Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, angel23 είπε:

καλησπέρα σε όλες τις φίλες,

Κοκκινομάλλα μας μπράβο !!!! Μπράβο για τη ζουμπουρλούδικη μπεμπούλα σου, μπράβο για το κουράγιο σου (μόνο η ουρά έμεινε), μπράβο που έρχεται σύντομα. Όποτε και να έρθει η μπέμπα σου, το 2019 θα είναι για την οικογένεια σας μοναδικό και θα το αναφέρετε στην από εδώ και πέρα ζωή σας!

Όσο για τις πεθερές .... συντάσσομαι με την Αλίνα. Από τη στιγμή που οι άντρες σας είναι μια χαρά αγνοήστε τες και ευχαριστείτε τον καλό θεό που δεν είχαν αρνητική επίδραση πάνω σε αυτούς!

Νίνα μας εσύ γνωρίζεις καλύτερα απ' όλους ότι σε αυτή την ηλικία δεν αλλάζει ο άνθρωπος, πόσο μάλλον ο κακός άνθρωπος. Θέλει πολύ θάρρος, επίπεδο αυτογνωσίας να γνωρίσει κάποιος τον εαυτό  του και να τον βελτιώσει. Σε ότι με αφορά έχοντας μεγαλώσει σε μεγάλη οικογένεια (εννοώ μεγάλα σόγια) με το πατρικό μου στο χωριό να είναι σημείο αναφοράς για την οικογένεια της μητέρας μου και του πατέρα μου και μάλιστα με την ευρεία έννοια της οικογένειες δηλ. και σε επίπεδο ξαδερφών, μου αρέσουν οι οικογενειακοί δεσμοί. Πιστεύω δε, ότι το παιδί καλό είναι να ξέρει ότι οικογένεια δεν είναι μόνο η μαμά, ο μπαμπάς και τα αδέρφια, αλλά είναι και ο παππούς, η γιαγιά και ίσως και ξαδέρφια ή θείοι. Ωραία όλα αυτά αρκεί και αυτοί να είναι φυσιολογικοί. Είναι χρέος μας να προφυλάσσουμε και τον εαυτό μας αλλά κυρίως τα παιδιά μας από τοξικούς ανθρώπους. Και πάλι η Νίνα μπορεί να μας επιβεβαιώσει πόσο καλό είναι για τα παιδιά, το χαρακτήρα, την αυτοπεποίθηση τους, να μεγαλώνουν με αγάπη. Συμφωνώ επίσης με τη Λενιώ μας που λέει ότι είναι έξυπνα πολύ και καταλαβαίνουν τι εισπράττουν από τον καθένα. Είναι απίστευτα έξυπνα και θα πρόσθετα ότι τα παιδιά έχουν αυτή την αμείλικτη ειλικρίνεια που τσακίζει κόκαλα. Δεν ξέρουν από καθωσπεπισμούς και αυτό που αισθάνονται θα το πουν και αν δεν τους αρέσει κάποιος και θα το πουν και θα το δείξουν. Το έχω δει στα ανήψια μου. και τέλος μια συμβουλή της θείας μου που και πάλι από επαγγελματική εμπειρία η Νίνα μπορεί να επιβεβαιώσει.  Μας έλεγε " τα παιδιά σας θα τα εμπιστεύεστε μόνο στις μανάδες σας γιατί πολλά γίνονται" θα πρόσθετα στις μαναδες μας και σε όποιον εμπιστευόμαστε πολύ και τον έχουμε τσεκάρει.

Και κάτι να το ελαφρύνω. Κάθε χρόνο αγοράζω ένα επιτραπέζιο ημερολόγιο για το γραφείο με τίτλους "365 μέρες ευτυχίας" ή "365 μέρες γυναίκα" ή κάτι τέτοιο. Φέτος διάλεξα το "ημερολόγιο 2019: 365 μέρες μακριά από τοξικούς ανθρώπους" ....

Ωραίο το ημερολόγιο! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

20 ώρες πρίν, lennio είπε:

Νίνα μου, τα παιδιά καταλαβαινουν τα πάντα. Αισθάνονται, ότι και να τους λέμε. Θα δεις που το διαχειριστείς εξαιρετικά όταν χρειαστεί όπως και τώρα άλλωστε. Ναι είναι κρίμα. Είναι βέβαια κι επιλογή της κυρίας αυτής να είναι αυτή που είναι και ότι συνεπάγεται. 

Είχα δύο γιαγιάδες. Η μία παρούσα πάντα και γεμάτη αγάπη, τρυφερότητα και καλοσύνη. Τη σκέφτομαι παντα, συχνά και την αγαπώ πολύ. Η άλλη απούσα και παράξενη. Δεν ένιωθα κάποια καλοσύνη από εκείνη.  Πότε μου δεν την ένιωσα ότι υπήρχε. Ξεχνούσα ότι υπάρχει κ πάλι τη σκέφτομαι σπανιότατα.  Θέλω να πω απλά ότι οι πραξεις αποτυπώνονται και προκαλούν τις ανάλογες αντιδράσεις. Αλάνθαστα.

Τα φιλιά μου.

Μιαμμμ! Εμείς καναπεδακι :)

Γλυκουλες χεχεχε

Πολλά φιλιά σ όλες σας κορίτσια όμορφα και δυνατά.

Γλυκειά Λενιώ μου,είμαι σιγουρη οτι καποια στιγμή θα καταλάβουν,αλλά εως τότε θεωρώ ότι πρέπει να τα προστατεύσω!Και να πω το εξής απλό,δεν είναι δυνατόν,ένας ανθρωπος που δεν χαίρεται τωρα με την ύπαρξη τους,να χαρεί όταν τα δει.Η μαμά μου περίμενε πως και πως τον υπερηχο και της τον βάλαμε και τον είδε και έλεγε διάφορα τωρα ειναι σαν να μας χαιρετά,κοίτα η τσαπερδόνα πιανει την μύτη της,κ.α πολλά!Αλλά και προτού τα δει,είχε τόση χαρά και έχει κάνει και σχέδια για το ότι θα έρχετε όλη την  μέρα και το βράδυ θα πάει σπίτι της κ.α.Φιλάκια πολλά!  

19 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα κορίτσια

πήγαμε γιατρό.....3200 το μπουμπούκι μου....εγώ σαν δράκος.........τρελές καούρες...ξανά γιατρό στις 21/12....πλέον κάθε βδομάδα θα τα λέμε....το Σαββάτο μπαίνω στο μήνα μου....μου πε η 38η εβδομάδα , είναι 30/12 και θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε χρόνο αλλά βλέποντας και κάνοντας...είναι και αυτή η πίεση , που με αγχώνει...

Νίνα μου και Παλμοίρα μου , να με προσθέσετε και εμένα στη λίστα.....και πιστεύω ότι η δική μου πεθερά είναι τραγικότατη όλων. Όχι επειδή δεν με γούσταρε ποτέ  ,  ( κάτι που εγώ το είχα περισσότερο ανάγκη . λόγω ότι έχω χάσει πολύ μικρή τη μαμά μου) το κατανοώ 

πλήρως , δεν μπορούμε να είμαστε αρεστοί σε όλους...αλλά τη θεωρώ τραγική ως μάνα....έχει δυο γιους , ο δικός μου ο πρώτος , και κυριολεκτικά μεγαλωμένος στον αυτόματο , και ο μικρός ακόμη και σήμερα , που έχει πατήσει τα 41 και είναι ένα χρόνο παντρεμένος 

της εκμυστηρευέται τα πάντα κ

όταν λέω τα πάντα , εννοώ τα ΠΑΝΤΑ....πράγματα που εγώ ούτε στην κολλητή μου θα έλεγα....Ο άντρας μου , μόνος του σπούδασε , μόνος του μεταπτυχιακά , και διδακτορικά με υποτροφίες...εμένα δε με πολυγούσταρε , με θεωρούσε σνομπ , και κάποτε τη δικαιολογούσα

γιατί εγώ δεν ήθελα παιδί , δεν ήμουνα από το τόπο τους κτλ κτλ....του άντρα μου του είχε πει ότι καλύτερα να μην ήμουνα τόσο ανεξάρτητη οικονομικά , και να με πείσει να σταματήσω τη δουλειά.....με ήθελε μίζερη και θλιβερή όπως εκείνη σε ένα σπίτι μέσα...

θα συμφωνήσω με την Παλμοίρα ...μεγάλη σημασία , που ο άντρας σου , έχει πλήρως συναίσθηση της καταστάσεως , και σε στηρίζει πλήρως....και εγώ είμαι της άποψης , μακρυά και αγαπημένοι...και αυτό έχω σκοπό να ακολουθήσω με τη μικρή ...αν και δεν έδειξε τον

παραμικρό ενδιαφέρον...ειδικά τώρα που είναι έγκυος η νέα νύφη....εμείς δεν υπάρχουμε....και εγώ σαφώς χέστηκα......απλά ξέρω ότι πληγώνει τον άντρα μου , και αυτό δεν θα το επιτρέψω !!! όσο περνάει από το χέρι μου....

