Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , bcd18 είπε:

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

Just now, noni90 είπε:

Εμένα τίποτα δε μου είπε.... κ θέλω να τον ξεκινήσω... έχουμε ξανά ραντεβού στις 20, θα είναι 5 μηνών κ μιας βδομάδας.... έχω κ θέμα γενικά με τις αντλήσεις στη δουλειά κ ζορίζομαι αρκετά....θα βοηθούσε να τρώει έστω ένα γεύμα απ τα δυο στέρεες....

Ναι ναι ρωτα! Πιστευω πως θα μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα. Ετσι και αλλιως θα παρει μερες μεχρι να τρωει ποσοτητα, γιατι ξεκινας με μια κουταλια την πρωτη μερα, 2 τη δευτερη,3 την τριτη και σταδιακα εισαγεις και νεο φρουτο μετα. 

 Εχεις γυρισει κιολας στη δουλεια??!!! Πωπω κοριτσι μου χαρα στο κουραγιο σου! 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Ναι ναι ρωτα! Πιστευω πως θα μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα. Ετσι και αλλιως θα παρει μερες μεχρι να τρωει ποσοτητα, γιατι ξεκινας με μια κουταλια την πρωτη μερα, 2 τη δευτερη,3 την τριτη και σταδιακα εισαγεις και νεο φρουτο μετα. 

 Εχεις γυρισει κιολας στη δουλεια??!!! Πωπω κοριτσι μου χαρα στο κουραγιο σου! 

Έχω γυρίσει από όταν ήταν 3.5 μηνών. Τα έχω δει σκούρα με τις αντλήσεις συνέχεια κ για αυτό ήθελα να τον ξεκινήσω 5 μηνών ώστε 6 μηνών να τρώει μια ικανοποιητική ποσότητα που δε θα χρειάζεται γάλα στο συγκεκριμένο γεύμα.... απλά δεν έχω καθοδήγηση κ φοβάμαι μόνη μου τελείως... στην αρχή όταν γύρισα στη δουλειά έβγαζα με 2 αντλήσεις 300 ml έπινε 210 περίπου κ έβαζα κ τράπεζα... τώρα έχω άδεια δέκαπεντε μέρες και δε χρησιμοποίησα θηλαστρο κανένα δεκαήμερο τώρα, σήμερα που έβαλα  για να ξαναθυμηθεί το στήθος κ να μπω σε ρυθμό πάλι έβγαλα με 2 αντλήσεις ούτε το μισό... 130 ml. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 είπε:

Έχω γυρίσει από όταν ήταν 3.5 μηνών. Τα έχω δει σκούρα με τις αντλήσεις συνέχεια κ για αυτό ήθελα να τον ξεκινήσω 5 μηνών ώστε 6 μηνών να τρώει μια ικανοποιητική ποσότητα που δε θα χρειάζεται γάλα στο συγκεκριμένο γεύμα.... απλά δεν έχω καθοδήγηση κ φοβάμαι μόνη μου τελείως... στην αρχή όταν γύρισα στη δουλειά έβγαζα με 2 αντλήσεις 300 ml έπινε 210 περίπου κ έβαζα κ τράπεζα... τώρα έχω άδεια δέκαπεντε μέρες και δε χρησιμοποίησα θηλαστρο κανένα δεκαήμερο τώρα, σήμερα που έβαλα  για να ξαναθυμηθεί το στήθος κ να μπω σε ρυθμό πάλι έβγαλα με 2 αντλήσεις ούτε το μισό... 130 ml. 

Εννοειται πως ειναι πολυ κουραστικο. Κ μπραβο σου που το καταφερνεις μεχρι τωρα. Και δουλεια και αντλησεις και ολα!

Ρωτα τον παιδιατρο σας κοριτσι μου. Σιγουρα θα μπορεις να ξεκινησετε πιστευω. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Εννοειται πως ειναι πολυ κουραστικο. Κ μπραβο σου που το καταφερνεις μεχρι τωρα. Και δουλεια και αντλησεις και ολα!

Ρωτα τον παιδιατρο σας κοριτσι μου. Σιγουρα θα μπορεις να ξεκινησετε πιστευω. 

