Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , nanoula90 είπε:

Εμενα ομως μου ειπε οτι εχω διαβητη κυησης, οχι προδιαθεση και αυτο με μπερδευει λιγο. Θα κανω δοκιμες οπως ειπαμε να δω τι μπορει να με πειραζει. Ισως να με πειραζουν μονο τα γλυκα, ξερω κ γω. Θα κανω πειραματα να δω. Τουλαχιστον δεν θα χρειαστω ινσουλινη απ οτι ειδα οποτε ηρεμησα. 

@ΒαλεντιναΧρηστοςουτε κ γω εχω. Ουτε ραγαδες ουτε τη γλυκουλα γραμμουλα. Αλλα δεν εχω παρει κιλα πολλα, ουτε εχω κανει κοιλια μεγαλη μαλλον για αυτο κ δεν εχω ακομα ραγαδες. Θα δειξει στο τελος. Στο στηθος εχω παντως απο πριν και στους γοφους 

Εγω παιρνω ακομα τοκολυτικο οποτε δεν θα μαι αντικειμενικη να πω. Παντως εχουν μειωθει κατα πολυ σε σχεση με πριν. Οταν κοψω το χαπι δεν ξερω τι θα γινει. Τωρα καταλαβαινω αμυδρα γυρω στις 3 συσπασεις την ημερα αλλα πολυ συντομες, καμια σχεση με εκεινες που ειχα στον 5ο

Εμένα μου πε δεν εχω ζάχαρο.αρχισε να μου το βγάζει αργότερα Όχι Όταν κάνουμε τη καμπύλη Αλλά το προλάβαμε νωρίς και ολ α Καλά.πλεον το αμνιακό υγρό ειναι στα φυσιολογικά και γι αυτό δεν σταματάω τη διατροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, loyloy είπε:

Εμένα μου πε δεν εχω ζάχαρο.αρχισε να μου το βγάζει αργότερα Όχι Όταν κάνουμε τη καμπύλη Αλλά το προλάβαμε νωρίς και ολ α Καλά.πλεον το αμνιακό υγρό ειναι στα φυσιολογικά και γι αυτό δεν σταματάω τη διατροφή.

Πολυ μπερδεμα αυτη η ιστορια. Με την 3ωρη καμπυλη και γω δεν ειχα, με την 2ωρη καμπυλη εχω. Αντε να βγαλεις ακρη δλδ. Ας προσεχουμε ομως και ειμαστε καλυμμενες. Δεν εμεινε κ πολυς καιρος ετσι κ αλλιως. Πλησιαζουμεεεε λουλουου


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , loyloy είπε:

Ε όλες Έχουμε απο κατι όμως.δεν μπορείς να πεις.εγω συσπάσεις και διατροφή.

Να σας ρωτήσω βρε κοριτσια?Όσο περνάει ο καιρός αυξάνονται οι συσπάσεις την ημέρα.μηπως είναι φυσιολογικό πλέον?απ'οτι βλέπω οιβπερισσοτερςς Έχουμε έχουμε θέμα

Οι συσπάσεις γενικά είναι φυσιολογικές αν δεν είναι επώδυνες και είναι τοπικές, με μικρη διαρκεια και γενικά ακανονιστες... Είναι οι λεγόμενες προπαρασκευαστικες η ψευτοωδινες η  αλλιώς Braxton Hicks... Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως αν εσύ αισθάνεσαι κάτι περίεργο η διαφορετικό δεν πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου!!!! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Οι συσπάσεις γενικά είναι φυσιολογικές αν δεν είναι επώδυνες και είναι τοπικές, με μικρη διαρκεια και γενικά ακανονιστες... Είναι οι λεγόμενες προπαρασκευαστικες η ψευτοωδινες η  αλλιώς Braxton Hicks... Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως αν εσύ αισθάνεσαι κάτι περίεργο η διαφορετικό δεν πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου!!!! 

Δεν έχω πόνο.εχω περάσει συσπάσεις με πόνο στο 4ο.εκει άσε τρόμαξα πολύ νόμιζα ότι θα έχανα το μωρό.τωρα απλά νιώθω το πέτρωμα και εξογκώματα. Δεν γίνεται σε ολ η τη κοιλιά.εκει που παθαινα 2 με 3 μπορεί να τύχουν και 5 μες στη μέρα.μου χει αυξησει ήδη μαγνήσιο ο γιατρός και ουτροτζεσταν κολπικα αν καν ω αρκετά να βάζω και μες στη μέρα εκτός από κάθε βράδυ.

