Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

      εμένα πάντως ο εργοδοτουλης μπυ θέλει να με πληρώσει χαχαχα με έχει πάρει 3 φορες να με ρωτήσει αν θα με πληρώσει και ποτέ, του στυλ και τι δε θα πληρώνεσαι εσυ πια; άμα θες πλήρωσε με του ειπα δεν εχω θέμα  χαχαχα

      Ε δεν έχεις γεννήσει ακόμα γι'αυτό ΧΑ ΧΑ !!

Βαλίτσα Μαιευτηρίου....


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια....

Είμαι 20 εβδομάδων και σκέφτομαι σιγά σιγά να ξεκινήσω να ετοιμάζω την βαλίτσα Μαιευτηρίου..... Καθότι έχουμε και μονήρη ομφαλική αρτηρία.... Και δε ξέρω τί απρόοπτο μπορεί να συμβεί.....

Και θέλω να ρωτήσω.... Έχω βρει αυτή τη λίστα https://www.google.gr/amp/s/apomamasemama.com/2016/03/18/valitsa-maieytiriou/amp/

Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εντάξει.... Γιατί πχ γνωστό μου άτομο μου είπε να έχω γύρω στα 12 κορμάκια.... (Τα διπλά δηλαδή από όσα γράφει  η  λίστα) και θέλω να ρωτήσω τί προτείνετε να έχω μαζί μου και κυρίως σε πόσα κομμάτια.... Και επίσης εσείς πότε ξεκινήσατε την ετοιμασία της βαλίτσας;

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εγώ έχω αγοράσει τα απαραίτητα αλλά λέω να φτιάξω τις βαλιτσουλες μόλις μπω στον μήνα μου... Θέλεις λίστα μόνο για τα πράγματα του μωρού ή και για τα δικά σου; θα γεννήσεις σε ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο; 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Papaki6 είπε:

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση αν υπάρχει κάποια καλή και για τις δύο ακόμα καλύτερα.... Σε ιδιωτικό σκεφτόμαι να γεννήσω

Στο ιδιωτικο δεν θα χρειαστεις απολυτως τιποτα για το μωρο, μονο τα ρουχα που θα του βαλεις για να φυγετε!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Η αδερφή μου είχε ετοιμάσει βαλίτσα στο ίδιο μαιευτήριο αλλά δε θυμάται, γιατί πάνε γύρω στα 8 χρόνια....., τί ακριβώς πήρε και χρησιμοποίησαν....... Είναι κλινική μεν αλλά όχι κανένα πεντάστερο βέβαια ^.^ απλά μου είπε κορμάκια να κρατάω παραπάνω από 6 πχ που διαβάζω στις λίστες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εγώ θα γεννησω σε δημόσιο οπότε έχω φτιάξει μια πλήρη λίστα και για μένα και για το μωρό, σου τα στέλνω και διαλέγεις ποια θεωρείς σημαντικά :)

Ζιπουνάκια
Φορμάκια
Καλτσάκια
Πάνες αγκαλιάς
Πικε κουβερτούλα
Πανάκια
Οινόπνευμα
Γάζες
Πάνες
Κρέμα συγκάματος
Σαμπουάν - Αφρόλουτρο
Πετσέτες
Πιπίλα
 

Νυχτικά - Πυτζάμες
Ρόμπα
Σουτιέν θηλασμού
Εσώρουχα
Παντόφλες
Σαμπουάν - Αφρόλουτρο
Σφουγγάρι
Υγρό για την ευαίσθητη περιοχή
Οδοντόβουρτσα - Οδοντόκρεμα
Αποσμητικό
Επιθέματα στήθους
Κρέμα για τις θηλές
Πετσέτες
Σερβιέτες
Μωρομάντηλα
Αντισηπτικό χεριών
Χαρτί υγείας
Μπατονέτες

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! στα ιδιωτικα ντυνουν τα μωρα με ενα φανελακι μακρυ σαν φορεμα. χρειαζεσαι μονο φανελακι καλτσακια κ τα ρουχα εξοδου και το αυγο που θα το βγαλεις σεντονακι κ κουβερτουλα για το αυγο. παρε εξτρα κανα δυο φανελακια καμια πανα κ κρεμα συγκαματος αλλα δεν νομιζω να σου χρειαστουν. για σενα πιτζαμες εσωρουχα, σουτιεν θηλασμου, καλυντικα, πιστολακι για μαλλια, βουρτσα, οδοντοβουρτσα και οδοντοκρεμα. παρε κ μεγαλες σερβιετες γιατι του μαιευτηριου μπορει να μην σε βολεψουν. εγω ειχα φτιαξει στην πρωτη μου κορη βαλιτσα απο λιστες που εβρισκα στο ιντερνετ κ δεν χρειαστηκα τιποτα τελικα. γεννησα στο ιασω. παρε την κλινικη που θα γεννησεις κ ρωτα τι παρεχει κ τι θα σου χρειαστει. την βαλιτσα φτιαξην μετα την 25η εβδ. με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! Έχω βρει διάφορες λίστες αλλά το έχω χάσει λίγο με τις ποσότητες..... Θα πάρω το μαιευτήριο να ρωτήσω και αν είναι θα επανέλθω!!! :p

