Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Την ουσία από το κρεατάκι την έχει το ζουμί! Φυσικά δεν μιλάμε για κάθε μέρα αλλά είναι μια εύκολη και γρήγορη λύση για τα σκούρα! Άσε που δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις κάθε μέρα κοριτσάκι μου, ανά 3 μέρες... Θα φτιάχνεις 3 μερίδες, θατο βάζεις ψυγείο και θα το ζεσταίνεις όταν είναι να φαει! 

Αχαχαχαχαχα και σε καλή τιμή εεε! 

Μάλλον έτσι θα γίνει όπως το λες ανα 3 μέρες... τελικά ακούγεται πιο εύκολο από ότι φανταζόμουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, noni90 είπε:

Και κρεατακι μέσα όχι; Μόνο ζωμό και μανέστρακι;

Ποσό είστε τώρα που ξεκινήσατε φρουτάκι;

5.5 μηνων! Μηλο αχλαδι μπανανα ενα ενα εισαγωγη και σε λιγες μερες ξεκιναμε και λαχανικα! Και μενα βουνο μου φαινεται...απο βδομαδα που θα ξεκινησουμε λαχανικα θα δω πως θα παει με το μαγειρεμα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εγώ θα πάω την άλλη βδομάδα παιδίατρο αλλά θα περιμένω να κλείσουμε τους 6 μήνες για να ξεκινήσουμε στερεές. Ότι έχω διαβάσει αυτό λέει και δόξα το θεό και εμένα στρουμπουλος είναι ο μπέμπης οπότε δεν υπάρχει λόγος βιασυνης. 

Έχει γίνει φούσκα μόνο με το γάλα φαντάσου να φάει και φαΐ χαχαχαχα

Σήμερα έγινε το απίστευτο! Τον έβαλα νυσταγμένο αλλά όχι κοιμισμένο στην κούνια του, χαζολογησε λίγη ωρα μόνος του, έκανε και μια ψευτογκρινια για ένα λεπτό που ούτε ο ίδιος δεν την πίστευε βέβαια, και κοιμήθηκε μόνος του! Εντάξει δεν το πίστευα λέω δεν μπορεί με δουλεύει θα ξυπνήσει στα 10 λεπτά αλλά κορίτσια κοιμάται 2 ώρες και βάλε! Πρώτη φορά!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 είπε:

Ρε κορίτσια δηλαδή πότε σας είπαν να ξεκινήσετε στερεές και με τι; Εμένα δε μου έχουν πει τίποτα ακόμα κ ο καημενουλης κοιτάει το φαγητό κ γλυφεται.... 

Κ εγώ το ίδιο!! Θέλεις να σου στείλω λινκ σε πμ;

Εμεις κοριτσι μ ξεκινησαμε φρουτα 3μιση μηνων.....τρωμε ηδη 1μηνα κανονικη πλεον ποσοτητα(270μλ) χωρις γαλα απο πισω εδω κ 1εβδομαδα μονο λιγο νερακι.(την δινω πρωι)...ξεκινησαμε μηλο 3ημερες(3κουταλιες την 1η 5κουταλιες την 2η 7κουταλιες την 3η) μετα μηλο και αχλαδι ακριβως το ιδιο μοτιβο για 3μερες μετα μηλο,αχλαδι,μπανανα παλι το ιδιο κ απο κει κ περα κανονικα......οτι θες προσθετεις αργοτερα εμας το πορτοκαλι μας ειχε πειραξει στην αρχη τωρα ειμαστε καλα αλλα δεν βαζψ γιατι ξυνιζει....τρωει απο την δευτερα κρεμα(βανιλια-ρυζαλευρο μιση με φαριν λακτε ή μπισκοτοκρεμα) καθε απογευμα την 1η φορα 50μλ την δευτερη 70 και μετα κανονικη ποσοτητα(300μλ) χωρις γαλα απο πισω μονο νερακι οσο θελει....κ τρωει γευμα γαλα το μεσημερι π σε 10μερες θα ξεκινησει πατατα καροτο και γαλα πρωι-βραδυ και αν ξυπνησει ξημερωματα..... Αυτααα!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στα κορίτσια που δίνουν γάλα σκόνη στόχος είναι η αντικατάσταση γευμάτων ενώ στα μωράκια που θηλάζουν δε κόβεις θηλασμους δίνεις πριν κ μετά το γεύμα.... κ εγώ έχω διαβάσει ότι ως τους 6 πρέπει να περιμένεις κανονικά αλλά όλα τα μωράκια 6 νταν είναι έτοιμα γυρνάνε διακόπτη; Κάποια θα είναι λίγο πιο νωρίς κάποια λίγο πιο μετά φαντάζομαι.... εμένα είναι 5 μηνών κ βάζει το χέρι του μες στο μπωλ με τη βρώμη που τρώω το πρωί! Εντάξει θα περιμένω λίγο ακόμα αλλά νομίζω καλό είναι να βλέπουμε κ τα σημάδια ετοιμότητας του παιδιού. Εν τω μεταξύ έχω πήξει με τις αντλήσεις όπως προανέφερα κ δε τη παλεύω άλλο..... μέχρι που σκέφτομαι να δίνω ένα απ τα δυο γεύματα που κάνει όταν λείπω ξένο.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!! 

