Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, olpapa είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία εύχομαι στις επόμενες προσπάθειες σας! Θα ήθελα κάποιες απόψεις από όποια κοπέλα θα ήθελε να μου απαντήσει είτε εδώ είτε σε μήνυμα...

καλημέρα σε όλες και καλή Κυριακή. Αν ανατρέξεις πίσω σε ετούτη την ομάδα θα δεις ότι έχουμε συζητήσει με διάφορες αφορμές αυτά που σε απασχολούν και θα δεις τις απόψεις πολλών κοριτσιών που δραστηριοποιήθηκαν σε αυτό το θέμα αλλά κυρίως απέκτησαν παιδάκια με δανεικά. Συμφωνώ με όσα σου είπε η φίλη  @boukitsa123. Κάθισε να σκεφτείς τι σημασία θα έχει να φέρει ένα παιδί το δικό σου γεννετικό υλικό και dna. Σκέψου επίσης τι θα φέρει από εσένα. Θα φέρει το αίμα σου, θα επαναλαμβάνει εκφράσεις σου, λόγια σου και κυρίως ο χαρακτήρας του και η προσωπικότητα του θα έχει πλαστεί και διαμορφωθεί από εσένα. Εσύ θα αναθρέψεις αυτό το παιδί και εσύ θα πλάσεις την προσωπικότητα του. Και κάτι που εγώ θεωρώ. θεωρώ ότι όλο αυτό με έκανε καλύτερο άνθρωπο διότι ήρθε και εξαφάνισε κάθε ίχνος ναρκισσισμού και ματαιοδοξίας από μένα. Κάθισα και αναλογίστηκα τι είδους ναρκισσισμός θα ήταν να θέλω το παιδί μου να μου μοιάζει φυσιογνωμικά διότι ως προσωπικότητα και ειδικά τρόπο ζωής είναι σίγουρο ότι θα πάρει από εμένα και επίσης τι είδους ματαιοδοξία είναι να θέλω να διαιωνιστεί το dna μου .... σιγά τι θα χάσουμε. και γιατί να αξίζει το δικό μου dna  ειδικά; ουδείς αναντικατάστατος. Μια τέτοια απόφαση έρχεται και σαρώνει κάθε εγωισμό και ματαιοδοξία. Είσαι νέα και έχεις το χρόνο να προσπαθήσεις με δικά σου όπου σου εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις αλλά και να δουλέψεις μέσα σου τη δυνατότητα των δανεικών. Σου εύχομαι το καλύτερο!

@ba_lily οι περισσότερες εδώ περάσαμε από τη φάση που είσαι. Στεναχωρήσου, κλάψε αλλά δεν το βάζουμε κάτω, σύντομα σηκωνόμαστε και συνεχίζουμε τον αγώνα. Κάπου μέσα στο 2020 υπάρχει η δική σου τυχερή φορά και σε περιμένει

Καλή εβδομάδα σε όλες!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Καλημέρα σε όλες και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Και η δική μου λογική λέει ότι δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να μεγαλώσεις σωστά έναν άνθρωπο. @boukitsa123 συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες, σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι ένα παιδί θα μου ανήκει είτε θα είναι από δικό μου γενετικό υλικό είτε όχι. Παλιότερα που τα σκεφτόμουν όλα πιο ορθολογικά έβλεπα κοπέλες που έδιναν χρήματα σε πολλές  εξωσωματικές χωρίς επιτυχία και σκεφτόμουν ότι αν υιοθετούσαν θα μπορούσαν αυτά τα χρήματα να τα διαθέσουν για το ξεκίνημα του παιδιού αργότερα στις σπουδές του κλπ. Σκέψη που έκανα έξω από το χορό βέβαια χωρίς να ξέρω πως ένιωθαν ούτε έχοντας σκεφτεί όλους τους παράγοντες. Νομίζω πολλά άλλαξαν στο τρόπο σκέψης μου όταν αναγκαστήκαμε να σταματήσουμε την πρώτη εγκυμοσύνη.

