Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

12 hours ago, angel23 said:

Καλημέρα κορίτσια,

Ζωή, Λεννιώ και Αλίνα μπράβο !!!!! τα νέα σας είναι υπέροχα. Έτσι να συνεχίσετε!

Ζωή_79 χάρηκα που διάβασα νέα σου και που προχωράς όμορφα. Καλό υπέρηχο.

Inglatera αγαπημένη μου σε νιώθω. Πέρασα τα ίδια το καλοκαίρι όπου στην αρχή το πήγαινα

εγώ αργά και από την πλευρά του κέντρου ήταν "μα γιατί δεν "κλείνεις" τα θέματα εξετάσεων πιο

γρήγορα και όταν ενώ αποφάσισα να το τρέξω άρχισαν αυτοί τις καθυστερήσεις (διακοπές, να βρεθεί

η κατάλληλη δότρια). Εγώ χτύπησα κόκκινο, έθεσα υπό αμφισβήτηση τη σχέση εμπιστοσύνης μαζί τους

και τους το είπα. Και τώρα είμαι σε στάδιο αναμονής για την επόμενη φορά.

Συμπέρασμα, όπως το λες και εσύ δεν μας βοηθάνε οι όποιες αρνητικές σκέψεις.

Πρέπει να δείξουμε υπομονή, πίστη (που είναι το δικό μου αδύνατο σημείο), θετική διάθεση και

να πάρουμε θάρρος από τις φίλες μας. Έλα, θα τα καταφέρουμε.

Δουλειά, απέφυγα κόσμο όσο μπορούσα. έλειπαν και αρκετοί και έτσι σχετικά καλά την έβγαλα.

Απλώς εδώ ο server δεν με αναγνώριζε επειδή μπήκα από άλλη IP address και μου κλείδωσε το

λογαριασμό .........(είναι αυτό που η τεχνολογία έγινε για να μας κάνει τη ζωή εύκολη αλλά που όταν

δεν λειτουργεί μας κάνει τα νεύρα πλεξούδες).

Εγώ αισθάνομαι την ανάγκη να στείλω ένα μήνυμα σε όλες εκείνες τις γυναίκες που διαβάζουν τη συζήτηση αλλά

δεν είχαν θετικά αποτελέσματα και έτσι δεν έχουν τη δύναμη να συμμετέχουν. κορίτσια, είμαι μία από εσάς και

σας νιώθω από τα βάθη της ψυχής μου. μόνη μου ελπίδα πως ότι έχω κάνει στη ζωή μου το έκανα μετά από πολύ

αγώνα, κόπο και πολλές προσπάθειες. Τίποτε δεν μου ήταν εύκολο. Ε, έτσι είναι και τώρα. Πρέπει για μια ακόμη

φορά να προσπαθήσουμε αρκετά. Άλλος πολύ άλλος λιγότερο.

Σας φιλώ όλες μέλη και αναγνώστριες γιατί είσαστε μοναδικές και αγωνίστριες.

Γειά σας γλυκά μου κορίτσια!  Ελπίζω να είστε όλες καλά! :)

angel, τελικά επειδή δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία αυτή και να έχω δεύτερες σκέψεις για την επιλογή μας επικοινωνησα και με άλλη κλινική, με γιατρό που πολλές κοπέλες εδώ τον προτείνουν ανεπιφύλακτα.

Ο ανθρωπος (ας είναι καλά που μπηκε στον κόπο και απάντησε με μέιλ) μου πρότεινε και αυτός τη δωρεά ως την ενδεικνυόμενη λύση. Θα μπορούσα λέει να κάνω και φυσικούς ή τροποποιημένους φυσικούς αλλά και πάλι τα ποσοστά επιτυχίας που μου εδωσε τόσο για σύλληψη όσο και βιωσιμη εγκυμοσύνη είναι πολύ χαμηλά. Οποτε όταν έρχεται κανείς αντιμέτωπος με την πραγματικότητα, το μόνο που έχει να κανει είναι να την αποδεχτεί και προχωρήσει με τις λύσεις που του δίνονται. Για να είμαι ειλικρινής δεν θα ήθελα με τίποτα να ζήσω μια ακόμη αποτυχία με ό,τι συνεπάγεται. 

