Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, linaa said:

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

      Αχ Λινά ενθαρρυντικά τα λόγια σου … με ηρέμησε η τοποθέτηση σου αλλά αυτές οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα τώρα ηρεμώ μετά ξεκινάει πάλι το παραλήρημα …

Καμπύλη Ζαχάρου - Υψηλές τιμές;


Papaki6

Recommended Posts

πρίν από 51 λεπτά , vikib είπε:

εξαρταται τον γιατρο

με ινσουλινη οι περισσοτεροι σε βαζουν με προκληση,μπορει κ καισαρικη

φυσικα αναλογως κ την εξελιξη της κυησης,αν εχει επηρεαστει το μωρο απο το ζαχαρο,το βαρος του,τα υγρα,ο πλακουντας.στο ντοπλερ μετα την 30η μεχρι 33εβδ λογικα θα εχετε ενα πλανο

αλλα να ρωτησεις τον γιατρο σου τι κανει συνηθως

εμενα με εβαλε με προκληση 38+2,δ ηθελε να με αφησει κ αλλο,κ εγω ειχα κουραστει.υπηρξε γιατρος που μιλησε για καισαρικη.κ αλλοι που ειπαν κ για φ.τ

απλα αν κανεις ινσουλινη ισως να χρειαστει να μπει το μωρο μια μερα σε παρακολουθηση.εγω που γεννησα επαρχια το νοσοκομειο δ ειχε αυτην τη δυνατοτητα οποτε αν εκανα πανω απο 10μοναδες ινσουλινη θα πηγαινα στο πανεπιστημιακο

10 μονάδες μέσα στη μέρα η σε κάθε δόση; Εγώ κάνω 3 πριν από κάθε γεύμα προς το παρόν κ το πάω συνδυαστικά με διατροφή να τις κρατήσω χαμηλά όσο μπορώ. Στο μητέρα θα γεννήσω αλλά είμαι από επαρχία κ μόλις μπω στο μήνα μου θα ανέβω Αθήνα. Η γιατρός μου έχει πει ότι πάμε για φυσιολογικό τοκετό εκτός απροόπτου αλλά δεν ξέρω με πρόκληση η χωρίς; Εγώ προτιμώ να πάω με πρόκληση πιο ελεγχόμενα... γιατί ταλαιπωρούμαι απ την αρχή της εγκυμοσύνης με το διαβήτη, φοβάμαι πως θα κουραστώ μέχρι το τέλος πολύ.. κ θέλω να είναι κ ο άντρας μου μαζί μου δ ε θέλω να γίνει κάτι κ να μη προλάβει να έρθει. 

Νομιζω πως μπαίνει για παρακολούθηση το μωρό στο μητέρα.... βέβαια δε ξέρω αν έχει επίπτωση στο θηλασμό αυτό. 

Στη β επιπέδου ο μπέμπης ήταν ακριβώς στις μέρες του ούτε μέρα πιο μεγάλος.. αλλά το αμνιακό στα ανώτερα φυσιολογικά.... κ ο πλακούντας grade 0 αλλά νωρίς είναι ακόμα..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Papaki6

    Papaki6 37 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 36 δημοσιεύσεις

  • linaa

    linaa 16 δημοσιεύσεις

  • noni90

    noni90 14 δημοσιεύσεις

10μοναδες την μερα φανταζομαι γτ εγω εκανα μονο δυο(βασικα κακως εκανα)

δ ξερω τι ισχυει στο μητερα,φανταζομαι μπορουν να παρακολουθησουν το μωρο το πρωτο 24ωρο,δ ξερω τι κοστος εχει

εμενα δ με κουρασε ο διαβητης,κ πλεον θα προτιμουσα να περιμενω γτ δ ειχα συνθηκες για τοκετο κ το βραδυ εκανα καισαρικη.απλα τοτε ηταν κ ο φοβος της πρωταρας

