Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Βοήθεια για επιλογή καροτσιού


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαστε να προχωρήσουμε στην αγορά καροτσιού και σκέφτομαι για το 3 σε 1 

Ποια η δική σας γνώμη - συμβουλή; Επίσης υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει τέτοιο καρότσι σε τιμή μέχρι 300-350 ευρώ και να ευχαριστημένη για να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο;

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Papaki6 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαστε να προχωρήσουμε στην αγορά καροτσιού και σκέφτομαι για το 3 σε 1 

Ποια η δική σας γνώμη - συμβουλή; Επίσης υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει τέτοιο καρότσι σε τιμή μέχρι 300-350 ευρώ και να ευχαριστημένη για να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο;

 

Ευχαριστώ!!!

Δ ξερω αν θα σε βοηθησω με το ποστ μου

Εγω αγορασα 3σε1 αλλα δ εμεινα ευχαριστημενη

Γτ πολυ απλα τα παιδια μου δ κοιμηθηκαν στο πορτ μπεμπε.κ οσο για το καρεκλακι του αυτοκινητου που ειναι 0-13κιλα τη βολεψε το πολυ μεχρι 6μηνων

Κ η αδερφη μου που πηρε 3σε1,ο μικρος της 40μερες κοιμηθηκε στο πορτ,κ ενα εξαμηνο το καρεκλακι αυτοκινητου

Απο την αλλη καθε μαμα,μωρο κ οικογενεια εινακ διαφορετικοι

Εχω φιλη που το πορτ απο το ινγκλεσινα το χρησιμοποιησαν πολυ,αντικειμενικα ειναι μεγαλο πορτ,αλλα το ινγκλεσινα ακριβο

Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα καρεκλακι αυτοκινητου που ειναι μονο για αυτο.απο 0-36 η 0-25κιλα.εχουμε joie κ ειμαι ευχαριστημενη

Μπορεις να δεις για καροτσι 2σε1

Αλλα εξαρταται απο που θα κοιμιζεις το μωρο,που θα το βαζεις μεσα στη μερα,για να δεις τι θα σε βολεψει

Κ γενικα για το καροτσι να το δεις απο κοντα,να το τσουλησεις,να δεις το βαρος του,πως κλεινει,αν χωραει στο αυτοκινητο σας,στο ασανσερ,πως ειναι οι δρομοι στη γειτονια

Εγω δλδ αυτο που θα επαιρνα πλεον ειναι ενα απλο ελαφρυ καροτσι,τυπου ομπρελα,τα καλοκαιρινα,απλα απο νεογεννητο(πολυ λιγα ειναι αυτα που μπορεις να κοιτας εσυ το μωρο,συνηθως κοιταει προς τα εξω)

Απλα σαν μαρκα ειχα παρει cam.στα λεφτα που κοιτας.δ θα σου την προτεινα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για οικονομικό καροτσι γιατί την πάτησα.

Αγορασαμε και εμεις καροτσι 3 σε 1 της graco και το πορτ μπεμπέ δε το χρησιμοποιήσαμε καθόλου.

Το καθίσματακι αυτοκινήτου αν και είναι μόλις 6.5 μηνων δε μας χωράει πια και ήδη αγόρασα ένα άλλο που όμως κοιτάει μπροστά αν και τα κιλά τα έχει σχεδόν  φτάσει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του καινούριου καθίσματος.

Το καρότσι είναι τεράστιο και τσιμα τσιμα χωράει στο πορτμπαγαζ και επίσης ανοιγοκλείνει δύσκολα και είναι βαρύ σαν τούβλο!Απορώ με το εαυτό μου ώρες ώρες!Που τα βρήκα όλα αυτά τα πράγματα.

Οπότε τώρα ενδιαφέρομαι για ένα απλό εύχρηστο και οικονομικό καρότσι που θα μπορεί να κοιμάται άνετα και να μας βγάζει ασπροπροσωπους στις βόλτες!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Angela123 είπε:

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για οικονομικό καροτσι γιατί την πάτησα.

Αγορασαμε και εμεις καροτσι 3 σε 1 της graco και το πορτ μπεμπέ δε το χρησιμοποιήσαμε καθόλου.

Το καθίσματακι αυτοκινήτου αν και είναι μόλις 6.5 μηνων δε μας χωράει πια και ήδη αγόρασα ένα άλλο που όμως κοιτάει μπροστά αν και τα κιλά τα έχει σχεδόν  φτάσει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του καινούριου καθίσματος.