 

6 hours ago, alina80 said:

Κοριτσάκι ανθρώπινες και αναμενόμενες ειναι αυτές οι σκέψεις. Νομίζω σε όλες τις μεγάλες μας αποφάσεις συμβαίνει. Ακομα και στις αναπόφευκτες. Εμένα ακόμα με πιάνει καμιά φορά και λέω αν είχα αφαιρέσει μόνο την υδροσαλπιγγα και την αλλη, παρότι ιδιαίτερα προβληματική, επέμενα να την κρατήσω θα είχα τώρα ανοιχτή την πιθανότητα, έστω ελάχιστη, για φυσιολογική σύλληψη. Η οποία σκέψη δεν στέκει από πουθενά, καθώς και η σάλπιγγα ήταν θέμα χρόνου να γίνει υδροσαλπιγγα, και αύξανε τον κίνδυνο για εξωμήτριο και ωάρια έχω ελάχιστα και αυτά κακης ποιότητας. Οπότε αυτή η σκέψη είναι μια ψευδαίσθηση. Είναι όμως ανθρώπινο να δημιουργούνται αυτά τα "αν". Και νομίζω δεν σημαίνει πάντα ότι αμφισβητούμε την οποία μας απόφαση. 

Και για να το ελαφρυνω λίγο, εδώ παίρνουμε παγωτό βανίλια και όσο το τρώμε και το απολαμβάνουμε μπορεί να σκεφτούμε μήπως θα ήταν καλύτερα να έχουμε πάρει σοκολάτα! 

Πόσο συμφωνώ alina! Πολύ κακό να πέσει κανείς στην παγίδα και να τρέφει ψευδαισθησεις!

 Κορυφαίο αυτό με το παγωτό, μην οσυ πω ότι μου συμβαίνει καμιά φορά το ίδιο όταν παραγγέλνω σε εστιατόριο. Αφού παραγγειλω βλέπω κάποιο αλλο πιάτο που φέρνουν στο διπλα τραπέζι και λέω μήπως να επαιρνα αυτό? :-?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

7 hours ago, Dggs said:

Κορίτσια μου τι κάνετε??? Είμαι στην ευχάριστη θέσεις να σας πω... Ότι βρεθείτε η δωτρια μου...Μώλις με πήρανε τηλ από την κλινική... Είμαι πολύ χαρούμενη και πολύ αγχωμενη γτ δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα.

 

Good news Dggs! Με το καλό να ξεκινήσεις!  

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, inglaterra said:

Γειά σας γλυκά μου κορίτσια!  Ελπίζω να είστε όλες καλά! :)

angel, τελικά επειδή δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία αυτή και να έχω δεύτερες σκέψεις για την επιλογή μας επικοινωνησα και με άλλη κλινική, με γιατρό που πολλές κοπέλες εδώ τον προτείνουν ανεπιφύλακτα.

Ο ανθρωπος (ας είναι καλά που μπηκε στον κόπο και απάντησε με μέιλ) μου πρότεινε και αυτός τη δωρεά ως την ενδεικνυόμενη λύση. Θα μπορούσα λέει να κάνω και φυσικούς ή τροποποιημένους φυσικούς αλλά και πάλι τα ποσοστά επιτυχίας που μου εδωσε τόσο για σύλληψη όσο και βιωσιμη εγκυμοσύνη είναι πολύ χαμηλά. Οποτε όταν έρχεται κανείς αντιμέτωπος με την πραγματικότητα, το μόνο που έχει να κανει είναι να την αποδεχτεί και προχωρήσει με τις λύσεις που του δίνονται. Για να είμαι ειλικρινής δεν θα ήθελα με τίποτα να ζήσω μια ακόμη αποτυχία με ό,τι συνεπάγεται. 

Good news Dggs! Με το καλό να ξεκινήσεις! :) 

Πόσο συμφωνώ alina! Πολύ κακό να πέσει κανείς στην παγίδα και να τρέφει ψευδαισθησεις!

 Κορυφαίο αυτό με το παγωτό, μην οσυ πω ότι μου συμβαίνει καμιά φορά το ίδιο όταν παραγγέλνω σε εστιατόριο. Αφού παραγγειλω βλέπω κάποιο αλλο πιάτο που φέρνουν στο διπλα τραπέζι και λέω μήπως να επαιρνα αυτό? :-?

Μπράβο κορίτσι μου! Τι καλά που προχωράς. Όσο πιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα τόσο πιο καθαρές κι οι αποφάσεις!

7 hours ago, Dggs said:

Κορίτσια μου τι κάνετε??? Είμαι στην ευχάριστη θέσεις να σας πω... Ότι βρεθείτε η δωτρια μου...Μώλις με πήρανε τηλ από την κλινική... Είμαι πολύ χαρούμενη και πολύ αγχωμενη γτ δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα.

