Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Καμπύλη Ζαχάρου - Υψηλές τιμές;


Papaki6

Recommended Posts

Ωχ.......... καλά και μου το είπες γιατί ώρες ώρες με πιάνει και σκέφτομαι να κάνω την ατασθαλία......... λέω κι ολας τόσο καιρό που δεν ήξερα και έτρωγα απ' εξω....... πίτσες και ποικιλίες.... :/ αλλα μετά λέω συγκρατήσου...... 0.0  ^.^

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Papaki6

    Papaki6 37 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 36 δημοσιεύσεις

  • linaa

    linaa 16 δημοσιεύσεις

  • noni90

    noni90 14 δημοσιεύσεις

Παράθεση

Επειδη εγω αλλαξα γιατρο... κατεληξα στο οτι ειναι θεμα γιατρου η ινσουλινη...  η πρωτη απαραδεκτη για πολλους λογους γιατρος μου ειχε μεταγευματικα εως 120...   ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.. και φυσικα αρκετες φορες μεσα στη βδομαδα ανεβαινε λιγακι και μου ειπε αμεσως ινσουλινι...  η 2η γιατρος που πηγα μου ειπε 1 ωρα μεταγευματικα εως 140 και 2 ωρες μετα εως 120.....   αυτο φυσικα και το καταφερα..  Γενικα την πρωτη γιατρο δε θελω ναντην θυμαμαι γιατι ηταν ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. Ουτε διατροφη μου εδωσε ουτε οοβς αποδειχτηκε σωστες οδηγιες...  Φαε οτι θες εκτος απο ζαχσρη μου ειπε και αν σου ανεβαινει μη το ξαναφας η μειωσετο.  Και ετσι εφτασα σε σημειο να ΠΕΘΑΙΙΙΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ εγκυος γυναικα να ζαλιζομαι και να κανω κακο στο εμβρυο..  Πρεπει να εχετε ξεκαθαρες οδηγιες διατροφης υπεραναλυτικες. Και δεν πρεπει να πεινατε στην εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επειδη εγω αλλαξα γιατρο... κατεληξα στο οτι ειναι θεμα γιατρου η ινσουλινη...  η πρωτη απαραδεκτη για πολλους λογους γιατρος μου ειχε μεταγευματικα εως 120...   ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.. και φυσικα αρκετες φορες μεσα στη βδομαδα ανεβαινε λιγακι και μου ειπε αμεσως ινσουλινι...  η 2η γιατρος που πηγα μου ειπε 1 ωρα μεταγευματικα εως 140 και 2 ωρες μετα εως 120.....   αυτο φυσικα και το καταφερα..  Γενικα την πρωτη γιατρο δε θελω ναντην θυμαμαι γιατι ηταν ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. Ουτε διατροφη μου εδωσε ουτε οοβς αποδειχτηκε σωστες οδηγιες...  Φαε οτι θες εκτος απο ζαχσρη μου ειπε και αν σου ανεβαινει μη το ξαναφας η μειωσετο.  Και ετσι εφτασα σε σημειο να ΠΕΘΑΙΙΙΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ εγκυος γυναικα να ζαλιζομαι και να κανω κακο στο εμβρυο..  Πρεπει να εχετε ξεκαθαρες οδηγιες διατροφης υπεραναλυτικες. Και δεν πρεπει να πεινατε στην εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2018 at 9:27 ΜΜ, Korina12 είπε:

 