Το καρότσι είναι τεράστιο και τσιμα τσιμα χωράει στο πορτμπαγαζ και επίσης ανοιγοκλείνει δύσκολα και είναι βαρύ σαν τούβλο!Απορώ με το εαυτό μου ώρες ώρες!Που τα βρήκα όλα αυτά τα πράγματα.

Οπότε τώρα ενδιαφέρομαι για ένα απλό εύχρηστο και οικονομικό καρότσι που θα μπορεί να κοιμάται άνετα και να μας βγάζει ασπροπροσωπους στις βόλτες!

 

Ειναι ασχετο με το θεμα ομως το μωρο ειναι πολυ μικρο για να κοιταει μπροστα στο αυτοκινητο, δεν ειναι ασφαλες!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τη cmes.υπαρχουν καρεκλακια που κοιτανε πισω τουλ ως τα 18κιλα,περιπου 4χρονων

Οσο για οικονομικο,φθηνο,ελαφρυ κ ευχρηστο καροτσι προτεινω κικο.οπως σιμπλισιτι η λαιτγουει

Επισης καλα εχω ακουσει για μακλαρεν,αλλα δ εχω προσωπικη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Ειναι ασχετο με το θεμα ομως το μωρο ειναι πολυ μικρο για να κοιταει μπροστα στο αυτοκινητο, δεν ειναι ασφαλες!

Αυτό αναρωτήθηκα και εγώ  (συγγνώμη που χαλάω το ποστ)Αλλά αυτό που πήρα ξεκινάει από 9 κιλά μέχρι 30 κάτι.Το μωρό είναι τώρα 8 κιλά όποτε σε λίγες εβδομάδες λογικά μπορώ να το βάλω στο καινούριο.

Στο παλιό όπου το κάθισμα κοιτάει προς τα πίσω δε χωράει.Τα πόδια του έχουν μακρύνει πολύ και η ζώνη δεν έχει άλλο περιθώριο και του είναι ίσα ίσα.Ε πως στο καλό θα μπορούσε να κάθεται ακόμα κοιτώντας προς τα πισω;;;Με τα πόδια εξω απο το κάθισμα και με μια ζώνη που δεν του κουμπωνει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Angela123 είπε:

Αυτό αναρωτήθηκα και εγώ  (συγγνώμη που χαλάω το ποστ)Αλλά αυτό που πήρα ξεκινάει από 9 κιλά μέχρι 30 κάτι.Το μωρό είναι τώρα 8 κιλά όποτε σε λίγες εβδομάδες λογικά μπορώ να το βάλω στο καινούριο.

Στο παλιό όπου το κάθισμα κοιτάει προς τα πίσω δε χωράει.Τα πόδια του έχουν μακρύνει πολύ και η ζώνη δεν έχει άλλο περιθώριο και του είναι ίσα ίσα.Ε πως στο καλό θα μπορούσε να κάθεται ακόμα κοιτώντας προς τα πισω;;;Με τα πόδια εξω απο το κάθισμα και με μια ζώνη που δεν του κουμπωνει;

Καλα εκανες και αλλαξες καθισμα, ομως επρεπε να παρεις ενα μεγαλυτερο που να κοιταει πισω. Επειδη ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα, στο αυγο πολυ γρηγορα δεν χωρουσε αλλα ηταν πολυ μικρη για εβα καθισμα που κοιταει μπροστα, βρηκα ενα καθισμα 0-18kg που γυριζει και προς τα πισω και αργοτερα γυρθζει και μπροστα. Δεν ειναι θεμα κιλων, ηλικιακα ειναι ανωριμα να κρατησουν το κεφαλι τους σε περιπτωση ατυχηματος και αυτος ειναι ο λογος που πρεπει να κοιταν αναποδα. Οι οδηγιες λενε πως τα παιδια στο αυτοκινητο πρεπει να κοιταν αναποδα τουλαχιστον μεχρι 2 ετων (ιδανικα μεχρι 4)!!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά όλα αυτά καλά είναι αλλά όταν έχεις ένα παιδί το οποίο σπαράζει στο κλάμα επειδή ζαλιζεται ανάποδα, εμείς με το που έφτασε τα 9 κιλά η κόρη μου πήραμε κάθισμα που κοιτούσε μπροστά...και επιτέλους σταμάτησε να κλαίει...όταν χρησιμοποιεις συνέχεια το αυτοκίνητο καθώς κάνεις πολλά ταξίδια και πολλές διαδρομές λόγω δουλειάς κ.τ.λ. και πρέπει να έχεις και το παιδί μαζί σου δυστυχώς δεν μπορείς να την ακούς να κλαίει όλη την ώρα...είναι πολύ ψυχοφθορο...οπότε πήραμε ένα πολύ καλό καθισματακι από την κατηγορία 9-18...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Ιδανικά όλα αυτά καλά είναι αλλά όταν έχεις ένα παιδί το οποίο σπαράζει στο κλάμα επειδή ζαλιζεται ανάποδα, εμείς με το που έφτασε τα 9 κιλά η κόρη μου πήραμε κάθισμα που κοιτούσε μπροστά...και επιτέλους σταμάτησε να κλαίει...όταν χρησιμοποιεις συνέχεια το αυτοκίνητο καθώς κάνεις πολλά ταξίδια και πολλές διαδρομές λόγω δουλειάς κ.τ.λ. και πρέπει να έχεις και το παιδί μαζί σου δυστυχώς δεν μπορείς να την ακούς να κλαίει όλη την ώρα...είναι πολύ ψυχοφθορο...οπότε πήραμε ένα πολύ καλό καθισματακι από την κατηγορία 9-18...

