Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καλημερα, οχι δυστυχώς δε νομίζω να είναι τόσο εύκολο να πάρω αναρρωτική. Κάτι θα βρω να πω για 1-2 μέρες ώστε να κάτσω σπίτι, απλά έχω εξαντλησει αρρώστιες κλπ σαν δικαιολογίες για κάθε έμβρυο μεταφορά πλκαο ωοληψια που έχω κανει :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Μπορείς να επεκταθείς στην ευρύτερη οικογένεια. Εγώ είχα πει ότι η πεθερά μου έκανε εγχείρηση κ ότι δεν είχε κάποιον άλλο να την προσέξει κ είπα κ μια κηδεία εκτός Αθηνών. 

Τραγικο, αλλά έτσι κ έπαιρναν χαμπάρι ότι προσπαθούσα να μείνω έγκυος θα με βάζανε να δουλεύω πρωί βράδυ...

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rita1976 είπε:

Μπορείς να επεκταθείς στην ευρύτερη οικογένεια. Εγώ είχα πει ότι η πεθερά μου έκανε εγχείρηση κ ότι δεν είχε κάποιον άλλο να την προσέξει κ είπα κ μια κηδεία εκτός Αθηνών. 

Τραγικο, αλλά έτσι κ έπαιρναν χαμπάρι ότι προσπαθούσα να μείνω έγκυος θα με βάζανε να δουλεύω πρωί βράδυ...

Σωστή σε βρίσκω!!!

Εμένα μάλλον αν το έπαιρναν χαμπάρι, θα άρχιζαν να ψάχνουν αντικαταστάτη μου :( πολυ πολύ λυπηρό δυστυχώς.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλή μεγάλη βδομάδα να έχουμε.... Πολύ στεναχωρέθηκα με τα άσχημα νέα των κοριτσιών.. αλλά και χάρηκα και με τα δυδυμακια... Μακάρι να πάρουμε όλες ευλογία από τις άγιες μέρες που έρχονται και να πάνε ολα καλά για όλες μας... Εμείς αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και αγχονομαι λίγο γιατί τίς τελευταίες μέρες δεν νιώθω και πολύ έγκυος χαχαχχζα.. αλλά η κοιλίτσα μεγαλώνει.. θα δείξει αύριο. Την επόμενη βδομάδα μπαίνω στον 5ο και μου φαίνεται πολύ περίεργο με το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός..

  • Μου αρέσει 6
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2019 at 10:40 ΜΜ, Mishka είπε:

Όχι προφανώς ποιότητα ωαρίων λόγω ηλικίας... Γι αυτό και με είχαν προετοιμάσει από την αρχή ότι είναι πιθανό να συμβεί..

οκ ετσι απλά ρώτησα... πηγες για την αυχενική ; ολα καλα; μην αγχωνεσαι ε !!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/4/2019 at 11:15 ΠΜ, Mishka είπε:

Καλημέρα,

Συγχαρητήρια και να μη φοβάσαι τίποτα όλα θα πάνε καλά. Ψυχραιμία και βήμα βήμα (για μένα να το ακούω).

Εγώ πήγα 2 φορές για υπέρηχο μέχρι τη 10η βδομάδα και αυχενική 12η και μετά τη 15η έχω πάλι υπέρηχο. Και ένα σκασμό εξετάσεις από την πρώτη επίσκεψη.

Εκεί δεν έχετε δυνατότητα για νωρίτερα πχ σε ιδιώτη; Οχι ότι χρειάζεται απαραίτητα αλλά για το ψυχολογικό να μην είναι τόσο μεγάλη η αναμονή..

 

@Mishka ευχαριστώ πολύ! 

Το θέμα στην Αγγλία είναι το πολύ υψηλό κοστος των επισκέψεων σε  ιδιωτική κλινική ή ιατρείο. Υπαρχει η επιλογή αλλα κοστίζει ακριβά. Για να σου δώσω μια εκόνα συνηθως κοστιζει από 200 -300 λίρες (230 -346 ευρώ) για να σε δει γυναικολόγος. Το δημόσιο νοσοκομείο απο την αλλη αρχιζει να σε παρακολουθεί περιπου στην 12!!! εβδομάδα της κύησης. Μέχρι τότε για τις περισσότερες γυναίκες ο Θεός βοηθός!

Μίλησα με το γιατρό της εξωσωματικής και μου συνεστησε να κάνω εναν υπέρηχο την 9η εβδομάδα επειδή είναι διδυμη η κύηση.

Πώς πήγε η αυχενική σου; 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή επέστρεψα Ελλάδα πρόπερσι κ γνωρίζω το σύστημα του NHS, θα συμφωνήσω με τη mishka ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα του υπερήχου. 

Μεχρι τη 12 εβδομάδα δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσες να «προλάβεις» με έναν υπέρηχο. 

Εγω είχα αιμορραγια στις αρχές (τη μέρα πριν τη 3η χοριακη) κ έκανα υπέρηχο κ είδαμε τους σάκους κ μια μικρή αποκόλληση. Μου έκαναν μια ένεση προληπτικά, αλλά το σώμα μου είχε ήδη δώσει σημάδι ότι κάτι τρέχει. Αλλιώς θα έκανα υπέρηχο  (τον 1ο) μετά από 10 μέρες. 

Στην Αγγλία όπως κ σε αλλες χώρες δεν κάνουν τόσους πολλούς υπερήχους αλλά στα δίδυμα πχ ξέρω ότι παρακολουθούν παραπάνω την κύηση. Μην αγχώνεσαι, όλα τέλεια θα πάνε!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ξέρω ότι εδώ και χρόνια κάποιες από εμας ανεβαίνουμε ακόμη το δικό μας Γολγοθά. Ο δρόμος είναι δύσκολος, ανηφορικός, δύσβατος και κακοτράχαλος με πολλά αγκάθια, εμπόδια και πισωγυρίσματα. Στο τέλος όμως έρχεται η Ανάσταση. Καλό Πάσχα φίλες μου, με υγεία και αγάπη!

  • Μου αρέσει 7

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

  Γεια σας κορίτσια μου. Σας διαβάζω.

Για τις αποτυχιες λυπάμαι βαθύτατα, ξέρουμε όλες πώς είναι...να σας πω μόνο κοριτσια πως όσες πετύχαμε τελικα, από τις ίδιες αποτυχίες περάσαμε, μην απογοητεύστε. Ψηλά το κεφάλι και μπροστά κοιτάμε, ναι; Έρχεται η χαρά. Υπομονή και δύναμη κανσεβασμονστα όρια <3

@inglaterra μας τι διπλη χαρά είναι τούτη; Πολλά συγχαρητήρια. Για τις εξετάσεις σε καταλαβαίνω. Κι εμένα εδωου φαινόντουσαν πολύ λιγότερες από τις Ελλάδας και μου δημιουργούσε μια ανησυχια αυτή η διαφορά. Στο δημόσιο τελικα όμως έμεινα πιο ευχαριστημένη από το γιατρό που έβλεπα. Το δημόσιο πως είναι εκεί; Σου εύχομαι ολόψυχα μια ήρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Κορίτσια σας εύχομαι σε όλες μια μια καλό Πάσχα και πολλή αγάπη στην καρδιά! 

Εμείς πάμε καλά, προχωράμε ήρεμα. Ο μπέμπης πάει καλά, εγώ φουσκώνω, η δικηγόρος προχωρά τα εργατικά, η ζωή συνεχίζεται, απολαμβάνω τη μοναξιά μου στο σπίτι κ γεμίζω μπαταρίες ξεκουρασης. Χαζεύω κ ένα ζεν το έχω. Απο τα καλά της εγκυμοσύνης :) σας φιλώ όλες.

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


... σήμερον κρεμάται επί ξύλου εκείνος,

Εκείνος, ο υιός του θεού.

Εκείνος που γεννήθηκε ταπεινά,

που δεν ζήτησε τίποτε υλικό στη ζωή του παρά μόνο δίδαξε.

Δίδαξε την αγάπη, την προσφορά, την ανιδιοτέλεια, τη συγχώρεση.

Εκείνος που εμάχετο την υποκρισία και τον φαρισαϊσμό.

Εκείνος που αγάπησε τον άνθρωπο και την αλήθεια,

που συγχώρεσε την πόρνη,

που προδόθηκε για τριάντα αργύρια

Εκείνος που με πίστη και υπομονή κουβάλησε τον σταυρό του μαρτυρίου του,

που ανέβηκε το Γολγοθά.

Εκείνος, ο υιός του Θεού που δάκρυσε και λύγισε για μια στιγμή.

Εκείνος που τον Ληστή πήρε μαζί του στον Παράδεισο.

Ο Επαναστάτης, ο υιός του Θεού που μόνο άνοιξη του έπρεπε να πεθάνει, να βρουν μύρα να τον ράνουν οι μυροφόρες.

Εκείνος που δάκρυσε το σύμπαν στο θρήνο της μάνας του

Εκείνος που κατέλυσε τον Θάνατο για τη σωτηρία του ανθρώπου,

Που νίκησε τον φόβο

Που σταυρώθηκε και αναστήθηκε για να δείξει το δρόμο προς το Φως

Εκείνος, η Ελπίδα, η Πίστη, η Αγάπη, η Καταφυγή … ο αίρων την αμαρτία του κόσμου.

 

Αγαπημένες μου, από τις ομορφότερες, ίσως η ομορφότερη ιστορία του κόσμου. Εύχομαι να αξιωθούμε να τη διηγούμαστε στα παιδιά μας και οι φίλες που είναι ήδη μανούλες, να αναθρέψουν τα παιδιά τους με όλα όσα εκείνος σημαίνει.

Σας φιλώ όλες. Χρόνια πολλά, καλή Ανάσταση.

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, angel23 είπε:

... σήμερον κρεμάται επί ξύλου εκείνος,

Εκείνος, ο υιός του θεού.

Εκείνος που γεννήθηκε ταπεινά,

που δεν ζήτησε τίποτε υλικό στη ζωή του παρά μόνο δίδαξε.

Δίδαξε την αγάπη, την προσφορά, την ανιδιοτέλεια, τη συγχώρεση.

Εκείνος που εμάχετο την υποκρισία και τον φαρισαϊσμό.

Εκείνος που αγάπησε τον άνθρωπο και την αλήθεια,

που συγχώρεσε την πόρνη,

που προδόθηκε για τριάντα αργύρια

Εκείνος που με πίστη και υπομονή κουβάλησε τον σταυρό του μαρτυρίου του,

που ανέβηκε το Γολγοθά.

Εκείνος, ο υιός του Θεού που δάκρυσε και λύγισε για μια στιγμή.

Εκείνος που τον Ληστή πήρε μαζί του στον Παράδεισο.

Ο Επαναστάτης, ο υιός του Θεού που μόνο άνοιξη του έπρεπε να πεθάνει, να βρουν μύρα να τον ράνουν οι μυροφόρες.

Εκείνος που δάκρυσε το σύμπαν στο θρήνο της μάνας του

Εκείνος που κατέλυσε τον Θάνατο για τη σωτηρία του ανθρώπου,

Που νίκησε τον φόβο

Που σταυρώθηκε και αναστήθηκε για να δείξει το δρόμο προς το Φως

Εκείνος, η Ελπίδα, η Πίστη, η Αγάπη, η Καταφυγή … ο αίρων την αμαρτία του κόσμου.

 

Αγαπημένες μου, από τις ομορφότερες, ίσως η ομορφότερη ιστορία του κόσμου. Εύχομαι να αξιωθούμε να τη διηγούμαστε στα παιδιά μας και οι φίλες που είναι ήδη μανούλες, να αναθρέψουν τα παιδιά τους με όλα όσα εκείνος σημαίνει.

Σας φιλώ όλες. Χρόνια πολλά, καλή Ανάσταση.

Καλή Ανάσταση @angel23 μας. Welcome back!

2 ώρες πρίν, lennio είπε:

  Γεια σας κορίτσια μου. Σας διαβάζω.

Για τις αποτυχιες λυπάμαι βαθύτατα, ξέρουμε όλες πώς είναι...να σας πω μόνο κοριτσια πως όσες πετύχαμε τελικα, από τις ίδιες αποτυχίες περάσαμε, μην απογοητεύστε. Ψηλά το κεφάλι και μπροστά κοιτάμε, ναι; Έρχεται η χαρά. Υπομονή και δύναμη κανσεβασμονστα όρια <3

@inglaterra μας τι διπλη χαρά είναι τούτη; Πολλά συγχαρητήρια. Για τις εξετάσεις σε καταλαβαίνω. Κι εμένα εδωου φαινόντουσαν πολύ λιγότερες από τις Ελλάδας και μου δημιουργούσε μια ανησυχια αυτή η διαφορά. Στο δημόσιο τελικα όμως έμεινα πιο ευχαριστημένη από το γιατρό που έβλεπα. Το δημόσιο πως είναι εκεί; Σου εύχομαι ολόψυχα μια ήρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Κορίτσια σας εύχομαι σε όλες μια μια καλό Πάσχα και πολλή αγάπη στην καρδιά! 

Εμείς πάμε καλά, προχωράμε ήρεμα. Ο μπέμπης πάει καλά, εγώ φουσκώνω, η δικηγόρος προχωρά τα εργατικά, η ζωή συνεχίζεται, απολαμβάνω τη μοναξιά μου στο σπίτι κ γεμίζω μπαταρίες ξεκουρασης. Χαζεύω κ ένα ζεν το έχω. Απο τα καλά της εγκυμοσύνης :) σας φιλώ όλες.

Χαίρομαι με το come back σου @lennio και που τόσο ο μπέμπης όσο και συ είστε καλά. Αυτό που λες που χαζεύεις ισχύει στα αλήθεια; Θυμάμαι και μια άλλη κοπέλα το είχε αναφερει....χαχαχα:)

Ευχαριστώ για τις ευχές σου! Μέχρι στιγμής εμπειρία απο το δημοσιο νοσοκομείο δεν έχω (εννοώ το γυναικολογικό/μαιευτικό τμήμα). Θα με καλέσουν καποια στιγμή καπου στην 11-12 εβδομαδα για πρώτη φορά και θα δω πώς είναι. Εδώ, από όσο ξερω, βλέπεις πιο πολύ τη μαία παρά το γιατρό. It’s all new to me! Θέλω να πιστεύω ότι ξέρουν τί κάνουν. 

Εύχομαι καλή συνέχεια και καλό Πάσχα και σε σένα!:)

Φιλιά πολλά!

 

On 24/4/2019 at 1:28 ΜΜ, Kalipso1978 είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα. Το ξερω εχω χαθει αλλα η μητροτητα με εχει απορροφησει τοοοσοοο πολυ! Τον Ιανουαριο εκανα μια γλυκια μπεμπουλα και απο τοτε η ζωη μου εκανε επανεκκινηση! Θα βρω το χρονο να διαβασω τα νεα ολων σας και θα ειμαι εδω να τα λεμε. Περασα πολλα και πιστευω πως μπορω να βοηθησω και να σταθω σε οποια κοπελα το εχει αναγκη! Σας γλυκοφιλω, καλο κι ευλογημενο Πασχα!

@Kalipso1978Να σας ζήσει το κοριτσακι σας! Πώς τα πηγατε τους πρώτους σας μηνες με τη μικρή σας;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, angel23 είπε:

... σήμερον κρεμάται επί ξύλου εκείνος,

Εκείνος, ο υιός του θεού.

Εκείνος που γεννήθηκε ταπεινά,

που δεν ζήτησε τίποτε υλικό στη ζωή του παρά μόνο δίδαξε.

Δίδαξε την αγάπη, την προσφορά, την ανιδιοτέλεια, τη συγχώρεση.

Εκείνος που εμάχετο την υποκρισία και τον φαρισαϊσμό.