θα δειτε πως θα εξελιχθει κ αν υπαρχει λογος για προκληση

απλα προσεξε την ημερα της προκλησης αν κανεις επειδη θα εισαι νηστικη να μετρας το ζαχαρο σου

σιγουρα το να μεινεις το πρωτο 24ωρο μακρια απο το μωρο ειναι πολυ δυσκολο,κ για τον θηλασμο κ γενικα

ρωτα την γιατρο σου τι ισχυει κ γι αυτο.ξερω οτι τα μωρα με ινσουλινη(που εκανε η μαμα δλδ),πρεπει να φανε γρηγορα κ πολυ για να μην κανουν υπογλυκαιμια

λογικα καθε τριωρο θα μπορεις να πηγαινεις για θηλασμο η γαλα αντλημενο.θα βοηθουσε πολυ στο δωματιο να βγαζεις λιγο γαλα εσυ με το χερι απο το καθε στηθος καθε μια ωρα ασχετως θηλασμου.το εκανα τη δευτερη φορα κ ας θηλαζα γενικως,βοηθησε με το γαλα

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vikib είπε:

10μοναδες την μερα φανταζομαι γτ εγω εκανα μονο δυο(βασικα κακως εκανα)

δ ξερω τι ισχυει στο μητερα,φανταζομαι μπορουν να παρακολουθησουν το μωρο το πρωτο 24ωρο,δ ξερω τι κοστος εχει

εμενα δ με κουρασε ο διαβητης,κ πλεον θα προτιμουσα να περιμενω γτ δ ειχα συνθηκες για τοκετο κ το βραδυ εκανα καισαρικη.απλα τοτε ηταν κ ο φοβος της πρωταρας

θα δειτε πως θα εξελιχθει κ αν υπαρχει λογος για προκληση

απλα προσεξε την ημερα της προκλησης αν κανεις επειδη θα εισαι νηστικη να μετρας το ζαχαρο σου

σιγουρα το να μεινεις το πρωτο 24ωρο μακρια απο το μωρο ειναι πολυ δυσκολο,κ για τον θηλασμο κ γενικα

ρωτα την γιατρο σου τι ισχυει κ γι αυτο.ξερω οτι τα μωρα με ινσουλινη(που εκανε η μαμα δλδ),πρεπει να φανε γρηγορα κ πολυ για να μην κανουν υπογλυκαιμια

λογικα καθε τριωρο θα μπορεις να πηγαινεις για θηλασμο η γαλα αντλημενο.θα βοηθουσε πολυ στο δωματιο να βγαζεις λιγο γαλα εσυ με το χερι απο το καθε στηθος καθε μια ωρα ασχετως θηλασμου.το εκανα τη δευτερη φορα κ ας θηλαζα γενικως,βοηθησε με το γαλα

Νόμιζα πως το κόστος της μονάδας το πληρώνει το ΙΚΑ... έτσι είχα διαβάσει κανείς λέει κάποια διαδικασία κ τα δίνει το ΙΚΑ τα χρήματα. Σήμερα έχω ραντεβού κ θα τη ρωτησω ακριβώς τι συμβαίνει στις περιπτώσεις αυτές.... θέλω να θηλάζω κ φοβάμαι μήπως αν μου το έχουν παρακολούθηση δεν πάρει αρκετό ερέθισμα το στήθος.... αυτό που λες να βγάζω λίγο γάλα θα το κάνω κ ελπίζω να βοηθήσει. 

Δεν υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κάνουμε ώστε να βοηθήσουμε στην πρόκληση τοκετού; Έχω ακούσει για περπάτημα κτλ...για τη μέρα του τοκετού η γιατρός μου έχει πει ότι αν χρειαστεί θα μου βάλουν γλυκόζη στον όρο αρα φαντάζομαι θα με μετράνε για να ξέρουμε που κυμαινομαστε... 

οσο περνάει ο καιρός έχω πιο πολλές απορίες κ συνειδητοποιώ ποσό πολύτιμες είναι οι εμπειρίες των άλλων μαμάδων!

