Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Eleni17 καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή χρονιά σου εύχομαι με ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου! Τι ωραία που μας τα είπες! Ευτυχώς εμένα δεν έκαναν σύγχυση θηλων με την πιπίλα. Κι εγώ στην αρχή δεν έδινα, αλλά δεν υπήρχε και άλλη λύση στην περίπτωση μας. Και μια ξαδελφη μου που ζει στο εξωτερικο και που επίσης δεν έδινε, δεν ξεκολουσε η μικρή από το στήθος της με αποτέλεσμα να είναι και 7ωρες στο στήθος! Δεν μπορούσε η κοπέλα να σηκωθεί από το κρεββάτι. Τελικά ήρθε η μαία της στο σπίτι και της είπε να δώσει πιπίλα. Ευτυχώς και εκείνη μετα την πιπίλα συνέχισε κανονικά τον θηλασμό. Εσύ σ' αυτήν την περίπτωση τι θα πρότεινες; Η άντληση με το διπλό θήλαστρο όντως αυξάνει την προλακτινη; Μακάρι κι εγώ να είχα τις αντοχές να το παλέψω περισσότερο. Όταν είδα πως άρχισε να μειώνεται το γάλα, μου είπε μια μαία να πίνω ένα αφέψημα από βότανα καθώς και μαγιά μπύρας. Το έκανα, αλλά μόλις το είπα στον παιδίατρο μου είπε να τα κόψω αυτά... Μου λες τη γνώμη σου και σ' αυτο σε παρακαλώ; Σου εύχομαι καλή επιτυχία στη συλλογή ωαρίων και να σου πάνε όλα κατ' ευχήν!

Τα αφεψηματα ισως βοηθανε...αυτο που σιγουρα βοηθαει - καθοριζει την εδραιωση επιτυχους θηλασμου ειναι να μπαινει το μωρο στο στηθος...με το πιπιλισμα της θηλης στελνει μηνυμα στην υποφυση για παραγωγη γαλακτος...μονο ετσι αντιλαμβανεται ο οργανισμος ποσο γαλα χρειαζεται το μωρο...αν δεν παιρνει τετοιες πληροφοριες παραγει λιγοτερο γαλα... νομος ζητησης - προσφορας..και επισης η επαφη δερμα με δερμα (μαμα γυμνη στο στηθος κ πανω της το μωρο επισης γυμνο...)αυξανει την παραγωγη....αν ολα αυτα δεν γινουν δεν νομιζω να κανουν θαυματα τα αφεψηματα...

Οσο για την περιπτωση της ξαδελφης, δεν ξερω ποσο καιρο ειχε αυτη την συμπεριφορα το μωρο της...ποια ηταν η ηλικια του....αν επαιρνε βαρος, αν κοιμοταν ηρεμα κλπ....συνυπολογιζονται πολλα.... χαιρομαι παντως που της πηγαν ολα καλα!!


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Ευχαριστώ που απάντησες. Νεογνο ήταν τότε. Κοριτσάκι και γεννήθηκε 4 κιλά και κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς και 54 πόντους! Την ειχε αυτήν την συμπεριφορά από την πρώτη μερα ου πήγαν σπίτι. Μόλις την έβγαζε απ'το στηθος, χάλαγε τον κόσμο απ' το κλάμα. Τις υπόλοιπες πληροφορίες δεν τις γνωρίζω... Αλλά δόξα τω Θεώ ακόμη θηλάζει. Πήγε μια χαρά. 

Σε μένα το αφεψημα και η μαγιά δούλεψαν. Είχα μια μικρή βελτίωση στην παραγωγή. Όμως ο γιατρός είπε πως τα βότανα μπορεί να δημιουργήσουν αλλεργίες στα μωρά και μου είπε να τα κόψω (και γι' αυτο δεν με άφηνε να τους δίνω στην πορεια ούτε χαμομήλι, ούτε καν το αποστειρωμενο του φαρμακειου...) Τι λες Ελένη γι' αυτο περί αλλεργιων; Επίσης, η άντληση με το διπλό θήλαστρο ισχύει;


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Ευχαριστώ που απάντησες. Νεογνο ήταν τότε. Κοριτσάκι και γεννήθηκε 4 κιλά και κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς και 54 πόντους! Την ειχε αυτήν την συμπεριφορά από την πρώτη μερα ου πήγαν σπίτι. Μόλις την έβγαζε απ'το στηθος, χάλαγε τον κόσμο απ' το κλάμα. Τις υπόλοιπες πληροφορίες δεν τις γνωρίζω... Αλλά δόξα τω Θεώ ακόμη θηλάζει. Πήγε μια χαρά. 

