Recommended Posts

Just now, Moana είπε:

Ρε κορίτσια, εμενα γιατί μου φαίνεται  λιγο περίεργο ολο αυτο; πιστεύετε εσείς  οτι βρίσκουν μια κ μοναδική δότρια που συγχρονιζουν με τη μια κ μοναδική λήπτρια κάθε φορα; Ειμαι πολυ δύσπιστη ως προς αυτο! Πιστεύω  οτι εχουν κάποιες δότριες που τις βάζουν στη διαδικασία της διέγερσης κ μαζεύουν σε τράπεζα τα ωαρια... Άσε που η διακίνηση ωαριων επιτρέπεται στην Ευρώπη, σύμφωνα με νόμο, οποτε και φέρνουν κ στην Ελλάδα. Μου φαίνεται πολυ δύσκολο κάθε φορα που παει ενα ζευγάρι  σε ενα κεντρο να ψάχνουν να βρουν μια γυναίκα που θα μπει επιτόπου σε διαδικασία αποκλειστικά για σενα. Σορρυ παλι που πετάγομαι εδω να μοιραστώ τις ανησυχίες μου αλλα ειμαι πολυ καχύποπτη με αυτα. Εσυ τα ρώτησες αυτα Αννουλι; Επίσης μια δοτρια μπορει να δώσει μέχρι κ 10 φορές διάβασα ωαρια, δηλ τι; να κανει 10 διεγερσεις; Αυτο κ αν ειναι κουλο

Αγαπη, εσυ να μη βιαστείς κ να κανεις αυτο που νιώθεις, μην πιεζεσαι, καντα όπως τα σκέφτεσαι 

Κι εγώ είμαι σίγουρη ότι στην περίπτωση μου δεν έγινε συγχρονισμός. Όταν όμως θες παιδί, τα παρακάμπτεις όλα αυτά... 

Εγώ όμως πήγα με τσαμπουκά, τον άντρα μου δεν τον άφηνα να μιλάει, θα μου τα έκανε θσκατα από την αγωνία του. Και θα έδειχνε ότι τους έχουμε ανάγκη. Όχι, εγώ προσωπικα ποτέ δεν ένιωσα ότι τους έχω ανάγκη. 

Όταν μου είπε η κοπέλα μου έχουμε συνήθως οχτώ με δέκα Ωαρια, την κόβω Κ της λέω ορίστε?? Έχει γίνει η Ωοληψια από πριν?? Όχι. Τότε τι μου λες ότι θα έχουμε τόσα Ωαρια? Μου λέει δε θέλουμε πολλά άλλα λίγα Κ καλά, Ο άντρας μου με σκουνταγε από κάτω Κ της λέω Κ τι θα γίνει αν πάρω κάτω από 4 βλαστοκυστες? 

Οι δοτριες δινουν

Ναι αλλα εμείς έχουμε θέμα με το σπέρμα, τι θα γίνει??? 

Είχα πει μέσα μου ότι θέλω παιδί Κ θα κάνω τα πάντα να το αποκτήσω όμως δε θα πάω απελπισμένη κι ούτε θα με πιάσουν κορόιδο όπως στην αρχή. Σκεφτόμουν πάντα τον πρώτο εξωσωματικο Κ την εμπιστοσύνη που του έδειξα Κ εξαιτίας του Κ της αφέλειες μου έχασα πολύτιμο χρόνο. Όχι, τώρα ήθελα παιδί Κ θα το αποκτούσα.

Πρέπει να με είπαν στρίγγλα αλλά από τη στιγμή που δεν ήθελα να φύγω από τον γιατρό μου είπα μικρη μου θα πας με τσαμπουκά. 

Δε το παίζω κάποια άλλα επειδή εργαστηκα αρκετά χρόνια στο χωριό, παρότι οι σπουδές μου είναι σε άλλο αντικείμενο, έμαθα πολύ καλά πως λειτουργούν. Γι αυτό κι είπα εξ αρχής στην annoulious μέσο πίεσης. Τη δοτρια θα τη δώσουν σε ζευγάρι που καίγεται, όχι σε ζευγάρι που δεν μπορεί να προχωρήσει άμεσα. 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, anoulious είπε:

Δε σας κρύβω ότι εγώ προτιμώ τα κατεψυγμενα κυρίως για να μην πάρω ένα σκασμό σικλακιουρ. Ελπίζω ότι λογω ηλικίας δε θα έχουν πρόβλημα στην απόψυξη. Αραγε όμως είναι έτσι; Να αυτά θέλω να ρωτήσω το γυναικολόγο μου.. 

