Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , loyloy είπε:

Στη 14η εμεν α Μου πε ο γιατρός μπαίνω στον 4ο.τελικα ο καθένας έχει δικό του μέτρημα.και εγω έκοψα utrogestan και cyclacour .Μόνο filicine και του θυρωηδη το χάπι.τωρα σε μια βδομάδα έχω Αυχενική .να γίνει κι αυτό να ηρεμήσω μετά  να είναι ολα καλά.κουραστηκα να το κρύβω. Θέλω να χαρώ και να το φωνάξω.πητ και εγώ στα ι Δια με σένα προς το παρόν.θα δω Και Αυχενική τι θα μας πει για ΠΗΤ.

Γεια σου κορίτσι μου.εδω στην αναμονή για Αυχενική.γτ χωρίς άγχος Δεν γίνεται.αχχχχ τι τραβάμε.

Και ημερολογιακα να το πάρουμε 12 εβδομάδες ειναι 3 μηνες... 12 +1 πας στον τεταρτο... Σαν τα γενέθλια μας που ολο δεν ξέρουμε αν είμαστε πχ στα 20 η αν είμαστε 19 χαχαχαχα

Ο καθενας μαλλον οπως θέλει μετράει! Τι να πεις.. Εμεις είμαστε καλα κ μετράει! 

Αααα εγω το χω πει... Φαίνεται κιόλας να σε πω την αλήθεια.. Δεν γίνεται να το κρατάς! Ολα καλα θα ναι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο μανουλες νοεβρίου ειμαι εγώ και είχα ακριβώς την ίδια απορία η οποια λύθηκε ! σας κανω αντιγραφή το πινακάκι για το μέτρημα. 

με βαση την ΠΗΤ αλλάζουμε μήνα, πχ εγώ εχω ΠΗΤ 15/11 άρα καθε 15 αλλαζω μήνα. δλδ σε 11 μερες (στις 15 ιούνη) θα μπω στον 5ο. πανω -κάτω καπως ετσι ειναι το μέτρημα. 

 

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω) 

  • Μου αρέσει 2

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , elise είπε:

απο μανουλες νοεβρίου ειμαι εγώ και είχα ακριβώς την ίδια απορία η οποια λύθηκε ! σας κανω αντιγραφή το πινακάκι για το μέτρημα. 

με βαση την ΠΗΤ αλλάζουμε μήνα, πχ εγώ εχω ΠΗΤ 15/11 άρα καθε 15 αλλαζω μήνα. δλδ σε 11 μερες (στις 15 ιούνη) θα μπω στον 5ο. πανω -κάτω καπως ετσι ειναι το μέτρημα. 

 

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω) 

Σε ευχαριστούμε πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Cath3rine είπε:

Και ημερολογιακα να το πάρουμε 12 εβδομάδες ειναι 3 μηνες... 12 +1 πας στον τεταρτο... Σαν τα γενέθλια μας που ολο δεν ξέρουμε αν είμαστε πχ στα 20 η αν είμαστε 19 χαχαχαχα

Ο καθενας μαλλον οπως θέλει μετράει! Τι να πεις.. Εμεις είμαστε καλα κ μετράει! 

Αααα εγω το χω πει... Φαίνεται κιόλας να σε πω την αλήθεια.. Δεν γίνεται να το κρατάς! Ολα καλα θα ναι! 

Έχω πάρει 1 κιλό Μόνο.και απλά λίγο ζόρι με τα παντελόνια.βαζω λαστιχάκι και ολα οκ.ουτε μάγουλα έκανα Ούτε τπτ.και Έτσι δεν το καταλαβαινει κάνεις.μωρε αν δεν είχα χάσει το προηγούμενο πιστεύω θα το χα πει μέχρι τώρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, loyloy είπε:

.μωρε αν δεν είχα χάσει το προηγούμενο πιστεύω θα το χα πει μέχρι τώρα.

Εμενα η μαμα μου λεει να μη το πω ως τον τεταρτο, πραγμα αδυνατο γιατι :

πρωτον εχω πολλες ναυτιες κ το εχουν καταλαβει ολοι κ θα νομιζουν οτι τους κοροιδευω στη δουλεια

δευτερον απορριπτουμε συνεχεια προτασεις φιλων να βγουμε με δικαιολογιες και σιγουρα καποιοι εχουν παρεξηγηθει 

και τριτον η δουλεια μου απαιτει σχεδιασμό για περιοδους οι οποίες δε ξερω αν θα ειμαι εδω. Πραγμα οπως καταλαβαινετε πολυ δυσκολο..

