Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 5/1/2019 at 10:29 ΠΜ, Dggs είπε:

@Daphne259 συγχαρητήρια για τον διπλασιασμό... Εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.. εγώ κορίτσια μου έχω Μπέι στην τελική ευθεία έχει 5 μέρες που ξεκίνησα σικλακουρ εχθές και αρβεκαπ πήγαμε και για υπέρηχο την τρίτη ξανά και βλέπουμε... Ανυπομονώ όσο δεν πάει αλήθεια..

Καλή επιτυχία εύχομαι!Σου στέλνω μπόλικη τύχη απο τα διδυμάκια.Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά!Φιλάκια πολλά!

22 ώρες πρίν, Georgia1972 είπε:

Επειδή είπαμε να πούμε και δύο πρακτικα πραγματάκια, ανέφερα κάποια που μου ήρθαν πρωτα στο μυαλό. Ελπίζω να βοηθησουν κάποιες μανούλες. 

Γεωργία μου πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου!Εμένα αυτές τις μέρες που ηρθαμε κοντά με συγγενείς και φίλους και πλεον το ξερουν όλοι με τρέλαναν.Οι πιο πολλοί σου μιλάνε για την κούραση και την εξάντληση,λες και δεν υπάρχει καμία ικανοποιήση και με μούρλαναν και με τον θηλασμό.Αν θα θηλάσω και πόσο κτλ.Αν και έχω την προσωπική μου άποψη,δεν την λέω μην είναι και εδώ γυναίκες του κινήματος και τ΄άκούσω!Εσύ θήλασες?Τί έκανες όταν πεινούσαν και τα δύο μαζί,έβγαζες και με το θήλαστρο.Εγώ αν έχω σκέφτομαι να το προσπαθήσω για λίγο.Άλλη ερώτηση τα εβαλες απευθείας σε κούνια ή στα λίκνα?Φιλιά στα ζουζουνάκια!

10 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλημερα κοριτσια

η μπεμπουλα είναι μια κούκλα , ήσυχο μωρό...

εγω δυστυχώς δεν είμαι καλά....θα σας γράψω μόλις μπορεσω..... μην υποτιμήσετε την επιλόχειο κατάθλιψη ....εγώ το εκανα κ την έπαθα...

Κοκκινομάλλα τι κάνεις.Μίλησε μας.Πώς είσαι,τί νιώθεις?Σε φιλώ γλυκά και σε αγαπάμε πολύ όλες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά για την ημέρα.

Κοκκινομάλλα, γλυκεια μανούλα, θα περάσει. Οι περισσότερες το περνουν, μη σου πω όλες! Απλώς οι περισσότερες δεν το εκμυστηρευονται. Άλλες κλαίνε και άλλες έχουν απίστευτα νεύρα. Είναι οι ορμόνες που ακομη χορευουν, η κούραση, η απειρία κλπ, κλπ... Κι εγω το πέρασα με πολύ κλάμα και ειχα και την θυροξινη στον Θεό που πήγε να με τρελάνει, βάλε και τα δύο μωρά, βάλε και την απίστευτη κούραση συν όλα τα άλλα που τράβηξα από την ανύπαρκτη ενημέρωση των ειδικών οπως σας είπα, καταλαβαίνεις πως ημουν! Θα περάσει. Υπομονή και θα δεις πως θα στρώνουν ολα, ενα-ένα με τον καιρό.

Νίνα μου σ'ευχαριστω πολύ. Για οικονομικούς λόγους και για λόγους έλλειψης χώρου, δεν πήρα ούτε λίκνα, ούτε καλαθουνες κλπ και τα έβαλα κατευθείαν στις κούνιες τους. Ευτυχώς είχαμε στο δωμάτιό τους και ένα μόνο κρεββάτι και κοιμομουν (κοιμόμουν! Χάχαχα! Τρόπος του λέγειν) μαζί τους γιατί έτσι συνέστησε ο παιδιατρος. Ο πρώτος παιδιατρος μου είπε για ένα 4μηνο. Η τωρινή γιατρός μας συνέστησε για το πρώτο 6μηνο. Βαλτα όπου θέλεις. Η ουσία είναι να κοιμούνται κοντά σου.

