Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Αποβολη λογω μικροβιου


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Nansy29 είπε:

Τα βρηκα μετα την τεταρτη..πριν δεν ειχα ιδεα..τυχαια γεγονοτα μου λεγανε.και τελικα τωρα μετα την τεταρτη το εψαξα αρκετα και βρηκα διαφορα που σχετιζονται..ελπιζω κανοντας τις θεραπειες που πρεπει να τα καταφερουμε την επομενη φορα!!και για σενα ευχομαι πραγματικα να βρεις την αιτια και να πανε ολα καλα στην επομενη εγκυμοσυνη!

Να εισαι καλα! Ευχομαι στους επομενους μηνες να κανουμε παρεα σε καποιπ γκρουπακι για νεες μανουλες! Ειναι δυσκολη η περιοδος που ακολουθει αλλα αξιζει για να εχουμε αγκαλια τα παιδακια μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Καλησπερα δεν βρηκα καποιο θεμα και ετσι εφτιαξα ενα νεο. Εχω στο ιστορικο μου δυο παλλινδρομες εγκυμοσυνες τους τελευταιους 5 μηνες. Δυστυχως την πρωτη φορα δεν μου εκαναν αποξεση. Οπως και καμια απολυτως εξεταση μετα. Αυτη τη φορα εκανα αποξεση και εστειλαν το εμβρυο για ιστολογικη εξεταση. Σημερα πηρα τα αποτελεσματα και δειχνουν φλεγμονη. Εχει τυχει σε καποια κοπελα κατι αντιστοιχο; δεν ειχα καποια φαγουρα η πονο τσουξιμο η υγρα. 

Καλη δυναμη,αδικο πραγματικα. Πολυ σημαντικο οτι συλλαμβανεις φυσιολογικα οποτε προσπαθεια οταν εισαι ετοιμη κ ολα καλα! Απ οσο ξερω η φλεγμονη φαινεται κ απο τα αυξημενα λευκα. Σε ποια βδομαδα ησουν? Νομιζω πρεπει να παρεις γνωμη αιματολου επισης. Μπορει να ναι κ τυχαιο! 


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, samiam είπε:

Καλη δυναμη,αδικο πραγματικα. Πολυ σημαντικο οτι συλλαμβανεις φυσιολογικα οποτε προσπαθεια οταν εισαι ετοιμη κ ολα καλα! Απ οσο ξερω η φλεγμονη φαινεται κ απο τα αυξημενα λευκα. Σε ποια βδομαδα ησουν? Νομιζω πρεπει να παρεις γνωμη αιματολου επισης. Μπορει να ναι κ τυχαιο! 

Στην 9η εβδομαδα και τις δυο φορες. Για θρομβοφιλια ημουν καλλυμενη με ενεσακια. Θα κανω ομως ολες τις εξετασεις τι να πω ειλικρινα δεν ξερω πολυ γρηγορα και τα δυο. 

Link to comment
Share on other sites

Κπριτσια μου καλησπερα! 

Μολις γυρισαμε απο τον γυναικολογο.  Μου ειπε οτι η φλεγμονη ειναι ειτε απο μικροβιο η απο εμενα η απο τον ανδρα μου ειτε ειναι φλεγμονη στο εμβρυο που παρουσιαστηκε μετα την αποβολη λογω θανατου του εμβρυου. 

Μου εδωσε εμενα να κανω

ιστο απο αιμα περιοδου να δουμε αποικιες μικροβιων στην μητρα αν υπαρχουν.

Θρομβοφιλιας

Θυροειδη

Ορμονικες προγεστερονη προλακτιβη κλπ

Και στον αντρα μου σπερμοδιαγραμμα για μικροβιο.

Μας εδωσε για 3 μηνες βιταμινες και στους δυο για σπερμα και για γυναικολογικα. 

Μετα απο 3 μηνες ξεκιναμε προσπαθειες. 

Προς το παρων βλεποντας και κανοντας απο τις εξετασεις πως θα προχωρησουμε αναλογως τι θα δειξουν.

Μου ειπε ομως οτι δεν χρειαζεται καρυοτυπος ζευγους προς το παρον. Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MELINASP είπε:

Κπριτσια μου καλησπερα! 

Μολις γυρισαμε απο τον γυναικολογο.  Μου ειπε οτι η φλεγμονη ειναι ειτε απο μικροβιο η απο εμενα η απο τον ανδρα μου ειτε ειναι φλεγμονη στο εμβρυο που παρουσιαστηκε μετα την αποβολη λογω θανατου του εμβρυου. 

Μου εδωσε εμενα να κανω

ιστο απο αιμα περιοδου να δουμε αποικιες μικροβιων στην μητρα αν υπαρχουν.

