Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, dimitra19 είπε:

Μην χανεις καιρό κοπέλα μου !!!! Τωρα που γυρνάει !!!! 

Κάνε αίτηση αποψε κιολας . Μέσω Ιντερνετ γίνεται με κωδικούς TAXIS , το είχα ψαξει παλιά. 

Τωρα που είναι ζεστός ... προτού το μετανοιώσει !!!! 

Κοιταξε αν παρουμε αρνητικο τοτε θα το κανω. Κι αν δε θελει θα του πω οτι θα κανω κι αλλη εξωσωματικη. Τοτε θα κανει αιτηση τρεχοντας:mrgreen:

  • Χαχα 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Καντι είπε:

Ειναι σίγουρα σε θεωρητικό επίπεδο η συζήτηση. Αν αυριο μου έλεγαν παμε για ετ και οτι μια γυναίκα θα κυοφορεί το παιδί μου σίγουρα θα αισθανόμουν ανεπαρκής. Οι ισορροπίες πολυ δύσκολο να κρατηθούν, γιατι ο ανδρας μου θα δείχνει αγάπη και ευγνωσυνη σε μια αλλη γυναίκα. Αν πάλι αυριο το πρωί μου έλεγαν υπάρχει μωρο νεογέννητο θα το ηθελα χωρις δεύτερη σκέψη, ανεξαρτήτως dna.

ακριβώς το ίδιο νιώθω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Ναι κορίτσι , εχω ξενερώσει και με το κέντρο και με τον γιατρό ... απλά θέλω να επιβεβαιώσω το αποτέλεσμα αύριο στα σίγουρα ( αν και είμαι σίγουρη ) με την χοριακή και μετά δεν ξέρω αν θα με ξαναδουν .. αν κι εχουμε και φυλαγμένα 4 έμβρυα 3 ημερών . Τι τα κάνουμε αυτά αν αλλάξουμε ? 

Πήγαινε πρώτα σε εναν καλο γιατρο να σου ξεσκονίσει την μήτρα και ανάλογα με τα ευρήματα αποφασίζεις τι θα κανεις με τα έμβρυα.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Ναι κορίτσι , εχω ξενερώσει και με το κέντρο και με τον γιατρό ... απλά θέλω να επιβεβαιώσω το αποτέλεσμα αύριο στα σίγουρα ( αν και είμαι σίγουρη ) με την χοριακή και μετά δεν ξέρω αν θα με ξαναδουν .. αν κι εχουμε και φυλαγμένα 4 έμβρυα 3 ημερών . Τι τα κάνουμε αυτά αν αλλάξουμε ? 

Αν αλλάξεις και πάς αλλού και ξεκινήσεις με άλλο γιατρό και δότρια από το κεντρο του τα καταστρεφείς ή τα δωρίζεις.Δεν πληρωνεις καταψυξη όπως και να έχει.

 

Αν με τον αλλο γιατρό βρειτε οτι φταιει κατι στον οργανισμό σου πχ μητρα κλπ τα μεταφερεις στο κεντρο και κάνεις εκει ετ.Γλιτώνεις το κόστος της δοτριας .

Πάρε γνωμες για το τι έφταιξε και οργάνωσε τις επόμενες κινήσεις σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα σας καληνυχτίσω για απόψε ... 

Αυριο τα νεότερα... 

Σας ευχαριστώ για όλα ...  Μην έχουμε παράπονο !!!! Πήρε φωτιά το forum απόψε!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Οσο κι αν ακούγεται περίεργο να το λέω... όλα για καποιο λογο γίνονται .. Στο τελος θα πάνε όλα καλά , αν δεν πάνε καλά ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ !!! 

Κρατάω το πιο ευχαριστο της ημερας ... @Mary H, πραγματικά η αποφασή σας με έχει συγκινήσει πάρα πολύ και σας ευχομαι ολόψυχα να έχετε το παιδάκι σας το συντομότερο δυνατόν !. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, dimitra19 είπε:

Ax κορίτσια πολύ σας ευχαριστω!!!

@DIMITRAS, μην κάνεις τεστ με τίποτα! Εγω την εχω ξαναφαει την φόλα στην 2η προσπάθεια .. ασε μια και καλή στη χοριακή . !

@Mary H, @Georgia1972, αυτό που λες δεν παίζει .. να το συζητήσουμε με το γιατρό ... εχει γίνει στο παρελθόν κ μου βγήκε ξινό ... γιατί θεώρησε ότι έκανα παραπονα στο γιατρό... οπότε αστο απλά εχει αυτές τις απόψεις ..

Οσο για τα επιχειρήματα σου – 3 μύθους πραγματικά με βοηθησες πάρα πολύ !  

Δεν φταίει αυτός εγώ φταίω .. που τ' ανέχομαι!

Αντε να μην το χοντρύνω βραδιάτικα! 

@anoulious, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια . Βεβαιω δεν έχω ίδέα τι είναι όσα αναφέρεις ((παραθυρο-μερες προγεστερονης), φλεγμονες,υστεροσκοπηση. Υστεροσκόπηση δεν έχω κάνει ποτέ . Μέρες προγεστερόνης επισης δεν ξέρω τι είναι . Για το παράθυρο που λες κατι διαβαζα νομίζω σήμερα στο internet αλλά δεν νομίζω ότι με αφορά αφου είμαι με δωρεά ωαρίων  . Σ’ ευχαριστώ όμως !