Γράφεις γι'αυτα που σου είπαν οι συγγενείς σου. Λυπάμαι που θα σε κατεβάσω από το ροζ συννεφάκι που είμαστε όλες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά πραγματικα η κούραση, ειδικά με δύο μωρά είναι μεγάλη. Αλλά όπως εγραψα παραπάνω και στην Κοκκινομάλλα, ολα στρώνουν με τον καιρό. Καλύτερα είναι που σε προετοιμασαν γιατί όταν το περνάς, ενώ όλες οι άλλες δηλώνουν πως βρίσκονται στον 7ο ουρανό ευτυχίας, νιώθεις πως πραγματικά κάτι δεν πάει καλά με σένα ή είσαι άχρηστη μάνα. Επίσης ηθελα κι εγώ να σας γράψω περί επιλόχειας καταθλιψης, αλλά έλεγα λίγο αργότερα, να μην σας τα πω όλα τα δύσκολα μαζεμένα και αγχωσω και τις μωρομανούλες μας που ήταν ακόμη στο μαιευτήριο. Αλλά πολυ καλά έκανε η Κοκκινομάλλα και το έθιξε.

Όσο για τον θηλασμό, πραγματικά η κάθε μητέρα κάνει όπως νιώθει καλύτερα. Προσωπικά επειδή διάβασα για τα οφέλη του θηλασμού προς το παιδί αλλά και προς τη μητέρα, επέλεξα να θηλασω και γιατί αλλωστε πάντα πίστευα πως είναι φτιαγμένο από τη φύση να τραφεί έτσι το μωρό. Δεν είμαι από τις απόλυτες και φανατικές, το διευκρινίζω για να μην παρεξηγηθώ. Βέβαια το να θηλάσει κάποια με δύο μωρά είναι δύσκολο, γιατί απλώς δεν προλαβαίνει! Έβγαζα με θήλαστρο και το έδινα και γιατί δεν υπήρχε χρόνος και γιατί ως διδυμα ήταν πρόωρα και δεν μπορούσαν να πιάσουν αμέσως τη θηλή. Τον ταυτόχρονο θηλασμό δεν τον δοκίμασα γιατί το ένα μωρό είχα παλινδρομηση και έπρεπε κάθε τόσο να σταματάμε για να ρευτει, έβγαζε γάλα κλπ. 

Αλλά αν αποφασίσεις να θηλάσεις πάρε συμβουλές από κάποια καλή μαία. Και να θυμάσαι πως όλα είναι προσφορά και ζήτηση. Εγώ από έλλειψη χρόνου δεν έκανα τις αντλήσεις στους χρόνους που επρεπε και άρχισε να μου μειώνεται το γάλα από τον 2ο μηνα. Με το ζόρι περασε και ο τρίτος. 

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτάς τι έκανα όταν πεινούσαν μαζί. Στην νεογνικη τους φάση αν συνεπιπτε το τάισμα, ταιζαμε δύο άτομα. Τωρα σηκώνω πρώτα τον έναν και σε καμία ώρα τον άλλον, προσπαθώντας να μην τους καλοξυπνήσω, γιατί δεν κάνει να τα ξυπνάς τα μωρά. Αλλά πρέπει να ρευτουν καλά πριν τα ξαναξαπλωσεις. Τώρα αν μου ξυπνησουν προσπαθώ να τα ξανακοιμησω. Εμένα η μία ώρα διαφορά με έχει βολέψει γιατί όταν είχε ο μικρός την παλινδρομηση, το τάισμα του μας επερνε πολλή ωρα αλλά και με τις στερεές τροφές το συνέχισα γιατί δεν τρώνε ούτε με την ίδια όρεξη, ούτε με τον ίδιο ρυθμό. Θα δεις κι εσύ τι θα σε βολέψει. Μπορεί και κάποια άλλη κοπέλα με διδυμα να σου δώσει και κάποια άλλη συμβουλή. 

