Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Μπραβο κοριτσάκι μου!!!

Καλησπέρα κοπέλα μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια του παιδιού σου!Σου ευχομαι ο θεός να απαλύνει τον πόνο σας κ να σας δώσει ένα παιδακι. Ποιες εξετάσεις έχεις κάνει;

Όλες... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

4 ώρες πρίν, Chrisla είπε:

Φλεγμονή Δεν υπάρχει... Για τα άλλα δεν μου είπε τίποτα.. 

Καλημερα,είσαι απίστευτα δυνατή,εύχομαι ολόψυχα να έρθει το μωράκι που θα απαλύνει τον πόνο σας. Αυτο που σε ρωτησε η Μαίρη για την θρομβοφιλια ειναι πολυ σημαντικό.Κατι αλλο,βάση ποιων  εξετάσεων σου πρότεινε ανοσοκαταστολη; Έκανες εξέταση για κύτταρα ΝΚ; Η ανοσοκαταστολη ειναι πολυ σοβαρή υπόθεση.Το σπερμα ειναι του συζύγου; Εγω εκανα εξωσωματική με δανεικά ωάρια και σπερμα απο τράπεζα σπερματος και δεν ετέθη ποτε τέτοιο θεμα! Η μόνη προφύλαξη στην τελευταία και τυχερή προσπαθεια( συνολικά εκανα 4) ηταν η κορτιζόνη που πηρα για 30 μέρες. Αν θες πες μας σε ποιον γιατρο είσαι; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 10:41 ΠΜ, boukitsa123 είπε:

Είναι και σε τι θετούς γονείς θα τύχεις βασικά οι γονείς είναι λαχείο είτε βιολογικοί είτε όχι θέλει μεγάλη συνείδηση να μην κάνεις το παιδί σάκο του μποξ για τα νεύρα σου 

H βιολογική μου μάνα είναι για γέλια και για κλάμματα. Είτε υπάρχει είτε όχι στη ζωή μου, ένα και το αυτό. Ή μάλλον λάθος. Αν δεν υπάρχει, είμαι καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Chrisla καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Δεν υπάρχει πιο τραγικό από αυτό που βίωσες και που βιώνεις... Προσωπικά σας θαυμάζω απεριοριστα όσες βρίσκετε τη δύναμη και συνεχίζετε μετά από αυτό. Είμαι σίγουρη πως θα έρθει το μωράκι ή τα μωράκια και θα ξαναέρθει χαρά στο σπιτικό σας. Το παληκαρι σου είναι ο άγγελός σας τώρα και σας βοηθάει από ψηλά.

Καλη επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Σχετικα με την ερώτηση δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω, αλλά οι φίλες μας εδώ θα σε κατατοπίσουν. 

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 12:09 ΜΜ, Georgia1972 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Φυσικα και όλες έχουμε κάνει αυτές τις σκέψεις και τις έχουμε αναλύσει πολύ κατά διαστήματα εδώ στην παρέα μας. Θα συμφωνήσω με τις φίλες που έγραψαν παραπάνω και θα συμπληρώσω πως κανεις μας δεν γνωρίζει ακόμη και από το δικό μας DNA να προέρχονταν αυτά τα μωρά, τι συνέβαινε τόσες γενιές πίσω απ' όπου θα κληρονομουσαν. Ούτε στις δικές μας γενιές, ούτε στων συζυγων μας. Οπότε αν θέλετε κορίτσια μου τη γνώμη μου, δείξτε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σας και προχωρηστε.

Προσωπικά αυτό έκανα και έχω όχι μόνο δύο κουκλια, αλλά και πανέξυπνα παιδάκια. Δεν το λέω εγώ, αλλά όλοι γύρω μας. Ακόμη και ξένοι μου λένε: "να τα πάτε για διαφήμιση. Τι μάτια είναι αυτά;"

Αφήστε δε που το ενα μου μοιάζει καταπληκτικά! Το άλλο είναι ίδιο ο πατέρας του :)

Εγώ πάλι στο σχολείο της μικρής μου παρατηρώ συνέχεια τις μαμάδες αν έχουν ομοιότητα με τα παιδιά τους. Καμία ομοιότητα δεν βλέπω. Ένα περίεργο πράγμα. Μόνο αν είσαι στενός συγγενής και ξέρεις κάποιον από μικρό, μπορείς να παρατηρήσεις κάποιες, ξαναλέω κάποιες, ομοιότητες. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

H βιολογική μου μάνα είναι για γέλια και για κλάμματα. Είτε υπάρχει είτε όχι στη ζωή μου, ένα και το αυτό. Ή μάλλον λάθος. Αν δεν υπάρχει, είμαι καλύτερα. 

