Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανουλες από Ηράκλειο Κρήτης


Recommended Posts


Διαφημίσεις

1 hour ago, Afroditi85 είπε:

Χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη!Με υγεία!Με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας!!!

Εγω πάντως παίρνω 5mg filicine 1 χαπάκι την ημέρα μαζί με το σίδηρο...

Αληθώς Ανέστη!!! Πώς πάει το μπεμπουλι???


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , modena είπε:

Αληθώς Ανέστη!!! Πώς πάει το μπεμπουλι???

Καλά εχω φουσκώσει αρκετά...εχω λίγες αϋπνίες...και πονάει λίγο η πλάτη μου όταν κουραστώ παραπάνω...μπαίνω στην τελική ευθεία σε λίγες μέρες!

Εσύ περιμένεις την β επιπέδου ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Καλά εχω φουσκώσει αρκετά...εχω λίγες αϋπνίες...και πονάει λίγο η πλάτη μου όταν κουραστώ παραπάνω...μπαίνω στην τελική ευθεία σε λίγες μέρες!

Εσύ περιμένεις την β επιπέδου ε?

Ναι! Την Πέμπτη πάμε το πρωί επιτέλους! 

Εχετε πάρει θέση δηλαδή?


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Σεβη93 είπε:

Αληθώς Ανέστη! Η ανησυχία μου είναι οτι κάπου μέσα στο άρθρο η στο πρωτο η στο δεύτερο αναφέρει οτι η υψηλη δοσολογία φολικού οξέος ίσως να ευθύνεται για διαταραχές αυτιστικου φασματος! Η υψηλη δοσολογία χορηγειται σε ορισμένες περιπτωσεις οπου υπαρχουν βάσιμα στοιχεια οτι αυτή η υψηλη δόση που θα χορηγηθεί θα κανει μονο καλό ! Κι εγω βλέπω κοπέλες έγκυες η μη που προτείνουν ανεπιφύλακτα κιόλας τη χρηση υψηλής δόσης! Καλυτερα λοιπον να χάσω το χρονο μου σε πραγματα που αφορούν το παιδι μου και θα μου προσφέρουν ενημέρωση κι ας μη τη χρειαστω ποτε παρα να μη ξέρω!!!

Εννοείται πως καλύτερα να είμαστε ενημερωμένες. Στις μέρες μας όμως πρέπει να είμαστε προσεκτικές με την πηγη των πληροφοριών. Ειδικά για τον αυτισμό θα διαβάσεις πολλές εκδοχές. Άλλοι λενε πχ ότι προκαλείται και από το εμβόλιο της ιλαράς.

Ο σκοπός του σχολίου μου ήταν να σε καθησυχάσω κ όχι να σε προσβάλω.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , modena είπε:

Ναι! Την Πέμπτη πάμε το πρωί επιτέλους! 

Εχετε πάρει θέση δηλαδή?

Ναι έχει πάρει θέση!είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω!μόλις μπω στο μήνα μου θα σταματήσω και το μαγνήσιο και θα περπατάω παραπάνω!την άλλη Δευτέρα εχω ραντεβού και θα κάνω και τις τελευταίες εξετάσεις που χρειάζεται...στο Μητέρα θα μου τις κάνουνε είναι μέσα στο πακέτο μου είπανε...και πρέπει να φτιαξω και την βαλίτσα να είναι έτοιμη!

Ωραία πλησιάζουν οι μέρες και θα δείτε το μωράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Ναι έχει πάρει θέση!είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω!μόλις μπω στο μήνα μου θα σταματήσω και το μαγνήσιο και θα περπατάω παραπάνω!την άλλη Δευτέρα εχω ραντεβού και θα κάνω και τις τελευταίες εξετάσεις που χρειάζεται...στο Μητέρα θα μου τις κάνουνε είναι μέσα στο πακέτο μου είπανε...και πρέπει να φτιαξω και την βαλίτσα να είναι έτοιμη!

Ωραία πλησιάζουν οι μέρες και θα δείτε το μωράκι σας!

Τέλεια!!! Με το καλό!!! Ποια είναι η εμπειρία σου στο Μητέρα? Είναι θετικοί με τον θηλασμό κ στο δίνουν στην γέννα αμέσως? Ακούω τελευταία διαφορα κ ανησυχω..

πρίν από 39 λεπτά , ZiliHer είπε:

Εννοείται πως καλύτερα να είμαστε ενημερωμένες. Στις μέρες μας όμως πρέπει να είμαστε προσεκτικές με την πηγη των πληροφοριών. Ειδικά για τον αυτισμό θα διαβάσεις πολλές εκδοχές. Άλλοι λενε πχ ότι προκαλείται και από το εμβόλιο της ιλαράς.