Οι οδηγιες δεν υποχρεωνουν κανεναν! Απλα αναφερουν τι ειναι καλυτερο και ασφαλεστερο για το παιδι με βαση αντικειμενικα κριτηρια. Απο κει και περα ο καθενας κανει αυτο που θεωρει σωστο και καλο για το παιδι του!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα @CMES!!απλά ανέφερα και μια άλλη οπτική...μακάρι όλοι να βάζαμε τα παιδιά μας για οποιαδήποτε απόσταση (ακόμα και τις πολύ κοντινές) στα καθισματακια τους μέχρι την ηλικία που προβλέπεται έστω και αν το παιδί κοιτάει μπροστά...γιατί δυστυχώς στους δρόμους βλέπουμε πόσα παιδάκια σε αγκαλιές ακόμα και εν έτη 2018...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια εχω και εγω αυτην την απορια πως να διαλεξω καροτσι????????????????// ειμαι στον 5ο μηνα

και σε λιγο καιρο θα πρεπει να διαλεξω τα παντα για το μωρο αν εχει καποια αναλογη εμπειρια ας με βοηθησει...


...:-D

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να βρείτε ένα πολύ καλό καθισματάκι αυτοκινήτου με τις απαιτούμενες προδιαγραφές (συνήθως αυτά που είναι κατάλληλα για νεογέννητο και κοιτάνε προς τα πίσω εννοείται χρησιμοποιούνται άνετα ως 12 μηνών.)

Το 3πλο καρότσι δεν χρειάζεται στην ουσία γιατί στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το πορτ μπεμπε είναι άχρηστο. Μετακινείται δύσκολα και δεν είναι κατάλληλο για ύπνο.

Επομένως ή βρίσκετε μία προσφορά καρότσι-καθισμα αυτοκινήτου, ή αγοράζετε ξεχωριστά ένα οικονομικό καρότσι με πλατη που ξαπλώνει. Να είναι και ευέλικτο, άνετο και πλήρες (με ποδόσακο κλπ). Εγώ είχα chicco liteway το οποίο άντεξε για 2 παιδιά από 0 μηνών εως 2 ετών και με έβγαλε ασπροπρόσωπη. Ανοιγοκλείνει εύκολα, χωράει στο μικρό μας αυτοκίνητο και το ευχαριστήθηκαν και τα παιδιά


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω καροτσι που ξαπλωνει maclaren και χρησιμοποιειται απο νεογεννητο. Δεν ηταν πολυ οικονομικο (νομιζω γυρω στα 300+ ευρω το ειχα παρει) αλλα ειναι πολυ ανθεκτικο, ελαφρυ και ευελικτο! Πηρα ενα καλο καθισμα αυτοκινητου που κουμπωνει isofix γυρναει προς τα πισω για αρχη και γυριζει μπροστα αργοτερα και ειναι 0-18 κιλα.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Αν επιτρέπεται, θα μπορούσατε να μου δώσετε και συγκεκριμένα links για τα καροτσια που εχετε και είστε ευχαριστημένες;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Αν επιτρέπεται, θα μπορούσατε να μου δώσετε και συγκεκριμένα links για τα καροτσια που εχετε και είστε ευχαριστημένες;

https://irokids.gr/maclaren-βρεφικό-καρότσι-techno-xlr-black-silver


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...