Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Κορίτσια γεια!!!! Τι κάνετε?? @Georgia1972 χρόνια πολλά κι από μένα αν και τόσο καθυστερημένα....Να σαι γερή να χαίρεσαι τα αγοράκια σου και με το καλό η βάπτιση!

@Katia11 με το καλό να ξεκινήσεις κορίτσι, πολύ καλή επιτυχία κι από μένα!!!!

@nasia11 γνώμη μου είναι να πάρεις 1-2 γνώμες ακόμα αν αυτό είναι οικονομικά εφικτό - δεν κοστίζουν και λίγο τα ραντεβού.... - και μετά να αποφασίσεις ποιον εμπιστεύεσαι περισσότερο. Εγώ την ειλικρίνεια την εκτιμώ πάντως!

@Clue μου και λοιπές βοηθήστε λίγο. Η τελευταία μέτρηση ζάχαρου που είχα ήταν 92, δεν πρόσεχα ιδιαίτερα την διατροφή μου και ορίστε. Ο ενδοκρινολόγος είπε άμεσα μέτρηση με μηχανάκι δυο φορές τη μέρα. Εγώ τον βρίσκω υπερβολικό γιατί γενικά όπως σας έχω πει είναι πολύ αυστηρός. Εσείς τι λέτε?  Είχατε καμιά παρόμοια εμπειρία?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες. 

@Daphne259 μου χωρίς να ξέρω πολλά, η αλήθεια είναι ότι το 92 είναι  νομίζω το όριο για το ζάχαρο νηστείας στην εγκυμοσύνη. Οπότε μάλλον για αυτό σου είπε ο ενδοκρινολόγος να το μετράς ώστε να δείτε που κυμαίνονται οι τιμές σου -γιατι μια μέτρηση μόνο μπορεί να είναι και τυχαία ή ακόμα και θέμα εργαστηρίου. Για εμένα δες το για λίγες μέρες με το μηχανάκι. Δεν βρίσκω το λόγο να αγχώνεσαι και να ανησυχείς (άλλωστε δεν βοηθάει το άγχος) αλλά παρακολούθησε το και ανάλογα πράτεις. 

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Καλημέρα όμορφες. 

@Daphne259 μου χωρίς να ξέρω πολλά, η αλήθεια είναι ότι το 92 είναι  νομίζω το όριο για το ζάχαρο νηστείας στην εγκυμοσύνη. Οπότε μάλλον για αυτό σου είπε ο ενδοκρινολόγος να το μετράς ώστε να δείτε που κυμαίνονται οι τιμές σου -γιατι μια μέτρηση μόνο μπορεί να είναι και τυχαία ή ακόμα και θέμα εργαστηρίου. Για εμένα δες το για λίγες μέρες με το μηχανάκι. Δεν βρίσκω το λόγο να αγχώνεσαι και να ανησυχείς (άλλωστε δεν βοηθάει το άγχος) αλλά παρακολούθησε το και ανάλογα πράτεις. 

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε; 

Thanks Alina! Ναι, είναι το όριο. Στη δουλειά ρε κορίτσια δεν μπορώ να το μετράω! Αντε, πρωί οκ λέμε, όχι όμως στη δουλειά. Σκέφτομαι να του πω να κάνω και τις εξετάσεις Μαίου (γιατί πλέον προσέχω πάρα πολύ σε σχέση με πριν) και βλέπουμε από κει και πράττουμε. Ουφφφφφφφφφ

Εσύ έχεις πάρει πραγματάκια ε? Εγώ περιμένω τη β΄επιπέδου και μετά και αφού σας ζαλίσω τι να πάρω και τι όχι, λέω να ξεκινήσω δειλά δειλά. Αρκεί να ναι όλα καλά...Φιλιά στον μπέμπη!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Daphne259 είπε:

Thanks Alina! Ναι, είναι το όριο. Στη δουλειά ρε κορίτσια δεν μπορώ να το μετράω! Αντε, πρωί οκ λέμε, όχι όμως στη δουλειά. Σκέφτομαι να του πω να κάνω και τις εξετάσεις Μαίου (γιατί πλέον προσέχω πάρα πολύ σε σχέση με πριν) και βλέπουμε από κει και πράττουμε. Ουφφφφφφφφφ

Εσύ έχεις πάρει πραγματάκια ε? Εγώ περιμένω τη β΄επιπέδου και μετά και αφού σας ζαλίσω τι να πάρω και τι όχι, λέω να ξεκινήσω δειλά δειλά. Αρκεί να ναι όλα καλά...Φιλιά στον μπέμπη!