Δηλαδη έκανες 3 κύκλους ξεχωριστούς με σικλακιουρ και μετα πήρες για τον κύκλο της εμβρυομεταφορας; Ρωτάω για μια φίλη που δεν έχει πια κύκλο και αυτή.. Να δω τι πρακτική κάνουν αλλά κέντρα. 

Nαι ετσι ακριβως. Πηρα για να εχω κυκλο, σαν αντισυλλιπτικα , ενα τη μερα για 21 μερες κ μετα ερχεται η περιοδος. Μετα πηρα για την προετοιμασια ενδομητριου στην αρχη δυο τη μερα κ μετα τρια

Just now, island1 είπε:

Eμενα μου ζήτησαν κι ήμουν 33

Διαφάνεια σε αυτό το θέμα δεν θα υπάρξει άμεσα Μοανα μου γιατί είναι πολλά τα λεφτά .Προσωπικά δεν πιστεύω ότι βρίσκουν πάντα εκείνη τη στιγμή κι ας είναι ο καλύτερος γιατρός και το καλύτερο κέντρο.Σε κάποιες μπορεί να συμπέσει.Ωστοσο είμαι σίγουρη οτι εχουν τράπεζα.Οι απαιτήσεις είναι πολύ συγκεκριμένες στις περισσότερες και ουσιαστικά η μέτρηση τους δεν είναι εφικτη πλην των γενετισιων χαρακτηριστικών.πχ μόρφωση κτλ πως θα τα μετρήσεις; Πολλά κέντρα καλούν κ δοτριες ( μέχρι κ στο Facebook το είδα.Δηλαση εάν πάω εγώ κ δεν έχουν εκείνη τη στιγμή  δεν θα μου κανουν προσπάθεια κ θα μου πουν φύγε κ περίμενε; Κι αν στο μεταξύ αλλάξω γνώμη; Το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει.Επισγς ο γιατρός μου μου είχε πει ότι κάνουν 2-3 διεγέρσεις τουλάχιστον οι περισσότερες στο ίδιο κέντρο( έτσι σου εξασφαλίζουν αριθμό από την ίδια δοτρια). 

Κι εγω ξεκινησα στα 32 λογω ιστορικου κ περιεργου μαστου. Αν ειχες ιστορικο επρεπε να το κανεις

• Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Διαφημίσεις

Just now, Moana είπε:

Μα γιατί ακούγεται πουθενά οτι ειναι κρυοσυντηρημενα τα ωαρια; Παντου για φρέσκα μιλάνε!

Ναι, ακριβώς όπως τα περιγράφεις, αλλως δε βγαίνουν ουτε τα μαθηματικά. Ειναι  τρελή μπιζνα κ πολλα τα λεφτα!

Η επιθυμία όμως για παιδί μεγαλύτερη. 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 said:

Κι εγώ είμαι σίγουρη ότι στην περίπτωση μου δεν έγινε συγχρονισμός. Όταν όμως θες παιδί, τα παρακάμπτεις όλα αυτά... 

Εγώ όμως πήγα με τσαμπουκά, τον άντρα μου δεν τον άφηνα να μιλάει, θα μου τα έκανε θσκατα από την αγωνία του. Και θα έδειχνε ότι τους έχουμε ανάγκη. Όχι, εγώ προσωπικα ποτέ δεν ένιωσα ότι τους έχω ανάγκη. 

Όταν μου είπε η κοπέλα μου έχουμε συνήθως οχτώ με δέκα Ωαρια, την κόβω Κ της λέω ορίστε?? Έχει γίνει η Ωοληψια από πριν?? Όχι. Τότε τι μου λες ότι θα έχουμε τόσα Ωαρια? Μου λέει δε θέλουμε πολλά άλλα λίγα Κ καλά, Ο άντρας μου με σκουνταγε από κάτω Κ της λέω Κ τι θα γίνει αν πάρω κάτω από 4 βλαστοκυστες? 