Επειδη εγω αλλαξα γιατρο... κατεληξα στο οτι ειναι θεμα γιατρου η ινσουλινη...  η πρωτη απαραδεκτη για πολλους λογους γιατρος μου ειχε μεταγευματικα εως 120...   ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.. και φυσικα αρκετες φορες μεσα στη βδομαδα ανεβαινε λιγακι και μου ειπε αμεσως ινσουλινι...  η 2η γιατρος που πηγα μου ειπε 1 ωρα μεταγευματικα εως 140 και 2 ωρες μετα εως 120.....   αυτο φυσικα και το καταφερα..  Γενικα την πρωτη γιατρο δε θελω ναντην θυμαμαι γιατι ηταν ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. Ουτε διατροφη μου εδωσε ουτε οοβς αποδειχτηκε σωστες οδηγιες...  Φαε οτι θες εκτος απο ζαχσρη μου ειπε και αν σου ανεβαινει μη το ξαναφας η μειωσετο.  Και ετσι εφτασα σε σημειο να ΠΕΘΑΙΙΙΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ εγκυος γυναικα να ζαλιζομαι και να κανω κακο στο εμβρυο..  Πρεπει να εχετε ξεκαθαρες οδηγιες διατροφης υπεραναλυτικες. Και δεν πρεπει να πεινατε στην εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο ότι μου λες η πρώτη όντος ήταν.... ότι να ναι.... Σε γενικές γραμμές είναι μεγάλα και χορταστικά τα γεύματα.... ωστόσο το πρόβλημα είναι οτι έχει πολλά χόρτα, φρούτα, λαχανικά.... με αποτέλεσμα εγώ να βγάζω συχνά πράγματα απο τα γεύματα μου..... και μετά να πεινάω και να νιώθω έντονη εξάντληση :/ πρέπει να έχω χάσει και αρκετά.... Της είπα όλες τις απορίες μου και της τιμές και μου είπε οτι σε γενικές γραμμές καλούτσικα πάμε.... σήμερα στεναχωρήθηκα γιατί χτύπησε πρώτη φορά 154..... παρόλο που το γεύμα ήταν ελαφρύ [1 γιαουρτάκι 2%, 3 κουταλιές της σούπας δημητριακά ολικής αλέσεως και ενα φρούτο (έφαγα μήλο)] αλλα έκανα προφανώς βλακία...... περπάτησα 5 απο τα 10 λεπτά που μου είπε.... και αμέσως προδόθηκα -.- μέρα με την ημέρα διαπιστώνω ότι όντος θελει τρελή πειθαρχία..... ούτε μια στιγμή δε πρέπει να ξεφύγεις απο το πρόγραμμα διατροφή - άσκηση.... Τώρα μου είπε να πάω απο βδομάδα να τα συζητήσουμε απο κοντά, προφανώς πώς μπορούμε να τα αλλάξουμε αυτά που δεν τρώω....

Ποτέ μου δεν έτρωγα χόρτα και πράσινες σαλάτες... και δεν μπορώ να τα φάω ούτε τώρα... βάζω αγγούρι και πράσινη πιπεριά ελπίζω να μην πειράζουν..... όσπρια εντάξη έτρωγα μια φορά το χρόνο τώρα τα τρώω θέλοντας και μη σύμφωνα με το πρόγραμμα.... πολλά λαχανικά επίσης δεν τα τρώω όπως μελιτζάνες, μπάμιες αγκινάρες που έχω και αλλεργία ούτως ή αλλως (όπως και στα κουκιά έχω αλλεργία αλλα δεν υπάρχουν στο πρόγραμμα)... βάζω καρότα, αρακά, κρεμμύδι, ντομάτα άντε και λίγο κολοκυθάκι αλεσμένο στη χορτόσουπα..... γι αυτό και πεινάω... : ( γενικά μια μπερδεμένη κατάσταση....... γιατί ακόμα και με αυτά που έχει να τα ανταλλάξω είναι πράγματα που δεν τα τρώω. Μετά δεν έχω περάσει και τοξόπλασμα.... και φοβάμαι με τόσα λαχανικά και ειδικά με τα χόρτα ακόμα και αν κάνω την καρδιά μου πέτρα και για το καλό της μπέμπας και φάω όσα μπορώ να φάω μην ξεφύγει κάτι και έχουμε τα χειρότερα.... γιατί τα χόρτα όσο καλά και να τα πλύνεις είναι δύσκολο φυλλαράκι φυλλαράκι..... γενικά το φοβάμαι πολύ με το τοξόπλασμα.....

