Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

η οικογένεια του άντρα μου...


smaro30

Recommended Posts

5 minutes ago, linaa said:

δεν χρειαζετε βασικα να τα περνεις ολα τοσο σοβαρα!!!! υπαρχουν τοσα πολλα θεματα που ειναι πραγματικα σοβαρα κ απειλουν την ευτυχια μας που αυτα πραγματικα δεν αξιζει να ασχολησε. εγω θα σου πω κατι καλητερο απο τον ψυχολογο σου μαθε απο τον καθε ανθρωπο να περνεις μονο τα θετικα τα αρνητικα δεν σου χρειαζονται κ δεν σε αφορουν. απλα προσπερασε τα!! δεν ηρθαν κ τι εγινε αρρωστησε κανεις??? θα τρωτε για λιγες μερες ετοιμο φαγητο!!! ηταν λογος αυτος να τσακωθεις?? 

αχ έχεις δίκιο, απλά για να κάνω ένα τραπέζι πρέπει να ετοιμάζω όλο το Σάββατο χωρίς ιδιαίτερη ξεκούραση (καθότι δουλευώ 9 ώρες από Δευτέρα με Παρασκευή) και τα λεφτά δεν μας περισσεύουν, πληρώνουμε και γυναίκα να κρατάει το μωρό όλες τις ώρες που λείπω. Το ετοίμασα με τόσο κόπο για να μαζευτούμε και ο άντρας μου όταν του είπαν οτι δεν έρχονται είπε μόνο οκ κανένα πρόβλημα... Τσατίστηκα, του είπε ότι δεν σκεφτηκε καθόλου τον κόπο μου;;;; Δεν είπε ούτε καν ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνουν, τίποτα....  

 

Πραγματικά τώρα που άνοιξε ο καιρός βγαίνουμε βόλτες με το μωρό και επίσης πάω γυμναστήριο όταν προλαβαίνω και έτσι ξεκουράζομαι λίγο. Δυστυχώς χρόνος για κάτι άλλο δεν περισσεύει αλλά προσπαθώ να μην κάνω τόσες δουλειές και να απολαμβάνω το μωρό που μου δίνει πολλή χαρά το μαναράκι μου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σε χαρακτήριζα τυχερή.Ξερεις πόσο πιο άσχημα θα μπορούσαν να ήταν τα πράγματα αν είχες συγγενείς-τσιμπουρια;

Έχω εγώ παράδειγμα με τον ξάδερφο του άντρα μου που ματαιώνεται για ώρες και δε μας αφήνει ούτε να πέσουμε για υπνο (τόσες ώρες επίσκεψης δεν έχεις ξαναδει) που αναγκαζόμαστε να βρίσκονται δικαιολογίες του τύπου ότι έχουμε να πάμε κάπου κτλ μπας και κοιμηθούμε. 

Μη στεναχωριέσαι καθόλου.Οπως σου είπαν ήδη κάποιες κοπέλες υπάρχουν άνθρωποι που έτσι ειναι και δε θέλουν να μπουν στον κόπο να πάμε πουθενά.

Τους φτάνει να έχουν την ησυχία τους στο σπίτι τους.Κακως κάνεις ακριβά δώρα γιατί κανένας δε στο ζήτησε και όπως βλέπεις δεν τα εκτιμάμε κιόλας,οπότε σταμάτησε το και πάψε να τηλεφωνείς κτλ εφ όσον δεν υπάρχει ανάλογη ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Angela123 said:

Εγώ θα σε χαρακτήριζα τυχερή.Ξερεις πόσο πιο άσχημα θα μπορούσαν να ήταν τα πράγματα αν είχες συγγενείς-τσιμπουρια;

Έχω εγώ παράδειγμα με τον ξάδερφο του άντρα μου που ματαιώνεται για ώρες και δε μας αφήνει ούτε να πέσουμε για υπνο (τόσες ώρες επίσκεψης δεν έχεις ξαναδει) που αναγκαζόμαστε να βρίσκονται δικαιολογίες του τύπου ότι έχουμε να πάμε κάπου κτλ μπας και κοιμηθούμε. 