 

Συγχαρητήρια!!! Καλή αρχή στο πανέμορφο ταξίδι σας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Inglaterra και πολύ καλά έκανες και έκανες αυτή την επαφή γιατί αλλιώς θα σε

έτρωγε. Έπρεπε να έχεις όλες τις απαντήσεις για να προχωρήσεις παρακάτω.

Έλα, νομίζω ότι είμαστε οι επόμενες που θα πάρουμε σειρά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/14/2018 at 6:49 PM, inglaterra said:

Μπράβο Λεννιώ! Συνεχισε έτσι! 

Φιλιά!

Μπράβο Zoel! Μια χαρά τα πας! 

Συνέχισε έτσι! :)

Γειά σας κορίτσια! :razz:

Καλά είμαι, σ'ευχαριστώ! Η Αγγλία μας χαίρεται προς το παρόν με τις υπέροχες ηλιόλουστες μέρες της και περνά μια τρικυμία λόγω επερχόμενου Brexit. 

Προς το παρόν αναμένω να βρεθεί δότρια για να ξεκινήσουμε και μεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα  να υπάρχει τόσος χρόνο αναμονης - για Γενάρη μας είπαν (για να δούμε). Και ενώ ενιωθα ότι ήμουν σίγουρη για την απόφαση να πάμε με δωρεά ωαρίων, το διάστημα αυτό της αναμονής αρχίζω και σκέφτομαι διάφορα. Μήπως να είχα κάνει μία ακόμα απόπειρα με δικό μου γεννετικό υλικό, μήπως να ρωτούσα και σε άλλη κλινική, μήπως το ένα, μήπως το άλλο...Ολα αυτά τα αποδίδω στο ότι δεν μπήκαμε αμέσως ή εστω σύντομα στην προσπάθεια. Από την άλλη προσπαθώ να απωθήσω τις αρνητικές σκέψεις, να σκεφτώ θετικά. Παίρνω πολύ θαρρος από την δική σας καλή πορεία και λέω μέσα μου ότι το ζητούμενο είναι να αποκτήσουμε ένα υγιές παιδάκι. 

 

Πιστεύω ότι είναι λογικό το να ταλαντεύεσαι μπροστά σε μια τέτοια απόφαση. Η Αλινα το εξεφρασε εξαίσια με την παρομοίωση της :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, angel23 said:

Καλή μου Inglaterra και πολύ καλά έκανες και έκανες αυτή την επαφή γιατί αλλιώς θα σε

έτρωγε. Έπρεπε να έχεις όλες τις απαντήσεις για να προχωρήσεις παρακάτω.

Έλα, νομίζω ότι είμαστε οι επόμενες που θα πάρουμε σειρά.

Αngel η αληθεια είναι ότι με τη δουλειά ξεχνάω τα της προσπάθειας αλλά τα βράδυα περνούν διάφορες σκεψεις απο το μυαλό μου. Γι'αυτό είπα καλυτερα να παρω και μια άλλη γνώμη  παρά να τρώγομαι , όπως πολύ σωστά το είπες, αργότερα!

Ναι, ναι να παίρνουμε και μεις σειρά! :) Η Dggs ελαβε σήμα και σιγά σιγά θα ετοιμάζεται. Εσύ θα πας αύριο ή Δευτέρα στο γιατρό σου στην Αθήνα (αν θυμάμαι καλά) τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα έχω ραντεβού για να με δει ο γιατρός και ανάλογα θα μου προτείνει πότε

να επιχειρήσουμε εκ νέου. Μου είχε τονίσει πως αν δεν βελτιωθεί η ψυχολογία μου

δεν έχει και πολύ νόημα να ξαναπάμε άμεσα.

Εγώ δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στη δουλειά και υπολειτουργώ. Δεν είμαι

καθόλου παραγωγική ...

Στα πλαίσια δε της βελτίωσης της ψυχολογίας ξαναδιαβάζω τον αλχημιστή ....

ω, ναι το γύρισα σε αυτά τα ωραία βιβλία ψυχολογίας σούπερ μαρκετ αμερικάνικου

τύπου ... και μετά λέω να ψάξω σε κάτι κούτες τα βιβλία του Μπουκάι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, angel23 said:

Δευτέρα έχω ραντεβού για να με δει ο γιατρός και ανάλογα θα μου προτείνει πότε

να επιχειρήσουμε εκ νέου. Μου είχε τονίσει πως αν δεν βελτιωθεί η ψυχολογία μου

δεν έχει και πολύ νόημα να ξαναπάμε άμεσα.

