Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Ναι τα βασικα φαινονται. Αλλα καμια φορα η φλεγμονη θελει πολυ εμπειρο ματι να φανει. Ρωτησε αν σου ειχε παρει βιοψια ενδομητριου. Εκει φαινεται σιγουρα αν υπαρχει φλεγμονη. Βεβαια πιστευω οτι η αποτυχια σου ηταν τυχαια κ εισαι μια χαρα

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

9 ώρες πρίν, Tsini είπε:

Για το εξωμητριο,απο οσο ξερω δεν ευθυνεται ο γιατρος, ακομα κ σε φυσιολογικες συλληψεις συμβαινει!!

Που εκανες την προσπαθεια;

@Anania πηγα στο ιακεντρο κ μου το ειπε η κοπελα με την οποια συνεργαζεται ο σφακ. Απο την πρωτη συναντηση ειδα οτι ειναι καλο και πολυ φιλικο κ νορμαλ το κλιμα. Βεβαια κ απο το Γενεσις δεν εχω καποιο παραπονο, απο τον Σφακ. ειδικα,κανενα!!

Φυσικά και δεν ευθύνεται ο γιατρός για το εξωμήτριο!! Έχουν γίνει πολλά για αυτό θα φύγω απ' το γιατρό μου και θα πάω στον Μαστρ.......

9 ώρες πρίν, GatoulaM είπε:

@Sofoulis μου.. εχεις δικιο αλλα η αληθεια ειναι οτι με εχει παρει λιγο απο κατω....

με πονάει το στήθος μ και τ νοιωθω πρησμένο... ειχα και συχνοουρια και λιγα πονάκια στην κοιλια ποτε ποτε....

@dimitra19 σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σ.... το προσπαθω και πιστευω μεσα  μ οτι θα τ καταφερω....

εχουμε ακομα και 5βλαστοκυστες.... μακαρι μια απο αυτες να ειναι και τ μωρακι μ....

Μακαρι την επομενη φορα να τα καταφερω @Mary H γιατι η αληθεια ειναι οτι με εχει παρει λιιιγο απο κατω.. δεν τ περιμενα....

οχι... δν επαιρνα καμια ένεση....

επαιρνα μετα την ετ 2 cyclacur πρωι και βραδυ salospir και vasclor κολπικη....

@Kathrin17Σε ευχαριστω τοοοσο πολυ για τα λογια σ.....

Μακαρι να τα καταφερω κ εγω...

βαθια μεσα μ τ πιστευω.....

απλα ημουν σιγουρη οτι θα τα ειχα καταφερει και απογοητεύτηκα..

Το ξέρω πολύ καλά αυτό το συναίσθημα!! Και έχεις κάθε δίκιο να νιώθεις έτσι!!! Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι να νιώσεις ξανά ότι πατάς στα πόδια σου και συνέχισε!!! 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Tsini είπε:

Για το εξωμητριο,απο οσο ξερω δεν ευθυνεται ο γιατρος, ακομα κ σε φυσιολογικες συλληψεις συμβαινει!!

Που εκανες την προσπαθεια;

@Anania πηγα στο ιακεντρο κ μου το ειπε η κοπελα με την οποια συνεργαζεται ο σφακ. Απο την πρωτη συναντηση ειδα οτι ειναι καλο και πολυ φιλικο κ νορμαλ το κλιμα. Βεβαια κ απο το Γενεσις δεν εχω καποιο παραπονο, απο τον Σφακ. ειδικα,κανενα!!

Πρώτη φορά ακούω κοπέλα που δεν έχει παράπονο από το Γενεσσις μπράβο είσαι πολύ τυχερή. Πήγαινε στο ιακεντρο να ανοίξεις τον δρόμο και για εμάς να μας πεις εντυπώσεις γιατί και εγώ για εκεί με βλέπω μέχρι το καλοκαίρι άμα έχεις και καμία πληροφορία μας λες.

Link to comment
Share on other sites

@Georgia1972, ταλαιπωρήθηκες πολύ απ' ότι κατάλαβα... και μετά γκρινιάζω εγώ για μικροπράγματα . 

Η εξωσωματκή πέτυχε αμέσως ? ΠΟυ είχες πάει ? 

Τουλάχιστον ο Θεός σε αντάμειψε ... με το παραπάνω .. εις διπλούν !!!! :-) 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κοπέλα μου ! 

Πως είναι η ζωή με τα δίδυμα ?

@Georgia1972, πόσα χρόνια τρέχεις δηλ πριν να κάνεις εξωσωματική . Πρωτα αποκατάστησες όλα τα προβλήματα  ( κιλά , θυροειδής , κατάθλιψη ) και μετα εκανες τα παιδάκια σου. ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι σε όλες κάλη επιτυχία με θετικό αποτέλεσμα...έχω ξεκινήσει και εγώ εξωσωματικη με φάρμακα την Παρασκευή κάνω την εβρυομεταφορα..Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και έχω αγχωθεί αρκετά 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dimitra19 είπε:

@Georgia1972, ταλαιπωρήθηκες πολύ απ' ότι κατάλαβα... και μετά γκρινιάζω εγώ για μικροπράγματα . 

Η εξωσωματκή πέτυχε αμέσως ? ΠΟυ είχες πάει ? 

Τουλάχιστον ο Θεός σε αντάμειψε ... με το παραπάνω .. εις διπλούν !!!! :-) 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κοπέλα μου ! 

Πως είναι η ζωή με τα δίδυμα ?

@Georgia1972, πόσα χρόνια τρέχεις δηλ πριν να κάνεις εξωσωματική . Πρωτα αποκατάστησες όλα τα προβλήματα  ( κιλά , θυροειδής , κατάθλιψη ) και μετα εκανες τα παιδάκια σου. ?

Σ' ευχαριστώ πολύ Δήμητρα. Ναι, πρωτα φτιάξαμε τα προβλήματα και έπειτα προχωρήσαμε. Βέβαια μέχρι τότε δεν γνωριζα ότι θα καταληγαμε στα δανεικά. Έτσι δεν άκουσα τον άντρα μου (που χρόνια πριν εργαζόταν στα φάρμακα εξωσωματικής και είχε γνώση από μέσα για τα πάντα) και επειδη τα οικονομικά μας ήταν χάλια, ξεκίνησα προσπάθειες με δικά μου ωαρια σε γιατρό υποτίθεται εξειδικευμένο στην εξωσωματική κλπ, κλπ, που με γνώριζε από τα 25 μου. Ένιωθα εμπιστοσύνη και νομιζα πως έτσι θα έχω αποτέλεσμα ξοδεύοντας λιγότερα χρήματα γιατί θα πήγαινα μέσω του ταμείου μου. Όμως έκανα μια σπερματεγχυση και τρεις εξωσωματικές και δεν πέτυχα. Απλώς απογοητευτηκα από τον συγκεκριμένο γιατί επρεπε μετά την πρώτη αποτυχία και λόγω ηλικίας (είχα ξεκινήσει στα 42) να μου κάνει προεμφυτευτικο έλεγχο και να μην με ταλαιπωρεί κι άλλες φορές λέγοντας μου πως ήταν τυχαίο γεγονός. Επίσης επειδή ήταν τόσα χρόνια γιατρός μου έπρεπε να με έχει ενημερωσει και να με έχει προειδοποιησει για το που πηγαίνει η ιστορία αν αργήσει η γυναίκα να πάρει απόφαση για να κάνει παιδί... Τέλος πάντων, θύμωσα πάρα πολύ και πήγαμε στον Μαστρομηνα ο οποίος βλέποντας τα πάντα (ιστορικό, εξετάσεις) πρότεινε τη λυση των δανεικων. Έπαθα ΣΟΚ!!! Ζήτησα πάλι να προσπαθήσουμε με δικά μου και να κάνουμε προεμφυτευτικο έλεγχο. Ήταν γεγονός. Επρεπε να προχωρήσω με δανεικά. Ολα τα έμβρυα είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Έκανα 1,5 χρόνο να το αποφασίσω! Τελικά το έκανα και σήμερα έχω δύο κουκλια! Έκανα μια προσπάθεια με δανεικά εκεί και στάθηκα τυχερή. 

  • Μου αρέσει 12

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia1972 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ Δήμητρα. Ναι, πρωτα φτιάξαμε τα προβλήματα και έπειτα προχωρήσαμε. Βέβαια μέχρι τότε δεν γνωριζα ότι θα καταληγαμε στα δανεικά. Έτσι δεν άκουσα τον άντρα μου (που χρόνια πριν εργαζόταν στα φάρμακα εξωσωματικής και είχε γνώση από μέσα για τα πάντα) και επειδη τα οικονομικά μας ήταν χάλια, ξεκίνησα προσπάθειες με δικά μου ωαρια σε γιατρό υποτίθεται εξειδικευμένο στην εξωσωματική κλπ, κλπ, που με γνώριζε από τα 25 μου. Ένιωθα εμπιστοσύνη και νομιζα πως έτσι θα έχω αποτέλεσμα ξοδεύοντας λιγότερα χρήματα γιατί θα πήγαινα μέσω του ταμείου μου. Όμως έκανα μια σπερματεγχυση και τρεις εξωσωματικές και δεν πέτυχα. Απλώς απογοητευτηκα από τον συγκεκριμένο γιατί επρεπε μετά την πρώτη αποτυχία και λόγω ηλικίας (είχα ξεκινήσει στα 42) να μου κάνει προεμφυτευτικο έλεγχο και να μην με ταλαιπωρεί κι άλλες φορές λέγοντας μου πως ήταν τυχαίο γεγονός. Επίσης επειδή ήταν τόσα χρόνια γιατρός μου έπρεπε να με έχει ενημερωσει και να με έχει προειδοποιησει για το που πηγαίνει η ιστορία αν αργήσει η γυναίκα να πάρει απόφαση για να κάνει παιδί... Τέλος πάντων, θύμωσα πάρα πολύ και πήγαμε στον Μαστρομηνα ο οποίος βλέποντας τα πάντα (ιστορικό, εξετάσεις) πρότεινε τη λυση των δανεικων. Έπαθα ΣΟΚ!!! Ζήτησα πάλι να προσπαθήσουμε με δικά μου και να κάνουμε προεμφυτευτικο έλεγχο. Ήταν γεγονός. Επρεπε να προχωρήσω με δανεικά. Ολα τα έμβρυα είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Έκανα 1,5 χρόνο να το αποφασίσω! Τελικά το έκανα και σήμερα έχω δύο κουκλια!

Να σου ζήσουν γεωργία μου ❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia1972 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ καλή μου. Καλή σου επιτυχία!!! 

Την Τρίτη έκανα την ωοληψια και Παρασκευή πρώτα ο Θεός την έμβρυο μεταφορά από 22 ωαρια γομιμοποιήθηκαν μονο τα 5...δεν ξέρω αν αυτό είναι κακό η καλό απλά με έχει πιάσει ένα τρόμος..

Link to comment
Share on other sites

@Sofoulis δεν θα σου προτεινα τον μαστρο απο εμπειρια δικη μου κ φιλων.... Δεν ειμαι σε θεση να προτεινω φυσικα,καθως αυτα ειναι πολυ λεπτα θεματα... Θα σου πω μονο οτι εχω επισκεφθει τους 3 κορυφαιους κ επελεξα τον σφακιανουδη. Και απ οτι ακουω (κ εχω βιωσει τα τελευταια 2 χρονια) ειναι εξαιρετικος σε ολα τα επιπεδα!! 

Ευχομαι ενα αισιο τελος σε οποιον κ αν αποφασισεις να πας!!!

@Anania μακαρι να μου πανε ολα καλα και πολυ ευχαριστως να μοιραστω μαζι σας τις εντυπωσεις μου!!!! Παντως εκ πρωτης, τα συμπερασματα ειναι θετικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Ρε κοριτσια θα σας τα πρηξω παλι. Βλεπω ολες οι αρνητικες χοριακες ειναι κατω του 1. Εμενα γιατι τοσο κουλή χοριακή 3,75? Μηπως τελικα υπηρχε μικρη εμφυτευσουλα ανεβηκε για λιγο κ μετα κατεβηκε?

Καταρχάς λυπάμαι πολύ!

Η Ηcg είναι ορμόνη που υπάρχει έτσι κι αλλιώς στο αίμα μας λογω του δικού μας πλακούντα από την εμβριακη μας ηλικια( την έχουν κ οι άντρες).Το 5 ως όριο έχει τεθεί διότι είναι το άκρο από ένα ευρέως τιμών που υπάρχει φυσιολογικά σε όλους τους ανθρώπους.Αναλογα με το εργαστήριο βγαίνει κ άλλη τιμη( για αυτό κ η επιμονή να γίνεται στο ίδιο εργαστηριο από τους γιατρο).Η ίδια χοριακη σου εάν μετριόταν στο Α εργαστήριο θα ήταν 2 στο β 4 στο γ 1 κ στο δ μηδέν ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ όμως πάνω από 5.Με απλά λόγια εάν μετρήθηκε σωστά στη μέρα που πρέπει είναι αρνητική.Η πιθανότητα να ανέβηκε κ να έπεσε στο 3 σε σωστή μέτρηση είναι απειροελάχιστη...κι αυτό ισχύει για κάθε χοριακη..υπάρχει εύρος..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Καταρχάς λυπάμαι πολύ!

Η Ηcg είναι ορμόνη που υπάρχει έτσι κι αλλιώς στο αίμα μας λογω του δικού μας πλακούντα από την εμβριακη μας ηλικια( την έχουν κ οι άντρες).Το 5 ως όριο έχει τεθεί διότι είναι το άκρο από ένα ευρέως τιμών που υπάρχει φυσιολογικά σε όλους τους ανθρώπους.Αναλογα με το εργαστήριο βγαίνει κ άλλη τιμη( για αυτό κ η επιμονή να γίνεται στο ίδιο εργαστηριο από τους γιατρο).Η ίδια χοριακη σου εάν μετριόταν στο Α εργαστήριο θα ήταν 2 στο β 4 στο γ 1 κ στο δ μηδέν ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ όμως πάνω από 5.Με απλά λόγια εάν μετρήθηκε σωστά στη μέρα που πρέπει είναι αρνητική.Η πιθανότητα να ανέβηκε κ να έπεσε στο 3 σε σωστή μέτρηση είναι απειροελάχιστη...κι αυτό ισχύει για κάθε χοριακη..υπάρχει εύρος..

Θα δειξει, αν την επομενη φορα κανω στο ιδιο εργαστηριο κ μου δειξει παλι πανω απο 3 σημαινει αυτο που λες. Αν μου δειξει 0,7 'η 0,9 που μου εβγανιε παλια σημαινει οτι κατι δεν παει καλα δηλ υπηρχε εμφυτευση που επεσε..Δεν εχω ακουσει ομως καποια κοπελα να εχει αρνητικο πανω απο 3 γι αυτο μου έκανε εντυπωση. Αν ηταν ετσι καποιο εργαστηριο δεν θα εδειχνε πιο ψηλες αρνητικες χοριακες, πχ 4, ή 3 ή 5?

Βεβαια δεν εχει καμια σημασια συνεβη στην προηγουμενη ετ

Παντως ο γιατρος δε μου εδωσε αυτη την εξηγηση παρολο που αυτοι στελνουν τις χοριακες σ αυτο το εργαστηριο.Ισα ισα που μου ειπε αυτο που πιστευω κ το εχουν πει κ αλλοι γιατροι. Τι να πω...

Just now, Evaki24r είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι σε όλες κάλη επιτυχία με θετικό αποτέλεσμα...έχω ξεκινήσει και εγώ εξωσωματικη με φάρμακα την Παρασκευή κάνω την εβρυομεταφορα..Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και έχω αγχωθεί αρκετά 

Καλησπερα κοριτσι σου ευχομαι καλή επιτυχια καταρχας. Πες μου λιγο ειχατε καποιο εντοπισμενο προβλημα κ πηγατε σε εξωσωματικη?


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση για όποιαν γνωρίζει ... 

Ο προεμφυτευτικός έλεγχος κάνει ζημιά στα έμβρυα ? Επίσης ξέρω ότι βρίσκει κάποιες χρωμοσομιακές ανωμαλίες και όχι όλες αρα δεν εχω καταλάβει αν τελικά χρησιμευει πολύ περισσότερο δε αν κάνει και ζημιά στα έμβρια. 

Για ποιο λόγο δεν κάνουν προεμφυτευτικό έλεγχο στα έμβρυα απο δότριες ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...