Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Κορίτσια 40++ ,μελλοντικές μανούλες!


Recommended Posts

On 4/7/2018 at 4:12 ΜΜ, Σοφουλάκι είπε:

Ήθελα να σε ρωτήσω :αφού έχει περάσει τόσος καιρός από την τελευταία εξωσωματική, γιατί δεν προσπαθείς άλλη μια φορά; έχεις βέβαια αρκετό χρονικό περιθώριο θεωρητικά μπροστά σου ακόμη, αλλά αφού το θέλεις τόσο, και φαντάζομαι πως το αγοράκι σου έχει μεγαλώσει αρκετά, γιατί δεν το ξεκινάς;

 

Γιατί οικονομικά δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή την στιγμή για άλλη προσπάθεια, αλλά και πάλι τον να ξεκινήσω  διαδικασίες εξετάσεων, για επιτροπή κτλ μου φαίνεται βουνό.. δεν ξέρω ίσως αργότερα να αλλάξω γνώμη. Προς το παρόν το αποκλείω για τα επομενα 1-2 χρόνια.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 hours ago, Σοφουλάκι said:

Ελπίζω να είχες καλά αποτελέσματα! 

 

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου κατεψυγμένα. Αν είχα θα ήταν για μένα όλα πιο πολύ πιο εύκολα. Για τον σύζυγο ίσως όχι... 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων!

ολα καλά μας είπε ο γιατρός!

Αφού δεν έχει βρεθεί πρόβλημα σε κανένα απο τους δυο μας...

τοτε γιατί δεν μπορούμε να καταφέρουμε σύλληψη?

μονο επειδή κλείνω τα 42 τον παραπάνω μήνα? Τι να πω...

Μόνο καρυοτυπο δεν έχουμε κάνει... (αν ξέρω όλες τις εξετάσεις...) αλλά μου είπαν όχι ακόμα. Δεν έχει σχέση, λέει..

Συγγνωμη για το παράπονο αλλά είχα ανάγκη κάπου να το πω...

10 hours ago, Σοφουλάκι said:

Το σώμα μπορεί να ανήκει σε μένα, το παιδί όμως θα ανήκει και στον σύζυγο ο οποίος έχει τις διαφωνίες του... 

Η ηλικία μου δεν με απασχόλησε ποτέ ως προς τις αντοχές μου, ειμαι ακούραστη σε ότι αφορά το παιδί. Αυτό που με απασχολεί μόνο ορισμένες φορές είναι μήπως εκείνο δε νιώθει καλά που θα είμαι μεγάλη. Να μην ντρέπεται για μένα. 

Έχεις δίκιο, η απόφαση πρέπει να είναι απο κοινού.

ευχομαι οτι καλύτερο σε οτι αποφασίσετε!


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Γιατί οικονομικά δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή την στιγμή για άλλη προσπάθεια, αλλά και πάλι τον να ξεκινήσω  διαδικασίες εξετάσεων, για επιτροπή κτλ μου φαίνεται βουνό.. δεν ξέρω ίσως αργότερα να αλλάξω γνώμη. Προς το παρόν το αποκλείω για τα επομενα 1-2 χρόνια.

Καταλαβαίνω... Τότε απόλαυσε τον κλασσικό τρόπο για αυτό το διάστημα! Εγώ βιάζομαι, δεν με παίρνει ο χρόνος! 

Αλήθεια, μπορείς να πάρεις έγκριση από το ΙΚΑ για δεύτερο παιδί; Δεν το είχα σκεφτεί! Μήπως ξέρεις τι χρειάζεται πάνω κάτω; 

4 ώρες πρίν, Andriani76 είπε:

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων!

ολα καλά μας είπε ο γιατρός!

Αφού δεν έχει βρεθεί πρόβλημα σε κανένα απο τους δυο μας...

τοτε γιατί δεν μπορούμε να καταφέρουμε σύλληψη?

μονο επειδή κλείνω τα 42 τον παραπάνω μήνα? Τι να πω...

Μόνο καρυοτυπο δεν έχουμε κάνει... (αν ξέρω όλες τις εξετάσεις...) αλλά μου είπαν όχι ακόμα. Δεν έχει σχέση, λέει..

Συγγνωμη για το παράπονο αλλά είχα ανάγκη κάπου να το πω...

Έχεις δίκιο, η απόφαση πρέπει να είναι απο κοινού.

ευχομαι οτι καλύτερο σε οτι αποφασίσετε!

Άσε που τώρα είμαστε οικογένεια και μου λέει ο άντρας μου ότι οφείλω να σκεφτώ το παιδί. Αν πάθω κάτι από τα φάρμακα; Του απαντώ ότι άλλες γυναίκες έχουν κάνει πολύ περισσότερες προσπάθειες από μένα και δεν έχουν πάθει τίποτα, γιατί να πάθω κάτι εγώ. 

