!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Σοφουλάκι είπε:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! 

Είμαι 44. Έχω ένα μωράκι τριών μηνών.

Στα 41 μισό ξεκίνησα την πρώτη εξωσωματική με διεγερση. Εφτιαξα ένα ωάριο. Δεν έμεινα έγκυος. Και άλλαξα γιατρό.

Στη συνέχεια έκανα κάποιους φυσικούς κύκλους, αλλά χωρίς επιτυχία. Εκεί με κοροϊδέψαν κιόλας. Έφυγα.

Έκανα δεύτερη προσπάθεια με διεγερση στα 42 μου.  Δύο ωάρια, καμία επιτυχία. Έφυγα.

Τρίτη προσπάθεια με διεγερση,  στα 42 μισό.  Έφτιαξα  8 ωάρια και είχα εγκυμοσύνη για πρώτη φορά στη ζωή μου! Όμως δεν άκουσα ποτέ καρδούλα. Στις 8 εβδομάδες έκανα επέμβαση και η βιοψία έδειξε τρισωμια. Δεν έφυγα. Ξαναπροσπαθησα. Τέταρτη προσπάθεια, στα 43 μου με 7 ωαρια πάλι εγκυμοσύνη! Και απέκτησα το μωρό μου.

Τώρα αναρωτιέμαι αν δικαιούμαι ένα ακόμη παιδάκι πάλι με εξωσωματική... 

Χριστος Ανεστη!!!! Εσυ εισαι ηρωιδα, σε θαυμαζω πραγματικα που δεν το εβαλες κατω και τα καταφερες! Και οπως τα καταφερες την πρωτη φορα, θα τα καταφερεις και παλι! Να ηξερες ποσο με γεμισαν ελπιδα τα λογια σου! Φυσικα και δικαιουσαι οσα παιδακια θελεις και οσα λαχατρας να αποκτησεις! Ποιος θα σου πει αν πρεπει ή αν δεν πρεπει? Ποιος υπογραφει συμβολαιο με το Θεο για το ποσο θα ζησει η καθεμια μας, ειτε ειναι 20 ειτε ειναι 45? Μη ξεχνας πως ο νομοθετης οριζει ανωτατο οριο τα 50 αρα κατι σημαινει αυτο! Απο τη στιγμη που ιατρικα δεν υπαρχει προβλημα να προσπαθησεις ξανα, να το κανεις γλυκια μου...ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο...Εσυ, παω στοιχημα, πως με τον ερχομο του μωρου πηρες τοση ενεργεια που γυρισες το χρονο πισω! Ξερω 25αρες που δεν εχουν αντοχες και υπομονη και ξερω και 50αρες που τις βαζουν κατω σε πολλα...Η γιαγια μου γεννησε το τελευταιο της παιδι στα 50 και εφυγε απο τη ζωη οταν εκεινο ηταν 36 πια.... τα ιδια με σενα ενδεχομενως να σκεφτοταν και εκεινη, αλλα ειδες που εζησε οχι μονο για να το μεγαλωσει, αλλα να καμαρωσει και τα εγγονια της? Μην το βαζεις κατω και μην κανεις δευτερες σκεψεις... Εχεις αγαπη να δωσεις και αυτο δεν μπορει να στο στερησει κανεις  <<κοινωνιολογικα>>....Ασε που θα μεγαλωσουν κοντα κοντα και θα χει το ενα στηριγμα παντα το αλλο... Οι ευχες μου, μαζι σου σε οτι αποφασισεις!

13 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Καλημέρα Ανδριανή μου!Χριστός Ανέστη!

Πόσο μα πόσο συμφωνώ!!!!

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα κορίτσια!Χριστός Ανέστη! Σύντομα να έρθει και η δική μας Ανάσταση!

Τα λέω για να τα ακούω και εγώ,αυτή η δοκιμασία θέλει υπομονή,επιμονή και αισιοδοξία και ξέρω θα τα καταφέρουμε!

Υγεία πάνω από όλα και όλα τα αλλα θα γίνουν!

....και εγω συμφωνω απολυτα με την τοποθετηση της Ανδριανης!!!  Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι τυχερο μας αστερι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/4/2018 at 1:39 ΜΜ, shasha είπε:

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Σας παρακολουθώ σιωπηλά κι όταν θα έχω κάποιο νέο θα επανέλθω. Εύχομαι όλες εμείς να είμαστε οι πρώτες που θα συναντηθούμε στο "Μαμάδες 2019"!! 

