Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Κι έτσι για το καλημέρα έλαβα σ συστημένο την απολυση μου, καταλάβατε γιατί, ε κορίτσια;;;; Και έγκυος κ στο κρεβάτι. Καταλάβατε αγάπες μου; Μην ακούσω ξανά για την μη χρησιμότητα του φεμινισμού κ των αγώνων μας. 

  • Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Rita1976 said:

Είχα την εντύπωση ότι στη Γαλλία τα εργατικά δικαιώματα ήταν σε καλύτερη μοίρα από ότι στην Ελλάδα!!

Μπορουν να σε απολύσουν ενώ είσαι έγκυος;

 

Οι απάνθρωποι δεν χουν εθνικότητα αγαπητή. Εγώ είμαι σε δοκιμαστική περίοδο, έχουν δικαίωμα να μ απολύσουν ότι ώρα θέλουν μέχρι να συμπληρωθεί. Όχι όμως για εγκυμοσύνη κ ιδιαίτερα για εγκυμοσύνη σε ρίσκο και κρεβάτι. Είναι παράνομοι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, lennio said:

Κι έτσι για το καλημέρα έλαβα σ συστημένο την απολυση μου, καταλάβατε γιατί, ε κορίτσια;;;; Και έγκυος κ στο κρεβάτι. Καταλάβατε αγάπες μου; Μην ακούσω ξανά για την μη χρησιμότητα του φεμινισμού κ των αγώνων μας. 

Καλημέρα,

Δεν το πιστεύω ότι μπορούν να σε απολύσουν ενώ είσαι έγκυος και μάλιστα στη Γαλλία και μάλιστα με συστημένο;;; Θα τρελλαθώ!! Να δεις αν και πως μπορείς να τους κυνηγήσεις! Και να τους πάρεις ότι μπορείς!

Καλά αν δεν ήταν το timing κάθε τι για καλό θα έλεγα κι εμένα με απολύσανε πριν 4 χρόνια και κόντεψα να πεθάνω σήμερα λέω ήταν λόττο πρώτη φορά στη ζωή μου τέτοια τύχη κι αν δε με είχαν στείλει ακόμη εκεί θα ήμουν να μου ρουφάνε το αίμα!! 

Αν χρειαστεί παίρνω το πορτοκαλί (να ξεχωρίζουμε) γιλέκο κι έρχομαι να τα σπάσουμε!

Μη σε πτοεί τίποτα! 

Φιλιά πολλά

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, lennio είπε:

Κι έτσι για το καλημέρα έλαβα σ συστημένο την απολυση μου, καταλάβατε γιατί, ε κορίτσια;;;; Και έγκυος κ στο κρεβάτι. Καταλάβατε αγάπες μου; Μην ακούσω ξανά για την μη χρησιμότητα του φεμινισμού κ των αγώνων μας. 

Πλάκα κάνεις τώρα... Δεν γίνεται να σου το κάνανε αυτό... ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟΙ με όλη την σημασία της λέξης..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, lennio είπε:

Κι έτσι για το καλημέρα έλαβα σ συστημένο την απολυση μου, καταλάβατε γιατί, ε κορίτσια;;;; Και έγκυος κ στο κρεβάτι. Καταλάβατε αγάπες μου; Μην ακούσω ξανά για την μη χρησιμότητα του φεμινισμού κ των αγώνων μας. 

Λεννιώ μου όλοι οι εργοδότες δυστυχώς δρουν με τον ίδιο τροπο. Λυπάμαι πολύ γι‘αυτό. Τί σου γράφουν ως λόγο απόλυσης; Υπάρχει καποιο σωματείο για να συμβουλευτείς για τα δικαιώματά σου;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλά, είμαι σε δοκιμαστική περίοδο κπορουν ν απολύσουν χωρίς ετοιολογηση. Όχι όμως σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Και απαγορεύεται ρητά σε περίπτωση άδειας ασθενειας όπου βρίσκομαι. Απορώ. Ποντάρουν σε τι; Εγώ είμαι καθ'οδών για τον υπερηχο κ κοντά εκεί είναι το σπίτι της δικαιοσύνης όπου θα περασω για πληροφορίες. Εννοείται ότι δε θα τ αφήσω έτσι. Απαγορεύεται ρητά αυτό που έκαναν. 

Mishka μου, έτσι πληροφορούν εδώ, γραπτως κ με συστημένα. Έχω λέει δύο εβδομάδες μέχρι την απολυση. Δεν πάμε καλά. Λοιπόν. Ο νόμος τ απαγορεύει, θα πάω νομικά. Αν αποδειχθεί που ειναι φως φανάρι( η απόφαση είναι την 28η/3 , χθες δηλαδή , που είμαι σε άδεια, πέρα από μηνύματα που έχω από την υπεύθυνη όταν ήμουν ακόμα νοσοκομείο που λένε "ξεκουράσου κι επέτρεψε δυνατή"), ακυρώνεται η απόλυση. Απαγορεύεται μέχρι να μπεις σε άδεια μητρότητας και απαγορεύεται επιπλέον όταν είσαι σε άδεια ασθενειας. Πιστεύω ακράδαντα στο κάθε εμπόδιο για καλό. Αυτήν τη στιγμή όμως μένω χωρίς τιποτα. Χωρίς κάλυψη, χωρίς άδεια μητρότητας, κ δε μπορώ να πάω να δουλέψω. Δεν πρόκειται να τ αφήσω έτσι. Είναι χρέος μου σα γυναίκα στην κοινωνία.

Δεν ψάχνω για ανθρωπια, έχω μεγαλώσει πια. Αλλά νομικά να το πάρεις δεν καταλαβαίνω πώς το έκαναν!!!