@noni90συμφωνω κ γω. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν κ παιδακια που δεν ειναι ετοιμα ουτε στον 6ο μηνα και παλευεις 2 μηνες για να αρχισουν να τρωνε. 

Κ μενα ο γιατρος αυτο μου ειπε. Να θηλαζω πριν κ μετα το γευμα. 

Ρε κοριτσια να ρωτησω κ κατι ακομα? Οταν αλλαζετε πανα στα μωρα φανταζομαι τα πλενετε τοπικα ετσι? Πως το κρατατε το μωρο? Εμενα εχει γινει πολυ ευκινητος και ειναι και βαρυς, μου κοβει το χερι καθε φορα. Ασε που αλλαζουμε καπου 8 πανες την ημερα, οποτε 8 πλυσιματα. Το χερι μου δεν το νιωθω πλεον. Μετα πως τα πλενουμε τα μωρα τοπικα αναρωτιεμαι?? 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!! 

@noni90συμφωνω κ γω. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν κ παιδακια που δεν ειναι ετοιμα ουτε στον 6ο μηνα και παλευεις 2 μηνες για να αρχισουν να τρωνε. 

Κ μενα ο γιατρος αυτο μου ειπε. Να θηλαζω πριν κ μετα το γευμα. 

Ρε κοριτσια να ρωτησω κ κατι ακομα? Οταν αλλαζετε πανα στα μωρα φανταζομαι τα πλενετε τοπικα ετσι? Πως το κρατατε το μωρο? Εμενα εχει γινει πολυ ευκινητος και ειναι και βαρυς, μου κοβει το χερι καθε φορα. Ασε που αλλαζουμε καπου 8 πανες την ημερα, οποτε 8 πλυσιματα. Το χερι μου δεν το νιωθω πλεον. Μετα πως τα πλενουμε τα μωρα τοπικα αναρωτιεμαι?? 

Καλημερα κοριτσια καθε μωρο σαφως ειναι διαφορετικο κ καλο ειναι να βλεπουμε τα 'σημαδια' ετοιμοτητας του καθε παιδιου....εμενα ηταν ετοιμη το καταλαβα ηθελε οτι τρωγαμε εμεις μας κοιτουσε ετσι :shock: καθε φορα π τρωγαμε κ οταν για δοκιμη της πηγαινα κοντα στο στομα το κουταλι ανοιγε διαπλατα την στοματαρα της!!!! Νομιζω πως ουτε στο ξενο αντικαθισταται πληρως το γαλα ας πουμε σημεεα μετα τα φρουτα ηπιε κ 30μλ γαλα απο πισω....καυε φορα ομως οπως κ να χει της προσφερω γαλα μετα το γευμα κ αν θελει καλως αν οχι παλι καλως δινω νερακι με το κουταλακι!!! 

Εγω κοριτσι μ δεν την πλενω.....την επλενα μονο οταν ηταν βρεφακι νομιζω καπου 20μερες κ αυτο οχι καθε φορα στην αλλαγη! Ειναι αποψη της καθε μανουλας.....κ το βαρος οντως ειναι θεμα!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!! 

@noni90συμφωνω κ γω. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν κ παιδακια που δεν ειναι ετοιμα ουτε στον 6ο μηνα και παλευεις 2 μηνες για να αρχισουν να τρωνε. 

Κ μενα ο γιατρος αυτο μου ειπε. Να θηλαζω πριν κ μετα το γευμα. 

Ρε κοριτσια να ρωτησω κ κατι ακομα? Οταν αλλαζετε πανα στα μωρα φανταζομαι τα πλενετε τοπικα ετσι? Πως το κρατατε το μωρο? Εμενα εχει γινει πολυ ευκινητος και ειναι και βαρυς, μου κοβει το χερι καθε φορα. Ασε που αλλαζουμε καπου 8 πανες την ημερα, οποτε 8 πλυσιματα. Το χερι μου δεν το νιωθω πλεον. Μετα πως τα πλενουμε τα μωρα τοπικα αναρωτιεμαι?? 

