Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! 

  @nanoula90θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!! Όχι απλά δεν είναι οοολλα αυτά απαραιτητα αλλά μπορεί και κάποια να μην τα χρησιμοποιήσεις και πότε σου!!!! Για παράδειγμα, εγώ τον μικρό μου τον θήλασα αποκλειστικά 8 μήνες, όπως ίσως γνωρίζεται η αποστείρωση είναι απαραίτητη τους πρώτους 6 μήνες όχι ότι μετά δεν τα αποστειρώνεις, απλά όχι μετά από κάθε χρήση! Οπότε αποστειρωτής δεν χρησιμοποίησα ποτέ μου, οπότε χρειάστηκα μπιμπερό, μετά τα αποστειρωνα παραδοσιακά με κατσαρόλα βραστό νερό και ξύδι!!!! 

Όσο για αφυγραντηρες και θερμόμετρα, όχι δεν πήρα τίποτα απ όλα αυτά!!! 

Ε ναι. Αν θηλασεις πιστευω ο αποστειρωτης δεν χρειαζεται. Παραδοσιακα βρασιμο και εισαι μια χαρα. Κ μετα τη γεννα, αν δω οτι κατι χρειαζομαι το παραγγελνω, η παω κ το παιρνω, η στελνω καποιον, παντως δεν χρειαζονται ολα προκαταβολικα. Αν δεν μου φτανουν οι πανες αγκαλιας πχ, πεταγομαι κ παιρνω αλλη μια, αν δεν μου φτανουν τα ρουχαλακια του, το ιδιο. Νομιζω ειναι καλυτερο απ το να μου μεινουν κ να πανε τελειως αχρηστα. Ειναι το αγχος βεβαια του οτι δεν ξερεις τι να περιμενεις, αλλα ολα θα τα βρουμε στην πορεια και τα μαγαζια θα ναι διαθεσιμα. Κ μη ξεχναμε κ τα δωρα που θα παρουμε, οποτε εγω θα παρω καποια απαραιτητα απο πριν αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες κ οχι ολα. Μετα τη γεννα θα φανει τι πραγματικα θα χρειαστω.

Αυτα περι θερμοκρασιας δωματιου αφυγραντηρα κλπ στην αρχη με αγχωσαν. Λεω, ολα αυταααα? Και φρικαρα. Αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα ηρεμα, λεω κ τι εγινε αν δεν τα παρω? Αφου χειμωνας θα ναι, θα χω θερμανση. Τι μου χρειαζονται ολα αυτα? Ωστοσο στην αρχη που τα διαβασα πελαγωσα κ μονο στην ιδεα οτι πρεπει ολα αυτα να τα χω.

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , nanoula90 είπε:

Ε ναι. Αν θηλασεις πιστευω ο αποστειρωτης δεν χρειαζεται. Παραδοσιακα βρασιμο και εισαι μια χαρα. Κ μετα τη γεννα, αν δω οτι κατι χρειαζομαι το παραγγελνω, η παω κ το παιρνω, η στελνω καποιον, παντως δεν χρειαζονται ολα προκαταβολικα. Αν δεν μου φτανουν οι πανες αγκαλιας πχ, πεταγομαι κ παιρνω αλλη μια, αν δεν μου φτανουν τα ρουχαλακια του, το ιδιο. Νομιζω ειναι καλυτερο απ το να μου μεινουν κ να πανε τελειως αχρηστα. Ειναι το αγχος βεβαια του οτι δεν ξερεις τι να περιμενεις, αλλα ολα θα τα βρουμε στην πορεια και τα μαγαζια θα ναι διαθεσιμα. Κ μη ξεχναμε κ τα δωρα που θα παρουμε, οποτε εγω θα παρω καποια απαραιτητα απο πριν αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες κ οχι ολα. Μετα τη γεννα θα φανει τι πραγματικα θα χρειαστω.