Σε αυτό που διαφωνεί ο σύζυγος κυρίως είναι ότι θα χρειαζόμαστε τα διπλάσια χρήματα σχεδόν για το μεγάλωμα τους. Αν θέλουμε να προσφέρουμε μια ποιότητα ζωής στο πρώτο, δεν θα είναι εφικτό αν έχουμε δύο παιδιά. Όλα δια δύο και περιορισμός σε ότι ονειρευμασταν να προσφέρουμε στο πρώτο. Ιδιωτικό σχολείο, ταξίδια, σπουδές κλπ. Θα πρεπει να αλλάξει ο σχέδιασμος και να γίνουν περικοπές. Αυτό το σκέφτομαι κι εγώ... 

 

Εσυ τι θέμα έχεις; Οι ορμόνες σου είναι εντάξει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Καταλαβαίνω... Τότε απόλαυσε τον κλασσικό τρόπο για αυτό το διάστημα! Εγώ βιάζομαι, δεν με παίρνει ο χρόνος! 

Αλήθεια, μπορείς να πάρεις έγκριση από το ΙΚΑ για δεύτερο παιδί; Δεν το είχα σκεφτεί! Μήπως ξέρεις τι χρειάζεται πάνω κάτω; 

 

Εννοείται πως μπορείς να περάσεις από επιτροπή για να πάρεις φάρμακα εφόσον δεν έχεις εξαντλησει τις 4 προσπάθειες που σου δίνει ο εοπυ (εγώ είχα πάρει τις 2, τις άλλες 2 τις πλήρωσα  εγώ)

χρειάζεται εξετάσεις επιτροπής, αν ψάξεις στο νετ θα βρεις. Αν θες μπορώ να σου στείλω σε πμ τι ακριβώς χρεια΄ζεται/


 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εννοείται πως μπορείς να περάσεις από επιτροπή για να πάρεις φάρμακα εφόσον δεν έχεις εξαντλησει τις 4 προσπάθειες που σου δίνει ο εοπυ (εγώ είχα πάρει τις 2, τις άλλες 2 τις πλήρωσα  εγώ)

χρειάζεται εξετάσεις επιτροπής, αν ψάξεις στο νετ θα βρεις. Αν θες μπορώ να σου στείλω σε πμ τι ακριβώς χρεια΄ζεται/

Δε θέλω να σε βάλω σε κόπο. Ευχαριστώ πάντως. Είχα περάσει κάποτε από επιτροπή αλλά τα έχω ξεχάσει. Μήπως θυμάσαι αν πρέπει να ξεκινήσω από τον γιατρό που θα κάνει την εξωσωματική ή είναι κάτι που έπεται; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα φιλη μου και χρονια πολλα.... Κατανοω τις δευτερες σκεψεις που κανει ο αντρας σου, ειναι σεβαστες, αλλα επετρεψε μου να εχω καποιες αντιρρησεις...και σου μιλω σαν μια γυναικα που αν με ρωτουσες λιγα χρονια πριν ( πριν σκεφτω το θεμα παιδι) τα ιδια ισως να σου ελεγα...τωρα ομως που μπηκα σε μια διαδικασια να ελπιζω και να παρακαλω το Θεο εστω για ενα γερο παιδακι, θα σου ελεγα πως ακομη και δυο και τρια να μπορουσα να κανω, δεν θα σκεφτομουν ολα τα υπολοιπα....Εχει ο Θεος καλη μου για ολους....κανεναν δεν αφηνει να χαθει οταν υπαρχει αγαπη και κατανοηση μεσα στην οικογενεια...θα σας δωσει και την δυναμη και το κουραγιο και την ενεργεια να δουλεψετε και να κοπιασετε, και ξερεις γιατι??? γιατι θα ειστε ευτυχισμενοι!!!! ηδη ειστε με το παιδακι σας, φαντασου να προστεθει κι αλλο μελος στην οικογενεια ποσο θα σας ανανεωσει αυτο! Να κανεις αυτο που θελει η ψυχουλα σου (με την προυποθεση βεβαια οτι εχει συμφωνησει και ο αντρας σου), να εμπιστευτεις το Θεο για το μεγαλωμα και την ανατροφη τους, και ολα θα πανε καλα! Και να θυμασαι πως ειναι στο χερι σου να κανεις το παιδι σου περηφανο για σενα και αυτο που εισαι, και αυτο δεν εχει να κανει με την εμφανιση και την ηλικια σου, αλλα με το πνευμα και την ψυχη σου...(και δεν μιλω εκ του ασφαλους...42 ειμαι διχως κανενα παιδακι....)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Σοφουλάκι είπε:

Δε θέλω να σε βάλω σε κόπο. Ευχαριστώ πάντως. Είχα περάσει κάποτε από επιτροπή αλλά τα έχω ξεχάσει. Μήπως θυμάσαι αν πρέπει να ξεκινήσω από τον γιατρό που θα κάνει την εξωσωματική ή είναι κάτι που έπεται; 

Πρέπει να ξεκινήσεις σίγουρα από τον γυναικολόγο σου ώστε να σου γράψει τις εξετάσεις που πρέπει να κάνετε.