 

και για να γελάσουμε ...υπάρχει θεία δίκη.....κ η δική μου θα τη βρει από τη νέα νύφη.....που είναι και από την περιοχή τους !!!:-D

 

σας φιλώ 

Αχ, η στρουμπουλίτσα ετοιμάζεται να βγει!Θα είναι το πιο τυχερό μωρό του νέου έτους.Αχ,κοκκινομάλλα μου σε νοιώθω,έχουν πολλά κοινά στοιχεία οι πεθερές μας.Δεν αγαπούν τα παιδιά τους και κατ'επέκταση ούτε τις νύφες τους,οποιες και αν ηταν.Αγαπούν οποιον μπορούν να ελέγχουν και να απαξιώνουν(οπως είναι η πεθερά σου με τον άλλο γιο,ειναι και η μητέρα του συζύγου μου,με την κόρη και το εγγόνι της,και δεν της έχει επιτρέψει να εξελιχτεί.Ο αντρας μου φεύγωντας απο 18 χρονων για σπουδες και φτανοντας και εκεινος μέχρι διδάκτωρ-και όλα αυτά μόνος του,δουλεύοντας παράλληλα στο εξωτερικό,πήρε τις αποστάσεις που χρειαζόταν.Αυτό που τον κάνει τόσο συνειδητοποιημένο ειναι ότι λόγω της ψυχοπαθολογίας των γονιών του,μου λεει ότι απο πολύ μικρός είπε ότι η μητέρα μου είναι κακός άνθρωπος-εγω δεν θέλω να είμαι ετσι και ο πατέρας μου είναι απαθής και υπεύθυνος και εκείνος.Ειναι γονείς μου,αλλά τους απορρίπτω.Τον θαυμάζω που έχει ξεπεράσει με κόπο βέβαια,όλα αυτά,αλλά και λυπάμαι όταν βλέπω πόση ανάγκη είχε κάποτε απο μια μητέρα τρυφερή  και απο εναν πατέρα δυνατό.

Α,σιγουρα απο καπου θα το βρει η πεθερά σου και αν οχι,δυστυχισμένοι ανθρωποι-να ξέραν τι χάνουν... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , NINA78 είπε:

Γλυκειά Λενιώ μου,είμαι σιγουρη οτι καποια στιγμή θα καταλάβουν,αλλά εως τότε θεωρώ ότι πρέπει να τα προστατεύσω!Και να πω το εξής απλό,δεν είναι δυνατόν,ένας ανθρωπος που δεν χαίρεται τωρα με την ύπαρξη τους,να χαρεί όταν τα δει.Η μαμά μου περίμενε πως και πως τον υπερηχο και της τον βάλαμε και τον είδε και έλεγε διάφορα τωρα ειναι σαν να μας χαιρετά,κοίτα η τσαπερδόνα πιανει την μύτη της,κ.α πολλά!Αλλά και προτού τα δει,είχε τόση χαρά και έχει κάνει και σχέδια για το ότι θα έρχετε όλη την  μέρα και το βράδυ θα πάει σπίτι της κ.α.Φιλάκια πολλά!  

Εγώ συμφωνώ μαζί σου Νίνα. Και εγώ θα κρατούσα το παιδί μου μακριά από τοξικούς ανθρώπους. Όπως περιέγραψες την πεθερά σου κατάλαβα ότι δεν χρωστάει καλή κουβέντα για άνθρωπο. Δεν θα το άφηνα μόνο του με έναν τέτοιο άνθρωπο ακόμα και αν ήταν η μάνα μου -κακα τα ψέματα δεν έχουν οι άντρες μόνο το μονοπώλιο στις "κακές" μανάδες. 

Και εμένα μου αρέσουν οι μεγάλες οικογένειες. Όμως αυτές δεν αποτελούνται μόνο από γιαγιάδες και ξαδέρφια κατ' ανάγκη. Και οι στενοί μας φίλοι οικογένεια είναι - και συχνά καλύτερη γιατί την επιλέξαμε. 

Δεν λέω να μην την γνωρίσουν καν. Όπως είπε ο άντρας σου, λίγες επισκέψεις και με επίβλεψη. Ούτε εγώ θα άφηνα μόνο του το παιδί μου με την πεθερά μου -και ας με αγαπάει, και ας μην δημιουργεί πρόβλημα. Δεν της έχω εμπιστοσύνη όμως ότι θα κάνει το σωστο. Μια χαρά μπορεί να αποκτήσει σχέση και με εμάς παρόντες. Και δεν λέω ότι η μάνα μου είναι καλύτερη. Αλλά αν της πούμε μη δώσεις μπισκότο, στη χειρότερη θα δώσει ένα. Αν το πούμε στην πεθερά μου θα δώσει όλο το κουτί και θα παρεξηγηθεί κιόλας. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Georgia1972 είπε:

Γειά σας κορίτσια και από εμένα. Αγαπητή μου Νίνα, συμφωνω με όσα έγραψαν τα κορίτσια και θα προσθέσω πως είναι προφανές οτι η πεθερά σου έχει πρόβλημα και χρειάζεται βοήθεια από ειδικό. Αλλά αυτό είναι δυστυχώς τόσο μεγάλο ταμπού στην Ελλάδα, που ποτέ κανείς όταν πάσχει δεν το αναγνωρίζει και αν το αναγνωρίσει κάποτε, δεν το παραδέχεται. Αλλά αυτα τα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα. Η σκέψη σας να έχετε απλώς τυπικές σχέσεις και να είστε φυσικά πάντα παρόντες κατά τις συναντήσεις των παιδιών με εκεινη, θεωρώ πως είναι η σωστότερη. Μην ανησυχείς. Εσείς θα κοιτατε το σπίτι σας και την οικογένειά σας και οι υπόλοιποι θα μένουν σε απόσταση ασφαλείας και όλα θα βαίνουν καλώς. Να προσέχεις και να μην την αφήνεις να σε συγχυζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου. Κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν να μην απαντάς στις κλήσεις της.

Κοκκινιμαλλα τέλεια η μπεμπούλα! Μπράβο σας! 

Πολλα φιλιά σε όλες! 

Γεωργία μου η πεθερά μου είναι αυτό που λέμε εμείς οι ειδικοί 'caso clinico'.Επίσης αυτός ο πρωτογενής ναρκισσισμός της δεν εχει καταφέρει να μετασχηματιστεί σε τίποτα άλλο.Πιστεύει ακράδαντα ότι έχει πάντα δίκιο,με την δε αλήθεια όπως λέει και ο άντρας μου εχει πάρει διαζύγιο.Το εντυπωσιακό με άνθρωπους σαν την πεθερά μου,είναι ότι βρίσκουν υποστηρικτές η και άτομα που τους ανέχονται(προφανώς έχουν και εκείνοι τα σοβαρά θέματα τους).Αλλα το λέω γιατί το βλέπω στην δουλειά μου και η μοναδικη περίπτωση για να πάνε στον ειδικό είναι όταν τους έχουν απορρίψει η νοσεί το σώμα.Αλλά γενικά το κακό με τέτοιου είδους ανθρώπους είναι ότι μεταφέρουν όλη την αρρώστια τους στο πιο αδύναμο παιδί τους.Και κάτι πολύ γενικό που παρατηρώ σε πολύ κόσμο ειναι ότι διαρκως βλεπουν τα δικαιώματα τους απέναντι στον άλλο και απαιτούν,ποτέ όμως τις υποχρεώσεις τους και το να δώσουν και εκείνοι.Αυτό μας χαρακτηρίζει λίγο ως λαο,εξού και τόσες κακές πεθερές!Οσο για την επικοινωνία,ήταν ως εδώ γιατί με σύγχυσε εκείνη την ημέρα και το οφείλω στον εαυτό μου και στα παιδιά μου,όπως όλες μας.Φιλάκια πολλά και φυσικά και στα ζουζουνάκια σου!  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ας σας πω και εγώ κάποια πράγματα για την πεθερά μου λοιπόν... Όταν χάσαμε το μωρό, κατέβηκε στο σπίτι και αυτό που είχε να μου πει ήταν ότι έφαγε αλάτι και πως θα πάρει την κορτιζόνη της! Μετά την μεγάλη αιμορραγία τώρα το καλοκαίρι που ήμουν στο κρεββάτι, με το που σχολαγε ο άντρας μου ερχόταν σπίτι μας και του έλεγε να πάνε παρέα για περπάτημα για να βγάζει το σκύλο βόλτα. Όταν της είπε κάποια στιγμή όχι, θα μείνω με τη γυναικούλα μου έπαθε πατατράκ! Νιώθω ότι με βλέπει ανταγωνιστικά και προσπαθεί να καλύψει το κενό του συντρόφου της με το γιο της. Θέλετε να σας πω και άλλα?... Χρησιμοποιεί συνεχώς συναισθηματικούς εκβιασμούς, φορτώνει τύψεις και ενοχές τον άντρα μου για τα πάντα με μοναδικό σκοπό να ασχολουμαστε συνέχεια μαζί της και να τον ελέγχει. Συνεχώς κάτι έχει ή παθαίνει και φυσικά θέλει να παρεμβαίνει και να ξέρει τα πάντα. Πέρασε μια δυσκολία με την υγεία της και συνεχώς του το κοπανάει ότι θα πεθάνει και κάτι τέτοια. Δυστυχώς μένουν από πάνω μας και η τριβή είναι καθημερινή. Εγώ απλά έπαψα να ασχολούμαι. Έχω τυπικές και ελάχιστες σχέσεις και φροντίζω να της δείχνω με τον τρόπο μου ότι όλα αυτά που λέει δεν περνάνε σε εμένα. Αρκετές φορές την έχω ξεσκεπάσει στον άντρα μου δείχνοντας του ότι γίνεται παράλογη και υπερβάλει και τώρα έχει βρει τη λύση και του είπε να μη μου λένε διάφορα πράγματα για να μη με στεναχωρούν. Δεν με νοιάζει. Όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο για εμένα. Δυστυχώς ο άντρας μου είναι φοβερά συναισθηματικός άνθρωπος και δεν βλέπει πολλά πράγματα ή κάποια που βλέπει δεν τα σχολιάζει για να μην υπάρχουν εντάσεις. Θέλω να πιστεύω ότι τώρα που θα έρθει η Μπέμπα θα μπορέσει να βάλει τα όρια που απαιτούνται αλλιώς θα τα θέσω εγώ. Δεν θέλω να τσακωνόμαστε αλλά για εμένα προτεραιότητα είναι η οικογένεια μου και δεν θα επιτρέψω σε κανεναν να παρέμβει ή να μας διαταράξει την γαλήνη και ηρεμία που χρειαζόμαστε. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, angel23 είπε:

καλησπέρα σε όλες τις φίλες,

Κοκκινομάλλα μας μπράβο !!!! Μπράβο για τη ζουμπουρλούδικη μπεμπούλα σου, μπράβο για το κουράγιο σου (μόνο η ουρά έμεινε), μπράβο που έρχεται σύντομα. Όποτε και να έρθει η μπέμπα σου, το 2019 θα είναι για την οικογένεια σας μοναδικό και θα το αναφέρετε στην από εδώ και πέρα ζωή σας!

Όσο για τις πεθερές .... συντάσσομαι με την Αλίνα. Από τη στιγμή που οι άντρες σας είναι μια χαρά αγνοήστε τες και ευχαριστείτε τον καλό θεό που δεν είχαν αρνητική επίδραση πάνω σε αυτούς!

Νίνα μας εσύ γνωρίζεις καλύτερα απ' όλους ότι σε αυτή την ηλικία δεν αλλάζει ο άνθρωπος, πόσο μάλλον ο κακός άνθρωπος. Θέλει πολύ θάρρος, επίπεδο αυτογνωσίας να γνωρίσει κάποιος τον εαυτό  του και να τον βελτιώσει. Σε ότι με αφορά έχοντας μεγαλώσει σε μεγάλη οικογένεια (εννοώ μεγάλα σόγια) με το πατρικό μου στο χωριό να είναι σημείο αναφοράς για την οικογένεια της μητέρας μου και του πατέρα μου και μάλιστα με την ευρεία έννοια της οικογένειες δηλ. και σε επίπεδο ξαδερφών, μου αρέσουν οι οικογενειακοί δεσμοί. Πιστεύω δε, ότι το παιδί καλό είναι να ξέρει ότι οικογένεια δεν είναι μόνο η μαμά, ο μπαμπάς και τα αδέρφια, αλλά είναι και ο παππούς, η γιαγιά και ίσως και ξαδέρφια ή θείοι. Ωραία όλα αυτά αρκεί και αυτοί να είναι φυσιολογικοί. Είναι χρέος μας να προφυλάσσουμε και τον εαυτό μας αλλά κυρίως τα παιδιά μας από τοξικούς ανθρώπους. Και πάλι η Νίνα μπορεί να μας επιβεβαιώσει πόσο καλό είναι για τα παιδιά, το χαρακτήρα, την αυτοπεποίθηση τους, να μεγαλώνουν με αγάπη. Συμφωνώ επίσης με τη Λενιώ μας που λέει ότι είναι έξυπνα πολύ και καταλαβαίνουν τι εισπράττουν από τον καθένα. Είναι απίστευτα έξυπνα και θα πρόσθετα ότι τα παιδιά έχουν αυτή την αμείλικτη ειλικρίνεια που τσακίζει κόκαλα. Δεν ξέρουν από καθωσπεπισμούς και αυτό που αισθάνονται θα το πουν και αν δεν τους αρέσει κάποιος και θα το πουν και θα το δείξουν. Το έχω δει στα ανήψια μου. και τέλος μια συμβουλή της θείας μου που και πάλι από επαγγελματική εμπειρία η Νίνα μπορεί να επιβεβαιώσει.  Μας έλεγε " τα παιδιά σας θα τα εμπιστεύεστε μόνο στις μανάδες σας γιατί πολλά γίνονται" θα πρόσθετα στις μαναδες μας και σε όποιον εμπιστευόμαστε πολύ και τον έχουμε τσεκάρει.

Και κάτι να το ελαφρύνω. Κάθε χρόνο αγοράζω ένα επιτραπέζιο ημερολόγιο για το γραφείο με τίτλους "365 μέρες ευτυχίας" ή "365 μέρες γυναίκα" ή κάτι τέτοιο. Φέτος διάλεξα το "ημερολόγιο 2019: 365 μέρες μακριά από τοξικούς ανθρώπους" ....

Angel μου,ακριβώς εκεί είναι πιθανότατα και η απογοήτευση μου,στο ότι και στην δική μου οικογένεια υπάρχουν ισχυροί δεσμοί και σχέσεις.Οπότε πάντα φανταζόμουν,τα παιδιά μου ανάμεσα σε παππούδες και γιαγιάδες και θείες και θείους και από τις δυο μεριές.Φυσικά είναι πολύ σημαντικό να μεγαλώνουν μέσα σε ένα ήρεμο περιβάλλον αγάπης και φροντίδας.Οσο για την θεια εχει απόλυτο δίκιο.Σουπερ το ημερολόγιο!Φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Ας σας πω και εγώ κάποια πράγματα για την πεθερά μου λοιπόν... Όταν χάσαμε το μωρό, κατέβηκε στο σπίτι και αυτό που είχε να μου πει ήταν ότι έφαγε αλάτι και πως θα πάρει την κορτιζόνη της! Μετά την μεγάλη αιμορραγία τώρα το καλοκαίρι που ήμουν στο κρεββάτι, με το που σχολαγε ο άντρας μου ερχόταν σπίτι μας και του έλεγε να πάνε παρέα για περπάτημα για να βγάζει το σκύλο βόλτα. Όταν της είπε κάποια στιγμή όχι, θα μείνω με τη γυναικούλα μου έπαθε πατατράκ! Νιώθω ότι με βλέπει ανταγωνιστικά και προσπαθεί να καλύψει το κενό του συντρόφου της με το γιο της. Θέλετε να σας πω και άλλα?... Χρησιμοποιεί συνεχώς συναισθηματικούς εκβιασμούς, φορτώνει τύψεις και ενοχές τον άντρα μου για τα πάντα με μοναδικό σκοπό να ασχολουμαστε συνέχεια μαζί της και να τον ελέγχει. Συνεχώς κάτι έχει ή παθαίνει και φυσικά θέλει να παρεμβαίνει και να ξέρει τα πάντα. Πέρασε μια δυσκολία με την υγεία της και συνεχώς του το κοπανάει ότι θα πεθάνει και κάτι τέτοια. Δυστυχώς μένουν από πάνω μας και η τριβή είναι καθημερινή. Εγώ απλά έπαψα να ασχολούμαι. Έχω τυπικές και ελάχιστες σχέσεις και φροντίζω να της δείχνω με τον τρόπο μου ότι όλα αυτά που λέει δεν περνάνε σε εμένα. Αρκετές φορές την έχω ξεσκεπάσει στον άντρα μου δείχνοντας του ότι γίνεται παράλογη και υπερβάλει και τώρα έχει βρει τη λύση και του είπε να μη μου λένε διάφορα πράγματα για να μη με στεναχωρούν. Δεν με νοιάζει. Όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο για εμένα. Δυστυχώς ο άντρας μου είναι φοβερά συναισθηματικός άνθρωπος και δεν βλέπει πολλά πράγματα ή κάποια που βλέπει δεν τα σχολιάζει για να μην υπάρχουν εντάσεις. Θέλω να πιστεύω ότι τώρα που θα έρθει η Μπέμπα θα μπορέσει να βάλει τα όρια που απαιτούνται αλλιώς θα τα θέσω εγώ. Δεν θέλω να τσακωνόμαστε αλλά για εμένα προτεραιότητα είναι η οικογένεια μου και δεν θα επιτρέψω σε κανεναν να παρέμβει ή να μας διαταράξει την γαλήνη και ηρεμία που χρειαζόμαστε. 

