Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες από Ηράκλειο Κρήτης


Recommended Posts

On 1/4/2018 at 1:24 ΠΜ, modena είπε:

Για τον Σηφάκη έχω ακούσει δύο αντίθετες απόψεις.. σίγουρα έχει γνώσεις πολλές κ εμπειρία αλλά είναι λίγο χοντροκομμένος ο τρόπος του μου είπε ένα φιλικό ζευγάρι. Η τροφοβλάστη τι είναι? εμείς 11 και σήμερα!!! Χαχαχα Φτάσαμε στη μέση!! 20η εβδομάδα !

Όντως ο Σηφάκης είναι τόσο όσο που λέμε, πχ δεν είναι πρόσχαρος και πλακατζής, αλλά δεν τα θεωρώ απαραίτητα.

Η λήψη τροφοβλάστης είναι το αντίστοιχο της αμνιοπαρακέντησης που γίνεται όμως πιο νωρίς, κοντά στην αυχενική.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Όντως ο Σηφάκης είναι τόσο όσο που λέμε, πχ δεν είναι πρόσχαρος και πλακατζής, αλλά δεν τα θεωρώ απαραίτητα.

Η λήψη τροφοβλάστης είναι το αντίστοιχο της αμνιοπαρακέντησης που γίνεται όμως πιο νωρίς, κοντά στην αυχενική.

Ναι βέβαια! Αγχωτικος έχω ακούσει κ εγώ ότι είναι λιγο, αλλά καλός.


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι εγώ από Ηράκλειο Κρήτης είμαι 5+2 σήμερα και τη τριτη έχω το πρώτο ραντεβού στο Βενιζέλειο,ξέρετε πως λειτουργούν εκεί τι συμβαίνει στο πρώτο ραντεβού θα μου κάνουν υπέρηχο η για τον υπέρηχο κλείνεις άλλο ραντεβού?


boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Σεβη93 είπε:

Γεια σας κορίτσια κι εγώ από Ηράκλειο Κρήτης είμαι 5+2 σήμερα και τη τριτη έχω το πρώτο ραντεβού στο Βενιζέλειο,ξέρετε πως λειτουργούν εκεί τι συμβαίνει στο πρώτο ραντεβού θα μου κάνουν υπέρηχο η για τον υπέρηχο κλείνεις άλλο ραντεβού?

Καλώς ήρθες!!! Με το καλό!! Για το δημόσιο δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.. Εγώ με το που πήρα την χοριακη στα χέρια μου πήρα τηλ κατευθείαν τον γιατρό μου οπότε πήγα από κει εξαρχής κάποιες μέρες μετά για να ναι σίγουρος ότι θα φαίνεται κάτι στον υπέρηχο. Κάναμε έναν κολπικό υπέρηχο να επιβεβαιώσουμε ότι είναι εντός μήτρας, ότι υπάρχει σάκος κ σου δίνει κ φυλλικό οξύ για αρχή. Αυτά! Περιμένουμε νέα σου!!! 


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Σεβη93 είπε:

Γεια σας κορίτσια κι εγώ από Ηράκλειο Κρήτης είμαι 5+2 σήμερα και τη τριτη έχω το πρώτο ραντεβού στο Βενιζέλειο,ξέρετε πως λειτουργούν εκεί τι συμβαίνει στο πρώτο ραντεβού θα μου κάνουν υπέρηχο η για τον υπέρηχο κλείνεις άλλο ραντεβού?

Γειά σου!Με το καλό σου εύχομαι!η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία...όταν πας πιστεύω θα σου πει ο γιατρός σου τις διαδικασίες και θα σε κατατοπίσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κοριτσια! Κι εσείς εγκυουλες? @modena σου εδώ κατευθείαν φυλλικό χωρίς εξετάσεις? Ποιο παίρνεις? Κι εγώ περνώ από μόνη μου της health aid 400 μg! Επίσης στον προγεννητικό σας έλεγχο ποιες εξετάσεις κατανατε και με τι κόστος και που? Καλύπτονται από την ασφάλεια?