πρίν από 6 λεπτά , nanoula90 είπε:

Πολυ μπερδεμα αυτη η ιστορια. Με την 3ωρη καμπυλη και γω δεν ειχα, με την 2ωρη καμπυλη εχω. Αντε να βγαλεις ακρη δλδ. Ας προσεχουμε ομως και ειμαστε καλυμμενες. Δεν εμεινε κ πολυς καιρος ετσι κ αλλιως. Πλησιαζουμεεεε λουλουου

Να προσέχουμε να μη παίζουμε με τα μπεμπακια μας.Εμεις κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τα ζουζουνια μας.απλα εδώ ας γκρινιάζουμε λίγο μεταξύ μας.το χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Δεν έχω πόνο.εχω περάσει συσπάσεις με πόνο στο 4ο.εκει άσε τρόμαξα πολύ νόμιζα ότι θα έχανα το μωρό.τωρα απλά νιώθω το πέτρωμα και εξογκώματα. Δεν γίνεται σε ολ η τη κοιλιά.εκει που παθαινα 2 με 3 μπορεί να τύχουν και 5 μες στη μέρα.μου χει αυξησει ήδη μαγνήσιο ο γιατρός και ουτροτζεσταν κολπικα αν καν ω αρκετά να βάζω και μες στη μέρα εκτός από κάθε βράδυ.

Δεν είναι κανονικές συσπάσεις μη φοβάσαι.... Τις ενιωσες τις κανονικές, τις ξέρεις.... Αυτές τις προπαρασκευαστικες τις έχουμε από πολύ νωρίς, απλά δεν τις αντιλαμβανομαστε, και γενικά δεν τις αισθάνονται όλες οι γυναίκες.... Το μωράκι σου είναι ασφαλές μέσα σου, να μη φοβάσαι τίποτα!!!!! Εγώ σκέψου με εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου όπως θεωρείται, και δεν παίρνω καν ουτρο.... Και μαγνήσιο παίρνω ένα την ημέρα... 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Δεν είναι κανονικές συσπάσεις μη φοβάσαι.... Τις ενιωσες τις κανονικές, τις ξέρεις.... Αυτές τις προπαρασκευαστικες τις έχουμε από πολύ νωρίς, απλά δεν τις αντιλαμβανομαστε, και γενικά δεν τις αισθάνονται όλες οι γυναίκες.... Το μωράκι σου είναι ασφαλές μέσα σου, να μη φοβάσαι τίποτα!!!!! Εγώ σκέψου με εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου όπως θεωρείται, και δεν παίρνω καν ουτρο.... Και μαγνήσιο παίρνω ένα την ημέρα... 

Α τέτοια λεγε μου να παίρνω θάρρος.σε ευχαριστώ!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΜΠΕΜΠΕΚΙΑ ΜΑΣΣ!!!

@Karpouzaki35  ΠΗΤ 4/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@Σεβη93            ΠΗΤ 5/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@Diavolitsa        ΠΗΤ 9/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@Ioio                  ΠΗΤ 10/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@EHappy;-)         ΠΗΤ 11/12

@Έλσα1978        ΠΗΤ 14/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@loyloy               ΠΗΤ 15/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@Sweetalecia     ΠΗΤ 15/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@Koukis              ΠΗΤ 15/12

@Irini123            ΠΗΤ 18-21/12?

@Katerinaki... 11    ΠΗΤ 19/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@Dimitra K            ΠΗΤ 19/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 

@Vagia1985         ΠΗΤ 19/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@Kristi00              ΠΗΤ 20/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@Eleutheria2012   ΠΗΤ 21/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@Cath3rine           ΠΗΤ 23/12 ΑΓΟΡΑΚΙ   

@sunshine83        ΠΗΤ 23/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@ΒαλεντιναΧρηστος ΠΗΤ 24/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@Eleni92               ΠΗΤ 25/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

@Natasoula85      ΠΗΤ 25/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@Anastasia_parisΠΗΤ 15/12 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΑΓΟΡΑΚΙ

@noni90             ΠΗΤ 28/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@mitsaki90        ΠΗΤ 28/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@nanoula90       ΠΗΤ 30/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@dimitra86        ΠΗΤ 30/12

@zamia             ΠΗΤ 30/12 ΑΓΟΡΑΚΙ

@Μαρία Βαρωτσου ΠΗΤ 31/12?

