Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Με νεογέννητο στα 44,να προσπαθήσω για δεύτερο με εξωσωματική;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξης: μόλις έκλεισα τα 44 και έχω ενα μωρουλι μόλις τριών μηνών που το απέκτησα με πολύ κόπο και ύστερα από τέσσερις εξωσωματικές. Όλες οι προσπάθειες έγιναν με πολύ άγχος και κακή ψυχολογία ενώ στην τελευταία λόγω κάποιων καταστάσεων έφτασα στα όρια της κατάθλιψης. Η εγκυμοσύνη πέρασε με πολύ μεγάλο άγχος, που δεν τη χάρηκα από φόβο μήπως κάτι δεν πήγαινε καλά. Όλα όμως πήγαν τελικά καλά! Και νιώθω απέραντη ευτυχία που έχω το παιδί μου!  Δοξαζω το Θεό που μου έστειλε αυτό το παιδάκι και ευγνωμωνω  τον γιατρο που με βοήθησε να το αποκτησω. 

Δεν ξέρω αν θα με έλεγε κάποιος αχάριστη, ή ασεβή αλλά όταν είμαστε με τον άντρα μου και το παιδί μας, το συναίσθημα που μου βγαίνει, είναι ότι θα επιθυμούσα να κάνω και ένα δεύτερο παιδάκι. Να ξαναζήσω όσα έζησα από την αρχή, απολαμβανοντας τα αυτή τη φορά. Γιατί πάρα το άγχος που είχα στην εγκυμοσύνη, ζούσα στιγμές ευτυχίας όταν έβλεπα το μικρούλι μου στο υπέρηχο, όταν με διαβεβαιώναν ότι όλα είναι καλά κλπ. Και θα ήθελα να το επαναλάβω. Και βέβαια να έχω δύο ευτυχίες στην αγκαλιά μου. Μου βγαίνει έντονα το μητρικό ένστικτο. Όμως αφού η πρώτη εγκυμοσύνη πέτυχε με εξωσωματική, έτσι μόνο πάλι θα έχω τις όποιες πιθανότητες για να ξανασυμβεί. Είναι όμως αυτό σώφρων; να ξαναπάρω φάρμακα με το όποιο ρίσκο; 

Μήπως ζητάω πάρα πολλά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξης: μόλις έκλεισα τα 44 και έχω ενα μωρουλι μόλις τριών μηνών που το απέκτησα με πολύ κόπο και ύστερα από τέσσερις εξωσωματικές. Όλες οι προσπάθειες έγιναν με πολύ άγχος και κακή ψυχολογία ενώ στην τελευταία λόγω κάποιων καταστάσεων έφτασα στα όρια της κατάθλιψης. Η εγκυμοσύνη πέρασε με πολύ μεγάλο άγχος, που δεν τη χάρηκα από φόβο μήπως κάτι δεν πήγαινε καλά. Όλα όμως πήγαν τελικά καλά! Και νιώθω απέραντη ευτυχία που έχω το παιδί μου!  Δοξαζω το Θεό που μου έστειλε αυτό το παιδάκι και ευγνωμωνω  τον γιατρο που με βοήθησε να το αποκτησω. 

Δεν ξέρω αν θα με έλεγε κάποιος αχάριστη, ή ασεβή αλλά όταν είμαστε με τον άντρα μου και το παιδί μας, το συναίσθημα που μου βγαίνει, είναι ότι θα επιθυμούσα να κάνω και ένα δεύτερο παιδάκι. Να ξαναζήσω όσα έζησα από την αρχή, απολαμβανοντας τα αυτή τη φορά. Γιατί πάρα το άγχος που είχα στην εγκυμοσύνη, ζούσα στιγμές ευτυχίας όταν έβλεπα το μικρούλι μου στο υπέρηχο, όταν με διαβεβαιώναν ότι όλα είναι καλά κλπ. Και θα ήθελα να το επαναλάβω. Και βέβαια να έχω δύο ευτυχίες στην αγκαλιά μου. Μου βγαίνει έντονα το μητρικό ένστικτο. Όμως αφού η πρώτη εγκυμοσύνη πέτυχε με εξωσωματική, έτσι μόνο πάλι θα έχω τις όποιες πιθανότητες για να ξανασυμβεί. Είναι όμως αυτό σώφρων; να ξαναπάρω φάρμακα με το όποιο ρίσκο; 