γιατι καλε να μην το.μετρας στη δουλεια ?. μια τουαλετα πας κ σε ενα λεπτο εισαι οκ! το μηχανακι ειναι κ μια σταλιτσα το κουβαλας παντου. οσο για το αν δεν μπορεις ακριβως στην μια ωρα κ ενα τεταρτακι κ 20αλεπτο να αργησεις δεν πειραζει

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

γιατι καλε να μην το.μετρας στη δουλεια ?. μια τουαλετα πας κ σε ενα λεπτο εισαι οκ! το μηχανακι ειναι κ μια σταλιτσα το κουβαλας παντου. οσο για το αν δεν μπορεις ακριβως στην μια ωρα κ ενα τεταρτακι κ 20αλεπτο να αργησεις δεν πειραζει

Αλήθεια? Δεν το ήξερα! Εξακολουθώ πάντως να μη θέλω να το κάνω γενικώς!

Εσύ μετράς/μετρούσες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Daphne259 είπε:

Αλήθεια? Δεν το ήξερα! Εξακολουθώ πάντως να μη θέλω να το κάνω γενικώς!

Εσύ μετράς/μετρούσες?

ναι το μετρουσα δεν ειναι τιποτα αληθεια.ειναι ενα μηχανημα σαν κομπιουτερακι κ.εχει κ θηκουλα μικρη σαν γυαλια ηλιου μια σταλια. βαζεις μια ταινια στο μηχανημα κ ενα σαν καρφιτσακι κ το βαζεις στο δαχτυλο κ πατας ενα κουμπακι κ αυτο ηταν . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!

@Daphne259 όπως σου είπαν και πιο πάνω τα κορίτσια, το 92 είναι το όριο. Εγώ σκέψου έχω να δω σε πρωινή μέτρηση 92, από τις 17/4... Το καταλαβαίνω ότι δε θέλεις, πίστεψέ με, όμως για το καλό σου θα το κάνεις για να προλάβεις ενδεχόμενη αύξηση. Ο γιατρός δε θεωρώ ότι είναι αυστηρός. Θεωρώ ότι είναι προσεκτικός και ίσως το ψάχνει λίγο παραπάνω. Για μένα είναι καλό σημάδι. Στην αρχή η ενδοκρινολόγος μου είχε πει να μετράω κάθε πρωί νηστική και άλλη μία νηστείας. Είτε πριν το μεσημεριανό, είτε πριν το βραδινό και μια στο τόσο να μετράω και μία μεταγευματική (2 ώρες μετά την έναρξη δλδ). Οπότε δεν είναι ανάγκη να μετράς στη δουλειά αν δε θέλεις. Αν και όντως δεν είναι τίποτα...

Εγώ σήμερα έχω ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο και είναι αγχωμένη και ενθουσιασμένη ταυτόχρονα!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Καλημέρα σας!!!

@Daphne259 όπως σου είπαν και πιο πάνω τα κορίτσια, το 92 είναι το όριο. Εγώ σκέψου έχω να δω σε πρωινή μέτρηση 92, από τις 17/4... Το καταλαβαίνω ότι δε θέλεις, πίστεψέ με, όμως για το καλό σου θα το κάνεις για να προλάβεις ενδεχόμενη αύξηση. Ο γιατρός δε θεωρώ ότι είναι αυστηρός. Θεωρώ ότι είναι προσεκτικός και ίσως το ψάχνει λίγο παραπάνω. Για μένα είναι καλό σημάδι. Στην αρχή η ενδοκρινολόγος μου είχε πει να μετράω κάθε πρωί νηστική και άλλη μία νηστείας. Είτε πριν το μεσημεριανό, είτε πριν το βραδινό και μια στο τόσο να μετράω και μία μεταγευματική (2 ώρες μετά την έναρξη δλδ). Οπότε δεν είναι ανάγκη να μετράς στη δουλειά αν δε θέλεις. Αν και όντως δεν είναι τίποτα...

Εγώ σήμερα έχω ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο και είναι αγχωμένη και ενθουσιασμένη ταυτόχρονα!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εμένα μου πε πρωί νηστική και 1 ώρα μετά το μεσημεριανό γεύμα. Και να πάω από το ιατρείο να πάρω το μηχανάκι...Θα το κάνω ρε κορίτσι όπως μου πες κι εσύ και η Αλίνα και η Λίνα και βλέπω!  Εγώ έχω εντός της εβδομάδας β΄επιπέδου και αιματολόγο και ενδοκρινολόγο! Χαχαχαχα!

Καλή επιτυχία σήμερα, να μας πεις τα νέα του μωρού σου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Daphne259 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εμένα μου πε πρωί νηστική και 1 ώρα μετά το μεσημεριανό γεύμα. Και να πάω από το ιατρείο να πάρω το μηχανάκι...Θα το κάνω ρε κορίτσι όπως μου πες κι εσύ και η Αλίνα και η Λίνα και βλέπω!  Εγώ έχω εντός της εβδομάδας β΄επιπέδου και αιματολόγο και ενδοκρινολόγο! Χαχαχαχα!