Θα τη ρωτησω στην επόμενη συνάντηση οπωσδήποτε... έτσι κ αλλιώς έχει κάποια από τα σημάδια ετοιμότητας εδώ πίνει γάλα με το καλαμάκι!!!! Δυστυχώς βέβαια η κυρία που τον κρατάει ενώ είναι πολύ καλή δεν είναι πολύ εξοικειωμένη με αυτά τα εναλλακτικά που θέλω εγώ κ δυσκολεύεται ακόμα να τον ταΐζει με το ποτηράκι.... αλλά θα μάθει κ αυτή κ κ μικρός.... εσάς τι πλάνο εισαγωγών σας έδωσε;

Ασε και δουλειά κ σπίτι κ άντρας κ μωρό.... τα έχω φτύσει λίγο κ δεν έχω γενικά κ βοήθεια μόνο ο άντρας μου ότι κάνει.... που ευτυχώς βοηθάει αρκετά!!! Αλλά εντάξει έτσι είναι το έχω αποδεχτεί κ κάνω το καλύτερο που μπορώ. Ο πρώτος στόχος ήταν ο αποκλειστικος θηλασμός, το δεύτερο στοίχημα η επιστροφή στη δουλειά.... τώρα ελπίζω να μπει το νερό στο αυλάκι κ να βρούμε τους ρυθμούς μας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 είπε:

Θα τη ρωτησω στην επόμενη συνάντηση οπωσδήποτε... έτσι κ αλλιώς έχει κάποια από τα σημάδια ετοιμότητας εδώ πίνει γάλα με το καλαμάκι!!!! Δυστυχώς βέβαια η κυρία που τον κρατάει ενώ είναι πολύ καλή δεν είναι πολύ εξοικειωμένη με αυτά τα εναλλακτικά που θέλω εγώ κ δυσκολεύεται ακόμα να τον ταΐζει με το ποτηράκι.... αλλά θα μάθει κ αυτή κ κ μικρός.... εσάς τι πλάνο εισαγωγών σας έδωσε;

Μας ειπε να ξεκινησουμε με μηλο κ αχλαδι με 3ημερες εισαγωγες. Οπως ειπα 1 κουταλια την πρωτη μερα, 2 τη δευτερη, 3 την τριτη. Υστερα προσθετω πορτοκαλι αλλα επειδη ειναι οξινο μπορει να μην του αρεσει κ να μην βαζω πολυ. 3ημερη εισαγωγη. Μετα μπανανα. Κ μετα οτι αλλο φρουτο θελω αλλα παντα 3ημερη εισαγωγη και οχι πανω απο 5 ειδη φρουτων στην φρουτοκρεμα. Αλλα μου ειπε να θηλαζω και πριν και μετα το γευμα. Γιατι ειναι ακομα μικρος και εχει αναγκη το γαλα αφου θηλαζει. 

Αφου αρχισει κ τρωει καλα την φρουτοκρεμα που θα την τρωει γυρω στις 10-11 το πρωι, μου ειπε να ξεκινησουμε βιολογικες κρεμες χωρις ζαχαρη το απογευμα. Μια με βρωμη κ μια με ρυζαλευρο. Αλλα εκει ξυνισα και του ειπα δεν θελω να μαθει με κρεμες και θα προτιμουσα κανονικο φαγητο. Μου ειπε οτι οι κρεμες θα ναι για 15-20 μερες το πολυ. Μετα που θα χει ηδη κλεισει τον 6ο μηνα θα ξεκινησουμε κανονικο φαγητο και θα κοψουμε τις κρεμες.

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Μας ειπε να ξεκινησουμε με μηλο κ αχλαδι με 3ημερες εισαγωγες. Οπως ειπα 1 κουταλια την πρωτη μερα, 2 τη δευτερη, 3 την τριτη. Υστερα προσθετω πορτοκαλι αλλα επειδη ειναι οξινο μπορει να μην του αρεσει κ να μην βαζω πολυ. 3ημερη εισαγωγη. Μετα μπανανα. Κ μετα οτι αλλο φρουτο θελω αλλα παντα 3ημερη εισαγωγη και οχι πανω απο 5 ειδη φρουτων στην φρουτοκρεμα. Αλλα μου ειπε να θηλαζω και πριν και μετα το γευμα. Γιατι ειναι ακομα μικρος και εχει αναγκη το γαλα αφου θηλαζει. 

Αφου αρχισει κ τρωει καλα την φρουτοκρεμα που θα την τρωει γυρω στις 10-11 το πρωι, μου ειπε να ξεκινησουμε βιολογικες κρεμες χωρις ζαχαρη το απογευμα. Μια με βρωμη κ μια με ρυζαλευρο. Αλλα εκει ξυνισα και του ειπα δεν θελω να μαθει με κρεμες και θα προτιμουσα κανονικο φαγητο. Μου ειπε οτι οι κρεμες θα ναι για 15-20 μερες το πολυ. Μετα που θα χει ηδη κλεισει τον 6ο μηνα θα ξεκινησουμε κανονικο φαγητο και θα κοψουμε τις κρεμες.