Αυτα περι θερμοκρασιας δωματιου αφυγραντηρα κλπ στην αρχη με αγχωσαν. Λεω, ολα αυταααα? Και φρικαρα. Αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα ηρεμα, λεω κ τι εγινε αν δεν τα παρω? Αφου χειμωνας θα ναι, θα χω θερμανση. Τι μου χρειαζονται ολα αυτα? Ωστοσο στην αρχη που τα διαβασα πελαγωσα κ μονο στην ιδεα οτι πρεπει ολα αυτα να τα χω.

Σε καταλαβαίνω!!! Κι εγώ έτσι είχα φρικάρει και τα ήθελα όλα αλλά είχα δίπλα μου ανθρώπους που ήξεραν δύο πράγματα παραπάνω και τους άκουσα!! Τα φορμακια, τα ρουχαλάκια και τα πετσετακια είναι τα τελευταία που θα έπρεπε να σε απασχολούν!!! είναι φυσιολογικό να θέλεις να τα έχεις όλα για το μωράκι σου, απλά καλό ειναι να υπάρχει μέτρο και πάνω απ όλα ενημέρωση! Για παράδειγμα τα γαντακια που ανέφερε η Βαλεντινα δυσκολεύουν το μωρό να αναπτύξει την αίσθηση της αφής, πράγμα που νομίζω είναι χειρότερο από το να κάνει μια δυο γρατζουνιτσες σε σένα η ακόμη και στο ίδιο!! Άμα του κόβεις επιμελώς τα νυχάκια δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!γερά να είναι τα μωράκια μας.για αφυγραντηρα παίζει ρόλο η πόλη ή το χωριό που μένεις.πχ η Αθήνα έχει το ιδανικό κλίμα κατά τη γνώμη μου και δεν χρειάζεται.εγω μένω Κέρκυρα και Όταν λεμε υγρασία δεν μπορώ καν να σας το περιγράψω.εγω το χρειάζομαι οπωσδήποτε.αν τα σπίτια σας το χειμώνα έχουν μια ωραία θερμοκρασία Όχι μη πάρετε , Εγώ όση θέρμανση κ να χω μπαααααα δεν ζεσταίνει πολυ , άρα φέτος αφυγραντηρα οπωσδήποτε.

Για αποστειρωτη πρώτα βλέπουμε τι κάνουμε με το μωρό.αν θα θηλάσουμε και βλέπουμε.και μη ξεχνάτε τα δωράκια που θα μας φέρουν και αυτά που δεν θα τα χρειαστούμε και θα τα αλλάξουμε και θα πάρουμε Κάτι αλλο.στην ανηψια μου απ ο σεντονακια και πετσέτες είχαμε μαζέψει ένα σωρό.

@nanoula90 για τους λαβετες ίσως σου φάνηκε υπερβολικο αλλά επειδή το ζησα πηγαίναμε συνέχεια και περνάμε κι αλλα.δεν φτάνουν.τωρα δεν ξέρω επειδή δεν θηλασε πολύ η μικρή αν παίζει αυτό ρόλο.παντως με 0.50 λεπτά στα jumbo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!γερά να είναι τα μωράκια μας.για αφυγραντηρα παίζει ρόλο η πόλη ή το χωριό που μένεις.πχ η Αθήνα έχει το ιδανικό κλίμα κατά τη γνώμη μου και δεν χρειάζεται.εγω μένω Κέρκυρα και Όταν λεμε υγρασία δεν μπορώ καν να σας το περιγράψω.εγω το χρειάζομαι οπωσδήποτε.αν τα σπίτια σας το χειμώνα έχουν μια ωραία θερμοκρασία Όχι μη πάρετε , Εγώ όση θέρμανση κ να χω μπαααααα δεν ζεσταίνει πολυ , άρα φέτος αφυγραντηρα οπωσδήποτε.

