Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Δυσαρμονία και παιδιά


Ernesto

Recommended Posts

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους!

Πάλι θα ζητήσω τη γνώμη σας....λέω δε θέλω να χωρίσω.. από την άλλη όμως κι αυτό δεν είναι ζωή. Σαν ξένοι μεσα στο σπίτι. Ευγενείς και οι δύο όσο μπορούμε αλλά αποξένωση. Του λέω μηπως να θα ήταν σκόπιμο να συζητήσουμε; Μπα μου λέει..πάλι τα ίδια θα λέμε; Αν θες κάτι να πεις, πες, και είπα. Και....σιωπή! 

Και σκέφτομαι τα δόλια τα παιδάκια μας...χαρούμενα κιανυποψίαστα. Να τα πληγώσουμε και να τους πούμε πως οι γονείς σας θα ζούνε χωριστά από δω και πέρα για να μαστε όλοι καλύτερα; Τι θα καταλάβουν από αυτό; Ή να αγκομαχάμε μαζί στο ίδιο σπίτι; Αλλά να προσφέρουμε ασφάλεια στα παιδιά ότι οι γονεις´ τους είναι μαζί.; Έχω λαλήσει πάντως πραγματικά.

Νιώθω φοβερές  ενοχές που μπορεί να προκαλέσω τόσο πονο στα παιδιά μου. Ενοχές που τα χω από τη δική μου μεριά , κάνει ...σκ&€α. Περιθώρια  βελτίωσης στη σχέση μου μ τ άντρα μου δε βλέπω, μόνο αδιέξοδο βλέπω....

Κάποια με παρόμοια εμπειρια...;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστός Ανέστη κορίτσι μου. Η πραγματικότητα είναι μπροστά σου. Στην καθημερινότητα σου. Έχω την αίσθηση πως ο άντρας σου δε δίνει καθόλου περιθώρια για κάτι καλύτερο. Τα παιδιά θα είναι ευτυχισμένα όταν οι γονείς θα είναι ευτυχισμένοι. Ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου είστε.  Πνιγεστε  μέσα στο ίδιο σας το σπίτι. 

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που σας εμποδίζει και τους δύο να πάρετε μια απόφαση.  Πάντως και η στάση του άντρα σου δε βοηθάει καθόλου. 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιέμαι, αντε και χωρίζουμε που δυστυχώς, μου φαίνεται ωρες ωρες μονόδρομος, μετά με τα παιδιά τι γίνεται; Πόσο τα παίρνει ο μπαμπας τους; 

Κι αν θυμώσουν μαζί μου και ο μπαμπας φαντάζει σαν τον αη βασίλη κάθε φορα που τον βλεπουν;  Φοβάμαι πως θα χάσω τα παιδιά μου.... 

 Η κόρη μου τρελλαίνεται για το σόι του άντρα μου. Οταν παει στο χωριό του δε θέλει να φύγει...αν μεγαλώσει κι ο μικρός και τρελλαινεται κι αυτος;  Η πεθερά μου είμαι πολύ.....άτιμη γυναίκα. Δηλ. μπορεί να σε τυλιξει σε μια κόλλα χαρτί και να μην το πάρεις χαμπάρι. Τί θα λένε στα παιδιά, γενικά πως μπορείς να τα προστατέψεις και να μην τα «χάσεις», αν καταλαβαίνετε τί εννοω.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Ernesto είπε:

Και αναρωτιέμαι, αντε και χωρίζουμε που δυστυχώς, μου φαίνεται ωρες ωρες μονόδρομος, μετά με τα παιδιά τι γίνεται; Πόσο τα παίρνει ο μπαμπας τους; 

Κι αν θυμώσουν μαζί μου και ο μπαμπας φαντάζει σαν τον αη βασίλη κάθε φορα που τον βλεπουν;  Φοβάμαι πως θα χάσω τα παιδιά μου.... 