Ο σκοπός του σχολίου μου ήταν να σε καθησυχάσω κ όχι να σε προσβάλω.

Εσείς τι κάνετε?? Πώς πάει η κοιλίτσα??


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , modena είπε:

Τέλεια!!! Με το καλό!!! Ποια είναι η εμπειρία σου στο Μητέρα? Είναι θετικοί με τον θηλασμό κ στο δίνουν στην γέννα αμέσως? Ακούω τελευταία διαφορα κ ανησυχω..

Εσείς τι κάνετε?? Πώς πάει η κοιλίτσα??

Ευχαριστούμε! σε γενικές γραμμές καλά ήτανε...αλλά εγώ ήμουνα οικονομικη θέση τότε εξακλινο...τώρα δεν υπάρχουν πια είναι τετρακλινα...η κάθε μαία έλεγε τα δικά της για τον θηλασμό...δεν εχουν μια κοινή γραμμή...τουλάχιστον αυτό θυμάμαι...αλλά είναι και ποιες θα σου κάτσουν δεν είναι όλες ίδιες...Εγω πάλι οικονομική θέση θα παω και θα εχω το μωρό συνέχεια μαζί μου...και ενα συνοδό...όταν γέννησα μου το εδωσαν το φίλησα και το πήραν αμέσως και μετα το ξανα εφεραν στο δωμάτιο... Αν έχεις δική σου μαία είναι αλλιώς τα πράγματα...στο φέρνει και στην ανάνηψη...πάντως δεν κάνουν κάτι χωρίς να σε ρωτήσουν η να σε ενημερώσουν...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , modena είπε:

Τέλεια!!! Με το καλό!!! Ποια είναι η εμπειρία σου στο Μητέρα? Είναι θετικοί με τον θηλασμό κ στο δίνουν στην γέννα αμέσως? Ακούω τελευταία διαφορα κ ανησυχω..

Εσείς τι κάνετε?? Πώς πάει η κοιλίτσα??

Έχει αρχίσει να μεγαλώνει ο μπέμπης. Κοιλίτσα εγκυμοσύνης δεν πολυφαίνεται γιατί είχα εξτρα κιλά πριν μείνω έγκυος έτσι κι αλλιώς. Τον άλλο μήνα σίγουρα θα είναι πιο μεγάλη, θα ανέβει κιόλας το μωρό.

Κι εγώ στο Μητέρα γέννησα το 2016. Είχα δική μου μαία κι έτσι μου έδωσαν το μωρό στην ανάνηψη. Έκανα καισαρική όμως. Αν γεννήσεις φυσιολογικά, γνώμη μου είναι να το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου ότι θέλεις να θηλάσεις αμέσως.

Προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένη από τις μαίες /νοσηλεύτριες του ορόφου (της αίθουσας τοκετών ήταν πιο φιλικές στον θηλασμό). Πρωτομανούλα τότε κ με είχαν πρήξει ότι δεν χορταίνει το μωρό στο στήθος κ κακώς κάνω που στεναχωριέμαι που θα έδιναν συμπλήρωμα και ότι οι μαμάδες έχουμε φανατιστεί ακολουθώντας τις ομάδες θηλασμού στο fb (!).

Αν νομίζεις ότι θα χρειαστείς βοήθεια, τηλεφώνησε πριν γεννήσεις σε σύμβουλο θηλασμού να έρθει να σε καθοδηγήσει τη 2η/3η μέρα.

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ZiliHer είπε:

Έχει αρχίσει να μεγαλώνει ο μπέμπης. Κοιλίτσα εγκυμοσύνης δεν πολυφαίνεται γιατί είχα εξτρα κιλά πριν μείνω έγκυος έτσι κι αλλιώς. Τον άλλο μήνα σίγουρα θα είναι πιο μεγάλη, θα ανέβει κιόλας το μωρό.

Κι εγώ στο Μητέρα γέννησα το 2016. Είχα δική μου μαία κι έτσι μου έδωσαν το μωρό στην ανάνηψη. Έκανα καισαρική όμως. Αν γεννήσεις φυσιολογικά, γνώμη μου είναι να το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου ότι θέλεις να θηλάσεις αμέσως.

Προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένη από τις μαίες /νοσηλεύτριες του ορόφου (της αίθουσας τοκετών ήταν πιο φιλικές στον θηλασμό). Πρωτομανούλα τότε κ με είχαν πρήξει ότι δεν χορταίνει το μωρό στο στήθος κ κακώς κάνω που στεναχωριέμαι που θα έδιναν συμπλήρωμα και ότι οι μαμάδες έχουμε φανατιστεί ακολουθώντας τις ομάδες θηλασμού στο fb (!).

