Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

1 hour ago, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ευχαριστω για την πληροφορια δεν θα χρησιμοποιησω μαλακτικο!!

Καλημερα κοριτσια!!! το ακραδι το πρασινο π λες το εχω μυρισει κ μ αρεσε αρκετα αυτο θα παρω ειναι χωρις πολλα πολλα μεσα κ μ αρεσε...επισης ειναι υγρο κ οχι σκονη για να αφησει καταλοιπα και μπαινει μεσα στο πληντυριο η δοση οχι στο πορτακι μαζι με το πλαστικο δοσομετρητη!!! 

 

Κ εγω θα πλυνω κ τα δικα μ με το αρκαδι του μωρου εε ολο αγγαλια θα ειναι δεν θα ηθελα να μυριζει εντονες μυρωδιες!

Παρεπιπτοντως μην παρετε το septona calm&care απορρυπαντικο τα εχω μυρισει ολα τα βρεφικα αυτο βρωμοκοπαει βρε κοριτσια απορω δεν το βλεπουν οτι μυριζει ασχημα να το αλλαξουν;;,

ειχα πάρει αρχικά νιφάδες για το πλύσιμο των βρεφικών αλλα δεν το βαλα πλυντήριο γτ διαλύεται δυσκολα... Μόνο στο χέρι θα το χρησιμοποιώ.. Κι εγω σκεφτηκα να πλύνω κ τα δικα μ με το Αρκάδι... Βέβαια ακομα εχω μονο 2-3 πυτζάμες..κ κανα δυο ρομπες... !δυσκολεύομαι στις πυτζάμες γτ σχεδον ποτε δεν φοράω.. Δεν μ'αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Cath3rine είπε:

ειχα πάρει αρχικά νιφάδες για το πλύσιμο των βρεφικών αλλα δεν το βαλα πλυντήριο γτ διαλύεται δυσκολα... Μόνο στο χέρι θα το χρησιμοποιώ.. Κι εγω σκεφτηκα να πλύνω κ τα δικα μ με το Αρκάδι... Βέβαια ακομα εχω μονο 2-3 πυτζάμες..κ κανα δυο ρομπες... !δυσκολεύομαι στις πυτζάμες γτ σχεδον ποτε δεν φοράω.. Δεν μ'αρέσουν.

Παρε φορμες στυλ πυτζαμα χωρις λαστιχο απο κατω και απλα μπλουζακια!!! Εκτος κ αν δεν φορας ουτε φορμες! Τι εννοεις εχεις μονο 2-3πυτζαμες κ 2ρομπες θα παρεις κ αλλα απο αυτα;;; για μαζι σου στο μαιευτηριο εμενα μ φαινεται φτανουν!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Παρε φορμες στυλ πυτζαμα χωρις λαστιχο απο κατω και απλα μπλουζακια!!! Εκτος κ αν δεν φορας ουτε φορμες! Τι εννοεις εχεις μονο 2-3πυτζαμες κ 2ρομπες θα παρεις κ αλλα απο αυτα;;; για μαζι σου στο μαιευτηριο εμενα μ φαινεται φτανουν!

Ξερω κ εγω;;; λενε οτι μπορεί να λερωθεις και να χρειάζεται μια για καθε μερα..κ εμενα υπερβολικά με φάνηκαν....νομιζω φτάνουν αυτα...επισης για τα δικα μας που ειπαμε να τα πλύνουμε με το βρεφικό υγρό.. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε πάνες αγκαλιάς.. Απο αυτες εχω μπόλικες.. Που ετσι κ αλλιως είναι πλυμμενες με το βρεφικο!!! 

Κοριτσια πηρα την ενδοκρινολογο μου... Δεν θα βαλω ινσουλίνη γτ φυσικα κ επεσε το ζαχαρο με διατροφή... Συνεχίζω διατροφή... Μια φορα την εβδομαδα θα μετράω κ θα την ενημερώνω!!!  Ειμαι πολυ χαρούμενη!!! Επιτέλους!!!!! Κι επειδή είμαι χαρούμενη θα φαω ενα κομματάκι σοκολατα κουβερτούρα (που κατάντησα χαχαχαχα) 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Cath3rine είπε:

Ξερω κ εγω;;; λενε οτι μπορεί να λερωθεις και να χρειάζεται μια για καθε μερα..κ εμενα υπερβολικά με φάνηκαν....νομιζω φτάνουν αυτα...επισης για τα δικα μας που ειπαμε να τα πλύνουμε με το βρεφικό υγρό.. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε πάνες αγκαλιάς.. Απο αυτες εχω μπόλικες.. Που ετσι κ αλλιως είναι πλυμμενες με το βρεφικο!!! 

Κοριτσια πηρα την ενδοκρινολογο μου... Δεν θα βαλω ινσουλίνη γτ φυσικα κ επεσε το ζαχαρο με διατροφή... Συνεχίζω διατροφή... Μια φορα την εβδομαδα θα μετράω κ θα την ενημερώνω!!!  Ειμαι πολυ χαρούμενη!!! Επιτέλους!!!!! Κι επειδή είμαι χαρούμενη θα φαω ενα κομματάκι σοκολατα κουβερτούρα (που κατάντησα χαχαχαχα) 

Οι πυτζαμες π ειπες φτανουν κ περισευουν εγω 2ζευγαρια θα παρω μια νυχτικια γιατι μ ζητησαν αυτοι για να κοιταν τα λοχεια και μια ρομπα! Ναι κ πανες αγγαλιας μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αλλα κ παλι δεν μ κανει κοπος να τα πλυνω με το βρεφικο εξαλλου ολα δεν θα πλυθουν για να ειναι ετοιμα στην βαλιτσα;;;

Μπραβο βρε κοριτσι αφου διορθωθηκε με την διατροφη!!!! παλι καλα μ βγηκε καλη η καμπυλη αν ειχα κ περιορισμο στα φαγητα κ τις συσπασεις π εχω μαζι δεν ξερωωω θα τα παιζααα!!!!!:-P

Εγω τρωω ενα κουτι μπισκοτα παπαδοπουλου cookies με κομματακια σοκολατας!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Cath3rine είπε:

Ξερω κ εγω;;; λενε οτι μπορεί να λερωθεις και να χρειάζεται μια για καθε μερα..κ εμενα υπερβολικά με φάνηκαν....νομιζω φτάνουν αυτα...επισης για τα δικα μας που ειπαμε να τα πλύνουμε με το βρεφικό υγρό.. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε πάνες αγκαλιάς.. Απο αυτες εχω μπόλικες.. Που ετσι κ αλλιως είναι πλυμμενες με το βρεφικο!!! 

Κοριτσια πηρα την ενδοκρινολογο μου... Δεν θα βαλω ινσουλίνη γτ φυσικα κ επεσε το ζαχαρο με διατροφή... Συνεχίζω διατροφή... Μια φορα την εβδομαδα θα μετράω κ θα την ενημερώνω!!!  Ειμαι πολυ χαρούμενη!!! Επιτέλους!!!!! Κι επειδή είμαι χαρούμενη θα φαω ενα κομματάκι σοκολατα κουβερτούρα (που κατάντησα χαχαχαχα) 

Τελεια! Εγω εχω ζοριστει πολυ με τη διατροφη! Δε ξερω αλλα μου εχει χαλασει ολη την ψυχολογια! Ζηλευω πολλα πραγματα...μου τη σπαει αυτο με τις συγκεκριμενες ωρες φαγητου...γενικα δε ξερω πως θα την παλεψω ετσι μεχρι το τελος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Τελεια! Εγω εχω ζοριστει πολυ με τη διατροφη! Δε ξερω αλλα μου εχει χαλασει ολη την ψυχολογια! Ζηλευω πολλα πραγματα...μου τη σπαει αυτο με τις συγκεκριμενες ωρες φαγητου...γενικα δε ξερω πως θα την παλεψω ετσι μεχρι το τελος...

Γτ συγκεκριμένες ώρες;; εσύ νομίζω εχεις σκληρή διατροφή.. .εγω τρωω πχ 4 φορες την μερα.. Σίγουρα πρωινό.. Μεσημεριανό... Απογευματινό.. Κ βραδυνό... Κ αμα θελω ενδιάμεσα θα φαω.. Απλα περιορισα το αλεύρι κ τους υδατάνθρακες.. 

@ΒαλεντιναΧρηστος αχ μπισκοτάκια.. Τώρα που τα στερουμε λες ν αρχισει να μ λείπει το γλυκο;;;;  χαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Τελεια! Εγω εχω ζοριστει πολυ με τη διατροφη! Δε ξερω αλλα μου εχει χαλασει ολη την ψυχολογια! Ζηλευω πολλα πραγματα...μου τη σπαει αυτο με τις συγκεκριμενες ωρες φαγητου...γενικα δε ξερω πως θα την παλεψω ετσι μεχρι το τελος...

Εγώ τώρα έχω αρχίσει κ ζορίζομαι, κάνω ινσουλίνη χθες έκανα 4μοναδες πριν το φαγητό κ 3 ώρες μετά που έκανα μια τυχαία μέτρηση ήταν 117.... πήρα τον γιατρο μου, μου ανέβασε τις μονάδες στις 6 κ εγώ κατάθλιψη.... έκλαιγα κιολας κ έλεγα μα θέλω να φάω λίγο γλυκό...... ο άντρας μου με λυπήθηκε ο καημένος!!! 