Οι δοτριες δινουν

Είχα πει μέσα μου ότι θέλω παιδί Κ θα κάνω τα πάντα να το αποκτήσω όμως δε θα πάω απελπισμένη κι ούτε θα με πιάσουν κορόιδο όπως στην αρχή. Σκεφτόμουν πάντα τον πρώτο εξωσωματικο Κ την εμπιστοσύνη που του έδειξα Κ εξαιτίας του Κ της αφέλειες μου έχασα πολύτιμο χρόνο. Όχι, τώρα ήθελα παιδί Κ θα το αποκτούσα.

Πρέπει να με είπαν στρίγγλα αλλά από τη στιγμή που δεν ήθελα να φύγω από τον γιατρό μου είπα μικρη μου θα πας με τσαμπουκά. 

Δε το παίζω κάποια άλλα επειδή εργαστηκα αρκετά χρόνια στο χωριό, παρότι οι σπουδές μου είναι σε άλλο αντικείμενο, έμαθα πολύ καλά πως λειτουργούν. Γι αυτό κι είπα εξ αρχής στην annoulious μέσο πίεσης. Τη δοτρια θα τη δώσουν σε ζευγάρι που καίγεται, όχι σε ζευγάρι που δεν μπορεί να προχωρήσει άμεσα. 

Καλα δε το συζητάω οτι τα παρακάμπτεις, αυτο ειναι δεδομένο απο τη στιγμη που αποφασίζεις να κανεις τετοιο βημα. Απλά ρε παιδι μου υπάρχουν τόσα πολλα κενά σε αυτη τη διαδικασία που δημιουργούνται 1002 αμφιβολίες. Πάντως όπως εχεις πει κ εσυ, μόλις ακούς τη καρδιά του μωρού, κ μετα το παιρνεις στα χέρια σου ξεχνιούνται ολα 

Just now, Thia1985 said:

Η επιθυμία όμως για παιδί μεγαλύτερη. 

Ναι, κ αυτο τα υπερνικά ολα!

• Μου αρέσει 1

Just now, Moana είπε:

Καλα δε το συζητάω οτι τα παρακάμπτεις, αυτο ειναι δεδομένο απο τη στιγμη που αποφασίζεις να κανεις τετοιο βημα. Απλά ρε παιδι μου υπάρχουν τόσα πολλα κενά σε αυτη τη διαδικασία που δημιουργούνται 1002 αμφιβολίες. Πάντως όπως εχεις πει κ εσυ, μόλις ακούς τη καρδιά του μωρού, κ μετα το παιρνεις στα χέρια σου ξεχνιούνται ολα 

Ναι, κ αυτο τα υπερνικά ολα!

Άστο κορίτσι... Από την ημέρα που το είδα Κ το άκουσα, τρέμω γι αυτό λέω είναι καλά? Είναι εκεί στη θέση του? Χτυπάει η καρδούλα του? Μη τεντωθω πολύ, μη σκύψω, μη το ένα, μη το άλλο.... Περιμένω αύριο τον γιατρό να μου πει ότι είναι όλα καλά και από μεθαύριο ξεκινάω να ψάχνω για ένα λευκό φορεματάκι απλό για νυφικό. 

Το πιστεύεις ότι δεν έχω όρεξη Κ το μόνο που με νοιάζει είναι το μωρό??? Δηλαδή αν μπορούσα θα το έβλεπα κάθε μέρα. 

Εγώ το έχω ξαναπεί, με βοήθησαν πολύ οι μικρές απέναντι, ειδικά το πιο μικρό που ακόμη, έχει το σουλουπακι  μωρού ,με τπτ δεν ειναι πάνω από τριών, μη σου πω Κ λίγο μικρότερο. Και καθόμουν Κ τα χάζευα κι έλεγα τι διαφορά έχει? Τα άκουγα να λένε τραγουδάκια, να κάθονται στο τραπεζάκι τους, να ζωγραφίζουν, να προστατεύουν το ένα το άλλο. 

Κι έλεγα, έχει νόημα που δεν έχουμε τo ίδιο DNA??  Αλλάζει κάτι? Αν πχ έβρισκα ένα μωράκι δε θα το έπαιρνα?? Αν μου χτυπούσε την πόρτα ένα παιδάκι δε θα το αγαπούσα?? 