 Η κόρη μου τρελλαίνεται για το σόι του άντρα μου. Οταν παει στο χωριό του δε θέλει να φύγει...αν μεγαλώσει κι ο μικρός και τρελλαινεται κι αυτος;  Η πεθερά μου είμαι πολύ.....άτιμη γυναίκα. Δηλ. μπορεί να σε τυλιξει σε μια κόλλα χαρτί και να μην το πάρεις χαμπάρι. Τί θα λένε στα παιδιά, γενικά πως μπορείς να τα προστατέψεις και να μην τα «χάσεις», αν καταλαβαίνετε τί εννοω.. 

τα παιδια αν τα αγαπας δεν θα τα χασεις. κ εννοειτε οτι δεν θα τους απαγορεψεις να πηγαινουν στο χωριο τους. η ζωη σας θα συνεχισει κανονικα οπως πριν απλα σε διαφορετικα σπιτια αν δεν τσακωθητε με τον αντρα σου οποτε θελει θα βλεπει τα παιδια του ακομα κ καθε μερα. μπορει να μην θελει να παρει προτωβουλια να χωρισετε αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τσακωθητε αν του πεις οτι θες να χωρισετε κ παρεις εσυ την πρωτοβουλια μπορει κ να ανακουφιστει... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δε θα απαγορεύσω να πάνε στο χωριό τους..κι αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι εκεί. Απλά τη βλέπω καθε φορα που γυρνάει ειναι καπως σνομπ μαζί μου. Και όταν πήγαινα κι εγώ μαζι τους. Αναρωτιέμαι γιατί. Πάντα της λέω καλά πράγματα και για το σοι και για το χωριό. Ειδικά την τελευταί αφορά που γύρισε δεν ηθελε να δει καθόλου τους γονείς μου, και έκανε μόνο ότι της έλεγε ο μπαμπας της. Περνώντας οι μερες εσπασε αυτή της η αντίδραση. Κι αναρωτιόμουν τι συνέβη. Γι αυτό προβληματίζομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Ernesto είπε:

Φυσικά και δε θα απαγορεύσω να πάνε στο χωριό τους..κι αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι εκεί. Απλά τη βλέπω καθε φορα που γυρνάει ειναι καπως σνομπ μαζί μου. Και όταν πήγαινα κι εγώ μαζι τους. Αναρωτιέμαι γιατί. Πάντα της λέω καλά πράγματα και για το σοι και για το χωριό. Ειδικά την τελευταί αφορά που γύρισε δεν ηθελε να δει καθόλου τους γονείς μου, και έκανε μόνο ότι της έλεγε ο μπαμπας της. Περνώντας οι μερες εσπασε αυτή της η αντίδραση. Κι αναρωτιόμουν τι συνέβη. Γι αυτό προβληματίζομαι...

τα παιδια ειναι σκληρα κ καποιες φορες απλα πανε εκει που τους κανουν ολα τα χατηρια αλλα στο τελος ξερουν ποιος τα αγαπαει κ που ειναι το δικαιο. μην φοβασαι οτι κ να λεει η πεθερα σου αν εσυ τους φαιρεσε ομορφα τα φροντιζεις κ τα αγαπας δεν υπαρχει περιπτωση να τα χασεις ποτε. ομως προσεχε τα παιδια θελουν να βλεπουν μια μαμα χαρουμενη που να αγαπαει κ τον εαυτο της εκτος απο τα ιδια  αλλιως αν σε δουν μιζερη κ ανυμπορη εννοειτε οτι θα προτιμησουν τον γονιο που στεκετε στα ποδια του κ ειναι δυνατος. τα παιδια θελουν να νοωθουν σιγουρια με τον γονιο τους αν το παιξεις θυμα κ αδικημενη στα παιδια σου  δεν θα ειναι προς οφελως σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ με αυτά που λες.