Για αποστειρωτη πρώτα βλέπουμε τι κάνουμε με το μωρό.αν θα θηλάσουμε και βλέπουμε.και μη ξεχνάτε τα δωράκια που θα μας φέρουν και αυτά που δεν θα τα χρειαστούμε και θα τα αλλάξουμε και θα πάρουμε Κάτι αλλο.στην ανηψια μου απ ο σεντονακια και πετσέτες είχαμε μαζέψει ένα σωρό.

@nanoula90 για τους λαβετες ίσως σου φάνηκε υπερβολικο αλλά επειδή το ζησα πηγαίναμε συνέχεια και περνάμε κι αλλα.δεν φτάνουν.τωρα δεν ξέρω επειδή δεν θηλασε πολύ η μικρή αν παίζει αυτό ρόλο.παντως με 0.50 λεπτά στα jumbo.

Ααα καταλαβα. Οποτε λες ειναι θεμα κλιματος, ναι σωστα. Αλλο κλιμα η Αθηνα αλλο ενα νησι. Οποτε αυτα που χρειαζονται σε σενα, μπορει να μην χρειαστουν σε μενα απο θεμα εξοπλισμου, η και το αντιστροφο. 

Για τις λαβετες, αυτα δεν ειναι που βαζεις στον ωμο σου για τις γουλιτσες του μωρου? Κατι μικρα σαν πανακια? Θελω να πω γιατι να παρω αυτα κ οχι πετσετες κ να απλωνω στον ωμο πετσετα? Μια για καθε μερα πχ. Κ μετα η πετσετα θα μεινει στον μικρο ενω τα πανακια οχι. Δεν ειναι θεμα κοστους εκει, προσπαθω απλα να τα δω λιγο πρακτικα. θεωρητικα τα λεω ετσι, στην πορεια μπορει να μην βολευει αυτο που λεω. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nanoula90 είπε:

Ααα καταλαβα. Οποτε λες ειναι θεμα κλιματος, ναι σωστα. Αλλο κλιμα η Αθηνα αλλο ενα νησι. Οποτε αυτα που χρειαζονται σε σενα, μπορει να μην χρειαστουν σε μενα απο θεμα εξοπλισμου, η και το αντιστροφο. 

Για τις λαβετες, αυτα δεν ειναι που βαζεις στον ωμο σου για τις γουλιτσες του μωρου? Κατι μικρα σαν πανακια? Θελω να πω γιατι να παρω αυτα κ οχι πετσετες κ να απλωνω στον ωμο πετσετα? Μια για καθε μερα πχ. Κ μετα η πετσετα θα μεινει στον μικρο ενω τα πανακια οχι. Δεν ειναι θεμα κοστους εκει, προσπαθω απλα να τα δω λιγο πρακτικα. θεωρητικα τα λεω ετσι, στην πορεια μπορει να μην βολευει αυτο που λεω. 

Εμάς έπινε φόρμουλα καινπαντα έβγαζε γουλιτσες στο ρεψιμο.ειναξ αυτά τα μικρά Ναι.απλα Εμάς μας βόλεψαν τότε και τα χρησιμοποιούσαμε και Όταν  μεγάλωνε.ειχε ευαισθησία το δερματακι μας και έτσι κ με το φαγητό με πανάκι τη σκουπιζαμε Όχι χαρτοπετσέτες και τέτοια.ειναι και στο μωρό και στη μαμά τι θα σε βολεψει καλύτερα.εγω το πρότεινα από άποψη εμπειρίας.ημουν άνεργη τότε και η αδερφή μου έπαθε κατάθλιψη και έτσι έμεινα τους πρώτες μήνες μαζί τους και είχα τη μικρή σχεδόν εξολοκλήρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, loyloy είπε:

Εμάς έπινε φόρμουλα καινπαντα έβγαζε γουλιτσες στο ρεψιμο.ειναξ αυτά τα μικρά Ναι.απλα Εμάς μας βόλεψαν τότε και τα χρησιμοποιούσαμε και Όταν  μεγάλωνε.ειχε ευαισθησία το δερματακι μας και έτσι κ με το φαγητό με πανάκι τη σκουπιζαμε Όχι χαρτοπετσέτες και τέτοια.ειναι και στο μωρό και στη μαμά τι θα σε βολεψει καλύτερα.εγω το πρότεινα από άποψη εμπειρίας.ημουν άνεργη τότε και η αδερφή μου έπαθε κατάθλιψη και έτσι έμεινα τους πρώτες μήνες μαζί τους και είχα τη μικρή σχεδόν εξολοκλήρου.

