Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! 

Μπαίνω στην κουβέντα σας, αλλά σας παρακολουθώ αρκετό καιρό κ διαβάζω γι αυτόν τον  καταπληκτικό γιατρό κ δεν μπορώ ν αντισταθω. θα ήθελα να παρακαλέσω την @lennio την @Mishka κ την @NINA78 αν έχετε την καλοσύνη να μου στείλετε το όνομα του γιατρού γιατί θέλω να πάρω δεύτερη γνώμη για τα θέματα μου.

Μισκα προσπάθησα εχθές να σου στείλω πμ αλλά μάλλον δεν τα κατάφερα. 

Να σας ευχηθώ να πάνε όλα καλά στις εγκυμοσύνες σας κ σε λίγους μήνες να γεμίσουν οι αγκαλιές σας 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

καλησπέρα κορίτσια μου

Να συμφωνήσω με την Νίνα μας , όσο αφορά το γιατρό. Να ξαναπώ , ότι εγώ την προσπάθεια μας , την έκανα στην επαρχία που ζω . Αγαπάω πάρα πολύ το γιατρό μου , τον εμπιστευόμουν , και μου είχε πει , πριν πας Αθήνα , κάνε εδώ , μια προσπάθεια. Όπως και έγινε .

Αν αποτύγχαινα και την 2η φορά , είχα σκοπό , να επισκεφτώ τον γιατρό Τσιρ...τη . Δεν υπήρξα ποτέ ασθενής του , δεν έχω πάει ούτε μια φορά στο ιατρείο του , δεν του έχω δώσει ούτε ΕΝΑ ευρώ , παρόλο αυτά , σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου , υπάρχουν 

 μπορεί :-Dκαι 100 μέηλ που τον ρωτούσα , για ότι απορία είχα , ούτε φόβο είχα...και όπως ξέρετε και οι περισσότερες , δεν είναι και λίγες οι φοβίες μου. Βλέπετε , υπήρχε η πρώτη αποτυχία , και όσο και αν εμπιστευόμουν το γιατρό μου , το κέντρο δεν το ήξερα.

Μου απαντούσε πάντα , δεν ξέρω αν ήταν ο ίδιος ή γραμματέας του , αλλά αν κρίνω από τις ώρες (πολλές φορές μετά τις 22,00 μ ) μάλλον αυτός . Πάντα με υπομονή και κάποιες φορές με χιούμορ , λόγω κάποιας ανοησίας που ρωτούσα.

 

Επιτέλους ηλιοςςςςς . Να στεγνώσουμε .Βγήκαμε με το καρότσι μας σήμερα , ενώ η μικρή είναι κλώνος του άντρα μου , εκτός τα ανοιχτόχρωμα μάτια , που ενδεχομένως αλλάξουν , στη γειτονιά που μας είδαν , είπαν ότι αρχίζει να μου μοιάζει....και να σας πω; νομίζω ότι

μου μοιάζει , ενώ γεννήθηκε με πολύ , και το εννοώ πολύ , μαλλί , τώρα έχουν αρχίσει και πέφτουν , και αυτά που βγαίνουν , είναι ΚΑΣΤΑΝΟΚΟΚΚΙΝΑ .... 

Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα ρώτησε , αν θα το πει στον κύκλο της.... εμείς δεν το είπαμε , ( η κολλητή μου , μόνο το ξέρει , που η αδερφή της , θα κινηθεί έτσι , λόγω χημειοθεραπειών) . Δεν το είπαμε ούτε στις οικογένειες μας ...προσωπικά εγώ ούτε στην αδερφή μου

γιατί δεν θα μπορούσε να το διαχειριστεί , οπότε δεν υπήρχε λόγος να την βάλω σε αυτή τη διαδικασία (η οποία είναι 9 χρόνια μεγαλύτερη μου , και της θυμίζω πολύ εμένα μωρό :-o , φτυστή εσύ μου λέει είσαι ...και χαμογελάω.....)

 

Νίνα και εγώ σας αγαπάω να το ξέρετε , απλά φοβήθηκα ...και μάλιστα πολύ......

 

σας φιλώ 

 

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

καλησπέρα κορίτσια μου

Να συμφωνήσω με την Νίνα μας , όσο αφορά το γιατρό. Να ξαναπώ , ότι εγώ την προσπάθεια μας , την έκανα στην επαρχία που ζω . Αγαπάω πάρα πολύ το γιατρό μου , τον εμπιστευόμουν , και μου είχε πει , πριν πας Αθήνα , κάνε εδώ , μια προσπάθεια. Όπως και έγινε .