Μη στεναχωριέσαι καθόλου.Οπως σου είπαν ήδη κάποιες κοπέλες υπάρχουν άνθρωποι που έτσι ειναι και δε θέλουν να μπουν στον κόπο να πάμε πουθενά.

Τους φτάνει να έχουν την ησυχία τους στο σπίτι τους.Κακως κάνεις ακριβά δώρα γιατί κανένας δε στο ζήτησε και όπως βλέπεις δεν τα εκτιμάμε κιόλας,οπότε σταμάτησε το και πάψε να τηλεφωνείς κτλ εφ όσον δεν υπάρχει ανάλογη ανταποκριση

έτσι είναι Άντζελά μου, όταν δεν επικοινωνούμε για ένα χρονικό διάστημα πραγματικά ηρεμώ... προσπαθώ να μην παίρνω τηλέφωνα αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να μην έχουμε καθόλου επαφές. Βλέπετε έχουμε και περιουσιακά στη μέση, τα οποία εννοείται δεν έχουν λυθεί καθότι ο κουνιάδος δεν θέλει να βρεθεί καμία λύση, και πρέπει να μιλάνε με τον άντρα μου... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο με ζόριζε το θέμα απλά αποφάσισα να μην περιμένω ποτέ τίποτα από την κοινή περιουσία...

Πολλά ανοιχτά μέτωπα που ο άντρας μου δεν μπορεί να λύσει, φταίει και ο ίδιος που δεν πιέζει από την άλλη σκέφτομαι ότι ένας από τους βασικούς λόγους που τον παντρεύτηκα ήταν επειδή είναι χαμηλών τόνων και ήρεμος άνθρωπος ( σε αντίθεση με εμένα που είμαι νευρική και πιο αποφασιστική σε αρκετά θέματα) και τώρα δηλαδή εγώ του ζητάω να αλλάξει και να απαιτήσει, όταν σε όλη του τη ζωή δεν το έχει κάνει σχεδόν ποτέ;;; Τον αγαπάω κορίτσια μου και δεν θέλω να τον βλέπω να στεναχωριέται και να ζορίζεται...

Εδώ και καιρό σταμάτησα τα δώρα και περιόρισα τις επισκέψεις στις αναγκαίες και μόνο, αλλά τώρα που φτάνει η ώρα των φορολογικών δηλώσεων να δείτε ότι πάλι θα προκύψει το θέμα της εξ αδιαιρέτου περιουσίας... Πως μπορώ να απεμπλακώ από αυτό όταν με επιβαρύνει και εμένα οικονομικά;;; Τι καλύτερα που θα ήταν να τα είχαν χωρίσει όλα και να βρισκόταν μια λύση.... Και γιατι θα πρέπει κάποιοι να κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους και να μην τους ενδιαφέρει ούτε καν ο αδερφός τους που είναι ο πιο κοντινός εν ζωή συγγενής;;; Να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί μέχρι και τον αδερφό του στα περιουσιακά δηλαδή;;; 

Είπα στον άντρα μου χθες ας λύσει όλη την κατάσταση μόνος του, δεν θέλω να ξαναεμπλακώ και στην τελική ας κρατήσουμε τις τυπικές επαφές. Ας ελπίσω ότι αυτή θα είναι η αρχή μιας καλύτερης σχέσης με τον αδερφό του.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα γραφόμμενα σου καταλαβαίνω πως λίγο το έχεις διογκώσει το όλο θέμα στο μυαλό σου. Εσείς κοιτάτε να κάνετε αυτό που θέλετε ή σας ευχαριστεί χωρίς να βάζετε σε ζυγαριά το τι κάνει ο κάθε ένας. Απο ότι καταλαβαίνω το μόνο που σε ενοχλεί είναι ότι δεν έρχονται σπίτι σας, πίστεψε με αυτό είναι το λιγότερο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε μία οικογένεια, και για εμένα προσωπικά δεν είναι λόγος να ξεκόψει ο άντρας σου επαφές με τον αδερφό του. Εγώ τουλάχιστον δεν εξαφανιζόμουν από τα αδέρφια μου επειδή δεν έρχονται σπίτι μου. Χαλάρωσε λίγο, όταν σας καλούν  και έχετε όρεξη ας πάτε, όταν δεν έχετε όρεξη δεν πάτε, δεν χάλασε και ο κόσμος, και αν ζητήσουν να δουν τον μικρό πες τους πως το σπίτι σας είναι ανοιχτό και αν θέλουν να έρθουν. Πολλοί άνθρωποι είναι έτσι, και οι δικοί μου έτσι είναι αλλά καθόλου δεν με πειράζει, είναι ένα ελάττωμα τους που έχω δεχθεί και δεν με χαλάει καθόλου. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν σας θέλουν όπως λες, απλά έτσι είναι σαν άνρθωποι, οπότε ή το δέχεσαι ή όχι.