Εκείνος που αγάπησε τον άνθρωπο και την αλήθεια,

που συγχώρεσε την πόρνη,

που προδόθηκε για τριάντα αργύρια

Εκείνος που με πίστη και υπομονή κουβάλησε τον σταυρό του μαρτυρίου του,

που ανέβηκε το Γολγοθά.

Εκείνος, ο υιός του Θεού που δάκρυσε και λύγισε για μια στιγμή.

Εκείνος που τον Ληστή πήρε μαζί του στον Παράδεισο.

Ο Επαναστάτης, ο υιός του Θεού που μόνο άνοιξη του έπρεπε να πεθάνει, να βρουν μύρα να τον ράνουν οι μυροφόρες.

Εκείνος που δάκρυσε το σύμπαν στο θρήνο της μάνας του

Εκείνος που κατέλυσε τον Θάνατο για τη σωτηρία του ανθρώπου,

Που νίκησε τον φόβο

Που σταυρώθηκε και αναστήθηκε για να δείξει το δρόμο προς το Φως

Εκείνος, η Ελπίδα, η Πίστη, η Αγάπη, η Καταφυγή … ο αίρων την αμαρτία του κόσμου.

 

Αγαπημένες μου, από τις ομορφότερες, ίσως η ομορφότερη ιστορία του κόσμου. Εύχομαι να αξιωθούμε να τη διηγούμαστε στα παιδιά μας και οι φίλες που είναι ήδη μανούλες, να αναθρέψουν τα παιδιά τους με όλα όσα εκείνος σημαίνει.

Σας φιλώ όλες. Χρόνια πολλά, καλή Ανάσταση.

Kαλή Ανάσταση Angel,  μας έλειψες!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, inglaterra είπε:

Καλή Ανάσταση! 

Χαίρομαι με το come back σου @lennio και που τόσο ο μπέμπης όσο και συ είστε καλά. Αυτό που λες που χαζεύεις ισχύει στα αλήθεια; Θυμάμαι και μια άλλη κοπέλα το είχε αναφερει....χαχαχα:)

Ευχαριστώ για τις ευχές σου! Μέχρι στιγμής εμπειρία απο το δημοσιο νοσοκομείο δεν έχω (εννοώ το γυναικολογικό/μαιευτικό τμήμα). Θα με καλέσουν καποια στιγμή καπου στην 11-12 εβδομαδα για πρώτη φορά και θα δω πώς είναι. Εδώ, από όσο ξερω, βλέπεις πιο πολύ τη μαία παρά το γιατρό. It’s all new to me! Θέλω να πιστεύω ότι ξέρουν τί κάνουν. 

Εύχομαι καλή συνέχεια και καλό Πάσχα και σε σένα!:)

Φιλιά πολλά!

 

@Kalipso1978Να σας ζήσει το κοριτσακι σας! Πώς τα πηγατε τους πρώτους σας μηνες με τη μικρή σας;

Όντως χαζεύεις...εγώ τουλάχιστον (μπουρδουκιζω, διαβάζω πχ "παιδιά" αντί για "πόδια", έχω βάλει την εσπρεσιερα για καφέ χωρίς φλυτζάνι από κάτω και διάφορα τέτοια ωραία). 

Εμπειρία από το σύστημα στην Αγγλία δεν έχω. Έχω όμως φίλη μαία που δουλεύει σε γυναικολογικό νοσοκομείο στο Λονδίνο. Όντως την περισσότερη δουλειά την κάνουν οι μαίες -και στην παρακολούθηση και στην γέννα. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι η εμπειρία τους είναι απείρως μεγαλύτερη από μια μαία στην Ελλάδα για παράδειγμα. Η ίδια μου έχει πει ότι δεν είναι πολύ σπάνιο να πηγαίνουν γυναίκες να γεννήσουν που δεν είχαν κάνει σε όλη την εγκυμοσύνη καμιά επίσκεψη, καμιά εξέταση. Επίσης είναι πιο συνηθισμένος ο τοκετός στο σπίτι, εννοείται με την παρουσία μαίας. 

Κορίτσια Καλές Γιορτες και καλή ξεκούραση σε όλες αυτές τις ημέρες! 

Σας φιλώ γλυκά

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...