Αν αποτύγχαινα και την 2η φορά , είχα σκοπό , να επισκεφτώ τον γιατρό Τσιρ...τη . Δεν υπήρξα ποτέ ασθενής του , δεν έχω πάει ούτε μια φορά στο ιατρείο του , δεν του έχω δώσει ούτε ΕΝΑ ευρώ , παρόλο αυτά , σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου , υπάρχουν 

 μπορεί :-Dκαι 100 μέηλ που τον ρωτούσα , για ότι απορία είχα , ούτε φόβο είχα...και όπως ξέρετε και οι περισσότερες , δεν είναι και λίγες οι φοβίες μου. Βλέπετε , υπήρχε η πρώτη αποτυχία , και όσο και αν εμπιστευόμουν το γιατρό μου , το κέντρο δεν το ήξερα.

Μου απαντούσε πάντα , δεν ξέρω αν ήταν ο ίδιος ή γραμματέας του , αλλά αν κρίνω από τις ώρες (πολλές φορές μετά τις 22,00 μ ) μάλλον αυτός . Πάντα με υπομονή και κάποιες φορές με χιούμορ , λόγω κάποιας ανοησίας που ρωτούσα.

 

Επιτέλους ηλιοςςςςς . Να στεγνώσουμε .Βγήκαμε με το καρότσι μας σήμερα , ενώ η μικρή είναι κλώνος του άντρα μου , εκτός τα ανοιχτόχρωμα μάτια , που ενδεχομένως αλλάξουν , στη γειτονιά που μας είδαν , είπαν ότι αρχίζει να μου μοιάζει....και να σας πω; νομίζω ότι

μου μοιάζει , ενώ γεννήθηκε με πολύ , και το εννοώ πολύ , μαλλί , τώρα έχουν αρχίσει και πέφτουν , και αυτά που βγαίνουν , είναι ΚΑΣΤΑΝΟΚΟΚΚΙΝΑ .... 

Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα ρώτησε , αν θα το πει στον κύκλο της.... εμείς δεν το είπαμε , ( η κολλητή μου , μόνο το ξέρει , που η αδερφή της , θα κινηθεί έτσι , λόγω χημειοθεραπειών) . Δεν το είπαμε ούτε στις οικογένειες μας ...προσωπικά εγώ ούτε στην αδερφή μου

γιατί δεν θα μπορούσε να το διαχειριστεί , οπότε δεν υπήρχε λόγος να την βάλω σε αυτή τη διαδικασία (η οποία είναι 9 χρόνια μεγαλύτερη μου , και της θυμίζω πολύ εμένα μωρό :-o , φτυστή εσύ μου λέει είσαι ...και χαμογελάω.....)

 

Νίνα και εγώ σας αγαπάω να το ξέρετε , απλά φοβήθηκα ...και μάλιστα πολύ......

 

σας φιλώ 

 

<3 <3 <3 κόκκινες σαν τα μαλλάκια σας :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου !

Εμείς αποφασίσαμε να μην πουμε τίποτα πουθενα. Εξαλλου είναι πολύ προσωπικό κατα την γνωμη μου . Εφόσον εχει χτιστεί μια ουσιώδης επικοινωνια και σχέση μεταξύ γονέα παιδιού μπορεί να συζητηθεί με το παιδι όταν μεγαλώσει. Δεν είναι σαν την υιοθεσία που πρέπει να το ξερει απο day 1. Νιωθω ότι είναι σαν να έχω κάνει μεταμόσχευση !!! Χαχαχα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα κορίτσια μου

Να συμφωνήσω με την Νίνα μας , όσο αφορά το γιατρό. Να ξαναπώ , ότι εγώ την προσπάθεια μας , την έκανα στην επαρχία που ζω . Αγαπάω πάρα πολύ το γιατρό μου , τον εμπιστευόμουν , και μου είχε πει , πριν πας Αθήνα , κάνε εδώ , μια προσπάθεια. Όπως και έγινε .

Αν αποτύγχαινα και την 2η φορά , είχα σκοπό , να επισκεφτώ τον γιατρό Τσιρ...τη . Δεν υπήρξα ποτέ ασθενής του , δεν έχω πάει ούτε μια φορά στο ιατρείο του , δεν του έχω δώσει ούτε ΕΝΑ ευρώ , παρόλο αυτά , σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου , υπάρχουν 

 μπορεί :-Dκαι 100 μέηλ που τον ρωτούσα , για ότι απορία είχα , ούτε φόβο είχα...και όπως ξέρετε και οι περισσότερες , δεν είναι και λίγες οι φοβίες μου. Βλέπετε , υπήρχε η πρώτη αποτυχία , και όσο και αν εμπιστευόμουν το γιατρό μου , το κέντρο δεν το ήξερα.