Οποτε τα ζησες ολα απο κοντα. Θα δουμε κ στην πορεια βεβαια για ολα αυτα τα πραγματακια.

Παντως αυτο που περασε η αδερφη σου πολυ το σκεφτομαι κοριτσια. Μετα τη γεννα πως θα ειμαστε. Γιατι ξερω οτι ενα σοκ ο οργανισμος μας το παθαινει απ ολες τις αποψεις. Κ σιγουρα θα χαθουν για λιγο οι ισορροπιες και με τον συντροφο μας.

Μια γυναικα φιλου που γεννησε πριν 3 εβδομαδες, μου λεγε οτι δεν ειναι καλα, οτι εχει τα ψυχολογικα της και ολη μερα κλαιει. Εκεινος λειπει ολη μερα στη δουλεια κ εχει την μητερα της για βοηθεια. Αλλα με απασχολει το ολο θεμα πολυ.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε;;; Εμεις πηγαμε τελειωσαμε με την ασφαλεια μου ασφαλιστηκα στον αντρα μου επιτελους!!

Ηρθαν τα πραγματακια της μικρης μας ειναι ολα τοσο ροζ και τοσο μικραα!!!:wub: δεν χορταινω να τα βλεπω.....!!!

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε;;; Εμεις πηγαμε τελειωσαμε με την ασφαλεια μου ασφαλιστηκα στον αντρα μου επιτελους!!

Ηρθαν τα πραγματακια της μικρης μας ειναι ολα τοσο ροζ και τοσο μικραα!!!:wub: δεν χορταινω να τα βλεπω.....!!!

Τι πράγματα πήρατε? 

πρίν από 33 λεπτά , nanoula90 είπε:

Οποτε τα ζησες ολα απο κοντα. Θα δουμε κ στην πορεια βεβαια για ολα αυτα τα πραγματακια.

Παντως αυτο που περασε η αδερφη σου πολυ το σκεφτομαι κοριτσια. Μετα τη γεννα πως θα ειμαστε. Γιατι ξερω οτι ενα σοκ ο οργανισμος μας το παθαινει απ ολες τις αποψεις. Κ σιγουρα θα χαθουν για λιγο οι ισορροπιες και με τον συντροφο μας.

Μια γυναικα φιλου που γεννησε πριν 3 εβδομαδες, μου λεγε οτι δεν ειναι καλα, οτι εχει τα ψυχολογικα της και ολη μερα κλαιει. Εκεινος λειπει ολη μερα στη δουλεια κ εχει την μητερα της για βοηθεια. Αλλα με απασχολει το ολο θεμα πολυ.

Είναι στη κάθε γυναικα διαφορετικά.σιγουρσ θα γίνεται χορός ορμονών περισσότερο από τώρα και το ξενύχτι δεν θα Ναι εύκολο.αν Έχουμε στήριξη από τους άνδρες μας πιστεύω θα τα καταφέρουμε.ναι δεν θα είναι το ίδιο μετα. Χάνεται το ζευγάρι για λίγο αλλά θα υπάρχει ένα καινούριο πλασματακι στη ζωή μας.

Από κλωτσιές πως πάτε?Εμείς έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο.συνεχεια όλη μέρα πλέον και αν αλλαζει θέση με πονάει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε;;; Εμεις πηγαμε τελειωσαμε με την ασφαλεια μου ασφαλιστηκα στον αντρα μου επιτελους!!