Σκεφτομουν να το πω μετα την αυχενικη στους πολυ φιλους, κοντινους συγγενεις κ στη δουλεια, αλλα βλεπω τη μαμα μου που λεει οχι οχι μη το πεις πες το οτΑΝ φουσκωσεις κ τετοια κ νομιζω οτι δε θα το χαρω καθολου.... Απλα θα σκαω μυτη με την κοιλια κ τοτε θα το καταλαβουν κ συγγενεις κ φιλοι κ στη δουλεια.... Νομιζω οτι πιθανοτητες υπαρχουν ακομα κ στον τοκετο να μη παει κατι καλα, τι θα κανουμε δε θα λεμε τιποτα κ θα ειμαστε με τη κοιλια στο στομα? Ειμαι υπερβολικη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , noni90 είπε:

Εμενα η μαμα μου λεει να μη το πω ως τον τεταρτο, πραγμα αδυνατο γιατι :

πρωτον εχω πολλες ναυτιες κ το εχουν καταλαβει ολοι κ θα νομιζουν οτι τους κοροιδευω στη δουλεια

δευτερον απορριπτουμε συνεχεια προτασεις φιλων να βγουμε με δικαιολογιες και σιγουρα καποιοι εχουν παρεξηγηθει 

και τριτον η δουλεια μου απαιτει σχεδιασμό για περιοδους οι οποίες δε ξερω αν θα ειμαι εδω. Πραγμα οπως καταλαβαινετε πολυ δυσκολο..

Σκεφτομουν να το πω μετα την αυχενικη στους πολυ φιλους, κοντινους συγγενεις κ στη δουλεια, αλλα βλεπω τη μαμα μου που λεει οχι οχι μη το πεις πες το οτΑΝ φουσκωσεις κ τετοια κ νομιζω οτι δε θα το χαρω καθολου.... Απλα θα σκαω μυτη με την κοιλια κ τοτε θα το καταλαβουν κ συγγενεις κ φιλοι κ στη δουλεια.... Νομιζω οτι πιθανοτητες υπαρχουν ακομα κ στον τοκετο να μη παει κατι καλα, τι θα κανουμε δε θα λεμε τιποτα κ θα ειμαστε με τη κοιλια στο στομα? Ειμαι υπερβολικη?

η μαμα πιο ανχωμενη απο εσενα ε? πες το βρε κοριτσι οπως νιωθεις ανετα εσυ. κ εγω ανχωμενη ειμαι αν θα πανε ολα καλα αλλα το ελεγα απο νωρις ετσι κ αλλιως φαινοταν εβγαινα δεν επινα δεν ετρωγα το καταλαβαιναν δεν αλλαζει κ τιποτα αν το μαθουν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

η μαμα πιο ανχωμενη απο εσενα ε? πες το βρε κοριτσι οπως νιωθεις ανετα εσυ. κ εγω ανχωμενη ειμαι αν θα πανε ολα καλα αλλα το ελεγα απο νωρις ετσι κ αλλιως φαινοταν εβγαινα δεν επινα δεν ετρωγα το καταλαβαιναν δεν αλλαζει κ τιποτα αν το μαθουν. 

Φοβαται τη γλωσσοφαγια η μαμα αλλα εγω το θεωρω κοροιδια... αφου παω σε γαμο δε τρωω δε χορευω δε πινω.... δεν ειμαι κ κλεισμενη σπιτι να μη με βλεπει κανεις ερχομαι στη δουλεια ερχεται κοσμος βλεπουν οτι εχω ναυτιες... εεε σαν να τους κοροιδευω ειναι.... δεν ειπα να το λεω επι τουτου αλλα αν το φερει η κουβεντα να το κρυβω? Ηδη σιγουρα οι συγγενεις εκει στο γαμο θα με συζητανε, μια κοπελα με ρωτησε κ ειπα κ ψεματα κ ενοωσα ασχημα.... 