 
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, kotsifikos said:

Aπο τα γραφόμμενα σου καταλαβαίνω πως λίγο το έχεις διογκώσει το όλο θέμα στο μυαλό σου. Εσείς κοιτάτε να κάνετε αυτό που θέλετε ή σας ευχαριστεί χωρίς να βάζετε σε ζυγαριά το τι κάνει ο κάθε ένας. Απο ότι καταλαβαίνω το μόνο που σε ενοχλεί είναι ότι δεν έρχονται σπίτι σας, πίστεψε με αυτό είναι το λιγότερο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε μία οικογένεια, και για εμένα προσωπικά δεν είναι λόγος να ξεκόψει ο άντρας σου επαφές με τον αδερφό του. Εγώ τουλάχιστον δεν εξαφανιζόμουν από τα αδέρφια μου επειδή δεν έρχονται σπίτι μου. Χαλάρωσε λίγο, όταν σας καλούν  και έχετε όρεξη ας πάτε, όταν δεν έχετε όρεξη δεν πάτε, δεν χάλασε και ο κόσμος, και αν ζητήσουν να δουν τον μικρό πες τους πως το σπίτι σας είναι ανοιχτό και αν θέλουν να έρθουν. Πολλοί άνθρωποι είναι έτσι, και οι δικοί μου έτσι είναι αλλά καθόλου δεν με πειράζει, είναι ένα ελάττωμα τους που έχω δεχθεί και δεν με χαλάει καθόλου. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν σας θέλουν όπως λες, απλά έτσι είναι σαν άνρθωποι, οπότε ή το δέχεσαι ή όχι.

@kotsifikos ναι μπορεί να τα έχω διογκώσει και να είναι έτσι όπως τα λες. Βέβαια ποτέ δεν ζητάνε να δούνε το μικρό. Μόνο αν τύχει να πάμε εμείς τότε τον βλέπουνε. Ίσως είναι και στον χαρακτήρα μου να απαιτώ τις αμοιβαίες σχέσεις. Το περισσότερο που με πειράζει δεν είναι το ότι δεν έρχονται, αλλά ότι πηγαίνουν παντού εκτός από το δικό μας σπίτι και αρνούνται να έρθουν στα τραπέζια. Αν δηλαδή δεν πήγαιναν πουθενά δεν θα είχα θέμα. Πχ έτυχε να τους συναντήσουμε βράδυ σε ένα φιλικό σπίτι όπου μπορούσαν να πάνε αλλά σε εμάς που εξίσου τους καλέσαμε το προηγούμενο βράδυ δεν μπορούσαν. Μόλις τους είδαμε και εκπλαγήκαμε αμέσως μας είπαν ότι απλά έτυχε και μπορούσαν να πάνε σε αυτό το σπίτι. Αυτό το παράδειγμα έχει συμβεί πάρα πολλές φορές, όχι απλά μια. Το θέμα είναι ότι πάνε παντού εκτός από εμάς, και όταν εμείς αρνηθούμε να πάμε σπίτι τους, όπως κάνουν οι ίδιοι συνέχεια, τότε τσατίζονται και λένε ότι φταίω εγώ (το στερεότυπο της κακιάς νύφης...) γιατι θεωρούν υποχρέωσή μας να τους επισκεφτούμε. Κατάλαβες τώρα γιατι απλά λέω ότι εγώ θέλω να κρατήσω τα τυπικά; Ο άντρας μου σαφέστατα αδερφός του είναι να πηγαίνει, δεν έχω κανένα θέμα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσι μου καλοπροαίρετα θα το ρωτήσω και μην απαντήσεις αν δεν θες, αλλά μήπως δε νιώθουν πολύ άνετα σπίτι σας και δεν ξέρουν πως να σας το πουν; μήπως είστε τελείως διαφορετικό στυλ και δεν το αντέχουν;  πολλοι ανθρωποι δεν γουσταρουν καθολου χωρους που δε νιωθουν ανετα για οποιοδηποτε λογο. μήπως τους κάνεις και κουβέντα για τα κληρονομικά που αναφέρεις και θέλουν να το αποφύγουν όλο αυτο; κατσε να δεις καθαρα και ειλικρινα μηπως όντωςκάποια συμπεριφορά σας δεν τους ταιριάζει και τους ενοχλεί. Δεν τους δικαιολογώ σε καμία περίπτωση, σε βάζω σε μια διαδικασία να δεις μπας και τους έχετε 'διώξει' ουσιαστικά χωρίς να το καταλαβαίνετε. Για να σε λένε ψιλομυτα πίσω από την πλάτη σου κάτι έχουν να σου προσαψουν,  άσχετα αν έχουν δίκιο ή όχι. Αυτό πρέπει να λύσετε μαζί τους. Τα ακριβα δωρα δεν εξαγοραζουν συμπαθειες. Αλλά και η ακύρωση της τελευταίας στιγμής είναι εντελώς αδικαιολόγητη από πλευράς τους. Ας έλεγαν όχι εξαρχής. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