Θα σας ενημερώσω για τα περαιτέρω. Ευχαριστώ κοριτσια.  Σας φιλώ. 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα νομίζω μπορούν να σε απολυσούν αν είσαι έγκυος και δεν είσαι σε θέση να εργαστείς για οποιονδήποτε λόγο. Εγώ έχω 15 μέρες αναρρωτική. Αν τις πάρω γιατί μπορεί να χρειαστεί να μείνω στο κρεβάτι, όταν τελειώσουν μπορούν είτε να μου δώσουν άνευ αποδοχών και ενσήμων, είτε να με απολύσουν ως "ακατάλληλη για εργασία". Για την ίδια δουλειά που άλλοι έχουν δικαίωμα να πάρουν άδεια επαπειλούμενη και μαζί με τις άδειες κύησης, λοχείας και ανατροφής να επιστρέψουν 2 χρόνια μετά στη δουλειά...

Νομίζω ότι όταν μιλάμε για οικονομικά συμφέροντα οι άνθρωποι παντού και γενικά δε νοιάζονται όχι για εγκυμοσύνες αλλά για τίποτα. Ούτε συναισθήματα σκέφτονται, ούτε ζωές, ούτε τίποτα...

Πόσο διαφορετικά θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα...αν νοιαζόμασταν λιγουλάκι παραπάνω (με έχει πιάσει η φιλοσοφία τελευταία... να με συγχωρνάτε!)

Να μην το αφήσεις σε καμία περίπτωση @lennio Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ακυρωθεί.

  • Μου αρέσει 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@lennio έχω σοκαριστεί. Αν και δε θα έπρεπε με τόση γαϊδουριά που χαρακτηρίζει τους εργοδότες! Φυσικά να κινηθείς νομικά!  Καλό υπέρηχο, να μας πεις τα νέα του μπέμπη σου!

@Clue μου δεν μπορούν να σε απολύσουν έγκυο Ελλάδα. Με τίποτα. Κι αφού γεννήσεις υπάρχει και ένα διάστημα που είσαι ακόμα προστατευμένη (δεν ξέρω πόσο είναι).

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Clue είπε:

@Daphne259 όταν είσαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός με σύμβαση μπορούν.

@Clue έχεις δίκιο. Αυτό εξαρτάται από το ειδος της σύμβασης εργασίας. Στην περίπτωση του αναπληρωτή εκπαιδευτικού ερχεται ο εργαζόμενος να καλύψει κενό γι’ αυτό και υπογραφει σύμβαση με μειωμενα εργασιακά δικαιώματα. Φυσικά αυτό είναι άδικο γιατί ο εκπαιδευτικός προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής αλλα στις περισσότερες περιπτώσεις καλυπτει πάγιες και διαρκείς ανάγκες.Ο μόνιμος έχει πλήρη δικαιώματα. Το κράτος προτιμά να προσλαμβάνει αναπληρωτές και όχι μόνιμους για ευνόητους λόγους.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Clue είπε:

@Daphne259 όταν είσαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός με σύμβαση μπορούν.

Κορίτσι μου, δεν απολυεσαι... Απλα ληγει η συμβαση την οποια εν γνωση μας έχουμε υπογραψει... Για τα υπόλοιπα περι αδικιας στις αδειες συμφωνω... Ειχα αναγκαστει να πηγαινω με υπερεμεση στη δουλειά μετα απο νοσηλειες στο νοσοκομείο λογω του οτι ειχα εξαντλησει την αναρρωτικη μου σε μια τεράστια αιμορραγια στις αρχες της εγκυμοσύνης... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, anemoni1989 said:

Κορίτσι μου, δεν απολυεσαι... Απλα ληγει η συμβαση την οποια εν γνωση μας έχουμε υπογραψει... Για τα υπόλοιπα περι αδικιας στις αδειες συμφωνω... Ειχα αναγκαστει να πηγαινω με υπερεμεση στη δουλειά μετα απο νοσηλειες στο νοσοκομείο λογω του οτι ειχα εξαντλησει την αναρρωτικη μου σε μια τεράστια αιμορραγια στις αρχες της εγκυμοσύνης... 

Καλημέρα! Η σύμβαση εννοείται ότι λήγει και μετά δε δικαιούσαι τίποτα. αλλά αν έχεις πάρει όλη την αναρρωτική και τις κανονικές σου και δεν έχεις άλλη άδεια και είναι ακόμα νωρίς πχ Μάρτης- Απρίλης και δεν θα μπορέσεις να πας στη δουλειά μέχρι τον Ιούνιο που λήγει η σύμβαση, τότε σε απολύουν.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε;

Αργησα να μπω. Είχαμε αυτές τις ημέρες ανησυχίες με τα μικρά, λόγω δοντιών. Διάβασα τα μηνύματά σας και έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Brave μου, ξεκουρασου ψυχικά και σωματικά και θα βρεθεί τρόπος να συνεχίσεις. Έτσι κι εμεις είχαμε στεγνώσει οικονομικα και ψυχικα αλλά τελικά τα Καταφέραμε. Ο επιμένων νικά!

Λενιω, δεν έχω λόγια για την αδικία αυτή που σου έγινε. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και ιδιαίτερα για την εγκυμοσύνη σου. Προσπάθησε όσο μπορείς να μην συγχυζεσαι.

Ινγκλατερρα (συγγνώμη, για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί σωστά το πληκτρολόγιο) συγχαρητήρια και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

Συγγνώμη που δεν αναφέρομαι σε όλα τα κορίτσια μας, αλλά με πιέζει ο χρόνος. Τα φιλιά μου σε όλες σας! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...