Link to comment
Share on other sites

γεννησα σε δημοσιο οποτε δ ξερω καθολου το θεμα των οικονομικων κ τι παιρνεις πισω

επισης εμενα την ημερα της προκλησης ουτε ορο μου βαλανε,με αποτελεσμα να παθω υπογλυκαιμια,αλλα δ ειχα γιατρο συγκεκριμενο.περνουσαν τις εφημεριες κ δ ελεγα καθε τρεις κ λιγο εχω κ διαβητη

δυστυχως λογω αλλων συνθηκων δ μπορουσα να κανω κτ να προκληθει φυσικα ο τοκετος,οποτε δ ξερω κατα ποσο ισχυουν.απλα γενικα η προκληση εχει την πιθανοτητα καισαρικης

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vikib είπε:

γεννησα σε δημοσιο οποτε δ ξερω καθολου το θεμα των οικονομικων κ τι παιρνεις πισω

επισης εμενα την ημερα της προκλησης ουτε ορο μου βαλανε,με αποτελεσμα να παθω υπογλυκαιμια,αλλα δ ειχα γιατρο συγκεκριμενο.περνουσαν τις εφημεριες κ δ ελεγα καθε τρεις κ λιγο εχω κ διαβητη

δυστυχως λογω αλλων συνθηκων δ μπορουσα να κανω κτ να προκληθει φυσικα ο τοκετος,οποτε δ ξερω κατα ποσο ισχυουν.απλα γενικα η προκληση εχει την πιθανοτητα καισαρικης

Πηγα σήμερα στη γιατρο μου... μου είπε στις 39 αν δεν έχω γεννήσει θα κάνουμε πρόκληση αλλά θα περπατάω πολύ μόλις μπω στο μήνα μου για να δημιουργήσουμε όσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες.... επίσης μου επιβεβαίωσε αυτό για τον όρο κ για την πληρωμή από το ΙΚΑ.... συν ότι στην 36 η περίπου θα κάνουμε ενέσεις κορτιζόνης για σιγουριά αλλά θα πρέπει να τσεκάρω συχνά το σάκχαρο. Με ικανοποίησαν άυτα που μου είπε κ με το θηλασμό αν μπει παρακολούθηση θα πηγαίνω κανονικά κ θα το θηλάζω.... τουλάχιστον έχω ένα μπούσουλα..... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, noni90 είπε:

Πηγα σήμερα στη γιατρο μου... μου είπε στις 39 αν δεν έχω γεννήσει θα κάνουμε πρόκληση αλλά θα περπατάω πολύ μόλις μπω στο μήνα μου για να δημιουργήσουμε όσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες.... επίσης μου επιβεβαίωσε αυτό για τον όρο κ για την πληρωμή από το ΙΚΑ.... συν ότι στην 36 η περίπου θα κάνουμε ενέσεις κορτιζόνης για σιγουριά αλλά θα πρέπει να τσεκάρω συχνά το σάκχαρο. Με ικανοποίησαν άυτα που μου είπε κ με το θηλασμό αν μπει παρακολούθηση θα πηγαίνω κανονικά κ θα το θηλάζω.... τουλάχιστον έχω ένα μπούσουλα..... 

 

χαιρομαι που σου λυθηκαν καποιες αποριες,κ κυριως οτι εχετε ενα πλα ο που σε ικανοποιει

ευχομαι να ερθει στην ωρα του το μωρακι,ιδανικα πριν την 39η εβδ:tongue:.παρολα αυτα κ με προκληση να μπεις κ καισαρικη να κανεις που δ μπορεις να το ξερεις ποτε απο πριν,σημασια εχει να ερθει στην αγκαλια σου γερο κ να ειστε καλα μαμα κ μωρο

τις ενεσεις κορτιζονης της ειχα κανει στον 6ο εγω για φοβο προωροτητας,αλλα τις εκανα κ στο δευτερο παρολο που ηταν προγραμματισμενη καισαρικη

ολα θα πανε καλα!με το καλο το μωρακι σου!