 

@melisaki74Σ’ ευχαριστώ πολύ . Τι εννοείς να μην ήταν καλός ο κύκλος της δότριας ? Πηραν 8 ωαρια απ’ ότι μου είπαν και μου βάλανε 2 βλαστοκύστες . Οσο για το σπέρμα .. συμφωνα με τον γιατρό το έχουν ελέγξει και είναι πυραυλοκίνητο !

 

@SofoulisΣ’ ευχαριστώ  πολύ κορίτσι 

 

@linaa Σ΄ευχαριστώ κορίτσι … τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη ε !! χαχα

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες ... ότι κ να πω είναι πολύ λίγο .. αλλά έχω μια απορία ρε κορίτσια ... Μόνο ο δικός μου είναι ετσι .. ? 

Εννοειται οτι σε αφορα γιατι το παραθυρο εμφυτευσης(που σε τεχνητους κυκλους που δεν κανουμε ωορρηξια καθοριζεται απο την ημερα που ξεκιναμε προγεστερονη) δειχνει ποτε πρεπει να βαλουμε τα εμβρυα ειτε δικα μας ειτε δανεικα.Οπως ακριβως σου ειπαν τα κοριτσια νωριτερα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Δημητρα οταν ηρεμηστε αρχιστε τη διερευνηση. δηλ. υστεροσκοπηση οπωσδηποτε, βιοψια ενδομητριου για φλεγμονες κ το παραθυρο εμφυτευσης. Δες ποιας μερας ηταν τα εμβρυα που πετυχες κ κανονιστε αναλογα. Επισης συχνα φταινε τα ωαρια της δοτριας, αλλαξτε οπωσδηποτε δοτρια τωρα. Και να μην στενοχωριεσαι!

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια!!! Αλλάξτε δοτρια και γιατρό!!!!

10 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Πήγαινε πρώτα σε εναν καλο γιατρο να σου ξεσκονίσει την μήτρα και ανάλογα με τα ευρήματα αποφασίζεις τι θα κανεις με τα έμβρυα.

Κι εγώ το πιστεύω αυτο!! Σιγουρεψου για τη μητρα, ενδομήτριο κτλ και κάνε μια υστεροσκοπιση να δεις αν υπάρχουν συμφυσεις κτλ και μετά παίρνετε τις αποφάσεις σας!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια. Δεν εχω ξαναγραψει εδω,αλλα σας παρακολουθω καθ οτι το θεμα με ενδιαφερει. Ειμαι μια περιπτωση 33 χρονων με πωα. Με 18 ωοληψιες και μονο μια ανεπιτυχη ετ. Φυσικα σκεφτομαι τα δανεικα,μιας κ εχω ξεκαθαρισει μεσα μου πως το παιδιδεν υπαρχει αμφιβολια οτι θα το αγαπω ολοκληρωτικα.... 

Εχω ομως εναν ενδοιασμο. Απο τη στιγμη που η δωρεα πλεον ειναι πολυ διαδεδομενη, ανησυχω αν στο μελλον το παιδι μου ερωτευθει καποιο ετεροθαλες αδερφακι του.. εσεις το εχετε ποτε σκεφτει αυτο;;;

Επισης, θα ηθελα να ρωτησω την @Καντι Τι σου εχει πει ο γιατροςμε το θεμα της φλεγμονης, και πωςκαταληγει να συζητατε για παρενθετη; Εχω και εγω φλεγμονη και με απασχολει το θεμα πολυ.

Οσο για σενα @dimitra19 λυπαμαι πολυ για αυτα που περνας,ειναι ενας τεραστιος φοβος μου οτι ακομα κ με δοτρια δεν θα τα καταφερω... Αυτο που θα εκανα στη θεση σου θα ηταν να ελεγξω τη μητρα για φλεγμονες κλπ αλλα με υστεροσκοπηση κ σε καποιον γιατρο που μα ξερει να την διακρινει.

Ευχομαι απο καρδιαςσε ολες μας να τα καταφερουμε κ να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλια!!!

Link to comment
Share on other sites

@dimitra 19, ελπίζω τα αποτελέσματα της χοριακής να διαψεύσουν το test. Το λέω γιατί η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Δεν θυμάμαι αν είναι η 1η σου φορά αλλά εδώ είμαστε κάποιες που και με δανεικά δεν πετύχαμε με την 1η. Εγώ τα κατάφερα με την 4η. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που σου είπαν πως την επόμενη φορά πριν μπεις σε διαδικασία να ψαχτείς πρώτα εσύ. Μάλιστα ψιλοθύμωσα που δεν τα έχει δει ο γιατρός σου. Ο κανόνας λέει πως για να έχουμε επιτυχία με δανεικά ή χωρίς χρειαζόμαστε αφενός υγιή και δυνατά έμβρυα αλλά και καλό "χωράφι" όπου θα γίνει η εμφύτευση. Μια υστεροσκόπση ήταν. Πάρε και καμία άλλη γνώμη και να ξέρεις πως εδώ όλες πετυχαίνουν στο τέλος!