Και χρειάζεται πολλη υπομονή αν περνούν κολικούς μαζί. Σε μας συνέβη. 

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Σχεδόν απο την αρχή. Δηλ κάπου μετα το πρώτο 20ημερο άρχισε να χρειάζεται. Ήμουν κατά της πιπίλα, αλλά είναι σωτήρια τελικά. 

Θα το δείτε κι εσείς κορίτσια. Όταν είναι αλλαγμένα, ταισμενα και συνεχίζουν να κλαίνε θέλουν ύπνο, οπότε αγκαλιά και αν συνεχίζουν, πιπιλα. Και αν ακόμη συνεχίζουν μάλλον αρχίζουν οι κολικοι. Στην πορεια μαθαίνει ο ένας τον άλλον και θα καταλαβαίνετε τι χρειάζεται το μωρό. 

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Georgia1972 είπε:

Καλημέρα. Σχεδόν απο την αρχή. Δηλ κάπου μετα το πρώτο 20ημερο άρχισε να χρειάζεται. Ήμουν κατά της πιπίλα, αλλά είναι σωτήρια τελικά. 

Θα το δείτε κι εσείς κορίτσια. Όταν είναι αλλαγμένα, ταισμενα και συνεχίζουν να κλαίνε θέλουν ύπνο, οπότε αγκαλιά και αν συνεχίζουν, πιπιλα. Και αν ακόμη συνεχίζουν μάλλον αρχίζουν οι κολικοι. Στην πορεια μαθαίνει ο ένας τον άλλον και θα καταλαβαίνετε τι χρειάζεται το μωρό. 

Πωπω μπράβο @Georgia1972.. αν και δεν είμαι έγκυος αλλά οι συμβουλές σού φαίνονται σωτήριες.. έτσι δώσε μας τα φώτα σού σαν μανούλα διδύμων..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Georgia1972 είπε:

Καλημέρα. Σχεδόν απο την αρχή. Δηλ κάπου μετα το πρώτο 20ημερο άρχισε να χρειάζεται. Ήμουν κατά της πιπίλα, αλλά είναι σωτήρια τελικά. 

Θα το δείτε κι εσείς κορίτσια. Όταν είναι αλλαγμένα, ταισμενα και συνεχίζουν να κλαίνε θέλουν ύπνο, οπότε αγκαλιά και αν συνεχίζουν, πιπιλα. Και αν ακόμη συνεχίζουν μάλλον αρχίζουν οι κολικοι. Στην πορεια μαθαίνει ο ένας τον άλλον και θα καταλαβαίνετε τι χρειάζεται το μωρό. 

Συγνώμη βρε Γεωργία μου σε έχω τρελάνει σε ερωτήσεις αλλά φτάνοντας προς το τέλος ψιλοαγχωνομαι. Επιθέματα θηλασμου χρησιμοποιείς? Σκέφτομαι για μιας χρήσης και όχι πλαστικά. Έχεις δοκιμάσει κάποια συγκεκριμένα που να είσαι ευχαριστημένη? Επίσης, τις πρώτες ημέρες ακολούθησες ελεύθερο θηλασμό και μετά με προγραμμα ανα 3 ώρες ας πούμε? Με τον ομφαλό στην αρχή έχεις καμία συμβουλή για το μπάνιο? Επίσης έκανες και τράπεζα γάλακτος με το θηλαστρο? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Palmoira μου δεν με ζαλίζεις. Απλώς μόνο για τα επιθέματα μπορώ να σου απαντήσω. Έπαιρνα μιας χρήσεως. Μια χαρά ήταν και απαλά. Δεν θυμάμαι την εταιρεία όμως... Τυχαία τα πηρα κι εγώ και ήταν πολύ καλά. Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολυ: τα μωρά μου ήταν πρόωρα οπότε δεν μπορούσαν να πιάσουν θηλη και στην αρχή έκανα αντλήσεις και έδινα με το μπιμπερό και το δικό μου και εμπορίου γιατί δεν έφτανε το γάλα μου για δύο μωρα. Οπότε πηγαίναμε ανά 3 ώρες επειδή το εμπορίου είναι πιο βαρυ και χορταίνουν, εκτός και αν δεν το έπιναν όλο για κάποιο λόγο και ζητούσαν νωρίτερα από τις 3 ώρες. Αργότερα που έπιασαν θηλή, θήλαζα και έδινα και εμπορίου στο μπουκάλι. Αν θηλάζεις αποκλειστικά νομίζω δίνεις όσο ζητάει το μωρό και όποτε ζητάει. Μάλλον αυτός θα είναι ο ελεύθερος θηλασμός που αναφέρεις. Πρέπει να το ρωτήσεις στη μαία σου. Επίσης όπως κατάλαβες δεν προφταινα να κάνω τράπεζα γάλακτος. Για τον αφαλό επίσης δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί λόγω της προωροτητας που ανέφερα, έμειναν στο μαιευτήριο και όταν τα πηρα στο σπίτι, είχαν ήδη πεσει οι αφαλοι τους. 