Μπραβο σου που έχεις βρει τις ισορροπίες σου.

Κι εγώ με την δική μου μητέρα τώρα ηρεμήσαμε. Μετά την γέννηση των παιδιών μου. Επίσης εδώ και ένα 6μηνο πάμε ακόμη καλύτερα γιατί άρχισε να παίρνει επιτέλους αντικαταθληπτικο και ηρεμήσαμε όλοι! Με είχε φτάσει στο σημείο παλιότερα να της πω πως τη νιώθω σαν μητρια και όχι σαν μάνα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia1972 είπε:

Μπραβο σου που έχεις βρει τις ισορροπίες σου.

Κι εγώ με την δική μου μητέρα τώρα ηρεμήσαμε. Μετά την γέννηση των παιδιών μου. Επίσης εδώ και ένα 6μηνο πάμε ακόμη καλύτερα γιατί άρχισε να παίρνει επιτέλους αντικαταθληπτικο και ηρεμήσαμε όλοι! Με είχε φτάσει στο σημείο παλιότερα να της πω πως τη νιώθω σαν μητρια και όχι σαν μάνα. 

Χρειάστηκα ειδικό για να βρω τις ισορροπίες μου.  Μάνα δε γίνεσαι με το που γεννάς ένα παιδί. Εμένα με καλοτύχιζαν πάντα γιατί έχω καλή πεθερά. Η μάνα μου όμως είναι χειρότερη από πεθερά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Εγώ πάλι στο σχολείο της μικρής μου παρατηρώ συνέχεια τις μαμάδες αν έχουν ομοιότητα με τα παιδιά τους. Καμία ομοιότητα δεν βλέπω. Ένα περίεργο πράγμα. Μόνο αν είσαι στενός συγγενής και ξέρεις κάποιον από μικρό, μπορείς να παρατηρήσεις κάποιες, ξαναλέω κάποιες, ομοιότητες. 

Kι εγω το ιδιο στο σχολειο που δουλευω. Τις πρωτες μερες αναζητουσα ομοιοτητα για να δινω τα παιδια την ωρα αποχωρησης κ μπερδευομουν, χαχα ρωτουσα δεν καταλαβαινα γιατι δεν μοιαζανε καθολου!

  • Χαχα 2

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Fleabag είπε:

Καλημερα,είσαι απίστευτα δυνατή,εύχομαι ολόψυχα να έρθει το μωράκι που θα απαλύνει τον πόνο σας. Αυτο που σε ρωτησε η Μαίρη για την θρομβοφιλια ειναι πολυ σημαντικό.Κατι αλλο,βάση ποιων  εξετάσεων σου πρότεινε ανοσοκαταστολη; Έκανες εξέταση για κύτταρα ΝΚ; Η ανοσοκαταστολη ειναι πολυ σοβαρή υπόθεση.Το σπερμα ειναι του συζύγου; Εγω εκανα εξωσωματική με δανεικά ωάρια και σπερμα απο τράπεζα σπερματος και δεν ετέθη ποτε τέτοιο θεμα! Η μόνη προφύλαξη στην τελευταία και τυχερή προσπαθεια( συνολικά εκανα 4) ηταν η κορτιζόνη που πηρα για 30 μέρες. Αν θες πες μας σε ποιον γιατρο είσαι; 

Καλημερα και ευχαριστώ για τα λόγια σου... Δεν είναι δύναμη είναι πόνος τρομερός που δεν μπορείς να αλλάξεις αλλά αν δεν το κάνω δεν υπάρχει λόγος να ζω... Λοιπόν το σπερμα ειναι του συζύγου... Το μόνο που μπορεί να σκεφτεί είναι αυτό μάλλον το σώμα μου το βλέπει σαν ξένο και το αποβάλλει... Είμαι Χανιά και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη επειδή είναι φίλος της θείας του άντρα μου και δούλευαν μαζί 30 χρόνια... Η οποία είναι παρόν σε όλες τις συνομιλίες έτσι δεν μπορεί να μου λέει αλλά τον άλλων... 

πρίν από 58 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Chrisla καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Δεν υπάρχει πιο τραγικό από αυτό που βίωσες και που βιώνεις... Προσωπικά σας θαυμάζω απεριοριστα όσες βρίσκετε τη δύναμη και συνεχίζετε μετά από αυτό. Είμαι σίγουρη πως θα έρθει το μωράκι ή τα μωράκια και θα ξαναέρθει χαρά στο σπιτικό σας. Το παληκαρι σου είναι ο άγγελός σας τώρα και σας βοηθάει από ψηλά.