Θρομβοφιλιας

Θυροειδη

Ορμονικες προγεστερονη προλακτιβη κλπ

Και στον αντρα μου σπερμοδιαγραμμα για μικροβιο.

Μας εδωσε για 3 μηνες βιταμινες και στους δυο για σπερμα και για γυναικολογικα. 

Μετα απο 3 μηνες ξεκιναμε προσπαθειες. 

Προς το παρων βλεποντας και κανοντας απο τις εξετασεις πως θα προχωρησουμε αναλογως τι θα δειξουν.

Μου ειπε ομως οτι δεν χρειαζεται καρυοτυπος ζευγους προς το παρον. Εσεις τι λετε;

Νομιζω οτι ειναι καλές οι οδηγίες του γιατρού σου. Αλλα

 Ο ιστός περιοδου δεν δείχνει τις φλεγμονές, εκτος αν προκειται για κατι πολυ τραγικό. Μόνο η βιοψία ενδομητρίου ειναι εντελώς αξιόπιστη. Τα εχω κανει και τα δυο στο πρώτο βγήκα καθαρή, στο δεύτερο πολεμάω εδώ και μηνες με αντιβιωσεις και δεν μπορώ να την καταπολεμήσω.

 Τον έλεγχο θρομβοφιλιας να πας σε εναν καλο αιματολόγο να σε καθοδηγήσει. Κι εγω εκανα στις εξωςωματικες ένεσουλες προληπτικα που ήθελαν οι γυναικολόγοι αλλα οταν πηγα σε αιματολόγο βρήκαμε κληρονομική θρομβοφιλια και άλλαξε πολυ η δόση απο τα ενέσακια...

Κάρυοτυπο θα εκανα στην θεση σου, οπως εχω κανει αλλωστε.

επισης αν βρεθεί φλεγμονή θα πρεπει να εχετε αποχή και ταυτόχρονα να παίρνετε αγωγή. Και να επανελέγξετε μηπως σε κάποιον απο τους δυο σας δεν εχει φύγει το μικρόβιο ή οτι υπάρχει.

 Καλη δύναμη σου ευχομαι και να θυμάσαι οτι εφ οσον μπορείς να μείνεις εγκυος θα τελεσφορήσει και ηεγκυμοσυνη.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Νομιζω οτι ειναι καλές οι οδηγίες του γιατρού σου. Αλλα

 Ο ιστός περιοδου δεν δείχνει τις φλεγμονές, εκτος αν προκειται για κατι πολυ τραγικό. Μόνο η βιοψία ενδομητρίου ειναι εντελώς αξιόπιστη. Τα εχω κανει και τα δυο στο πρώτο βγήκα καθαρή, στο δεύτερο πολεμάω εδώ και μηνες με αντιβιωσεις και δεν μπορώ να την καταπολεμήσω.

 Τον έλεγχο θρομβοφιλιας να πας σε εναν καλο αιματολόγο να σε καθοδηγήσει. Κι εγω εκανα στις εξωςωματικες ένεσουλες προληπτικα που ήθελαν οι γυναικολόγοι αλλα οταν πηγα σε αιματολόγο βρήκαμε κληρονομική θρομβοφιλια και άλλαξε πολυ η δόση απο τα ενέσακια...

Κάρυοτυπο θα εκανα στην θεση σου, οπως εχω κανει αλλωστε.

επισης αν βρεθεί φλεγμονή θα πρεπει να εχετε αποχή και ταυτόχρονα να παίρνετε αγωγή. Και να επανελέγξετε μηπως σε κάποιον απο τους δυο σας δεν εχει φύγει το μικρόβιο ή οτι υπάρχει.

 Καλη δύναμη σου ευχομαι και να θυμάσαι οτι εφ οσον μπορείς να μείνεις εγκυος θα τελεσφορήσει και ηεγκυμοσυνη.

Ειχαμε κανει ιστολογικη στο εμβρυο και εδειξε φλεγμονη. Για αυτο και μου εδωσε να κανω την συγκεκειμενη εξεταση. Βιοψια ενδομητριου τι ειναι;

Ναι θελω να του το πω την επομενη φορα να κανουμε και καρυοτυπο. 

Σε ευχαριστω πολυ σου ευχομαι οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μου καλημερα! τι κανετε?

εμεις πηραμε καποια πρωτα αποτελεσματα. εγω εχω πυχτο αιμα αρκετα αλλα αυτο δεν προκαλει αποβολες. θα πρεπει οταν μεινω εγκυος να με παρακολουθει ενας αιματολογως και οπωσδηποτε να κανω αντυπικτυκες. 

ο αντρας μου δεν εχει τα πολυ ζωηρα σπερματοζωαρια εχει τα κανονικα. αυτο προκαλει μια μικρη υπογονιμοτητα αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο απο την στιγμη που εμεινα κιολας δυο φορες ευκολα και γρηγορα εγκυος.