Μετά σίγουρα θα πρέπει να έρθεις σε επαφή και με τον εξωσωματικό έτσι ώστε να καθοδηγήσει. Εγώ είχα περάσει από επιτροπή πριν 4 χρόνια, οπότε δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε.


 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Πρέπει να ξεκινήσεις σίγουρα από τον γυναικολόγο σου ώστε να σου γράψει τις εξετάσεις που πρέπει να κάνετε.

Μετά σίγουρα θα πρέπει να έρθεις σε επαφή και με τον εξωσωματικό έτσι ώστε να καθοδηγήσει. Εγώ είχα περάσει από επιτροπή πριν 4 χρόνια, οπότε δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε.

Αφού τώρα γέννησα, τι εξετάσεις να κάνω; κανένα τεστ Παπ ίσως και μαστογραφία. Θα πρέπει να βρω τη λίστα. Σε ευχαριστώ πάντως. 

@bella_dona Σου χρωστάω δύο απαντήσεις. Με έχουν συγκινήσει τα λόγια σου! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σοφουλάκι είπε:

Αφού τώρα γέννησα, τι εξετάσεις να κάνω; κανένα τεστ Παπ ίσως και μαστογραφία. Θα πρέπει να βρω τη λίστα. Σε ευχαριστώ πάντως. 

@bella_dona Σου χρωστάω δύο απαντήσεις. Με έχουν συγκινήσει τα λόγια σου! 

Γεια σου κοριτσακι,

Ειναι συγκεκριμενες οι εξετασεις που ζηταει η επιτροπη, θα βρεις την λιστα στο site του ΕΟΠΥΥ, σαλπιγγογραφια,ορμονολογικες,υπερηχο,σπερμοδιαγραμματα,ανοσολογικες και δεν θυμαμαι τι αλλο. Στο site θα τα βρεις αναλυτικα ενα ενα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Γεια σου κοριτσακι,

Ειναι συγκεκριμενες οι εξετασεις που ζηταει η επιτροπη, θα βρεις την λιστα στο site του ΕΟΠΥΥ, σαλπιγγογραφια,ορμονολογικες,υπερηχο,σπερμοδιαγραμματα,ανοσολογικες και δεν θυμαμαι τι αλλο. Στο site θα τα βρεις αναλυτικα ενα ενα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! 

Ναι, από ότι θυμάμαι κάτι τέτοια ζήταγαν. Επειδή είχα περάσει από επιτροπή πριν 3 χρόνια, δηλαδή είχα κάνει σαλπιγγογραφια, και όλα τα υπόλοιπα λες να μου ξαναζητησουν τα ίδια; Εννοώ επειδή έχω γεννήσει τώρα,θα είναι τα ίδια; Υποθέτω σπερμοδιαγραμμα, ανοσολογικες, υπέρηχο θα θέλουν, αλλά και σαλπιγγογραφια; Δεν αντέχω να ξανακάνω τα πάντα από την αρχή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Σοφουλάκι είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! 

Ναι, από ότι θυμάμαι κάτι τέτοια ζήταγαν. Επειδή είχα περάσει από επιτροπή πριν 3 χρόνια, δηλαδή είχα κάνει σαλπιγγογραφια, και όλα τα υπόλοιπα λες να μου ξαναζητησουν τα ίδια; Εννοώ επειδή έχω γεννήσει τώρα,θα είναι τα ίδια; Υποθέτω σπερμοδιαγραμμα, ανοσολογικες, υπέρηχο θα θέλουν, αλλά και σαλπιγγογραφια; Δεν αντέχω να ξανακάνω τα πάντα από την αρχή. 

Εγώ επειδη τα έχω προσφατα θέλουν σίγουρα σαλπιγγογραφια τελευταίας πενταετίας κ τα υπόλοιπα τελευταίου τριμήνου, αρα εκτός από την σαλπιγγογραφια όλα τα υπόλοιπα πρέπει να είναι φρέσκα. Δες την ημερομηνία της σαλπιγγογραφιας σου αν είσαι μέσα κ τα υπόλοιπα δυστυχώς θα πρέπει να τα ξανακάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , kotsifikos είπε:

Eμένα την σαλπιγγογραφία την είχαν κρατήσει στην επιτροπή, εσάς δεν την κράτησαν?

Κρατάνε μόνο την γνωμάτευση, ττιςην οποια βγαζεις φωτοτυπια για να υην εχεις κ εσυ, ακτινογραφίες δεν τις κρατάνε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Dimitroulaa είπε:

Κρατάνε μόνο την γνωμάτευση, ττιςην οποια βγαζεις φωτοτυπια για να υην εχεις κ εσυ, ακτινογραφίες δεν τις κρατάνε. 

Ναι την γνωμάτευση λέω, α οκ δεν ήξερα ότι τους κάνει η φωτοτυπία.


 
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2018 at 10:27 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Ναι την γνωμάτευση λέω, α οκ δεν ήξερα ότι τους κάνει η φωτοτυπία.

Εάν την χρειαστείς μπορείς να ζητήσεις να σου τυπώσουν την γνωμάτευση ξανά εκεί που την έκανες. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...