@kotsifikos ναι μπορεί να τα έχω διογκώσει και να είναι έτσι όπως τα λες. Βέβαια ποτέ δεν ζητάνε να δούνε το μικρό. Μόνο αν τύχει να πάμε εμείς τότε τον βλέπουνε. Ίσως είναι και στον χαρακτήρα μου να απαιτώ τις αμοιβαίες σχέσεις. Το περισσότερο που με πειράζει δεν είναι το ότι δεν έρχονται, αλλά ότι πηγαίνουν παντού εκτός από το δικό μας σπίτι και αρνούνται να έρθουν στα τραπέζια. Αν δηλαδή δεν πήγαιναν πουθενά δεν θα είχα θέμα. Πχ έτυχε να τους συναντήσουμε βράδυ σε ένα φιλικό σπίτι όπου μπορούσαν να πάνε αλλά σε εμάς που εξίσου τους καλέσαμε το προηγούμενο βράδυ δεν μπορούσαν. Μόλις τους είδαμε και εκπλαγήκαμε αμέσως μας είπαν ότι απλά έτυχε και μπορούσαν να πάνε σε αυτό το σπίτι. Αυτό το παράδειγμα έχει συμβεί πάρα πολλές φορές, όχι απλά μια. Το θέμα είναι ότι πάνε παντού εκτός από εμάς, και όταν εμείς αρνηθούμε να πάμε σπίτι τους, όπως κάνουν οι ίδιοι συνέχεια, τότε τσατίζονται και λένε ότι φταίω εγώ (το στερεότυπο της κακιάς νύφης...) γιατι θεωρούν υποχρέωσή μας να τους επισκεφτούμε. Κατάλαβες τώρα γιατι απλά λέω ότι εγώ θέλω να κρατήσω τα τυπικά; Ο άντρας μου σαφέστατα αδερφός του είναι να πηγαίνει, δεν έχω κανένα θέμα με αυτό.

Σμαρώ αν δεν έρχονται μάλλον υπάρχει κάποιος λόγος (υπαρκτός ή όχι, σημαντικός ή όχι, δεν έχει καμμία σημασία), είναι δικός τους θέμα εφόσον δεν το μοιράζονται, μην το οικειοποιείσαι  και μην το μεταφέρεις στο σπίτι σου, δεν υπάρχει λόγος να το συζητάς συνέχεια......δεν θα καταφέρεις τίποτα έκτος από το να διαταράξεις την ηρεμία σας.  