Καλή επιτυχία σήμερα, να μας πεις τα νέα του μωρού σου!!!

Δάφνη μου η ιδέα της μέτρησης είναι πιο δυσκολη από τη διαδικασία αυτή καθεαυτή. Σκέψου το κανει η γιαγιά μου μόνη της που είναι 80+ ετών (και η οποία δεν μπορεί καν να πάρει τηλέφωνο αν η συσκευή δεν είναι από τις παλιές με το καντράν που γύρισες για να πάρεις το νούμερο...). 

Και εγώ την πρώτη αγορά μετά τη β επιπέδου την έκανα. Όλο και κάτι ψωνίζουμε αλλά ακόμα έχουμε δρόμο. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Είμαι η Νάνσυ και είμαι 38 χρινών.

Πριν λίγα χρόνια, φρεσκοπαντρεμένη νόσησα από Ca μαστού, Πριν λοιπόν ξεκινήσω χημειοθεραπείες, μου συνέστησαν να καταψύξουμε γονιμοποιημένα ωάρια γιατί δεν θα λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε έπειτα οι ωοθήκες.  Ετσι και έγινε . Ενα μήνα περιθώριο για να προκαλέσουμε ωάρια και όλα τα γνωστά. ....Μην τα πολυλογώ καταλήξαμε σε κρυοσυντήρηση 3 γονιμοποιημένων ωαρίων 1 ημέρας.

Έπειτα από εύλογο χρονικό διάστημα (κάποια χρόνια) και αφού χάρη στην βοήθεια του Θεού και της Παναγίας είμαι ζωντανή και ΤΟΥΣ δοξάζω καθημερινά γι αυτό , ήρθε η ώρα να κάνουμε την εμβρυομεταφορά. Εν τω μεταξύ , εξαιτίας του ότι είχα κληρονομήσει θετικό γονίδιο, έκανα προφυλακτική αφαίρεση ωοθηκών. Θα σας πω κάποια πράγματα για τα οποία θέλω τη γνώμη σας.

Καταρχάς θέλω να μου πείτε από  ποιό κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής είστε ευχαριστημένες.

Ξεκινάμε την γνωστή διαδικασία με cyclacur κτλ και μου λέει η γιατρός μου , να φέρουμε 2 περιόδους (μιας και δεν έχω πλέον περίοδο) και έπειτα να κάνουμε την μεταφορά , γεγονός που μου το αναίρεσε στην πορεία. Την κάναμε αφού προκαλέσαμε μόνο μία λέγοντάς μου ότι δεν έχει σημασία (1η αμφιβολία)

Επειδή υπήρχε στένωση τραχήλου, κάνουμε διαστολή και υστεροσκόπηση με αφαίρεση πολύ μικρού πολύποδα. Αρχικά μου λέει η γιατρός μου ότι έπειτα από 18 ημέρες μπορούμε να κάνουμε την μεταφορά. Επειδή την ημέρα εκείνη έλειπε η γιατρός που με παρακολουθούσε ,ένας άλλος γυναικολόγος της ομάδας  από το κέντρο αναπαραγωγής,μου λέει "δεν κατάλαβες κάτι σωστά. Αποκλείεται σε 18 μέρες να  κάνεις εμβρυομεταφορά" γεγονός που μου το αναίρεσε την επομένη η γιατρός μου (2η αμφιβολία)

Επίσης  μου λένε ότι επειδή είναι μόνο 3 τα έμβρυα θα μεταφέρουμε μόνο ένα  . Την ημέρα της μεταφοράς μαθαίνω ότι θα μεταφερθούν 2 τα οποία είναι μάλιστα άριστης ποιότητας. Στην εύλογη απορία μου η απάντηση ήταν " όχι καλέ, πότε είπαμε 1???". (3η αμφιβολία)

Αφού μεταφέρονται τα έμβρυα και περιμέναμε την ενημέρωση μου λένε λοιπόν ότι το ένα δεν ήταν καλό οπότε δεν έχουμε άλλο. Στο χαρτί απόψυξης των εμβρύων  λέει "αριθμός που αποψύχθηκαν  2 και αριθμός που απομένουν 0" .  Εσάς σε στις περιπτώσεις που πάθανε κάτι κατά την απόψυξη, δεν σας το ανέφεραν εγγραφώς? Δεν είχατε κάποια εικόνα για αυτά, όπως και για τα υγιή που τελικά μεταφέρατε? Επίσης μου είπε ότι στο meeting που έκαναν αποφάσισαν να τοποθετήσουν 2 και αναρώτηθηκε μάλιστα " δεν στο είχαμε πει?". 

Κορίτσια ,δεν θα έπρεπε να είμαι ενήμερη για όλα αυτά ?????????? Είπα να μην επηρεάσω τα διδυμάκια μου και να φύγω και να πάνε όλα κατ' ευχήν (4η αμφιβολία).