Καλημερα αγάπη! Εννοεις καθε φορα τον βαζεις κατω απο τη βρυση? Εγω τον καθαρίζω με βαμβακι κ ζεστο νερο.Τοπικα πλυσιμο οταν ειναι κ ο αντρας μου αλλιως δεν μπορω. Με το βαμβακι κ το νερο καθαρίζει μια χαρα μετα στέγνωμα με πετσετουλα κ σεσουαρ κρεμουλα κ ετοιμος.Δεν μου εχει κοκκινίσει καν απο τοτε που το κανω ετσι


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Καλημερα αγάπη! Εννοεις καθε φορα τον βαζεις κατω απο τη βρυση? Εγω τον καθαρίζω με βαμβακι κ ζεστο νερο.Τοπικα πλυσιμο οταν ειναι κ ο αντρας μου αλλιως δεν μπορω. Με το βαμβακι κ το νερο καθαρίζει μια χαρα μετα στέγνωμα με πετσετουλα κ σεσουαρ κρεμουλα κ ετοιμος.Δεν μου εχει κοκκινίσει καν απο τοτε που το κανω ετσι

Ναι κοριτσια. Καθε φορα κατω απο τη βρυση! Κ δυσκολευομαι να τον κρατησω πλεον. 

Το θεμα ειναι οτι κανει και πολλες φορες κακα, οποτε πρεπει να τον πλενω κατω απο τη βρυση, δεν γινεται διαφορετικα. Κανει ποσοτητες οχι αστεια χαχα


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ναι κοριτσια. Καθε φορα κατω απο τη βρυση! Κ δυσκολευομαι να τον κρατησω πλεον. 

Το θεμα ειναι οτι κανει και πολλες φορες κακα, οποτε πρεπει να τον πλενω κατω απο τη βρυση, δεν γινεται διαφορετικα. Κανει ποσοτητες οχι αστεια χαχα

Και μενα κανει ποσοτητες. Αλλα ετσι θα σου φύγει η μεση ρε αγάπη.  Παιρνω τα χοντρα με μωρομαντηλο και μετα σε ενα μπολ εχω ζεστο νερακι και με το βαμβακι γινεται μια χαρα η δουλειά. Και το βραδάκι με τον άντρα σου το πλυσιμο. 8 φορες στη βρυση πως δεν σου πιαστηκαν ακομα τα χερια? 

Υπαρχει ομως κ αλλη λυση αν θες οπωσδήποτε πλυσιμο. Η λεγόμενη γλιστρα που μπαινει στο νιπτηρα και ακουμπάς εκει το μωρο σου και το πλενεις. Εμεις θα πάρουμε πλεον γιατι κουνιεται σαν χταποδι οταν τον πλενουμε κ θα μας φυγει απο τα χερια

Εχω κ εγω μια απορία. Ακομα μακρύ μανικακι φοράτε στα μωρακια μεσα στο σπιτι?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nicol_ είπε:

 

Υπαρχει ομως κ αλλη λυση αν θες οπωσδήποτε πλυσιμο. Η λεγόμενη γλιστρα που μπαινει στο νιπτηρα και ακουμπάς εκει το μωρο σου και το πλενεις. Εμεις θα πάρουμε πλεον γιατι κουνιεται σαν χταποδι οταν τον πλενουμε κ θα μας φυγει απο τα χερια

Εχω κ εγω μια απορία. Ακομα μακρύ μανικακι φοράτε στα μωρακια μεσα στο σπιτι?

Ναι εμεις ακομα μακρυ μανικακι! Δεν εχει δα κ τοση ζεστη ακομη για κοντομανυκο! Τουλαχιστον εδω!!!! Εγω επειδη την κανω μπανακι απο οταν γεννηθηκε στο μπανιερο της χθες πηρα το σφουγγαρι π μπαινει στον πατο γτ θελει να καθεται και να παιζει πλεον με το νερο τρελενεται!!!! Εγω ανεκαθεν μπανιο μονη μ την εκανα απο την αρχη ο αντρας μ φοβαται κ ετσι δεν το επιχειρει!!!!χχχαχαχαχ αντρεςςς!!!

  • Χαχα 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Και μενα κανει ποσοτητες. Αλλα ετσι θα σου φύγει η μεση ρε αγάπη.  Παιρνω τα χοντρα με μωρομαντηλο και μετα σε ενα μπολ εχω ζεστο νερακι και με το βαμβακι γινεται μια χαρα η δουλειά. Και το βραδάκι με τον άντρα σου το πλυσιμο. 8 φορες στη βρυση πως δεν σου πιαστηκαν ακομα τα χερια? 

Υπαρχει ομως κ αλλη λυση αν θες οπωσδήποτε πλυσιμο. Η λεγόμενη γλιστρα που μπαινει στο νιπτηρα και ακουμπάς εκει το μωρο σου και το πλενεις. Εμεις θα πάρουμε πλεον γιατι κουνιεται σαν χταποδι οταν τον πλενουμε κ θα μας φυγει απο τα χερια

Εχω κ εγω μια απορία. Ακομα μακρύ μανικακι φοράτε στα μωρακια μεσα στο σπιτι?

