Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Dggs είπε:

Κορίτσια έχω μια ερώτηση... Από την ώρα μου μιλήσατε με τον γιατρό σας πόσο καιρό σας πήρε να βρεθεί η δωτρια και να προετοιμάσετε τον εαυτό σας για να δεχτείτε τα ωαριακια??

 

@alina80

καλησπέρα

εγώ επειδή πέρασα από κάποιους άσχημους κύκλους εξωσωματικών , δεν ανταποκρινόμουν στα φάρμακα , δεν παρήγαγα βιώσιμα ωάρια , το αποφάσισα αμέσως όταν μου το πρότεινε ο γιατρός....αρκετό χρόνο είχα ήδη χάσει.....

ζω στην επαρχία , και στο κέντρο που την έκανα , δεν έχει λίστα αναμονής....αμέσως μετά την περίοδο , ξεκίνησα προετοιμασία ενδομητρίου , και είχε μπει και η δότρια σε διέγερση ωοθηκών.....

βέβαια , έχω το κενό , πώς θα ταν , αν το είχα αποφασίσει 1-2 χρόνια πριν , και είχα δοκιμάσει με τα δικά μου.....ξέρω , είμαι σίγουρη , ότι το κενό αυτό θα εκλείψει όταν πάρω αγκαλιά την μπουμπού μου.....και το ξέρω σίγουρα γιατί ήδη το νιώθω κάθε φορά που την νιώθω

να κλωτσάει μέσα μου.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 19 λεπτά , alina80 είπε:

Αμέσως Dggs. Δεν χρειάστηκε να περιμένω καθόλου. 

Δηλαδή μέσα στον μήνα... Τελειώσε η περίοδος και ξεκίνησες?

πρίν από 8 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα

εγώ επειδή πέρασα από κάποιους άσχημους κύκλους εξωσωματικών , δεν ανταποκρινόμουν στα φάρμακα , δεν παρήγαγα βιώσιμα ωάρια , το αποφάσισα αμέσως όταν μου το πρότεινε ο γιατρός....αρκετό χρόνο είχα ήδη χάσει.....

ζω στην επαρχία , και στο κέντρο που την έκανα , δεν έχει λίστα αναμονής....αμέσως μετά την περίοδο , ξεκίνησα προετοιμασία ενδομητρίου , και είχε μπει και η δότρια σε διέγερση ωοθηκών.....

βέβαια , έχω το κενό , πώς θα ταν , αν το είχα αποφασίσει 1-2 χρόνια πριν , και είχα δοκιμάσει με τα δικά μου.....ξέρω , είμαι σίγουρη , ότι το κενό αυτό θα εκλείψει όταν πάρω αγκαλιά την μπουμπού μου.....και το ξέρω σίγουρα γιατί ήδη το νιώθω κάθε φορά που την νιώθω

να κλωτσάει μέσα μου.... 

Η προετοιμασία πως γίνετε??? Συγνώμη που σας ρωτάω αλλά σήμερα έχω πολύ άγχος για όλο αυτό... Δεν ξέρω βέβαια το γιατί μάλλον είναι το άγνωστο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Dggs είπε:

Δηλαδή μέσα στον μήνα... Τελειώσε η περίοδος και ξεκίνησες?

Η προετοιμασία πως γίνετε??? Συγνώμη που σας ρωτάω αλλά σήμερα έχω πολύ άγχος για όλο αυτό... Δεν ξέρω βέβαια το γιατί μάλλον είναι το άγνωστο

εγώ ξεκίνησα με cyclacur , την 2η μέρα της περιόδου , τα οποία  τα αυξάναμε σταδιακά , (μέχρι 5 ημερησίως εγώ είχα φτάσει) και με κολπικό υπέρηχο  , παρακολουθούσαμε το πάχος του ενδομητρίου....περίπου μέσα σε 20-25 μέρες από την έναρξη της περιόδου.

πάντα είχα μέτριο ενδομήτριο , από 8-8,5 χιλ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Dggs είπε:

Δηλαδή μέσα στον μήνα... Τελειώσε η περίοδος και ξεκίνησες?