Μου απαντούσε πάντα , δεν ξέρω αν ήταν ο ίδιος ή γραμματέας του , αλλά αν κρίνω από τις ώρες (πολλές φορές μετά τις 22,00 μ ) μάλλον αυτός . Πάντα με υπομονή και κάποιες φορές με χιούμορ , λόγω κάποιας ανοησίας που ρωτούσα.

 

Επιτέλους ηλιοςςςςς . Να στεγνώσουμε .Βγήκαμε με το καρότσι μας σήμερα , ενώ η μικρή είναι κλώνος του άντρα μου , εκτός τα ανοιχτόχρωμα μάτια , που ενδεχομένως αλλάξουν , στη γειτονιά που μας είδαν , είπαν ότι αρχίζει να μου μοιάζει....και να σας πω; νομίζω ότι

μου μοιάζει , ενώ γεννήθηκε με πολύ , και το εννοώ πολύ , μαλλί , τώρα έχουν αρχίσει και πέφτουν , και αυτά που βγαίνουν , είναι ΚΑΣΤΑΝΟΚΟΚΚΙΝΑ .... 

Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα ρώτησε , αν θα το πει στον κύκλο της.... εμείς δεν το είπαμε , ( η κολλητή μου , μόνο το ξέρει , που η αδερφή της , θα κινηθεί έτσι , λόγω χημειοθεραπειών) . Δεν το είπαμε ούτε στις οικογένειες μας ...προσωπικά εγώ ούτε στην αδερφή μου

γιατί δεν θα μπορούσε να το διαχειριστεί , οπότε δεν υπήρχε λόγος να την βάλω σε αυτή τη διαδικασία (η οποία είναι 9 χρόνια μεγαλύτερη μου , και της θυμίζω πολύ εμένα μωρό :-o , φτυστή εσύ μου λέει είσαι ...και χαμογελάω.....)

 

Νίνα και εγώ σας αγαπάω να το ξέρετε , απλά φοβήθηκα ...και μάλιστα πολύ......

 

σας φιλώ 

 

Εγώ δεν σε ξέρω και δεν ξέρω πως είναι το μωρό. Αλλά είμαι σίγουρη ότι σου μοιάζει. Και όσο μεγαλώνει θα σου μοιάζει ακόμα περισσότερο! Δεν το λέω για παρηγοριά καθόλου. Το πιστεύω.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/3/2019 at 7:32 ΜΜ, Κρισταλενια είπε:

Κοριτσακια ομορφα και υπεροχα σας παρακαλω παρα πολυ βοηθηστε με, χρειαζομαι την αποψη σας την εμπειρια σας δεν ξερω αν θα μπερδευτω περισσοτερο ή αν θα βγαλω ακρη αλλα το θεμα εχει ως εξης να κανω προσπαθεια με δικα μου ωαρια ή να παω κατευθειαν σε δοτρια? Εσεις τι λετε, 

Δεν εχω κανενα προβλημα να παω με δανεικα ωαρια ειλικρινα δεν ειναι αυτο το θεμα αλλα το ξανασκεφτομαι ηλικια 45 και εξετασεις αριστες 

Αυριο εχω κανονισει να μιλησω και με την γυναικολογο μου απο ελλαδα να δω τι θα μου πει

Καθε αποψη σεβαστη και καλοδεχουμενη φιλια πολλα πολλα

όλα είναι σχετικά....απλά αν δεις τις πιθανότητες στις ηλικίες 40 plus δεν είναι με το μέρος μας...και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω....ας με πω ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ75:-D

εγώ πχ από τα 40 μου η ΑΜΗ ήταν πιο κάτω και από το πάτωμα ...γνώρισα κοπέλες (της ίδιας συνομοταξίας 40+) που ναι έμεναν έγκυες με δικά τους ωάρια , αλλά δυστυχώς οι εγκυμοσύνες δεν είχαν αίσια έκβαση (χρωμοσωματικές ανωμαλίες)  κοπέλα από εδώ μου είπε

έμενα έγκυος με δικά μου αλλά δεν είχα το κουράγιο να θρηνήσω και άλλη απώλεια .ΒΕΒΑΙΑ αυτό δεν είναι κανόνας ... έχω συνάδελφο που έμεινε πολύ εύκολα έγκυος (σύμφωνα με τα λεγόμενα της , από την συχνότητα επαφών ) στα 52 της , δεν το κράτησε για να σου πω την εξέλιξη της εγκυμοσύνης της.

Κουμπάρα της αδερφής μου , με παιδιά φοιτητές , στο ετήσιο τσεκ απ της , ο γυναικολόγος της είπε ότι βλέπει πολλά ωάρια και να προσέχει.....