Καλη επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Σχετικα με την ερώτηση δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω, αλλά οι φίλες μας εδώ θα σε κατατοπίσουν. 

Σ'ευχαριστω και εσύ να χαίρεσαι τα μωράκια σου... 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Χρειάστηκα ειδικό για να βρω τις ισορροπίες μου.  Μάνα δε γίνεσαι με το που γεννάς ένα παιδί. Εμένα με καλοτύχιζαν πάντα γιατί έχω καλή πεθερά. Η μάνα μου όμως είναι χειρότερη από πεθερά. 

Καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ με ειδικό το πάλεψα. Αντιστοίχως της είχα πει επίσης πως νιώθω καλύτερα με την πεθερά μου πάρα με εκείνη. Και μάλιστα για τον λόγο αυτό πήρα και σπίτι κοντά στα πεθερικά μου. Η μήτερα μου ηταν και ένας από τους λογους που δεν ήθελα να κάνω παιδί. Φοβόμουν μήπως γίνω νευρική, κυκλοθυμικη και άδικη όπως εκείνη, παρότι είχα εντοπίσει εκείνα που με πληγωναν και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου πως αν ερχόταν κάποιο παιδι στην πορεια, δεν θα τα επαναλαμβανα και πάλι φοβόμουν. 

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2019 at 11:01 ΠΜ, Fleabag είπε:

Επισης,επειδη εχω διαβάσει παρα πολυ για την γυναικεία γονιμότητα,η ηλικια 42-43 ειναι η πιο κρίσιμη! Απο εκει και πέρα η γονιμότητα των ωαρίων πέφτει κατα 90%!!! Προσωπικά θα το ειχα εκτιμήσει στο πρώτο κέντρο να με είχαν διαφωτίσει περισσότερο για ολα αυτα και οχι να κανουμε διεγέρσεις στα 46 και να μου λένε οτι εχω 20-30% πιθανότητες οταν η διεθνής βιβλιογραφία μιλάει για 1-1,5%!!! Έλεος! Έχασα χρόνο και χρήματα χωρίς λόγο.Περναμε ωάρια,4-2-2 τη φορα,8 ωάρια και δεν γονιμοποιηθηκε κανένα! Μετα απο αυτο εκανα άλλες 3 διεγέρσεις με 2 ωάρια τη φορα,γονιμοποιουνταν αλλα δεν γινόταν εμφύτευση,πως να γίνει σε αυτη την ηλικια; Τα ωάρια ειναι ανευπλοειδη,προβληματικά. Οταν πήγα Τσιρ του είπα αμέσως οτι παω για δανεικά.Και μου λεει,είσαι η πρώτη που στα 48 μπαίνεις και είσαι ξεκάθαρη. Μα φυςικα! Ας ειμαστε λιγονρεαλιστριες κορίτσια! Τωρα,για μικρότερες ηλικίες προφανώς και ειναι πιο δύσκολο να το δεχτείς,αλλα μετα τα 42-43 ειναι πολυ δύσκολα τα πράγματα.

Να σου πω, εγώ την κόρη μου την έκανα στα 39 με την πρώτη (φυσική σύλληψη) και στα 42-43 όταν άρχισα προσπάθειες δεν έμεινα έγκυος. Πράγμα που δεν το περίμενα, γιατί η γιαγιά μου γέννησε στα 42.

Όμως ακούω και για περιπτώσεις που μένουν έγκυες με δικά τους ωάρια στα 45-47. Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο, κι όμως γίνεται. Καλύτερα μη διαβάζεις τη βιβλιογραφία στο ίντερνετ, δείξε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Αυτός έχει την εμπειρία, αυτός σε εξετάζει προσωπικά κι αυτός θα σε κατευθύνει. Αν δεν είχες πιθανότητες ή αν οι πιθανότητες ήταν 1-2% δε θα σε έσπρωχνε στη διέγερση, θα σε οδηγούσε σε δανεικά κατευθείαν. Κι αυτοί επιτυχίες θέλουν, δεν θέλουν αποτυχίες. 