Η προετοιμασία πως γίνετε??? Συγνώμη που σας ρωτάω αλλά σήμερα έχω πολύ άγχος για όλο αυτό... Δεν ξέρω βέβαια το γιατί μάλλον είναι το άγνωστο

Εμείς κάναμε μια αποτυχημένη απόπειρα τον Ιούλιο. Καμια ανταπόκριση στα φάρμακα, κανένα ωάριο. Μας είπαν λοιπόν ότι ή δεν κάνω παιδιά ή πάω με δανεικά. Το αποφασίσαμε το ίδιο απόγευμα αλλά έτσι και αλλιώς ερχόταν Αύγουστος. Οπότε το αφήσαμε και ενημερώσαμε τον γιατρό ότι προχωραμε. Και ξεκινήσαμε με βάση τον επόμενο κύκλο. Καμία αναμονή να βρεθεί δότρια. 

Όσο για την προετοιμασία υπάρχουν χοντρικά δύο δρόμοι, ανάλογα την περίπτωση. Ή συντονιζεται η δότρια με την λήπτρια και παράλληλα η πρώτη κάνει τη διέγερση και η δεύτερη την προετοιμασία του ενδομητρίου (οπότε χρόνικα πάει λίγο όπως θα πήγαινε και με δικά σου ωάρια). Ή παίρνουν τα ωάρια από τη δότρια, γονιμοποειουνται και μπαίνουν κατάψυξη για όταν θα είναι έτοιμη η λήπτρια. 

Η προετοιμασία του ενδομητρίου γίνεται με φάρμακα -κυριως ορμόνες οιστραδιόλης. Προσωπικά έκανα μια averkap στην 22η μέρα του κύκλου για καταστολή, και από 1η Οκτωβρίου ξεκίνησα τα φάρμακα για το ενδομήτριο. Κάποιες αντιβιώσεις τις πρώτες μέρες μαζί με cyclacur που αυξάνονταν σταδιακά -εφτασαν τα 6, όσα παίρνω και τώρα), ενώ λίγεε μέρες πριν την έμβρυομεταφορα μου πρόσθεσε και προγεστερόνη.  Με παρακολουθούσε με υπέρηχο -μεγαλωνε καλά το ενδομήτριο, έφτασε τα 18 χιλιοστά τρεις μέρες πριν την μεταφορά. Να πω ότι τρεις μέρες πριν μου έβαλαν και έναν όρο πρωτείνης και μου έκαναν οι ίδιοι δύο ενέσεις (δεν ξέρω τι). Στις 20 Οκτωβρίου κάναμε την έμβρυομεταφορα. 

Ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

εγώ ξεκίνησα με cyclacur , την 2η μέρα της περιόδου , τα οποία  τα αυξάναμε σταδιακά , (μέχρι 5 ημερησίως εγώ είχα φτάσει) και με κολπικό υπέρηχο  , παρακολουθούσαμε το πάχος του ενδομητρίου....περίπου μέσα σε 20-25 μέρες από την έναρξη της περιόδου.

πάντα είχα μέτριο ενδομήτριο , από 8-8,5 χιλ.

Τα cyclacur είναι χάπια, ενέσεις??? Γενικά σαν διαδικασία είναι πιο εύκολη από αυτή της εξωσωματικής?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Dggs είπε:

Τα cyclacur είναι χάπια, ενέσεις??? Γενικά σαν διαδικασία είναι πιο εύκολη από αυτή της εξωσωματικής?

Τα cyclacur είναι χάπια. Που τα παίρνεις είτε από το στόμα είτε κολπικά (συνήθως και με τους δύο τρόπους). 

Εξωσωματική κάνεις και με τα δανεικά. Και η διαδικασία προετοιμασίας δεν διαφέρει καθόλου από αυτή που κάνει μια γυναίκα για να μεταφέρει δικά της κατεψυγμένα πχ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , alina80 είπε:

Εμείς κάναμε μια αποτυχημένη απόπειρα τον Ιούλιο. Καμια ανταπόκριση στα φάρμακα, κανένα ωάριο. Μας είπαν λοιπόν ότι ή δεν κάνω παιδιά ή πάω με δανεικά. Το αποφασίσαμε το ίδιο απόγευμα αλλά έτσι και αλλιώς ερχόταν Αύγουστος. Οπότε το αφήσαμε και ενημερώσαμε τον γιατρό ότι προχωραμε. Και ξεκινήσαμε με βάση τον επόμενο κύκλο. Καμία αναμονή να βρεθεί δότρια. 

Όσο για την προετοιμασία υπάρχουν χοντρικά δύο δρόμοι, ανάλογα την περίπτωση. Ή συντονιζεται η δότρια με την λήπτρια και παράλληλα η πρώτη κάνει τη διέγερση και η δεύτερη την προετοιμασία του ενδομητρίου (οπότε χρόνικα πάει λίγο όπως θα πήγαινε και με δικά σου ωάρια). Ή παίρνουν τα ωάρια από τη δότρια, γονιμοποειουνται και μπαίνουν κατάψυξη για όταν θα είναι έτοιμη η λήπτρια. 

Η προετοιμασία του ενδομητρίου γίνεται με φάρμακα -κυριως ορμόνες οιστραδιόλης. Προσωπικά έκανα μια averkap στην 22η μέρα του κύκλου για καταστολή, και από 1η Οκτωβρίου ξεκίνησα τα φάρμακα για το ενδομήτριο. Κάποιες αντιβιώσεις τις πρώτες μέρες μαζί με cyclacur που αυξάνονταν σταδιακά -εφτασαν τα 6, όσα παίρνω και τώρα), ενώ λίγεε μέρες πριν την έμβρυομεταφορα μου πρόσθεσε και προγεστερόνη.  Με παρακολουθούσε με υπέρηχο -μεγαλωνε καλά το ενδομήτριο, έφτασε τα 18 χιλιοστά τρεις μέρες πριν την μεταφορά. Να πω ότι τρεις μέρες πριν μου έβαλαν και έναν όρο πρωτείνης και μου έκαναν οι ίδιοι δύο ενέσεις (δεν ξέρω τι). Στις 20 Οκτωβρίου κάναμε την έμβρυομεταφορα. 

Ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου... Να είστε καλά..από βδομάδα θα πάω και εγώ στον γιατρό μου να μου πει όλες τις λεπτομέρειες.. αλλά πραγματικά σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dggs είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου... Να είστε καλά..από βδομάδα θα πάω και εγώ στον γιατρό μου να μου πει όλες τις λεπτομέρειες.. αλλά πραγματικά σας ευχαριστώ

Δεν είναι τίποτα κορίτσι σαν διαδικασία μην τη φοβάσαι καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Daphne259 said:

Αγαπημένες! Ευχαριστώ πολύ πολύ για την συμπαράσταση. Και οι φίλες/φίλοι μου είναι όλες/όλοι μαζί μου και με εμψυχώνουν αλλά κακά τα ψέματα αν δεν έχεις ζήσει κάτι στο πετσί σου, δεν το κατανοείς 100%. Τις δυσκολίες κατά την διάρκεια όλης της προσπάθειας αυτής μόνο εμείς οι ίδιες την βιώνουμε.  Μετά από τόσες αποτυχίες και στενοχώριες καμιά φορά η αισιοδοξία ξεθωριάζει κι ο φόβος είναι πολύ δυνατός για αυτό σας είπα ότι φοβάμαι.  Φοβάμαι ότι ίσως δεν μου συμβεί ποτέ κάτι καλό επειδή έμαθα στα άσχημα. Είναι το ρημάδι το μυαλό που είπατε. Και μιλάω γενικότερα.  Αλλά επειδή εσείς εδώ είστε όλες αγωνίστριες και νικήτριες με κάνετε να θέλω να βγω κι εγώ νικήτρια, με εμπνέετε και σας ευχαριστώ.