Link to comment
Share on other sites

δ υπαρχει προβλημα που αφαιρεις οσα λαχανικα δ τρως,θα τρως πολυ απο αυτα που σου αρεσουν

παντως να τρως οσπρια,λενε οτι βοηθανε.ειδικα μαζι με το ρυζι,οπως φακορυζο πχ,η μαυροματικα μεσα σε σαλατα.επισης δοκιμασε μεσα στις σαλατες κ τις σουπες να βαζεις ψευδοδημητριακα να χορταινεις,φαγοπυρο,κεχρι,κινοα,πληγουρι,σιταρι,κριθαρι(ρωτησε κ τον γιατρο)

μηπως σου ανεβαζουν τα δημητριακα;δοκιμασε βρωμη

για τα χορτα αν ειναι να φας μην τα φοβασαι αν τα φας βραστα.επισης το μαρουλι(που μονο αυτο ετρωγα παραπανω απο σενα),αφου το ξεπλενα το εβαζα σε ενα λεκανακι με ξυδι 5',ξανα ξεπλυμα με νερο οποτε δ εχεις λογο να φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 5/6/2018 at 9:00 ΜΜ, vikib είπε:

καλε μολις τελειωσεις το φαγητο περπατα μεσα στο σπιτι 10',κ μενα μου το προτειναν αν ηταν ψηλη η τιμη να το κανω κ να πινω ενα ποτηρι νερο κ να ξαναμετριεμαι σε μια ωρα

φαντασου οτι εγω δ μπορουσα κ να κουνηθω

αν θελεις μπορεις να παρεις κ μια δευτερη γνωμη,αλλα προς το παρον δ σου ειπε κτ παραλογο

καρτελα εννοω να πας για υπερηχο σε γιατρο στο νοσοκομειο,κλεινοβτας ραντεβου.σου παιρνουν το ιστορικο κ σε παρακολουθουν εκει

θεωρω οτι σε μια εγκυμοσυνη με θεματα οπως διαβητης ενα νοσοκομειο που εχει διαφορες ειδικοτητες γιατρων θα μπορει να ανταπεξελθει καλυτερα,μια κ πηγαινουν κ τα πιο δυσκολα περιστατικα

εφοσον στο ηρακλειο ειναι πανεπιστημιακο κ εχει μοναδα εγω προσωπικα εκει θα πηγαινα,οπως κ το εκανα.δλδ εμενα μου ειχαν πει στο νοσοκομειο της πολης μου οτι αν εκανα πανω απο 10μοναδες ινσουλινη θα επρεπε το μωρο να μεινει μια μερα στη μοναδα να το παρακολουθησουν για υπογλυκαιμια.κ επειδη δ ηθελα να ειμαι χωρια απο το μωρο,συν οτι μπορει να γεννουσα πρωορα πηγα κ στο πανεπιστημιακο που ειναι εδω στα 100χλμ

τελικα επειδη εκανα μονο δυο μοναδες ινσουλινη κ το μωρο μια χαρα τελειομηνα γεννησα στην πολη μου

Προς το παρον δεν κανω ινσουλίνη όμως βρε κορίτσια δε ξέρω τί γίνεται.... Χθες εκανα τις συνηθισμένες μηνιαίες εξετασεις και το ζάχαρο απο 89 που το είχα ρήξει μόνη μου (πριν κανω τη καμπύλη ζαχάρου)  εχει παει 94. Με δίαιτα και ανεβαίνει αντί να πέφτει; Επίσης στη γενική ουρων ελεγε κετονικά σώματα με δυο + , διαβασα διαφορα στο ιντερνετ και ανησύχησα οποτε ενημέρωσα το γιατρό μου που μου είπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρό και θα παω αυριο να δει τις εξετάσεις... Απορία όμως.... Πως στο σπιτι το ζάχαρο νηστείας δεν εχει παει ποτε πανω απο 85 και τώρα στις εξετασεις βγηκε 94; Μετράνε κατι αλλο ο μετρητής μου και το εργαστήριο; Επίσης εχει τύχει σε καποια απο εσας τα κετονικα σωματα να εχου δυο + και τί σας είπε ο γιατρός σας; Να πω οτι εχω χασει 2 κιλα, αλλα είναι καλό σημάδι η εμφάνιση τους; Φοβάμαι οτι δε θα τη γλιτώσω την ινσουλίνη.... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Papaki6 είπε:

Προς το παρον δεν κανω ινσουλίνη όμως βρε κορίτσια δε ξέρω τί γίνεται.... Χθες εκανα τις συνηθισμένες μηνιαίες εξετασεις και το ζάχαρο απο 89 που το είχα ρήξει μόνη μου (πριν κανω τη καμπύλη ζαχάρου)  εχει παει 94. Με δίαιτα και ανεβαίνει αντί να πέφτει; Επίσης στη γενική ουρων ελεγε κετονικά σώματα με δυο + , διαβασα διαφορα στο ιντερνετ και ανησύχησα οποτε ενημέρωσα το γιατρό μου που μου είπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρό και θα παω αυριο να δει τις εξετάσεις... Απορία όμως.... Πως στο σπιτι το ζάχαρο νηστείας δεν εχει παει ποτε πανω απο 85 και τώρα στις εξετασεις βγηκε 94; Μετράνε κατι αλλο ο μετρητής μου και το εργαστήριο; Επίσης εχει τύχει σε καποια απο εσας τα κετονικα σωματα να εχου δυο + και τί σας είπε ο γιατρός σας; Να πω οτι εχω χασει 2 κιλα, αλλα είναι καλό σημάδι η εμφάνιση τους; Φοβάμαι οτι δε θα τη γλιτώσω την ινσουλίνη.... :(

τα κετονικα σωματα δεν ειναι τιποτα ειναι απο την διαιτα που κανεις προσπαθησε να μην αφηνεις πολλες ωρες χωρις να φας παιζει σημαντικο ρολο. δεν πρεπει να εισαι νηστικη πανω απο τρεις ωρες. 

το καθε εργαστηριο μετραει διαφορετικα το μηχανακι εχει αποκλισεις απο την γενικη αιματος. αν δεν ξεπερνας το οριο στα μεταγευματικα σου δεν θα εχεις προβλημα ινσουλινης ενημερωνε συχνα τον γιατρο σου για τις τιμες σου. αν δεν σε καληπτει ο γιατρος σου μιλα τηλεφωνικως με καποιον αλλο ενδοκρινολογο αν δεν υπαρχει δευτερη γνωμη στην περιοχη σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Papaki6 είπε:

Προς το παρον δεν κανω ινσουλίνη όμως βρε κορίτσια δε ξέρω τί γίνεται.... Χθες εκανα τις συνηθισμένες μηνιαίες εξετασεις και το ζάχαρο απο 89 που το είχα ρήξει μόνη μου (πριν κανω τη καμπύλη ζαχάρου)  εχει παει 94. Με δίαιτα και ανεβαίνει αντί να πέφτει; Επίσης στη γενική ουρων ελεγε κετονικά σώματα με δυο + , διαβασα διαφορα στο ιντερνετ και ανησύχησα οποτε ενημέρωσα το γιατρό μου που μου είπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρό και θα παω αυριο να δει τις εξετάσεις... Απορία όμως.... Πως στο σπιτι το ζάχαρο νηστείας δεν εχει παει ποτε πανω απο 85 και τώρα στις εξετασεις βγηκε 94; Μετράνε κατι αλλο ο μετρητής μου και το εργαστήριο; Επίσης εχει τύχει σε καποια απο εσας τα κετονικα σωματα να εχου δυο + και τί σας είπε ο γιατρός σας; Να πω οτι εχω χασει 2 κιλα, αλλα είναι καλό σημάδι η εμφάνιση τους; Φοβάμαι οτι δε θα τη γλιτώσω την ινσουλίνη.... :(

οπως λεει κ η λινα κ εγω αυτο ξερω,οτι οι κετονες εχουν σχεση με διαιτες

προσεχε,ναι μεν τρωμε μικρες ποσοτητες απο αυτα που επιτρεπονται,αλλα να μην πεινας,ανα τριωρο να τρως

λογικο να εχουν διαφορετικες τιμες η αιματος με το μηχανακι

κατα τα αλλα οι τιμες σου σπιτι ειναι μεσα στα ορια;

παντα στις αιματος να ελεγχεις κ γλυκοζιλιωμενη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια.... 