Εγώ δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στη δουλειά και υπολειτουργώ. Δεν είμαι

καθόλου παραγωγική ...

Στα πλαίσια δε της βελτίωσης της ψυχολογίας ξαναδιαβάζω τον αλχημιστή ....

ω, ναι το γύρισα σε αυτά τα ωραία βιβλία ψυχολογίας σούπερ μαρκετ αμερικάνικου

τύπου ... και μετά λέω να ψάξω σε κάτι κούτες τα βιβλία του Μπουκάι.

Σε κατανοώ απόλυτα!

Για βελτιωση της ψυχολογίας θα σου προτεινα να βάλεις και την άσκηση στη καθημερινοτητά σου (από περπάτημα εως αερόβια ή και γιόγκα). Βοηθά στην εκτονωση των συναισθημάτων,  για να μην πω για τα οφέλη στο σώμα μας.:)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Περπάτημα κάνω αρκετό λόγω μικρών αποστάσεων στην πόλη μου. Άσκηση, είχα ξεκινήσει

μετά τις διακοπές tai chi κυρίως γιατί ο δάσκαλος μου είχε πει ότι βοηθάει στην ηρεμία.

Το σταμάτησα όταν πήγα Αθήνα. Τώρα λέω σιγά- sιγά να το ξαναπιάσω. Μάλιστα, σε ένα μάθημα

που ο δάσκαλος μας εξηγούσε τη φιλοσοφία του tai chi και πως οι μεγάλοι κινέζοι masters επιτυγχάνουν

απίστευτα πράγματα μεταξύ άλλων και να καθυστερήσουν τη γήρανση του οργανισμού, είχα γελάσει

λίγο ειρωνικά σκεπτόμενη τα δικά μας, και είχα κάνει ένα σχόλιο ότι σε μερικά θέματα ο χρόνος είναι

αμείλικτος.  Τελικά είπα 'εντάξει βρε παιδιά αν είναι να γλυτώσουμε το botox ας κάνουμε tai chi.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 hours ago, angel23 said:

Περπάτημα κάνω αρκετό λόγω μικρών αποστάσεων στην πόλη μου. Άσκηση, είχα ξεκινήσει

μετά τις διακοπές tai chi κυρίως γιατί ο δάσκαλος μου είχε πει ότι βοηθάει στην ηρεμία.

Το σταμάτησα όταν πήγα Αθήνα. Τώρα λέω σιγά- sιγά να το ξαναπιάσω. Μάλιστα, σε ένα μάθημα

που ο δάσκαλος μας εξηγούσε τη φιλοσοφία του tai chi και πως οι μεγάλοι κινέζοι masters επιτυγχάνουν

απίστευτα πράγματα μεταξύ άλλων και να καθυστερήσουν τη γήρανση του οργανισμού, είχα γελάσει

λίγο ειρωνικά σκεπτόμενη τα δικά μας, και είχα κάνει ένα σχόλιο ότι σε μερικά θέματα ο χρόνος είναι

αμείλικτος.  Τελικά είπα 'εντάξει βρε παιδιά αν είναι να γλυτώσουμε το botox ας κάνουμε tai chi.

 

Tai chi ε; Που λες έχουμε ένα πάρκο διπλα στη δουλειά μου που πηγαίνει πολυς κόσμος για διάλειμμα το μεσημέρι. Αλλος τρώει στο γρασίδι, άλλος περπαταει, άλλος τρέχει ή κάνει γιογκα κλπ.

Ένας ηλικιωμένος κυριούλης λοιπόν έκανε tai chi. Με εντυπωσίασε η αρμονία στις κινησεις του και η ευλυγισία του. Είναι αρκετά συνεπής, έρχεται συχνά και κάνει τις ασκήσεις του κάτω από τα μεγάλα δέντρα χειμώνα - καλοκαίρι. Για Να κάνει κανείς αυτες τις ασκησεις απαιτείται μεγάλη αυτοσυγκεντρωση και από ο,τι καταλαβαίνω με το λίγο που εχω δει, τεντώνεις και γυμναζεις όλους τους μύες που ατονούν από την καθιστική ζωή και την μη- άσκηση.