Δε ξερω γτ φοβαται τοσο η μαμα μου... Αλλα πραγματικα κινδυνοι υπαρχουν σ ολη την εγκυμοσυνη τι θα κανω δε θα το λεω κ θα κυκλοφορω με μια κοιλια? Θα τους λεω ειναι μαξιλαρι στα ψεματα το κανω.... Κ εγω εχω πολυ αγχος για την εκβαση της εγκυμοσυνης.... αλλα νομιζω μετα την αυχενικη καλα ειναι να το λες... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , noni90 είπε:

Φοβαται τη γλωσσοφαγια η μαμα αλλα εγω το θεωρω κοροιδια... αφου παω σε γαμο δε τρωω δε χορευω δε πινω.... δεν ειμαι κ κλεισμενη σπιτι να μη με βλεπει κανεις ερχομαι στη δουλεια ερχεται κοσμος βλεπουν οτι εχω ναυτιες... εεε σαν να τους κοροιδευω ειναι.... δεν ειπα να το λεω επι τουτου αλλα αν το φερει η κουβεντα να το κρυβω? Ηδη σιγουρα οι συγγενεις εκει στο γαμο θα με συζητανε, μια κοπελα με ρωτησε κ ειπα κ ψεματα κ ενοωσα ασχημα.... 

Δε ξερω γτ φοβαται τοσο η μαμα μου... Αλλα πραγματικα κινδυνοι υπαρχουν σ ολη την εγκυμοσυνη τι θα κανω δε θα το λεω κ θα κυκλοφορω με μια κοιλια? Θα τους λεω ειναι μαξιλαρι στα ψεματα το κανω.... Κ εγω εχω πολυ αγχος για την εκβαση της εγκυμοσυνης.... αλλα νομιζω μετα την αυχενικη καλα ειναι να το λες... 

καταλαβα βαλε ματακι!!!! εγω δεν τα πολυ πιστευω να σου πω εχω μια φιλη που σε ολη την εγκυμοσυνη μου ελεγε με ειδε η ταδε κ μετα επαθα αυτο κ συνεχεια κατι γινοταν νομιζω οτι οσο πιο πολυ τα πιστευεις τοσο πιο πολυ σε πιανει!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

καταλαβα βαλε ματακι!!!! εγω δεν τα πολυ πιστευω να σου πω εχω μια φιλη που σε ολη την εγκυμοσυνη μου ελεγε με ειδε η ταδε κ μετα επαθα αυτο κ συνεχεια κατι γινοταν νομιζω οτι οσο πιο πολυ τα πιστευεις τοσο πιο πολυ σε πιανει!! 

και οσο σκεφτομαι οτι αυτη η κοπελα που με ρωτησε κ της ειπα ψεματα σε κανενα μηνα θα παω κ θα της πω ααα δε σου ειπα ειμαι εγκυος.... Ρεζιλι παναγια μου.. Συνηθως ποτε το λενε? Μηπως βιαζομαι κ εγω? Δε ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 είπε:

και οσο σκεφτομαι οτι αυτη η κοπελα που με ρωτησε κ της ειπα ψεματα σε κανενα μηνα θα παω κ θα της πω ααα δε σου ειπα ειμαι εγκυος.... Ρεζιλι παναγια μου.. Συνηθως ποτε το λενε? Μηπως βιαζομαι κ εγω? Δε ξερω....

οποτε θες το λες οπως νιωθεις πιο ανετα. συνηθως το λενε μετα την αυχενικη που ειναι το πρωτο τεστ οτι ολα πανε καλα. εγω να σου πω που ημουν στο νησι το μαθαν ολοι γιατι στο νοσοκομειο δουλευε ετσι κ αλλιως μια γειτονισα μου κ αυτη μου εβγαλε τις εξετασεις. μετα εφυγα ηρθα αθηνα το καταλαβε ολο το νησι!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , noni90 είπε:

Φοβαται τη γλωσσοφαγια η μαμα αλλα εγω το θεωρω κοροιδια... αφου παω σε γαμο δε τρωω δε χορευω δε πινω.... δεν ειμαι κ κλεισμενη σπιτι να μη με βλεπει κανεις ερχομαι στη δουλεια ερχεται κοσμος βλεπουν οτι εχω ναυτιες... εεε σαν να τους κοροιδευω ειναι.... δεν ειπα να το λεω επι τουτου αλλα αν το φερει η κουβεντα να το κρυβω? Ηδη σιγουρα οι συγγενεις εκει στο γαμο θα με συζητανε, μια κοπελα με ρωτησε κ ειπα κ ψεματα κ ενοωσα ασχημα.... 