Ηρθαν τα πραγματακια της μικρης μας ειναι ολα τοσο ροζ και τοσο μικραα!!!:wub: δεν χορταινω να τα βλεπω.....!!!

Χαχαχα. Τι ωραια τα ροζουλια. Τελεια.

πρίν από 6 λεπτά , loyloy είπε:

Τι πράγματα πήρατε? 

Είναι στη κάθε γυναικα διαφορετικά.σιγουρσ θα γίνεται χορός ορμονών περισσότερο από τώρα και το ξενύχτι δεν θα Ναι εύκολο.αν Έχουμε στήριξη από τους άνδρες μας πιστεύω θα τα καταφέρουμε.ναι δεν θα είναι το ίδιο μετα. Χάνεται το ζευγάρι για λίγο αλλά θα υπάρχει ένα καινούριο πλασματακι στη ζωή μας.

Από κλωτσιές πως πάτε?Εμείς έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο.συνεχεια όλη μέρα πλέον και αν αλλαζει θέση με πονάει. 

Αχ μωρε, γυμναζει τα ποδαρακια του το γλυκο μου. Εμενα ειναι ησυχος. Πχ χθες δεν τον ενοιωσα σχεδον καθολου. Κ σημερα πολυ λιγο το πρωι. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Τι πράγματα πήρατε? 

10κορμακια 

4φορμακια 0μηνων 

5φορμακια 0-3μηνων

8ζευγαρια καλτσουλες 0-6μηνων 

5κουβερτουλες βελουτε

2 κουβερτουλες φλις 

6πανες αγγαλιας

4πανες αλλαγματος

4ζευγαρια γαντακια κ 2 σκουφακια

10σαλιαρες

3μπουρνουζακια

10λαβετες (γουλιτσας)

3μπιμπερο 125ml γυαλινα 

2πιπιλες σιλικονης 0-3μηνων με θηκη

Χτενουλα για τα μαλλακια

Ψαλιδακι για τα νυναχια

Αυτα για αρχη!!:wub:

πρίν από 9 λεπτά , loyloy είπε:

 

Από κλωτσιές πως πάτε?Εμείς έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο.συνεχεια όλη μέρα πλέον και αν αλλαζει θέση με πονάει. 

Εννοειται οτι αν μας στηριζουν οι αντρες μας θα πανε ολα καλα εμενα ανυπομονει σαν τρελος εκανε οταν ηρθε η κουτα με τα πραγματα!!!

Απο κλωτσιεςςςςςςς πλεον δεν κλωτσαει μονο αλλαζει και συχνα θεση και ποναω οπως λες αφου βλεπεις απο τα σχεδια π κανει στη κοιλια απο φευγει κ που παει ο αντρας μ επαθε πλακα πως φαινεται!!!

πρίν από 3 λεπτά , nanoula90 είπε:

Χαχαχα. Τι ωραια τα ροζουλια. Τελεια.

Και ολα τοοοοσοοο μικροσκοπικα λες θα μπει εκει μεσα ενα πλασματακι σε λιγο καιρο....πρωτα ο Θεος εννοειται να πανε ολα καλα!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτά τα πανάκια κορίτσια τα πήρα κι εγώ και τα έχω κατά ευχαριστηθεί τα χρησιμοποιώ ακόμα.. Από το φαγητό όπως λέει και η loyloy μέχρι τώρα που είναι μεγάλος τα παίρνω μαζί μου και του σκουπιζω το κεφαλάκι όταν ιδρώνει, πολυ βολικά.. Την κατάθλιψη ως παθουσα θα σας πω, μην το σκέφτεστε καθόλου είναι χειρότερο... Είναι μια (μέχρι ένα σημείο βέβαια) φυσιολογική κατάσταση που πολλές γυναίκες την περνάνε ακόμη και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όπως και μετά... Υπομονή και πολλή πολλή στήριξη από τους πολύ δικούς μας ανθρώπους χρειάζεται, τι να κανό, πρέπει να το περάσουμε κι αυτό μαζί με όλα τα υπόλοιπα!!! 