Σε μένα το αφεψημα και η μαγιά δούλεψαν. Είχα μια μικρή βελτίωση στην παραγωγή. Όμως ο γιατρός είπε πως τα βότανα μπορεί να δημιουργήσουν αλλεργίες στα μωρά και μου είπε να τα κόψω (και γι' αυτο δεν με άφηνε να τους δίνω στην πορεια ούτε χαμομήλι, ούτε καν το αποστειρωμενο του φαρμακειου...) Τι λες Ελένη γι' αυτο περί αλλεργιων; Επίσης, η άντληση με το διπλό θήλαστρο ισχύει;

Καποιες ερευνες υποστηριζουν οτι το διπλο θηλαστρο αυξανει την ωκυτοκινη κ προλακτινη , τις ορμονες του θηλασμου...

Οσο για τα ροφηματα οντως μπορει να κανουν αλλεργιες και στα θηλαζοντα βρεφη δεν δινονται...η ποσοτητα του χαμομηλιου στερει αντιστοιχη παραγωμενη ποσοτητα γαλακτος...

Οσο βαζουμε ενα μωρο στο στηθος τοσο περισσοτερο γαλα παραγεται..αν το  χορτασουμε με αλλο υγρο(πχ χαμομηλι) λαμβανεται λανθασμενο μηνυμα για το ποσο γαλα χρειαζεται να παραχθει...

Ουτε σε περιοδους εντονης ζεστης χρειαζεται αλλη ενυδατωση με οτιδηποτε...μονο γαλα της μαμας...

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ελένη για την διευκρίνηση. Μακάρι να είχαμε συναντηθεί νωρίτερα. Για το χαμομήλι ρωτάω γιατί στους κολικούς με είχαν ζαλίσει η μαμά μου και οι θείες μου. Τότε που μας μεγάλωμαν εκείνες, το προτειναν οι γιατροι. Προσπαθούσα να τους εξηγήσω πως υπάρχουν νέα δεδομένα πια και είχα γκρίνιες. Καταλαβαίνεις... 


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, eleni17 said:

Καλησπερα σας κοριτσια!!

Σας διαβαζω κλεφτα συχνα ομολογω, σαν να θελω να " κλεψω" λιγο απο την χαρα σας αλλα και να επεξεργαστω μεσα μου το ενδεχομενο της δωρεαν ωαριων...ξεκινησα μολις να μαζευω εμβρυα με φυσικους κυκλους και σαν εναλλακτικη λυση " ψαχνω" λιγο και τα δανεικα ωαρια....

Πεταγομαι απο το πουθενα τωρα για να σας πω καποια χρησιμα πραγματα για τον θηλασμο ως επαγγελματιας υγειας...

Το ποσο σημαντικο ειναι το μητρικο γαλα το ξερετε και πιστεψτε με ειναι κ αλλα τοσα που δεν ξερετε...

Δυστυχως υπαρχουν πολλοι επαγγελματιες υγειας που λενε ναι εγω στηριζω τον θηλασμο και με την πρωτη δυσκολια λενε δωσε φορμουλα..Ακομα κ παιδιατροι....

Πολλοι δινουν λαθος πληροφοριες απο την αρχη κ αν ο θηλασμος δεν εδραιωθει σωστα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.

Ενα τραγικο πρωτο λαθος ειναι οτι δεν εχεις γαλα ειναι πρωτη μερα...δεν εχει κατεβει ακομα .... η φυση ξερει κ εξασφαλιζει την ποσοτητα  αλλα και την συσταση που χρειαζεται το νεογνο...(ειδικα για τα προωρα ειναι ειδικα τροποποιημενο)... την πρωτη μερα το στομαχακι του ειναι σαν ενα κερασακι...αν η μαμα πιστεψει οτι το γαλα της δεν φτανει, οσο και να επιμενει να δινει μονο στηθος.... οταν τελικα θα ενδωσει στο μπιμπερο θα δει το μωρο της να πινει με μανια το γαλα...τοτε θα της πουν : ειδες?? Πειναγε το μωρο γιατι εσυ δεν εχεις γαλα... ενω η αληθεια ειναι οτι το γαλα απο το μπιμπερο πεφτει με ορμη στο στομα του μωρου κ το μωρο αναγκαζεται να το πιει γρηγορα για να μην πνιγει...