  • Μου αρέσει 1

 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

On April 27, 2018 at 4:13 PM, Konsta15 said:

Βρε κορίτσι μου καλοπροαίρετα θα το ρωτήσω και μην απαντήσεις αν δεν θες, αλλά μήπως δε νιώθουν πολύ άνετα σπίτι σας και δεν ξέρουν πως να σας το πουν; μήπως είστε τελείως διαφορετικό στυλ και δεν το αντέχουν;  πολλοι ανθρωποι δεν γουσταρουν καθολου χωρους που δε νιωθουν ανετα για οποιοδηποτε λογο. μήπως τους κάνεις και κουβέντα για τα κληρονομικά που αναφέρεις και θέλουν να το αποφύγουν όλο αυτο; κατσε να δεις καθαρα και ειλικρινα μηπως όντωςκάποια συμπεριφορά σας δεν τους ταιριάζει και τους ενοχλεί. Δεν τους δικαιολογώ σε καμία περίπτωση, σε βάζω σε μια διαδικασία να δεις μπας και τους έχετε 'διώξει' ουσιαστικά χωρίς να το καταλαβαίνετε. Για να σε λένε ψιλομυτα πίσω από την πλάτη σου κάτι έχουν να σου προσαψουν,  άσχετα αν έχουν δίκιο ή όχι. Αυτό πρέπει να λύσετε μαζί τους. Τα ακριβα δωρα δεν εξαγοραζουν συμπαθειες. Αλλά και η ακύρωση της τελευταίας στιγμής είναι εντελώς αδικαιολόγητη από πλευράς τους. Ας έλεγαν όχι εξαρχής. 

ναι έχεις δίκιο, το ξέρω ότι δεν ταιριάζουμε καθόλου ούτε στον τρόπο ζωής ούτε στην αντιμετώπισή μας σε πολλά θέματα. Το ψηλομύτα ξεκίνησε επειδή μου αρέσει να ντύνομαι όταν πηγαίνω σε τραπέζια. Εντάξει κορίτσια μη φανταστείτε δεν φοράω και τουαλέτα αλλά μου αρέσει να βάφομαι και να είμαι όμορφα ντυμένη και να ντύνω και το μωρό όμορφα. Ξέρω έχουμε διαφορετικό στυλ.Προσωπικά δεν τους έχω κάνει ποτέ συζήτηση για τα κληρονομικά γιατι δεν θεωρώ ότι είναι η θέση μου να μπλέκομαι σε αυτά, μόνο με τον άντρα μου τα συζητάμε. Ναι θεωρώ ότι και εγώ φταίω, ιδίως που δεν έβαλα όρια εξαρχής και πήγαινα στο σπίτι τους κάθε φορά που οι ίδιοι το ζητούσαν, τους έκανα χάρες και όταν ήρθε το μωρό και αυτά άλλαξαν τότε πιστεύω τους κακοφάνηκε. 

Με όλα τα σχόλια που διάβασα κορίτσια σκέφτομαι ότι καλό θα ήταν να κρατήσουμε κοινή γραμμή με τον άντρα μου, δηλαδή εφόσον και ο ίδιος δεν θέλει τίποτα εκτός από τυπικές σχέσεις θα το κρατήσουμε σε αυτό το επίπεδο. Πχ αυτό το Σάββατο έχουν γενέθλια για το μωρό και μας κάλεσαν και βέβαια θα πάει όλο το σόι που στα γενέθλια του δικού μας μωρού ήρθε μόνο ένας θείος και οι υπόλοιποι είχαν δουλειές (Σάββατο βράδυ οκ, και είχα ετοιμάσει τραπέζι για 30 άτομα και ήρθαν μόνο οι δικοί μου, 15 άτομα...). Ναι με στεναχωρεί που δεν ήρθαν σε εμάς αλλά θα πάω γιατι το μωρό που γιορτάζει δεν φταίει σε τίποτα για τις δικές μας σχέσεις... 

Δεν θέλω άλλο να διαφωνώ με τον σύζυγο, ας κρατήσουμε τα τυπικά και ας είμαστε καλα! Ευχαριστώ όλες που ασχοληθήκατε και απαντήσατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...