 

Την ίδια άποψη έχουμε για τις κρέμες!! Και τρεεεεεμω τη στιγμή που θα πρέπει να ξεκινήσω να μαγειρεύω ξεχωριστά για το παιδί εδώ για μας μαγειρεύω κάθε 2 μέρες κ πολλές φορές παραγγέλνουμε κιολας... ντρέπομαι λίγο αλλά τι να κάνω πλυντήρια σίδερα σκούπες κάποιες φορές δε προλαβαίνω το μαγείρεμα... ευτυχώς διάβασα ότι μπορώ πχ να βράζω το κρέας κ να το χωρίζω με ζωμό στην κατάψυξη κ μετά να το βγάζω να το ξεπαγώνω κ να βράζω μέσα τα λαχανικά..... θέλει οργάνωση κακά τα ψέματα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 είπε:

Την ίδια άποψη έχουμε για τις κρέμες!! Και τρεεεεεμω τη στιγμή που θα πρέπει να ξεκινήσω να μαγειρεύω ξεχωριστά για το παιδί εδώ για μας μαγειρεύω κάθε 2 μέρες κ πολλές φορές παραγγέλνουμε κιολας... ντρέπομαι λίγο αλλά τι να κάνω πλυντήρια σίδερα σκούπες κάποιες φορές δε προλαβαίνω το μαγείρεμα... ευτυχώς διάβασα ότι μπορώ πχ να βράζω το κρέας κ να το χωρίζω με ζωμό στην κατάψυξη κ μετά να το βγάζω να το ξεπαγώνω κ να βράζω μέσα τα λαχανικά..... θέλει οργάνωση κακά τα ψέματα! 

Εχεις δικιο! Που να προλαβεις αμα δουλευεις ρε κοριτσι. Εδω εγω δεν δουλευω και παλι δεν τις προλαβαινω τις δουλειες με τον μικρο!! 

Η καταψυξη θα μας σωσει. Και ζωμο και βρασμενο κρεατακι, και μπιφτεκακια, και οτι αλλο μπορουμε θα τα φτιαχνουμε μεριδουλες ωστε να ειναι ετοιμα οταν ξεπαγωνουν. 

Αλλα νομιζω για λιγο καιρο θα μαγειρευουμε χωριστα. Γιατι μετα δεν θα χρειαζεται. Θα τρωει οτι τρωμε κ εμεις. Απλα θα βγαζεις στην ακρη τη μεριδα του πριν προσθεσεις αλατι στο φαγητο.

 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Εχεις δικιο! Που να προλαβεις αμα δουλευεις ρε κοριτσι. Εδω εγω δεν δουλευω και παλι δεν τις προλαβαινω τις δουλειες με τον μικρο!! 

Η καταψυξη θα μας σωσει. Και ζωμο και βρασμενο κρεατακι, και μπιφτεκακια, και οτι αλλο μπορουμε θα τα φτιαχνουμε μεριδουλες ωστε να ειναι ετοιμα οταν ξεπαγωνουν. 

Αλλα νομιζω για λιγο καιρο θα μαγειρευουμε χωριστα. Γιατι μετα δεν θα χρειαζεται. Θα τρωει οτι τρωμε κ εμεις. Απλα θα βγαζεις στην ακρη τη μεριδα του πριν προσθεσεις αλατι στο φαγητο.

 

 

Ναι έχεις δίκιο για λίγο καιρό θα είναι.... εμείς έτσι κ αλλιώς δε βάζουμε αλάτι στο φαγητό, ελάχιστο μόνο.... δεν είναι κάτι να αλάτιζουμε μετά! Εμένα στις δουλειές με έσωσε ο μαρσιπος. Από 40 ημερών εκεί....αλλιώς δε μπορώ να κάνω δουλειά είναι παιδί της αγκαλιάς το σκατουλι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Εχεις δικιο! Που να προλαβεις αμα δουλευεις ρε κοριτσι. Εδω εγω δεν δουλευω και παλι δεν τις προλαβαινω τις δουλειες με τον μικρο!! 

Η καταψυξη θα μας σωσει. Και ζωμο και βρασμενο κρεατακι, και μπιφτεκακια, και οτι αλλο μπορουμε θα τα φτιαχνουμε μεριδουλες ωστε να ειναι ετοιμα οταν ξεπαγωνουν. 