Στο σπίτι , μετά 4 μέρες διαπιστώνω ότι στις οδηγίες μετά την εμβρυομεταφορά , δεν έχουν τα prezolon τα οποία μου τα είχαν στο πρωτόκολλο της προετοιμασίας. Επειδή ήταν κλειστά, στέλνω mail με το ερώτημά μου. Σκέφτηκα, "κορτιζόνη μωρέ για 'αυτό μου το έκοψαν. Τώρα είναι μέσα τα μπεμπάκια γι' αυτό". Και έτσι βγάζω την απορία από το μυαλό μου και το ξεχνάω. Απάντηση δεν πήρα ποτέ. Αλήθεια, ξέρετε πού χρησιμεύουν και αν επηρεάζουν την σωστή έκβαση?

Πρώτη χοριακή θετική . 43. Δεν σας περιγράφω την χαρά. Δεν θα σας περιγράψω κανένα από τα θετικά ή αρνητικά συναισθήματα που έχω βιώσει στην ζωή μου και σχετίζονται με την υγεία μου και τα πολυπόθητα μωρά , γιατί δεν μπορούν να περιγραφούν . Ειλικρινά.

Εγώ όμως συγκρατημένη και για την δεύτερη χοριακή. Σε 48 ωρες σβήνουν όλα. Πέφτει στο 19. Μου ζητά μετά απο 2 ημέρες να επαναληφθεί , ακόμη πιο κάτω. Στο 9.

Μιλάμε στο τηλ και μου λέει , κόψε όλα τα χάπια και τα prezolon !!!!!!!!!!! Της λέω δεν μου είχατε πει να τα πάρω . Και  λέει " α ναι? Ακόμη καλύτερα"

 

Μου λέτε τι να κάνω? Γιατί δεν φαίνεται πουθενά στα χαρτιά το 3ο γονιμοποιημένο ωάριο?

Σε ποιά κέντρα της Θεσσαλονικης πήγατε και είστε ευχαριστημένες?

Η Ivf με δωρεά είναι μονόδρομος, αλλά δεν ξέρω αν ακούγεται εγωιστικό, αλλά δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω αυτό. Εάν πρώτα ο Θεός ευοδοθεί η προσπάθειά μας, πώς μπορεί να νιώθω εγώ για αυτά? Θα το εκμυστηρευτώ στα παιδιά ή όχι ???και πολλά άλλα διλήμματα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Θέλω την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nancy80 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Είμαι η Νάνσυ και είμαι 38 χρινών.

Πριν λίγα χρόνια, φρεσκοπαντρεμένη νόσησα από Ca μαστού, Πριν λοιπόν ξεκινήσω χημειοθεραπείες, μου συνέστησαν να καταψύξουμε γονιμοποιημένα ωάρια γιατί δεν θα λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε έπειτα οι ωοθήκες.  Ετσι και έγινε . Ενα μήνα περιθώριο για να προκαλέσουμε ωάρια και όλα τα γνωστά. ....Μην τα πολυλογώ καταλήξαμε σε κρυοσυντήρηση 3 γονιμοποιημένων ωαρίων 1 ημέρας.

Έπειτα από εύλογο χρονικό διάστημα (κάποια χρόνια) και αφού χάρη στην βοήθεια του Θεού και της Παναγίας είμαι ζωντανή και ΤΟΥΣ δοξάζω καθημερινά γι αυτό , ήρθε η ώρα να κάνουμε την εμβρυομεταφορά. Εν τω μεταξύ , εξαιτίας του ότι είχα κληρονομήσει θετικό γονίδιο, έκανα προφυλακτική αφαίρεση ωοθηκών. Θα σας πω κάποια πράγματα για τα οποία θέλω τη γνώμη σας.

Καταρχάς θέλω να μου πείτε από  ποιό κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής είστε ευχαριστημένες.

Ξεκινάμε την γνωστή διαδικασία με cyclacur κτλ και μου λέει η γιατρός μου , να φέρουμε 2 περιόδους (μιας και δεν έχω πλέον περίοδο) και έπειτα να κάνουμε την μεταφορά , γεγονός που μου το αναίρεσε στην πορεία. Την κάναμε αφού προκαλέσαμε μόνο μία λέγοντάς μου ότι δεν έχει σημασία (1η αμφιβολία)

