Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση από εκεί θα εξαρτηθούν πολλα.
      Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

       

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Καλημέρα αλίνα και χρόνια πολλά. Τι εννοείς η κατάσταση της μήτρας σου;

Ήταν επιβαρυμένη με χειρουργεία εξαιτίας ενδομητρίωσης και ινομοιώματων. Λίγους μήνες πριν μείνω έγκυος είχα κάνει το τρίτο σχετικό χειρουργείο (τα δύο πρώτα ήταν λαπαροσκοπικα, αυτό κανονικό, λαπαροτομη) όπου αφαιρέσαμε μια μεγαλη κύστη 7+ εκατοστών, την δεξιά ωοθήκη, και τις δύο σάλπιγγες (η μία ήταν υδροσαλπιγγα και η άλλη ήταν θέμα χρόνου να γίνει) και αρκετά ινομοιώματα από την μήτρα με δύο να είναι αρκετά μεγάλα. Οπότε καταλαβαίνεις και εγώ ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι ειχα δύο στα δύο επιτυχία! 

Καλημέρα.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, alina80 είπε:

Ήταν επιβαρυμένη με χειρουργεία εξαιτίας ενδομητρίωσης και ινομοιώματων. Λίγους μήνες πριν μείνω έγκυος είχα κάνει το τρίτο σχετικό χειρουργείο (τα δύο πρώτα ήταν λαπαροσκοπικα, αυτό κανονικό, λαπαροτομη) όπου αφαιρέσαμε μια μεγαλη κύστη 7+ εκατοστών, την δεξιά ωοθήκη, και τις δύο σάλπιγγες (η μία ήταν υδροσαλπιγγα και η άλλη ήταν θέμα χρόνου να γίνει) και αρκετά ινομοιώματα από την μήτρα με δύο να είναι αρκετά μεγάλα. Οπότε καταλαβαίνεις και εγώ ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι ειχα δύο στα δύο επιτυχία! 

πραγματικά αρκετά θέματα και αρκετά ταλαιπωρημένη όμως είναι ευτυχές το ότι οδηγηθηκες σε αποτέλεσμα και στο τέλος αποζημιώθηκες για όλη αυτή την ταλαιπωρία.. το ίδιο εύχομαι να συμβεί Και τώρα καλή τελειόμηνη κύηση να έχεις!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Και εγώ αναρωτιέμαι..Γιατι είμαι σίγουρη ότι είναι Ρομά. Και δε ζητήσαμε τίποτα από επίπεδο σπουδών δοτριας. Για να "εξασφαλίσουμε" ένα ελάχιστο νοητικο επίπεδο της δοτριας. Αλλά από τη συζήτηση που κάναμε επειδή ερχομασταν από μακρυά κατάλαβε κάποια πράγματα για εμάς... Αναρωτιέμαι.. 

Η γνώμη μου γι᾽αυτό το θέμα είναι ότι οι Ρομά απλώς βρέθηκαν σε τέτοιες συνθήκες, ώστε δεν ευνοήθηκε η εκπαίδευσή τους. Για τη νοητική τους κατάσταση πιστεύω ότι είναι όπως και όλων των άλλων ανθρώπων, απλώς χρησιμοποιούν το μυαλό τους σύμφωνα με την κουλτούρα τους και πολλές φορές με κακό τρόπο. Και σε κάποια θέματα έχουν μέγάλη κλίση, όπως η μουσική και ο χορός. Όμως εμένα αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι ότι μία γυναίκα ρομά πολύ πιθανό να μην προσέχει, να καπνίζει, κτλ. επειδή ακριβώς δεν έχει την παιδεία να δώσει βαρύτητα σε αυτά τα θέματα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 είπε:

πραγματικά αρκετά θέματα και αρκετά ταλαιπωρημένη όμως είναι ευτυχές το ότι οδηγηθηκες σε αποτέλεσμα και στο τέλος αποζημιώθηκες για όλη αυτή την ταλαιπωρία.. το ίδιο εύχομαι να συμβεί Και τώρα καλή τελειόμηνη κύηση να έχεις!