@pappy, από την ανάρτησή σου χάρηκα που δεν τα βάζεις κάτω και συνεχίζεις. Μπορείς να δεις και τους δύο γιατρούς που αναφέρεις. Εγώ είμαι μία από τη μεγάλη παρέα εδώ που τα κατάφερε στον κ. Τσιριγώτη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Tsini είπε:

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια. Δεν εχω ξαναγραψει εδω,αλλα σας παρακολουθω καθ οτι το θεμα με ενδιαφερει. Ειμαι μια περιπτωση 33 χρονων με πωα. Με 18 ωοληψιες και μονο μια ανεπιτυχη ετ. Φυσικα σκεφτομαι τα δανεικα,μιας κ εχω ξεκαθαρισει μεσα μου πως το παιδιδεν υπαρχει αμφιβολια οτι θα το αγαπω ολοκληρωτικα.... 

Εχω ομως εναν ενδοιασμο. Απο τη στιγμη που η δωρεα πλεον ειναι πολυ διαδεδομενη, ανησυχω αν στο μελλον το παιδι μου ερωτευθει καποιο ετεροθαλες αδερφακι του.. εσεις το εχετε ποτε σκεφτει αυτο;;;

Επισης, θα ηθελα να ρωτησω την @Καντι Τι σου εχει πει ο γιατροςμε το θεμα της φλεγμονης, και πωςκαταληγει να συζητατε για παρενθετη; Εχω και εγω φλεγμονη και με απασχολει το θεμα πολυ.

Οσο για σενα @dimitra19 λυπαμαι πολυ για αυτα που περνας,ειναι ενας τεραστιος φοβος μου οτι ακομα κ με δοτρια δεν θα τα καταφερω... Αυτο που θα εκανα στη θεση σου θα ηταν να ελεγξω τη μητρα για φλεγμονες κλπ αλλα με υστεροσκοπηση κ σε καποιον γιατρο που μα ξερει να την διακρινει.

Ευχομαι απο καρδιαςσε ολες μας να τα καταφερουμε κ να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλια!!!

Η συζήτηση για παρένθετη εγινε με τον άνδρα μου και όχι με τον γιατρο. Ο γιατρος ειναι πεπεισμένος οτι το θεμα ειναι στην μήτρα καθως εχω κανει 7 ετ και συνολικά 19 έμβρυα και καμια εμφυτευση. Καταλήγουμε σχεδόν αποκλειστικά σ αυτο το συμπέρασμα καθως και τα έμβρυα με χρωμοσωματικες ανωμαλίες εμφυτεύονται. Το παλεύω με αντιβιωσεις.

εσυ σε ποιο γιατρο εισαι; Την φλεγμονή πως την εψαξες μιας και το θεμα φαίνεται να ειναι στα έμβρυα;

@dimitra19 τι εγινε; Τι έβγαλε η χοριακη ;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια ... Καταρχας είδα ότι όλες με έχετε στο μυαλό σας και σας είμαι ευγνώμων μέσα απο την κάρδιά μου ! 

@angel23, ήταν η 3η μου προσπάθεια , ολες ήταν με δωρεά ωαρίου 

λοιπόν να σας πω τα νεότερα. !!!!

Καταρχας να σας πω ότι δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ. Είχα δυσφορία, αγχος και κάτι σαν δύσπνοια. Νομιζα ότι θα ΄πάθω εγκεφαλικο , εμφραγμα ή κάτι τέτοιο και τώρα είμαι περίεργα αλλά όσο περνάει η ώρα μου περνάει . 

Σηκωθηκαμε το πρωί με τραγικά άσχημη διάθεση ! Ο άντρας μου ήταν χάλια , την μια τα ' βαζε μαζί μου , την άλλη με τον εαυτό του, μετά με τους γιατρούς κ.ο.κ. 

Να μην σας τα πολυλογω πήγαμε κι εκανα την χοριακή, και περιμέναμε σε ενα καφε για το αποτέλεσμα  , μόλις μας ενημέρωσαν απο την κλινική για το ΑΡΝΗΤΙΚΟ αποτέλεσμα ανεβήκαμε πάνω και ζητήσαμε να μιλήσουμε με τον διευθυντή τον κο. Ξυδιά.  

Να αναφερω οτι την 1η φορά που ηταν θετικό με είχε παρει ο ίδιος ο γυναικολόγος μου να το ανακοινώσει ενώ τις αλλες 2 φορες που ήταν αρνητικό μου τηλεφωνουσαν απεθείας απο την κλινικη ισχυριζομενοι ότι ο γιατρός μου θα με πάρει αργότερα γιατί είναι σε χειρουργείο . Οντως την 2η φορά με είχε πάρει τηλ , σήμερα μου είπαν ότι πάλι είναι σε χειρουργείο - κάτι που ξέρω ότι δεν ισχύει , δεν θελω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά το ξέρω - μέχρι στιγμής δεν με εχει πάρει και δεν με νοιάζει απλά το αναφέρω γιατί μου εχει χτυπήσει κάπως και αυτό ! 

Τεσπά, ήρθε ο Ξυδιας , και καναμε μια μινι συζητηση  .

Καταρχας αναφέρθηκε σε υστεροσκόπηση και του είπα ότι δεν έχω κάνει. Εκείνος ανεφερε ότι είχε πει στον γιατρό μου να μου κάνει μια πριν προχωρήσουμε. Εκεί λοιπόν κόλλησα . .του εξηγησα ότι κάναμε κάτι πριν λίγο καιρό ( δεν θυμάμαι όμως την λέξη υστεροσκοπηση ) , μου είχε πει ότι θα μου καθάριζε λίγο το ενδομητριο εφόσον το έκρινε σκόπιμο επειδή καμια φορά λέει μαζευει κάτι ασπρες βλένες και μου έκανε κ μια μικρή διάνοιξη τραχήλου .. .Αυτο έγινε με μέθη σε γνωστό μαιευτηριο . Δεν έχω ουτε ένα χαρτί που να λέει τι ήταν αυτό που έκανα κ ποια ήταν τα ευρήματα. Ο Ξυδιάς το ονόμασε "σκρατς ". Αυτό λέει είναι ... Με ρώτησε αν έχω cd και του είπα ότι δεν έχω τίποτα... με ρώτησε πως γίνεται αυτό ? οταν πληρωσες δεν σου έδωσαν κάτι ,,,? Κ του εξήγησα ότι τα λεφτά τα έδωσα απευθείας στον γιατρο και δεν ξέρω τίποτα άλλο . 

Μου ζήτησε να του στείλω με mail όλες μου τις εξετάσεις να τις μελετήσει ο ίδιος. Αναφερθηκαμε καποια στιγμή στις εξετάσεις θρομβοφιλίας κ είπε την λέξη ομοκυστεινη . Τότε μου βάρεσαν καμπανάκια και θυμήθηκα την γνωματευση του αιματολόγου όπου αναφερόταν σε ήπια αύξηση ομοκυστεινης για την οποιά μου συνεστησε filicine & neurobion για 1 μήνα , επίσης μικρή αύξηση των ΑΝΑ τα οποία όπως αναφέρει στην γνωματευσή του ήταν μην αξιολογίσιμα κλινικά προς το παρόν αλλά χρήζουν επανεξετασης μετά απο 1 μήνα. 

Τότε λοιπόν εκείνος μου είπε.. αααα μάλιστα. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουμε. Κάνατε την επανεξεταση ????ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ του λέω γιατι ο γιατρός μου εκρινε ότι δεν είναι σημαντικό και μαλιστα επειδή όταν ξεκίνησα πρωτόκολλο για εξωσωμ δεν είχα κλείσει ακόμα μήνα που έπαιρνα την αγωγή του αιματολόγου όταν τον είχα ρωτήσει αν πρέπει να συνεχίσω να παίρνω τα neurobion γιατί τα filicine ηταν μες το νέο πρωτόκολο μου είχε πει : Χεστήκαμε για τα neurobion , βιταμινουλες είναι .. και να μην τα πάρεις δεν μας νοιάζει.  Ο Ξυδιας τόνισε ότι έπρεπε να γίνει επανεξεταση και να ρυθμιστουν όλα αυτά πριν κάνω αλλη προσπάθεια ..μας εξήγησε ότι μπορεί ο οργανισμός να έχει αναπτύξει καποιο αυτοάνοσο . Αν κατάλαβα καλά... 

Ο άντρας μου όπως καταλαβαίνετε .. ήταν εξαλλος αλλά κύριος !

Του εξηγήσαμε ότι δεν θέλουμε να κακολογήσουμε τον άλλον γιατρό αλλά όλα αυτά μας βάζουν σε σκέψεις... ! Τεσπά ο άντρας μου του ζήτησε να μας αναλάβει εκείνος . Είπε ότι θα το κάνει .. με την προυποθεση όταν μείνω εγκυος να με ξεγεννήσει ο πρώτος γιατρός. Συμφωνήσαμε (απλα για να μην το κάνουμε θέμα ... αλλά μεταξύ μας δεν το κόβω ... ) 

Τεσπά του έστειλα ότι εξετασεις εχω σε mail να τα μελετήσει , θα ψαξει απο τον γιατρό να βρει την υστεροσκόπηση ή ότι άλλο ήταν αυτό που εκανα και βλέπουμε. 

Ο άντρας μου μου είπε : Γυρνάμε σελίδα , το προσπάθούμε και μ' αυτόν και βλέπουμε κι αν παλι στραβωσει η φάση .. απευθείας παμε στον Τσιριγώτη !!!!

Οπότε τώρα θα περιμένουμε να δουμε τι θα μας πει κι αυτός . Θελω να πιστεύω ότι επειδή είναι ο  διευθυντής κι εχω ακούσει καλά λογια γι' αυτόν ότι θα πάνε όλα καλά !!! 

Θα δουμε ...

Αυτα απο μένα . !!! Πολύ αναστατωση .. και ομολογώ ότι το χθεσινο βράδυ ήταν απο τα δυσκολότερα που εχω ζήσει γενικά στην ζωή μου ... 

Μακάρι να μην ξανανιώσω έτσι και να μην το νιώσει και κανείς. .. 

Εξήγησα βεβαια κ στον άντρα μου ότι με σταναχωρησε πολύ η στάση του απεναντί μου . Μου ζήτησε να τα ξεχάσουμε όλα και να ανασυγκροτηθουμε . Να κάνουμε focus στον στόχο μας και τίποτα άλλο. Βεβαια μου το πέταξε να μην ξαναρχίσω το τσιγάρο ... ε ? Ανασκουμπωνόμαστε λοιπον και βλέπουμε !!! 

Α και κάτι ακόμα ... τον ρωτήσαμε τι γίνεται όταν έχουμε υπόλοιπα εμβρυα για 1 ακόμα προσπάθεια κι αν όλα πάνε καλά και μείς μετά απο χρόνια θέλουμε αδερφάκι τι γίνεται ? Ο γιατρός μας δεν μας είχε δώσει ποτέ σαφή εξηγηση και μάλιστα μας είχε πει ότι και να είναι απο διαφορετικές δότριες τι πειράζει !!!!! 

Τοτε εκείνος μας εξηγησε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει κι έχουμε το δικαίωμα αν θέλουμε τωρα που υπάρχει η συγκεκριμένη δότρια κι εφόσον πετύχει η διαδικασία να πληρώσουμε ένα ποσό ώστε να την κάνουν πάλι ωορρηξία , να φτιάξουν τα έμβρυα και να τα καταψυξουν για το μέλλον .. για όσο καιρό θέλουμε σε περίπτωση που μελλοντικά θελαμε αδερφάκι . 

Αυτα απο μένα !!!  

 

 

 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια ... Καταρχας είδα ότι όλες με έχετε στο μυαλό σας και σας είμαι ευγνώμων μέσα απο την κάρδιά μου ! 

@angel23, ήταν η 3η μου προσπάθεια , ολες ήταν με δωρεά ωαρίου 

λοιπόν να σας πω τα νεότερα. !!!!

Καταρχας να σας πω ότι δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ. Είχα δυσφορία, αγχος και κάτι σαν δύσπνοια. Νομιζα ότι θα ΄πάθω εγκεφαλικο , εμφραγμα ή κάτι τέτοιο και τώρα είμαι περίεργα αλλά όσο περνάει η ώρα μου περνάει . 

Σηκωθηκαμε το πρωί με τραγικά άσχημη διάθεση ! Ο άντρας μου ήταν χάλια , την μια τα ' βαζε μαζί μου , την άλλη με τον εαυτό του, μετά με τους γιατρούς κ.ο.κ. 

Να μην σας τα πολυλογω πήγαμε κι εκανα την χοριακή, και περιμέναμε σε ενα καφε για το αποτέλεσμα  , μόλις μας ενημέρωσαν απο την κλινική για το ΑΡΝΗΤΙΚΟ αποτέλεσμα ανεβήκαμε πάνω και ζητήσαμε να μιλήσουμε με τον διευθυντή τον κο. Ξυδιά.  

Να αναφερω οτι την 1η φορά που ηταν θετικό με είχε παρει ο ίδιος ο γυναικολόγος μου να το ανακοινώσει ενώ τις αλλες 2 φορες που ήταν αρνητικό μου τηλεφωνουσαν απεθείας απο την κλινικη ισχυριζομενοι ότι ο γιατρός μου θα με πάρει αργότερα γιατί είναι σε χειρουργείο . Οντως την 2η φορά με είχε πάρει τηλ , σήμερα μου είπαν ότι πάλι είναι σε χειρουργείο - κάτι που ξέρω ότι δεν ισχύει , δεν θελω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά το ξέρω - μέχρι στιγμής δεν με εχει πάρει και δεν με νοιάζει απλά το αναφέρω γιατί μου εχει χτυπήσει κάπως και αυτό ! 

Τεσπά, ήρθε ο Ξυδιας , και καναμε μια μινι συζητηση  .

Καταρχας αναφέρθηκε σε υστεροσκόπηση και του είπα ότι δεν έχω κάνει. Εκείνος ανεφερε ότι είχε πει στον γιατρό μου να μου κάνει μια πριν προχωρήσουμε. Εκεί λοιπόν κόλλησα . .του εξηγησα ότι κάναμε κάτι πριν λίγο καιρό ( δεν θυμάμαι όμως την λέξη υστεροσκοπηση ) , μου είχε πει ότι θα μου καθάριζε λίγο το ενδομητριο εφόσον το έκρινε σκόπιμο επειδή καμια φορά λέει μαζευει κάτι ασπρες βλένες και μου έκανε κ μια μικρή διάνοιξη τραχήλου .. .Αυτο έγινε με μέθη σε γνωστό μαιευτηριο . Δεν έχω ουτε ένα χαρτί που να λέει τι ήταν αυτό που έκανα κ ποια ήταν τα ευρήματα. Ο Ξυδιάς το ονόμασε "σκρατς ". Αυτό λέει είναι ... Με ρώτησε αν έχω cd και του είπα ότι δεν έχω τίποτα... με ρώτησε πως γίνεται αυτό ? οταν πληρωσες δεν σου έδωσαν κάτι ,,,? Κ του εξήγησα ότι τα λεφτά τα έδωσα απευθείας στον γιατρο και δεν ξέρω τίποτα άλλο . 

Μου ζήτησε να του στείλω με mail όλες μου τις εξετάσεις να τις μελετήσει ο ίδιος. Αναφερθηκαμε καποια στιγμή στις εξετάσεις θρομβοφιλίας κ είπε την λέξη ομοκυστεινη . Τότε μου βάρεσαν καμπανάκια και θυμήθηκα την γνωματευση του αιματολόγου όπου αναφερόταν σε ήπια αύξηση ομοκυστεινης για την οποιά μου συνεστησε filicine & neurobion για 1 μήνα , επίσης μικρή αύξηση των ΑΝΑ τα οποία όπως αναφέρει στην γνωματευσή του ήταν μην αξιολογίσιμα κλινικά προς το παρόν αλλά χρήζουν επανεξετασης μετά απο 1 μήνα. 

Τότε λοιπόν εκείνος μου είπε.. αααα μάλιστα. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουμε. Κάνατε την επανεξεταση ????ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ του λέω γιατι ο γιατρός μου εκρινε ότι δεν είναι σημαντικό και μαλιστα επειδή όταν ξεκίνησα πρωτόκολλο για εξωσωμ δεν είχα κλείσει ακόμα μήνα που έπαιρνα την αγωγή του αιματολόγου όταν τον είχα ρωτήσει αν πρέπει να συνεχίσω να παίρνω τα neurobion γιατί τα filicine ηταν μες το νέο πρωτόκολο μου είχε πει : Χεστήκαμε για τα neurobion , βιταμινουλες είναι .. και να μην τα πάρεις δεν μας νοιάζει.  Ο Ξυδιας τόνισε ότι έπρεπε να γίνει επανεξεταση και να ρυθμιστουν όλα αυτά πριν κάνω αλλη προσπάθεια ..μας εξήγησε ότι μπορεί ο οργανισμός να έχει αναπτύξει καποιο αυτοάνοσο . Αν κατάλαβα καλά... 

Ο άντρας μου όπως καταλαβαίνετε .. ήταν εξαλλος αλλά κύριος !

Του εξηγήσαμε ότι δεν θέλουμε να κακολογήσουμε τον άλλον γιατρό αλλά όλα αυτά μας βάζουν σε σκέψεις... ! Τεσπά ο άντρας μου του ζήτησε να μας αναλάβει εκείνος . Είπε ότι θα το κάνει .. με την προυποθεση όταν μείνω εγκυος να με ξεγεννήσει ο πρώτος γιατρός. Συμφωνήσαμε (απλα για να μην το κάνουμε θέμα ... αλλά μεταξύ μας δεν το κόβω ... ) 

Τεσπά του έστειλα ότι εξετασεις εχω σε mail να τα μελετήσει , θα ψαξει απο τον γιατρό να βρει την υστεροσκόπηση ή ότι άλλο ήταν αυτό που εκανα και βλέπουμε. 

Ο άντρας μου μου είπε : Γυρνάμε σελίδα , το προσπάθούμε και μ' αυτόν και βλέπουμε κι αν παλι στραβωσει η φάση .. απευθείας παμε στον Τσιριγώτη !!!!

Οπότε τώρα θα περιμένουμε να δουμε τι θα μας πει κι αυτός . Θελω να πιστεύω ότι επειδή είναι ο  διευθυντής κι εχω ακούσει καλά λογια γι' αυτόν ότι θα πάνε όλα καλά !!! 

Θα δουμε ...

Αυτα απο μένα . !!! Πολύ αναστατωση .. και ομολογώ ότι το χθεσινο βράδυ ήταν απο τα δυσκολότερα που εχω ζήσει γενικά στην ζωή μου ... 

Μακάρι να μην ξανανιώσω έτσι και να μην το νιώσει και κανείς. .. 

Εξήγησα βεβαια κ στον άντρα μου ότι με σταναχωρησε πολύ η στάση του απεναντί μου . Μου ζήτησε να τα ξεχάσουμε όλα και να ανασυγκροτηθουμε . Να κάνουμε focus στον στόχο μας και τίποτα άλλο. Βεβαια μου το πέταξε να μην ξαναρχίσω το τσιγάρο ... ε ? Ανασκουμπωνόμαστε λοιπον και βλέπουμε !!! 

 

 

Κοπέλα μου ξεσπασμα είχε ο αντρας σου ο αλλος γιατρος δεν σου εξηγουσε απο οτι καταλαβαινω κακο αυτό λοιπόν ασε κ τον αντρα να μπλεχτει λιγο εαως πολυ σε αυτα που κανεις κ ξεψαχνιστειτε σωστα...εγω πηγα στο κεντρο που ειμαι με 2 φακελους εξετασεις cd κλπ κλπ κ εκανα υστεροσκοπηση πριν τα βαλω ιουλιο ειναι τα τελευταια δικα μου δεν ηθελα να μου πετανε οδηγιες κ εξετασεις κ να μην μου εξηγουν θα τα καταφερετε κ ολα καλα θα πανε κ μας ξεγεναννε κ αλλοι γιατροι κανενα θεμα να μας εξηγουν θελουμε!!και να μην πηγαινοθμε στα τυφλα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια ... Καταρχας είδα ότι όλες με έχετε στο μυαλό σας και σας είμαι ευγνώμων μέσα απο την κάρδιά μου ! 

@angel23, ήταν η 3η μου προσπάθεια , ολες ήταν με δωρεά ωαρίου 

λοιπόν να σας πω τα νεότερα. !!!!

Καταρχας να σας πω ότι δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ. Είχα δυσφορία, αγχος και κάτι σαν δύσπνοια. Νομιζα ότι θα ΄πάθω εγκεφαλικο , εμφραγμα ή κάτι τέτοιο και τώρα είμαι περίεργα αλλά όσο περνάει η ώρα μου περνάει . 

Σηκωθηκαμε το πρωί με τραγικά άσχημη διάθεση ! Ο άντρας μου ήταν χάλια , την μια τα ' βαζε μαζί μου , την άλλη με τον εαυτό του, μετά με τους γιατρούς κ.ο.κ. 

Να μην σας τα πολυλογω πήγαμε κι εκανα την χοριακή, και περιμέναμε σε ενα καφε για το αποτέλεσμα  , μόλις μας ενημέρωσαν απο την κλινική για το ΑΡΝΗΤΙΚΟ αποτέλεσμα ανεβήκαμε πάνω και ζητήσαμε να μιλήσουμε με τον διευθυντή τον κο. Ξυδιά.  

Να αναφερω οτι την 1η φορά που ηταν θετικό με είχε παρει ο ίδιος ο γυναικολόγος μου να το ανακοινώσει ενώ τις αλλες 2 φορες που ήταν αρνητικό μου τηλεφωνουσαν απεθείας απο την κλινικη ισχυριζομενοι ότι ο γιατρός μου θα με πάρει αργότερα γιατί είναι σε χειρουργείο . Οντως την 2η φορά με είχε πάρει τηλ , σήμερα μου είπαν ότι πάλι είναι σε χειρουργείο - κάτι που ξέρω ότι δεν ισχύει , δεν θελω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά το ξέρω - μέχρι στιγμής δεν με εχει πάρει και δεν με νοιάζει απλά το αναφέρω γιατί μου εχει χτυπήσει κάπως και αυτό ! 

Τεσπά, ήρθε ο Ξυδιας , και καναμε μια μινι συζητηση  .

Καταρχας αναφέρθηκε σε υστεροσκόπηση και του είπα ότι δεν έχω κάνει. Εκείνος ανεφερε ότι είχε πει στον γιατρό μου να μου κάνει μια πριν προχωρήσουμε. Εκεί λοιπόν κόλλησα . .του εξηγησα ότι κάναμε κάτι πριν λίγο καιρό ( δεν θυμάμαι όμως την λέξη υστεροσκοπηση ) , μου είχε πει ότι θα μου καθάριζε λίγο το ενδομητριο εφόσον το έκρινε σκόπιμο επειδή καμια φορά λέει μαζευει κάτι ασπρες βλένες και μου έκανε κ μια μικρή διάνοιξη τραχήλου .. .Αυτο έγινε με μέθη σε γνωστό μαιευτηριο . Δεν έχω ουτε ένα χαρτί που να λέει τι ήταν αυτό που έκανα κ ποια ήταν τα ευρήματα. Ο Ξυδιάς το ονόμασε "σκρατς ". Αυτό λέει είναι ... Με ρώτησε αν έχω cd και του είπα ότι δεν έχω τίποτα... με ρώτησε πως γίνεται αυτό ? οταν πληρωσες δεν σου έδωσαν κάτι ,,,? Κ του εξήγησα ότι τα λεφτά τα έδωσα απευθείας στον γιατρο και δεν ξέρω τίποτα άλλο . 

Μου ζήτησε να του στείλω με mail όλες μου τις εξετάσεις να τις μελετήσει ο ίδιος. Αναφερθηκαμε καποια στιγμή στις εξετάσεις θρομβοφιλίας κ είπε την λέξη ομοκυστεινη . Τότε μου βάρεσαν καμπανάκια και θυμήθηκα την γνωματευση του αιματολόγου όπου αναφερόταν σε ήπια αύξηση ομοκυστεινης για την οποιά μου συνεστησε filicine & neurobion για 1 μήνα , επίσης μικρή αύξηση των ΑΝΑ τα οποία όπως αναφέρει στην γνωματευσή του ήταν μην αξιολογίσιμα κλινικά προς το παρόν αλλά χρήζουν επανεξετασης μετά απο 1 μήνα. 

Τότε λοιπόν εκείνος μου είπε.. αααα μάλιστα. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουμε. Κάνατε την επανεξεταση ????ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ του λέω γιατι ο γιατρός μου εκρινε ότι δεν είναι σημαντικό και μαλιστα επειδή όταν ξεκίνησα πρωτόκολλο για εξωσωμ δεν είχα κλείσει ακόμα μήνα που έπαιρνα την αγωγή του αιματολόγου όταν τον είχα ρωτήσει αν πρέπει να συνεχίσω να παίρνω τα neurobion γιατί τα filicine ηταν μες το νέο πρωτόκολο μου είχε πει : Χεστήκαμε για τα neurobion , βιταμινουλες είναι .. και να μην τα πάρεις δεν μας νοιάζει.  Ο Ξυδιας τόνισε ότι έπρεπε να γίνει επανεξεταση και να ρυθμιστουν όλα αυτά πριν κάνω αλλη προσπάθεια ..μας εξήγησε ότι μπορεί ο οργανισμός να έχει αναπτύξει καποιο αυτοάνοσο . Αν κατάλαβα καλά... 

Ο άντρας μου όπως καταλαβαίνετε .. ήταν εξαλλος αλλά κύριος !

Του εξηγήσαμε ότι δεν θέλουμε να κακολογήσουμε τον άλλον γιατρό αλλά όλα αυτά μας βάζουν σε σκέψεις... ! Τεσπά ο άντρας μου του ζήτησε να μας αναλάβει εκείνος . Είπε ότι θα το κάνει .. με την προυποθεση όταν μείνω εγκυος να με ξεγεννήσει ο πρώτος γιατρός. Συμφωνήσαμε (απλα για να μην το κάνουμε θέμα ... αλλά μεταξύ μας δεν το κόβω ... ) 

Τεσπά του έστειλα ότι εξετασεις εχω σε mail να τα μελετήσει , θα ψαξει απο τον γιατρό να βρει την υστεροσκόπηση ή ότι άλλο ήταν αυτό που εκανα και βλέπουμε. 

Ο άντρας μου μου είπε : Γυρνάμε σελίδα , το προσπάθούμε και μ' αυτόν και βλέπουμε κι αν παλι στραβωσει η φάση .. απευθείας παμε στον Τσιριγώτη !!!!

Οπότε τώρα θα περιμένουμε να δουμε τι θα μας πει κι αυτός . Θελω να πιστεύω ότι επειδή είναι ο  διευθυντής κι εχω ακούσει καλά λογια γι' αυτόν ότι θα πάνε όλα καλά !!! 

Θα δουμε ...

Αυτα απο μένα . !!! Πολύ αναστατωση .. και ομολογώ ότι το χθεσινο βράδυ ήταν απο τα δυσκολότερα που εχω ζήσει γενικά στην ζωή μου ... 

Μακάρι να μην ξανανιώσω έτσι και να μην το νιώσει και κανείς. .. 

Εξήγησα βεβαια κ στον άντρα μου ότι με σταναχωρησε πολύ η στάση του απεναντί μου . Μου ζήτησε να τα ξεχάσουμε όλα και να ανασυγκροτηθουμε . Να κάνουμε focus στον στόχο μας και τίποτα άλλο. Βεβαια μου το πέταξε να μην ξαναρχίσω το τσιγάρο ... ε ? Ανασκουμπωνόμαστε λοιπον και βλέπουμε !!! 

Α και κάτι ακόμα ... τον ρωτήσαμε τι γίνεται όταν έχουμε υπόλοιπα εμβρυα για 1 ακόμα προσπάθεια κι αν όλα πάνε καλά και μείς μετά απο χρόνια θέλουμε αδερφάκι τι γίνεται ? Ο γιατρός μας δεν μας είχε δώσει ποτέ σαφή εξηγηση και μάλιστα μας είχε πει ότι και να είναι απο διαφορετικές δότριες τι πειράζει !!!!! 

Τοτε εκείνος μας εξηγησε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει κι έχουμε το δικαίωμα αν θέλουμε τωρα που υπάρχει η συγκεκριμένη δότρια κι εφόσον πετύχει η διαδικασία να πληρώσουμε ένα ποσό ώστε να την κάνουν πάλι ωορρηξία , να φτιάξουν τα έμβρυα και να τα καταψυξουν για το μέλλον .. για όσο καιρό θέλουμε σε περίπτωση που μελλοντικά θελαμε αδερφάκι . 

Αυτα απο μένα !!!  

 

 

 

Τα ΑΝΑ τι νουμερο ητανε?Επαιρνες κατι προληπτικα για αυτοανοσο?πχ κορτιζονη.Αν ναι ησουν καλυμμενη.Εγω πχ που ειμαι ομοζυγωτρια στ η μεταλλαξη mthfr 677c(πως τη λενε τα εχω ξεχασει τοσα που εχω κανει)πρεπει να ειναι η ομοκυστεινη χαμηλη αλλιως θα χρειαστω εξτρα φυλικο.Δεν αποτυχαινει απο αυτο ομως μια εξωσωματικη.Ακομη και τα ΑΝΑ μονο αν ειναι 1/160 ειναι συζητησιμα για προβληματακι.Η υστεροσκοπηση που δεν εχεις κανει ειναι ομως προβλημα.Δες το θεμα μητρα!!Ο,τι χρειαστεις εμεις ειμαστε εδω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitra19 λυπάμαι για το αποτέλεσμα είχα μια επλίδα ότι θα΄κάνε λάθος το τέστ.Να ξέρεις ότι όλες εδώ σε νοιώθουμε και ότι αυτά που νιώθεις είναι φυσιολογικά εσύ και ο άντρας σου βιώσατε μία απώλεια δεν γίνεται να την ξεπεράσετε ανώδυνα.Μπράβο σας που το αντιμετωπίσατε μαζί και άμεσα.Κοίτα μόνο μπροστά και η ώρα της ανταμοιβής φτάνει μην έχεις καμία αμφιβολία.Εχει δίκιο ο άντρας σου focus στο στόχο.Την αντιμετώπιση του Ξυδιά την βρήκα άψογη και η γνώμη μου είναι ούτε να το σκεφτείς να ξαναγυρίσεις στον προηγούμενο γυναικολόγο.Καλή τύχη.

@Papy εύχομαι ολόψυχα η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου να΄σαι καλά εσύ και ο άντρας σου ,και μπράβο που δεν το βάζετε κάτω.Η επιλογή του κέντρου είναι καθαρά προσωπική επιλογή του ζευγαριού δεν ξέρω τα κέντρα στην Θεσσαλονίκη για να προτείνω και να εκφέρω γνώμη υπάρχουν εδώ κορίτσια που μπορούν και θα σε βοηθήσουν πάντως λάβε και υπ'οψιν ότι και η χιλιομετρική απόσταση τις περισσότερες φορές δημιουργεί περισσότερο στρες και αν μου επιτρέπεται γνώμη εγώ θα έλεγε να ψάξεις καλύτερα Θεσσαλονίκη πριν την αποκλείσεις.

 



 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...