  • Μου αρέσει 2

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

10κορμακια 

4φορμακια 0μηνων 

5φορμακια 0-3μηνων

8ζευγαρια καλτσουλες 0-6μηνων 

5κουβερτουλες βελουτε

2 κουβερτουλες φλις 

6πανες αγγαλιας

4πανες αλλαγματος

4ζευγαρια γαντακια κ 2 σκουφακια

10σαλιαρες

3μπουρνουζακια

10λαβετες (γουλιτσας)

3μπιμπερο 125ml γυαλινα 

2πιπιλες σιλικονης 0-3μηνων με θηκη

Χτενουλα για τα μαλλακια

Ψαλιδακι για τα νυναχια

Αυτα για αρχη!!:wub:

Να ξέρεις Όχι πιπίλα αμέσως.και το καλύτερο αν δεν τη μάθει καθόλου ακόμα καλύτερα.και μπιμπερό βρε θηρίο? Για γαντακια κάποιοι γιατροί δεν είναι υπερ.οταν έρθει η ώρα θα μιλήσεις με τον παιδίατρο που θα έχεις.ωραια τα πρώτα πραγματάκια. Εγώ συνέχεια χαζεύω τα ρουχαλάκια που αγόρασα.

Έχω και μια ντουλάπα με πράγματα που ήδη μου έδωσαν.κουβερτουλες ρουχαλάκια σεντονακια.

Μπιμπερό ποιες εταιρίας πήρες?Εγώ σκέφτομαι να πάρω 4.αλλα Όχι ίδιας εταιρίας.2 Chico που έχουν την κλασσική μικρή θηλη και άλλα 2 που είναι με σύστημα να βγαίνει ο αέρας για να αποφευχθούν οι κολικοί. Ξέρω σίγουρα έχει η nuk , Θέλω να δω και ποιες άλλες εταιρίες έχουν βγάλει.σε περίπτωση που δεν θηλασω να διαλέξει το μωρό μόνο του τι προτιμάει.

πρίν από 11 λεπτά , nanoula90 είπε:

Χαχαχα. Τι ωραια τα ροζουλια. Τελεια.

Αχ μωρε, γυμναζει τα ποδαρακια του το γλυκο μου. Εμενα ειναι ησυχος. Πχ χθες δεν τον ενοιωσα σχεδον καθολου. Κ σημερα πολυ λιγο το πρωι. 

Σε 2 βδομάδες που θα είσαι όπως Εγώ θα πάθεις πλάκα.τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε αυτό το έντονο να μη κάθεται σε ησυχία το ζουζουνι μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Να ξέρεις Όχι πιπίλα αμέσως.και το καλύτερο αν δεν τη μάθει καθόλου ακόμα καλύτερα.και μπιμπερό βρε θηρίο? Για γαντακια κάποιοι γιατροί δεν είναι υπερ.οταν έρθει η ώρα θα μιλήσεις με τον παιδίατρο που θα έχεις.ωραια τα πρώτα πραγματάκια. Εγώ συνέχεια χαζεύω τα ρουχαλάκια που αγόρασα.

Έχω και μια ντουλάπα με πράγματα που ήδη μου έδωσαν.κουβερτουλες ρουχαλάκια σεντονακια.

Μπιμπερό ποιες εταιρίας πήρες?Εγώ σκέφτομαι να πάρω 4.αλλα Όχι ίδιας εταιρίας.2 Chico που έχουν την κλασσική μικρή θηλη και άλλα 2 που είναι με σύστημα να βγαίνει ο αέρας για να αποφευχθούν οι κολικοί. Ξέρω σίγουρα έχει η nuk , Θέλω να δω και ποιες άλλες εταιρίες έχουν βγάλει.σε περίπτωση που δεν θηλασω να διαλέξει το μωρό μόνο του τι προτιμάει.