Ευχαριστω αγαπη. Θα το δοκιμασω ετσι με βαμβακι κ νερο! Οντως μου χει κοπει το χερι. Γιατι με το ενα χερι τον κραταω κ το αλλο τον πλενω κ τον σαπουνιζω. Θεωρουσα οτι ειναι απαραιτητο μιας κ κανει αρκετα κακα.

Για το μπανακι του δεν εχω θεμα γιατι τον βαζω στο μπανακι του και καθεται και πλατσουριζει μονος του. Εχω κ μια βαση μεσα στο μπανακι του που ειναι ημιξαπλωτος και το απολαμβανει. Και τα παπακια μας φυσικα και τα ψαρακια μας χαχα

Μακρυμανικο ακομα οπως κ γω. Οταν ξεκινησω εγω κοντομανικα τοτε κ αυτος. Να πηγαινουμε ασορτι!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ευχαριστω αγαπη. Θα το δοκιμασω ετσι με βαμβακι κ νερο! Οντως μου χει κοπει το χερι. Γιατι με το ενα χερι τον κραταω κ το αλλο τον πλενω κ τον σαπουνιζω. Θεωρουσα οτι ειναι απαραιτητο μιας κ κανει αρκετα κακα.

Για το μπανακι του δεν εχω θεμα γιατι τον βαζω στο μπανακι του και καθεται και πλατσουριζει μονος του. Εχω κ μια βαση μεσα στο μπανακι του που ειναι ημιξαπλωτος και το απολαμβανει. Και τα παπακια μας φυσικα και τα ψαρακια μας χαχα

Μακρυμανικο ακομα οπως κ γω. Οταν ξεκινησω εγω κοντομανικα τοτε κ αυτος. Να πηγαινουμε ασορτι!

Ναι αγάπη δοκιμασε το. Αυτο προτεινε κ ενας πολυ καλος παιδιατρος που εχει γράψει κ βιβλια και ειναι πράγματικα απο τους καλύτερους εδω στη Θεσσαλονίκη. Παπαβεντσης λεγεται αν δεις στη σελιδα του εχει συμβουλες για τα παντα.Για θηλασμο διατροφή και οτι αφορα το νεογνο. Επισης μπορει να σου φαίνεται χαζο βαζε και λιγο σεσουαρ μετα να στεγνώνουν καλα εκει κατω. Εκτος του οτι ο δικος.μου το απολαμβάνει απίστευτα το δέρματακι του ειναι ροδαλο και δεν εχει πάθει ουτε κοκκινιλα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Ναι αγάπη δοκιμασε το. Αυτο προτεινε κ ενας πολυ καλος παιδιατρος που εχει γράψει κ βιβλια και ειναι πράγματικα απο τους καλύτερους εδω στη Θεσσαλονίκη. Παπαβεντσης λεγεται αν δεις στη σελιδα του εχει συμβουλες για τα παντα.Για θηλασμο διατροφή και οτι αφορα το νεογνο. Επισης μπορει να σου φαίνεται χαζο βαζε και λιγο σεσουαρ μετα να στεγνώνουν καλα εκει κατω. Εκτος του οτι ο δικος.μου το απολαμβάνει απίστευτα το δέρματακι του ειναι ροδαλο και δεν εχει πάθει ουτε κοκκινιλα

Ναι ναι τον ξερω. Μπαινω στο σαιτ του κ διαβαζω συνεχεια χαχα. αυτουνου το πλανο διατροφης λεω να ακολουθησω για εισαγωγη στις στερεες. Και ειναι απο τους λιγους παιδιατρους που ξερουν κατα βαση τι λενε και δεν λενε αρλουμπες. Θενκς αγαπη !

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ναι κοριτσια. Καθε φορα κατω απο τη βρυση! Κ δυσκολευομαι να τον κρατησω πλεον. 

Το θεμα ειναι οτι κανει και πολλες φορες κακα, οποτε πρεπει να τον πλενω κατω απο τη βρυση, δεν γινεται διαφορετικα. Κανει ποσοτητες οχι αστεια χαχα

Αγάπη εγώ βάζω λεκανακι με χλιαρό νερό, πρώτα. Παίρνω τα κακάκια με μωρομάντηλο, μετά βρέχω ένα μαλακό πανάκι και καθαρίζω τα μωρά, καμία φορά στραγγιζω και νεράκι πάνω τους, και μετά με ένα στεγνό πανάκι τα σκουπιζω! 

  • Ευχαριστώ 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...