Ο θηλασμος τις πρωτες 40-60 μερες δεν εχει προγραμμα ..... το μωρο ζηταει να θηλασει για να καθορισει την παραγωγη γαλακτος...δεν δινουμε πιπιλα γιατι κανει συγχυση θηλων...θηλαζουμε ακομα και αν εχουμε πυρετο....ισα ισα που περνουν αντισωματα στο μωρο μας....υπαρχουν αντιβιωσεις που ειναι συμβατες με τον θηλασμο ...ειναι απειρα αυτα που μπορειτε να διαβασετε στην διαρκεια της εγκυμοσυνης...η γνωση θα σας βοηθησει να νιωσετε δυνατες...Σας προτεινω να μπειτε να ξεψαχνισετε ολο το site www.epilegothilasmo.gr .... ειναι του Ινστιτουτου Υγειας του Παιδιου , του επισημου κρατικου φορεα για οτι αφορα στην υγεια του παιδιου....εχει χρησιμες πληροφοριες για τον θηλασμο αλλα κ για την υγεια του παιδιου γενικοτερα!

Γραφω απο κινητο , συγχωρεστε αν εχω κανει λαθη...

Σας ευχομαι με το καλο να υποδεχτειτε τα μωρακια σας, ιδιαιτερες ευχες στην ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ που μολις γεννησε και στειλτε μου λιγη μαμαδοσκονη για γουρι!

Σας φιλω!

Καλημέρα,σ ευχάριστουμε πολύ!

Καλώς ήρθες κ δε φεύγεις από δω χωρίς χαρά, συνειδητοποίηση, στήριξη και μωρό ή μωρά <3 κάνω λίγο χιούμορ αλλά το πιστεύω. 

Ο,τι θελήσεις να συζητήσεις,θα χαρώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Georgia1972 και @eleni17 σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Η μία με την εμπειρία της μαμάς και η άλλη με την εμπειρία της ειδικού που σύντομα όμως ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΜΑ! Καλή επιτυχία Ελένη! 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Κοκκινομάλλα μου....Φαντάζομαι ότι η Γεωργία έχει δίκιο, όλες οι νέες μανούλες το περνάνε.  Για ό,τι θες είμαστε εδώ.  Μεγάλη αγκαλιά από μένα....

Ελενάκι γεια σου! Καλή επιτυχία στη συλλογή ωαρίων, είναι ψυχοφθόρα διαδικασία - το έχω περάσει - αλλά με την υποστήριξη των κοριτσιών εδώ όλα είναι πιο εύκολα και καλύτερα.

Σας φιλώ όλες πολύ πολύ!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και εύχομαι να ακούμε μόνο ευχάριστα νέα αυτή τη χρονια!

Επίσης όπως και όλες μας περιμένω κι εγώ να ακούσω την Κοκκινομάλλα να είναι καλύτερα και γεμάτη χαρά με το μωράκι της πλέον αγκαλιά.

Εγώ έκανα εξετάσεις είχε φύγει η κύστη είπα να ξεκινήσω μία προσπάθεια εξωσωματικής με δικά μου ωάρια αλλά από ότι φαίνεται μάλλον δεν πάει πολύ καλά σήμερα η οιστραδιόλη μου έκανε βουτιά περιμένω τα σχόλια του γιατρού αλλά δεν περιμένω πολλά..

Διαβάζω όμως τα νέα σας καθημερινά και ξεχνιέμαι και παρηγοριέμαι έτσι.

Καλή συνέχεια σας εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Καλή χρονιά σε όλες. Ας αποκτήσει η κάθεμία όσα μωράκια θέλει :).

Κοκκινομάλλα υπομονή και κουράγιο. Φαντάζομαι ότι όλες λίγο ή πολύ το περνάνε αυτό, από τη μία οι ορμόνες, από την άλλη η κούραση και όλη αυτή η αλλαγή στη ζωή του ζευγαριου...