Αλήθεια κοριτσια οσες ειστε ηδη έγκυοι τί σας είπε ο γιατρός σας για την άσκηση; Συνιστουν περπάτημα μόνο ή και άλλου είδους ασκηση;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου καλησπέρα

σήμερα είχαμε γυναικολόγο και το απόγευμα έκανα το doppler (σε άλλο γιατρό )...

Λοιπόν ο γιατρός μου , με άγχωσε λίγο , γιατί η μπέμπα μου πε ότι είναι μεγάλη.....2100 γρ και είμαστε 32w 2d...μου ζήτησε να επαναλάβω από βδομάδα την καμπύλη σακχάρου , για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να έχω παρουσιάσει διαβήτη κύησης...στις γενικές εξετάσεις που έκανα χτες , το σάκχαρο νηστείας ήταν 82 και η γλυκοζηλιωμένη 5...πολύ καλές και οι δύο....το αποτέλεσμα όλης αυτής της κουβέντας/εξέτασης να πάει η πίεση στο 13,2....'έκατσα 1 ώρα στο ιατρείο για να πάει στο 10,9

το απόγευμα κάναμε το doppler.....μαγική εικόνα κορίτσια.......με το καλό να το ζήσετε όλες....η αλήθεια είναι ότι έχει η μπέμπα μάγουλα.....είναι τσουπωτή , αυτός με καθησύχασε σχετικά με το σάκχαρο....όπως είπε τα παιδιά που έχουν παρουσιάσει σάκχαρο , έχουν μια υπερπλασία στα τοιχώματα της καρδούλα  τους...εμάς ευτυχώς ήταν καλά....

τώρα θα κάνουμε την Τρίτη πάλι την καμπύλη και βλέπουμε.....

inglaterra , εγώ έκανα χρόνια πιλάτες , και ο γιατρός μου το είχε απαγορεύσει το 1ο 3μηνο....η αλήθεια είναι ότι μετά απλά φοβόμουν εγώ , το περπάτημα σε χαλαρούς ρυθμούς κάνει καλό μου είπε.....

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

....έτσι που το περιέγραφες στην αρχή ανησυχεί αυτός που το διαβάζει αλλά μετά όλα καλά ουουουφφφ.

Λοιπόν, εκτός από μαγουλάκια εύχομαι η μπέμπα σου να έχει και δίπλες στα μπουτάκια !!!!! έτσι για να έχεις

να τη ρουφάς!

Έτσι όπως το λες είναι αλλά για ανθρώπους που έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο ηρεμίας.

Εγώ .... καμία σχέση με αυτό .... αυτό που μου αρέσει είναι το πρώτο μέρος με τις

ασκήσεις χαλάρωσης που τις λέει κάπως ..... τσικουν νομίζω. Που θα πάει κάποια

μέρα γριούλα και εγώ, μπορεί να πετύχω ηρεμία και αρμονία. έψαξα σε κάτι κούτες και

βρήκα 2-3 βιβλία του Μπουκάι (απέφυγα τον δρόμο της απώλειας και το δρόμο

των δακρύων). Βρήκα και άλλα επιμορφωτικά όπως μαθήματα φιλοσοφίας για μια

ευτυχισμένη ζωή (όχι που τα κορόιδευα όλα αυτά ...)

καλό βράδυ!

Κοκκινομάλλα μας γιατί πρέπει πρέπει να γίνει doppler ? Τι πληροφορίες παραπάνω δίνει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

κορίτσια μου καλησπέρα

σήμερα είχαμε γυναικολόγο και το απόγευμα έκανα το doppler (σε άλλο γιατρό )...

Λοιπόν ο γιατρός μου , με άγχωσε λίγο , γιατί η μπέμπα μου πε ότι είναι μεγάλη.....2100 γρ και είμαστε 32w 2d...μου ζήτησε να επαναλάβω από βδομάδα την καμπύλη σακχάρου , για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να έχω παρουσιάσει διαβήτη κύησης...στις γενικές εξετάσεις που έκανα χτες , το σάκχαρο νηστείας ήταν 82 και η γλυκοζηλιωμένη 5...πολύ καλές και οι δύο....το αποτέλεσμα όλης αυτής της κουβέντας/εξέτασης να πάει η πίεση στο 13,2....'έκατσα 1 ώρα στο ιατρείο για να πάει στο 10,9

το απόγευμα κάναμε το doppler.....μαγική εικόνα κορίτσια.......με το καλό να το ζήσετε όλες....η αλήθεια είναι ότι έχει η μπέμπα μάγουλα.....είναι τσουπωτή , αυτός με καθησύχασε σχετικά με το σάκχαρο....όπως είπε τα παιδιά που έχουν παρουσιάσει σάκχαρο , έχουν μια υπερπλασία στα τοιχώματα της καρδούλα  τους...εμάς ευτυχώς ήταν καλά....