Χρόνια Πολλά Σάσα μου!

Με τα καλό να μας ανακοινώσεις ευχαριστα!

Με το καλό να τα λέμε ως μανούλες!

 

 

 

 

 

Κορίτσια καλησπέρα, πως ειστε?

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2018 at 9:55 ΜΜ, Andriani76 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα!

αυριο πάμε με τον άντρα μου στον ουρολόγο για πρώτη φορά και έχω λίγο αγωνία...

εσεις περάσατε καλά?

Ελπίζω να είχες καλά αποτελέσματα! 

 

On 8/4/2018 at 10:23 ΠΜ, linaa είπε:

κ βεβαια δικαιουσε κ λογικα θα εχεις κ στην καταψηξη κανενα εμβρυακι οποτε μην το σκεφτεσε καθολου!!!

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου κατεψυγμένα. Αν είχα θα ήταν για μένα όλα πιο πολύ πιο εύκολα. Για τον σύζυγο ίσως όχι... 

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2018 at 10:26 ΠΜ, Andriani76 είπε:

Χρόνια πολλά!

ευχομαι η Ανάσταση του Κυρίου να φέρει στην καθεμία μας αυτό που τόσο επιθυμούμε!

@Σοφουλάκι,

νομιζω οτι το καθώς το σώμα σου ανήκει μόνο σε εσένα, έχεις δικαίωμα να το κανείς οτι εσύ επιθυμείς. Επομένως αν εσύ έχεις ψυχικά αποθέματα ποιος μπορεί να σου πει το οτιδήποτε.

τωρα αν θα είσαι καλή μητέρα λόγω της ηλικίας σου, θα πω οτι κι εγώ που προσπαθώ για το πρώτο μου -στα σχεδόν 42 μου- ξέρω οτι μπορεί να μην είμαι στο μεγαλύτερο μέρος της ζωής του δίπλα του, αλλά θα προσπαθήσω με όλες μου τις δυνάμεις να είμαι άξια δίπλα του για όσο ορίσει ο Θεός...

Ποιος γονιός ανεξάρτητου ηλικίας μπορεί να πει με βεβαιότητα οτι είναι ο καλύτερος του κόσμου...

ο κάθε ένας κάνει οτι νομίζει και μπορεί καλύτερο...

τα παιδιά νομίζω οτι αγάπη θέλουν. Αληθινή αγάπη... 

ναι, ένας γονιός στα 25 ή 30 του θα έχει πιο πολλά χρόνια να είναι δίπλα στο παιδί του, αλλά γιατί αυτό τον κάνει καλύτερο απο εμένα?

Ετσι κι αλλιώς νομίζω οτι δουλειά των γονιών είναι να δίνουμε εφόδια στα παιδιά μας να σταθούν στα πόδια τους δυνατά όταν εμείς θα πρέπει να αποχωρήσουμε...

ουτε σε κληρονομιές πρέπει να στηρίζονται, ούτε σε γονείς-δεκανίκια.

πρεπει να μπορούν να φτιάξουν την δίκη τους ζωή όπως εκείνα την επιθυμούν και εμείς διακριτικά απο δίπλα να παρακολουθούμε -μέχρι κάποια ηλικία- για να ισιώσουμε τον δρόμο τους όποτε κι αν χρειαστεί. Ε, μέχρι εκεί θα ζούμε!

Μετά εντελώς μόνα τους να πορευτούν κι εμείς να τα καμαρώνουμε για όσο χρόνο έχουμε πάνω στην γη...

Αυτή τουλάχιστον είναι η δίκη μου άποψη...

 

Το σώμα μπορεί να ανήκει σε μένα, το παιδί όμως θα ανήκει και στον σύζυγο ο οποίος έχει τις διαφωνίες του... 

Η ηλικία μου δεν με απασχόλησε ποτέ ως προς τις αντοχές μου, ειμαι ακούραστη σε ότι αφορά το παιδί. Αυτό που με απασχολεί μόνο ορισμένες φορές είναι μήπως εκείνο δε νιώθει καλά που θα είμαι μεγάλη. Να μην ντρέπεται για μένα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...