Εγώ πχ δεν ήθελα μέχρι κάποια ηλικία παιδί....έτσι όταν το αποφάσισα , πολύ αργά για δικά μου ωάρια....θα ήθελα να είχα δοκιμάσει με δικά μου ωάρια....έτσι για την τιμή των όπλων..... η απόφαση είναι δική σας....ότι αντέχει ο καθένας μας

Φιλικά πάντα :)

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

όλα είναι σχετικά....απλά αν δεις τις πιθανότητες στις ηλικίες 40 plus δεν είναι με το μέρος μας...και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω....ας με πω ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ75:-D

εγώ πχ από τα 40 μου η ΑΜΗ ήταν πιο κάτω και από το πάτωμα ...γνώρισα κοπέλες (της ίδιας συνομοταξίας 40+) που ναι έμεναν έγκυες με δικά τους ωάρια , αλλά δυστυχώς οι εγκυμοσύνες δεν είχαν αίσια έκβαση (χρωμοσωματικές ανωμαλίες)  κοπέλα από εδώ μου είπε

έμενα έγκυος με δικά μου αλλά δεν είχα το κουράγιο να θρηνήσω και άλλη απώλεια .ΒΕΒΑΙΑ αυτό δεν είναι κανόνας ... έχω συνάδελφο που έμεινε πολύ εύκολα έγκυος (σύμφωνα με τα λεγόμενα της , από την συχνότητα επαφών ) στα 52 της , δεν το κράτησε για να σου πω την εξέλιξη της εγκυμοσύνης της.

Κουμπάρα της αδερφής μου , με παιδιά φοιτητές , στο ετήσιο τσεκ απ της , ο γυναικολόγος της είπε ότι βλέπει πολλά ωάρια και να προσέχει.....

Εγώ πχ δεν ήθελα μέχρι κάποια ηλικία παιδί....έτσι όταν το αποφάσισα , πολύ αργά για δικά μου ωάρια....θα ήθελα να είχα δοκιμάσει με δικά μου ωάρια....έτσι για την τιμή των όπλων..... η απόφαση είναι δική σας....ότι αντέχει ο καθένας μας

Φιλικά πάντα :)

 

 

Καλησπερα κοκκινομαλλα μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, εχεις απολυτο δικιο και αυτο ειναι το μοτο μου τα παντα ειναι σχετικα

Κανουμε την προσπαθεια μας φυσικα και αν ερθει ηρθε μεχρι την στιγμη που θα ερθουμε ελλαδα καλοκαιρι ή απο σεπτεμβρη αναλογα με τα οικονομικα μας αλλιως θα το ξεκινουσαμε απο τωρα αχαχχαχαχα και παμε κατευθειαν για δανεικα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια όμορφη μέρα σήμερα και τριήμερο μπροστά μας τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Ηθελα δύο πρακτικές συμβουλές. Η πρώτη αφορά τη βαφή μαλλιών γιατί έχω μπερδευτεί όσο το ψάχνω. Εμένα ο γυναικολόγος μου που είναι εξαιρετικά σοβαρός και έμπειρος μου είχε πει την προηγούμενη φορά φυτικές βαφές δεν πειράζουν μπορώ να κάνω άφοβα. Εσείς τι κάνατε; Οπως καταλαβαίνετε με νοιάζει γιατί είμαι φουλ στην άσπρη τρίχα όχι τίποτε άλλο και θα χτυπήσει και κάπως ενώ δε θέλω να ανακοινώσω τίποτα πουθενά πριν είμαι απόλυτα σίγουρη όπερ μετά 3-4 μήνες.. 

Επίσης ο γιατρός τώρα λέει ξεκούραση και ξεκούραση οπότε όλο κάθομαι. Λατρεύω όμως το περπάτημα και τρώγομαι τώρα με την άνοιξη να βγω έξω. Ο χαλαρός περίπατος λέτε είναι ξεκούραση; Γιατί εμένα σίγουρα με ξεκουράζει ψυχολογικά!!

Σας εύχομαι καλό τριήμερο και να περάσετε τέλεια!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες και καλό τριήμερο!

@Mishka μου, το θέμα με την βαφή μαλλιών έχει γίνει μεγάλο χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου. Ο γιατρός μου μού είπε να το αποφύγω το πρώτο τρίμηνο, όχι γιατί βλάπτει το μωρό, αλλά σε περίπτωση αλλεργίας θα είναι δύσκολη η αντιμετώπιση. Μετά την αυχενική άρχισα να τα βάφω πάλι, με κανονική βαφή. Δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει ότι κάνει κακό. Όσο για τις φυτικές, σχετικό είναι και αυτό. Από χημείο βγαίνουν και εκείνες, συν ότι δεν γίνονται εξίσου πολλές δοκιμές όπως με τις άλλες. Επιπλέον, περίπτωση αλλεργίας υπάρχει πάντα -οπως και σε οτιδήποτε ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης ή μη, φυτικού ή μη προϊόντος.