Δε ξερω γτ φοβαται τοσο η μαμα μου... Αλλα πραγματικα κινδυνοι υπαρχουν σ ολη την εγκυμοσυνη τι θα κανω δε θα το λεω κ θα κυκλοφορω με μια κοιλια? Θα τους λεω ειναι μαξιλαρι στα ψεματα το κανω.... Κ εγω εχω πολυ αγχος για την εκβαση της εγκυμοσυνης.... αλλα νομιζω μετα την αυχενικη καλα ειναι να το λες... 

Είναι κρίμα να σε αγχωνει, πότε θα το πεις. Οι πιο πολλοί μετά την αυχενική το λένε. Εμείς, το είπαμε ήδη και στην πρώτη το είπαμε πριν την αυχενική. Δεν πιστεύω ούτε στο μάτι ούτε στη γλωσσοφαγιά. 

Όσοι έχουν περάσει εγκυμοσύνη, θα σας καταλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εχω σε 10 μερες την αυχενικη κ ελεγα να αρχισω να το λεω μετα τα αποτελεσματα.. Οχι να τους πιανω στο ακυρο κ να τους το λεω αλλα αν με ρωτανε να λεω ναι. η αν το φερνει η κουβεντα... Ε δε μπορω κ με τις ναυτιες να ειμαι συνεχεια μεσα πια θελω να βγω κ λιγο με τους φιλους μας... κ ας πιω πορτοκαλαδα.... αρα ειναι λογικο αυτο που σκεφτομαι για μετα την αυχενικη.... Ωραια αυτο θα κανω... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , noni90 είπε:

και οσο σκεφτομαι οτι αυτη η κοπελα που με ρωτησε κ της ειπα ψεματα σε κανενα μηνα θα παω κ θα της πω ααα δε σου ειπα ειμαι εγκυος.... Ρεζιλι παναγια μου.. Συνηθως ποτε το λενε? Μηπως βιαζομαι κ εγω? Δε ξερω....

Και  εγω περιμένω την Αυχενική και μετά αν είναι ολ α Καλά θα το πω.απο κει κςι πέρα μέχρι τη γέννα δεν ξερει ς τι μπορεί να συμβεί.θεωρω υπερβολική τη μαμά σου.εγω πάντως που έχω χάσει ήδη ένα μωράκι δεν έχω σκοπό να περιμένω άλλο μετα την Αυχενική.θελω να το χαρώ επιτελους

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Και  εγω περιμένω την Αυχενική και μετά αν είναι ολ α Καλά θα το πω.απο κει κςι πέρα μέχρι τη γέννα δεν ξερει ς τι μπορεί να συμβεί.θεωρω υπερβολική τη μαμά σου.εγω πάντως που έχω χάσει ήδη ένα μωράκι δεν έχω σκοπό να περιμένω άλλο μετα την Αυχενική.θελω να το χαρώ επιτελους

μα κ εγω για αυτο το λεω να το χαρουμε ρε παιδι μου!!! Ολα μπορουν να συμβουν κ δε θα πονεσεις περισσοτερο η λιγοτερο αν κατι συμβει πιο αργα η πιο νωρις. και δε θελω μουρμουρες κ μη το πεις κ τετοια... Να το πουμε ν το χαρουμε να μας φυγει κ το αγχος μας! κ ολα καλα θα πανε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλε κοπελες πειτε το οποτε νιωθετε εσεις έτοιμες !!! Δεν νομιζω να επηρεαστει η εκβαση μιας εγκυμοσυνης απο το μάτι ή τη γλωσσοφαγιά ή τη ζήλια καποιου.. Προσωπικά εμεις το ειπαμε αμεσως μετα την αυχενική διαφανεια στη πρωτη εγκυμοσυνη κ τώρα το εχουμε πει σε οικογενεια κ 1-2 αδελφικούς φίλους. Μετα την αυχενικη αν ολα πανε καλά θα το πουμε κ σε αλλους φιλους..Οσο αφορα τη δουλειά αν ημουν στη θεση σας θα τους το ελεγα εγκαιρως για να με βοηθησουν κ να κατανοησουν την ευαισθητη κατασταση..ειδικα αν ειχα ναυτιες κτλ..βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη !!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...