Αλλα νομιζω για λιγο καιρο θα μαγειρευουμε χωριστα. Γιατι μετα δεν θα χρειαζεται. Θα τρωει οτι τρωμε κ εμεις. Απλα θα βγαζεις στην ακρη τη μεριδα του πριν προσθεσεις αλατι στο φαγητο.

 

 

Εγώ κορίτσια εβραζα κρέας ή ψάρι και γέμιζα παγοθηκες και όταν ήταν έτοιμες σε σακουλάκια ξεχωριστά και στα σκούρα εβραζα νεράκι, έριχνα μέσα 4-5 παγάκια από τον ζωμό που ήθελα και μανεστρακι και σε 10 λεπτά είχα έτοιμο φαγητό 

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Εγώ κορίτσια εβραζα κρέας ή ψάρι και γέμιζα παγοθηκες και όταν ήταν έτοιμες σε σακουλάκια ξεχωριστά και στα σκούρα εβραζα νεράκι, έριχνα μέσα 4-5 παγάκια από τον ζωμό που ήθελα και μανεστρακι και σε 10 λεπτά είχα έτοιμο φαγητό 

Οριστε το πρακτικο μυαλο!!! Α γεια σου! Ωραια ιδεα!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω που ρωτησα το γιατρο μου ειπε οτι μπορω να μαγειρευω για 2 μερες! Σε γυαλινο ταπερ με ζουμι και στο ψυγειο! Εμεις ξεκινησαμε φρουτα! Τρωει απιστευτα καλα! Απο την τεταρτη κιολας μερες αρχισε να καταπινει κανονικοτατα χωρις να πνιγεται και να τρωει ολη την κρεμα! Ο γιατρος μου ειπε ενα μηλο και ενα αχλαδι αλλα εγω προς το παρον της βαζω μισο και μισο και νομιζω πως ειναι ενταξει! Δεν θελω να την βαρυνω το στομαχακι! Σιγα σιγα! Πηρα και ζυγαρια για να βλεπω ποσο τρωει για να της φτιαχνω το αναλογο γαλα μετα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Εγώ κορίτσια εβραζα κρέας ή ψάρι και γέμιζα παγοθηκες και όταν ήταν έτοιμες σε σακουλάκια ξεχωριστά και στα σκούρα εβραζα νεράκι, έριχνα μέσα 4-5 παγάκια από τον ζωμό που ήθελα και μανεστρακι και σε 10 λεπτά είχα έτοιμο φαγητό 

Και κρεατακι μέσα όχι; Μόνο ζωμό και μανέστρακι;

Just now, Diavolitsa είπε:

Εγω που ρωτησα το γιατρο μου ειπε οτι μπορω να μαγειρευω για 2 μερες! Σε γυαλινο ταπερ με ζουμι και στο ψυγειο! Εμεις ξεκινησαμε φρουτα! Τρωει απιστευτα καλα! Απο την τεταρτη κιολας μερες αρχισε να καταπινει κανονικοτατα χωρις να πνιγεται και να τρωει ολη την κρεμα! Ο γιατρος μου ειπε ενα μηλο και ενα αχλαδι αλλα εγω προς το παρον της βαζω μισο και μισο και νομιζω πως ειναι ενταξει! Δεν θελω να την βαρυνω το στομαχακι! Σιγα σιγα! Πηρα και ζυγαρια για να βλεπω ποσο τρωει για να της φτιαχνω το αναλογο γαλα μετα!

Ποσό είστε τώρα που ξεκινήσατε φρουτάκι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 είπε:

Και κρεατακι μέσα όχι; Μόνο ζωμό και μανέστρακι;

Ποσό είστε τώρα που ξεκινήσατε φρουτάκι;

Την ουσία από το κρεατάκι την έχει το ζουμί! Φυσικά δεν μιλάμε για κάθε μέρα αλλά είναι μια εύκολη και γρήγορη λύση για τα σκούρα! Άσε που δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις κάθε μέρα κοριτσάκι μου, ανά 3 μέρες... Θα φτιάχνεις 3 μερίδες, θατο βάζεις ψυγείο και θα το ζεσταίνεις όταν είναι να φαει! 

Just now, nanoula90 είπε:

Κατσε να σε εχω απο κοντα εσενα. Συμφερεις χαχαχαχα

Αχαχαχαχαχα και σε καλή τιμή εεε! 

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...