Να είστε όλες καλά εύχομαι και με επιτυχίες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, olpapa είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία εύχομαι στις επόμενες προσπάθειες σας! Θα ήθελα κάποιες απόψεις από όποια κοπέλα θα ήθελε να μου απαντήσει είτε εδώ είτε σε μήνυμα...Ξεκίνησα τη πρώτη μου εξωσωματική, είμαι 35 έχω χαμηλή ΑΜΗ, αδύναμες ωοθήκες και δύο αποτυχημένες για διαφορετικούς λόγους εγκυμοσύνες το τελευταίο ενάμιση χρόνο. Έχω κανονικούς σταθερούς κύκλους και ωορρηξία με βάση τα τεστ αλλά ψηλή fsh. Ξεκίνησα αυτό το μήνα serpafar και menopur και σήμερα 9η μέρα του κύκλου που ελέγξαμε με υπέρηχο την ανταπόκριση είδαμε ένα μόλις ωοθυλάκιο...περιμέναμε φτωχή ανταπόκριση σύμφωνα με όσους γιατρούς είχα συμβουλευτεί αλλά όχι κι έτσι... Είπαμε να μαζεύουμε με ωοληψίες κάθε μήνα, από τον επόμενο μόνο με serpafar και βλέπουμε, ωστόσο ο γιατρός μου ανέφερε ξανά και σαν ενδεχόμενο τα δανεικά ωάρια να το έχω σα σκέψη. Έχω πολύ ανάμεικτα συναισθήματα πάνω σε αυτό το θέμα...απ' τη μια σκέφτομαι ότι έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να πάνε όλα καλά και να σταματήσει η ταλαιπωρία (σωματική και ψυχολογική) απ' την άλλη μου φαίνεται πολύ περίεργο, δε μπορώ να το δεχτώ να κάνω ένα παιδί που δε θα μου μοιάσει ποτέ... Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε; Θα συνεχίσω να μαζεύω τα δικά μου ωάρια για κάποιους μήνες ελπίζοντας να μαζευτούν αρκετά 'καλά' για μια πρώτη προσπάθεια, αλλά επειδή ήδη έχω κουραστεί αρκετά αν αποτύχει κ αυτή θα πρέπει να το σκεφτώ πιο σοβαρά.

Καλημέρα.. Ο αδερφός μ ειναι ενας κουκλος ξανθός με γαλανά μάτια....ολοι εμείς καστανοι με μέλι μάτια....η μαμα μ μ τον έκανε με δικο τις γεννητικό υλικό..που έμοιασε άραγε????ποσες γέννιες πισω είναι??? κ αν είναι??? αμυδρά θυμάται η γιαγια μας καπιον ετσι στο σόι αλλα δεν είναι κ σίγουρο....κ τι εγινε με αυτό??? είναι ξεχωριστός όμως...οπως ξεχωριστή θα ναι κ η δικη μ κόρη που την περιμένω κ επίσης κ άλλων κοριτσιών εδώ μέσα....οπως κ το δικο σ παιδί θα είναι ξεχωριστό κ μονο δικο σ αμα πας με δανεικα. 

προσπάθησε να δεις το θεμα πιο απλά οσο μπορείς...ισως ετσι καταλαληξεις κάπου...σ ευχομαι μεσα από την καρδιά μ.να σ πανε ολα καλά...

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan said:

Καλημέρα.. Ο αδερφός μ ειναι ενας κουκλος ξανθός με γαλανά μάτια....ολοι εμείς καστανοι με μέλι μάτια....η μαμα μ μ τον έκανε με δικο τις γεννητικό υλικό..που έμοιασε άραγε????ποσες γέννιες πισω είναι??? κ αν είναι??? αμυδρά θυμάται η γιαγια μας καπιον ετσι στο σόι αλλα δεν είναι κ σίγουρο....κ τι εγινε με αυτό??? είναι ξεχωριστός όμως...οπως ξεχωριστή θα ναι κ η δικη μ κόρη που την περιμένω κ επίσης κ άλλων κοριτσιών εδώ μέσα....οπως κ το δικο σ παιδί θα είναι ξεχωριστό κ μονο δικο σ αμα πας με δανεικα. 

προσπάθησε να δεις το θεμα πιο απλά οσο μπορείς...ισως ετσι καταλαληξεις κάπου...σ ευχομαι μεσα από την καρδιά μ.να σ πανε ολα καλά...

Σ' ευχαριστώ, με το καλό να έρθει το κοριτσάκι σου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα σε όλες και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Και η δική μου λογική λέει ότι δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να μεγαλώσεις σωστά έναν άνθρωπο. @boukitsa123 συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες, σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι ένα παιδί θα μου ανήκει είτε θα είναι από δικό μου γενετικό υλικό είτε όχι. Παλιότερα που τα σκεφτόμουν όλα πιο ορθολογικά έβλεπα κοπέλες που έδιναν χρήματα σε πολλές  εξωσωματικές χωρίς επιτυχία και σκεφτόμουν ότι αν υιοθετούσαν θα μπορούσαν αυτά τα χρήματα να τα διαθέσουν για το ξεκίνημα του παιδιού αργότερα στις σπουδές του κλπ. Σκέψη που έκανα έξω από το χορό βέβαια χωρίς να ξέρω πως ένιωθαν ούτε έχοντας σκεφτεί όλους τους παράγοντες. Νομίζω πολλά άλλαξαν στο τρόπο σκέψης μου όταν αναγκαστήκαμε να σταματήσουμε την πρώτη εγκυμοσύνη.

Να είστε όλες καλά εύχομαι και με επιτυχίες!

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να θες να ζήσεις την εμπειρία της εγκυμοσύνης του θηλασμού (γτ όχι) της ανατροφής ενός παιδιού όμως όταν δεν μας βγαίνει το plan A παμε στο plan B στο plan C και ούτω καθεξής είναι απολύτως κατανοητές οι σκέψεις σου. 

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, olpapa είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία εύχομαι στις επόμενες προσπάθειες σας! Θα ήθελα κάποιες απόψεις από όποια κοπέλα θα ήθελε να μου απαντήσει είτε εδώ είτε σε μήνυμα...Ξεκίνησα τη πρώτη μου εξωσωματική, είμαι 35 έχω χαμηλή ΑΜΗ, αδύναμες ωοθήκες και δύο αποτυχημένες για διαφορετικούς λόγους εγκυμοσύνες το τελευταίο ενάμιση χρόνο. Έχω κανονικούς σταθερούς κύκλους και ωορρηξία με βάση τα τεστ αλλά ψηλή fsh. Ξεκίνησα αυτό το μήνα serpafar και menopur και σήμερα 9η μέρα του κύκλου που ελέγξαμε με υπέρηχο την ανταπόκριση είδαμε ένα μόλις ωοθυλάκιο...περιμέναμε φτωχή ανταπόκριση σύμφωνα με όσους γιατρούς είχα συμβουλευτεί αλλά όχι κι έτσι... Είπαμε να μαζεύουμε με ωοληψίες κάθε μήνα, από τον επόμενο μόνο με serpafar και βλέπουμε, ωστόσο ο γιατρός μου ανέφερε ξανά και σαν ενδεχόμενο τα δανεικά ωάρια να το έχω σα σκέψη. Έχω πολύ ανάμεικτα συναισθήματα πάνω σε αυτό το θέμα...απ' τη μια σκέφτομαι ότι έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να πάνε όλα καλά και να σταματήσει η ταλαιπωρία (σωματική και ψυχολογική) απ' την άλλη μου φαίνεται πολύ περίεργο, δε μπορώ να το δεχτώ να κάνω ένα παιδί που δε θα μου μοιάσει ποτέ... Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε; Θα συνεχίσω να μαζεύω τα δικά μου ωάρια για κάποιους μήνες ελπίζοντας να μαζευτούν αρκετά 'καλά' για μια πρώτη προσπάθεια, αλλά επειδή ήδη έχω κουραστεί αρκετά αν αποτύχει κ αυτή θα πρέπει να το σκεφτώ πιο σοβαρά.

Θα σου πω κάτι. Δουλεύω σε σχολείο κ οι μαθητές μου πολύ συχνά δε μοιάζουν με τους γονείς τους. Αφού δυσκολεύομαι να παραδώσω παιδιά μην κανω κανένα λάθος- κάποια στιγμή σκέφτηκα, όλοι με δανεικά τα κάνανε τα παιδιά τους! 

Επισης παιδιά συγγενών η φίλων παλι καμία σχέση. Δηλ γονείς αδύνατοι,  παιδιά στρουμπουλα η το αντίθετο, γονείς με μικρές μυτουλες παιδιά με μεγαλες, διάφορες στο ύψος στα χρώματα , στις επιδοσεισ  στο σχολείο, κ φυσικα στον χαρακτήρα. Και ξέρεις που κρύβεται η εξήγηση; Τα γονίδιά κληρονομούνται 7 γενιές. Άρα το γενετικά δικό σου παιδι πιθανόν να μη σου μοιάζει γιατί φέρνει στον μπαμπά σου η στην πεθερά σου η στον προπάππου του άντρα σου η στο θείο κλπ

Αυτα δεν σου τα λέω για να χρύσωσω το χαπι αλλά έχω κάνει κ εγω την κρυφή μου έρευνα κ αυτά είναι τα στοιχεία στα οποία κατέληξα- γιατί κ ενενα μ έτρωγαν αυτά τα ερωτήματα

πρίν από 34 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

Καλημέρα.. Ο αδερφός μ ειναι ενας κουκλος ξανθός με γαλανά μάτια....ολοι εμείς καστανοι με μέλι μάτια....η μαμα μ μ τον έκανε με δικο τις γεννητικό υλικό..που έμοιασε άραγε????ποσες γέννιες πισω είναι??? κ αν είναι??? αμυδρά θυμάται η γιαγια μας καπιον ετσι στο σόι αλλα δεν είναι κ σίγουρο....κ τι εγινε με αυτό??? είναι ξεχωριστός όμως...οπως ξεχωριστή θα ναι κ η δικη μ κόρη που την περιμένω κ επίσης κ άλλων κοριτσιών εδώ μέσα....οπως κ το δικο σ παιδί θα είναι ξεχωριστό κ μονο δικο σ αμα πας με δανεικα. 

προσπάθησε να δεις το θεμα πιο απλά οσο μπορείς...ισως ετσι καταλαληξεις κάπου...σ ευχομαι μεσα από την καρδιά μ.να σ πανε ολα καλά...

Παρόμοια περίπτωση στη δικιά μας οικογένεια. Όλοι στην οικογένεια καστανοί με πράσινες ματαρες εκτός απ τους δυο παππούδες που είχαν γαλάζια μάτια. Εγω βγηκα ξανθιά με κάστανα μάτια καμία σχέση. Όταν ψάχναμε για δότρια ενημέρωσα το κέντρο κ το σημειώσαμε κ μάλιστα μου είπανε ότι το δικό μου γονίδιο με τα καφέ μάτια είναι υπόλοιπομενο. Άρα θα ψάχναμε δότρια η ξανθιά με κάστανα η με πράσινα ματια

  • Μου αρέσει 5

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , olpapa είπε:

Σ' ευχαριστώ, με το καλό να έρθει το κοριτσάκι σου! 

Δεν θα σου πω κάτι διαφορετικό από ότι σου έχουν πει όλες οι θαυμάσιες γυναίκες που συμμετέχουν σε αυτό το θέμα. 

Ο γιος μου από την στιγμή που γεννήθηκε έμοιαζε στον άντρα μου! 7 μήνες μετά οι περισσότεροι μου λένε ότι το μωρό άλλαξε και τώρα μοιάζει με εμένα. 

Επίσης (το έχω πει πολλές φορές εδώ) ο τρίχρονος υιοθετημένος γιος (και μάλιστα με διακρατική υιοθεσία) ενός φίλου μου είναι ίδιος ο πατέρας του! Η κόρη μιας φίλης μου πάλι (δικά της ωράρια) δεν της μοιάζει καθόλου, ούτε του πατέρα της όμως. Είναι όλα τόσο σχετικά. Αν αυτό είναι το μόνο που σε κρατάει μην το φοβάσαι!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν πάρα πολύ όσα λέτε! Δε ξέρω ήμουν πολύ αρνητική σε αυτή τη προοπτική το περασμένο καιρό, γνωρίζοντας ότι δε θα έπρεπε, αλλά όλο και περισσότερο το σκέφτομαι. Και από μικρή θυμάμαι που δε με ένοιαζε ακόμα το θέμα δηλαδή, στις γεννήσεις παιδιών φίλων συγγενών κλπ πάντα εκνευριζόμουν με συγγενείς της μιας πλευράς που πάντα άρχιζαν τα 'ίδιο είναι το παιδί' με τον πατέρα πχ ή τη μητέρα, ενώ σπάνια ένα μωρό μοιάζει σε κάποιον τελικά γιατί είναι ένα αποτέλεσμα πολλών γονιδίων και μικρή σημασία έχει κιόλας...

Σας ευχαριστώ ειλικρινά όλες!

Πιστεύω θα δώσω λίγους μήνες σε φυσικούς κύκλους να δούμε τη ποιότητα των δικών μου...

Θα διαβάσω και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις σας να πάρω μια εικόνα για το κόστος και τη διαδικασία για τα δανεικά...

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

@alina80 όταν έλεγαν στους θετούς γονείς μου ότι τους μοιάζω πάντα εξοργιζόμουν έλεγα μα τι μ#λακίες λένε και όντως δεν τους μοιάζω ούτε καν απλά θεωρώ το έλεγαν για να το πουν να τους χρυσώσουν το χάπι βέβαια εγώ ήμουν περίπτωση που έτυχα σε γονείς που ούτε μια φορά δεν με υπερασπίστηκαν το έκρυβαν ότι ήμουν θετό παιδί τους και μου απαγόρευαν να το λέω σε φίλους μου. Και ένιωθα τόσο ολομόναχη είχα ένα μυστικό που δεν μπορούσα να το πω πουθενά για να μην τους πληγώσω. Να μην πληγωθεί η ματαιοδοξία τους. Αν το είχαν χειριστεί διαφορετικά σήμερα θα ήμουν ένας άλλος άνθρωπος. Στο σπίτι μας επικρατούσε συνέχεια αυταρχισμός ο πατέρας μου είχε σούζα την μάνα μου και η μάνα μου με την σειρά της εμένα. Αυτά από μένα. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, olpapa είπε:

Ισχύουν πάρα πολύ όσα λέτε! Δε ξέρω ήμουν πολύ αρνητική σε αυτή τη προοπτική το περασμένο καιρό, γνωρίζοντας ότι δε θα έπρεπε, αλλά όλο και περισσότερο το σκέφτομαι. Και από μικρή θυμάμαι που δε με ένοιαζε ακόμα το θέμα δηλαδή, στις γεννήσεις παιδιών φίλων συγγενών κλπ πάντα εκνευριζόμουν με συγγενείς της μιας πλευράς που πάντα άρχιζαν τα 'ίδιο είναι το παιδί' με τον πατέρα πχ ή τη μητέρα, ενώ σπάνια ένα μωρό μοιάζει σε κάποιον τελικά γιατί είναι ένα αποτέλεσμα πολλών γονιδίων και μικρή σημασία έχει κιόλας...

Σας ευχαριστώ ειλικρινά όλες!

Πιστεύω θα δώσω λίγους μήνες σε φυσικούς κύκλους να δούμε τη ποιότητα των δικών μου...

Θα διαβάσω και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις σας να πάρω μια εικόνα για το κόστος και τη διαδικασία για τα δανεικά...

ακομα κ ο λίγο αρνητισμος που είχες είναι κ αυτός μεσα στο πρόγραμμα...όλα είναι....ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά...χαιρομαι ομως που πλέον βλέπεις τα πράγματα αλλιως ....εμεις εδώ σ λεμε πως ένιωσε η καθε μια...αλλες είχαν θέματα άλλες λίγο αλλες καθόλου...σημασια έχει οτι εισια πολύ δυνατή κ ειμαο σίγουρη ότι θα ξεπεράσεις τον κάθε ενδοιασμό .

κ φυσικα να δωσεις χρόνο σε εσενα...συμφωνώ...κ να ξες οτι αλλο θες να μας πεις κ να μαθεις πολύ ευχαρσιρως να βοηθήσουμε ολες μας....ότι σκέφτεσαι να το  λες...

περιμενουμε νεα σ καθε φορα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@alina80 όταν έλεγαν στους θετούς γονείς μου ότι τους μοιάζω πάντα εξοργιζόμουν έλεγα μα τι μ#λακίες λένε και όντως δεν τους μοιάζω ούτε καν απλά θεωρώ το έλεγαν για να το πουν να τους χρυσώσουν το χάπι βέβαια εγώ ήμουν περίπτωση που έτυχα σε γονείς που ούτε μια φορά δεν με υπερασπίστηκαν το έκρυβαν ότι ήμουν θετό παιδί τους και μου απαγόρευαν να το λέω σε φίλους μου. Και ένιωθα τόσο ολομόναχη είχα ένα μυστικό που δεν μπορούσα να το πω πουθενά για να μην τους πληγώσω. Να μην πληγωθεί η ματαιοδοξία τους. Αν το είχαν χειριστεί διαφορετικά σήμερα θα ήμουν ένας άλλος άνθρωπος. Στο σπίτι μας επικρατούσε συνέχεια αυταρχισμός ο πατέρας μου είχε σούζα την μάνα μου και η μάνα μου με την σειρά της εμένα. Αυτά από μένα. 

Μπουκίτσα λυπάμαι πάρα πολύ για όσα πέρασες ως παιδί. Όπως περιγράφεις τους γονείς σου (εδώ και σε άλλα ποστ που εχει τύχει να διαβάσω) νομίζω και βιολογικό τους παιδί να ήσουν δεν θα ήταν καλυτεροι. Μπορεί να έφευγε το θέμα αυτό, όμως ο πατέρας σου σίγουρα θα ήταν αυταρχικός με τη μαμά σου και η μαμά σου μαζί σου. Επίσης η ματαιοδοξία των γονιών έχει πολλούς τρόπους να εκφράζεται και να πληγώνει τα παιδιά. Και πάλι λυπάμαι για όσα πέρασες. Στο θέμα του παιδιού του φίλου μου όμως πραγματικά μοιάζουν . Εντάξει, τους βοηθαει που έχουν τα ίδια χρώματα, όμως έχουν και τις ίδιες εκφράσεις, κινήσεις ..δεν του το λέμε για "παρηγοριά". Δεν υπάρχει λόγος να τον παρηγορησουμε για κατι, είναι πολύ τυχερός γιατί εχει έναν υπέροχο γιο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Μπουκίτσα λυπάμαι πάρα πολύ για όσα πέρασες ως παιδί. Όπως περιγράφεις τους γονείς σου (εδώ και σε άλλα ποστ που εχει τύχει να διαβάσω) νομίζω και βιολογικό τους παιδί να ήσουν δεν θα ήταν καλυτεροι. Μπορεί να έφευγε το θέμα αυτό, όμως ο πατέρας σου σίγουρα θα ήταν αυταρχικός με τη μαμά σου και η μαμά σου μαζί σου. Επίσης η ματαιοδοξία των γονιών έχει πολλούς τρόπους να εκφράζεται και να πληγώνει τα παιδιά. Και πάλι λυπάμαι για όσα πέρασες. Στο θέμα του παιδιού του φίλου μου όμως πραγματικά μοιάζουν . Εντάξει, τους βοηθαει που έχουν τα ίδια χρώματα, όμως έχουν και τις ίδιες εκφράσεις, κινήσεις ..δεν του το λέμε για "παρηγοριά". Δεν υπάρχει λόγος να τον παρηγορησουμε για κατι, είναι πολύ τυχερός γιατί εχει έναν υπέροχο γιο. 