 Χάθηκα λίγο, ξεχάστηκα, ξεκουράστηκα, και με την νέα χρονιά ξεκινάμε δυναμικά με ξένα ωάρια!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα...γνωριζει καμια σας να μου πει κατα ποσο μια λαπαροσκοπικη επεμβαση αφαιρεσης κυστεων απο τις ωοθηκες μπορει να επιβαρυνει τις ηδη συρρικνωμενες ωοθηκες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, palmoira είπε:

@Georgia1972 και @eleni17 σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Η μία με την εμπειρία της μαμάς και η άλλη με την εμπειρία της ειδικού που σύντομα όμως ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΜΑ! Καλή επιτυχία Ελένη! 

Σε ευχαριστω πολυ !!! Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι να το πιστεψω οτι εγω μπορει να γινω μαμα.....

 

15 ώρες πρίν, lennio είπε:

Καλημέρα,σ ευχάριστουμε πολύ!

Καλώς ήρθες κ δε φεύγεις από δω χωρίς χαρά, συνειδητοποίηση, στήριξη και μωρό ή μωρά <3 κάνω λίγο χιούμορ αλλά το πιστεύω. 

Ο,τι θελήσεις να συζητήσεις,θα χαρώ 

Τις σκεψεις μου σιγουρα τις εχετε κανει κ σεις. ... αυτο το ασανσερ συναισθηματων που σε αναστατωνει...την μια στιγμη χαιρεσαι γιατι γονιμοποιηθηκε το ωαριο σου και την αλλη στιγμη γκρεμιζεσαι.....και αν δεν διαιρεθει σωστα? Αν δεν γινει εμφυτευση? Αν παλινδρομισει??? Νευριαζω να ανηκω σε μια στατιστικη κλιμακα....ειμαι ανθρωπος κ εχω ονειρα να κανω ενα μωρο....παλευω να μην γινει ολη μου η ζωη το "κυνηγι" του μωρου....

Ευτυχως καταφερα να ειμαι πιο ηρεμη γενικα, εκτος των ημερων της ωοληψιας κλπ...

Εχω στην ακρη του μυαλου μου τα δανεικα αλλα θελω να προσπαθησω να δω τις δικες μου δυνατοτητες πρωτα....ευελπιστω να ειμαι αναμεσα στις λιγες "τυχερες" που τα καταφεραν...οσο αντεχω θα το κυνηγησω ωστε να μην μου χρεωσω ποτε οτι δεν το παλεψα.,..ηδη μου χρεωνω το οτι δεν "φροντισα" αρκετα το να γινω μαμα νεοτερη....

Σας θαυμαζω για το κουραγιο σας...Ολες μου εχετε κανει παρεα, με εχετε κανει να σκεφτω και να βιωσω την χαρα σας οταν παιρνετε θετικο τεστ, οταν νιωθετε το μωρο να κλωτσαει κλπ....ειναι μαγικο ολο αυτο..να παιρνεις συμπαρασταση απο αγνωστους ενω οι " δικοι" σου ειναι  σχεδον αμετοχοι...

Σας φιλω ολες..

Καλο βραδυ!!!

  • Μου αρέσει 4

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε;

Ελένη μου, σαν να ακούω εμένα. Αλλά θα δεις που όλα θα πάνε καλά και σίγουρα θα γίνεις μανούλα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Αφού τα κατάφερα εγώ σ'αυτην την ηλικία, όλες θα τα καταφέρετε. Δεν το βάζουμε κάτω!

  • Μου αρέσει 3

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χιονισμένες καλημέρες από Θεσσαλονίκη κορίτσια μου.... Είναι πολύ όμορφα έξω.. αλλά να κάθεσαι και να χαζεύεις το χιόνι από το σαλόνι σου.. λυπαμε όλους αυτούς που είναι έξω στους δρόμους με τόσο κρύο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dggs said:

Χιονισμένες καλημέρες από Θεσσαλονίκη κορίτσια μου.... Είναι πολύ όμορφα έξω.. αλλά να κάθεσαι και να χαζεύεις το χιόνι από το σαλόνι σου.. λυπαμε όλους αυτούς που είναι έξω στους δρόμους με τόσο κρύο..

 Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου :)

12 hours ago, eleni17 said:

Σε ευχαριστω πολυ !!! Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι να το πιστεψω οτι εγω μπορει να γινω μαμα.....

