Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Βαλίτσα Μαιευτηρίου....


Papaki6

Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια..... και επανέρχομαι !!! ^.^

Λοιπόν πήγα στη κλινική που θα γεννήσω και μου έδωσαν αυτή τη λίστα.....

 

Για εμένα:

Πυτζάμες (3 είναι καλά;)

Αρκετά εσώρουχα.... (δηλαδή πόσα ^.^ και να δούμε και τί μέγεθος......)

Στηθόδεσμος θηλασμού

Ρόμπα δωματίου

Μπουρνούζι ή πετσέτα μπάνιου & Πετσέτες προσώπου

Σερβιέτες λοχείας (Ποιες προτείνετε loool, δεν ξέρω καν τί να πάρω αν υπάρχουν μεγέθη, επίπεδα ροής κλπ.....)

Ατομικά είδη καθαριότητας για δόντια, μαλλιά, μπάνιο κλπ

 

Για το μωρό:

Δέκα ευρύχωρα κορμάκια (να φανταστώ εννοεί τα απο μέσα, τα ζιπουνάκια έτσι; που έχουν κοντό μανικάκι και δεν έχουν μπατζάκια)

Δεκαπέντε τετράγωνα πανιά βαμβακερά 80 x 80 χασέ ή φανελίτσα ανάλογα την εποχή.... (τώρα επειδή μέσα σε όλα ανέπτυξα και διαβήτη κύησης...... μου είπε οτι μπορεί να πάω για καισαρική στις 37 εβδομάδες οπότε αντί για 8-11 Σεπτεμβρίου που θα γεννούσα κανονικά ίσως γεννήσω 18 Αυγούστου.... οπότε να πάρω χασέ μόνο ή και φανελένιες; ή και απο τα δυο και πόσα απο το κάθε ένα;)

Τέσσερις εξωτερικές πάνες πικέ

Ένα επανωσέντονο για το μωρό

Ενα πακέτα πάνα-βρακάκι για νεογέννητο 3-κιλών

Ενα κουβερτάκι αν είναι χειμώνας

Σαλιάρες ή πετσετάκια (Πόσα λέτε να πάρω μαζί μου; Προς το παρών έχω δυο σαλιάρες και 3 μικρά τετράγωνα πανάκια.... λογικά αυτά εννοεί έτσι;)

Ενα παιδικό σαμπουάν (Πιο προτείνετε;)

Ένα παιδικό λάδι (Πιο προτείνετε;)

 

Εγώ σκέφτομαι να πάρω και απο δικά μου ένα πακέτο σεντόνια, καλτσάκια και προστατευτικά για τα χεράκια.... Επίσης για το τάισμα σκέφτομαι σαλιάρες.... να πάρω και μερικά τετράγωνα μικρά; Αλλα πόσα προτείνετε; Και γενικά τί παραπάνω θα προτείνατε να έχω ίσως μαζί μου;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..... και επανέρχομαι !!! ^.^

Λοιπόν πήγα στη κλινική που θα γεννήσω και μου έδωσαν αυτή τη λίστα.....

 

Για εμένα:

Πυτζάμες (3 είναι καλά;)

Αρκετά εσώρουχα.... (δηλαδή πόσα ^.^ και να δούμε και τί μέγεθος......)

Στηθόδεσμος θηλασμού

Ρόμπα δωματίου

Μπουρνούζι ή πετσέτα μπάνιου & Πετσέτες προσώπου

Σερβιέτες λοχείας (Ποιες προτείνετε loool, δεν ξέρω καν τί να πάρω αν υπάρχουν μεγέθη, επίπεδα ροής κλπ.....)

Ατομικά είδη καθαριότητας για δόντια, μαλλιά, μπάνιο κλπ

 

Για το μωρό:

Δέκα ευρύχωρα κορμάκια (να φανταστώ εννοεί τα απο μέσα, τα ζιπουνάκια έτσι; που έχουν κοντό μανικάκι και δεν έχουν μπατζάκια)

Δεκαπέντε τετράγωνα πανιά βαμβακερά 80 x 80 χασέ ή φανελίτσα ανάλογα την εποχή.... (τώρα επειδή μέσα σε όλα ανέπτυξα και διαβήτη κύησης...... μου είπε οτι μπορεί να πάω για καισαρική στις 37 εβδομάδες οπότε αντί για 8-11 Σεπτεμβρίου που θα γεννούσα κανονικά ίσως γεννήσω 18 Αυγούστου.... οπότε να πάρω χασέ μόνο ή και φανελένιες; ή και απο τα δυο και πόσα απο το κάθε ένα;)