Θεωρώ ότι ήμουν στο τέλος τυχερή (πιστεύω ότι είναι και αυτός ένας παράγοντας) και επίσης τουλάχιστον εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι και ο γιατρός μου έκανε τις σωστές επιλογές -στη δοτρια, στο ποτέ θα κάναμε εμβρυομεταφορα κ.λπ. Εμείς με τον άντρα μου δεν είχαμε ζητήσει τίποτα , ούτε η εμφάνιση, ούτε η καταγωγή ούτε η ηλικία, ούτε ομάδα αίματος μας ενδιέφερε. Τον αφήσαμε να κάνει την επιλογή που θεωρούσε καλύτερη. Επίσης ήταν εξαρχής σαφής ότι οι δοτριες δεν είναι Ελληνίδες (που δεν μας ενδιέφερε έτσι και αλλιώς). 

Σου εύχομαι και εσένα ο ότι πραγματικα επιθυμείς. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος. Από τα αρνητικά του κέντρου. Το ξαναλέω ότι το χρώμα δεν είναι τόσο πρόβλημα αλλά μια υπερβαρη δότρια γιατί να είναι επιλογή μου?...Φοβαμαι οτι μπορει να κρύβει και άλλα θέματα υγείας. Τώρα που το σκέφτομαι είμαι σίγουρη ότι είναι Ρομά. Ταιριάζουν απόλυτα όλα όσα μου είπε. 

Μπορει. Η μπορει απλως μελαχρινουλα. Βρειτε αλλη στα χαρακτηριστικα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MaryH είπε:

 

Για το Ιακεντρο Θεσ/νικης ακουγοταν εντονα οτι εχουν Ρομα δοτριες.Δεν ξερω αν ειναι του ιδιου ιδιοκτητη το κεντρο,με το Ιακεντρο Αθηνων 

Εγώ έχω ακούσει το ίδιο και για τον Παρ...από γνωστή μου που έχει πάει και τους έχει δει. 

Just now, olpapa είπε:

Δεν είναι καθόλου ρατσιστικό... Θέλεις το παιδί που θα γεννηθεί να έχει τις καλύτερες προοπτικές. Η παχυσαρκία όπως και να το κάνουμε είναι θέμα που ταλαιπωρεί κόσμο. Και βέβαια ναι τα σοβαρά θέματα υγείας ελπίζουμε ότι τα κέντρα τα έχουν ελέγξει και το αφήνουμε πάνω τους αφού δε γίνεται αλλιώς. Πάντως ρε κορίτσια απορώ τώρα με αυτό αν όντως είναι Ρομά μιλάμε για άλλη φυλή...απορώ που το προτείνουν αν είναι έτσι... Μη παρεξηγηθω δεν έχω κανένα θέμα αλλά όταν λέμε ότι διαλέγουν δοτριες να 'μοιάζουν' η φυλή είναι το πρώτο που θα έπρεπε να κοιτάνε. Πχ θα έδιναν μια Κινέζα δότρια σε ένα ζευγάρι επειδή θα έμοιαζε κατά τα άλλα στη ληπτρια; Και οκ αν το ξέρει το ζευγάρι και πει δε με νοιάζει αλλάζει.

@anoulious υπομονή, δε μπορεί θα εμφανιστούν κι άλλες κοπέλες

 

Εγώ αναρωτιέμαι ποια κοπέλα θα δεχόταν να γίνει δότρια εν γνώσει της, ειδικά σε μικρή ηλικία, και μου ταιριάζει αυτό με τη νοοτροπία των Ρομά και με την κουλτούρα τους....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος. Από τα αρνητικά του κέντρου. Το ξαναλέω ότι το χρώμα δεν είναι τόσο πρόβλημα αλλά μια υπερβαρη δότρια γιατί να είναι επιλογή μου?...Φοβαμαι οτι μπορει να κρύβει και άλλα θέματα υγείας. Τώρα που το σκέφτομαι είμαι σίγουρη ότι είναι Ρομά. Ταιριάζουν απόλυτα όλα όσα μου είπε. 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις κοπέλες για σήμερα!