  • Μου αρέσει 1

boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Σεβη93 είπε:

Ευχαριστώ κοριτσια! Κι εσείς εγκυουλες? @modena σου εδώ κατευθείαν φυλλικό χωρίς εξετάσεις? Ποιο παίρνεις? Κι εγώ περνώ από μόνη μου της health aid 400 μg! Επίσης στον προγεννητικό σας έλεγχο ποιες εξετάσεις κατανατε και με τι κόστος και που? Καλύπτονται από την ασφάλεια?

Εγω 15 του Απρίλη μπαίνω στον μήνα μου!περιμένουμε το δευτερο παιδακι μας!τις εξετάσεις μου τις έγγραψε ο γιατρός και πλήρωσα ένα πόσο συμμετοχής..φυλλικο ξεκινησα και εγώ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος...και αυτά ο γιατρός μου τα γράφει και πληρώνω ένα μικρό πόσο συμμετοχής...αρκεί να είσαι ασφαλισμένη...εσένα είναι το πρώτο παιδάκι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σεβη93 είπε:

Ευχαριστώ κοριτσια! Κι εσείς εγκυουλες? @modena σου εδώ κατευθείαν φυλλικό χωρίς εξετάσεις? Ποιο παίρνεις? Κι εγώ περνώ από μόνη μου της health aid 400 μg! Επίσης στον προγεννητικό σας έλεγχο ποιες εξετάσεις κατανατε και με τι κόστος και που? Καλύπτονται από την ασφάλεια?

Εγώ είμαι στην μέση ακριβώς! :-D 20 + 5 σήμερα κ επιτέλους την Πέμπτη πάμε για β επιπέδου!

Μου έδωσε αμέσως φυλλικό ναι, χωρίς εξετάσεις. Το filicin έπαιρνα, πριν περίπου ένα μήνα μου το αντικατέστησε με ένα άλλο που δεν θυμάμαι τώρα πως το λένε κ περιέχει και σίδηρο εκτός φυλλικό.

Τις εξετάσεις μου τις έγραψε κ πλήρωσα συμμετοχή κάπου 20-25 ευρώ αν θυμάμαι καλά συμμετοχή μαζί με τις εξετάσεις για το στίγμα. είναι ένα μεγάλο πακέτο που σε ελέγχουν λεπτομερώς τι ασθένειες έχεις περάσει, τι ομάδα αίματος είσαι, θυροειδή, σίδηρο κτλ


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, modena είπε:

Εγώ είμαι στην μέση ακριβώς! :-D 20 + 5 σήμερα κ επιτέλους την Πέμπτη πάμε για β επιπέδου!

Μου έδωσε αμέσως φυλλικό ναι, χωρίς εξετάσεις. Το filicin έπαιρνα, πριν περίπου ένα μήνα μου το αντικατέστησε με ένα άλλο που δεν θυμάμαι τώρα πως το λένε κ περιέχει και σίδηρο εκτός φυλλικό.

Τις εξετάσεις μου τις έγραψε κ πλήρωσα συμμετοχή κάπου 20-25 ευρώ αν θυμάμαι καλά συμμετοχή μαζί με τις εξετάσεις για το στίγμα. είναι ένα μεγάλο πακέτο που σε ελέγχουν λεπτομερώς τι ασθένειες έχεις περάσει, τι ομάδα αίματος είσαι, θυροειδή, σίδηρο κτλ

Με το καλό το μωράκι σου!! http://www.diettv.gr/site/article/5000-mgr-fyllikoy-okseos-se-kathe-egkymosynh-einai-ayth-h-swsth-dosologia το έχεις δει αυτό? Γιατί τόσο μεγάλη δόση? Σχεδόν όλοι οι γιατροί δίνουν αυτή τη δόση! Μήπως είναι υπερβολική?


boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2018 at 1:04 ΠΜ, Σεβη93 είπε:

Με το καλό το μωράκι σου!! http://www.diettv.gr/site/article/5000-mgr-fyllikoy-okseos-se-kathe-egkymosynh-einai-ayth-h-swsth-dosologia το έχεις δει αυτό? Γιατί τόσο μεγάλη δόση? Σχεδόν όλοι οι γιατροί δίνουν αυτή τη δόση! Μήπως είναι υπερβολική?