Μήπως ζητάω πάρα πολλά; 

Να σου ζησει το μωρακι σου, παντα υγιεστατο και τυχερο να ειναι. Ειναι πολυ ελπιδοφορο το μήνυμα σου, και εγω ετοιμαζομαι για την 4η. Εαν εχεις τα κουραγια και τις αντοχες και εφοσον ο γιατρος σου, σου δωσει το οκ οτι μπορεις να ξαναπροσπαθησεις τοτε τολμησε το. Βεβαια μπορεις να το πας και σε φυσικο κυκλο ετσι ωστε να μην φορτωθεις με φαρμακα. Βεβαια θαυμαζω, ειλικρινα το λεω, τις αντοχες σου, να το ξαναπερασεις ολο αυτο. Εγω λεω μεσα μου, ας μου χαρισει ενα και δεν θελω τιποτα αλλο μετα. Βεβαια αυτα τα λεω τωρα και ισως αν ημουνα στην θεση σου να σκεφτομουνα το ιδιο. Ευχομαι οτι καλυτερο σε οτι και αν αποφασισεις και χιλιες ευχες στο μωρουλι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

πρίν από 27 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Να σου ζησει το μωρακι σου, παντα υγιεστατο και τυχερο να ειναι. Ειναι πολυ ελπιδοφορο το μήνυμα σου, και εγω ετοιμαζομαι για την 4η. Εαν εχεις τα κουραγια και τις αντοχες και εφοσον ο γιατρος σου, σου δωσει το οκ οτι μπορεις να ξαναπροσπαθησεις τοτε τολμησε το. Βεβαια μπορεις να το πας και σε φυσικο κυκλο ετσι ωστε να μην φορτωθεις με φαρμακα. Βεβαια θαυμαζω, ειλικρινα το λεω, τις αντοχες σου, να το ξαναπερασεις ολο αυτο. Εγω λεω μεσα μου, ας μου χαρισει ενα και δεν θελω τιποτα αλλο μετα. Βεβαια αυτα τα λεω τωρα και ισως αν ημουνα στην θεση σου να σκεφτομουνα το ιδιο. Ευχομαι οτι καλυτερο σε οτι και αν αποφασισεις και χιλιες ευχες στο μωρουλι σου!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου και για το μήνυμά σου! 

Πάντα πίστευα πως για το παιδί μου θα είχα τις απαιτούμενες αντοχές και δεν διαψευστηκα. Το ήθελα αυτό το παιδί και είμαι έτοιμη για να του δώσω τα πάντα για να είναι ευτυχισμένο. Το ίδιο θα ισχύσει και σε ενδεχόμενο δεύτερο. 

Όσο για το αν αντέχω τη διαδικασία της εξωσωματικής, στην τελευταία προσπάθεια ο άντρας μου ήταν κοντά μου μόνο την ημέρα της ωοληψιας. Έλειπε δύο μήνες και εγώ τα πέρασα όλα μόνη μου. Τώρα που θα είναι κοντά μου, θα μου φανεί παιχνιδάκι νομίζω. 

Ο γιατρός μου, και είναι προς τιμήν του αυτό, μου λέει να μην στερησω από το μωρό μου τη φροντίδα, το θηλασμό, να μην ρισκάρω με τα φάρμακα την υγεία μου, και να μην βιώσει το παιδί τη στεναχώρια μου από την αποτυχία, από τη στιγμή που οι πιθανότητες είναι πια λίγες. Όσο για τον φυσικό κύκλο θεωρεί πως είναι ματαιος κόπος. Μου λέει πως κατανοεί πως θέλω δεύτερο παιδί, αλλά να προσπαθήσω φυσικά. Μα αυτό είναι οξύμωρο : για μένα το φυσικό δεν πιάνει. 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Η τέταρτη φορά είναι η καλή! Αν είσαι κοντά μου ηλικιακά, και είχες 4-5 ωάρια κάθε φορά, τότε ανάμεσα στα επόμενα θα είναι και το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά γλυκειά μου, μακάρι να είναι τυχερή αυτή η φορά γιατί τα χω φτύσει, λες κ τρέχω σε μαραθώνιο. Σε λίγους μήνες θα κλείσω τα 35, κάνω νεα προσπάθεια με νέο γιατρό κ εχω πολύ άγχος. Τις προηγούμενες φορές δεν έβγαλα κ τρελό αριθμό ωαριων, την 1η μονο 2 κ την 2η 7. Η τρίτη ήταν κατεψυγμένα. 