του βρηκαν ομως μια μικρη κατατμιση στο σπερμα του το οποιο προκαλει αποβολες. το καλο ειναι οτι με τις βιταμινες πο του εχει δωσει αυτο φτιαχνει. δοξα τον θεο.

περιμενω ακομα τις εξετασεις μικροβιου του αντρα μου (οι δικες μου ηταν καθαρες) και τον καρυωτυπο ζευγους ππου θελει κανενα μηνα.

 

αυτα τα δικα μας.

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

κοριτσια μου καλημερα! τι κανετε?

εμεις πηραμε καποια πρωτα αποτελεσματα. εγω εχω πυχτο αιμα αρκετα αλλα αυτο δεν προκαλει αποβολες. θα πρεπει οταν μεινω εγκυος να με παρακολουθει ενας αιματολογως και οπωσδηποτε να κανω αντυπικτυκες. 

ο αντρας μου δεν εχει τα πολυ ζωηρα σπερματοζωαρια εχει τα κανονικα. αυτο προκαλει μια μικρη υπογονιμοτητα αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο απο την στιγμη που εμεινα κιολας δυο φορες ευκολα και γρηγορα εγκυος.

του βρηκαν ομως μια μικρη κατατμιση στο σπερμα του το οποιο προκαλει αποβολες. το καλο ειναι οτι με τις βιταμινες πο του εχει δωσει αυτο φτιαχνει. δοξα τον θεο.

περιμενω ακομα τις εξετασεις μικροβιου του αντρα μου (οι δικες μου ηταν καθαρες) και τον καρυωτυπο ζευγους ππου θελει κανενα μηνα.

 

αυτα τα δικα μας.

 

Καλημέρα και εύχομαι σύντομα να ρθει το μωράκι σας!!Να ρωτήσω τι εξετάσεις έκανες και βρήκες ότι πήζει αρκετά το αίμα σου και στο σπέρμα κάνατε κατάτμιση dna?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, marillia είπε:

Καλημέρα και εύχομαι σύντομα να ρθει το μωράκι σας!!Να ρωτήσω τι εξετάσεις έκανες και βρήκες ότι πήζει αρκετά το αίμα σου και στο σπέρμα κάνατε κατάτμιση dna?

Καλησπερα!

Σε ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα καο σε εσενα ευχομαι το ιδιο αν δεν εχεις ηδη!

AntiXa λεγεται η εξεταση και σου δειχνει ποσο πυχτο αιμα εχεις. Οχι αν πηζει. Για το σπερμα καναμε κατατμιση σπερματος dna. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Καλησπερα!

Σε ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα καο σε εσενα ευχομαι το ιδιο αν δεν εχεις ηδη!

AntiXa λεγεται η εξεταση και σου δειχνει ποσο πυχτο αιμα εχεις. Οχι αν πηζει. Για το σπερμα καναμε κατατμιση σπερματος dna. 

Σ ευχαρίστωωωω!!!Ναι στην προσπάθεια είμαστε!!Πριν 15 μήνες είχα μια παλίνδρομη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!!Πως είσαι?Βασικά όλοι οι γιατροί μας είπαν να μην το ψάξουμε!!!Και για πρώτη φορά τους άκουσα!!!Εγώ είχα δει σάκο και εμβρυικά στοιχεία,είχα μεγάλο νούμερο χοριακή αλλά δν ολοκληρώθηκε το έμβρυο!!Αλλά πάντα με τρώει λίγο που δν το κοιτάξαμε!!

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2018 at 8:41 ΠΜ, marillia είπε:

Καλημέρα!!!!Πως είσαι?Βασικά όλοι οι γιατροί μας είπαν να μην το ψάξουμε!!!Και για πρώτη φορά τους άκουσα!!!Εγώ είχα δει σάκο και εμβρυικά στοιχεία,είχα μεγάλο νούμερο χοριακή αλλά δν ολοκληρώθηκε το έμβρυο!!Αλλά πάντα με τρώει λίγο που δν το κοιτάξαμε!!

Καλημέρα κοριτσακι μου! τωρα ειδα το μηνυμα σου! καλα ειμαι εσυ? 

εμβρυο ειχες δει? εκανες αποξεση? απο τοτε εχετε συστηματικες επαφες? αν επιτρεπεται σε ρωταω για να καταλαβω πανω κατω 

εγω ειχα μια παλλινδρομη περσι 23 νοεμβριο στην 9η εβδομαδα δεν υπηρχαν εμβρυικα στοιχεια μονο σακος. (ο τοτε γυναικολογος μου, μου ελεγε υπαρχει κα ιμωρο και χτυπαει η καρδουλα του! δεν ηξερε να διαβαζει καν υπερηχο ο ηλιθιος! και οπως καταλαβαινεις εγω ζουσα το ονειρο 1,5 μηνα) τεσπα τοτε δεν εκανα αποξεση δεν ηθελε ο γυναικολογος μου απεβαλλα μονη μου. και με επεισαν να μην το ψαξω.