Αν νομίζεις ότι θα χρειαστείς βοήθεια, τηλεφώνησε πριν γεννήσεις σε σύμβουλο θηλασμού να έρθει να σε καθοδηγήσει τη 2η/3η μέρα.

Δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα δηλαδή από το 2012 που γεννησα εγώ...και εγώ αυτή την φορά εχω μιλήσει με μια μαία και θα έρθει στο σπίτι να μου πει κάποια πράγματα στο μαιευτήριο και μετά που θα γεννήσω στο σπίτι...δεν την πατάω όπως το πρώτο...και θα το συζητήσω και με το γιατρό μου να μου το δώσουν να το θηλασω αμέσως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Εννοείται πως καλύτερα να είμαστε ενημερωμένες. Στις μέρες μας όμως πρέπει να είμαστε προσεκτικές με την πηγη των πληροφοριών. Ειδικά για τον αυτισμό θα διαβάσεις πολλές εκδοχές. Άλλοι λενε πχ ότι προκαλείται και από το εμβόλιο της ιλαράς.

Ο σκοπός του σχολίου μου ήταν να σε καθησυχάσω κ όχι να σε προσβάλω.

Δεν είναι λάθος οι πηγες των πληροφοριών αυτών που κατέθεσα είναι απο site γυναικολογων! Όπως και αυτό http://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/φυλλικό-οξύ-στην-εγκυμοσύνη/  δεν είπα οτι θες να με προσβαλλεις προς θεού ένας διάλογος έγινε το οποίο πρεπει να γίνεται! :)

  • Μου αρέσει 1

boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Θα πάω ετοιμοπόλεμη λοιπόν! @Afroditi85 και εμείς αυτή την επιλογή θέλουμε. Θεωρω πολύ δύσκολο να πετύχει θηλασμός όταν  το παιδί δεν  είναι στο δωμάτιο από αυτά που έχω διαβάσει. 

Ξέρεις ο άντρας μου τι μου είπε προχτές κ αγχώθηκα? Πήγε η γυναίκα ενός συναδέλφου να γεννήσει, ζητάει το τετρακλινο κ του λένε δεν έχουμε διαθεσιμοτητα.. αν θέλετε δίκλινο. Και τους έσκασαν λέει παραπάνω πόσα χρήματα εκτός προϋπολογισμού.. μπορεί να είναι κ υπερβολικός αυτός, δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά τόνιζε το καλού κακού όταν ξαναπάς..

Έτσι κ μου πουν καμιά χοντράδα που θα αρνηθω να δώσω γάλα σε σκόνη δεν ξέρω πως θα κρατηθώ...

2 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Έχει αρχίσει να μεγαλώνει ο μπέμπης. Κοιλίτσα εγκυμοσύνης δεν πολυφαίνεται γιατί είχα εξτρα κιλά πριν μείνω έγκυος έτσι κι αλλιώς. Τον άλλο μήνα σίγουρα θα είναι πιο μεγάλη, θα ανέβει κιόλας το μωρό.

Κι εγώ στο Μητέρα γέννησα το 2016. Είχα δική μου μαία κι έτσι μου έδωσαν το μωρό στην ανάνηψη. Έκανα καισαρική όμως. Αν γεννήσεις φυσιολογικά, γνώμη μου είναι να το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου ότι θέλεις να θηλάσεις αμέσως.

Προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένη από τις μαίες /νοσηλεύτριες του ορόφου (της αίθουσας τοκετών ήταν πιο φιλικές στον θηλασμό). Πρωτομανούλα τότε κ με είχαν πρήξει ότι δεν χορταίνει το μωρό στο στήθος κ κακώς κάνω που στεναχωριέμαι που θα έδιναν συμπλήρωμα και ότι οι μαμάδες έχουμε φανατιστεί ακολουθώντας τις ομάδες θηλασμού στο fb (!).

Αν νομίζεις ότι θα χρειαστείς βοήθεια, τηλεφώνησε πριν γεννήσεις σε σύμβουλο θηλασμού να έρθει να σε καθοδηγήσει τη 2η/3η μέρα.

Σιγά σιγά θα φανεί!! Τώρα  είσαι 12η?Πώς την βρίσκουμε την σύμβουλο θηλασμού? Ξέρεις πόσο κοστίζει? Πρώτη φορά το ακούω! Καλά θα ήταν να το κάνω.. Μου είχαν πει οταν πήγαμε για τιμές ότι κάνουν γύρω στον έβδομο μήνα κάτι σεμινάρια στο μητέρα αλλά δεν θυμάμαι για τι ακριβώς.


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, modena είπε:

Μάλιστα.. Θα πάω ετοιμοπόλεμη λοιπόν! @Afroditi85 και εμείς αυτή την επιλογή θέλουμε. Θεωρω πολύ δύσκολο να πετύχει θηλασμός όταν  το παιδί δεν  είναι στο δωμάτιο από αυτά που έχω διαβάσει. 

Ξέρεις ο άντρας μου τι μου είπε προχτές κ αγχώθηκα? Πήγε η γυναίκα ενός συναδέλφου να γεννήσει, ζητάει το τετρακλινο κ του λένε δεν έχουμε διαθεσιμοτητα.. αν θέλετε δίκλινο. Και τους έσκασαν λέει παραπάνω πόσα χρήματα εκτός προϋπολογισμού.. μπορεί να είναι κ υπερβολικός αυτός, δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά τόνιζε το καλού κακού όταν ξαναπάς..

Έτσι κ μου πουν καμιά χοντράδα που θα αρνηθω να δώσω γάλα σε σκόνη δεν ξέρω πως θα κρατηθώ...

Σιγά σιγά θα φανεί!! Τώρα  είσαι 12η?Πώς την βρίσκουμε την σύμβουλο θηλασμού? Ξέρεις πόσο κοστίζει? Πρώτη φορά το ακούω! Καλά θα ήταν να το κάνω.. Μου είχαν πει οταν πήγαμε για τιμές ότι κάνουν γύρω στον έβδομο μήνα κάτι σεμινάρια στο μητέρα αλλά δεν θυμάμαι για τι ακριβώς.

Εγω ξέρω ότι από την στιγμή που έχουν αυτά τα πακέτα και εσύ επιλέξεις αυτό που θες δεν μπορούν να το κάνουν αυτό...και διαθέσιμο να μην έχουν σε βάζουν σε δίκλινο, τρίκλινο αλλά εσυ πληρώνεις το τετρακλινο...αυτό ξέρω εγώ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Εγω ξέρω ότι από την στιγμή που έχουν αυτά τα πακέτα και εσύ επιλέξεις αυτό που θες δεν μπορούν να το κάνουν αυτό...και διαθέσιμο να μην έχουν σε βάζουν σε δίκλινο, τρίκλινο αλλά εσυ πληρώνεις το τετρακλινο...αυτό ξέρω εγώ...

Μακάρι γιατί κ εμένα περίεργο μου φάνηκε.. 

  • Μου αρέσει 1

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, modena είπε:

Μάλιστα.. Θα πάω ετοιμοπόλεμη λοιπόν! @Afroditi85 και εμείς αυτή την επιλογή θέλουμε. Θεωρω πολύ δύσκολο να πετύχει θηλασμός όταν  το παιδί δεν  είναι στο δωμάτιο από αυτά που έχω διαβάσει. 

Ξέρεις ο άντρας μου τι μου είπε προχτές κ αγχώθηκα? Πήγε η γυναίκα ενός συναδέλφου να γεννήσει, ζητάει το τετρακλινο κ του λένε δεν έχουμε διαθεσιμοτητα.. αν θέλετε δίκλινο. Και τους έσκασαν λέει παραπάνω πόσα χρήματα εκτός προϋπολογισμού.. μπορεί να είναι κ υπερβολικός αυτός, δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά τόνιζε το καλού κακού όταν ξαναπάς..

Έτσι κ μου πουν καμιά χοντράδα που θα αρνηθω να δώσω γάλα σε σκόνη δεν ξέρω πως θα κρατηθώ...

Σιγά σιγά θα φανεί!! Τώρα  είσαι 12η?Πώς την βρίσκουμε την σύμβουλο θηλασμού? Ξέρεις πόσο κοστίζει? Πρώτη φορά το ακούω! Καλά θα ήταν να το κάνω.. Μου είχαν πει οταν πήγαμε για τιμές ότι κάνουν γύρω στον έβδομο μήνα κάτι σεμινάρια στο μητέρα αλλά δεν θυμάμαι για τι ακριβώς.

Όταν με είχαν ενημερώσει εμένα για τιμές μου είχαν πει ότι αν ειχα πχ ζητήσει 4κλινο κ δεν είχαν διαθέσιμο, θα με έβαζαν σε ανώτερο μέχρι να βρεθεί 4κλινο ΧΩΡΙΣ δική μου επιβάρυνση.

Για σύμβουλο θηλασμού θα δεις στη σελίδα της La leche league Ελλάδος.

Τα μαθήματα του ΜΗΤΕΡΑ είναι οκ αλλά σε γενικές γραμμές υπερασπίζονται την επιλογή τους πχ για ξένο γάλσ, για θηλασμό στο δωμάτιο κ όχι στην ανάνηψη.

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...