και εμένα του στοιχίζει , η δομή της οικογένειάς του....και για αρκετά χρόνια προσπαθούσε να την δικαιολογεί , και βασικά εμένα με άφηνε αδιάφορη , ο άντρας μου το είχε ανάγκη , τα έλεγε σε εμένα για να τα ακούει αυτός

ενώ η τελευταία φορά που του έδωσαν χρήματα /χαρτζιλίκι , παίζει να ήταν από το λύκειο ......κατέβηκε 18χρονο παιδί από την επαρχία για σπουδές στην Αθήνα , κ πρώτα βρήκε δουλειά και μετά σπίτι ,έπαιζε η ατάκα πάντα " δεν πάει καλά η δουλειά του πατέρα , δεν

έχουμε χρήματα " για να τελειώσει αριστούχος το Πολυτεχνείο.... ο μικρός τελείωσε ένα ΤΕΙ σε 8 χρόνια , τρώγοντας απίστευτα λεφτά  , για να δουλέψει , στην οικογενειακή επιχείρηση , που βέβαια έγινε δική του κιόλας....

Όταν αποφασίσαμε να μείνουμε στο μέρος μου , είχα ήδη βρει εγώ ,μια καλή δουλειά , (ο άντρας μου διδακτορικό στο Λονδίνο, με υποτροφία , δουλεύοντας νύκτα , και στέλνοντας και εγώ που κ που κάτι) και το βασικό  , είχαμε σπίτι εδώ.....οι δικοί μου είχαν αγοράσει

και τις ηλεκτρικές συσκευές...ποτέ δε με ήθελε , πάντα έλεγε ότι είμαι ξιπασμένη που με ενδιαφέρει μόνο η εμφάνιση μου...και να σας πω και το πιο τραγικό; χωρίς να ξέρει κανείς ότι εγώ δεν ήθελα ακόμη παιδιά , του έλεγε να με χωρίσει γιατί δεν μπορώ να κάνω.

Στην περίοδο που δεν ήθελα , δεν ασχολούμουν, όταν είχα μπει στο φαύλο κύκλο των εξωσωματικών και μου έλεγε " τώρα στα 40 θα κάνεις;; πάρτο απόφαση δεν μπορείς " με διάλυε.... δεν της το έδειξα ποτέ βέβαια , κ να πω κ την αλήθεια , (μπορεί Νίνα μου , ως ειδικός

να το βρεις μικρόψυχο) θέλω να την πληγώσω. Όταν μου είπε ο άντρας μου ότι θα δανείσει χρήματα , τον μικρό , για να τα σπρώξει στην επιχείρηση του , έγινε της πουτ@ν@ς , του είπα ΤΕΛΟΣ έχεις οικογένεια και ευτυχώς το κατάλαβε...εκεί νομίζω με μίσησε , και δεν 

την παλεύει ούτε να με βλέπει....την ενοχλεί που οι θείες του άντρα μου με συμπαθούν , με παίρνουν τηλέφωνο για το πως πάω , και γενικά δεν θέλει να ακούει , ούτε το όνομα μου , έχει ράψει λέει ένα σεντονάκι για τη μπέμπα μου , δεν το έχουμε δει βέβαια , και για το

καινούριο μωρό , έχει ράψει τα πάντα όλα.....εγώ λέει θα μου τα δώσει η αδερφή μου , από τα ανήψια μου (πάνε στο λύκειο τα ανήψια μου)

Αυτή λοιπόν η γυναίκα , μπορεί να είναι η μητέρα του άντρα μου , αλλά δεν την θέλω κοντά μας , είναι από αυτές που αλήθεια μπορούν να χαλάσουν σπίτια....ο πεθερός μου σε όλα αυτά , αμέτοχος , πιστεύω από φόβο ...τη φοβάται πολύ....

και για να γελάσουμε λίγο , μου λέει κατάμουτρα , ότι τα κιλά που έχω βάλει , (εξωσωματικών κ εγκυμοσύνης) δεν θα τα χάσω γιατί είμαι μεγάλη σε ηλικία.....εγώ της λέω εντάξει θα προσπαθήσω , δεν πειράζει και να μείνουν κάποια....ευτυχώς που δεν είμαι άσχημη 

εκεί τι να πρωτοκάνεις (είναι άσχημη ....άσχετα αν εγώ τη βλέπω κακάσχημη)

 

ΥΓ συγνώμη ρε κορίτσια για το ξέσπασμα , αλλά εδώ νιώθω ότι μπορώ να βγάλω τα εσώψυχα μου.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Καταρχάς να σας πω πόσο χαίρομαι να διαβάζω καλά νέα και πόσο ανυπομονώ να έρθουν με το καλό όλα τα μωράκια!

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑτώρα θέλει υπομονή που είναι γιορτές θυμάμαι όταν γεννούσε η αδερφή μου λέγαμε όχι χριστούγεννα θα κάνουμε στο μαιευτήριο όχι πρωτοχρονιά ο γιατρός ήταν έτοιμος για όλα τελικά ο μικρός ήρθε 7/1 αλλά ήταν τόσο γλυκιά αγωνία!

@palmoira Σιδερένιος και μόνο καλά από εδώ και πέρα.

Όσο για τις πεθερές μη στενοχωριέστε, μην αναστατώνεστε σημαντικό που είστε στην ίδια γραμμή με τους άντρες σας. Βέβαια προσοχή μην τις υποεκτιμάτε κιόλας! Κι εγώ είμαι ή μάλλον ήμουν στην ίδια κατηγορία τι να σας πρωτοπω από όσα είχα ακούσει και είχα δει. Ενα σας λέω ότι μετά από 10 χρόνια που με ήξερε μπέρδευε η γυναίκα το όνομα μου! Ομως εγώ γέλαγα έλεγα θα το πάρει απόφαση που θα πάει. Και περίπτωση που παρίστανε το γλυκό άγγελο που τους αγαπάει όλους και μόλις κάτι δεν της έβγαινε έπεφτε βαριά άρρωστη στο κρεββάτι. Μην τα πολυλογώ καθ’ ομολογία του ίδιου ήταν ένας μεν αλλά σημαντικός λόγος που χωρίσαμε.. Βέβαια για μένα φταίει αυτός και μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι τη γυναίκα αυτή ούτε που τη σκέφτομαι ποτέ.. Κι ακόμη και χωρίς εμένα τον εκμεταλλεύονται οι δικοί του στο φουλ ενώ ο αδερφός του είναι τελείως διαφορετική περίπτωση..

Νομίζω επικεντρωθείτε στην οικογένεια που πραγματικά είναι οικογένεια αν δεν υπάρχει αγάπη, σεβασμός, συμπαράσταση τότε τυπικές σχέσεις γιατί τα παιδιά μπορούν να καταλάβουν τους ανθρώπους αλλά δεν μπορούν νομίζω να καταλάβουν τις αντιδράσεις. Εγώ μεγάλωσα αντιπαθώντας σφόδρα τη μία μου γιαγιά και θεία αλλά μόνο αρκετά μεγάλη κατάλαβα ότι ο κακός χαρακτήρας τους έφταιγε που δεν μιλιόντουσαν με τους δικούς μου. Μικρή σκεφτόμουν αντιπαθέστατη είναι αλλά γιαγιά μου γιατί δεν έρχεται ποτέ σπίτι μας;

Σας φιλώ όλες και εύχομαι ένα πανέμορφο ΣΚ

ΥΓ. Τώρα το έλυσα το πρόβλημα αφού η μητέρα του άντρα μου είναι τόσο μεγάλη σε ηλικία που δεν ξέρω κι αν έχει πραγματικά αντιληφθεί ότι έχει νύφη :) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλό ΣΚ σε όλες. 

Palmoira μου σιδερένιος να είναι ο αντρουλης σου. Μόνο χαρές να έχετε από εδώ και πέρα! Όσο για την πεθερά σου καλά το σκέφτεσαι. Όρια και αποστάσεις! 

Νίνα μου συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες. Δυστυχώς έχω κι εγώ βιώματα τέτοια μέσω της εργασίας μου και του συγγενικου μου κύκλου. Είναι τόσο καταπιεστικο και ψυχοφθορο να προσπαθείς να συμβιωσεις αρμονικά και να συνεννοηθείς με τέτοιους ανθρώπους... Σίγουρα ένα μέρος της κατάθλιψης που πέρασα παλαιότερα (για την οποία έκανα φυσικά θεραπεία και δυστυχως λίγη ψυχανάλυση όσο επέτρεπαν τα οικονομικά μου) οφείλεται στην επιρροή που ασκούσαν αυτές οι νοσηρες προσωπικότητες μέσα μου. Αλλά τους αντιμετωπίζω πια ως αρρώστους ανθρώπους και δεν δίνω τόση σημασία στα λόγια και στις πράξεις τους, όπως έδινα παλαιότερα. 

Κοκκινομάλλα μου δυστυχώς η ιστορία με τις κακές πεθερές επαναλαμβανεται ξανά και ξανά! Προσωπικά είχα την τύχη να έχω μια πεθερά που ήταν πολύ καλος άνθρωπος αλλά δυστυχώς τη χάσαμε νωρίς. Όμως από ιστορίες που έγραψαν τα κορίτσια στο άλλο θέμα που συμμετέχω επίσης, βλέπω πως όλες αυτές οι συμπεριφορές είναι ίδιες! Λες και είναι ο ίδιος άνθρωπος! Αγνόησε την και κοίτα την οικογένειά σου. Μην αναλώνεσαι απαντώντας στις κακίες της. Έρχονται ευτυχισμένες στιγμές για εσάς που θα παραμερησουν όλα τα άλλα! 