 

Τις σκεψεις μου σιγουρα τις εχετε κανει κ σεις. ... αυτο το ασανσερ συναισθηματων που σε αναστατωνει...την μια στιγμη χαιρεσαι γιατι γονιμοποιηθηκε το ωαριο σου και την αλλη στιγμη γκρεμιζεσαι.....και αν δεν διαιρεθει σωστα? Αν δεν γινει εμφυτευση? Αν παλινδρομισει??? Νευριαζω να ανηκω σε μια στατιστικη κλιμακα....ειμαι ανθρωπος κ εχω ονειρα να κανω ενα μωρο....παλευω να μην γινει ολη μου η ζωη το "κυνηγι" του μωρου....

Ευτυχως καταφερα να ειμαι πιο ηρεμη γενικα, εκτος των ημερων της ωοληψιας κλπ...

Εχω στην ακρη του μυαλου μου τα δανεικα αλλα θελω να προσπαθησω να δω τις δικες μου δυνατοτητες πρωτα....ευελπιστω να ειμαι αναμεσα στις λιγες "τυχερες" που τα καταφεραν...οσο αντεχω θα το κυνηγησω ωστε να μην μου χρεωσω ποτε οτι δεν το παλεψα.,..ηδη μου χρεωνω το οτι δεν "φροντισα" αρκετα το να γινω μαμα νεοτερη....

Σας θαυμαζω για το κουραγιο σας...Ολες μου εχετε κανει παρεα, με εχετε κανει να σκεφτω και να βιωσω την χαρα σας οταν παιρνετε θετικο τεστ, οταν νιωθετε το μωρο να κλωτσαει κλπ....ειναι μαγικο ολο αυτο..να παιρνεις συμπαρασταση απο αγνωστους ενω οι " δικοι" σου ειναι  σχεδον αμετοχοι...

Σας φιλω ολες..

Καλο βραδυ!!!

Αχ βρε Ελένη, στο εύχομαι ολόψυχα. Διαβάζω το πώς αισθάνεσαι και σκέφτεσαι κι αναγνωριζω τον εαυτό μου πριν κάποιο καιρό. Δεν έκανα φυσικούς, έκανα διεγέρσεις με ορμονες, κύκλους εξωσωματικης, κάμποσους. Το λέω γιατί πιστεύω πως οι φυσικοί κύκλοι χρειάζονται ένα είδος δύναμης πιο ιδιαίτερης. Είναι πιστεύω ακόμα πιο ψυχοφθόρο ταξίδι, κάθε μήνα να μπαίνεις στη διαδικασία αυτή. Το ασανσέρ πάντως το γνωρίζω κ ότι άλλο είπες. Πιστεύω πως όλες οι κοπέλες εδω. 

Προσωπικά, εδώ, βρήκα ην ουσιαστική στήριξη κ συμπαράσταση που δεν είχα γευτεί ποτέ πριν. Από γυναίκες που δε γνωρίζω προσωπικά, ακόμα τουλάχιστον. Είναι καταπληκτικό. Εμένα με βοήθησε ν αποδεχτώ πλήρως την περίπτωση δωρεάς ωαρίων, μετά από ένα προσωπικό ταξίδι δύσκολο αλλά αληθινοτατο. Ανακάλυψα μέσα μου αλλά κ βιολογικά τι εστί μητέρα κ γονέας και είδα ποσο τυχερή ειμαι που ζω στην εποχή μας. 

Απαλλάχτηκα κι από όλες εκείνες τις ερωτήσεις που με βασάνιζαν σε κάθε προσπάθεια, για το τι θα γινει κι αν θα τα καταφέρω. Κατάλαβα ότι δεν έχει νόημα το άγχος. Είναι γεννημένο μόνο από φόβους. Βρήκα και το σωστό, για εμένα γιατρό. 

Έχω τη χαρά να πω ότι ανήκω στις τυχερές. 41 ετών, δεν πίστευα ότι θα συμβεί τελικά και τώρα είμαι 3 μηνών έγκυος! Όταν είσαι στο χορό Ελένη και χορεύεις, θα κάνεις παιδί. Κι ας φοβάσαι, είναι λογικό. Όλες μας φοβόμαστε αλλά αυτό που μας κάνει νικήτριες είναι ότι δεν κολλαμε στο φόβο μας. Δεν παγώνουμε. Προχωράμε με το κεφάλι ψηλά και του λέμε "κάνε πέρα". Κι έχουμε κ μυαλό ανοιχτό να μάθουμε κ να καταλάβουμε. Γι'αυτό σου λέω πως όλα θα πάνε καλά. Και το πιστεύω. Θα δεις :)

Πολλά φιλιά από το Παρισακι κορίτσια μου.

 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...