(για τον θηλασμο μην αγχωνεσαι.θα πηγαινεις να το θηλαζεις αν το κρατησουν,θα βγαζεις κ γαλα,κ απο 2η μερα θα ειστε μαζι)

ζητα αν γινεται να θηλασεις αμεσα ακομη κ σε καισαρικη στην ανανηψη,βοηθαει πολυ ο πρωτος θηλασμος(παρολα αυτα εμεις μια χαρα τα καταφεραμε κ ας θηλασα πρωτη φορα 2-3ωρες μετα)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vikib είπε:

χαιρομαι που σου λυθηκαν καποιες αποριες,κ κυριως οτι εχετε ενα πλα ο που σε ικανοποιει

ευχομαι να ερθει στην ωρα του το μωρακι,ιδανικα πριν την 39η εβδ:tongue:.παρολα αυτα κ με προκληση να μπεις κ καισαρικη να κανεις που δ μπορεις να το ξερεις ποτε απο πριν,σημασια εχει να ερθει στην αγκαλια σου γερο κ να ειστε καλα μαμα κ μωρο

τις ενεσεις κορτιζονης της ειχα κανει στον 6ο εγω για φοβο προωροτητας,αλλα τις εκανα κ στο δευτερο παρολο που ηταν προγραμματισμενη καισαρικη

ολα θα πανε καλα!με το καλο το μωρακι σου!

(για τον θηλασμο μην αγχωνεσαι.θα πηγαινεις να το θηλαζεις αν το κρατησουν,θα βγαζεις κ γαλα,κ απο 2η μερα θα ειστε μαζι)

ζητα αν γινεται να θηλασεις αμεσα ακομη κ σε καισαρικη στην ανανηψη,βοηθαει πολυ ο πρωτος θηλασμος(παρολα αυτα εμεις μια χαρα τα καταφεραμε κ ας θηλασα πρωτη φορα 2-3ωρες μετα)

Σκέφτομαι να ζητήσω να βάλω το μωρό στο στήθος όσο πιο γρήγορα γίνεται μετά τον τοκετό... κ μόλις βγει απ την παρακολούθηση να ζητήσω rooming in απλά δε ξέρω αν γίνεται σε τρίκλινο κ αν θα είναι ασφαλές με  το επισκεπτήριο. Όπως λες κ εσυ, το πιο σημαντικό είναι να είμαστε γέροι κ οι 2 κ να έρθει στην ώρα του ο ΜΠεμπης! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εγω σε δημοσιο ειμασταν 2-3κοπελες καθε φορα με τα μωρα μας κ τις συνοδους

απο οσο ξερω στα ιδιωτικα απλα θα σε βαλουν με αλλες δυο κοπελες που θελουν κ εκεινες ρουμινγκ ιν

νομιζω μπορεις να λες να τον παιρνουν στο επισκεπτηριο.το να βλεπεις τους δικους σου εξω απο το δωματιο δ βοηθαει αν δ το κανουν κ οι αλλες οπως κ το να εχεις λιγα ατομα.εμεις παντα αεριζαμε μετα τον χωρο.κ ευτυχως οι μαιες αν περνουσαν κ βλεπανε πολυκοσμια διωχνανε.κ ηταν αυστηρες κ στο ωραριο.αν σε σας δ ισχυει μπορεις φυσικα να ζητησεις να ακολουθουν τους κανονες,η καποιος δικος σου αν το εχει με το αυστηρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια, μετά τη γέννα τι γίνεται με αυτό το θέμα; Εγώ έχει δύο μήνες που γέννησα. Είχα μετρήσει πριν ένα μήνα το σάκχαρο από περιέργεια και ήταν 97 το νηστείας και τα μεταγευματικα νορμάλ πολύ χαμηλά. Ξαναμετρω σήμερα  και το νηστείας μου είναι 99. Εντάξει δεν κάνω διατροφή, τρώω τα πάντα όλα και πολλά γλυκά αλλά είναι φυσιολογικό αυτό; Πότε επανέρχεται ο οργανισμός; 

Στον ενδοκρινολόγο έχω ραντεβού σε μια βδομάδα που θα κάνω ένα γενικό τσεκ απ'...