Τέσσερις εξωτερικές πάνες πικέ

Ένα επανωσέντονο για το μωρό

Ενα πακέτα πάνα-βρακάκι για νεογέννητο 3-κιλών

Ενα κουβερτάκι αν είναι χειμώνας

Σαλιάρες ή πετσετάκια (Πόσα λέτε να πάρω μαζί μου; Προς το παρών έχω δυο σαλιάρες και 3 μικρά τετράγωνα πανάκια.... λογικά αυτά εννοεί έτσι;)

Ενα παιδικό σαμπουάν (Πιο προτείνετε;)

Ένα παιδικό λάδι (Πιο προτείνετε;)

 

Εγώ σκέφτομαι να πάρω και απο δικά μου ένα πακέτο σεντόνια, καλτσάκια και προστατευτικά για τα χεράκια.... Επίσης για το τάισμα σκέφτομαι σαλιάρες.... να πάρω και μερικά τετράγωνα μικρά; Αλλα πόσα προτείνετε; Και γενικά τί παραπάνω θα προτείνατε να έχω ίσως μαζί μου;

ισως ειναι κ πολλα

δυο μπυτζαμακια κ μια νυχτικια ειδικα αν κανεις καισαρικη

αν κανεις καισαρικη στην αρχη θα βαλεις κτ σαν πανες ενηλικων,οποτε παιρνεις ενα πακετο,αναλογως κιλων παει

μετα εγω βολευτηκα με βρακακια ακρατειας,δ φορουσα εσωρουχα απο πανω,εχω μεγαλη ροη στην περιοδο κ ετσι ηταν κ στα λοχεια

5αμανικα φανελακια κ 5φορμακια φτανουν για το μωρο.τα φορμακια λογω εποχης μπορουν να ειναι μακρυμανικα αλλα λεπτα κ με εξω τα πατουσακια

γτ τοσα πανια;λογικα θες 2-3σεντονακια να στρωσεις στο πυρεξακι κ 2-3πανουλες χασε η κ σεντονακια για να κρατατε το μωρο αγκαλια κ να το σκεπαζετε,οποτε πικε κ πανωσεντονο περιττα

λαδακι αμυγδαλελαιο η της weleda

σαμπουανακι λογικα θα περασουν με δειγματα,babyderm,pharmasept,mustela,weleda,freezyderm απο ολες ειμαι ευχαριστημενη

σαλιαρα σε νεογεννητο ειναι περιττο,πανακια χρειαζεσαι κανα δυο για καθε μερα

αν εννοεις γαντακια δ χρειαζονται ουτε σκουφακι

εξτρα απο αυτα για σενα επιθεματα στηθους,ειδικα υφασματινα.μπυτζαμες ευκολες για θηλασμο,λανολινη κρεμα για το στηθος,κ τα ρουχα εξοδου σου,παντοφλες κ εξτρα σαγιοναρες αν κανεις μπανιο εκει

για το μωρο οταν βγεις καρεκλακι αυτοκινητου.κ αναλογως τι θα χρησιμοποιεις για το αλλαγμα.πχ μωρομαντηλα;η θα το πλενεις στο νιπτηρα;ισως μετα απο καισαρικη η αν δ εχουν πολυ ζεστο νερο να χρησιμοποιεις μπουκαλακι με νερο κ βαμβακογαζες(κ βαμβακερα πανακια μπορεις,αλλα θα θελουν πλυσιμο).στην περιπτωση νιπτηρα θες μικρες πετσετουλες

στστην κορη μου στον αφαλο δ βαζαμε κτ,στον γιο επειδη χρειαστηκε με αποστειρωμενες γαζουλες καθαρο οινοπνευμα κ κτ σαν αντισηπτικο(cetavlon)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ βρήκα απο ένα ηλεκτρονικό κατάστημα μερικά πράγματα που χρειάζομαι... ωστόσο βρήκα και αμάνικα ζιπουνάκια που δεν έχω... (έχω με κοντό μανικάκι) αλλα δε λέει για τί ηλικία είναι.... λέει μόνο 74 εκατοστά.... Αυτά που έχω εγώ που είναι για 0-3 λένε 68 οπότε θα του είναι μεγάλα του πιστεύετε; ή να τα πάρω; Η λίστα του μαιευτηρίου λέει ευρύχωρα.... αλλά πόσο; :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/5/2018 at 11:02 ΜΜ, vikib είπε:

Αν μιλάς για βρεφικά ρούχα και κ δικά σου καλύτερα να τα πλύνεις με βρεφικό απορρυπαντικό

Δ θυμάμαι πόσο είσαι αλλά κατά τον 8ο μην σκονιζονται στα συρτάρια

Ζιπουνακια-φανελακια;κοντομανικα κ αμανικα μπορεις.απο πάνω τα φορμακια καλό είναι να έχεις μακρυμάνικα αλλά λεπτη ύφανση.με τα κουμπιά τα σταυρωτά μπροστά βολεύει αν κάνει πολλά κακά κ ξεχειλίσει να μην λερωθεί όλο το μωρό καθώς το ξεντυνεις

Όταν γεννηθεί το μωρό το καθαρίζουν οι μαίες,δ έδωσα εγώ πανιά η πετσέτες.απλα τα ρουχακια που θα του έβαζαν(ίσως σε ιδιωτικό να τους φοράνε δικά τους ρούχα)

(Μπανιο το μωρό είναι καλύτερα να το κάνουν μετά το πρώτο 24ωρο)

 

 

Λίγο χαζή η ερώτηση αλλα.... Πρώτη φορά μαμά....... Που θα το βρω το βρεφικό απορρυπαντικό; :/ Στο super market ή σε μαγαζί με μωρουδιακά...;

Σχετικά με το μεγεθος ναι μου απάντησαν απο το μαγαζί οτι είναι για 3-6 μηνων :( και δε τα πηρα.... Κρίμα, γιατί μου άρεσαν.... :p

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Λίγο χαζή η ερώτηση αλλα.... Πρώτη φορά μαμά....... Που θα το βρω το βρεφικό απορρυπαντικό; :/ Στο super market ή σε μαγαζί με μωρουδιακά...;

Σχετικά με το μεγεθος ναι μου απάντησαν απο το μαγαζί οτι είναι για 3-6 μηνων :( και δε τα πηρα.... Κρίμα, γιατί μου άρεσαν.... :p

κ σε σουπερ μαρκετ εχει

εχω χρησιμοποιησει προδερμ κ τεο μπεμπε.το τεο μπεμπε εχει κ αφρολουτρα επισης τα εχω χρησιμοποιησει.κ μπορεις να τα παραγγειλεις κ απο το yup οπως κ τις πανες puffies

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2018 at 2:29 ΜΜ, vikib είπε:

κ σε σουπερ μαρκετ εχει

εχω χρησιμοποιησει προδερμ κ τεο μπεμπε.το τεο μπεμπε εχει κ αφρολουτρα επισης τα εχω χρησιμοποιησει.κ μπορεις να τα παραγγειλεις κ απο το yup οπως κ τις πανες puffies

Ευχαριστώ.... Πήρα απο το Supermarket αλλα..... Μπορώ να χρησιμοποιήσω χρωμοπαγίδα; Έχει κάτι το βλαβερο; Γιατι φοβάμαι μην ξεβάψει κανενα σχεδιάκι και εχω και κάποια σε αποχρώσεις του ροζ (που μαλλον θα τα βαλω χωριστά....) και φοβάμαι μην εχω κανένα ατύχημα και γίνουν όλα χάλια :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Papaki6 είπε:

Βασικά.... Καλύτερα να τα πλύνω στο πλυντήριο ή στο χέρι τα πρώτα ρουχαλάκια του;

Στο πλυντηριο στους 40 ή 60 στο προγραμμα για ευαισθητα χωρις μαλακτικο!

Και καλο σιδερωμα με ατμο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλε βαλε χρωμοπαγιδα! τα ρουχα του μωρου σίδερο μεσα εξω , επίσης παρε ζιπουνάκια απο τα τζαμπο , 99 λεπτα το ενα μια χαρα ειναι ! ετσι και αλλιως δεν θα τα βαλει για καιρο , σερβιετες να πάρεις πανες ενήλικων , ειναι τεραστιες και σε κρατανε ! απορρυπαντικο εγω εβαζα στο παιδι το προδερμ το υγρο . και μια συμβουλη , πριν βαλεις στο πλυντήριο  τα ρουχα του μωρου κανε μια πλύση χωρις ρουχα μεσα με σοδα μαγειρική και λευκο ξυδι στους 90 με προπλυση  για απολύμανση . 
σου εύχομαι να πανε ολα καλα και να γεννήσεις στην ωρα σου , (διαβασα για πιθανη  προωροτητα και χτυπησε καμπανακι )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...