Κοίτα ο φυσικός κύκλος επειδη ειναι χρονοβόρα διαδικασία  εσένα μάλλον σε βολεύει γιατί μέχρι να μαζέψεις έναν ικανοποιητικό αριθμό ωαρίων τότε θα έχεις ξεπεταξει κ λίγο το ζουζουνι σου. Βέβαια ψυχολογικά δεν ξέρω αν θα είσαι οκ κ αυτό δεν θα ήταν ότι καλύτερο γιατί αν είσαι στεναχωρημενη θα το εισπράττει κ το μωράκι σου αυτό. Αλλά αν ο γιατρός σου βάζει φρένο τότε θα πρέπει να τα ζυγισεις όλα.

Η απόφαση είναι καθαρά δική σου κ μην αποκλειεις μια φυσική σύλληψη. Συνήθως μετά από γέννα μια γυναίκα παραμένει αρκετά γόνιμη. Στο εύχομαι πάντως!!!! 

Link to comment
Share on other sites

@Σοφουλάκι διάβαζα το μήνυμα σου και ένιωθα ότι άκουγα εμένα!!Επίσης απέκτησα τον γιο μου στην 4 προσπάθεια και μετά από πολύ πολύ κόπο, είχα μία παρα πολυ δύσκολη εγκυμοσύνη, με φοβερό άγχος, και εννοείται πως δεν χάρηκα τίποτα!!Δεν πειράζει όμως, ανταμοίβομαι τώρα και με το παραπάνω...προσωπικά δεν μου περνάει καν απο το μυαλό να κάνω ακόμα μία προσπάθεια (καθώς δεν έχω έβρυα στην κατάψυξη) ..νομίζω πως δεν θα άντεχα να περάσω ξανά τα ίδια, μπράβο για το κουράγιο και την δύναμη σου!!!αφού το θες τόσο πολυ κάνε το !!!

@Dimitroulaa καλή επιτυχία να έχεις!!!


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου εγώ στη θέση σου θα προχωρούσα σε προσπάθεια. Καλύτερα να το κάνεις τώρα που το θέλεις και ό,τι γίνει έγινε πάρα να μετανιώνεις και να σκέφτεσαι μια ζωή γιατί δεν το προσπάθησες. Συζήτα με το γιατρό σου ποτέ θεωρεί ασφαλές για να έχει επανέλθει η μήτρα σου και προχώρα. Έχεις ήδη το παιδάκι σου όποτε δεν έχεις κατά τη γνώμη μου να χάσεις τίποτε!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2018 at 4:51 ΜΜ, Dimitroulaa είπε:

Να σαι καλά γλυκειά μου, μακάρι να είναι τυχερή αυτή η φορά γιατί τα χω φτύσει, λες κ τρέχω σε μαραθώνιο. Σε λίγους μήνες θα κλείσω τα 35, κάνω νεα προσπάθεια με νέο γιατρό κ εχω πολύ άγχος. Τις προηγούμενες φορές δεν έβγαλα κ τρελό αριθμό ωαριων, την 1η μονο 2 κ την 2η 7. Η τρίτη ήταν κατεψυγμένα. 

Κοίτα ο φυσικός κύκλος επειδη ειναι χρονοβόρα διαδικασία  εσένα μάλλον σε βολεύει γιατί μέχρι να μαζέψεις έναν ικανοποιητικό αριθμό ωαρίων τότε θα έχεις ξεπεταξει κ λίγο το ζουζουνι σου. Βέβαια ψυχολογικά δεν ξέρω αν θα είσαι οκ κ αυτό δεν θα ήταν ότι καλύτερο γιατί αν είσαι στεναχωρημενη θα το εισπράττει κ το μωράκι σου αυτό. Αλλά αν ο γιατρός σου βάζει φρένο τότε θα πρέπει να τα ζυγισεις όλα.

