Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Stamatia123 είπε:

Ο γιατρός μου επέμενε ότι μπορώ και με δικά μου αλλά να σου πω ότι την τελευταία φορά  πριν ένα χρόνο έδωσα 9 ωαρια Γονιμοποίηθηκαν τα 4 και είχα μηδενική χοριακη. Είμαι ήδη 47 οποτε τα περιθώρια στενεψαν. Τυναξα και την μπάνκα στον αέρα οπότε πόσες προσπάθειες να μπορέσω να κάνω; σκέψου ότι αποζημίωνε την δοτρια(να την έχουν καλά οι 12 θεοί) αλλά και τον δοτη(γιατί πήρα από τράπεζα σπέρματος του εξωτερικού και όχι δωρεάν από το κέντρο) 

Σκέφτηκα την υιοθεσια αλλά πλέον η απόφαση μου είναι να είμαι single mama. Οπότε η νομοθεσία είναι δύσκολη σε αυτή τη φάση. Ορκίστηκα να μην δώσω ποτέ λεφτά για να πάρω παιδί με παράνομη υιοθεσια(το βρίσκω πιο σκληρό να μάθει ένα παιδί ότι το αγόρασες σε αντίθεση με το ότι δεν έχει γενετική σύνδεση μαζί σου)  και εκτος αυτού τα παιδιά που τα παίρνεις κάτω από τέτοιες συνθηκες τις περισσότερες φορές δεν είναι ελεγμένα για ασθένειες και κληρονομικες ασθένειες (έχω και κοντινό μου παράδειγμα που φίλη πηρες μωρό 3ημερων και τώρα  4 ετών είναι με αρκετά προβλήματα υγείας) 

Μια παροιμία λέει από χειλι σε χειλι το μαθαίνουν χίλιοι.... Στο λέω για να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου και συ και όλες οι υπόλοιπες ότι ένας έξω από το ζευγάρι να το ξέρει με μαθηματική ακρίβεια το λέω κάποια χρόνια μετά θα μαθευτει. 

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία!!! 

Για αυτο ειπα δυστηχως η πεθερα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, DIMITRAS είπε:

Για αυτο ειπα δυστηχως η πεθερα ...

Πες στην πεθερα οτι τελικα θα παμε τελευταια φορα με δικο μας γενετικο υλικο κ αν δεν κατσει τοτε. Κι αν μεινεις εγκυος με δανεικα θα νομιζει οτι τελικα ειναι με δικο σας dna

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

εγω κοροτσια μ το ξέρουν οι περισσότεροι για την δοτρια....δεν θα το κρύψω ...δεν με νοιάζει...δεν άφησα ομως κ περιθώρια να πουν κάτι κάποιος...ειμαο υπερήφανη κ το παιδί μ θα ναι ακομα πιο πολύ....το τι θα του πουν οταν μεγαλώσει δςν με απασχολεί....θα το μαθω να απανταει παντα όμορφα κ με αγαπη....θα το  μάθω να λεει σε αλλους αν τιςπουν κάτι κάποτε πως είναι πραγματικά τα πραματα κ να τους κάνει να αλλάξουν το σκεπτικό τους....ια είναι η σειρά της να πει το δικο της παραμύθι κ πως έγινε...το αν θα ριην ακούσουν εψει καλος 

..αν όμως αλλάξει έστω κ κάποιον απο την κακια τ αυτό θα ναι μια αρχή...

δεμ φοβάμαι μην πληγώσουν το παιδί μ...οταν θα ερθει εκεινη η ώρα κ αν έρθει ποτέ  εγω θα το εχω μεγαλώσει σωστά κ να μιλάει σωστά..βασίζομαι πολύ στην ανατροφή που θα του κάνω γιατί θρλω να γινει ενα δυναμικο παιδί αντιμετωπίζοντας τις αλήθειες κατάματα...δε θα ντραπει ποτέ κ για τίποτα..