Διάβασα τους προβληματισμούς σου, είναι δύσκολο με τόσες αμφιβολίες και άγχος να προχωρήσεις. Είναι δύσκολο να βρεις άλλο κέντρο που δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με δότριες; Δεν ξέρω τι δεσμεύσεις έχεις με το κέντρο αυτό, αλλά οι ενδοιασμοί σου είναι απόλυτα φυσιολογικοί.

Εμένα δεν θα με ενοχλούσε τόσο αν είναι ρομά, αλλά περισσότερο το πάχος σε αυτήν την ηλικία για τους λόγους που λες.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος. Από τα αρνητικά του κέντρου. Το ξαναλέω ότι το χρώμα δεν είναι τόσο πρόβλημα αλλά μια υπερβαρη δότρια γιατί να είναι επιλογή μου?...Φοβαμαι οτι μπορει να κρύβει και άλλα θέματα υγείας. Τώρα που το σκέφτομαι είμαι σίγουρη ότι είναι Ρομά. Ταιριάζουν απόλυτα όλα όσα μου είπε. 

Παντως, οταν συζητουσαμε για τις δοτριες, ενας γιατρος του κεντρου μου, μας ειχε πει επι λεξη, "εμεις δεν βρισκουμε δοτριες ρομα οπως συγκεκριμενο κενρο της Θεσσαλονικης". Οποτε μαλλον ο κοσμος το χει τουμπανο...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

 

Εγώ αναρωτιέμαι ποια κοπέλα θα δεχόταν να γίνει δότρια εν γνώσει της, ειδικά σε μικρή ηλικία, και μου ταιριάζει αυτό με τη νοοτροπία των Ρομά και με την κουλτούρα τους....

Πολλές νέες κοπέλες δέχονται να το κάνουν για να πληρώνουν σπουδές κλπ. Η νέα γενιά έχει πλέον άλλη νοοτροπία. Τόσα χρόνια υπάρχει τράπεζα σπέρματος, με την ίδια νοοτροπία το κάνουν και κοπέλες πλέον.

Η δική μου είναι 25 χρονών.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Θεωρώ ότι ήμουν στο τέλος τυχερή (πιστεύω ότι είναι και αυτός ένας παράγοντας) και επίσης τουλάχιστον εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι και ο γιατρός μου έκανε τις σωστές επιλογές -στη δοτρια, στο ποτέ θα κάναμε εμβρυομεταφορα κ.λπ. Εμείς με τον άντρα μου δεν είχαμε ζητήσει τίποτα , ούτε η εμφάνιση, ούτε η καταγωγή ούτε η ηλικία, ούτε ομάδα αίματος μας ενδιέφερε. Τον αφήσαμε να κάνει την επιλογή που θεωρούσε καλύτερη. Επίσης ήταν εξαρχής σαφής ότι οι δοτριες δεν είναι Ελληνίδες (που δεν μας ενδιέφερε έτσι και αλλιώς). 

Σου εύχομαι και εσένα ο ότι πραγματικα επιθυμείς. 

Σε εμας ο γιατρός δεν ασχολείται με την επιλογή της δοτριας. Και μας είπε ότι κάτι τέτοιο απαγορεύεται από το νόμο. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.. 

Just now, Troia είπε:

Εγώ έχω ακούσει το ίδιο και για τον Παρ...από γνωστή μου που έχει πάει και τους έχει δει. 