Αυτό είναι 5mg που μου έστειλες. Μην μπερδευεσαι με το μ. Άλλο το m (mili) σαν υποδιαιρέση κ άλλο το μ (μίκρο). 5 mg έχει το filicine που δίνουν οι περισσότεροι γιατροί. 

Χρόνια πολλά!!!! Χριστός Ανέστη!!!!


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, modena είπε:

Αυτό είναι 5mg που μου έστειλες. Μην μπερδευεσαι με το μ. Άλλο το m (mili) σαν υποδιαιρέση κ άλλο το μ (μίκρο). 5 mg έχει το filicine που δίνουν οι περισσότεροι γιατροί. 

Χρόνια πολλά!!!! Χριστός Ανέστη!!!!

Χρόνια πολλά! Αληθώς ο Κύριος! Δεν μπερδεύτηκα κοπέλα μου δες εδώ!http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/2013/09/folic-acid.html?m=1


boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Σεβη93 είπε:

Χρόνια πολλά! Αληθώς ο Κύριος! Δεν μπερδεύτηκα κοπέλα μου δες εδώ!http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/2013/09/folic-acid.html?m=1

Καλημέρα!

Χριστός Ανέστη!

Ποια είναι η ανησυχία σου ακριβώς;  Το άρθρο που ανέβασες αναφέρει ότι δε βλάπτει η υπερδοσολογία πάντως...

Φιλικά θα σου πω,μην τρελαίνεσαι με τα ιατρικά θέματα στο ίντερνετ.

Κι εγώ έγκυος στο 2ο παιδάκι μου στην 16η εβδ. κ ψαχνόμουν όπως εσύ στην 1η εγκυμοσύνη. Μεγάλο χάσιμο χρόνου κ άγχος!


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Καλημέρα!

Χριστός Ανέστη!

Ποια είναι η ανησυχία σου ακριβώς;  Το άρθρο που ανέβασες αναφέρει ότι δε βλάπτει η υπερδοσολογία πάντως...

Φιλικά θα σου πω,μην τρελαίνεσαι με τα ιατρικά θέματα στο ίντερνετ.

Κι εγώ έγκυος στο 2ο παιδάκι μου στην 16η εβδ. κ ψαχνόμουν όπως εσύ στην 1η εγκυμοσύνη. Μεγάλο χάσιμο χρόνου κ άγχος!

Αληθώς Ανέστη! Η ανησυχία μου είναι οτι κάπου μέσα στο άρθρο η στο πρωτο η στο δεύτερο αναφέρει οτι η υψηλη δοσολογία φολικού οξέος ίσως να ευθύνεται για διαταραχές αυτιστικου φασματος! Η υψηλη δοσολογία χορηγειται σε ορισμένες περιπτωσεις οπου υπαρχουν βάσιμα στοιχεια οτι αυτή η υψηλη δόση που θα χορηγηθεί θα κανει μονο καλό ! Κι εγω βλέπω κοπέλες έγκυες η μη που προτείνουν ανεπιφύλακτα κιόλας τη χρηση υψηλής δόσης! Καλυτερα λοιπον να χάσω το χρονο μου σε πραγματα που αφορούν το παιδι μου και θα μου προσφέρουν ενημέρωση κι ας μη τη χρειαστω ποτε παρα να μη ξέρω!!!

  • Μου αρέσει 1

boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...