Α! Τη βαλίτσα θα τη πάρω από μαγαζί με βρεφικά; Και περίπου τί μέγεθος; : /

Link to comment
Share on other sites

οχι απο μαγαζι με βρεφικα,απλη βαλιτσα απο ειδη ταξιδιου,η σακ βουαγιαζ.παρολο που ημουν σε δημοσιο κ πηρα πολλα μαζι μου μια μικρη εφτασε καποια εξτρα σε μια μικρη τσαντουλα

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2018 at 3:31 ΜΜ, vikib είπε:

οχι απο μαγαζι με βρεφικα,απλη βαλιτσα απο ειδη ταξιδιου,η σακ βουαγιαζ.παρολο που ημουν σε δημοσιο κ πηρα πολλα μαζι μου μια μικρη εφτασε καποια εξτρα σε μια μικρη τσαντουλα

Ώραια ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...
On 25/7/2018 at 1:44 ΠΜ, Helektra είπε:

Στον μικρο μου παντως που εμεινα στην κλινικη ουε 24 ωρες ουσιαστικα τιποτα απολυτως δεν χρειαστηκα..μια νυχτικια και τα ρουχα εξοδου

Δε ξέρω εμενα μου έδωσαν ολόκληρη λίστα με πράγματα!!! :/

Και επαέρχομαι με νέα ερώτηση κορίτσια.... Οσες οσες σας ζήτησαν πράγματα.... Φτιάξατε ξεχωριστή τσάντα με τα πράγματα του τοκετού; Ή θα τα βρούν εκεινες απο τη βαλίτσα;

Επίσης τελικά δε πήρα τα pambers γιατί διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια οτι προκαλούν ερεθισμούς η μυρίζουν πλαστικο... Και δε βρήκα βρακάκι που μου ζητάνε... Πήρα τα Daipers instacore sensitive cover 3-6 κιλά, δεν είχε αλλη μάρκα για τόσο λίγα κιλά... Και είδα γενικά οτι είχε λίγα πακέτα αρα υπέθεσα οτι τα προτιμούν..... Εχετε κάποια άποψη για τα συγκεκριμένα pampers? Επίσης δεν γράφουν το χαρακτηριστικό newborn επάνω αλλα λογικά εννοείται... Αφου ειναι για 3-6 κιλά επίσης αναμένεται να το πάρουν με καισαρική στις 38 εβδομάδες τα 3-6 ειναι εντάξει ή να παρω και 2-5 κιλά;

Link to comment
Share on other sites

για τον τοκετο χωρια αλλη τσαντουλα.μην φανταστεθς τπτ ιδιαιτερο.ενα πακετο χαρτομαντηλα,ενα μπουκαλακι νερο,ενα λαστιχακι για τα μαλλια,τις εξετασεις-βιβλιαριο σου,ενα νυχτικο κτ τετοια(φαρμακα)

απλα βαλε πανω πανω στη βαλιτσα τα ρουχα του μωρου,για να το ντυσετε μετα,αν βαζεις δικα σας

ερεθισμους με παμπερς δ ειχα,κ γενικα αν δ δοκιμασεις δ ξερεις.αυτα που μυριζουν ειναι για πιο μεγαλα,τα baby dry,μια πρασινη συσκευασια.κ πιο πολυ με πολλα ουτα πχ σε μεγαλο μωρο ολο το βραδυ(η κορη μου 9μ).παμπερς απλα για το μωρο,γτ να ειναι βρακακι.με σκρατς.για σενα μππρεις να παρεις τυπου βρακακι,αφου βγαλεις ορους κλπ

καλυτερα παρε κ 2-5κιλα γτ μπορει το 3-6να ειναι λιγο φαρδυ πχ στα μπουτακια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Δε ξέρω εμενα μου έδωσαν ολόκληρη λίστα με πράγματα!!! :/

Και επαέρχομαι με νέα ερώτηση κορίτσια.... Οσες οσες σας ζήτησαν πράγματα.... Φτιάξατε ξεχωριστή τσάντα με τα πράγματα του τοκετού; Ή θα τα βρούν εκεινες απο τη βαλίτσα;

Επίσης τελικά δε πήρα τα pambers γιατί διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια οτι προκαλούν ερεθισμούς η μυρίζουν πλαστικο... Και δε βρήκα βρακάκι που μου ζητάνε... Πήρα τα Daipers instacore sensitive cover 3-6 κιλά, δεν είχε αλλη μάρκα για τόσο λίγα κιλά... Και είδα γενικά οτι είχε λίγα πακέτα αρα υπέθεσα οτι τα προτιμούν..... Εχετε κάποια άποψη για τα συγκεκριμένα pampers? Επίσης δεν γράφουν το χαρακτηριστικό newborn επάνω αλλα λογικά εννοείται... Αφου ειναι για 3-6 κιλά επίσης αναμένεται να το πάρουν με καισαρική στις 38 εβδομάδες τα 3-6 ειναι εντάξει ή να παρω και 2-5 κιλά;