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

και εμένα του στοιχίζει , η δομή της οικογένειάς του....και για αρκετά χρόνια προσπαθούσε να την δικαιολογεί , και βασικά εμένα με άφηνε αδιάφορη , ο άντρας μου το είχε ανάγκη , τα έλεγε σε εμένα για να τα ακούει αυτός

ενώ η τελευταία φορά που του έδωσαν χρήματα /χαρτζιλίκι , παίζει να ήταν από το λύκειο ......κατέβηκε 18χρονο παιδί από την επαρχία για σπουδές στην Αθήνα , κ πρώτα βρήκε δουλειά και μετά σπίτι ,έπαιζε η ατάκα πάντα " δεν πάει καλά η δουλειά του πατέρα , δεν

έχουμε χρήματα " για να τελειώσει αριστούχος το Πολυτεχνείο.... ο μικρός τελείωσε ένα ΤΕΙ σε 8 χρόνια , τρώγοντας απίστευτα λεφτά  , για να δουλέψει , στην οικογενειακή επιχείρηση , που βέβαια έγινε δική του κιόλας....

Όταν αποφασίσαμε να μείνουμε στο μέρος μου , είχα ήδη βρει εγώ ,μια καλή δουλειά , (ο άντρας μου διδακτορικό στο Λονδίνο, με υποτροφία , δουλεύοντας νύκτα , και στέλνοντας και εγώ που κ που κάτι) και το βασικό  , είχαμε σπίτι εδώ.....οι δικοί μου είχαν αγοράσει

και τις ηλεκτρικές συσκευές...ποτέ δε με ήθελε , πάντα έλεγε ότι είμαι ξιπασμένη που με ενδιαφέρει μόνο η εμφάνιση μου...και να σας πω και το πιο τραγικό; χωρίς να ξέρει κανείς ότι εγώ δεν ήθελα ακόμη παιδιά , του έλεγε να με χωρίσει γιατί δεν μπορώ να κάνω.

Στην περίοδο που δεν ήθελα , δεν ασχολούμουν, όταν είχα μπει στο φαύλο κύκλο των εξωσωματικών και μου έλεγε " τώρα στα 40 θα κάνεις;; πάρτο απόφαση δεν μπορείς " με διάλυε.... δεν της το έδειξα ποτέ βέβαια , κ να πω κ την αλήθεια , (μπορεί Νίνα μου , ως ειδικός

να το βρεις μικρόψυχο) θέλω να την πληγώσω. Όταν μου είπε ο άντρας μου ότι θα δανείσει χρήματα , τον μικρό , για να τα σπρώξει στην επιχείρηση του , έγινε της πουτ@ν@ς , του είπα ΤΕΛΟΣ έχεις οικογένεια και ευτυχώς το κατάλαβε...εκεί νομίζω με μίσησε , και δεν 

την παλεύει ούτε να με βλέπει....την ενοχλεί που οι θείες του άντρα μου με συμπαθούν , με παίρνουν τηλέφωνο για το πως πάω , και γενικά δεν θέλει να ακούει , ούτε το όνομα μου , έχει ράψει λέει ένα σεντονάκι για τη μπέμπα μου , δεν το έχουμε δει βέβαια , και για το

καινούριο μωρό , έχει ράψει τα πάντα όλα.....εγώ λέει θα μου τα δώσει η αδερφή μου , από τα ανήψια μου (πάνε στο λύκειο τα ανήψια μου)

Αυτή λοιπόν η γυναίκα , μπορεί να είναι η μητέρα του άντρα μου , αλλά δεν την θέλω κοντά μας , είναι από αυτές που αλήθεια μπορούν να χαλάσουν σπίτια....ο πεθερός μου σε όλα αυτά , αμέτοχος , πιστεύω από φόβο ...τη φοβάται πολύ....

και για να γελάσουμε λίγο , μου λέει κατάμουτρα , ότι τα κιλά που έχω βάλει , (εξωσωματικών κ εγκυμοσύνης) δεν θα τα χάσω γιατί είμαι μεγάλη σε ηλικία.....εγώ της λέω εντάξει θα προσπαθήσω , δεν πειράζει και να μείνουν κάποια....ευτυχώς που δεν είμαι άσχημη 

εκεί τι να πρωτοκάνεις (είναι άσχημη ....άσχετα αν εγώ τη βλέπω κακάσχημη)

 

ΥΓ συγνώμη ρε κορίτσια για το ξέσπασμα , αλλά εδώ νιώθω ότι μπορώ να βγάλω τα εσώψυχα μου.....

Αχ,θεε μου,όλες τα ιδια σκ... ειναι.Τι να πω βρε κοριτσια και γιατι να σε κρινω αρνητικα κοκκινομαλλα μου,αντίθετα σε καταλαβαίνω πλήρως,οπως και ολες εδω μέσα και θα χαρώ να με βλέπετε και εμένα πέρα απο την ειδικότητα μου.Ανθρώπινα σας λέω,ότι και εγώ έχω ευχηθεί και την έχω βρίσει απο μέσα μου πολλές φορές και φυσικά πλέον της την λέω.Εμένα δεν μου ευχήθηκε ουτε στο τραπέζι του αρραβώνα,ούτε καν στο γάμο μας και την έχω στο βίντεο να τραβάει και τον πεθερό μου (βεβαια αυτοι εγιναν ρεζιλι απο οτι μου είπαν φίλοι και συγγενείς).Ασε δε που ο φωτογραφος ηταν δικός μας ανθρωπος και την τραβηξε βιντεο την ωρα που ελεγε για την μητέρα μου,καθότι τον μπαμπα μας τον χάσαμε όταν ημουν μικρή,να λεει κοιτα η γρια θελει να χορέψει κιολας.Τι να πω,τα λεω και ντρεπομαι για λογαριασμο της.Αλλα εχω καταλήξει τι σημαίνει γυναίκα και μανα,βλέποντας τοσες πτυχες ακομη και αυτών των άρρωστων και πικρόχολων γυναικών.Εν τω μεταξυ κοκκινομάλλα και εμενα μου έχει κάνει το ίδιο σχόλιο για το πάχος(μια γυναικα 1,50 μετα βιας,σαν μπαλα,εχει κοιλια μεγαλυτερη απο ότι οταν εγω θα ειμαι 6-7 μηνων και αντικειμενικα κακασχημη)της ειπα και εγω τα 8 κιλα που εχω παρει θα χαθουν,η εσωτερικη ομορφια παραμενει για παντα και η εξωτερικη οτι και να κανεις δεν φτιαχνει(αυτο γιατι στα 70 κανει αισθητικες επεμβασεις).Ετσι για να μην νοιωθεις ασχημα,για 4 χρονια το ειχα βουλωμενο το στομα μου,απο σεβασμο στον πεθερο μου και για να μην στεναχωρω τον αντρα μου,ανοιγωντας κουβεντα στις προκλησεις της.Αλλα τωρα πια της μιλαω και με προτρεπει και ο συζυγος,παροτι το καλυτερο ειναι η πληρης απομακρυνση,γιατι κοριτσια κακα τα ψεμματα τετοια ατομα ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ απο αυτη την φασαρια και ενταση.Η πεθερα μου,οτι και αν της πεις εσυ,απαντωντας στην κακια της,ειναι μετα μια χαρα,ενω εσυ εχεις συγχυστει.Οποτε ξουυυυ.φιλακια πολλα 

13 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Ας σας πω και εγώ κάποια πράγματα για την πεθερά μου λοιπόν... Όταν χάσαμε το μωρό, κατέβηκε στο σπίτι και αυτό που είχε να μου πει ήταν ότι έφαγε αλάτι και πως θα πάρει την κορτιζόνη της! Μετά την μεγάλη αιμορραγία τώρα το καλοκαίρι που ήμουν στο κρεββάτι, με το που σχολαγε ο άντρας μου ερχόταν σπίτι μας και του έλεγε να πάνε παρέα για περπάτημα για να βγάζει το σκύλο βόλτα. Όταν της είπε κάποια στιγμή όχι, θα μείνω με τη γυναικούλα μου έπαθε πατατράκ! Νιώθω ότι με βλέπει ανταγωνιστικά και προσπαθεί να καλύψει το κενό του συντρόφου της με το γιο της. Θέλετε να σας πω και άλλα?... Χρησιμοποιεί συνεχώς συναισθηματικούς εκβιασμούς, φορτώνει τύψεις και ενοχές τον άντρα μου για τα πάντα με μοναδικό σκοπό να ασχολουμαστε συνέχεια μαζί της και να τον ελέγχει. Συνεχώς κάτι έχει ή παθαίνει και φυσικά θέλει να παρεμβαίνει και να ξέρει τα πάντα. Πέρασε μια δυσκολία με την υγεία της και συνεχώς του το κοπανάει ότι θα πεθάνει και κάτι τέτοια. Δυστυχώς μένουν από πάνω μας και η τριβή είναι καθημερινή. Εγώ απλά έπαψα να ασχολούμαι. Έχω τυπικές και ελάχιστες σχέσεις και φροντίζω να της δείχνω με τον τρόπο μου ότι όλα αυτά που λέει δεν περνάνε σε εμένα. Αρκετές φορές την έχω ξεσκεπάσει στον άντρα μου δείχνοντας του ότι γίνεται παράλογη και υπερβάλει και τώρα έχει βρει τη λύση και του είπε να μη μου λένε διάφορα πράγματα για να μη με στεναχωρούν. Δεν με νοιάζει. Όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο για εμένα. Δυστυχώς ο άντρας μου είναι φοβερά συναισθηματικός άνθρωπος και δεν βλέπει πολλά πράγματα ή κάποια που βλέπει δεν τα σχολιάζει για να μην υπάρχουν εντάσεις. Θέλω να πιστεύω ότι τώρα που θα έρθει η Μπέμπα θα μπορέσει να βάλει τα όρια που απαιτούνται αλλιώς θα τα θέσω εγώ. Δεν θέλω να τσακωνόμαστε αλλά για εμένα προτεραιότητα είναι η οικογένεια μου και δεν θα επιτρέψω σε κανεναν να παρέμβει ή να μας διαταράξει την γαλήνη και ηρεμία που χρειαζόμαστε. 