κ ξερω ολες μπορούμε να το κάνουμε ειτε το πούμε ειτε όχι στα παιδιά μας...

απολαύστε οτι κάνετε..χαρείτε τις ενέσεις τα φαρμακα τις μεταφορές τις αγωνίες τα ανχοι  σας ..χαρείτε τώρα γιατι ποτέ δεν ξες τι σ ξημερώνει. 

βάλτε μπροστα σας το δικα σας βουνό κ πηδεξτετο.μπορειτε να ρο κάνατε...

για να εισται εδώ κ να προβληματίζεσται για ολα αυτά σημαίνει ότι έχετε περίσσια δύναμη ψυχής κ πολύ αγαοη μέσα σας...

θα τα καταφέρετε ΟΛΕ ΣΑΣ...

Ραφαέλα μου σε λατρεύω...με συγκίνησες με τα λόγια σου!!Έτσι ακριβώς είναι.. Κ μπράβο σου!°

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

εγω κοροτσια μ το ξέρουν οι περισσότεροι για την δοτρια....δεν θα το κρύψω ...δεν με νοιάζει...δεν άφησα ομως κ περιθώρια να πουν κάτι κάποιος...ειμαο υπερήφανη κ το παιδί μ θα ναι ακομα πιο πολύ....το τι θα του πουν οταν μεγαλώσει δςν με απασχολεί....θα το μαθω να απανταει παντα όμορφα κ με αγαπη....θα το  μάθω να λεει σε αλλους αν τιςπουν κάτι κάποτε πως είναι πραγματικά τα πραματα κ να τους κάνει να αλλάξουν το σκεπτικό τους....ια είναι η σειρά της να πει το δικο της παραμύθι κ πως έγινε...το αν θα ριην ακούσουν εψει καλος 

..αν όμως αλλάξει έστω κ κάποιον απο την κακια τ αυτό θα ναι μια αρχή...

δεμ φοβάμαι μην πληγώσουν το παιδί μ...οταν θα ερθει εκεινη η ώρα κ αν έρθει ποτέ  εγω θα το εχω μεγαλώσει σωστά κ να μιλάει σωστά..βασίζομαι πολύ στην ανατροφή που θα του κάνω γιατί θρλω να γινει ενα δυναμικο παιδί αντιμετωπίζοντας τις αλήθειες κατάματα...δε θα ντραπει ποτέ κ για τίποτα..

κ ξερω ολες μπορούμε να το κάνουμε ειτε το πούμε ειτε όχι στα παιδιά μας...

απολαύστε οτι κάνετε..χαρείτε τις ενέσεις τα φαρμακα τις μεταφορές τις αγωνίες τα ανχοι  σας ..χαρείτε τώρα γιατι ποτέ δεν ξες τι σ ξημερώνει. 

βάλτε μπροστα σας το δικα σας βουνό κ πηδεξτετο.μπορειτε να ρο κάνατε...

για να εισται εδώ κ να προβληματίζεσται για ολα αυτά σημαίνει ότι έχετε περίσσια δύναμη ψυχής κ πολύ αγαοη μέσα σας...

θα τα καταφέρετε ΟΛΕ ΣΑΣ...

Μπράβο που θα το πεις και μπράβο σου που πατάς γερά στα πόδια σου. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Τα ίδια έχω σκεφτεί κι εγώ... Η μαμα μου μου είπε μη βασανίζεσαι κορίτσι μου, κάνε μια προσπάθεια με δανεικά κι αν τα καταφέρεις τα κατάφερες. Ο μπαμπάς μου υπέροχος άνθρωπος, στοργικός αλλά ξέρω ότι αν το κάνω κ το ξέρει θα είναι αγκάθι γι αυτόν και θα έχει αυτόν τον καημό μέχρι να πεθάνει. Όχι που δε θα ναι εγγόνι του Γεννετικα η δε θα το αγαπάει, το ακριβώς αντίθετο απλά θα έχει την πικρία για εμένα... Κι εγώ φοβάμαι ότι θα λένε που μοιάζει αλλά καλύτερα αυτό παρά να το ξέρουν... Για εμένα πρώτα από όλα, από τη στιγμή που δεν πρόκειται να το μάθει το παιδί. Οι άνθρωποι μεγαλώνουν, ξεμωραινονται, πολλές φορές τους ξεφεύγουν πραγματα... Ποιος μου λέει εμένα ότι δε θα τους ξεφύγει κάτι??? 