Κοριτσια εγώ για το μαιευτήριο πήρα 2 νυχτικιες με κουμπάκια μπροστά, και μια πιζαμα με κουμπάκια πάλι... την οποία θα χρησιμοποιώ κ σπίτι σίγουρα γιατί με τις νυχτικες δε το πολύ έχω... έχω πάρει κ μια ρόμπα λεπτουλα, πιστεύω δε χρειάζομαι αλλά.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι υποτιθεται οτι πρεπει να τρωμε καθε 3 ωρες! Επισης μου την εχουν δωσει οι μετρησεις! Γυρναω απο τη δουλεια σπιτι, τρωω και δε μπορω να κοιμηθω γιατι σε μια ωρα πρεπει να μετρηθω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Diavolitsa είπε:

Γιατι υποτιθεται οτι πρεπει να τρωμε καθε 3 ωρες! Επισης μου την εχουν δωσει οι μετρησεις! Γυρναω απο τη δουλεια σπιτι, τρωω και δε μπορω να κοιμηθω γιατι σε μια ωρα πρεπει να μετρηθω!

Εμένα δε με έχει να τρώω κάθε 3 ώρες.... από μόνη μου πεινάω κ τρώω σνακ συχνσ....

αλλά εγώ όταν δούλευα έκανα το άλλο.... γυρνάγαμε έτρωγα κ μέχρι να μαζέψω πιάτα να τα πλύνω να αλλάξω ρούχα να ξεβάφτω είχε περάσει μια ώρα.... όποτε μέτραγα κ κοιμόμουν! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , noni90 είπε:

Εμένα δε με έχει να τρώω κάθε 3 ώρες.... από μόνη μου πεινάω κ τρώω σνακ συχνσ....

αλλά εγώ όταν δούλευα έκανα το άλλο.... γυρνάγαμε έτρωγα κ μέχρι να μαζέψω πιάτα να τα πλύνω να αλλάξω ρούχα να ξεβάφτω είχε περάσει μια ώρα.... όποτε μέτραγα κ κοιμόμουν! 

Εμενα και η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος μου ειπαν γυρω στο 3ωρο πρεπει να τρωω... εγω τρωω μονη μου οποτε τελειωνω πιο γρηγορα και μετα καθομαι και περιμενω να περασει η ωρα ενω κλεινουν τα ματια μου...επισης βαρεθηκα να τρωω τα ιδια και τα ιδια...επισης ζηλευω πολλα φαγητα και γλυκα....και γενικα μου χαλασε η ψυχολογια και εχω πολλη γκρινια! Σημερα θα δοκιμασω να παρω μια σοκολατα με στεβια παρολο που μου ειπε οχι η διατροφολογος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Diavolitsa είπε:

Εμενα και η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος μου ειπαν γυρω στο 3ωρο πρεπει να τρωω... εγω τρωω μονη μου οποτε τελειωνω πιο γρηγορα και μετα καθομαι και περιμενω να περασει η ωρα ενω κλεινουν τα ματια μου...επισης βαρεθηκα να τρωω τα ιδια και τα ιδια...επισης ζηλευω πολλα φαγητα και γλυκα....και γενικα μου χαλασε η ψυχολογια και εχω πολλη γκρινια! Σημερα θα δοκιμασω να παρω μια σοκολατα με στεβια παρολο που μου ειπε οχι η διατροφολογος!

Δοκίμασε κ sweet and balance  ψιλό παλεύονται.... κ εμένα γύρω στο τρίωρο μου έχουν πει αλλά πχ μπορεί να φάω κ μια χούφτα αμύγδαλα... όχι κανονικό σνακ.  Προσπάθησε όταν γυρνάς σπίτι να τρως πριν κανείς οτιδήποτε άλλο, όποτε μέχρι να ετοιμαστείς για ύπνο να έχει περάσει η ώρα... κ εγώ ζηλεύω αλλά έχω αποφασίσει να έχω όση περισσότερη ποικιλία γίνεται. Πχ σήμερα θα φάω σουτζουκάκια με λίγο ρύζι. Δε θα φάω πολύ αλλά θα φάω. Δε θα στερηθώ να τρώω μόνο ψητά.... γενικά τι διατροφή σου έχει δώσει; Εινα8 περιοριστική;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Γιατι υποτιθεται οτι πρεπει να τρωμε καθε 3 ωρες! Επισης μου την εχουν δωσει οι μετρησεις! Γυρναω απο τη δουλεια σπιτι, τρωω και δε μπορω να κοιμηθω γιατι σε μια ωρα πρεπει να μετρηθω!