Αλίνα μου δίδυμα ναι. Γιατί όχι? :grin:   Είδες το Νινάκι? Νίνα μου θέλω πλήρη περιγραφή όταν ακούσεις τις καρδούλες, κλαίω που κλαίω εύκολα, θα πλαντάξω.  Ζοελ μου πλησιάζεις κι εσύ την ευτυχία, τί όμορφα, όλα θα πάνε τέλεια!  Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση....

Λεννιώ!  Ου λα λα! Ελα και φέρε τα πάνω κάτω! Καλή επιτυχίααααααααααααααα!

Κοκκινομάλλα μου θα είσαι υπέροχη μαμά στη μπουμπού σου όχι μόνο ως μητέρα αλλά και ως πρότυπο γυναίκας, το πιστεύω ακράδαντα.

Σας φιλώ όλες!:wub:

Είναι λογικό να φοβάσαι :) κι εγώ φοβάμαι πολύ :) το κεφάλι ψηλά όμως και προχωράμε ακάθεκτες. 

Μια μεγάλη αγκαλιά.

26 minutes ago, Dggs said:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου... Να είστε καλά..από βδομάδα θα πάω και εγώ στον γιατρό μου να μου πει όλες τις λεπτομέρειες.. αλλά πραγματικά σας ευχαριστώ

Καλή συνέχεια! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dggs είπε:

Δηλαδή μέσα στον μήνα... Τελειώσε η περίοδος και ξεκίνησες?

Η προετοιμασία πως γίνετε??? Συγνώμη που σας ρωτάω αλλά σήμερα έχω πολύ άγχος για όλο αυτό... Δεν ξέρω βέβαια το γιατί μάλλον είναι το άγνωστο

Καλησπέρα 

και εμεις καθόλου δεν περιμέναμε. Απλά πήραμε τα ωαρια, καταψύξαμε έμβρυα και στη συνέχεια έκανα εγώ προετοιμασία ενδομητρίου. Καθυστερήσαμε ένα μήνα γιατί είχα κάνει μια υστεροσκοπηση και θέλαμε να περάσει λίγος χρόνος. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Εμείς κάναμε μια αποτυχημένη απόπειρα τον Ιούλιο. Καμια ανταπόκριση στα φάρμακα, κανένα ωάριο. Μας είπαν λοιπόν ότι ή δεν κάνω παιδιά ή πάω με δανεικά. Το αποφασίσαμε το ίδιο απόγευμα αλλά έτσι και αλλιώς ερχόταν Αύγουστος. Οπότε το αφήσαμε και ενημερώσαμε τον γιατρό ότι προχωραμε. Και ξεκινήσαμε με βάση τον επόμενο κύκλο. Καμία αναμονή να βρεθεί δότρια. 

Όσο για την προετοιμασία υπάρχουν χοντρικά δύο δρόμοι, ανάλογα την περίπτωση. Ή συντονιζεται η δότρια με την λήπτρια και παράλληλα η πρώτη κάνει τη διέγερση και η δεύτερη την προετοιμασία του ενδομητρίου (οπότε χρόνικα πάει λίγο όπως θα πήγαινε και με δικά σου ωάρια). Ή παίρνουν τα ωάρια από τη δότρια, γονιμοποειουνται και μπαίνουν κατάψυξη για όταν θα είναι έτοιμη η λήπτρια. 

Η προετοιμασία του ενδομητρίου γίνεται με φάρμακα -κυριως ορμόνες οιστραδιόλης. Προσωπικά έκανα μια averkap στην 22η μέρα του κύκλου για καταστολή, και από 1η Οκτωβρίου ξεκίνησα τα φάρμακα για το ενδομήτριο. Κάποιες αντιβιώσεις τις πρώτες μέρες μαζί με cyclacur που αυξάνονταν σταδιακά -εφτασαν τα 6, όσα παίρνω και τώρα), ενώ λίγεε μέρες πριν την έμβρυομεταφορα μου πρόσθεσε και προγεστερόνη.  Με παρακολουθούσε με υπέρηχο -μεγαλωνε καλά το ενδομήτριο, έφτασε τα 18 χιλιοστά τρεις μέρες πριν την μεταφορά. Να πω ότι τρεις μέρες πριν μου έβαλαν και έναν όρο πρωτείνης και μου έκαναν οι ίδιοι δύο ενέσεις (δεν ξέρω τι). Στις 20 Οκτωβρίου κάναμε την έμβρυομεταφορα. 

Ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε.

 

Δηλαδη στα δανεικα  σταματουν συνηθωσ την ωορρηξια η δεν ενοχλει?Οταν λεσ ορο πρωτεινησ εννοεισ intralipids η κατι αλλο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Dggs είπε:

Τα cyclacur είναι χάπια, ενέσεις??? Γενικά σαν διαδικασία είναι πιο εύκολη από αυτή της εξωσωματικής?

καλημέρα

εγώ σε όλες τις προσπάθειες μου (δύο  , με δανεικό γενετικό υλικό ) πάντα τα χάπια τα έπαιρνα από το στόμα....δεν τα πάω καλά με τα κολπικά , ευτυχώς ούτε ο γιατρός μου , ούτε ο εξωσωματικός μου , τα προτείνουν...από ότι έχω καταλάβει για τη μη δημιουργία μυκήτων στον κόλπο..

έχει δίκιο η Αλίνα , δύο δρόμοι , ή συντονισμός με τη δότρια ή κατάψυξη....στην 1η μου προσπάθεια είχα συντονιστεί με τη δότρια , η οποία έδωσε εγκυμοσύνη , που παλλινδρόμησε την 8η περίπου εβδομάδα , είδαμε σάκο , δεν ακούσαμε ποτέ καρδούλα.

Στην 2η , έδωσε ο σύζυγος σπέρμα , το οποίο καταψύξαμε , (έλειψε 1 μήνα στο εξωτερικό) και όταν ήρθε η περίοδος , ξεκίνησα τα cyclacur . Βρέθηκε η δότρια , και έγινε απόψυξη του σπέρματος , γονιμοποιήθηκαν , εξελίχθηκαν σε βλαστοκύστες 5 ημερών και έγινε η εμβρυομεταφορά... 

εγώ δεν έκανα καμία ένεση πρωτεΐνης , ούτε πήρα αντιβίωση . Αντιθέτως αντιβίωση πήρε ο σύζυγος 2-3 μέρες πριν δώσει σπέρμα....

Έχοντας κάνει όλες τις διαδρομές της εξωσωματικής....η προσπάθεια με τα δανεικά , σαφώς λιγότερη φόρτιση , ψυχική και σωματική....δεν καταπονείς το σώμα σου με τις ενέσεις διέγερσης.....

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Δηλαδη στα δανεικα  σταματουν συνηθωσ την ωορρηξια η δεν ενοχλει?Οταν λεσ ορο πρωτεινησ εννοεισ intralipids η κατι αλλο?

Ναι αυτό εννοώ. Και θα κάνω άλλο ένα σε περίπτωση θετικής χοριακής. 

Όσο για την καταστολή της ωορρηξίας δεν ξέρω αν είναι στάνταρ διαδικασία. Ίσως την έκαναν σε εμένα γιατί κάνω κυστικά ωοθυλάκια συχνα και κύστες. 

πρίν από 24 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Αντιθέτως αντιβίωση πήρε ο σύζυγος 2-3 μέρες πριν δώσει σπέρμα....

Και ο δικός μου σύντροφος πήρε αντιβίωση πριν δώσει σπερμα. 

Όσο για εμάς, νομίζω έχει να κάνει και λίγο με το σύστημα κάθε γιατρού. Μάλλον ο δικός μου τη δίνει προληπτικά (μου είχε δώσει και στην αρχή της διέγερσης την προηγούμενη φορά). Δεν πιστεύω ότι έχει πολλή σημασία. 