Εννοειται πως πιπιλα οχι αμεσως αλλα πηρα σε περιπτωση π χρειαστουν στην αρχη κ δεν εχω....μπιμπερο πηρα 2nuk και 1 chicco η δικη μας η παιδιατρος ειναι υπερ των γαντιων εχω ηδη ενημερωθει....εμενα δεν εχει κανεις κοντινος να μ δωσει κατι και ετσι οοοολα θα πρεπει να τα αγορασουμε εκτος απο τα δωρα π θα φερουν οι δικοι μας!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

10κορμακια 

4φορμακια 0μηνων 

5φορμακια 0-3μηνων

8ζευγαρια καλτσουλες 0-6μηνων 

5κουβερτουλες βελουτε

2 κουβερτουλες φλις 

6πανες αγγαλιας

4πανες αλλαγματος

4ζευγαρια γαντακια κ 2 σκουφακια

10σαλιαρες

3μπουρνουζακια

10λαβετες (γουλιτσας)

3μπιμπερο 125ml γυαλινα 

2πιπιλες σιλικονης 0-3μηνων με θηκη

Χτενουλα για τα μαλλακια

Ψαλιδακι για τα νυναχια

Αυτα για αρχη!!:wub:

Εννοειται οτι αν μας στηριζουν οι αντρες μας θα πανε ολα καλα εμενα ανυπομονει σαν τρελος εκανε οταν ηρθε η κουτα με τα πραγματα!!!

Απο κλωτσιεςςςςςςς πλεον δεν κλωτσαει μονο αλλαζει και συχνα θεση και ποναω οπως λες αφου βλεπεις απο τα σχεδια π κανει στη κοιλια απο φευγει κ που παει ο αντρας μ επαθε πλακα πως φαινεται!!!

Και ολα τοοοοσοοο μικροσκοπικα λες θα μπει εκει μεσα ενα πλασματακι σε λιγο καιρο....πρωτα ο Θεος εννοειται να πανε ολα καλα!!!

Κοριτσι  μου, για τα γαντακια συμβουλεύσου πρώτα... Όσον αφορά τις πιπιλες, η πρώτη πιπίλα αν χρειαστεί να πάρει το παιδί είναι μια ειδική, λίγο ασχημούλα θα την έλεγα, που μοιάζει περισσότερο με τη θηλή για να μην πάθει σύγχυση το μωρό αν θηλάζει... Μπορεί να συνηθίσει τόσο πολύ την πιπίλα και να μην παίρνει στήθος μετά... Οι περισσότεροι παιδίατροι συστήνουν πιπίλα μόνο αν έχει το μωράκι κολικούς.... 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εννοειται πως πιπιλα οχι αμεσως αλλα πηρα σε περιπτωση π χρειαστουν στην αρχη κ δεν εχω....μπιμπερο πηρα 2nuk και 1 chicco η δικη μας η παιδιατρος ειναι υπερ των γαντιων εχω ηδη ενημερωθει....εμενα δεν εχει κανεις κοντινος να μ δωσει κατι και ετσι οοοολα θα πρεπει να τα αγορασουμε εκτος απο τα δωρα π θα φερουν οι δικοι μας!

Θα δεις σύμφωνα ο κ με τι σας φέρουν και μετά θα κάνεις αλλαγές.μια φίλη μου της πήραν οι περισσότεροι από το ίδιο μαγαζί και έτσι πήρε καρεκλάκι φαγητού που δεν είχε.θα τα δεις στη πορεία. Πάντως ξεκινα έρευνα για τα επιπλακια.για καρότσι αν θυμάμαι έχεις καταλήξει είπες.

Εγώ λίκνο Θέλω οπωσδήποτε για να Έχω το μωρό το 1ο 6μηνο μαζί μ στο δωμάτιο.μακαρι να χώραγε η κούνια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...