Είναι στα πάνω και στα κατω του..... Τη πρώτη βδομάδα που ξεκίνησα τη δίαιτα ανέβηκα 1 φορά πανω απο το οριο, πηγα 141 με ανώτατο το 140 και μια υπογλυκαιμία 57, την επόμενη ανέβηκα 6 φορές :/ με τιμές 148, 143, 154, 148, 147, αυτη την εβδομαδα μου ανέβηκε μονο 3 φορές πανω απο το οριο σε μεταγευματικό γευμα με τιμές 148, 166, 149 τη Παρασκευή εχω ραντεβού με τη διαβητολόγο...

Βασικά μου φαίνεται είναι να βρω τί με πειράζει, στο μαρούλι, ντομάτα, λευκό ρυζι παρατήρησα οτι εχω θέμα και έτσι με το καστανό ρύζι είμαι εντάξει, επίσης στη πρασινη σαλάτα ή ντοματοσαλάτα πλεον βάζω μονο σκετο αγγουρι και βλεπω οτι δεν ανεβαίνει.... Γενικα ψιλοεστρωσα αυτή τη βδομάδα αλλα το 166 με ανησύχησε... 

Link to comment
Share on other sites

το ρυζι σιγουρα ειναι απο τα πρωτα που ελεφχεις,ανεβαζει το λευκο

επισης μπορει κ οτι εχει σπορια.δλδ ντοματα,κ μαγειρεμενη σε σαλτσα,πιπεριες.εμενα αυτα δ μου ανεβαζαν

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ελλειπτικό, επιτρέπεται.  Αν αισθανθείς δυσάρεστα σταματάς εννοείται. Πάντως, προσωπική μου άποψη βέβαια, αν δεν γυμναζόσουν πριν να μην το αρχίσεις τώρα. Καλύτερα να περπατάς, νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ.

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παλιά γυμναζόμουν παρα πολύ.... Μιλάμε για κατι χρόνια πριν ομως... Τελευταία οχι δε γυμναζόμουν.... Εχω κάνει καποιες φορές αλλα επειδη δεν ειμαι σίγουρη αν κάνει και οι γιατροί απο οτι φαίνεται το ίδιο.... Συνήθως κάνω περπάτημα...

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2018 at 11:36 ΠΜ, vikib είπε:

 

παντα στις αιματος να ελεγχεις κ γλυκοζιλιωμενη

Το ζάχαρο λεει 94 στις εξετάσεις αλλα ναι απο κατω έχει κανει και τη γλυκοζιλιωμένη η οποια μου είπε χθες οτι ειναι καλά ( 4,5% είναι αυτη.... ) Δε ξέρω.... Το 94 μου κόλλησε καπως.... Με τέτοια διαιτα κ χωρις σταγονα ζάχαρη ή γλυκαντικό.... Γιατί να εχει πάει απο 89 94; :( Η γλυκοζηλιωμένη γιατί είναι σημαντική...; Θα το googlaρω αλλα με τα κετονικά σώματα τρόμαξα με αυτά που διάβαζα.... :/ ο γιατρος μου κι εσεις ωστόσο με καθυσηχασατε απόλυτα....

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα η γλυκοζιλιωμενη δειχνει αν τον τελευταιο καιρο ειχες καλο ζαχαρο.κ μια ενδοκρινολογος μου ειχε πει οτι κ να εχω λιγο υψηλες τιμες το αν θα κανω ινσουλινη κ ποσο θα βγει σε συνδυασμο με αυτην

δ ειναι μονο η ζαχαρη που ανεβαζει δυστυχως.γενικα οι υδατανθρακες.οι αστατες ωρες φαγητου.το αγχος.κ στην εγκυμοσυνη συνηθως οσο προχωραει ανεβαινει οτι κ να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Άστατες ώρες; Ωχ.... Δεν εχω στανταρ ώρες.... Μπορει τη μια ημερα πχ να φαω στις 8 το βραδυ και την επόμενη στις 11-12, το ίδιο και στα μεσημεριανά και τα άλλα γεύματα..... : / Παίζει ρόλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

οχι δ εννοουσα αυτο.εννοω οσο εισαι ξυπνια να τρως ανα τριωρο,να μην μενεις νηστικη

κ επειδη λογω υπνου μενεις το βραδυ αρκετες ωρες,εγω επινα το γαλα κατα τις 9,10κοιμομουν κ 8το πρωι ξανα απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...