Οπότε για εμένα αυτά τα μυστικά καλύτερα να μένουν στο ζευγαρι

Βέβαια εξαρτάται Κ το ζευγάρι πχ πολλά ζευγάρια δεν το κρύβουν εγώ μια που θα γίνει μια που θα το ξεχάσω.. 

Κι οι δικοί μου όταν πανικοβάλλονται το ίδιο λένε... 

Οπως ακριβως το έγραψες ενα Αλτσχάιμερ ενα εγκεφαλικό κι αρχίζουν οι γονείς σου που σε υπέραγαπάνε να λένε την ιστορία της ζωής σου απο δω κι απο εκεί.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stamatia123 είπε:

Καλησπέρα

Είμαι η Σταματία και είμαι στην 4η μέρα μετα από Εμβρυομεταφορα με δανεικα Έμβρυα. (αυτό σημαίνει ότι πήρα ωαρια από άγνωστη δοτρια και σπέρμα από τράπεζα σπέρματος) 

Έχω εμπειρία από μια φυσιολογική σύλληψη και διακοπή αυτής στην 20η εβδομάδα λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας καθώς επίσης από εξωσωματική που παλινδρονησε στην 13η εβδομαδα, καθώς και άλλες  δύο  με μηδενική χοριακη(όλες με δικά μου ωαρια και σπέρμα του συντρόφου μου που ήταν και αυτό προβληματικό) 

Η απόφαση να κάνω εξωσωματική με δανεικα εμβρυα ήταν πολύ συνειδητή. Ούτε μια στιγμή σκέφτηκα να το κρύψω όχι από τους δικούς μου ή από τον περίγυρος μου αλλα ούτε και από το παιδί ή τα παιδιά που θα γεννηθούν. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν μυστικά μεσα στην οικογένεια. Για γονείς αδέρφια και περιγυρω δεν με ενδιαφέρει γιατί εγώ επιλέγω πως θα ζήσω την ζωή μου. Άσχετα που η μητέρα μου είναι 79 ετών με μυαλό ανοιχτό σαν αλεξίπτωτ ο και στιγμή δεν σκέφτηκε σε ποιον θα μοιάζει το παιδί. Τα παιδιά λέει εκπαιδευονται! Σκεφτείτε όμως να μάθει το παιδί σας το μυστικό σας στην εφηβεία η ακόμα χειρότερα όταν εσείς θα έχετε φύγει από την ζωή. Σκεφτείτε να χρειαστειτε για ιατρικός λόγους επαφή με την δοτρια η τον δότη (πάντα μέσω του κέντρου) και σε μια δύσκολη στιγμή να την κάνετε ακόμα πιο δύσκολη. 

Έχω συμβουλευτεί ψυχολόγο και έχω ξοδέψει ώρες σκέψεων και προβληματισμων. Για μένα δεν έχει καμία σημασία αν το παιδί έχει τα μάτια μου τα μαλλιά μου ή τα δάχτυλα  της γιαγιάς του ή το περπάτημα του παππού του. Υπάρχουν παραμύθια που διηγείται η μαμά στο παιδί για το πως γίνεται η οικογένεια και πως γίνονται τα παιδιά. Στην εποχή μας είμαστε υποχρεωμένοι να ενημερώνουμε τα παιδιά ότι υπάρχουν διαφορετικά ντεσεν οικογένειας (οικογένεια με μπαμπά +μαμά +παιδί ή παιδιά, μαμά +παιδί, μπαμπάς +παιδί δύο μαμάς + παιδί καθώς  και δύο μπαμπάδες + παιδι)  και επίσης και τους ανάλογους τρόπους ς που γίνονται τα παιδιά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει η όλη κατάσταση πρέπει να προετοιμάστε τα παιδιά για την κοινωνία στην οποία θα ζήσουν και να δώσουμε την ευκαιρία στα παιδιά που ζουν σε μια διαφορετική οικογένεια από την δική μας να μην είναι στο περιθώριο. 

Τα παιδιά δεν έχουν γνωση του γενετικού υλικού και της σύνδεσης με τους γονείς. Αυτες οι σκέψεις είναι μόνο δικές μας, εγωιστικες που θέλουμε να περάσουμε στα παιδιά μας γενετικά χαρακτηριστικά μας θαρρείς και όλες μας είμαστε σαν την Naomi. 

Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχουν παραμυθια για ανάλογες περιπτώσεις γιατί είναι ακόμα θέμα ταμπού. Διαβάστε λίγο από ξένη βιβλιογραφία για αντιδράσεις παιδιών μικρής ηλικίας αλλά και εφήβων η μεγαλύτερς ηλικιας που ανακάλυψαν πολύ αργότερα και σκεφτείτε το διπλά. Αρχίσετε από μωρά να τους λέτε κάποια παραμύθια έτσι ώστε αν οριμασει η σκέψη μέσα σας και αποφασίσετε να το πείτε να έχετε κάνει προετοιμασία. 

Εύχομαι καλή τύχη σε όλες και να πάρετε την πιο σωστή απόφαση όχι μόνο για σας και τον περίγυρο σας αλλά και για τα παιδια σας. 

 

Καλησπέρα Σταματία! Μου αρεσει πολυ ο τρόπος που σκέφτεσαι και σε πολλα συμφωνώ απόλυτα. Κι εγω εκανα προσπάθειες με δοτρια και τράπεζα σπερματος της Δανιας,η τεταρτη προσπάθεια ηταν επιτυχής.Δεν εχω σύντροφο οποτε όλο το βάρος θα πεςει σε μένα.Σε οτι αφορά τον δότη είμαι κάθετη οτι τα παιδια θα το μάθουν απο εμενα απο οςο γίνεται πιο μικρή ηλικια. Μιλάω με ψυχολόγο και θα προχωράμε καθε στιγμή οτι μπορουν να αντιληφθούν για την ηλικια τους. Εχω ψάξει στο διαδύκτιο,σε άλλες χώρες υπάρχουν πολλα υποστηρικτικά γκρουπ και πολλα βιβλία και παραμύθια. Σε οτι αφορά τα ωάρια,δεν εχω αποφασίσει ακομα. Προβληματίζομαι.... Εχω λιγο χρόνο ακομα. Σου εύχομαι μια χορταστική χοριακη σε λίγες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Οπως ακριβως το έγραψες ενα Αλτσχάιμερ ενα εγκεφαλικό κι αρχίζουν οι γονείς σου που σε υπέραγαπάνε να λένε την ιστορία της ζωής σου απο δω κι απο εκεί.

Και καλά οι γονείς, τους κουλαντριζεις, πετάς κι ένα δεν ξέρουν, μεγάλοι είναι κάπως το σώζεις... Αν είναι τα πεθερικά?? Τι κάνεις εκεί??? Κακά τα ψέμματα, δεν είναι εύκολες αποφάσεις ειδικά για τη γυναίκα κι ειδικά για νέα γυναίκα. Άλλες είναι πιο απελευθερωμένες και τις χαίρομαι, μακάρι να ήμουν κι εγώ έτσι όμως δεν είμαι... Και δε θέλω να φτάσω στο σημείο να γεννήσω το παιδί και να με κοιτάνε με λύπη αχ την κακομοίρα δε μπορούσε εκείνη Κ πήρε άλλο ωάριο, ευτυχώς που πήρε κι έγινε μαμά! Γιατί το έχω ακούσει να το λένε για κοπέλα που ξέρω που απέκτησε έτσι παιδάκι και το χε πει κάπου εμπιστευτικά κι αυτό το εμπιστευτικά το έμαθε όλη η γειτονιά... 

Και μετά λέγανε στο παιδάκι στο σχολείο τα άλλα παιδάκια  ή μαμά σου δεν είχε αυγουλακια, δε μπορούσε Κ πήρε τα αυγουλακια μιας άλλης άκουσα να λέει η μαμά κι έτσι σε έκανε αλλιώς δε μπορούσε, εσύ δηλαδή έχεις δύο μαμάδες? Και η άλλη σου μαμά που είναι? Το ξέρω γιατί η κοπέλα αυτή μένει στην πολυκατοικία που είναι το πατρικό μου. ..


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fleabag είπε:

Καλησπέρα Σταματία! Μου αρεσει πολυ ο τρόπος που σκέφτεσαι και σε πολλα συμφωνώ απόλυτα. Κι εγω εκανα προσπάθειες με δοτρια και τράπεζα σπερματος της Δανιας,η τεταρτη προσπάθεια ηταν επιτυχής.Δεν εχω σύντροφο οποτε όλο το βάρος θα πεςει σε μένα.Σε οτι αφορά τον δότη είμαι κάθετη οτι τα παιδια θα το μάθουν απο εμενα απο οςο γίνεται πιο μικρή ηλικια. Μιλάω με ψυχολόγο και θα προχωράμε καθε στιγμή οτι μπορουν να αντιληφθούν για την ηλικια τους. Εχω ψάξει στο διαδύκτιο,σε άλλες χώρες υπάρχουν πολλα υποστηρικτικά γκρουπ και πολλα βιβλία και παραμύθια. Σε οτι αφορά τα ωάρια,δεν εχω αποφασίσει ακομα. Προβληματίζομαι.... Εχω λιγο χρόνο ακομα. Σου εύχομαι μια χορταστική χοριακη σε λίγες! 

Άραγε τι σε φοβίζει στο να μη μιλήσεις για τη δοτρια ωαρίων; Η αμφισβητηση της γενετικής σύνδεσης από μέρους του παιδιού ή ο κόσμος και και ο χαρακτηρισμος της ανίκανης; απλά ρωτάω γιατί είναι και οι δικοί μου προβληματισμοι. 

Όπως και να έχει εύχομαι κάθε επιτυχια και κάθε ευτυχία. Να έχεις πάντα όρεξη και δύναμη να ανταπεξέλθεις στο άγνωστο στο δυσκολο και να έχεις ευκαιριες να δημιουργήσεις με τα παιδιά σου τις ομορφοτερες αναμνησεις και να αποδείξεις σε όλους ότι μαμά είναι αυτή που νοιάζεται, που ξενυχτάει πάνω από το προσκέφαλα των παιδιών της και παραμεριζει του φόβους της για να χαρίσει ζωή και όχι αυτή που δίνει το dna της. Τις βλέπουμε πολλές από αυτές κάθε μέρα στα κανάλια να πουλάνε τα παιδιά τους να τα εκδίδουν και να τα εκμεταλλευονται. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fleabag είπε:

Καλησπέρα Σταματία! Μου αρεσει πολυ ο τρόπος που σκέφτεσαι και σε πολλα συμφωνώ απόλυτα. Κι εγω εκανα προσπάθειες με δοτρια και τράπεζα σπερματος της Δανιας,η τεταρτη προσπάθεια ηταν επιτυχής.Δεν εχω σύντροφο οποτε όλο το βάρος θα πεςει σε μένα.Σε οτι αφορά τον δότη είμαι κάθετη οτι τα παιδια θα το μάθουν απο εμενα απο οςο γίνεται πιο μικρή ηλικια. Μιλάω με ψυχολόγο και θα προχωράμε καθε στιγμή οτι μπορουν να αντιληφθούν για την ηλικια τους. Εχω ψάξει στο διαδύκτιο,σε άλλες χώρες υπάρχουν πολλα υποστηρικτικά γκρουπ και πολλα βιβλία και παραμύθια. Σε οτι αφορά τα ωάρια,δεν εχω αποφασίσει ακομα. Προβληματίζομαι.... Εχω λιγο χρόνο ακομα. Σου εύχομαι μια χορταστική χοριακη σε λίγες! 

Το παιδί και δικό σου γενετικό υλικό να έχει αν του φερθείς σκατά δεν θα σε θέλει για μάνα του. (όχι εσένα προσωπικά για τον καθένα μας ισχύει) 

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Stamatia123 είπε:

Άραγε τι σε φοβίζει στο να μη μιλήσεις για τη δοτρια ωαρίων; Η αμφισβητηση της γενετικής σύνδεσης από μέρους του παιδιού ή ο κόσμος και και ο χαρακτηρισμος της ανίκανης; απλά ρωτάω γιατί είναι και οι δικοί μου προβληματισμοι. 

Όπως και να έχει εύχομαι κάθε επιτυχια και κάθε ευτυχία. Να έχεις πάντα όρεξη και δύναμη να ανταπεξέλθεις στο άγνωστο στο δυσκολο και να έχεις ευκαιριες να δημιουργήσεις με τα παιδιά σου τις ομορφοτερες αναμνησεις και να αποδείξεις σε όλους ότι μαμά είναι αυτή που νοιάζεται, που ξενυχτάει πάνω από το προσκέφαλα των παιδιών της και παραμεριζει του φόβους της για να χαρίσει ζωή και όχι αυτή που δίνει το dna της. Τις βλέπουμε πολλές από αυτές κάθε μέρα στα κανάλια να πουλάνε τα παιδιά τους να τα εκδίδουν και να τα εκμεταλλευονται. 

Εγω αν ειχα την δυνατοτητα να του πω απο ποια γυναίκα εχω πάρει το ωάριο θα το ελεγα στο παιδί μου. Απλα νομιζω οτι αν η μαμά μου μου έλεγε πριν απο 20 - 30 χρόνια οτι το ωάριο που δημιουργήθηκα προέρχεται  απο αλλη γυναίκα που δεν εχω την δυνατοτητα να μάθω απο ποια θα ενιωθα  ενα κενό. Επισης θεωρω οτι δεν μπορει να ξέρει όλο το περιβάλλον για το γενετικό υλικό εκτος απο το ίδιο το παιδί.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Εγω αν ειχα την δυνατοτητα να του πω απο ποια γυναίκα εχω πάρει το ωάριο θα το ελεγα στο παιδί μου. Απλα νομιζω οτι αν η μαμά μου μου έλεγε πριν απο 20 - 30 χρόνια οτι το ωάριο που δημιουργήθηκα προέρχεται  απο αλλη γυναίκα που δεν εχω την δυνατοτητα να μάθω απο ποια θα ενιωθα  ενα κενό. Επισης θεωρω οτι δεν μπορει να ξέρει όλο το περιβάλλον για το γενετικό υλικό εκτος απο το ίδιο το παιδί.

Συμφωνώ απολυτα

Κι εγώ το ίδιο πιστευω


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Πες στην πεθερα οτι τελικα θα παμε τελευταια φορα με δικο μας γενετικο υλικο κ αν δεν κατσει τοτε. Κι αν μεινεις εγκυος με δανεικα θα νομιζει οτι τελικα ειναι με δικο σας dna

Ο Αντρας της το είπε αστην να το πει κ να το μαθω απλα το λιονταρι θα χυμιξει..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εγω αν ειχα την δυνατοτητα να του πω απο ποια γυναίκα εχω πάρει το ωάριο θα το ελεγα στο παιδί μου. Απλα νομιζω οτι αν η μαμά μου μου έλεγε πριν απο 20 - 30 χρόνια οτι το ωάριο που δημιουργήθηκα προέρχεται  απο αλλη γυναίκα που δεν εχω την δυνατοτητα να μάθω απο ποια θα ενιωθα  ενα κενό. Επισης θεωρω οτι δεν μπορει να ξέρει όλο το περιβάλλον για το γενετικό υλικό εκτος απο το ίδιο το παιδί.

Ακριβώς αυτοι είναι οι ενδοιασμοί μας Καντι. Στην υιοθεσία πχ που σίγουρα θα το έλεγα , μπορεί το παιδι να γνωρίσει τους γονείς. Εδώ είναι περίεργα τα πράγματα ιδίως αν υπάρχει δωρεά ωαρίου που γονιμοποιηθηκε με το σπερμα του συζύγου. Αν παίρναμε δότη κ ήταν δωρεά εμβρύου θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Εδώ πρέπει να πεις στο παιδι ότι το αυγουλακι από μια άλλη γυναίκα ενώθηκε με το σποράκι του μπαμπά. Δηλαδή ο μπαμπάς μου έκανε παιδακι εμενα με μια άλλη γυναίκα που δεν είναι η φυσικη κ βιολογική μου μαμά και η μαμά μου με κυοφόρησε. Όμως την άλλη μαμά δεν μπορώ να την γνωρίζω κι αυτό μου δημιουργεί κ μια σύγχυση κ ένα κενό. Ένα μπέρδεμα. Δεν είναι απλά αυτά τα πράγματα κ θεωρώ ότι καμία απ τις δυο επιλογές δεν είναι χωρίς ρίσκα και ατραυματικη .

Ασε το άλλο που θα το πει σίγουρα σε άλλους γιατί θα πρέπει να μιλήσει κάπου κ εκεί δεν ξέρουμε τι ντόμινο θα δημιουργηθεί.

Just now, DIMITRAS είπε:

Ο Αντρας της το είπε αστην να το πει κ να το μαθω απλα το λιονταρι θα χυμιξει..

Αν το γνωρίζει το καλύτερο είναι να το πείτε στο παιδι 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Ακριβώς αυτοι είναι οι ενδοιασμοί μας Καντι. Στην υιοθεσία πχ που σίγουρα θα το έλεγα , μπορεί το παιδι να γνωρίσει τους γονείς. Εδώ είναι περίεργα τα πράγματα ιδίως αν υπάρχει δωρεά ωαρίου που γονιμοποιηθηκε με το σπερμα του συζύγου. Αν παίρναμε δότη κ ήταν δωρεά εμβρύου θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Εδώ πρέπει να πεις στο παιδι ότι το αυγουλακι από μια άλλη γυναίκα ενώθηκε με το σποράκι του μπαμπά. Δηλαδή ο μπαμπάς μου έκανε παιδακι εμενα με μια άλλη γυναίκα που δεν είναι η φυσικη κ βιολογική μου μαμά και η μαμά μου με κυοφόρησε. Όμως την άλλη μαμά δεν μπορώ να την γνωρίζω κι αυτό μου δημιουργεί κ μια σύγχυση κ ένα κενό. Ένα μπέρδεμα. Δεν είναι απλά αυτά τα πράγματα κ θεωρώ ότι καμία απ τις δυο επιλογές δεν είναι χωρίς ρίσκα και ατραυματικη .

Ασε το άλλο που θα το πει σίγουρα σε άλλους γιατί θα πρέπει να μιλήσει κάπου κ εκεί δεν ξέρουμε τι ντόμινο θα δημιουργηθεί.

Αν το γνωρίζει το καλύτερο είναι να το πείτε στο παιδι 

Κατσε να το κανω το παιδι κ θα πει οτι της μοιαζει αλλιως δεν θα το βλεπει χαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...