τώρα θα κάνουμε την Τρίτη πάλι την καμπύλη και βλέπουμε.....

inglaterra , εγώ έκανα χρόνια πιλάτες , και ο γιατρός μου το είχε απαγορεύσει το 1ο 3μηνο....η αλήθεια είναι ότι μετά απλά φοβόμουν εγώ , το περπάτημα σε χαλαρούς ρυθμούς κάνει καλό μου είπε.....

Μπράβο κορίτσι μου! Η Μπέμπα σου είναι απλά κοριτσαρος! Πιστεύω ότι δεν θα δείξει τίποτε η καμπύλη σου αλλά να την κάνεις για να ηρεμήσεις γιατί με το παραμικρό που ακούμε μας μπαίνει ο διάολος και δεν μπορούμε να ησυχάσουμε μετά! 

@inglaterraεμένα μου έχει λείψει παρα πολύ η γιόγκα αλλά και το Pilates reformer που έκανα πριν την εγκυμοσυνη. Δυστυχώς λόγω των αποκολλησεων δεν μπορώ να κάνω τίποτε και είμαι κλεισμένη στο σπίτι!

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, angel23 είπε:

....έτσι που το περιέγραφες στην αρχή ανησυχεί αυτός που το διαβάζει αλλά μετά όλα καλά ουουουφφφ.

Λοιπόν, εκτός από μαγουλάκια εύχομαι η μπέμπα σου να έχει και δίπλες στα μπουτάκια !!!!! έτσι για να έχεις

να τη ρουφάς!

Έτσι όπως το λες είναι αλλά για ανθρώπους που έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο ηρεμίας.

Εγώ .... καμία σχέση με αυτό .... αυτό που μου αρέσει είναι το πρώτο μέρος με τις

ασκήσεις χαλάρωσης που τις λέει κάπως ..... τσικουν νομίζω. Που θα πάει κάποια

μέρα γριούλα και εγώ, μπορεί να πετύχω ηρεμία και αρμονία. έψαξα σε κάτι κούτες και

βρήκα 2-3 βιβλία του Μπουκάι (απέφυγα τον δρόμο της απώλειας και το δρόμο

των δακρύων). Βρήκα και άλλα επιμορφωτικά όπως μαθήματα φιλοσοφίας για μια

ευτυχισμένη ζωή (όχι που τα κορόιδευα όλα αυτά ...)

καλό βράδυ!

Κοκκινομάλλα μας γιατί πρέπει πρέπει να γίνει doppler ? Τι πληροφορίες παραπάνω δίνει;

Angel μου  

γενικα το Doppler είναι το βασικό υπερηχογράφημα που γίνεται στο 3ο 3μηνο....(η αυχενική στο 1ο 3μηνο , κ το β επιπέδου στο 2ο)

εκτιμαται η καλή ανάπτυξη του εμβρύου , η θέση του πλακούντα , η ποσότητα του αμνιακού  υγρού , κ βλεπεις κυρίως , την σωστή 

αιματωση προς τον πλακούντα κ το έμβρυο ( τα βλεπεις στον υπερηχο έγχρωμα ) ,σου δίνει ποσοστά για πρόωρο τοκετό κ 

προεκλαμψια επίσης.

κ μαζί με την ανάλυση κ αξιολόγηση των παραπάνω , σου δίνεται κ 3d φωτό του μωρου....κόστος περίπου 80-100 ευρώ , εγώ πληρω

σα 60 ευρώ.

σε κάτι μαθήματα που πάω σχετικά με τον τοκετό κ τη φροντίδα του μωρου , επειδή όλες οι κοπέλες είμαστε πάνω-κάτω στις ιδιες

εβδομαδες κυήσης , κάποιες με την προτροπή (μάλλον ) του γιατρού τους δεν θα το κάνουν...εννοείται ότι εγώ θα το εκανα , ειδικά 

ετσι που ανεβοκατεβαίνει η πίεση μου....όταν πηγαίνω στο γιατρο μαζί με μενα στο ασανσέρ ανεβαίνει κ η πίεση....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...