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης palmoira γίνονται και σεμινάρια θηλασμού. Εγώ δυστυχώς δεν παρακολούθησα γιατί και ο γιατρός δεν ήθελε να μετακινούμαι, αλλά η μαία όπως έχω ξαναγράψει με διαβεβαίωνε πως θα τα πούμε όλα και είχα μείνει ησυχη. Κάνει και το ΙΑΣΩ κάθε Δευτέρα και Πέμπτη. Έτσι ήταν τουλάχιστον ηταν την Άνοιξη. Αλλά πιστεύω πως αν γκουγκλαρετε θα δείτε και άλλα. Επίσης μπορείτε να κάνετε και κάποια επαφή με τον παιδίατρο σας πριν γεννήσετε για να λύσετε κι άλλες απορείες. Ο γυναικολόγος μου μου είπε όταν πάρω το πρώτο μωρό στο σπίτι να τον φωνάξω. Τον φώναξα αλλά στο επικοινωνιακο δεν τα πήγαμε καλά από την αρχή. 


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2019 at 7:13 AM, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

Καλημερα κοριτσια

η μπεμπουλα είναι μια κούκλα , ήσυχο μωρό...

εγω δυστυχώς δεν είμαι καλά....θα σας γράψω μόλις μπορεσω..... μην υποτιμήσετε την επιλόχειο κατάθλιψη ....εγώ το εκανα κ την έπαθα...

Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά. Όποτε θελήσεις μίλα μας. <3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσια!!

Σας διαβαζω κλεφτα συχνα ομολογω, σαν να θελω να " κλεψω" λιγο απο την χαρα σας αλλα και να επεξεργαστω μεσα μου το ενδεχομενο της δωρεαν ωαριων...ξεκινησα μολις να μαζευω εμβρυα με φυσικους κυκλους και σαν εναλλακτικη λυση " ψαχνω" λιγο και τα δανεικα ωαρια....

Πεταγομαι απο το πουθενα τωρα για να σας πω καποια χρησιμα πραγματα για τον θηλασμο ως επαγγελματιας υγειας...

Το ποσο σημαντικο ειναι το μητρικο γαλα το ξερετε και πιστεψτε με ειναι κ αλλα τοσα που δεν ξερετε...

Δυστυχως υπαρχουν πολλοι επαγγελματιες υγειας που λενε ναι εγω στηριζω τον θηλασμο και με την πρωτη δυσκολια λενε δωσε φορμουλα..Ακομα κ παιδιατροι....

Πολλοι δινουν λαθος πληροφοριες απο την αρχη κ αν ο θηλασμος δεν εδραιωθει σωστα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.