Εγώ αναρωτιέμαι ποια κοπέλα θα δεχόταν να γίνει δότρια εν γνώσει της, ειδικά σε μικρή ηλικία, και μου ταιριάζει αυτό με τη νοοτροπία των Ρομά και με την κουλτούρα τους....

Μα και εγώ όταν ακούω έχει ήδη στα 20 - 22 τελειομηνη εγκυμοσύνη πέρα από την σπάνια περίπτωση μια νέας κοπέλας που γέννησε και μετά πήγε για δότρια;;;!! είναι πόλυ λογικό να είναι Ρομά..Στην αρχή δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό. Εντελώς αθώα σκέψη..Οσο πιο πολύ ασχολούμαι, τόσο πιο πολλα αντιλαμβάνομαι.. 

Just now, aurorahope είπε:

Πολλές νέες κοπέλες δέχονται να το κάνουν για να πληρώνουν σπουδές κλπ. Η νέα γενιά έχει πλέον άλλη νοοτροπία. Τόσα χρόνια υπάρχει τράπεζα σπέρματος, με την ίδια νοοτροπία το κάνουν και κοπέλες πλέον.

Η δική μου είναι 25 χρονών.

Άλλο 25 και άλλο 20!Και όταν ακούς είχε τελειομηνη εγκυμοσύνη...Υποψιαζεσαι.Δεν σημαίνει ότι είναι σίγουρο.. Σε συνδυασμό με άλλα χαρακτηριστικά που σου λένε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, anoulious είπε:

Σε εμας ο γιατρός δεν ασχολείται με την επιλογή της δοτριας. Και μας είπε ότι κάτι τέτοιο απαγορεύεται από το νόμο. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.. 

Μα και εγώ όταν ακούω έχει ήδη στα 20 - 22 τελειομηνη εγκυμοσύνη πέρα από την σπάνια περίπτωση μια νέας κοπέλας που γέννησε και μετά πήγε για δότρια;;;!! είναι πόλυ λογικό να είναι Ρομά..Στην αρχή δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό. Εντελώς αθώα σκέψη..Οσο πιο πολύ ασχολούμαι, τόσο πιο πολλα αντιλαμβάνομαι.. 

Άλλο 25 και άλλο 20!Και όταν ακούς είχε τελειομηνη εγκυμοσύνη...Υποψιαζεσαι.Δεν σημαίνει ότι είναι σίγουρο.. Σε συνδυασμό με άλλα χαρακτηριστικά που σου λένε.. 

Γενικά το λέω για τη νοοτροπία των κοριτσιών που γίνονται δότριες. Στη δική σου περίπτωση πρέπει να σου πουν αν είναι Ρομά, έστω'έμμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, aurorahope είπε:

Γενικά το λέω για τη νοοτροπία των κοριτσιών που γίνονται δότριες. Στη δική σου περίπτωση πρέπει να σου πουν αν είναι Ρομά, έστω'έμμεσα.

Ναι όντως τα νέα κορίτσια είναι πιο άνετα. Δεν πρόκειται τίποτα να μου πούνε.. Και με νευριασαν. Θα τους πω πολύ απλά ότι όταν εγώ είμαι κοκαλιάρα δεν μπορώ δεν μπορώ να δεχτώ μια δότρια υπερβαρη.Και ας είμαι αγενής.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ναι όντως τα νέα κορίτσια είναι πιο άνετα. Δεν πρόκειται τίποτα να μου πούνε.. Και με νευριασαν. Θα τους πω πολύ απλά ότι όταν εγώ είμαι κοκαλιάρα δεν μπορώ δεν μπορώ να δεχτώ μια δότρια υπερβαρη.Και ας είμαι αγενής.. 

Και πολύ καλά θα κάνεις! Αλλαξε κέντρο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Δε θέλω να αλλάξω το γιατρό. Θα είμαι πολύ επιφυλακτική στο μέλλον. 

Εύχομαι σύντομα να σου βρουν άλλη δότρια για να συνεχίσεις χωρίς ενδοιασμούς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...