Και ήθελα πολύ να ακούσω τη λέξη μαμά!!!! Τη λένε τόσο ωραία οι μικρές απέναντι! Χθες την είπαν τουλάχιστον είκοσι φορές σε πέντε λεπτά. :mrgreen:

• Μου αρέσει 10

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Άστο κορίτσι... Από την ημέρα που το είδα Κ το άκουσα, τρέμω γι αυτό λέω είναι καλά? Είναι εκεί στη θέση του? Χτυπάει η καρδούλα του? Μη τεντωθω πολύ, μη σκύψω, μη το ένα, μη το άλλο.... Περιμένω αύριο τον γιατρό να μου πει ότι είναι όλα καλά και από μεθαύριο ξεκινάω να ψάχνω για ένα λευκό φορεματάκι απλό για νυφικό. 

Το πιστεύεις ότι δεν έχω όρεξη Κ το μόνο που με νοιάζει είναι το μωρό??? Δηλαδή αν μπορούσα θα το έβλεπα κάθε μέρα. 

Εγώ το έχω ξαναπεί, με βοήθησαν πολύ οι μικρές απέναντι, ειδικά το πιο μικρό που ακόμη, έχει το σουλουπακι  μωρού ,με τπτ δεν ειναι πάνω από τριών, μη σου πω Κ λίγο μικρότερο. Και καθόμουν Κ τα χάζευα κι έλεγα τι διαφορά έχει? Τα άκουγα να λένε τραγουδάκια, να κάθονται στο τραπεζάκι τους, να ζωγραφίζουν, να προστατεύουν το ένα το άλλο. 

Κι έλεγα, έχει νόημα που δεν έχουμε τo ίδιο DNA??  Αλλάζει κάτι? Αν πχ έβρισκα ένα μωράκι δε θα το έπαιρνα?? Αν μου χτυπούσε την πόρτα ένα παιδάκι δε θα το αγαπούσα?? 

Και ήθελα πολύ να ακούσω τη λέξη μαμά!!!! Τη λένε τόσο ωραία οι μικρές απέναντι! Χθες την είπαν τουλάχιστον είκοσι φορές σε πέντε λεπτά. :mrgreen:

Παρα πολυ ωραια τα λες γλυκια μου! Ετσι ακριβως ειναι. Αυριο θ ακουσεις την καρδουλα του και το βραδυ θα κοιμηθεις ησυχη που το μονακριβο μωρακι σου ειναι καλα

• Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Just now, Mary H είπε:

Παρα πολυ ωραια τα λες γλυκια μου! Ετσι ακριβως ειναι. Αυριο θ ακουσεις την καρδουλα του και το βραδυ θα κοιμηθεις ησυχη που το μονακριβο μωρακι σου ειναι καλα

Έτσι νιώθω, είναι η αλήθεια 

Σήμερα με έχει πεθάνει στα τραβήγματα, κάτω χαμηλά στη μήτρα. 

Ίσως του άρεσαν τα παϊδάκια που έφαγα το μεσημερι:mrgreen:

Η μικρη μπουτου τι κανει??? 

Καλά, σκεφτόμουν το σκηνικό που τη φωτογραφίσατε Χεσμενη Κ γελούσα μόνη μου, έλεγα το παιδι θα σκεφτόταν εγώ τα έχω κάνει κι εσείς με φωτογραφίζετε???? 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Mary H είπε:

Nαι ετσι ακριβως. Πηρα για να εχω κυκλο, σαν αντισυλλιπτικα , ενα τη μερα για 21 μερες κ μετα ερχεται η περιοδος. Μετα πηρα για την προετοιμασια ενδομητριου στην αρχη δυο τη μερα κ μετα τρια

Κι εγω ξεκινησα στα 32 λογω ιστορικου κ περιεργου μαστου. Αν ειχες ιστορικο επρεπε να το κανεις

Κι ιστορικό έχω αλλά θέλαν και ένα σημείο αναφοράς για τις ivf.