Daipers παίρνω εγώ στη μικρή μου όπως και babylino. Η ίδια εταιρία τα φτιάχνει αν και τα πρώτα είχαν κάποια έλλειψη ίσως γι'αυτό να ήταν και λίγα. Μου άρεσαν πάρα πολύ σαν πάνες. Απορροφητικες,χωρίς μυρωδιές και οικονομικές. Όσον αφορά τη βαλίτσα εμένα δε μου ζήτησαν τπτ απο το μαιευτήριο αλλά όπως και να'χει είχα 2. Μια για το μωρό με τα ΠΑΝΤΑ όμως μέσα και μία μικρή για εμένα.

Είδη προσωπικής φροντίδας,σερβιέτες,λαστιχακια για τα μαλλιά,μια βούρτσα,παντόφλες χάπια θυρεοειδή (αν έχεις να τα έχεις μαζί σου) νυχτικια ή ότι άλλο σε βολεύει και αρκετά εσώρουχα. Κάποιες κοπέλες είχαν μαζί τους μίας χρήσης,εγώ χρησιμοποίησα πολύ μεγάλα εσώρουχα και σερβιέτες νύχτας. Ίσως και κάποιο σουτιέν θηλασμού αν θες,βέβαια εκ των υστέρων θα σου έλεγα να μη φοράς τπτ.

Αν Είναι κάτι άλλο που δε θυμάμαι συμπληρώστε με κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2018 at 12:39 ΜΜ, Elfer είπε:

Daipers παίρνω εγώ στη μικρή μου όπως και babylino. Η ίδια εταιρία τα φτιάχνει αν και τα πρώτα είχαν κάποια έλλειψη ίσως γι'αυτό να ήταν και λίγα. Μου άρεσαν πάρα πολύ σαν πάνες. Απορροφητικες,χωρίς μυρωδιές και οικονομικές. Όσον αφορά τη βαλίτσα εμένα δε μου ζήτησαν τπτ απο το μαιευτήριο αλλά όπως και να'χει είχα 2. Μια για το μωρό με τα ΠΑΝΤΑ όμως μέσα και μία μικρή για εμένα.

Είδη προσωπικής φροντίδας,σερβιέτες,λαστιχακια για τα μαλλιά,μια βούρτσα,παντόφλες χάπια θυρεοειδή (αν έχεις να τα έχεις μαζί σου) νυχτικια ή ότι άλλο σε βολεύει και αρκετά εσώρουχα. Κάποιες κοπέλες είχαν μαζί τους μίας χρήσης,εγώ χρησιμοποίησα πολύ μεγάλα εσώρουχα και σερβιέτες νύχτας. Ίσως και κάποιο σουτιέν θηλασμού αν θες,βέβαια εκ των υστέρων θα σου έλεγα να μη φοράς τπτ.

Αν Είναι κάτι άλλο που δε θυμάμαι συμπληρώστε με κορίτσια

Ωραία ευχαριστώ!

Και αλλη μια ερώτηση... Η λίστα του μαιευτηρίου γράφει 15 πάνες αγγαλιάς (χασέ ή φανελλένιες ανάλογα την εποχή) αναμένεται, όπως εχω πει, να πάρουν το μωρό με καισαρική 20-25 Αυγούστου και μέχρι τώρα εχω πάρει 13 χασέ και σκέφτομαι να πάρω αλλη μια χασέ και 2 φανελλένιες, ή να μην πάρω φανελλένιες; Βασικά ποια η διαφορά τους; :/ Η φανελλένια νομίζω είναι πιο χοντρή, πιο χειμωνική; Επίσης εχω μια μανία με τα ροζ... Αλλα μου λένε στα καταστήματα εδώ οτι τα περισσότερα κορίτσια επιλέγουν τα σκέτα ασπρα, τώρα δε ξέρω... Τα καταστήματα εδώ δεν εχουν και πολλές επιλογές... 1-3 σχέδια μεταξυ των οποιων και το σκέτο άσπρο... Οποτε καταλήγω να παραγγέλνω απο ίντερνετ γιατί μου αρέσουν περισσότερο και μου έρχεται πολύ πιο οικονομικά... Φοβάμαι οτι απλά θελουν να "σπρώξουν" το σκέτο άσπρο.... Ή μηπως εγω κάνω λάθος; Τώρα είμαι ενα κλικ πριν να αγοράσω μια ολο ροζ με σχεδιάκι χασε, μια ολο ροζ με σχεδιάκι φανελλένια και αλλη μια φανελλένια άσπρη με ροζ ρέλι... Αλλα δε ξέρω... Να πάρω φανελλένια ή οχι, να πάρω ολο ρόζ.... Ή οχι; Μήπως έχουν δίκιο και εγώ είμαι απλά.... Καχύποπτη; :/ Δε ξέρω.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...