Και τη βόλτα σου να την πας. Εφόσον δεν σου έχει πει ο γιατρός "ξάπλα" δεν υπάρχει λόγος να περιορίζεσαι τόσο πολύ. Μόνο που θα έχεις έννοια να μην πιέσεις τον εαυτό σου περισσότερο από όσο αντέχει -και πίστεψε με σε αυτή τη φάση οι αντοχές μας είναι απείρως μικρότερες από πριν. 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ασχετο-σχετικο; Βγάλατε άκρη με αγορά καροτσιού; Πολυκαρότσι ή απλό; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mishka είπε:

Καλημέρα κορίτσια όμορφη μέρα σήμερα και τριήμερο μπροστά μας τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Ηθελα δύο πρακτικές συμβουλές. Η πρώτη αφορά τη βαφή μαλλιών γιατί έχω μπερδευτεί όσο το ψάχνω. Εμένα ο γυναικολόγος μου που είναι εξαιρετικά σοβαρός και έμπειρος μου είχε πει την προηγούμενη φορά φυτικές βαφές δεν πειράζουν μπορώ να κάνω άφοβα. Εσείς τι κάνατε; Οπως καταλαβαίνετε με νοιάζει γιατί είμαι φουλ στην άσπρη τρίχα όχι τίποτε άλλο και θα χτυπήσει και κάπως ενώ δε θέλω να ανακοινώσω τίποτα πουθενά πριν είμαι απόλυτα σίγουρη όπερ μετά 3-4 μήνες.. 

Επίσης ο γιατρός τώρα λέει ξεκούραση και ξεκούραση οπότε όλο κάθομαι. Λατρεύω όμως το περπάτημα και τρώγομαι τώρα με την άνοιξη να βγω έξω. Ο χαλαρός περίπατος λέτε είναι ξεκούραση; Γιατί εμένα σίγουρα με ξεκουράζει ψυχολογικά!!

Σας εύχομαι καλό τριήμερο και να περάσετε τέλεια!

Αχ κορίτσι μου πόσο σε καταλαβαίνω . Εγώ είμαι σχεδόν 2 μήνες μέσα . Μονο μέχρι το φουρνο πάω. 

Ξέρω ότι ακουγεται υπερβολικό αλλά ήταν οι ιώσεις , μου είχε πει ο γιατρός να προσέχω και το  " εδεσε " ο άντρας μου , οπότε τα έχει αναλάβει όλα εκείνος! 

Δουλειες στο σπίτι ? Ολα... μόνο το μαγείρεμα κάνω. Τιποτα άλλο  ! 

Εξω βόλτες ... Με τίποτα . Να κλείσει το 1ο τρίμηνο και μετά... 
Οσο για το περπάτημα μην την ψαχνεις . Θα σου πω οτι πριν ξεκινήσω την εξωσωματική πήγαινα γυμναστήριο 6 φ/ εβδομαδα και ο γιατρός μου ζήτησε να το σταματήσω μη τυχόν και τραυματιστώ και έχουμε άλλα ... 

Τον πιεσα για το περπάτημα και συμφωνησε αλλά ο άντρας μου ... ανένδοτος ... !

Εδω τριγύρω αν πάμε καμια βολτα το σκύλο και βεβαια όχι μόνη μου - μαζί ... μη τυχόν και ζαλιστώ , σκοντάψω ή πέσει καμια πολυκατοικία πάνω μου !! Χαχαχαχα 

Η αλήθεια είναι ότι τον είχε πιάσει φοβία σκεφτόμενος ότι είναι ίσως η μοναδική μας ευκαιρία για παιδί . Και σου λέει κάνε υπομονή 2- 3 μήνες να φυγει το επικίνδυνο διάστημα να νιώθουμε σίγουροι και μετα οκ ... Φρίκαρα λίγο στην αρχή αλλά τώρα είμαι καλύτερα. 

Πριν 2 βδομάδες είχαμε βγει ενα πρωί για καφε !! Ουαου ... χαχαχα και τον έχω πείσει να βγούμε και το τριημερο καμιά βόλτα.. Εξάλου μπήκα πια στον 3ο μηνα ... επιτέλους.