On 4/11/2019 at 12:29 ΜΜ, Mary H είπε:

Eγώ στο πρωτο κεντρο που πηγες κ που πηγαινω τωρα με το που εδειξα στο γιατρο ΑΜΗ 0,70 και ήμουν 44 , του λεω μηπως πρεπει να παω για δανεικα , μου ειπε αμεσως ναι, εχεις δικιο καλυτερα να παμε με δανεικα, μην ταλαιπωρεισαι χωρις λογο εχουμε καλυτερα αποτελεσματα ετσι. Και  μαλιστα μου ειπε μπραβο σου που εισαι συνειδητοποιημενη και δεν χρειαζεται να σε πεισουμε κ δεν εισαι αρνητικη. Μου κανει εντυπωση που δεν σου το ειπαν. Τι να πω σε καθε μια λενε αλλα.

Εγώ είχα ΑΜΗ 0.25 και ήμουν 44, αλλά ο γιατρός έκανε τη προσπάθεια, γιατί εξέτασε τις ωοθήκες. Το πρώτο και κύριο μου είπε είναι αυτό που βλέπεις στον υπέρηχο κι όχι η ΑΜΗ και η FSH. 

Είχα μόνο ένα έμβρυο, άριστο αν και απέτυχε.

Just now, Chrisla είπε:

Καλημερα και ευχαριστώ για τα λόγια σου... Δεν είναι δύναμη είναι πόνος τρομερός που δεν μπορείς να αλλάξεις αλλά αν δεν το κάνω δεν υπάρχει λόγος να ζω... Λοιπόν το σπερμα ειναι του συζύγου... Το μόνο που μπορεί να σκεφτεί είναι αυτό μάλλον το σώμα μου το βλέπει σαν ξένο και το αποβάλλει... Είμαι Χανιά και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη επειδή είναι φίλος της θείας του άντρα μου και δούλευαν μαζί 30 χρόνια... 

Σ'ευχαριστω και εσύ να χαίρεσαι τα μωράκια σου... 

Christla δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τον πόνο μάνας που χάνει το παιδί της. Χρειάζεται πολύ δύναμη να το ξεπεράσεις. Εύχομαι ο Θεός να σας χαρίσει ένα ακόμα παιδάκι. Με δανεικά έχεις πολλές πιθανότητες, άσχετα από την ηλικία απ' ό,τι ξέρω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Να σου πω, εγώ την κόρη μου την έκανα στα 39 με την πρώτη (φυσική σύλληψη) και στα 42-43 όταν άρχισα προσπάθειες δεν έμεινα έγκυος. Πράγμα που δεν το περίμενα, γιατί η γιαγιά μου γέννησε στα 42.

Όμως ακούω και για περιπτώσεις που μένουν έγκυες με δικά τους ωάρια στα 45-47. Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο, κι όμως γίνεται. Καλύτερα μη διαβάζεις τη βιβλιογραφία στο ίντερνετ, δείξε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Αυτός έχει την εμπειρία, αυτός σε εξετάζει προσωπικά κι αυτός θα σε κατευθύνει. Αν δεν είχες πιθανότητες ή αν οι πιθανότητες ήταν 1-2% δε θα σε έσπρωχνε στη διέγερση, θα σε οδηγούσε σε δανεικά κατευθείαν. Κι αυτοί επιτυχίες θέλουν, δεν θέλουν αποτυχίες. 

Εγώ είχα ΑΜΗ 0.25 και ήμουν 44, αλλά ο γιατρός έκανε τη προσπάθεια, γιατί εξέτασε τις ωοθήκες. Το πρώτο και κύριο μου είπε είναι αυτό που βλέπεις στον υπέρηχο κι όχι η ΑΜΗ και η FSH. 

Είχα μόνο ένα έμβρυο, άριστο αν και απέτυχε.

Christla δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τον πόνο μάνας που χάνει το παιδί της. Χρειάζεται πολύ δύναμη να το ξεπεράσεις. Εύχομαι ο Θεός να σας χαρίσει ένα ακόμα παιδάκι. Με δανεικά έχεις πολλές πιθανότητες, άσχετα από την ηλικία απ' ό,τι ξέρω.

Ευχαριστώ κοπέλα μου και εσύ ότι επιθυμείς.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Kι εγω το ιδιο στο σχολειο που δουλευω. Τις πρωτες μερες αναζητουσα ομοιοτητα για να δινω τα παιδια την ωρα αποχωρησης κ μπερδευομουν, χαχα ρωτουσα δεν καταλαβαινα γιατι δεν μοιαζανε καθολου!

καλημερα... Μαιρη εκπαιδευτικος εισαι? Δασκαλα η Νηπιαγωγος?

εγω Νηπιαγωγος

  • Μου αρέσει 2

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...