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maraki2018 είπε:

Βρε κορίτσια, μετά τη γέννα τι γίνεται με αυτό το θέμα; Εγώ έχει δύο μήνες που γέννησα. Είχα μετρήσει πριν ένα μήνα το σάκχαρο από περιέργεια και ήταν 97 το νηστείας και τα μεταγευματικα νορμάλ πολύ χαμηλά. Ξαναμετρω σήμερα  και το νηστείας μου είναι 99. Εντάξει δεν κάνω διατροφή, τρώω τα πάντα όλα και πολλά γλυκά αλλά είναι φυσιολογικό αυτό; Πότε επανέρχεται ο οργανισμός; 

Στον ενδοκρινολόγο έχω ραντεβού σε μια βδομάδα που θα κάνω ένα γενικό τσεκ απ'...

Καλησπέρα κορίτσι μου.πριν την εγκυμοσύνη ποσό ήταν το ζάχαρο νηστείας; διαβήτη εμφανισες  στο 2ο τρίμηνο η από την αρχή; σίγουρα θα σε κατατόπισει καλύτερα ο ενδοκρινολογος. Ουσιαστικά πάντως μόνο το νηστείας σου είναι ανεβασμένο αλλά εκτός εγκυμοσυνης είσαι σε φυσιολογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.πριν την εγκυμοσύνη ποσό ήταν το ζάχαρο νηστείας; διαβήτη εμφανισες  στο 2ο τρίμηνο η από την αρχή; σίγουρα θα σε κατατόπισει καλύτερα ο ενδοκρινολογος. Ουσιαστικά πάντως μόνο το νηστείας σου είναι ανεβασμένο αλλά εκτός εγκυμοσυνης είσαι σε φυσιολογικά πλαίσια.

Εμφανισα διαβήτη κύησης στο δεύτερο τρίμηνο τον οποίο ρύθμιζα με διατροφή. Στην ουσία είχα θέμα με το νηστείας τότε το οποίο κυμαινόταν από 82-92 με τη διατροφή... Πριν την εγκυμοσύνη δεν έχω ιδέα πόσο ήταν. Δεν το είχα μετρήσει ποτέ.

Δηλαδή εκτός εγκυμοσύνης να έχω 99 νηστείας  είναι νορμάλ;


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Maraki2018 είπε:

Εμφανισα διαβήτη κύησης στο δεύτερο τρίμηνο τον οποίο ρύθμιζα με διατροφή. Στην ουσία είχα θέμα με το νηστείας τότε το οποίο κυμαινόταν από 82-92 με τη διατροφή... Πριν την εγκυμοσύνη δεν έχω ιδέα πόσο ήταν. Δεν το είχα μετρήσει ποτέ.

Δηλαδή εκτός εγκυμοσύνης να έχω 99 νηστείας  είναι νορμάλ;

Κι εγω ζάχαρο νηστείας τόσο έχω το οποίο βέβαια γίνεται αυτόματα διαβήτης στην εγκυμοσυνη. Μου είπαν ότι απλά έχω μια προδιάθεση για ζάχαρο σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες τιμές μου όμως, τις καμπύλες που έχω κάνει κλπ..νομίζω πως το ζάχαρο νηστείας εκτός εγκυμοσύνης είναι μέσα στα όρια όταν είναι έως 110..αλλάζουν εντελώς τα όρια εκτος εγκυμοσύνης..Αλλά καλύτερα να σου πει ο γιατρός.γενικα λενε ότι όσες εμφανίζουν διαβήτη ως έγκυες έχουν και μια προδιαθεση για ζάχαρο χωρίς να είναι και απόλυτο όμως!

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...