ΑΠΟ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΣΕΣ ΕΙΧΑ ΕΧΩ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!! ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΙ ΑΝΩΔΥΝΕΣ!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , loyloy είπε:

Α τέτοια λεγε μου να παίρνω θάρρος.σε ευχαριστώ!!!!!

Εννοείται γι αυτό είμαστε εδώ, να δίνει θάρρος η μία στην άλλη!!!!! Εγώ πάλι ξέχασα να σας πω, αισθανόμουν τις τελευταίες μέρες σαν να έχω αρρυθμίες και ταχυπαλμια και πήγα εχθές σε καρδιολόγο... Έκανα καρδιογραφημα και υπέρηχο καρδιάς και τα βρήκε όλα φυσιολογικά δεδομένου της κατάστασης, ένα μικρό εύρημα διέκρινε, που κι αυτό όμως το θεωρεί φυσιολογικό σε περίοδο εγκυμοσύνης, πόσο μάλλον διπλής.... Οπότε φεύγει κι αυτό απ το μυαλό, όλα καλά!!!! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia_paris είπε:

Εννοείται γι αυτό είμαστε εδώ, να δίνει θάρρος η μία στην άλλη!!!!! Εγώ πάλι ξέχασα να σας πω, αισθανόμουν τις τελευταίες μέρες σαν να έχω αρρυθμίες και ταχυπαλμια και πήγα εχθές σε καρδιολόγο... Έκανα καρδιογραφημα και υπέρηχο καρδιάς και τα βρήκε όλα φυσιολογικά δεδομένου της κατάστασης, ένα μικρό εύρημα διέκρινε, που κι αυτό όμως το θεωρεί φυσιολογικό σε περίοδο εγκυμοσύνης, πόσο μάλλον διπλής.... Οπότε φεύγει κι αυτό απ το μυαλό, όλα καλά!!!! 

Ωραία ολα καλα λοιπόν.τα μπαμπάς σου πως πάνε?σε τσακίζουν με τις κλωτσιές? Τα χεις και ολ α απο διπλα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , loyloy είπε:

Ωραία ολα καλα λοιπόν.τα μπαμπάς σου πως πάνε?σε τσακίζουν με τις κλωτσιές? Τα χεις και ολ α απο διπλα 

Αχ τι να σου πω, έχω μπερδευτεί!!!! Εκει που ήταν καλούτσικα μωρέ και ήσυχα σχετικά, νόμιζα κι εγώ το καημένο ότι δεν μπορούν πλέον να κάνουν και πολλά, εδώ και δύο μέρες με έχουν ταραξει!!!! Ειδικα η μαϊμού η κόρη χάχαχαχα!!!! Ακόμη και όρθια που είμαι και περπατάω αισθάνομαι κλωτσιές και μπουνιές!!! Πλέον δεν μπορούν να αλλάξουν θέση μεταξύ τους οπότε ξέρω πως από εκεί που τρώω τις περισσότερες ειναι το κοριτσάκι!!! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου!!Εχω αυπνιες κ συχνοουριες κ ειπα να δω τι κανετε!Εχω 4 μερες που βγηκα σε αδεια κ ειμαι ολο ξαπλα κ ηδη νιωθω διαφορα στις συσπασεις κ ο πονος στη μεση μεση εχει μειωθει!Ηρεμησα, η δουλεια με ανχωνε!Βλεπω που γραφετε για το ζαχαρο κ οτι καποιες το βρηκατε οταν το επαναλαβατε κ αναρωτιεμαι εγω εκανα καμπυλη 27 εβδομαδων κ ηταν καλη ,υπαρχει περιπτωση να βγει μετα αυτο?μηπως πρεπει να ξανακανω??γιατι τρωω οτι να ναι ...πολυ γλυκο βασικα


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Αχ τι να σου πω, έχω μπερδευτεί!!!! Εκει που ήταν καλούτσικα μωρέ και ήσυχα σχετικά, νόμιζα κι εγώ το καημένο ότι δεν μπορούν πλέον να κάνουν και πολλά, εδώ και δύο μέρες με έχουν ταραξει!!!! Ειδικα η μαϊμού η κόρη χάχαχαχα!!!! Ακόμη και όρθια που είμαι και περπατάω αισθάνομαι κλωτσιές και μπουνιές!!! Πλέον δεν μπορούν να αλλάξουν θέση μεταξύ τους οπότε ξέρω πως από εκεί που τρώω τις περισσότερες ειναι το κοριτσάκι!!! 