Εχει ανοίξει και ο καιρός ... φυγαν και οι πολλές ιώσεις .... Λευτεριά στις γκαστρωμένες !!!! Χαχαχαχαχα 

1 ώρα πρίν, alina80 είπε:

Καλημέρα όμορφες και καλό τριήμερο!

@Mishka μου, το θέμα με την βαφή μαλλιών έχει γίνει μεγάλο χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου. Ο γιατρός μου μού είπε να το αποφύγω το πρώτο τρίμηνο, όχι γιατί βλάπτει το μωρό, αλλά σε περίπτωση αλλεργίας θα είναι δύσκολη η αντιμετώπιση. Μετά την αυχενική άρχισα να τα βάφω πάλι, με κανονική βαφή. Δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει ότι κάνει κακό. Όσο για τις φυτικές, σχετικό είναι και αυτό. Από χημείο βγαίνουν και εκείνες, συν ότι δεν γίνονται εξίσου πολλές δοκιμές όπως με τις άλλες. Επιπλέον, περίπτωση αλλεργίας υπάρχει πάντα -οπως και σε οτιδήποτε ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης ή μη, φυτικού ή μη προϊόντος.

Και τη βόλτα σου να την πας. Εφόσον δεν σου έχει πει ο γιατρός "ξάπλα" δεν υπάρχει λόγος να περιορίζεσαι τόσο πολύ. Μόνο που θα έχεις έννοια να μην πιέσεις τον εαυτό σου περισσότερο από όσο αντέχει -και πίστεψε με σε αυτή τη φάση οι αντοχές μας είναι απείρως μικρότερες από πριν. 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ασχετο-σχετικο; Βγάλατε άκρη με αγορά καροτσιού; Πολυκαρότσι ή απλό; 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για τα καρότισια άν ξέρει κάποια. Στην κρεβατοκάμαρα μου δεν έχω χώρο και αναγκαστικά πρέπει να πάρω λίκνο , όμως μου είπαν ότι μπορώ αν θέλω αντί για  λίκνο να χρησιμοποιώ τους πρώτους μήνες την καλαθουνα απο το καρότσι εφόσο μιλάμε για αυτά που είναι 3 σε 1 . Εχετε ακούσει κάτι γι' αυτό ? Τον πρωτο καιρό πχ. μέχρι 6 μήνες μπορεί να κοιμάται εκεί το μωρό ? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Mishka είπε:

Καλημέρα κορίτσια όμορφη μέρα σήμερα και τριήμερο μπροστά μας τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Ηθελα δύο πρακτικές συμβουλές. Η πρώτη αφορά τη βαφή μαλλιών γιατί έχω μπερδευτεί όσο το ψάχνω. Εμένα ο γυναικολόγος μου που είναι εξαιρετικά σοβαρός και έμπειρος μου είχε πει την προηγούμενη φορά φυτικές βαφές δεν πειράζουν μπορώ να κάνω άφοβα. Εσείς τι κάνατε; Οπως καταλαβαίνετε με νοιάζει γιατί είμαι φουλ στην άσπρη τρίχα όχι τίποτε άλλο και θα χτυπήσει και κάπως ενώ δε θέλω να ανακοινώσω τίποτα πουθενά πριν είμαι απόλυτα σίγουρη όπερ μετά 3-4 μήνες.. 

Επίσης ο γιατρός τώρα λέει ξεκούραση και ξεκούραση οπότε όλο κάθομαι. Λατρεύω όμως το περπάτημα και τρώγομαι τώρα με την άνοιξη να βγω έξω. Ο χαλαρός περίπατος λέτε είναι ξεκούραση; Γιατί εμένα σίγουρα με ξεκουράζει ψυχολογικά!!

Σας εύχομαι καλό τριήμερο και να περάσετε τέλεια!

κορίτσια καλησπέρα

όσο αφορά τη βαφή , μετά το πρώτο 3μηνο επιτρέπεται , και κανονική όχι φυτική....επίσης και το βάψιμο νυχιών , προσωπικά είχα πάντα , από την εμβρυομεταφορά και μετά ημιμόνιμο...δεν το σταμάτησα. Βαφή θα συμφωνήσω ακριβώς με ΑΛίνα μετά την αυχενική επιτρέπεται μου έλεγε...προσωπικά μετά που μπήκα στον 4ο , κάπου 3,5 μηνών....η μόνη διαφορά ήταν ότι την άφηνα 30΄και όχι 45΄όπως πριν...ο μόνος λόγος οι αλλεργίες....και όχι μην βγει με ουρά το μωρό (το άκουσα και αυτό )

Περπάτημα χαλαρό...καταρχάς βοηθάει , εννοείται αν δεν υπάρχουν λόγοι που πρέπει να κρεβατωθείς (πχ αιμορραγίες) , βοηθάει , που λέτε στην σωστή αιμάτωση της μήτρας...