Τί να πω και σε εσενα βρε Παλμοιρα μου.Εχω καταληξει ότι προκειται για ατομα χωρις κανενα συναισθηματισμο για τον αλλο και ουτε για το ιδιο τους το φυλο.Καλα σιγουρα σε ανταγωνιζεται και φαινεται και ξεκαθαρα τι περιμεναν αυτες οι μανες απο τα αγορια τους.Τον αντικαταστατη.Λες και τα παιδια μας τα φερνουμε στην ζωη για να καλυψουν τα κενα μας η για να τα εχουμε υποχείρια μας.Και σιγουρα αυτη η συγκατοικηση φερνει πολλα προβληματα στον συζυγο σου.Ο αντρας μου ειχε κοντα το γραφειο του και οταν μπορεσε,αλλαξε μερος,γιατι δεν υπηρχε ιχνος σεβασμου,πηγαινοερχοταν οποτε της καπνιζε,διακοπτωντας συναντησεις κ.α.Νομιζω οτι ο συζυγος με τον ερχομο της μπουμπους θα δει ξεκαθαρα καποια πραγματα.Σε φιλω και σε θαυμάζω πολυ να ξερεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, NINA78 είπε:

Αχ,θεε μου,όλες τα ιδια σκ... ειναι.Τι να πω βρε κοριτσια και γιατι να σε κρινω αρνητικα κοκκινομαλλα μου,αντίθετα σε καταλαβαίνω πλήρως,οπως και ολες εδω μέσα και θα χαρώ να με βλέπετε και εμένα πέρα απο την ειδικότητα μου.Ανθρώπινα σας λέω,ότι και εγώ έχω ευχηθεί και την έχω βρίσει απο μέσα μου πολλές φορές και φυσικά πλέον της την λέω.Εμένα δεν μου ευχήθηκε ουτε στο τραπέζι του αρραβώνα,ούτε καν στο γάμο μας και την έχω στο βίντεο να τραβάει και τον πεθερό μου (βεβαια αυτοι εγιναν ρεζιλι απο οτι μου είπαν φίλοι και συγγενείς).Ασε δε που ο φωτογραφος ηταν δικός μας ανθρωπος και την τραβηξε βιντεο την ωρα που ελεγε για την μητέρα μου,καθότι τον μπαμπα μας τον χάσαμε όταν ημουν μικρή,να λεει κοιτα η γρια θελει να χορέψει κιολας.Τι να πω,τα λεω και ντρεπομαι για λογαριασμο της.Αλλα εχω καταλήξει τι σημαίνει γυναίκα και μανα,βλέποντας τοσες πτυχες ακομη και αυτών των άρρωστων και πικρόχολων γυναικών.Εν τω μεταξυ κοκκινομάλλα και εμενα μου έχει κάνει το ίδιο σχόλιο για το πάχος(μια γυναικα 1,50 μετα βιας,σαν μπαλα,εχει κοιλια μεγαλυτερη απο ότι οταν εγω θα ειμαι 6-7 μηνων και αντικειμενικα κακασχημη)της ειπα και εγω τα 8 κιλα που εχω παρει θα χαθουν,η εσωτερικη ομορφια παραμενει για παντα και η εξωτερικη οτι και να κανεις δεν φτιαχνει(αυτο γιατι στα 70 κανει αισθητικες επεμβασεις).Ετσι για να μην νοιωθεις ασχημα,για 4 χρονια το ειχα βουλωμενο το στομα μου,απο σεβασμο στον πεθερο μου και για να μην στεναχωρω τον αντρα μου,ανοιγωντας κουβεντα στις προκλησεις της.Αλλα τωρα πια της μιλαω και με προτρεπει και ο συζυγος,παροτι το καλυτερο ειναι η πληρης απομακρυνση,γιατι κοριτσια κακα τα ψεμματα τετοια ατομα ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ απο αυτη την φασαρια και ενταση.Η πεθερα μου,οτι και αν της πεις εσυ,απαντωντας στην κακια της,ειναι μετα μια χαρα,ενω εσυ εχεις συγχυστει.Οποτε ξουυυυ.φιλακια πολλα 

Τί να πω και σε εσενα βρε Παλμοιρα μου.Εχω καταληξει ότι προκειται για ατομα χωρις κανενα συναισθηματισμο για τον αλλο και ουτε για το ιδιο τους το φυλο.Καλα σιγουρα σε ανταγωνιζεται και φαινεται και ξεκαθαρα τι περιμεναν αυτες οι μανες απο τα αγορια τους.Τον αντικαταστατη.Λες και τα παιδια μας τα φερνουμε στην ζωη για να καλυψουν τα κενα μας η για να τα εχουμε υποχείρια μας.Και σιγουρα αυτη η συγκατοικηση φερνει πολλα προβληματα στον συζυγο σου.Ο αντρας μου ειχε κοντα το γραφειο του και οταν μπορεσε,αλλαξε μερος,γιατι δεν υπηρχε ιχνος σεβασμου,πηγαινοερχοταν οποτε της καπνιζε,διακοπτωντας συναντησεις κ.α.Νομιζω οτι ο συζυγος με τον ερχομο της μπουμπους θα δει ξεκαθαρα καποια πραγματα.Σε φιλω και σε θαυμάζω πολυ να ξερεις! 

καλημέρα

Φυσικά και σε βλέπω πέρα από την ειδικότητά σου , νόμιζα ότι το είχες καταλάβει αυτό , τόσες φορές που έχουμε μιλήσει :)

Πάντα πίστευα , ότι επειδή έχω χάσει μικρή τη μαμά μου , θα έπρεπε η πεθερά μου , να με αγκάλιαζε και να με έκανε να νιώθω σαν να έχω μάνα , τι να πω , πίστευα ότι μου το χρώσταγε η ζωή...αλλά τι να περιμένω από μια μάνα που κάνει

διακρίσεις στα ίδια της παιδιά; να αγαπήσει εμένα;;

Μπορεί οι περισσότερες από εσάς , να είστε υπεράνω και να καταφέρνετε να τα απομονώνετε όλα αυτά , κερδίζοντας βέβαια την ηρεμία σας.....Εγώ απλά δεν είμαι έτσι , έχω πει ότι είμαι σκληρή , μικρόψυχη και εγωίστρια , μπορεί για χρόνια να

σιωπούσα , πλέον όμως ότι με πληγώνει , το πληγώνω , και τώρα που δεν έχω να σκεφτώ μόνο τον εαυτό μου , αλλά τη δική ΜΟΥ οικογένεια , το απομακρύνω ....με το οποιοδήποτε τίμημα...

 

καλό Σαββατοκύριακο :)

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλημέρα

Φυσικά και σε βλέπω πέρα από την ειδικότητά σου , νόμιζα ότι το είχες καταλάβει αυτό , τόσες φορές που έχουμε μιλήσει :)

Πάντα πίστευα , ότι επειδή έχω χάσει μικρή τη μαμά μου , θα έπρεπε η πεθερά μου , να με αγκάλιαζε και να με έκανε να νιώθω σαν να έχω μάνα , τι να πω , πίστευα ότι μου το χρώσταγε η ζωή...αλλά τι να περιμένω από μια μάνα που κάνει

διακρίσεις στα ίδια της παιδιά; να αγαπήσει εμένα;;

Μπορεί οι περισσότερες από εσάς , να είστε υπεράνω και να καταφέρνετε να τα απομονώνετε όλα αυτά , κερδίζοντας βέβαια την ηρεμία σας.....Εγώ απλά δεν είμαι έτσι , έχω πει ότι είμαι σκληρή , μικρόψυχη και εγωίστρια , μπορεί για χρόνια να

σιωπούσα , πλέον όμως ότι με πληγώνει , το πληγώνω , και τώρα που δεν έχω να σκεφτώ μόνο τον εαυτό μου , αλλά τη δική ΜΟΥ οικογένεια , το απομακρύνω ....με το οποιοδήποτε τίμημα...