Σου βγήκε ζωηρή η κόρη!με το Καλο να τα πάρεις αγκαλίτσα!!!!!!!!

πρίν από 12 λεπτά , Dimitra K είπε:

Κοριτσια μου!!Εχω αυπνιες κ συχνοουριες κ ειπα να δω τι κανετε!Εχω 4 μερες που βγηκα σε αδεια κ ειμαι ολο ξαπλα κ ηδη νιωθω διαφορα στις συσπασεις κ ο πονος στη μεση μεση εχει μειωθει!Ηρεμησα, η δουλεια με ανχωνε!Βλεπω που γραφετε για το ζαχαρο κ οτι καποιες το βρηκατε οταν το επαναλαβατε κ αναρωτιεμαι εγω εκανα καμπυλη 27 εβδομαδων κ ηταν καλη ,υπαρχει περιπτωση να βγει μετα αυτο?μηπως πρεπει να ξανακανω??γιατι τρωω οτι να ναι ...πολυ γλυκο βασικα

Κοιτ α αν σου δημιουργηθεί τώρα θα πρέπει να πάρει απότομα βάρος το μωρό και να αυξηθεί το αμνιακό υγρό.υπαρχουν δείγματα που θα υποψιασουν το γιατρό.εμενα πχ ειναι τσουπωτος ο μπέμπης και τα αμνιακα υγρά ήταν πανω απο το όριο μέσα σε ενα μήνα μετά τη καμπύλη και έτσι το καταλαβαμε.Δεν παρουσιάζεται χωρίς κάποιο δείγμα.αλλα αν φοβάσαι πες το στον γιατρό σου.

Βασικός παράγοντας το άγχος.ξεκούραση τώρα που σταματησες τηβδουλεια και απολαυσε το!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια! Κι εγώ νιώθω πιο πολλές συσπάσεις, αλλά με τη μικρή όλη μέρα δεν κάθομαι. Μεταξύ μας έχω ταράξει τη σοκολάτα... Έχω και μερικά σοκοφρετακια υγείας, για ώρα ανάγκης. Ευτυχώς, δεν έχω θέμα με το ζάχαρο :)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Κοριτσακια τι κανετε??? 

Βλεπω μιλατε για διατροφη...ευτυχως δεν εχω να κοιταω κ αυτο αλλο τιιιι......εχω τις συσπασεις εχω κ τον αιματοκριτη αυτο θα μ ελειπε....δοξα τον Θεο απο σακχαρο καλα ειμαστε.....

Αλλο ηθελα να ρωτησω απο ραγαδουλες πως παμε?? Εκανα 3μικρουλες πανω απο τον αφαλο κ αλλες τοσες π δεν τις βλεπω εγω αλλα τις βλεπει ο αντρας μ κατω απο τον αφαλο....

Τις χαιρομαι ομως μωεεεε:wub:

Κι εγω απο ραγάδες καλα είμαι.. Εχω κάνει γυρω γυρω απο τον αφαλό.. Κι ανεβαίνουν προς τα πανω.. Ελπίζω να σταματήσουν καπου... Τωρα θα δείξει.. Δεν πειράζει... Χαλάλι..!! Επίσης για το πίνακακι εγω που έκανα το Doppler μ έβγαλε ΠΗΤ 19/12 ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ioio είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Κι εγώ νιώθω πιο πολλές συσπάσεις, αλλά με τη μικρή όλη μέρα δεν κάθομαι. Μεταξύ μας έχω ταράξει τη σοκολάτα... Έχω και μερικά σοκοφρετακια υγείας, για ώρα ανάγκης. Ευτυχώς, δεν έχω θέμα με το ζάχαρο :)

Να τρως.οποια μπορεί γτ να στερείται? Αλλά αυτά τα σοκοφρετακια σωτηρια βρε παιδί μου.αν φάω 2 δεν μου ανεβάζουν ζάχαρο και έτσι μια φορά την βδομάδα τα τιμάω.βεβαια τα χει κρυμμένα η μάνα μη λυγισω και τα φάω ολ α.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...