Επειδή υπήρχε στένωση τραχήλου, κάνουμε διαστολή και υστεροσκόπηση με αφαίρεση πολύ μικρού πολύποδα. Αρχικά μου λέει η γιατρός μου ότι έπειτα από 18 ημέρες μπορούμε να κάνουμε την μεταφορά. Επειδή την ημέρα εκείνη έλειπε η γιατρός που με παρακολουθούσε ,ένας άλλος γυναικολόγος της ομάδας  από το κέντρο αναπαραγωγής,μου λέει "δεν κατάλαβες κάτι σωστά. Αποκλείεται σε 18 μέρες να  κάνεις εμβρυομεταφορά" γεγονός που μου το αναίρεσε την επομένη η γιατρός μου (2η αμφιβολία)

Επίσης  μου λένε ότι επειδή είναι μόνο 3 τα έμβρυα θα μεταφέρουμε μόνο ένα  . Την ημέρα της μεταφοράς μαθαίνω ότι θα μεταφερθούν 2 τα οποία είναι μάλιστα άριστης ποιότητας. Στην εύλογη απορία μου η απάντηση ήταν " όχι καλέ, πότε είπαμε 1???". (3η αμφιβολία)

Αφού μεταφέρονται τα έμβρυα και περιμέναμε την ενημέρωση μου λένε λοιπόν ότι το ένα δεν ήταν καλό οπότε δεν έχουμε άλλο. Στο χαρτί απόψυξης των εμβρύων  λέει "αριθμός που αποψύχθηκαν  2 και αριθμός που απομένουν 0" .  Εσάς σε στις περιπτώσεις που πάθανε κάτι κατά την απόψυξη, δεν σας το ανέφεραν εγγραφώς? Δεν είχατε κάποια εικόνα για αυτά, όπως και για τα υγιή που τελικά μεταφέρατε? Επίσης μου είπε ότι στο meeting που έκαναν αποφάσισαν να τοποθετήσουν 2 και αναρώτηθηκε μάλιστα " δεν στο είχαμε πει?". 

Κορίτσια ,δεν θα έπρεπε να είμαι ενήμερη για όλα αυτά ?????????? Είπα να μην επηρεάσω τα διδυμάκια μου και να φύγω και να πάνε όλα κατ' ευχήν (4η αμφιβολία).

Στο σπίτι , μετά 4 μέρες διαπιστώνω ότι στις οδηγίες μετά την εμβρυομεταφορά , δεν έχουν τα prezolon τα οποία μου τα είχαν στο πρωτόκολλο της προετοιμασίας. Επειδή ήταν κλειστά, στέλνω mail με το ερώτημά μου. Σκέφτηκα, "κορτιζόνη μωρέ για 'αυτό μου το έκοψαν. Τώρα είναι μέσα τα μπεμπάκια γι' αυτό". Και έτσι βγάζω την απορία από το μυαλό μου και το ξεχνάω. Απάντηση δεν πήρα ποτέ. Αλήθεια, ξέρετε πού χρησιμεύουν και αν επηρεάζουν την σωστή έκβαση?

Πρώτη χοριακή θετική . 43. Δεν σας περιγράφω την χαρά. Δεν θα σας περιγράψω κανένα από τα θετικά ή αρνητικά συναισθήματα που έχω βιώσει στην ζωή μου και σχετίζονται με την υγεία μου και τα πολυπόθητα μωρά , γιατί δεν μπορούν να περιγραφούν . Ειλικρινά.

Εγώ όμως συγκρατημένη και για την δεύτερη χοριακή. Σε 48 ωρες σβήνουν όλα. Πέφτει στο 19. Μου ζητά μετά απο 2 ημέρες να επαναληφθεί , ακόμη πιο κάτω. Στο 9.

Μιλάμε στο τηλ και μου λέει , κόψε όλα τα χάπια και τα prezolon !!!!!!!!!!! Της λέω δεν μου είχατε πει να τα πάρω . Και  λέει " α ναι? Ακόμη καλύτερα"

 

Μου λέτε τι να κκάνω? Γιατ'ι δεν φαίνεται πουθενά στα χαρτιά το 3ο γονιμοποιημένο ωάριο?

Σε ποιά κέντρα της Θεσσαλονικης πήγατε και είστε ευχαριστημένες?

Η Ivf με δωρεά είναι μονόδρομος, αλλά δεν ξέρω αν ακούγεται εγωιστικό, αλλά δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω αυτό. Εάν πρώτα ο Θεός ευοδοθεί η προσπάθειά μας, πώς μπορεί να νιώθω εγώ για αυτά? Θα το εκμυστηρευτώ στα παιδιά ή όχι ???και πολλά άλλα διλήμματα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Θέλω την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

καταρχην καλωσορισες στην παρεα μας!!

η ιστορια σου με συγκινησε πολυ.με ολα οσα εχεις περασει και καταφερες να εισαι τωρα γερη και δυνατη, αποδεικνυεται οτι εισαι μια πραγματικη μαχητρια και σου αξιζει να ανταμοιφθεις με οτι ποθει η ψυχη σου.

οσον αφορα οσα περιγραφεις για την αντιμετωπιση που ειχες απο την γιατρο και το κεντρο, φαινεται να υπαρχουν αρκετες παρατυπιες και προχειροτητες. σχετικα με το τριτο γονιμοποιημενο ωαριο σου, εννοειται και θα επρεπε να εχεις γραπτως την εκβαση του. ζητησε το απο το κεντρο κι αν αρνηθουν, προσπαθησε να βρεις το παλιο εγγραφο της κρυοσυντηρησης που περιγραφει και τα τρια και με αυτο στο χερι, πηγαινε και ρωτα τους τι απεγινε το αλλο και ζητα το κι εγγραφως.

τωρα, στο τελευταιο που περιγραφεις, για το αν θα προχωρησεις με δανεικα ωαρια, αυτο ειναι ενα θεμα που μονο εσυ και ο αντρας σου μπορεις να σκεφτεις, συζητησεις κι απαντησεις. μην ακουσεις κανεναν αλλο για το αν θα το κανεις και πως θα το διαχειριστεις μετα, τι θα πειτε στο παιδι κλπ. υπαρχουν ζευγαρια που επιθυμουν να γινουν γονεις με οποιοδηποτε τροπο. ειτε με δανεικα σπερματοζωαρια, ειτε με δανεικα ωαρια ή ακομα και υιοθετωντας παιδακι ξενο. υπαρχουν ζευγαρια που προσπαθουν με τα δικα τους γεννετικα υλικα κι οπου παει. αν δεν τα καταφερουν, προτιμουν να μην προχωρησουν στη λυση του δοτη ή δοτριας. εγω γνωριζω ακομη και ζευγαρια, που η εξωσωματικη για αυτους ηταν μονοδρομος και ομως αποφασισαν να μην την κανουν. προσπαθουσαν φυσικα μονοι τους και αν τους κατσει, τους εκατσε (και σε πληροφορω ξερω περιπτωση που μετα απο χρονια τους εκατσε). 

αυτο που θελω να πω, ειναι οτι καθε ζευγαρει νιωθει καλα διαφορετικα και με αλλες επιλογες. οποτε μονο εσυ κι ο αντρας σου μπορειτε να αποφασισετε πως θα νιωθετε καλα με τον εαυτο σας.

καλη τυχη σε οτι κι αν επιλεξετε!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Άρτεμις για την απάντησή σου.Μας ειχαν ενηνερωσει τηλεφωνικα μονο για το πόσα ειχαν καταψυχθει και ο νους μου τοτε ηταν σε εντελώς άλλα πράγματα! Αλλά σε ενα ραντεβου μας οταν συζητουσαμε πριν την μεταφορα, ανοιξε το αρχειο της και ειχε επιβεβαιωσει τον αριθμό ωαριων που ειχαν κατα την ωοληψια και τα εν τελη γονιμοποιημενα.  Εχω εναν εξαίρετο σύζυγο, ο οποίος επιθυμεί παιδι, αλλά εννοείται μου εχει ξεκαθαρίσει οτι θέλει πρωτα να είμαι εγω γερή και μόνο αν θελω και εγω, να προχωρησουμε με ξενο ωαριο. Για υιοθεσία μας ειναι πολυ δυσκολο. Θέλω να κανουμε παιδι .Απλα εχω διαφορους ενδοιασμούς. Και  πως να  στερησω σε αυτον τον ανθρωπο,αυτην την χαρα???

Τα κεντρα υποβοηθούμενης αναπαραγωγης βρίσκουν του ωαρια? Τα "αγοραζεις" ή απλα πληρωνεις τα εξοδα της δοτριας? Υπαρχουν κατεψυγμενα ή περιμένεις να γίνει η διαδικασια?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nancy80 είπε:

Σε ευχαριστώ Άρτεμις για την απάντησή σου.Μας ειχαν ενηνερωσει τηλεφωνικα μονο για το πόσα ειχαν καταψυχθει και ο νους μου τοτε ηταν σε εντελώς άλλα πράγματα! Αλλά σε ενα ραντεβου μας οταν συζητουσαμε πριν την μεταφορα, ανοιξε το αρχειο της και ειχε επιβεβαιωσει τον αριθμό ωαριων που ειχαν κατα την ωοληψια και τα εν τελη γονιμοποιημενα.  Εχω εναν εξαίρετο σύζυγο, ο οποίος επιθυμεί παιδι, αλλά εννοείται μου εχει ξεκαθαρίσει οτι θέλει πρωτα να είμαι εγω γερή και μόνο αν θελω και εγω, να προχωρησουμε με ξενο ωαριο. Για υιοθεσία μας ειναι πολυ δυσκολο. Θέλω να κανουμε παιδι .Απλα εχω διαφορους ενδοιασμούς. Και  πως να  στερησω σε αυτον τον ανθρωπο,αυτην την χαρα???