Η απόφαση είναι καθαρά δική σου κ μην αποκλειεις μια φυσική σύλληψη. Συνήθως μετά από γέννα μια γυναίκα παραμένει αρκετά γόνιμη. Στο εύχομαι πάντως!!!! 

Καλά έκανες και άλλαξες γιατρό κατά τη γνώμη μου. Το να προσπαθείς στα ίδια και στα ίδια δεν οδηγεί πουθενά νομίζω. Κι εγώ σε αυτό ταλαιπωρηθηκα πολύ. Ψάχνοντας να βρω γιατρό που να πιστέψει ότι θα τα καταφέρουμε στα 43 μου τότε να κάνω δικό μου παιδί. 

Καταλαβαίνω πως νιώθεις, ότι τρέχεις μαραθώνιο, αλλά τουλάχιστον μην έχεις άγχος. Είσαι μικρή και οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Έχε όσο γίνεται καλή ψυχολογία, κι ας υπάρχουν σκαμπανεβασματα, και πίστη. 

Ο φυσικός κύκλος δεν είναι για την περίπτωση μου. Θέλω 20 ωάρια για να πετύχω το καλό που σημαίνει 2 χρόνια να μαζεύω... Πράγμα μη ρεαλιστικό. 

Όσο για τη φυσική σύλληψη... εδώ δεν έκατσε τόσα χρόνια. Και αντε να πετύχεις τη μέρα, την κατάλληλη διάθεση, το παιδί σε ηρεμία.. Δεν το βλέπω. Ελπίζω βέβαια αλλά θα ήθελα να είμαι προετοιμάσμενη για κάτι πιο δραστικό. 

Ο γιατρός μου βάζει φρένο για ψυχολογικούς κυρίως λόγους. Από φυσική κατάσταση είμαι καλά. 

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! 

On 29/3/2018 at 9:02 ΠΜ, kotsifikos είπε:

@Σοφουλάκι διάβαζα το μήνυμα σου και ένιωθα ότι άκουγα εμένα!!Επίσης απέκτησα τον γιο μου στην 4 προσπάθεια και μετά από πολύ πολύ κόπο, είχα μία παρα πολυ δύσκολη εγκυμοσύνη, με φοβερό άγχος, και εννοείται πως δεν χάρηκα τίποτα!!Δεν πειράζει όμως, ανταμοίβομαι τώρα και με το παραπάνω...προσωπικά δεν μου περνάει καν απο το μυαλό να κάνω ακόμα μία προσπάθεια (καθώς δεν έχω έβρυα στην κατάψυξη) ..νομίζω πως δεν θα άντεχα να περάσω ξανά τα ίδια, μπράβο για το κουράγιο και την δύναμη σου!!!αφού το θες τόσο πολυ κάνε το !!!

@Dimitroulaa καλή επιτυχία να έχεις!!!

Καλημέρα!

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! 

Όλοι στον ίδιο χορό χορεύουμε. Εγώ δεν είχα ποτέ έμβρυα στην κατάψυξη γιατί πάντα έφτιαχνα λίγα. Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου. Από ότι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις είναι μάλλον υπερβολή να σκέφτομαι για δεύτερο και να μην νιώθω την πληρότητα από το πρώτο... Αλλά άργησα να ξεκινήσω τις προσπάθειες για το πρώτο χωρίς να το θέλω. Δεν είναι ότι έκανα τη ζωή μου και ξαφνικά το θυμήθηκα. Έτσι τώρα που τα κατάφερα νιώθω σαν να είμαι δέκα χρόνια μικρότερη, οπότε σίγουρα θα επιθυμούσα κι ένα αδελφάκι για το παιδί μου. 

Σε ευχαριστώ πάντως για την προτροπή σου. Να είσαι καλά, 

 