Η αλήθεια είναι πως πέρα από τους γονείς μου που είναι μεγάλοι άνθρωποι και προσπαθούν να βοηθήσουν όσο μπορούν, δεν έχω κανέναν άλλον. Αυτό που μπορώνα κάνω σε αυτή τη φάση είναι αυριο κιόλας να ζητήσω βοήθεια από έναν ειδικό να με βοηθήσει να δρομολογήσω έναν χωρισμό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τα παιδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να χάσεις στα παιδιά σου... Όπως είστε τώρα με τον άντρα σου ευγενικοί και τυπικοί μεταξύ σας το ίδιο θα είστε και αν χωρισετε. 

Δεν είστε σε απέναντι στρατόπεδα εξ'αλλου.  Τα παιδιά είπαμε... καταλαβαίνουν τα πάντα. Είσαι ξ μαμα τους και δεν αλλάζει.  Την πεθερά σου ασ'την. Τίποτα δεν μπορεί να κάνει.   Εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι από σένα είναι πως είστε δύο άνθρωποι που λατρευετε τα παιδιά σας και φροντίζετε να κρατάτε ένα σωστό επίπεδο για εκείνα.  

Ό,τι συμβουλές όμως κι αν δίνουμε εμείς με το τι θα κάναμε αν... ή οποια εμπειρία κι αν έχει να σου εξιστορήσει κάποια κοπέλα εδώ,  κάθε περίπτωση και κάθε άνθρωπος   ειναι διαφορετικός.  Να θυμάσαι πως κάποιες φορές οταν φοβόμαστε να πάρουμε εμείς μια απόφαση για τη ζωή μας, τότε η ζωή παίρνει αποφάσεις για εμάς και  συνήθως  μας βρίσκει  απροετοίμαστους.  

Κάντε ότι καλύτερο για τα παιδιά σας αλλά και για σας τους ίδιους.  Πάλεψε το όσο μπορείς αλλά κοίτα να προφυλάξεις και τον εαυτό σου.  Μόνο εσύ δυστυχώς,  δεν μπορείς να σωσεις τον γάμο σου, αν ο άντρα σου δε θέλει να κάνει προσπάθειες για να σωθεί. 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ernesto, διαβάζοντας την ιστορία σου με πήραν τα κλάματα... Ήταν σαν να βλέπω τον εαυτό μου ένα χρόνο πριν...

Το μόνο που θέλω να σου πω είναι να παλέψεις όσο περισσότερο μπορείς για το γάμο σου! Ο χωρισμός θα σου δώσει μια ανακούφιση για αρχή αλλά κάποια προβλήματα θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν, με την έννοια ότι θα πρέπει να βρείτε τρόπο να συνεννοηθείτε για τα παιδιά! Πηγαίνετε σε σύβουλο γάμου, συζητήστε με άλλα ζευγάρια που περνάνε παρόμοια φάση, με τους γονείς, τα αδέρφια σας, μήπως τυχόν μπορέσει κάποιος να σας δώσει μια άλλη οπτική. Θα πρέπει να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για το γάμο σου, ώστε, αν τελικά αποφασίσεις να χωρίσεις, να είσαι καλά με τον εαυτό σου. Τύψεις και αμφιβολίες θα επανέρχονται συχνά αλλά αν νιώθεις σίγουρη για την επιλογή σου θα μπορείς να τις αντιμετωπίσεις.

Έχεις αναρρωτηθεί για ποιο λόγο θέλεις να χωρίσεις; Σίγουρα δε νιώθεις ευτυχισμένη! Αλλά, πιστεύεις ότι θα είσαι καλύτερα μόνη σου; Ελπίζεις να βρεθεί κάποιος άλλος που θα μπορούσες να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου και να είσαι ευτυχισμένη; Κι αν δε βρεθεί; Είσαι πραγματικά τόσο δυστυχισμένη τώρα ώστε να ρισκάρεις να μείνεις μόνη σου για το υπόλοιπο της ζωής σου; 

Έχει περάσει καιρός βέβαια και δεν ξέρω αν πήρες κάποια απόφαση τελικά αλλά ελπίζω να βρίσκεσαι σε καλό δρόμο...


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...