 

καλό Σαββατοκύριακο :)

 

Νομίζω ότι για όλους αυτούς τους λόγους θα γίνεις μια υπέροχη μανούλα! Όλη την αγάπη που δεν εισέπραξες εσυ θα τη δώσεις απλόχερα στην κορούλα σου! 

  • Μου αρέσει 6

preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2018 at 1:42 ΜΜ, Katia11 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το βάλω κάτω. Προσπαθούμε από τα 28 μου και είμαι 34. Αν το αφήσω και άλλο θα ξυπνήσω μία μέρα 40 και εκτός από χαμηλή αμη και ψηλή fsh, θα έχω και άλλα προβλήματα.

Πάντα , φαντάζομαι όπως όλες , περίμενα ότι μόλις ξεκινούσε θα εμένα έγγυος, μετά αφού φάγαμε ήττα, περίμενα ότι οκ με μια εξωσωματική καθαρίσαμε. 

Τώρα από την πρώτη διέγερση και μετά έχω πάρει απόφαση να προχωρήσουμε με δοτρια. Είναι φορές που έχω δεύτερες σκέψεις για πχ κληρονομικές ασθένειες πιο πολύ, αλλά νομίζω οτι όλες λίγο πολύ το σκεφτόμαστε.

Μην ανησυχείς για τα κληρονομικά νοσήματα. Κάνουν έλεγχο με ερωτήσεις ειδικά σχεδιασμένες για να ανιχνεύσουν αν υπάρχει κληρονομικό ιστορικό. Έτσι έχουν πει σε μένα τουλάχιστον. Αυτό καλύτερα να το ρωτήσεις στο γιατρό που θα πας για αυτό το σκοπό. Αλλά πέρα από αυτό, δεν αρρωσταίνουν μόνο αυτοί που έχουν κληρονομικό ιστορικό... Μην το σκέφτεσαι αυτό. Δεν ξέρει κανείς μας πώς θα καταλήξουμε!

On 7/12/2018 at 12:59 ΜΜ, zoel77 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, 

Δυστυχώς τα νέα μου είναι άσχημα, νωρίτερα γύρισα από γιατρό και διαπιστώσαμε ότι πάλινδρομηση !!

Φυσικά είναι κάτι που κ ο γιατρός απόρησε και μου είπε ότι σπάνια συμβαίνει, εφόσον οι δοτρια είναι νέες, δίνουν καλά ωάρια, συγκεκριμένα  η δική μου είναι έγκυος τώρα και πάει μια χαρά όπως κι είπαν, είχε δώσει καλά ωάρια και πήρα 7 και νομιμοποιήθηκαν τα 5 , όλα τσεκαρισμενα δηλ !

Το κέντρο γνωστό, δεν είχα θέμα γενικώς σ όλη την διαδικασία! Τώρα αύριο κάνω αποξεση, θα γίνει και καρυοτυπος , να δούμε τι θα δείξει , και είναι οκ το έμβρυο τότε κάτι συμβαίνει με τον Οργανισμό μου , που να πω ότι έχω κάνει τα πάντα και δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει!!

Διάλεξα την δωρεά για να αυξήσω τα ποσοστά, να πάει Καλά μια εγκυμοσύνη και τώρα έχουν γκρεμιστεί όλα μέσα μου!! Τόσο ατυχή;; 

Σας στεναχώρησες αλλά θα ήθελα μια γνώμη, τι να πήγε στραβά, σίγουρα θα δώσουν απαντήσεις οι εξετάσεις, αλλά μέσα μου έχω ταραχτρι, άντε και δοκιμάζω, θα συμβεί πάλι; Επίσης και το οικονομικό, δεν είναι ότι έχουμε λεφτά για πέταμα!!

Και να κλείσω με το αστείο, δεν θυμάμαι αν σας είπα ότι είμαι δίδυμη, και η αδελφή μου 2 γέννες, η 2η δίδυμα πριν 5 μήνες, και όλα καλά!!Φυσικά οκ και εγώ μένω, αλλά η κατάληξη τίποτα, γι'αυτό κ η επιλογή των δανεικών.. .. 

Σας ευχαριστώ για όλα...

 

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ. Θα σου έλεγα να ελέγξεις και την περίπτωση της θρομβοφιλιας. Αυτό μάλλον έφταιξε σε μενα. Είναι πολύ πιθανό να την εμφανίζω όταν μένω έγγυος. Τώρα θα το κοιτάξω κατά τη διάρκεια της πολυαναμενόμενης εγκυμοσύνης μου. Έχω κάνει κι υστεροσκοπιση. Εξετάσεις που δεν είναι ρουτίνας, αλλά σημαντικές. Βρες κάποιον καλό αιματολογο. Δύναμη και ξανά από την αρχή. 

On 13/12/2018 at 2:52 ΜΜ, NINA78 είπε:

Γεια σου Γεωργία μου.Τα ζουζουνακια σου τι κάνουν?Ναι,διδυμακια και ακομη δεν το εχω πιστεψει γιατι στην εμβρυομεταφορα ημουν αρρωστη με συναχι και βηχα.Και ομως τα καταφερα.Μακάρι βέβαια να πάνε ολα καλα.Ξερω απο τωρα οτι θα εχω την βοηθεια της μητέρας μου.

Οσο για την πεθερά να σας το αφηγηθω και αυτο,γιατι πέρα απο την κακία της εχει και πλάκα.Η ιστορια ειναι λυπηρη αλλα απλη, και  δυστυχως υπάρχουν και αυτοι οι ανθρωποι,οσο δυσκολο και αν μας ειναι να αποδεχτουμε οτι ειναι ετσι.Η πεθερα μου,εχει δυο παιδια,μια κορη με την οποια εχει μια σχεση αυτοκόλλητη στην οποία η κορη ειναι διαρκως το αντικειμενο της απαξιωσης της( και κατ'επεκταση δεν εχει κανει τιποτα στην ζωη της)και εναν γιο,τον αντρα μου ο οποίος πολύ συνειδητά μεγαλώνοντας κατάλαβε καποια πραγματα και δεν της επιτρεπει.Ολα αυτα για να σας πω οτι οντας ανεξαρτητος ο συζυγος μου,αποτελει για την μητερα του καποιον με τον οποίο δεν μπορω να καταλάβω τι συναισθηματα τρεφει,σιγουρα οχι πολυ θετικα και κατ'επεκταση και με μενα παρα τις προσπάθειες μου.Ετσι λοιπον οπως δεν ακουσα μια κουβεντα συμπαραστασης οταν εχασα το πρωτο μωρο,εστω και διαμέσου του συζυγου,ετσι και τωρα παρότι γνωριζαν απο την πρωτη στιγμη οτι ειμαι εγκυος,ουτε φωνη ουτε ακροαση εστω και διαμεσου του αντρα μου.Οπότε την κυριακη 'επερνε τηλεφωνο σπιτι,το σηκωνω και τι μου λεει συγχαρητηρια(οπως παντα ο βλακας εγω ευγενικη,ρωτησα τι κανουν πως ειναι)και μου λεει σε εχω παρει 20 φορες και στο κινητο και στο ιατρειο σου.Ε,της λεω και εγω αποκλειεται θα το εβλεπα.Το θρασος συνεχιζεται και μου λεει να ξερεις οτι εγω κατανοω και συγχωρω.Οποτε φορτωνω και εγω και της λεω οκ λοιπον,βλεπεται οτι δεν σχολιαζω τιποτα απο την γενικοτερη σταση σας,για αυτο η κουβεντα θα κοπει εδω,αντιο σας.Αλλα πραγματικα βρε κοριτσια αν σας ελεγα τι εχω υποστει(παρότι ο συζυγος μου,μου ειχε διευκρινίσει απο την πρωτη στιγμη για την κατασταση και με αποτρεπε απο επισκεψεις),εγω εκει προσπαθουσα για δεσμο.Οποτε αυτη την φορα λεω ετσι εισαι θα στο γυρισω πισω,ερχεται ο πεθερος μου(ενα κομματι μαλαμα,αλλα άβουλος) απο το σπιτι με την κουνιαδα μου και λεω και εγω η κ.Κ μαλλον εχει αρχισει να εχει καποιο θεμα,καλο θα ηταν να πάτε σε καποιον συναδελφο και καλυτερα σε νευρολογο,θορυβηθηκαν και οι δυο,οποτε φανταζεστε τι εγινε λεγοντας της το(σιγουρα με βριζει),αλλα ειχε φτασει ο κομπος στο χτενι. Και δεν σας κρυβω ενιωσα λιγο καλα,γιατι με την συμπεριφορα της με στεναχωρησε και με συγχυσε.