 

Ούτε καλημέρα δεν είπα! Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλημέρα

εγώ σε όλες τις προσπάθειες μου (δύο  , με δανεικό γενετικό υλικό ) πάντα τα χάπια τα έπαιρνα από το στόμα....δεν τα πάω καλά με τα κολπικά , ευτυχώς ούτε ο γιατρός μου , ούτε ο εξωσωματικός μου , τα προτείνουν...από ότι έχω καταλάβει για τη μη δημιουργία μυκήτων στον κόλπο..

έχει δίκιο η Αλίνα , δύο δρόμοι , ή συντονισμός με τη δότρια ή κατάψυξη....στην 1η μου προσπάθεια είχα συντονιστεί με τη δότρια , η οποία έδωσε εγκυμοσύνη , που παλλινδρόμησε την 8η περίπου εβδομάδα , είδαμε σάκο , δεν ακούσαμε ποτέ καρδούλα.

Στην 2η , έδωσε ο σύζυγος σπέρμα , το οποίο καταψύξαμε , (έλειψε 1 μήνα στο εξωτερικό) και όταν ήρθε η περίοδος , ξεκίνησα τα cyclacur . Βρέθηκε η δότρια , και έγινε απόψυξη του σπέρματος , γονιμοποιήθηκαν , εξελίχθηκαν σε βλαστοκύστες 5 ημερών και έγινε η εμβρυομεταφορά... 

εγώ δεν έκανα καμία ένεση πρωτεΐνης , ούτε πήρα αντιβίωση . Αντιθέτως αντιβίωση πήρε ο σύζυγος 2-3 μέρες πριν δώσει σπέρμα....

Έχοντας κάνει όλες τις διαδρομές της εξωσωματικής....η προσπάθεια με τα δανεικά , σαφώς λιγότερη φόρτιση , ψυχική και σωματική....δεν καταπονείς το σώμα σου με τις ενέσεις διέγερσης.....

 

Συμφωνω απόλυτα! Η προσπάθεια με δανεικά ήταν σαφώς λιγότερο επιβαρυντική! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Dggs είπε:

Κορίτσια έχω μια ερώτηση... Από την ώρα μου μιλήσατε με τον γιατρό σας πόσο καιρό σας πήρε να βρεθεί η δωτρια και να προετοιμάσετε τον εαυτό σας για να δεχτείτε τα ωαριακια??

 

@alina80

Καλημέρα κοριτσί μου ,

Εγώ από την στιγμή που το αποφασίσαμε , πήρε η αναμονή 2 μήνες και αυτό γιατί θέλουν να βρεθεί δότρια , περίπου με τα χαρακτηριστικά σου , ομάδα αίματος κλπ . 

Έγω δεν έτυχε να κάνω εξωσωματική πριν , και τώρα είμαι στην προετοιμασία ενδομητρίου με χαπάκια , όπως είπαν τα κορίτσια , είναι μια απλή διαδικασία , σε παρακολουθεί ο γιατρός , για να δεί πως μεγαλώνει το ενδομήτριο και πότε θα γίνει η εμβρυομεταφορά.

Επειδή δεν συντονίστηκα με την δότρια , έδωσε σπέρμα ο συζυγος γονιμοποιήθηκαν 5 βλαστοστοκύστες , έκανα την ένεση 21η μέρα του κύκλου , ουσιαστικά ειναι για καταστολή ωορρηξιας , γιαυτο μετά σου δίνουν τα χαπάκια για να ξεκινήσουν την προετοιμασία τεχνικά με τα χάπια.

Τώρα είμαι στην αναμονή ποτε θα γίνει η εμβρυομεταφορα  ! Θεωρώ ότι το πιο δύσκολο κομμάτι , είναι η αναμονή για την χοριακή και αυτό είτε είναι φυσιολογική σύλληψη είτε εξωσωματική νομιζω ..

Ελίζω να σε βοήθησα ...και ότι αλλό θες ...να με ρωτήσεις

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...