Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Κ εγώ το βλέπω προς το θετικό. Μήπως να πάρεις αυτό με τον Σταύρο? Είναι πιο ξεκάθαρο. Ή το ηλεκτρονικό που γράφει .. 

      Ναι θα πάρω κ τέτοια,απλά θα μπορούν να ανιχνεύσουν την ορμόνη? Είμαι έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Georgia1972 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ Δήμητρα. Ναι, πρωτα φτιάξαμε τα προβλήματα και έπειτα προχωρήσαμε. Βέβαια μέχρι τότε δεν γνωριζα ότι θα καταληγαμε στα δανεικά. Έτσι δεν άκουσα τον άντρα μου (που χρόνια πριν εργαζόταν στα φάρμακα εξωσωματικής και είχε γνώση από μέσα για τα πάντα) και επειδη τα οικονομικά μας ήταν χάλια, ξεκίνησα προσπάθειες με δικά μου ωαρια σε γιατρό υποτίθεται εξειδικευμένο στην εξωσωματική κλπ, κλπ, που με γνώριζε από τα 25 μου. Ένιωθα εμπιστοσύνη και νομιζα πως έτσι θα έχω αποτέλεσμα ξοδεύοντας λιγότερα χρήματα γιατί θα πήγαινα μέσω του ταμείου μου. Όμως έκανα μια σπερματεγχυση και τρεις εξωσωματικές και δεν πέτυχα. Απλώς απογοητευτηκα από τον συγκεκριμένο γιατί επρεπε μετά την πρώτη αποτυχία και λόγω ηλικίας (είχα ξεκινήσει στα 42) να μου κάνει προεμφυτευτικο έλεγχο και να μην με ταλαιπωρεί κι άλλες φορές λέγοντας μου πως ήταν τυχαίο γεγονός. Επίσης επειδή ήταν τόσα χρόνια γιατρός μου έπρεπε να με έχει ενημερωσει και να με έχει προειδοποιησει για το που πηγαίνει η ιστορία αν αργήσει η γυναίκα να πάρει απόφαση για να κάνει παιδί... Τέλος πάντων, θύμωσα πάρα πολύ και πήγαμε στον Μαστρομηνα ο οποίος βλέποντας τα πάντα (ιστορικό, εξετάσεις) πρότεινε τη λυση των δανεικων. Έπαθα ΣΟΚ!!! Ζήτησα πάλι να προσπαθήσουμε με δικά μου και να κάνουμε προεμφυτευτικο έλεγχο. Ήταν γεγονός. Επρεπε να προχωρήσω με δανεικά. Ολα τα έμβρυα είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Έκανα 1,5 χρόνο να το αποφασίσω! Τελικά το έκανα και σήμερα έχω δύο κουκλια! Έκανα μια προσπάθεια με δανεικά εκεί και στάθηκα τυχερή. 

Καλησπερα!Να ρωτησω λιγο αν θυμασαι , για να δω ενα παραδειγμα..Θυμασαι ποσα εμβρυα εδωσες για προεμφυτευτικο και βρεθηκαν με χρωμοσωματικες ανωμαλιες?Να υποθεσω οτι δεν ειχατε προβλημα στον καρυοτυπο σας?Εχω κανει 7 μηδενικες εμβρυομεταφορες...Στις προηγουμενες πολλα λαθη,στις δυο τελευταιες καθαρο ενδομητριο και ολα ελεγμενα..Και ουτε καν εμφυτευση...Δεν ειμαι καθολου αρνητικη στα δανεικα καθοτι πλεον μεγαλη..Αναρωτιεμαι δε θα εμφυτευοτανε κσνενα?Ουτε βιοχημικη..;

Just now, Tsini είπε:

@Sofoulis δεν θα σου προτεινα τον μαστρο απο εμπειρια δικη μου κ φιλων.... Δεν ειμαι σε θεση να προτεινω φυσικα,καθως αυτα ειναι πολυ λεπτα θεματα... Θα σου πω μονο οτι εχω επισκεφθει τους 3 κορυφαιους κ επελεξα τον σφακιανουδη. Και απ οτι ακουω (κ εχω βιωσει τα τελευταια 2 χρονια) ειναι εξαιρετικος σε ολα τα επιπεδα!! 

Ευχομαι ενα αισιο τελος σε οποιον κ αν αποφασισεις να πας!!!

@Anania μακαρι να μου πανε ολα καλα και πολυ ευχαριστως να μοιραστω μαζι σας τις εντυπωσεις μου!!!! Παντως εκ πρωτης, τα συμπερασματα ειναι θετικα...

Θα εχεις αναμονη στο Ιακεντρο για τα δανεικα?(αν καταλαβα σωστα οτι σκεφτεσαι να προσπαθησεις εκει για τα δανεικα..)Να ρωτησω λιγο αν ξερεις.. η διαδικασια ποια ειναι?Φανταζομαι οτι σε ολα τα κεντρα το ιδιο θα ειναι?Κανεις ενα ραντεβου,ζητανε προκαταβολη..?Γιατι ειμαστε απο εκτος Αθηνων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, anoulious είπε:

Καλησπερα!Να ρωτησω λιγο αν θυμασαι , για να δω ενα παραδειγμα..Θυμασαι ποσα εμβρυα εδωσες για προεμφυτευτικο και βρεθηκαν με χρωμοσωματικες ανωμαλιες?Να υποθεσω οτι δεν ειχατε προβλημα στον καρυοτυπο σας?Εχω κανει 7 μηδενικες εμβρυομεταφορες...Στις προηγουμενες πολλα λαθη,στις δυο τελευταιες καθαρο ενδομητριο και ολα ελεγμενα..Και ουτε καν εμφυτευση...Δεν ειμαι καθολου αρνητικη στα δανεικα καθοτι πλεον μεγαλη..Αναρωτιεμαι δε θα εμφυτευοτανε κσνενα?Ουτε βιοχημικη..;

Sorry που πεταγομαι, αλλα αυτο ειναι το βασικο προβλημα στις μεγαλες ηλικιες. Η δυσκολια εμφυτευσης λογω προβληματων στα ωαρια ή εμβρυα. Ναι μπορει και στις 7 ετ να υπηρχε θεμα. Και εφοσον εχεις καθαρή μητρα, και ξερω οτι το ψαχνεις αυτο κ δεν το αφηνεις στην τυχη του, και επισης στις 2 ετ ειχες παλι αρνητικο δες το πιο ζεστα για δανεικα. Εγω το ειχα ψαξει πολυ πριν προχωρησω το θεμα κ αυτο με φοβιζε κ στραφηκα στα δανεικα.

Εξαλλου υπαρχει εδω στο φορουμ κοπελα με παρα πολλα εμβρυα , δε θυμαμαι ποσα , που ειχε κανει προεμφυτ. κ ειχαν ολα θεμα. Δε θυμαμαι ποια αλλα μου ειχε κανει εντυπωση...

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Sorry που πεταγομαι, αλλα αυτο ειναι το βασικο προβλημα στις μεγαλες ηλικιες. Η δυσκολια εμφυτευσης λογω προβληματων στα ωαρια ή εμβρυα. Ναι μπορει και στις 7 ετ να υπηρχε θεμα. Και εφοσον εχεις καθαρή μητρα, και ξερω οτι το ψαχνεις αυτο κ δεν το αφηνεις στην τυχη του, και επισης στις 2 ετ ειχες παλι αρνητικο δες το πιο ζεστα για δανεικα. Εγω το ειχα ψαξει πολυ πριν προχωρησω το θεμα κ αυτο με φοβιζε κ στραφηκα στα δανεικα.

Εξαλλου υπαρχει εδω στο φορουμ κοπελα με παρα πολλα εμβρυα , δε θυμαμαι ποσα , που ειχε κανει προεμφυτ. κ ειχαν ολα θεμα. Δε θυμαμαι ποια αλλα μου ειχε κανει εντυπωση...

Βεβαια δε γεννηθηκα μεγαλη...Προσπαθω 14 χρονια για παιδι!!!!Ειναι ελαφρως πολλα..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση για όποιαν γνωρίζει ... 

Ο προεμφυτευτικός έλεγχος κάνει ζημιά στα έμβρυα ? Επίσης ξέρω ότι βρίσκει κάποιες χρωμοσομιακές ανωμαλίες και όχι όλες αρα δεν εχω καταλάβει αν τελικά χρησιμευει πολύ περισσότερο δε αν κάνει και ζημιά στα έμβρια. 

Για ποιο λόγο δεν κάνουν προεμφυτευτικό έλεγχο στα έμβρυα απο δότριες ?

Γιατι υποτιθεται απο δοτριες τα εμβρυα ειναι καλης ποιοτητας ωαρια νεας γυναικας. υποτιθεται γιατι εχουμε δει εδφω πολλες περιπτωσεις που κ στα δανεικα τα εμβρυα τελικα δεν ηταν καλα


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Γιατι υποτιθεται απο δοτριες τα εμβρυα ειναι καλης ποιοτητας ωαρια νεας γυναικας. υποτιθεται γιατι εχουμε δει εδφω πολλες περιπτωσεις που κ στα δανεικα τα εμβρυα τελικα δεν ηταν καλα

Τι εννοείς ? Πως είναι επιβεβαιωμένο ότι τα ωαρια της δότριας δεν ήταν καλα΄; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anoulious είπε:

Βεβαια δε γεννηθηκα μεγαλη...Προσπαθω 14 χρονια για παιδι!!!!Ειναι ελαφρως πολλα..

Τοσα πολλα, πωπω βρε κοριτσι μου! Αναλογως την ποιοτητα των ωαριων ακομη κ σε μικρες ηλικιες. Εσύ κ ο γιατρος σου ξερει για την ποιοτητα των ωαριων σου οταν ησουν σε μικρη ηλικια. Παντως ο δικος μου μου ειπε οτι δεν ξερουμε τι φταει το ενδομητριο σου ή τα εμβρυα, παρολο που ειναι νεας κοπελας τα ωαρια

Just now, dimitra19 είπε:

Τι εννοείς ? Πως είναι επιβεβαιωμένο ότι τα ωαρια της δότριας δεν ήταν καλα΄; 

Υπαρχουν πολλες κοπελες με καθαρη μητρα που αλλαζοντας δοτρια ή κεντρο πηραν θετικο, οποτε τι εφταιγε....εννοειται βρε κοριτσια το οτι κανουμε με δανεικα δε σημαινει οτι ειναι σιγουρακι

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

1. πόσο περίπου κοστίζει ο προεμφυτευτικός έλεγχος ? 

2. εφόσον έχει γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος και εφόσον δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα πχ. μήτρα ή κάτι άλλο τότε σημαίνει ότι η εμφύτευση θα πετύχει σίγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Τοσα πολλα, πωπω βρε κοριτσι μου! Αναλογως την ποιοτητα των ωαριων ακομη κ σε μικρες ηλικιες. Εσύ κ ο γιατρος σου ξερει για την ποιοτητα των ωαριων σου οταν ησουν σε μικρη ηλικια. Παντως ο δικος μου μου ειπε οτι δεν ξερουμε τι φταει το ενδομητριο σου ή τα εμβρυα, παρολο που ειναι νεας κοπελας τα ωαρια

Υπαρχουν πολλες κοπελες με καθαρη μητρα που αλλαζοντας δοτρια ή κεντρο πηραν θετικο, οποτε τι εφταιγε....εννοειται βρε κοριτσια το οτι κανουμε με δανεικα δε σημαινει οτι ειναι σιγουρακι

Μα δεν ειμαι ακομη σε Πωα...Θα ημουν τοτε?Αριστες οι ορμονες μου..Ο πρωτος πληρης ελεγχος τα παντα ορμονικος εγινε το 2005 στον Τσακ..(γιατρο Θεσσαλονικης) μετα απο 2 χρονια αποτυχημενων προσπαθειων..Ακομη τον εχω...Ασε μη τα θυμαμαι και πεφτω ψυχολογικα..Τεσπα..Περασμενα ξεχασμενα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Μα δεν ειμαι ακομη σε Πωα...Θα ημουν τοτε?Αριστες οι ορμονες μου..Ο πρωτος πληρης ελεγχος τα παντα ορμονικος εγινε το 2005 στον Τσακ..(γιατρο Θεσσαλονικης) μετα απο 2 χρονια αποτυχημενων προσπαθειων..Ακομη τον εχω...Ασε μη τα θυμαμαι και πεφτω ψυχολογικα..Τεσπα..Περασμενα ξεχασμενα..

Τι να σου πω εσυ κ οι γιατροι ξερετε την κατασταση των ορμονων σου εννοειται , παντως μπορει να συμβει κ σε μικροτερες ηλικιες ακομη κ στα δανεικα ωαρια αυτο θελω να πω


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Τι να σου πω εσυ κ οι γιατροι ξερετε την κατασταση των ορμονων σου εννοειται , παντως μπορει να συμβει κ σε μικροτερες ηλικιες ακομη κ στα δανεικα ωαρια αυτο θελω να πω

τι εννοείς μπορεί να συμβεί και στα δανεικά ? τι να συμβεί δηλ ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, dimitra19 είπε:

τι εννοείς μπορεί να συμβεί και στα δανεικά ? τι να συμβεί δηλ ?

Να μην ειναι καλα τα εμβρυα, ενω φαινομενικα δειχνουν πολυ καλα ή αριστα. Εμενα κανεις απ τους 4 γιατρους που το εχω συζητησει δεν το αποκλεισε. Ισα ισα μπορει να συμβει μου ειπανε. Ουτε οι εμβρυολογοι γνωριζουν την πορεια κ την τυχη των εμβρυων. Κανουν μια αξιολογηση με βαση τα φαινομενικα χαρακτηριστικα

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

1. πόσο περίπου κοστίζει ο προεμφυτευτικός έλεγχος ? 

2. εφόσον έχει γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος και εφόσον δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα πχ. μήτρα ή κάτι άλλο τότε σημαίνει ότι η εμφύτευση θα πετύχει σίγουρα?

Ανάλογα την κλινικη. Σ αυτη που ειμαι εγω παιρνει απο οτι εχω καταλάβει 1000 το έμβρυολογικό του κέντρου για να αφαιρέσει τα κύτταρα και διαλέγεις απο τους συνεργαζόμενους γενετιστές που θα τα στείλουν με μέση τιμη 250 το έμβρυο. Οσο πιο πολλα στέλνεις τόση μεγαλύτερη έκπτωση σου κανουν.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ανάλογα την κλινικη. Σ αυτη που ειμαι εγω παιρνει απο οτι εχω καταλάβει 1000 το έμβρυολογικό του κέντρου για να αφαιρέσει τα κύτταρα και διαλέγεις απο τους συνεργαζόμενους γενετιστές που θα τα στείλουν με μέση τιμη 250 το έμβρυο. Οσο πιο πολλα στέλνεις τόση μεγαλύτερη έκπτωση σου κανουν.

Παναγία μου !!! Κοστίζει πάρα πολύ !!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Παναγία μου !!! Κοστίζει πάρα πολύ !!!!! 

Τι να σου πω κορίτσι μου, ρωτα στο δικο σου κέντρο γιατι ως γνωστόν καθε κλινικη εχει εντελώς άλλες χρεώσεις.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evaki24r είπε:

Την Τρίτη έκανα την ωοληψια και Παρασκευή πρώτα ο Θεός την έμβρυο μεταφορά από 22 ωαρια γομιμοποιήθηκαν μονο τα 5...δεν ξέρω αν αυτό είναι κακό η καλό απλά με έχει πιάσει ένα τρόμος..

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, όμως προσπάθησε να κάνεις θετικες σκέψεις. Δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των ωαρίων, όσο η ποιότητά τους. Μακάρι να είναι ποιοτικά αυτά τα 5 και να τα καταφέρεις αμέσως! Θετική σκέψη λοιπόν και καλή σου επιτυχία! 

 

Just now, dimitra19 είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση για όποιαν γνωρίζει ... 

Ο προεμφυτευτικός έλεγχος κάνει ζημιά στα έμβρυα ? Επίσης ξέρω ότι βρίσκει κάποιες χρωμοσομιακές ανωμαλίες και όχι όλες αρα δεν εχω καταλάβει αν τελικά χρησιμευει πολύ περισσότερο δε αν κάνει και ζημιά στα έμβρια. 

Για ποιο λόγο δεν κάνουν προεμφυτευτικό έλεγχο στα έμβρυα απο δότριες ?

Οχι Δήμητρα, ο προεμφυτευτικος δεν βλάπτει τα εμβρυα γιατί παίρνουν δείγμα από εκείνα που θα φτιάξουν τον πλακούντα. Μπορείς να ζητήσεις να γίνει και στα εμβρυα που θα προκύψουν από τα δανεικά αλλά έχει παραπάνω κόστος. Συνήθως όμως δεν το κάνουν γιατί είναι από νέα γυναίκα και δεν θεωρείται απαραίτητο. 

 

Just now, anoulious είπε:

Καλησπερα!Να ρωτησω λιγο αν θυμασαι , για να δω ενα παραδειγμα..Θυμασαι ποσα εμβρυα εδωσες για προεμφυτευτικο και βρεθηκαν με χρωμοσωματικες ανωμαλιες?Να υποθεσω οτι δεν ειχατε προβλημα στον καρυοτυπο σας?Εχω κανει 7 μηδενικες εμβρυομεταφορες...Στις προηγουμενες πολλα λαθη,στις δυο τελευταιες καθαρο ενδομητριο και ολα ελεγμενα..Και ουτε καν εμφυτευση...Δεν ειμαι καθολου αρνητικη στα δανεικα καθοτι πλεον μεγαλη..Αναρωτιεμαι δε θα εμφυτευοτανε κσνενα?Ουτε βιοχημικη..;

Θα εχεις αναμονη στο Ιακεντρο για τα δανεικα?(αν καταλαβα σωστα οτι σκεφτεσαι να προσπαθησεις εκει για τα δανεικα..)Να ρωτησω λιγο αν ξερεις.. η διαδικασια ποια ειναι?Φανταζομαι οτι σε ολα τα κεντρα το ιδιο θα ειναι?Κανεις ενα ραντεβου,ζητανε προκαταβολη..?Γιατι ειμαστε απο εκτος Αθηνων..

Έδωσα τότε 8 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν τα 4 και είχαν και τα 4 χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Σωστά. Δεν είχαμε πρόβλημα με τον καρυοτυπο μας. 

Just now, dimitra19 είπε:

Παναγία μου !!! Κοστίζει πάρα πολύ !!!!! 

Εγω δεν θυμάμαι πόσο είχαμε δώσει... (αρχίζουν οι κακές αναμνήσεις και σβήνουν! Αχαχαχαα!!!). Απλώς θυμάμαι πως επρεπε να εχω τουλάχιστον 4 γονιμοποιημενα για να γίνει. 

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...