Ενα τραγικο πρωτο λαθος ειναι οτι δεν εχεις γαλα ειναι πρωτη μερα...δεν εχει κατεβει ακομα .... η φυση ξερει κ εξασφαλιζει την ποσοτητα  αλλα και την συσταση που χρειαζεται το νεογνο...(ειδικα για τα προωρα ειναι ειδικα τροποποιημενο)... την πρωτη μερα το στομαχακι του ειναι σαν ενα κερασακι...αν η μαμα πιστεψει οτι το γαλα της δεν φτανει, οσο και να επιμενει να δινει μονο στηθος.... οταν τελικα θα ενδωσει στο μπιμπερο θα δει το μωρο της να πινει με μανια το γαλα...τοτε θα της πουν : ειδες?? Πειναγε το μωρο γιατι εσυ δεν εχεις γαλα... ενω η αληθεια ειναι οτι το γαλα απο το μπιμπερο πεφτει με ορμη στο στομα του μωρου κ το μωρο αναγκαζεται να το πιει γρηγορα για να μην πνιγει...

Ο θηλασμος τις πρωτες 40-60 μερες δεν εχει προγραμμα ..... το μωρο ζηταει να θηλασει για να καθορισει την παραγωγη γαλακτος...δεν δινουμε πιπιλα γιατι κανει συγχυση θηλων...θηλαζουμε ακομα και αν εχουμε πυρετο....ισα ισα που περνουν αντισωματα στο μωρο μας....υπαρχουν αντιβιωσεις που ειναι συμβατες με τον θηλασμο ...ειναι απειρα αυτα που μπορειτε να διαβασετε στην διαρκεια της εγκυμοσυνης...η γνωση θα σας βοηθησει να νιωσετε δυνατες...Σας προτεινω να μπειτε να ξεψαχνισετε ολο το site www.epilegothilasmo.gr .... ειναι του Ινστιτουτου Υγειας του Παιδιου , του επισημου κρατικου φορεα για οτι αφορα στην υγεια του παιδιου....εχει χρησιμες πληροφοριες για τον θηλασμο αλλα κ για την υγεια του παιδιου γενικοτερα!

Γραφω απο κινητο , συγχωρεστε αν εχω κανει λαθη...

Σας ευχομαι με το καλο να υποδεχτειτε τα μωρακια σας, ιδιαιτερες ευχες στην ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ που μολις γεννησε και στειλτε μου λιγη μαμαδοσκονη για γουρι!

Σας φιλω!

  • Μου αρέσει 10

 

Link to comment
Share on other sites

Eleni17 καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή χρονιά σου εύχομαι με ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου! Τι ωραία που μας τα είπες! Ευτυχώς εμένα δεν έκαναν σύγχυση θηλων με την πιπίλα. Κι εγώ στην αρχή δεν έδινα, αλλά δεν υπήρχε και άλλη λύση στην περίπτωση μας. Και μια ξαδελφη μου που ζει στο εξωτερικο και που επίσης δεν έδινε, δεν ξεκολουσε η μικρή από το στήθος της με αποτέλεσμα να είναι και 7ωρες στο στήθος! Δεν μπορούσε η κοπέλα να σηκωθεί από το κρεββάτι. Τελικά ήρθε η μαία της στο σπίτι και της είπε να δώσει πιπίλα. Ευτυχώς και εκείνη μετα την πιπίλα συνέχισε κανονικά τον θηλασμό. Εσύ σ' αυτήν την περίπτωση τι θα πρότεινες; Η άντληση με το διπλό θήλαστρο όντως αυξάνει την προλακτινη; Μακάρι κι εγώ να είχα τις αντοχές να το παλέψω περισσότερο. Όταν είδα πως άρχισε να μειώνεται το γάλα, μου είπε μια μαία να πίνω ένα αφέψημα από βότανα καθώς και μαγιά μπύρας. Το έκανα, αλλά μόλις το είπα στον παιδίατρο μου είπε να τα κόψω αυτά... Μου λες τη γνώμη σου και σ' αυτο σε παρακαλώ; Σου εύχομαι καλή επιτυχία στη συλλογή ωαρίων και να σου πάνε όλα κατ' ευχήν!


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...