το όλο θέμα έχει να κάνει με τον κάθε γιατρό , επειδή εγώ ήμουν τρελαμένη από μόνη μου , δεν θα άντεχα και έναν γιατρό επίσης τρελαμένο σαν και μένα. Φίλη μου , που γεννήσαμε με 15 μέρες διαφορά , η γυναικολόγος της , δεν της επέτρεπε ούτε την κρέμα ημέρας να βάλει....φανταστείτε εμένα με τέτοιο γυναικολόγο....που δεν πάω χωρίς κραγιόν , ούτε στο περίπτερο:-D.... Άσχετο επίσης , αλλά ποτέ μου δεν εμπιστεύτηκα , γυναίκα γυναικολόγο....για κάποιο λόγο θεωρούσα ότι κουβαλούσαν απωθημένα με το γυναικείο φύλο. 

θέμα καρότσι.....και εγώ πήρα αυτό το 3 σε 1...της inglesina...το είχα πάρει στο black friday με 30% έκπτωση. Εγώ ήμουν τυχερή και μου δάνεισαν ένα υπέροχο λίκνο.... θεωρητικά μπορείς να το κοιμίζεις εκεί το μωρό...(η προσφορά είχε τότε δώρο και τη βάση για να τοποθετείς την καλαθούνα , πορτ μπεμπέ ) ίσως όχι το πρώτο 6μηνο , αλλά σίγουρα μέχρι 4 μηνών , η βάση με φόβιζε λίγο ώς προς την σταθερότητα ...αλλά μια χαρά κοιμάται σαν καρότσι....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα και καλό τριήμερο σε όλες! Η πρώτη μου χοριακη είναι 14,9... Έχω διαβάσει τα πάντα για τις περιπτώσεις που ξεκίνησαν χαμηλά και πήγαν καλά. Αλλά εγώ το άσχημο προαίσθημα το έχω, ψέματα να πω; Το ένα μέρος του μυαλού ενημερώνεται για τις εξαιρέσεις, και το άλλο μέρος υπενθυμίζει ότι πρόκειται για εξαιρέσεις. Θα κάνω επανάληψη την Τρίτη! Είναι και το τριήμερο που συμβάλλει στην παράταση του μαρτυρίου. Νομίζω ότι είναι ευκαιρία να κάνω πράξη τις πρακτικές διαλογισμού... Αυτές που σε βοηθούν να αποδέχεσαι ο,τι δεν μπορείς να ελέγξεις. Σας μιλάει μια control freak προσωπικότητα στο μεταξύ!!

Δυσκολη η ζωή ώρες ώρες! Θα επανέλθω στην παρέα σας όταν επανέλθω στα συγκαλα μου!

Φιλιά!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dream_on said:

Καλό απόγευμα και καλό τριήμερο σε όλες! Η πρώτη μου χοριακη είναι 14,9... Έχω διαβάσει τα πάντα για τις περιπτώσεις που ξεκίνησαν χαμηλά και πήγαν καλά. Αλλά εγώ το άσχημο προαίσθημα το έχω, ψέματα να πω; Το ένα μέρος του μυαλού ενημερώνεται για τις εξαιρέσεις, και το άλλο μέρος υπενθυμίζει ότι πρόκειται για εξαιρέσεις. Θα κάνω επανάληψη την Τρίτη! Είναι και το τριήμερο που συμβάλλει στην παράταση του μαρτυρίου. Νομίζω ότι είναι ευκαιρία να κάνω πράξη τις πρακτικές διαλογισμού... Αυτές που σε βοηθούν να αποδέχεσαι ο,τι δεν μπορείς να ελέγξεις. Σας μιλάει μια control freak προσωπικότητα στο μεταξύ!!

Δυσκολη η ζωή ώρες ώρες! Θα επανέλθω στην παρέα σας όταν επανέλθω στα συγκαλα μου!

Φιλιά!!

 

Καλησπέρα,

Πάντα με επιφύλαξη θέλω απλά να σου πω ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με 15. Ο γιατρός ήταν ξεκάθαρος ότι όλα τα ενδεχόμενα είνσι πιθανά. Τελικά πήγε καλά αυτό το κομμάτι το πρόβλημα ήταν αλλού που διέκοψα. Απλά μην απορρίπτεις και το θετικό αποτέλεσμα.

Εύχομαι τριψήφια την Τρίτη.