Και εχω και ενα ερωτημα,πως να συμπεριφερθω οταν ερθουν τα μωρα?Ξερουμε οτι δεν θα βοηθησει σε τιποτα,δεν θα τα κρατησει.Ουτε τωρα ενδιαφερεται,ουτε καν με ρωτησε για εκεινα,καλα ασε με εμενα αν χρειαζομαι κατι.Ο συζυγος λεει οτι θα τα παμε σπανια και για λιγο και παντα θα ειμαστε παροντες.Στο οποιο συμφωνω,αλλα με στεναχωρει κιολας.Να σας πω οτι η κορη εχει ενα παιδι,με πατερα που σχεδον δεν υπαρχει,απλα επισκεπτεται το παιδι και η πεθερα μου μιλαει ασχημα και στο παιδακι,ηλιθιο το ανεβαζει,βλαμμενο το κατεβαζει και απο την αλλη το παει στις δραστηριοτητες και το κατευθυνει στα παντα.Συγνωμη αν σας κουρασα,ειχα αναγκη να τα μοιραστω.Περιμενω αποψεις.     

Παλμοιρα μου περαστικα στον συζυγο και εύχομαι συντομα να ειναι μαζι σας.Χαρηκα παρα πολυ για την μπεμπουλα.Φιλάκια πολλά.

Νίνα μου, μακριά από τοξικούς ανθρώπους, ακόμα κι αν πρόκειται για κοντινούς συγγενείς. Μην επιτρέψεις σε κανένα να επέμβει με άσχημο τρόπο στη ζωή που έχει ήδη ξεκινήσει μέσα σου. Μόνο σε ανθρώπους που σ αγαπούν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές βροχερές, χειμωνιάτικες καλησπέρες σε όλες τις όμορφες!

Παλμοίρα, σιδερένιος ο άντρας σου και μόνο καλά από δω και πέρα. Να είστε καλά να δεχτείτε το μωρό σας!

Κορίτσια μένω άναυδη από την εξής στατιστική: είναι πολλές, πάρα πολλές οι κάργιες! Προσέξτε, από όσες μας είπαν την εμπειρία τους μόνο η Γεωργία είχε καλά να πει! Τι να πω, νόμιζα ότι είχε βελτιωθεί κάπως η  κατάσταση αλλά ..... Έχουν καταστρέψει κόσμο και οικογένειες αυτές (έχω και εγώ παραδείγματα) αλλά πίστευα ότι κάπως εκπολιτιστήκαμε. Θα μου πείτε, αλλάζει ο κακός ο άνθρωπος ... Καλά αυτή η αγία ελληνική οικογένεια μπορεί να μας έχει στηρίξει όλους, να βόηθησε την ελληνική κοινωνία να κρατηθεί κάπως στην κρίση αλλά έχει καταστρέψει και κόσμο .... πέφτει πάνω (κυρίως η μάνα) και τρώει τα παιδιά της. Τα ευνουχίζει (έτσι να δείτε τι τυχερές είστε που οι άντρες σας μπόρεσαν και αυτονομήθηκαν!) τα κάνει ανώριμα και προβληματικά. Ο θεός να μας φυλάει μην γίνουμε τέτοιες μάνες (όπως βλέπετε το θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνω μάνα). Τι είναι αυτές τις φοβήθηκε το μάτι μου.

Και εδώ θέλω να δηλώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα καμία σας μικρόψυχη ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο και συναφές. Για πολλούς λόγους. Πρώτον, από και ως που να σας κρίνω; Εσείς δέχεστε αυτές τις άσχημες και ψυχοφθόρες συμπεριφορές και έχετε όλο το δικαίωνα να αναπτύξετε τα όποια αρνητικά συναισθήματα. Δεύτερον, είναι απολύτως ανθρώπινα αυτά τα συναισθήματα. Με συγχωρείτε αλλά εγώ είμαι άνθρωπος και δεν επιθυμώ να αποκτήσω φωτοστέφανο> Μπορεί πεθερά να μην έχω αλλά κατά καιρούς έχω αιστανθεί τέτοια συναισθήματα για άλλους. Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τους αγαπάμε όλους! και καλά να είναι κανένας άσχετος απομακρύνεσαι. Αν είναι η πεθερά σου όμως; .....πάλι απομακρύνεσαι! Έλεος με τα πρέπει και τα καθώς πρέπει. Εκτιμώ πάντως την ειλικρίνεια σας. Και στην τελική, ας τα πούμε εδώ με όλα τα πλεονεκτήματα που δίνει το φόρουμ, σαν ένα είδος ομαδικής ψυχανάλυσης. Μόνο καλό θα μας κάνει (τι λέει ο ειδικός;). Κορίτσια, έχω υποφέρει πολύ στη ζωή μου γιατί οι άλλοι δεν είχαν την ευθιξία να μπαίνουν στη θέση μου ώστε να με σέβονται και να μην μ' ενοχλούν (το πιο επιεικές που μπορώ να πω για να μην πω να μ' εκμεταλλεύονται) και έπρεπε να φτάσω σε μεγάλη ηλικία για να καταλάβω ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που θα μας σκεφτούν, σεβαστούν, ... εμείς οφείλουμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και την οικογένεια μας. Οι άλλοι ότι έχουν να κάνουν θα το κάνουν. Και έχω και κάτι άλλο να δηλώσω (δεν είναι δικό μου, είναι μιας φίλης μου αλλά κάθε μέρα που περνάει το ασπάζομαι), έχω ζήσει το μισό της ζωής μου και ενδεχομένως μετράω και ανάποδα, ε, είμαι πολύ μεγάλη πια για ηλίθιους συμβιβασμούς, καθωσπρεπισμούς και έχω κερδίσει το δικαίωμα να κάνω κυρίως πράγματα που μου αρέσουν, να συναναστρέφομαι με πρόσωπα που μου αρέσουν, .... Δεν ξέρω εσείς τι λέτε; Έτσι, ένα πράγμα που μου αρέσει είναι να μοιράζομαι διάφορα μαζί σας. είμαι χαρούμενη γι' αυτό, πιστεύω όλες βοηθήκαμε από αυτή τη συναναστροφή και κερδίσαμε. Ε, μόνο ικανοποίηση αισθάνομαι (για να μην πω ευγνωμοσύνη γιατί είναι βαριά λέξη) και δεν θ' αρχίσω να το ... δεν μου 'ρχεται η κατάλληλη λέξη ... το χαλάω όλο αυτό κρίνοντας σας, ειδικά όταν δεν σας γνωρίζω κιόλας! Επίσης, να σας θυμίσω ότι η συζήτηση ξεκίνησε από τον προβληματισμό της Νίνας σχετικά με το πως να χειριστούμε τη μελλοντική σχέση των παιδιών μας με τέτοια άτομα. Ένα έχω να σας πω. Είστε, είμαστε όλες έξυπνες, μορφωμένες, με ένα επίπεδο (το όμορφες το παραλείπω διότι εννοείται!) πάνω του μέσου όρου θα έλεγα, χαρακτηριστικά που θα σας/μας (τι σκατ... τα βιβλία αυτοβελτίωσης πρέπει να βάζω και τον εαυτό μου μέσα) κάνουν όλες υπέροχες μανούλες! Τις καλύτερες του κόσμου!

Αγαπημένη μου Κοκκινομάλλα, ξέρεις πόσες φορές μας έχεις πει ότι υπήρξες εγωίστρια; Ε, έχω να σου πω: φτάνει το αυτομαστίγωμα. Αρκετά! Υπήρξες όπως λες και εσύ. Παρελθόντας χρόνος. Πάει αυτό σου τελείωσε. Μεγάλωσες, ωρίμασες, σου έδωσε η ζωή αυτά τα μαθήματα που μας δίνει σε όλους και μας προσγειώνει. Εξελίχθηκες, κάνεις την αυτοκριτική σου, γνωρίζεις τον εαυτό σου και κρατάμε αυτό. Να λυπάσαι αυτούς που δεν αλλάζουν και δεν μεγαλώνουν, δεν βελτιώνονται. Σκέψου πως όλα αυτά θα σε κάνουν ακόμη καλύτερη μανούλα. κοίτα εμπειρίες που έχεις και από πόσα θα προσπαθήσεις να προφυλάξεις το παιδί σου; sorry Νίνα δεν θα σου "πάρω" τη δουλειά αλλά βλέπεις είναι ίδιον της φυλής (εκτός από τις πεθερές), διάβασα και γω 2-3 βιβλία αυτοβελτίωσης, τη σειρά του Μπουκάι και έναν Γιάλομ και ψωνίστηκα την είδα ψυχολόγος ..... Τέλος, φυσικά οι δικές μας οικογένειες δεν είναι αγίες ... αλλά βρε αδερφέ στη μάνα μας ρίχνουμε και ένα διάολο και σταματάει!

.. είναι αργά και δεν μου έρχεται και κάτι καλό για να σας καληνυχτήσω εκτός του ότι είστε/είμαστε όλες όμορφες και υπέροχες και να μην το ξεχνάτε ποτέ αυτό!

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα, να με σκέφτεστε τη βδομάδα που θα έρθει και να μου στείλετε τη θετική σας ενέργεια, τις ευχές σας και λίγη τύχη. Σας φιλώ και να προσέχετε

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Angel, τα έγραψες υπέροχα! Πολλή θετική ενέργεια από μένα και πολύ μπεμπεδοσκονη (που λέγαμε και στο άλλο θέμα) από τα μπεμπακια μου! Όλα να σου πάνε τέλεια! 

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...