Κοιτα πριν ετρωγα ανα 4 ωρες.. Τώρα πλεον οποτε πειναω.απλα δεν τρωω ζυμαρικα που πριν τα τσάκιζα.. Εσύ δουλεύεις κιόλας κ ταλαίπωρεισε... Υπομονη...με τα δικια σου, κ, εσύ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , noni90 είπε:

Δοκίμασε κ sweet and balance  ψιλό παλεύονται.... κ εμένα γύρω στο τρίωρο μου έχουν πει αλλά πχ μπορεί να φάω κ μια χούφτα αμύγδαλα... όχι κανονικό σνακ.  Προσπάθησε όταν γυρνάς σπίτι να τρως πριν κανείς οτιδήποτε άλλο, όποτε μέχρι να ετοιμαστείς για ύπνο να έχει περάσει η ώρα... κ εγώ ζηλεύω αλλά έχω αποφασίσει να έχω όση περισσότερη ποικιλία γίνεται. Πχ σήμερα θα φάω σουτζουκάκια με λίγο ρύζι. Δε θα φάω πολύ αλλά θα φάω. Δε θα στερηθώ να τρώω μόνο ψητά.... γενικά τι διατροφή σου έχει δώσει; Εινα8 περιοριστική;

Εμ αυτο ειναι το θεμα οτι δε τρωω κατι τετοιο γιατι θα πρεπει να φαω λιγο και μετα θα πειναω! Οσο να πεις ειναι περιοριστικη...αν σκεφτεις οτι γλυκα δε τρωμε...μακαρονια ρυζια κτλ δε τρωμε....φρουτα μετρημενα...στανταρ ωρες το φαγητο...οσο να ναι αυτα σε περιοριζουν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Εμ αυτο ειναι το θεμα οτι δε τρωω κατι τετοιο γιατι θα πρεπει να φαω λιγο και μετα θα πειναω! Οσο να πεις ειναι περιοριστικη...αν σκεφτεις οτι γλυκα δε τρωμε...μακαρονια ρυζια κτλ δε τρωμε....φρουτα μετρημενα...στανταρ ωρες το φαγητο...οσο να ναι αυτα σε περιοριζουν πολυ!

Βρε κοριτσακι μου σε καταλαβαινω ενταξει, αλλα υπαρχουν πολλες επιλογες!! Φτιαξε σαλατες ωραιες, εγω φτιαχνω σιζαρ κ τη ξεσκιζω, τωρα που δροσιζει ο καιρος κιολας φτιαξε καμια κρεατοσουπα με λαχανικα, οσπρια, γιγαντες στον φουρνο, η παρε απο το σουπερμαρκετ αραβικες πιτες και γινονται τελειες με σοσ γιαουρτιου και βαλε οτι μπορεις να φας μεσα, αν θες ζυμαρικα παρε μαυρα και φαε μια μικρη χουφτα, με πεστο η με απλη σαλτσα ακομα κ με λιγο κιμα, ψησε μπιφτεκακια, πετα στον φουρνο κανα ψαρακι μεγαλο ή ψηστο, αν θες γλυκο μπορεις να φτιαξεις ζελε. Εγω φτιαχνω ζελε κ τρωω κ μαρεσει πολυ. Μπορεις να βαλεις μεσα κ κομματακια απο ενα φρουτο. Για σνακ μπορεις να τρως κανα αυγουλακι, κανα τοστακι, δημητριακα ολικης. 

Γενικα υπαρχουν επιλογες, μην πεφτεις, ειμαστε στο 3ο τριμηνο, δεν εμεινε πολυ! Κ γω προσεχω τι τρωω και μολις εφαγα ελαχιστο φαγακι, γιουβαρλακια. Αλλα πολυ λιγο, και διπλα σαλατα πρασινη. Μην σε παιρνει απο κατω. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πιο πολύ οι μετρήσεις με εκνευρίζουν. Σκεφτείτε ότι το πρωί αφού φάω πρωινό στο σπίτι, τρέχω να προλάβω να φτάσω στη δουλειά για να προλάβω να μετρηθώ την ώρα που πρέπει. Όπως και το δεκάλεπτο περπάτημα με τα κυρίως γεύματα.Ειδικά όταν έχω βγει έξω με φίλους, ντρέπομαι να φύγω από το τραπέζι για να περπατήσω. Κατά τα άλλα δεν αισθάνομαι ότι πεινάω, αφού σε συχνότητα και ποσότητα, τα ίδια τρώω.Μόνο τα γλυκά ζηλεύω...:sad:

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...