Ακριβώς αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος παρηγοριάς. Η αγάπη δεν μετριέται σε χρωμοσώματα. 

Εγώ πάλι σε εκφράσεις θυμίζω τους Ιταλούς κάνω πολλές χειρονομίες όταν μιλάω. :wub: 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 said:

@alina80 όταν έλεγαν στους θετούς γονείς μου ότι τους μοιάζω πάντα εξοργιζόμουν έλεγα μα τι μ#λακίες λένε και όντως δεν τους μοιάζω ούτε καν απλά θεωρώ το έλεγαν για να το πουν να τους χρυσώσουν το χάπι βέβαια εγώ ήμουν περίπτωση που έτυχα σε γονείς που ούτε μια φορά δεν με υπερασπίστηκαν το έκρυβαν ότι ήμουν θετό παιδί τους και μου απαγόρευαν να το λέω σε φίλους μου. Και ένιωθα τόσο ολομόναχη είχα ένα μυστικό που δεν μπορούσα να το πω πουθενά για να μην τους πληγώσω. Να μην πληγωθεί η ματαιοδοξία τους. Αν το είχαν χειριστεί διαφορετικά σήμερα θα ήμουν ένας άλλος άνθρωπος. Στο σπίτι μας επικρατούσε συνέχεια αυταρχισμός ο πατέρας μου είχε σούζα την μάνα μου και η μάνα μου με την σειρά της εμένα. Αυτά από μένα.

Δε γνωρίζω βέβαια τη περίπτωση των γονιών σου αλλά δυστυχώς υπάρχουν κόμπλεξ και ταμπού πάνω σε αυτά τα θέματα που στις παλιότερες γενιές ήταν ακόμα πιο έντονα. Έχεις δίκιο, θα ήταν άσχημο για σένα, εφόσον το γνώριζες δεν υπήρχε λόγος να μη σε αφήνουν να μιλάς για αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Δε γνωρίζω βέβαια τη περίπτωση των γονιών σου αλλά δυστυχώς υπάρχουν κόμπλεξ και ταμπού πάνω σε αυτά τα θέματα που στις παλιότερες γενιές ήταν ακόμα πιο έντονα. Έχεις δίκιο, θα ήταν άσχημο για σένα, εφόσον το γνώριζες δεν υπήρχε λόγος να μη σε αφήνουν να μιλάς για αυτό 

Άσε κορίτσι εγώ έτυχα σε περιπτωσάρες τους ένοιαζε μόνο η εικόνα τους το σπίτι μας ήταν νεκροταφείο δεν ακουγόταν κιχ ποτέ 16 χρόνια μέχρι που έφυγα από εκεί μέσα ήταν όλα αποστειρωμένα. Ευτυχώς τώρα βρίσκω τα πατήματα μου σιγά σιγά και αρχίζω να ζω δειλά δειλά γτ ήμουν ένας μισάνθρωπος. Συγγνώμη για την κατάχρηση του thread. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...