Τα κεντρα υποβοηθούμενης αναπαραγωγης βρίσκουν του ωαρια? Τα "αγοραζεις" ή απλα πληρωνεις τα εξοδα της δοτριας? Υπαρχουν κατεψυγμενα ή περιμένεις να γίνει η διαδικασια?

 

τα κεντρα εχουν ηδη κατεψυγμενα και στην ουσια τα αγοραζεις και προχωρας σε γονιμοποιηση με τα σπερματοζωαρια του αντρα σου και μετα σε μεταφορα της βλαστοκυστης στην μητρα σου. 

οσον αφορα λεπτομερειες και κοστη, θα σε βοηθησουν κοριτσια που να εχουν ηδη κανει τη διαδικασια, γιατι εγω προς το παρον τουλαχιστον, κανω προσπαθειες με τα δικα μου.

σχετικα με το κεντρο, εφοσον σε "τρωει", πιεσε και την γιατρο και τους διοικητικους υπευθυνους για εξηγησεις. ρωτα αν υπαρχει αντιγραφο της εκθεσης κρυοσυντηρησης κσι φερε το σε αντιδιαστολη με το αντιστοιχο εγγραφο της αποψυξης. μην το αφηνεις να σε βασανιζει. θες απλα να μαθεις την αληθεια κι εχεις το δικαιωμα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , nancy80 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Είμαι η Νάνσυ και είμαι 38 χρινών.

Πριν λίγα χρόνια, φρεσκοπαντρεμένη νόσησα από Ca μαστού, Πριν λοιπόν ξεκινήσω χημειοθεραπείες, μου συνέστησαν να καταψύξουμε γονιμοποιημένα ωάρια γιατί δεν θα λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε έπειτα οι ωοθήκες.  Ετσι και έγινε . Ενα μήνα περιθώριο για να προκαλέσουμε ωάρια και όλα τα γνωστά. ....Μην τα πολυλογώ καταλήξαμε σε κρυοσυντήρηση 3 γονιμοποιημένων ωαρίων 1 ημέρας.

Έπειτα από εύλογο χρονικό διάστημα (κάποια χρόνια) και αφού χάρη στην βοήθεια του Θεού και της Παναγίας είμαι ζωντανή και ΤΟΥΣ δοξάζω καθημερινά γι αυτό , ήρθε η ώρα να κάνουμε την εμβρυομεταφορά. Εν τω μεταξύ , εξαιτίας του ότι είχα κληρονομήσει θετικό γονίδιο, έκανα προφυλακτική αφαίρεση ωοθηκών. Θα σας πω κάποια πράγματα για τα οποία θέλω τη γνώμη σας.

Καταρχάς θέλω να μου πείτε από  ποιό κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής είστε ευχαριστημένες.

Ξεκινάμε την γνωστή διαδικασία με cyclacur κτλ και μου λέει η γιατρός μου , να φέρουμε 2 περιόδους (μιας και δεν έχω πλέον περίοδο) και έπειτα να κάνουμε την μεταφορά , γεγονός που μου το αναίρεσε στην πορεία. Την κάναμε αφού προκαλέσαμε μόνο μία λέγοντάς μου ότι δεν έχει σημασία (1η αμφιβολία)

Επειδή υπήρχε στένωση τραχήλου, κάνουμε διαστολή και υστεροσκόπηση με αφαίρεση πολύ μικρού πολύποδα. Αρχικά μου λέει η γιατρός μου ότι έπειτα από 18 ημέρες μπορούμε να κάνουμε την μεταφορά. Επειδή την ημέρα εκείνη έλειπε η γιατρός που με παρακολουθούσε ,ένας άλλος γυναικολόγος της ομάδας  από το κέντρο αναπαραγωγής,μου λέει "δεν κατάλαβες κάτι σωστά. Αποκλείεται σε 18 μέρες να  κάνεις εμβρυομεταφορά" γεγονός που μου το αναίρεσε την επομένη η γιατρός μου (2η αμφιβολία)

Επίσης  μου λένε ότι επειδή είναι μόνο 3 τα έμβρυα θα μεταφέρουμε μόνο ένα  . Την ημέρα της μεταφοράς μαθαίνω ότι θα μεταφερθούν 2 τα οποία είναι μάλιστα άριστης ποιότητας. Στην εύλογη απορία μου η απάντηση ήταν " όχι καλέ, πότε είπαμε 1???". (3η αμφιβολία)

Αφού μεταφέρονται τα έμβρυα και περιμέναμε την ενημέρωση μου λένε λοιπόν ότι το ένα δεν ήταν καλό οπότε δεν έχουμε άλλο. Στο χαρτί απόψυξης των εμβρύων  λέει "αριθμός που αποψύχθηκαν  2 και αριθμός που απομένουν 0" .  Εσάς σε στις περιπτώσεις που πάθανε κάτι κατά την απόψυξη, δεν σας το ανέφεραν εγγραφώς? Δεν είχατε κάποια εικόνα για αυτά, όπως και για τα υγιή που τελικά μεταφέρατε? Επίσης μου είπε ότι στο meeting που έκαναν αποφάσισαν να τοποθετήσουν 2 και αναρώτηθηκε μάλιστα " δεν στο είχαμε πει?". 