Just now, Moana είπε:

Είσαι τυχερή που εχεις γυναικολογο που εμπιστεύεσαι. Εγω δυστυχώς μέχρι τωρα δε το εχω καταφέρει αυτο, κ στην ηλικια που εχω φτάσει κ τωρα δύσκολο! Πορεύομαι με τον σφακ προς το παρόν  κ βλέπουμε. Ο γυναικολόγος που είχα όταν άρχισα το ψάξιμο έκανε κ ο ίδιος  εξωσωματικές σε συνεργασία με τον γενεσις, αλλα εγω δεν ηθελα να κανω εξωσωματικη μαζι του, ηθελα να παω σε κάποιον εξειδικευμένο, οποτε κ έφυγα, άρα έμεινα για αλλη μια φορα ξεκρέμαστη. Πάντως κ οι φίλες μου, ακομη κ αυτές που γέννησαν, διαρκώς στο ψάξιμο για γυναικολόγους ειναι, καμια δεν εχει καταφέρει να φτιαξει σχέση εμπιστοσύνης 

Εγώ τον γυναικολόγο μου δεν τον αλλάζω με κανένα...δυσκολεύτηκαν για να καταλήξω αλλά πια είναι ο γιατρουλης μου.

• Μου αρέσει 2

Just now, island1 είπε:

Κι ιστορικό έχω αλλά θέλαν και ένα σημείο αναφοράς για τις ivf.

Εγώ τον γυναικολόγο μου δεν τον αλλάζω με κανένα...δυσκολεύτηκαν για να καταλήξω αλλά πια είναι ο γιατρουλης μου.

Εγώ είχα πολύ καλό γυναικολόγο αλλά συνεργαζοταν με το Ρέα που δεν ήθελα να πάω, είχα άσχημη εμπειρία σπερματεγχυσης. Μια μέρα, έδωσε ο άντρας μου δείγμα Κ την ώρα που ήμουν με ανοιχτά τα πόδια μετά συγχωρήσεως, έτοιμη για την διαδικασία ήρθε η γραμματέας, φέρνει το δείγμα, διαβάζει το όνομα και λέω τι???????? 

Είχε φέρει το σωστό χαρτί με τις υπογραφές μας Κ λάθος δειγμα,ο γιατρός μου την ξεθεσε μπροστά μου αλλά τι να το κάνω??? 

Τρελό φάουλ... 

• Μπερδεμένη/-ος 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Εγώ είχα πολύ καλό γυναικολόγο αλλά συνεργαζοταν με το Ρέα που δεν ήθελα να πάω, είχα άσχημη εμπειρία σπερματεγχυσης. Μια μέρα, έδωσε ο άντρας μου δείγμα Κ την ώρα που ήμουν με ανοιχτά τα πόδια μετά συγχωρήσεως, έτοιμη για την διαδικασία ήρθε η γραμματέας, φέρνει το δείγμα, διαβάζει το όνομα και λέω τι???????? 

Είχε φέρει το σωστό χαρτί με τις υπογραφές μας Κ λάθος δειγμα,ο γιατρός μου την ξεθεσε μπροστά μου αλλά τι να το κάνω??? 

Τρελό φάουλ... 

Πώς γίνεται αυτό; Οι εμβριολογοι φέρνουν πάντα το δείγμα..εγώ 4 σπέρματεγχυσεις εκεί και 3 εμβριομεταφορες οι εμβριολογοι το εφερναν

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Έτσι νιώθω, είναι η αλήθεια 

Σήμερα με έχει πεθάνει στα τραβήγματα, κάτω χαμηλά στη μήτρα. 

Ίσως του άρεσαν τα παϊδάκια που έφαγα το μεσημερι:mrgreen:

Η μικρη μπουτου τι κανει??? 

Καλά, σκεφτόμουν το σκηνικό που τη φωτογραφίσατε Χεσμενη Κ γελούσα μόνη μου, έλεγα το παιδι θα σκεφτόταν εγώ τα έχω κάνει κι εσείς με φωτογραφίζετε???? 