3 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Κορίτσι μου εγώ στη θέση σου θα προχωρούσα σε προσπάθεια. Καλύτερα να το κάνεις τώρα που το θέλεις και ό,τι γίνει έγινε πάρα να μετανιώνεις και να σκέφτεσαι μια ζωή γιατί δεν το προσπάθησες. Συζήτα με το γιατρό σου ποτέ θεωρεί ασφαλές για να έχει επανέλθει η μήτρα σου και προχώρα. Έχεις ήδη το παιδάκι σου όποτε δεν έχεις κατά τη γνώμη μου να χάσεις τίποτε!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αυτό θα ήθελα κι εγω: να ξέρω ότι προσπάθησα . Δεν θα το έχω και μαράζι, σε όλη μου τη ζωή, αφού υπάρχει ήδη το παιδάκι μου, αλλά αφού έχω την επιθυμία, νιώθω ότι οφείλω, ότι δικαιούμαι να προσπαθήσω.  Εννοείται πως θα στενοχωρήθω σε ενδεχόμενη αποτυχία, αλλα είμαι συνειδητοποιημενη ότι οι πιθανότητες είναι λίγες και ότι δεν γίνεται συχνά να πιάσεις δύο φορές τον πρώτο αριθμό του λαχείου!

Όσο για το τι έχω να χάσω, είναι πολλά. Τα επιχειρήματα τοσο του γιατρού όσο και του άντρα μου περί υγείας και άλλα πολλά δύσκολα τα αντικρουω. 

Φιλιά πολλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2018 at 12:05 ΜΜ, Σοφουλάκι είπε:

 

Καλημέρα!

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! 

Όλοι στον ίδιο χορό χορεύουμε. Εγώ δεν είχα ποτέ έμβρυα στην κατάψυξη γιατί πάντα έφτιαχνα λίγα. Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου. Από ότι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις είναι μάλλον υπερβολή να σκέφτομαι για δεύτερο και να μην νιώθω την πληρότητα από το πρώτο... Αλλά άργησα να ξεκινήσω τις προσπάθειες για το πρώτο χωρίς να το θέλω. Δεν είναι ότι έκανα τη ζωή μου και ξαφνικά το θυμήθηκα. Έτσι τώρα που τα κατάφερα νιώθω σαν να είμαι δέκα χρόνια μικρότερη, οπότε σίγουρα θα επιθυμούσα κι ένα αδελφάκι για το παιδί μου. 

Σε ευχαριστώ πάντως για την προτροπή σου. Να είσαι καλά, 

 

Προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου υπερβολή που σκέφτεσαι για δεύτερο, επίσης αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως δεν νιώθεις πληρότητα, ίσα ίσα το αντίθετο δείχνει, θέλω πάρα πολύ ένα δεύτερο παιδάκι..επειδή ακριβώς ζω την μαγεία της μητρότητας με τον γιο μου, δεν έχω την δυνατότητα για να κάνω ξανά εξωσωματική (ψυχολογικά - οικονομικά), όμως μέσα μου ελπίζω σε ένα θαύμα να έρθει μόνο του..οπότε καταλαβαίνω απόλυτα την σκέψη και τα συναισθήματα σου.

Εφόσον έχεις την δυνατότητα να το κάνεις μην το αναλύεις πολυ, προχώρησε και όλα θα πάνε καλά. 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2018 at 9:28 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου υπερβολή που σκέφτεσαι για δεύτερο, επίσης αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως δεν νιώθεις πληρότητα, ίσα ίσα το αντίθετο δείχνει, θέλω πάρα πολύ ένα δεύτερο παιδάκι..επειδή ακριβώς ζω την μαγεία της μητρότητας με τον γιο μου, δεν έχω την δυνατότητα για να κάνω ξανά εξωσωματική (ψυχολογικά - οικονομικά), όμως μέσα μου ελπίζω σε ένα θαύμα να έρθει μόνο του..οπότε καταλαβαίνω απόλυτα την σκέψη και τα συναισθήματα σου.

Εφόσον έχεις την δυνατότητα να το κάνεις μην το αναλύεις πολυ, προχώρησε και όλα θα πάνε καλά. 

Σε ευχαριστώ πολύ kotsifikos. Έχω κι άλλες σκέψεις στο μυαλό μου. : ότι με το δεύτερο παιδί ο προϋπολογισμός που υπάρχει για το πρώτο θα μοιραστεί στα δύο. Και ότι προορίζεται για το πρώτο θα διαιρεθεί. Δεν είναι βαριά απόφαση αυτό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα..απέκτησα την κόρη μου με την 4 εξωσωματική με 2 διεγέρσεις όμως κ χαμηλή δόση φαρμάκων..έχω άλλα 4 στην άκρη..σκέφτομαι για φθινόπωρο διότι θέλω να περάσει ένας χρόνος.Μου ακούγεται πολύ φυσιολογικό να θες δεύτερο κ λόγω ηλικίας εγώ δε θα τοαφηνα χρονικά. Τώρα ως αναφορά τα φάρμακα..εάν δεν είχες κάνει μωρό δε θα κάνεις άλλη προσπάθεια; Δες το κι έτσι η συζήτησε για φυσικό κύκλο! Καθόλου εγωιστικό δεν είναι..εγώ θα το κάνω κ αν δεν είναι το μωρό μου στα 4 αυτά θα κάνω διέγερση..καλή δθναμη