και εμενα με ετρωγε. ωσπου ξαναεμεινα εγκυος φετος τον φεβρουαριο. ελεγα δεν γινεται τοσο γκαντεμο! παλι στην ιδια εβδομαδα 9η το μωρο μου παλλινδρομησε παρολο που αυτη τη φορα ειχαμε δει το μωρακι κανονικα και ειχαμε ακουσει και καρδουλα και αναπτυσοταν σωστα. αυτη τη φορα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ εκανα αποξεση (δεν την παλευα να περασω οτι περασα τοτε)

και φυσικα το εψαξα και το ψαχνω ακομα! και να σου πω την αληθεια την αληθεια μετανιωσα που δεν το εψαξα τοτε! αν το ειχα κανει θα ηξερα και δεν θα εχανα και το δευτερο μωρο μου. 

στο λεω με ολη μου την καλη προθεση δεν ειναι κατι ειλικρινα εγω φοβομουν και ελεγα αν το ψαξω θα τρελαθω απο το αγχος, θα ανοιξω το κουτι της πανδωρας....

αλλα δεν ηταν ετσι. μεσα σε μια εβδομαδα εκανα ολες τις εξετασεις και νιωθω σιγουρια! νιωθω πολυ καλα γιατι λεω πλεον οτι και να γινει εγω θα ξερω που παταω δεν θα παω με κλειστα ματια παλι! 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καμιά φορά ούτε οι γιατροί ξέρουν γτ παλινδρομούν ενώ βγαίνουν καλές οι εξετάσεις!!Μια γιατρός μου είχε πει ίσως έχει χαλάσει γενικά το dna του ανθρώπου!!!Αλλά εννοείτε κ γω είμαι υπερ των εξετάσεων για να νιώθουμε ασφαλής!!!Εγώ είχα πολύ καλή χοριακή αλλά δν βλέπαμε έμβρυο!!Μόνο λεκιθικό και ενδομήτριο σάκο!!Τελικά έκανα απόξεση γτ ποτε δν είδα αίμα κ μόνο του δν μπορούσε να αποβληθεί!!Στην ιστολογική φάνηκαν εμβρυικά στοιχεία!!!Απλά έπλεξα με ότι να ναι γιατρούς κ άργησα να την κάνω!!Εφτασα τυπικά 11 εβδομάδων!!!Τώρα έχουμε 15 μήνες που προσπαθούμε για μωράκι!!!Είναι ένα σοκ για όλες τις γυναίκες κ μακάρι να μην το πάθαινε καμία!!!Προχωράμε όμως κ εύχομαι σύντομα να αποκτήσουμε γερά παιδάκια όλες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια. Την βοηθεια σας πηρα τα αποτελεσματα του αντρα μου για pcr ερπητοιο και βγηκε θετικος στο δειγμα για ερπη hsv τυπου 1. 

Δωστε μου τα φωτα σας αυτο πως κολλαει; 

On 22/5/2018 at 2:40 ΜΜ, marillia είπε:

Δυστυχώς καμιά φορά ούτε οι γιατροί ξέρουν γτ παλινδρομούν ενώ βγαίνουν καλές οι εξετάσεις!!Μια γιατρός μου είχε πει ίσως έχει χαλάσει γενικά το dna του ανθρώπου!!!Αλλά εννοείτε κ γω είμαι υπερ των εξετάσεων για να νιώθουμε ασφαλής!!!Εγώ είχα πολύ καλή χοριακή αλλά δν βλέπαμε έμβρυο!!Μόνο λεκιθικό και ενδομήτριο σάκο!!Τελικά έκανα απόξεση γτ ποτε δν είδα αίμα κ μόνο του δν μπορούσε να αποβληθεί!!Στην ιστολογική φάνηκαν εμβρυικά στοιχεία!!!Απλά έπλεξα με ότι να ναι γιατρούς κ άργησα να την κάνω!!Εφτασα τυπικά 11 εβδομάδων!!!Τώρα έχουμε 15 μήνες που προσπαθούμε για μωράκι!!!Είναι ένα σοκ για όλες τις γυναίκες κ μακάρι να μην το πάθαινε καμία!!!Προχωράμε όμως κ εύχομαι σύντομα να αποκτήσουμε γερά παιδάκια όλες μας!!!!

Κοριτσι μου τωρα το ειδα για καποιο λογο δεν μου εδειξε ειδοποιηση οτι εγραψες :(

προσπαθειτε συστηματικας ο γιατρος σπυ τι λεει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...