Πολλά φιλιά και κουράγιο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mishka είπε:

Καλησπέρα,

Πάντα με επιφύλαξη θέλω απλά να σου πω ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με 15. Ο γιατρός ήταν ξεκάθαρος ότι όλα τα ενδεχόμενα είνσι πιθανά. Τελικά πήγε καλά αυτό το κομμάτι το πρόβλημα ήταν αλλού που διέκοψα. Απλά μην απορρίπτεις και το θετικό αποτέλεσμα.

Εύχομαι τριψήφια την Τρίτη.

Πολλά φιλιά και κουράγιο

Είμαι αυτό που λένε "είμαι ολίγον έγκυος!" Χαχαχα

Ευχαριστώ κοπέλα μου!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, titipapa είπε:

Υπαρχει μια σχετικη εκπομπη στο κουτι της πανδωρας στο γιου τιουμπ.Ζωη αναμεσσα στο οριο και το εμποριο ωαριων λεγεται.Αναφερεται σε φτωχες κοπελες απο τη Βουλγαρια και τη Ρωσια που οι μαστροποι τις οδηγουν στα πανακριβα και αξιοπρεπη κεντρα εξωσωματικης που χρυσοπληρωνετε για να τις γεμισουν ενεσεις και να παρουν τα ωαρια τους,μεχρι και 10 ωαρια τη φορα ειχε δωσει καποια.Ολα αυτα τα υποστηρίζει η δημοσιογραφικη ερευνα και τα αρχεια της αστυνοομιας οχι εγω.Πολλες μαλιστα δηλωσαν πως δεν ηταν καν υγιεις,ενω εδιναν ωαρια σε συγκεκριμενο κεντρο μεχρι 10 φορες το χρόνο και οχι μεχρι 2 φορές οπως σας λενε.Καμια μορφωμενη Ελληνίδα δεν προκειται να μπει σε αυτη τη διαδικασια πολυ απλα γιατι δεν εχει αναγκη.Η φοιτητρια θα παει απλα σερβιτόρα σε ενα καφε και θα βγαλει τα εξοδα της,η Βουλγαρα ομως προτιμα να πουλησει τα ωαρια της παρα να παει ακομα μια μερα με 20 αντρες.Ειχα και εγω μια παλινδρομη,εχω διαγνωστει με hpv εκλαψα και εγω γιατι λαχταρω ενα παιδι αλλα ποτε δεν θα εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια.Το θεωρω φουλ εγωιστικο εγω η ευυποληπτη κυρια του Δυτικου κοσμου επειδη αφησα τα χρονια να περασουν κανοντας καριερα να εκμεταλλευτώ μια αλλη κοπέλα για να γινω εγω μάνα.Κάποιες απο αυτες λογω των συνεχόμενων <<δωρεων>> μενουν στειρες και αλλες παθαινουν καρκινο απο τις επανηλειμενες ενεσεις με ορμονες.Θα μου πεις,δεν ειναι ολες θυματα,καποιες το κανουν με τη θεληση τους,εγω ομως που υποτίθεται πως εχω ενα μορφωτικο και κοινωνικο επιπεδο οφειλω να προστατεψω τον εαυτο μου απο αυτη την αναξιοπρεπη διαδικασια.Γιατι ο σκοπός δεν αγιαζει παντα τα μεσα.Γιατι οι δωρητές σπερματος τι νομίζετε οτι ειναι?Αποφοιτοι πανεπιστήμιων?Πανπτωχοι αλλοδαποι είναι.Δοξα Τω Θεο η κυβέρνηση απλοποιησε πολυ τη διαδικασία της υιοθεσίας,οποτε σκεφτητε πριν πραξετε.Γιατι ως γνωστον οπου υπαρχει προσφορα υπαρχει και ζητηση.

Σοβαρά τώρα; Έκανες copy paste την αποψαρα σου και τη βάζεις σε κάθε θέμα σχετικό; Ήρθες σε ένα θέμα όπου οι περισσότερες συμμετέχουσες έχουν παιδί, περιμένουν ή προσπαθούν να αποκτήσουν με δανεικά για να το παίξεις ανώτερη και να προσβάλεις όλες εμάς ότι συμμετέχουμε εκούσια ή ακούσια στην εκμετάλλευση ανθρώπων; Για τους οποίους επίσης μιλάς υποτιμητικά βασιζόμενη σε κανένα στοιχείο; Ποιος σου είπε ότι είναι αμόρφωτοι; Επειδή δεν γεννήθηκαν στη Δύση; Ή επειδή οι συνθήκες της ζωής τους είναι χειρότερες από τις δικές σου; Και αν είναι αμόρφωτοι όπως λες, δεν σε κάνει εσένα καλύτερη. 

Έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι εναντίον της δωρεας ωαρίων. Μην την επιλέξεις. Και άσε τους υπόλοιπους ήσυχους. 

  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...