Χαχα, μαλλον του αρεσε το φαγητο.. Τραβηγματα κ πονακια θα εχεις συχνα

Η μπουτου, μονο εμενα δεν εχει φαει το γουρουνακι:mrgreen:Πολυ φαΐ

Ναι, η εξοδος απ το μαιευτηριο ηταν πολυ αστεια, χαχα

• Χαχα 2

Lilypie - (IVvA)

7 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Ο Σφακ πιστεύει ότι το ΕΡΑ έχει νόημα μόνο σε τεχνητό κύκλο και όχι στο φυσικό που το παράθυρο είναι διαφορετικό. Έτσι το εκανα και εγώ αναγκαστικά. Λόγω σακχάρου και ο ίδιος πλέον μου περιορίζει τα φάρμακα. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν κοπελες που οι γιατροί τους είχαν άλλη γνώμη, ότι το ΕΡΑ έχει νόημα και στο φυσικό κύκλο, το εκαναν στο φυσικό κύκλο και πέτυχαν. Άρα τι συμβαίνει;.. Εγω θα μείνω με την απορία. 

Μα δεν ζητήσαμε απολύτως τίποτα. Και η ίδια απορουσε. Εδώ και ομάδα αίματος της είπαμε αν δυσκολευτει ας είναι και άλλη.Αυτη έλεγε πως εμείς θέλουμε να σας μοιαζει κλπ.. Μόνο επειδή εγώ είμαι αρκετά ανοιχτή να μην είναι πολύ μελαχρινή και ας μη μας μοιάζει κατά λέξη και οσο το δυνατόν πιο μικρή.. 

Γεια σας ! Τι είναι το ΕΡΑ ;;;

Just now, Thia1985 είπε:

Οι δοτριες δινουν

Να ρωτησω κάτι, πως καταλαβαίνεις ότι σε πιάνουν κορόιδο στην εξοσωματικη ; Επειδή λες ότι εμπιστεύτηκες απόλυτα κ τελικά διαπίστωσες ότι έχασες χρονο. Πως θα καταλάβω αν εκεί που επιλέξω να κάνω την πρώτη εξοσωματικη είναι άξιοι εμπιστοσύνης ;

Just now, Aircondition είπε:

Γεια σας ! Τι είναι το ΕΡΑ ;;;

καλησπέρα, 

με το era test βρισκουν το παραθυρο εμφύτευσης, δηλαδη ποια μερα ειναι η καλυτερη για την εμβρυομεταφορα. Μπορεις να δεις πληροφοριες παραπανω στο site της εταιρείας igenomix

παιρνουν δειγμα ενδομητριου και το στελνουν ισπανια. Ο γιατρος διαλέγει αν θα το παρει σε φυσικο η τεχνητο κυκλο, αναλογα τι νομιζει οτι σου ταιριαζει καλυτερα και θα δοκιμασετε την επομενη ετ αναλογως του αποτελεσματος

*απάντησα εγω γιατι η anoulious σημερα έχει να σκεφτει πολυ και ειπα να βοηθήσω:wub:

• Μου αρέσει 3

Just now, maroullaki είπε:

καλησπέρα, 

με το era test βρισκουν το παραθυρο εμφύτευσης, δηλαδη ποια μερα ειναι η καλυτερη για την εμβρυομεταφορα. Μπορεις να δεις πληροφοριες παραπανω στο site της εταιρείας igenomix

παιρνουν δειγμα ενδομητριου και το στελνουν ισπανια. Ο γιατρος διαλέγει αν θα το παρει σε φυσικο η τεχνητο κυκλο, αναλογα τι νομιζει οτι σου ταιριαζει καλυτερα και θα δοκιμασετε την επομενη ετ αναλογως του αποτελεσματος

*απάντησα εγω γιατι η anoulious σημερα έχει να σκεφτει πολυ και ειπα να βοηθήσω:wub:

Ισπανία;;;;;; Γιατι;;;;; Δεν έχουμε στην Ελλάδα εξοπλισμό για ανάλυση ; 

Just now, Aircondition είπε:

Ισπανία;;;;;; Γιατι;;;;; Δεν έχουμε στην Ελλάδα εξοπλισμό για ανάλυση ; 

δεν το έχω ψάξει και δεν εχω ακούσει ή διαβάσει εδω, κάποιος να προσφερει κατι αντίστοιχο στην Ελλάδα......ισως και οι Ισπανοι που βρήκαν την μέθοδο να την έχουν πατεντάρει οποτε και να μπορει κάποιος να τους αντιγραψει να μην μπορει να το εμπορευτει για καποια χρονια...δεν ξερω

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα