Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανουλες από Ηράκλειο Κρήτης


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, modena είπε:

Εμείς στο Μητέρα! Κ εμάς το πρώτο κ είμαστε τρελαμενοι! Το ψάχνουμε αρκετά αλλά αν δεν το ζήσεις δεν θα μάθεις νομίζω.. 

Με το καλό να έρθουν τα μωρά μας !!!

Και καλή δύναμη σε εμάς ;)

18 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Καλώς την!!! με το καλό το μωρακι σου!!!

Εμάς είναι το δεύτερο παιδάκι μας! Έχουμε μια κόρη 6 χρονών!τώρα μπήκα στον μήνα μου και περιμένουμε την δεύτερη μπουμπου!

Με το καλό να έρθει η μικρούλα σας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Σεβη93 είπε:

μου εγραψε προγεστερονη για το αιμα,ηταν πολυ ελαχιστο μια σταγονα καφε ισως να ηταν παλιο το οποιο δεν ξαναεμφανιστηκε!θα με ξαναδει στις 25,κοριτσια εσας ποτε αρχησαν τα συμπτωματα γιατι εγω δεν εχω σχεδον τιποτα μονο η μεση μου ποναει και το στηθος που εχει πρηστει και ποναει πολυυυ!!

Εξαρτάται τον οργανισμό...Εγω δεν έχω ιδιαίτερα σύμπτωμα...ούτε ανακατωσουρες ζαλάδες και τέτοια...καμία καουρα μόνο...που εχω και τώρα...λίγο το στήθος και τωρα με πονάει η πλάτη μου από το βάρος...στην δουλειά το είχα πει μετά που εκανα την Αυχενική και δεν είχε καταλάβει κανείς τίποτα...η κοιλίτσα μόνο φάνηκε νωρίς αυτή την φορά...

5 ώρες πρίν, Anthi87 είπε:

Με το καλό να έρθουν τα μωρά μας !!!

Και καλή δύναμη σε εμάς ;)

Με το καλό να έρθει η μικρούλα σας :)

Ευχαριστούμε πολύ!Με το καλό τα μωράκια μας!Γερά να είναι!στο Μητέρα γέννας και εσυ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σεβη93 είπε:

μου εγραψε προγεστερονη για το αιμα,ηταν πολυ ελαχιστο μια σταγονα καφε ισως να ηταν παλιο το οποιο δεν ξαναεμφανιστηκε!θα με ξαναδει στις 25,κοριτσια εσας ποτε αρχησαν τα συμπτωματα γιατι εγω δεν εχω σχεδον τιποτα μονο η μεση μου ποναει και το στηθος που εχει πρηστει και ποναει πολυυυ!!

Εμένα οι δυσπεψίες καθημερινά ήταν ο λόγος που μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά μου και έκανα το τεστ δυο μέρες πριν την μέρα που περίμενα να αδιαθετησω. Μετά γύρω στην 5η με 6η εβδομάδα είχα αναγουλες. Με ενοχλούσαν όλες οι μυρωδιές, ακόμη το ψωμί του τοστ που έβαζα στην τοστιέρα σκέτο για το πρωινό μου με ενοχλούσε. Τα είχαμε κόψει τα μαγειρεματα όσο ήμουν στο σπίτι. Τσιγάρο ούτε κατά διάνοια, δεν κάπνιζα κιόλας. Ε μετά γύρω στην 11η εβδομάδα μου πέρασαν όλα.

Είναι σχετικά όλα αυτά. Η κουμπάρα μου, που έχουμε μόνο μια βδομάδα διαφορα, μου έλεγε δεν ένιωθε τπτ κ τελικά της ήρθαν στο τρίτο μήνα.

Να χαίρεσαι που δεν έχεις συμπτώματα. Το μωρουλι αναπτύσσεται μια χαρά κ χωρίς αυτά! :-D

  • Μου αρέσει 1

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Εξαρτάται τον οργανισμό...Εγω δεν έχω ιδιαίτερα σύμπτωμα...ούτε ανακατωσουρες ζαλάδες και τέτοια...καμία καουρα μόνο...που εχω και τώρα...λίγο το στήθος και τωρα με πονάει η πλάτη μου από το βάρος...στην δουλειά το είχα πει μετά που εκανα την Αυχενική και δεν είχε καταλάβει κανείς τίποτα...η κοιλίτσα μόνο φάνηκε νωρίς αυτή την φορά...

Ευχαριστούμε πολύ!Με το καλό τα μωράκια μας!Γερά να είναι!στο Μητέρα γέννας και εσυ?

Στο Ασκληπιείο είμαστε εμείς ;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2018 at 6:05 ΜΜ, Σεβη93 είπε:

γεια σας κοριτσια την τριτη πηγα στο γιατρο στο νοσοκομειο μου εκανε υπερυχο ειδαμε το σακο μονο,δεν ξερω εαν φανοταν τιποτα αλλο διοτι ο γιατρος ηταν τοσο γρηγορος στην εξεταση του που με το που βρηκε το σακο σε ενα δευτερολεπτο μεσα τελειωσε και η εξεταση,ουτε προλαβα να του πω για τις πολυκυστικες που εχω ουτε τιποτα,μου ειπε απλα οτι ειναι μεσα στη μητρα,το εμβρυο δεν το ειδαμε (δεν προσπαθηκε κιολας να δει κατι) ισως ειναι νωρις ακομα,δεν θα επρεπε να φαινεται? στο χαρτι με τον υπερυχο που μου εδωσε παντως δεν φαινεται κατι.την ιδια μερα επισης λιγο πριν την εξεταση παρατηρησα μια κοκκινη κιληδα αιματος στο εσωρουχο το ειπα στον γιατρο αλλα και παλι δεν εψαξε να δει κατι στον υπερηχο,μου εγραψε την vasclor(προγεστερονη) προγεννητικο δεν καναμε ακομα επειδη ειχε πεσει το συστημα,στις 25 παλι,αυτα τα λιγα χαχα ξεχασα να πω σημερα ειμαι 6+2 εσεις σε ποια βδομαδα ειδατε το εμβρυο και ακουατε καρδουλα?

Με το καλό εύχομαι να δείτε το μωράκι!!Εγώ έτυχε να πάω για πρώτο υπέρηχο 6+3 (από την τελευταία περίοδο) και ακούσαμε καρδούλα. Δεν ήξερα καν πόση καθυστέρηση είχα γιατί δεν είχα σταθερό κύκλο.απλά εκείνη τη μέρα είχα χοριακή 40.000 γι αυτό πήγα για υπέρηχο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, modena είπε:

@Afroditi85 καλημέρα!!! Πώς πήγε με το γιατρό?? Η μπεμπουλα τι κάνει?

Γειά σου!μια χαρά είναι η μπουμπου περίπου 2700γρ έχει πάρει θέση και έχει κατέβει χαμηλά...ο τράχηλος είναι στο 1,5 χιλιοστό τώρα...την Παρασκευή Θα κάνω τις τελευταίες εξετάσεις που χρειάζεται πριν γεννήσω...και την Δευτέρα θα ξαναπάω...μαλλον θα με εξετάσει κολπικα για να δούμε τι γίνεται...

Εσυ τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2018 at 5:14 ΜΜ, Afroditi85 είπε:

Γειά σου!μια χαρά είναι η μπουμπου περίπου 2700γρ έχει πάρει θέση και έχει κατέβει χαμηλά...ο τράχηλος είναι στο 1,5 χιλιοστό τώρα...την Παρασκευή Θα κάνω τις τελευταίες εξετάσεις που χρειάζεται πριν γεννήσω...και την Δευτέρα θα ξαναπάω...μαλλον θα με εξετάσει κολπικα για να δούμε τι γίνεται...

Εσυ τι κάνεις?

Άντε με το καλό αύριο! Δεν είχα προσέξει την ειδοποίηση.. Εμείς καλά! Κλωτσαμε την μανούλα κ του δίνουμε κ κατάλαβαινει.. Σήμερα ζοριστηκα γιατί κατέβηκα κέντρο για εξετάσεις κ με το περπάτημα άνοιξε η μέση μου κ ακόμη κουτσαινω.. 


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, modena είπε:

Άντε με το καλό αύριο! Δεν είχα προσέξει την ειδοποίηση.. Εμείς καλά! Κλωτσαμε την μανούλα κ του δίνουμε κ κατάλαβαινει.. Σήμερα ζοριστηκα γιατί κατέβηκα κέντρο για εξετάσεις κ με το περπάτημα άνοιξε η μέση μου κ ακόμη κουτσαινω.. 

Μην περπατάς πολύ από τώρα...και εγω έτσι νοιώθω άμα είμαι πολύ ώρα όρθια η περπατήσω πολύ ότι ανοίγει η μέση μου αλλά εχω μπει στην τελική ευθεια...είναι φυσιολογικό...εσένα είναι νωρίς ακόμα...οποτε προσεχε μην ζορίζεσαι πολύ...σήμερα πηγα και εκανα τις εξετάσεις και τον καρδιολογική έλεγχο...οποτε μου έφυγε και αυτό το άγχος...επίσης έφτιαξα τις εξουσιοδοτησεις που χρειάζεται ο άντρας μου για να μου φτιάξει τα χαρτιά...και θα πάει και ο αντρας μου να βγάλει την ληξιαρχική πράξη γάμου και την οικογενειακή κατάσταση που θα χρειαστούν...Αλλα θα πρέπει να πάει στο Δήμο Χερσονήσου... έφτιαξα και την βαλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Μην περπατάς πολύ από τώρα...και εγω έτσι νοιώθω άμα είμαι πολύ ώρα όρθια η περπατήσω πολύ ότι ανοίγει η μέση μου αλλά εχω μπει στην τελική ευθεια...είναι φυσιολογικό...εσένα είναι νωρίς ακόμα...οποτε προσεχε μην ζορίζεσαι πολύ...σήμερα πηγα και εκανα τις εξετάσεις και τον καρδιολογική έλεγχο...οποτε μου έφυγε και αυτό το άγχος...επίσης έφτιαξα τις εξουσιοδοτησεις που χρειάζεται ο άντρας μου για να μου φτιάξει τα χαρτιά...και θα πάει και ο αντρας μου να βγάλει την ληξιαρχική πράξη γάμου και την οικογενειακή κατάσταση που θα χρειαστούν...Αλλα θα πρέπει να πάει στο Δήμο Χερσονήσου... έφτιαξα και την βαλίτσα μου!!!

Ωραια!! Κ εμείς από το ληξιαρχείο χερσονήσου πήραμε την ληξ. Πράξη γάμου.. το τι τράβηξα για να μου την δώσουν!!! Έβγαλα ευτυχώς πολλές κόπιες κ δεν θα χρειαστεί να πάμε τώρα!

Πότε ξαναπάς για έλεγχο στο γιατρό τώρα? Κάθε βδομάδα? 


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , modena είπε:

Ωραια!! Κ εμείς από το ληξιαρχείο χερσονήσου πήραμε την ληξ. Πράξη γάμου.. το τι τράβηξα για να μου την δώσουν!!! Έβγαλα ευτυχώς πολλές κόπιες κ δεν θα χρειαστεί να πάμε τώρα!

Πότε ξαναπάς για έλεγχο στο γιατρό τώρα? Κάθε βδομάδα? 

Την Δευτέρα θα ξαναπάω στο γιατρό!γιατί δεν σου την έδειναν???εγω εχω αλλά είναι παλιά και διάβασα ότι θέλει πρόσφατη εντός τριμήνου αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Την Δευτέρα θα ξαναπάω στο γιατρό!γιατί δεν σου την έδειναν???εγω εχω αλλά είναι παλιά και διάβασα ότι θέλει πρόσφατη εντός τριμήνου αν δεν κάνω λάθος...

Έλειπε ο υπεύθυνος για να υπογράψει.. όλο στο έρχεται κ έρχεται με είχαν.. τον περίμενα 5 ώρες να πάει στο πόστο του κ μου είπαν να φύγω γτ θα αργήσει.. εν τω μεταξύ είχε όριο χρονικο να κάνω τα χαρτιά κ λόγω του ότι δούλευα εποχιακή τότε το ρεπό το έβλεπα με τα κυάλια, όταν μου πε να πάω αύριο έγινα έξαλλη! Τον πήρανε τηλ κ ήρθε τότε.. μεσημέρι έφυγα..

Αν θέλει πρόσφατη τότε κ εγώ τον άντρα μου θα στείλω.. ευχομαι να έχει αλλάξει ο "υπεύθυνος".


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , modena είπε:

Έλειπε ο υπεύθυνος για να υπογράψει.. όλο στο έρχεται κ έρχεται με είχαν.. τον περίμενα 5 ώρες να πάει στο πόστο του κ μου είπαν να φύγω γτ θα αργήσει.. εν τω μεταξύ είχε όριο χρονικο να κάνω τα χαρτιά κ λόγω του ότι δούλευα εποχιακή τότε το ρεπό το έβλεπα με τα κυάλια, όταν μου πε να πάω αύριο έγινα έξαλλη! Τον πήρανε τηλ κ ήρθε τότε.. μεσημέρι έφυγα..

Αν θέλει πρόσφατη τότε κ εγώ τον άντρα μου θα στείλω.. ευχομαι να έχει αλλάξει ο "υπεύθυνος".

Κατάλαβα...θα είχε δουλειές ο άνθρωπος μωρέ...να μην τις κανει εν ώρα εργασιας???ελπίζω να είμαστε ποιο τυχεροί...από μια κοπέλα εδώ μέσα το διάβασα...ρωτα καλύτερα πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Afroditi85 είπε:

Κατάλαβα...θα είχε δουλειές ο άνθρωπος μωρέ...να μην τις κανει εν ώρα εργασιας???ελπίζω να είμαστε ποιο τυχεροί...από μια κοπέλα εδώ μέσα το διάβασα...ρωτα καλύτερα πρώτα...

Μα είδες υπερβολική που είμαι?? Χαχαχα στο Μητέρα να ρωτήσω λες?


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, modena είπε:

Μα είδες υπερβολική που είμαι?? Χαχαχα στο Μητέρα να ρωτήσω λες?

Λογικά θα ξέρουν στο Μητέρα...εγω του είπα να βγάλει να είμαστε σίγουροι...αφού θα πήγαινε για το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης...αυτό σίγουρα το θέλουν πρόσφατο...το θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...