On 6/4/2018 at 2:37 ΠΜ, Σοφουλάκι είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ kotsifikos. Έχω κι άλλες σκέψεις στο μυαλό μου. : ότι με το δεύτερο παιδί ο προϋπολογισμός που υπάρχει για το πρώτο θα μοιραστεί στα δύο. Και ότι προορίζεται για το πρώτο θα διαιρεθεί. Δεν είναι βαριά απόφαση αυτό; 

Εάν έκανες δίδυμα με την πρώτη δε θα συνέβαινε αυτό; Σε μένα που αναγνωρίζω την αξία της γονεικοτητας κ αγωνιστικά για το αυτονόητο αυτό ακούγεται τελείως λάθος..το μεγαλύτερο δώρο που μπορώ να κάνω στην κόρη μου είναι εκτός προϋπολογισμού κ είναι ένα αδερφάκι..θα το προσπαθήσω πολύ..κι αν έρθει ναι θα χεί τα μισά και; Μέσα της θα ναι πιο ολόκληρη όταν εγώ κι ο πατέρας της φύγουμε από τη ζωή..εγώ έτσι το βλεπω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

Φυσικός κύκλος δεν παίζει σε μένα. Και άλλη διεγερση δεν ξέρω αν θα έκανα σε περίπτωση που δεν είχα μείνει έγκυος. Είναι η περίπτωση τέτοια βλέπεις. 

Ωραίο το επιχείρημα με τα δίδυμα, δεν το είχα σκεφτεί. Κι εγώ θα ήθελα να έχει ένα αδερφάκι στη ζωή της, αρκεί να τα πηγαίνουν καλά. Όταν εμείς θα φύγουμε από τη ζωή ελπίζω να έχει συναντήσει τον σύντροφο της ζωής της και να μου έχει κάνει κι εγγόνια! 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε όποια προσπάθεια κάνεις! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Η απόφαση ανήκει αποκλειστικα σε σένα και τον συντρόφο σου.

Μπορεί να μην σου ακούγεται ωραίο αλλά μη βάζεις ως γνώμονα για την απόκτηση ενός ακόμα παιδιού τη φαντασία σου.Τι θέλω να πω μ αυτο;

Φαντάζεσαι πως αν χαρίσεις ένα αδερφάκι στο παιδι σου δε θα είναι μόνο του στο μέλλον και θα έχει μια συντροφιά. 

Εμένα αυτό το επιχείρημα μου κάνει ουτοπικό.Δε ξέρεις πως μπορεί να είναι τα 2; παιδιά σου στο μέλλον και τι σχέσεις μπορεί να έχουν.Πολλοι γονείς ξεκινάνε προσπάθειες για 2ο παιδι με αυτή τη σκέψη αλλά για μένα είναι λάθος.

Πόσες φορές δεν έχουμε δει αδέρφια να μαλώνουν και να μη ξαναμιλιουνται η πολύ πιθανόν να μην ταιριάζουν ως χαρακτήρες η ένα από τα δύο αδέλφια να μετακομίσει πάρα πολύ μακριά οποτέ οι επαφές τους να είναι δύσκολες και να αρκούνται απλώς σε ένα τηλέφωνο.Οπως βλέπεις μπορεί να υπάρχουν χίλιοι δύο λόγοι που η σχέση μεταξύ τους να μη δέσει όπως θα ήθελες.

Κάνε παιδι γιατί το θέλετε εσείς οι 2 και θέλεις να προσφέρεις το καλύτερο σε μια ακόμα ζωούλα αλλά για μένα μην κάνεις παιδι με την προοπτική να μην αφήσεις μόνο το παιδι σου.Μονος σου γεννιέσαι και μόνος σου πεθαίνεις εξαλλου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...