Κορίτσια ,δεν θα έπρεπε να είμαι ενήμερη για όλα αυτά ?????????? Είπα να μην επηρεάσω τα διδυμάκια μου και να φύγω και να πάνε όλα κατ' ευχήν (4η αμφιβολία).

Στο σπίτι , μετά 4 μέρες διαπιστώνω ότι στις οδηγίες μετά την εμβρυομεταφορά , δεν έχουν τα prezolon τα οποία μου τα είχαν στο πρωτόκολλο της προετοιμασίας. Επειδή ήταν κλειστά, στέλνω mail με το ερώτημά μου. Σκέφτηκα, "κορτιζόνη μωρέ για 'αυτό μου το έκοψαν. Τώρα είναι μέσα τα μπεμπάκια γι' αυτό". Και έτσι βγάζω την απορία από το μυαλό μου και το ξεχνάω. Απάντηση δεν πήρα ποτέ. Αλήθεια, ξέρετε πού χρησιμεύουν και αν επηρεάζουν την σωστή έκβαση?

Πρώτη χοριακή θετική . 43. Δεν σας περιγράφω την χαρά. Δεν θα σας περιγράψω κανένα από τα θετικά ή αρνητικά συναισθήματα που έχω βιώσει στην ζωή μου και σχετίζονται με την υγεία μου και τα πολυπόθητα μωρά , γιατί δεν μπορούν να περιγραφούν . Ειλικρινά.

Εγώ όμως συγκρατημένη και για την δεύτερη χοριακή. Σε 48 ωρες σβήνουν όλα. Πέφτει στο 19. Μου ζητά μετά απο 2 ημέρες να επαναληφθεί , ακόμη πιο κάτω. Στο 9.

Μιλάμε στο τηλ και μου λέει , κόψε όλα τα χάπια και τα prezolon !!!!!!!!!!! Της λέω δεν μου είχατε πει να τα πάρω . Και  λέει " α ναι? Ακόμη καλύτερα"

 

Μου λέτε τι να κάνω? Γιατί δεν φαίνεται πουθενά στα χαρτιά το 3ο γονιμοποιημένο ωάριο?

Σε ποιά κέντρα της Θεσσαλονικης πήγατε και είστε ευχαριστημένες?

Η Ivf με δωρεά είναι μονόδρομος, αλλά δεν ξέρω αν ακούγεται εγωιστικό, αλλά δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω αυτό. Εάν πρώτα ο Θεός ευοδοθεί η προσπάθειά μας, πώς μπορεί να νιώθω εγώ για αυτά? Θα το εκμυστηρευτώ στα παιδιά ή όχι ???και πολλά άλλα διλήμματα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Θέλω την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα Νανσυ! Διάβασα την ιστορία σου και το μόνο που μπορώ να σου πω είναι μπράβο! Μπράβο γιατί είσαι πρωτίστως μαχήτρια στη ζωή! Αυτό και μόνο θα σου δώσει δύναμη και τελικά θα γίνεις μητέρα. 

Οσον αφορά τα όσα γράφεις για το κέντρο...ειλικρινα δεν έχω λόγια! Εάν έχεις αμφιβολίες οφείλεις να τους ζητήσεις περισσότερες εξηγήσεις και διευκρινίσεις. Μίλα τους ξεκάθαρα, μου είχατε πει ότι καταψύξαμε 3, βάλαμε 2 και δεν έμεινε κανενα...Το πιθανότερο είναι στην διαδικασία απόψυξης να μην είχαν καλά αποτελέσματα για το τρίτο...Μην το αφήσεις όμως χωρίς απάντηση γιατί η γνώμη μου είναι ότι για να κάνουμε ένα βήμα μπροστά θα πρέπει να έχουμε κλείσει εντελώς το κεφάλαιο που αφήνουμε πίσω μας. Νομίζω παντως ότι και μόνο που είχες θετική χοριακη με την πρώτη προσπάθεια μπορείς να είσαι πολύ αισιόδοξη! Για κέντρα στη Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω να σου πω. Εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία και εύχομαι σύντομα να έχεις θετικά αποτελέσματα που θα μοιραστείς μαζί μας. Θα σου στείλω με μήνυμα το κέντρο που εμπιστεύτηκα εγώ στην Αθήνα στην περίπτωση που αποφασίσεις να πάρεις και μια γνώμη από Αθήνα. 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...